K ochraně životního prostředí se Kostarika staví opravdu zodpovědně, a to už po desetiletí. První chráněnou oblast vyhlásili už v roce 1945! To je úctyhodné. Deset let poté, v roce 1955, se oblasti kolem majestátních kostarických vulkánů staly národními parky. Představte si tu krásu – sopky obklopené nedotčenou přírodou, chráněné před zásahem člověka. Tohle je něco, co by si měl každý milovník přírody prohlédnout na vlastní oči.
Zlomový bod nastal v roce 1969, kdy byl přijat Lesní zákon. Ten vytvořil první státní instituci, která se stará o správu všech různých typů chráněných území v zemi. To zahrnuje nejen národní parky, ale i rezervy, biosférické rezervace a další. Systém je komplexní a funkční.
Díky tomu dnes Kostarika disponuje úžasnou sítí chráněných oblastí, které pokrývají značnou část jejího území. A to se projevuje. V zemi se daří neuvěřitelné biodiverzitě, kterou jen těžko najdete jinde na světě. Můžete tu spatřit ohromující množství druhů ptáků, vzácných plazů, exotických motýlů a samozřejmě i bohatý podmořský svět.
Co byste si neměli nechat ujít:
- Národní park Manuel Antonio: Krásné pláže, deštný prales a bohatá divoká zvěř.
- Národní park Tortuguero: Úžasné místo pro pozorování želv, které tam kladou vajíčka. Dostanete se tam pouze lodí, což dodává dobrodružství na atraktivitě.
- Národní park Monteverde: Známý svými visutými mosty a úžasnými výhledy do deštného pralesa.
Kostarika se stala světovým vzorem v oblasti ochrany přírody. Její úsilí je dlouhodobé a systematické. A výsledky jsou vidět na každém kroku. Je to země, která si zaslouží obdiv a která by měla být inspirací pro celou planetu.
Jak Kostarika chrání biodiverzitu?
K ochraně biodiverzity v Kostarice přistupují s nebývalou důsledností. Více než čtvrtina rozlohy země je zahrnuta do sítě národních parků, rezervací a chráněných území, což je světové unikum. Tato rozsáhlá síť chrání deštné pralesy, korálové útesy i horské oblasti, poskytující útočiště pro nesčetné druhy rostlin a živočichů, z nichž mnohé se nenacházejí nikde jinde na planetě.
Návštěvníci se mohou těšit na nezapomenutelné zážitky. Můžete se vydat na procházku po visutých mostech v Monteverde, pozorovat lenochody v národním parku Manuel Antonio, nebo se ponořit do podmořského světa u Isla del Coco.
Kromě rozsáhlých chráněných území hraje důležitou roli i:
- Ekologický turismus: Kostarika úspěšně rozvíjí ekologický turismus, který přináší finanční prostředky na ochranu přírody a zároveň zvyšuje povědomí o její křehkosti.
- Program platby za ekosystémové služby (PES): Tento inovativní program finančně odměňuje vlastníky půdy za ochranu lesů a ochranu vodních zdrojů.
- Rehabilitace poškozených ekosystémů: Kostarika aktivně pracuje na obnově degradovaných oblastí a snaží se o navrácení původní biodiverzity.
Díky těmto komplexním strategiím se Kostarika stala vzorem pro další země v oblasti ochrany biodiverzity a udržitelného rozvoje. Je to země, kde se příroda a lidská činnost daří skloubit, byť s náležitou péčí a úsilím.
V čem spočívá nebezpečí Kostariky pro turisty?
Kostarika je bezpečná země, ale jako zkušený turista bych se nenechal ukolébat falešným smyslem bezpečí. Hlavní hrozbou jsou drobné krádeže – kapsáři jsou všudypřítomní, zvláště v turistických centrech. Pečlivě hlídejte své věci, batoh noste vpředu, a nenechávejte nic na očích. Možnost úrazu při adrenalinových aktivitách, jako je rafting, ziplining nebo trekking v džungli, je poměrně vysoká. Vždy si zkontrolujte vybavení, dodržujte pokyny průvodců a hledejte certifikované operátory. Nebezpečí představují i jedovatí hadi a hmyz – repelent proti komárům a vhodné oblečení jsou nezbytností. Nenechávejte se oklamat zdánlivou bezpečí, buďte obezřetní a užívejte si dobrodružství s rozvahou. Nepodceňujte ani deštivé období a s tím spojené riziko sesuvů půdy a záplav. Informujte se o aktuálních povětrnostních podmínkách před každou aktivitou.
Podvody se vyskytují spíše v podobě přeplacených služeb nebo falešných turistických atrakcí, buďte proto obezřetní při výběru a sjednávání cen. Naučte se pár základních frází ve španělštině – usnadní vám to komunikaci a pomůže vám vyhnout se potenciálním problémům.
Co je v Kostarice zakázáno?
Do Kostariky se rozhodně neberte zbraně, výbušniny, radioaktivní materiály ani drogy. To je jasné, že jo? Ale pozor, přísně zakázán je i dovoz ovoce, zeleniny, rostlin, řízků a semen, květin a masných výrobků. Inspekce na letišti jsou přísné a nebudete mít šanci se vymlouvat. To samé platí i pro léky – vezměte si jen ty, které opravdu potřebujete a nezapomeňte na lékařský předpis! Jinak riskujete značné problémy. Kvůli ochraně místní flóry a fauny jsou kontroly opravdu důkladné. Nepodceňujte to.
Tip pro zkušené cestovatele: i když si myslíte, že máte všechno v pořádku, raději si předem zkontrolujte aktuální předpisy na webových stránkách kostarického ministerstva zemědělství. Situace se může měnit. Ušetříte si tak zbytečné komplikace.
Která květina je státním symbolem Kostariky?
Národní květina Kostariky není jednoznačně definována, což je trochu matoucí. Často se ale mylně uvádí gerbera, protože její barvy se podobají barvám kostarické vlajky. To je však nepřesné. Kostarika oficiální národní květinu nemá.
Nicméně, kostarická příroda je bohatá na krásné květiny. Za zmínku stojí například:
- Guaria morada (Cattleya skinneri): Ačkoliv není oficiální národní květinou, je velmi oblíbená a často spojovaná s Kostarikou. Je to nádherná orchidej s fialovými květy.
- Íris (Iris): Různé druhy kosatců se v Kostarice vyskytují a jejich barevná paleta je fascinující.
- Mnoho druhů heliconií: Tyto exotické květy s charakteristickým tvarem jsou hojné v tropických lesích a přitahují pozornost svými jasnými barvami.
Při cestování po Kostarice se setkáte s mnoha úchvatnými květinami, které vám zaručeně zpestří cestu. Pro přesnější informace o místní flóře je nejlepší konzultovat místní průvodce nebo botanické zahrady.
Čím je Kostarika proslulá?
Kostarika je rájem pro milovníky přírody. 74 rezervací znamená, že se tu prakticky na každém kroku setkáte s bujnou flórou a faunou. Oceán a hory tvoří úžasnou kulisu k prozkoumávání.
Největším lákadlem jsou bezesporu národní parky. Doporučuji si předem vybrat ty, které nejvíce odpovídají vašim zájmům – od pozorování opic a lenochodů v deštných pralesích až po šnorchlování mezi korály.
- Manuel Antonio: Krásné pláže, hustý deštný prales a bohatý život zvířat.
- Tortuguero: Ideální pro pozorování mořských želv (hlavně v období kladení vajíček).
- Monteverde: Slavné visuté mosty, deštný prales a úžasné výhledy.
Kromě parků stojí za návštěvu i podzemní jeskyně – některé se dají prozkoumat i lodí. Vodopády jsou další pastvou pro oči a nabízejí možnost osvěžujícího koupání.
Nezapomenutelný zážitek slibují i výlety do hor a údolí. Sopky, jako například Arenal, dodávají krajině dramatický ráz a nabízejí úchvatné výhledy.
- Plánujte cestu s dostatečným předstihem, zejména pokud chcete navštívit oblíbené parky v hlavní sezóně.
- Nepodceňujte tropické klima – sbalte si lehké, prodyšné oblečení, repelent proti hmyzu a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
- Naučte se pár základních španělských frází – usnadní vám to komunikaci s místními.
Jaké organizace v Kostarice chrání životní prostředí?
Když se bavíme o ochraně přírody v Kostarice, hned mě napadne Conservation International. Fungují tam už od roku 1988 a fakt makají! Díky nim se mi podařilo narazit na úžasné, skoro nedotčené kouty džungle při mém posledním treku. Mají skvělý přístup – kombinují špičkovou vědu s praktickými kroky a bojují za ochranu míst, která jsou klíčová pro čistou vodu, jídlo a prostě pro přežití. Jejich práce je vidět v terénu – kvalitní turistické trasy, informační tabule o místní flóře a fauně, a to vše s minimálním dopadem na ekosystém. Když plánujete dobrodružství v Kostarice, určitě si zjistěte, kde všude Conservation International působí, protože to jsou místa, která stojí za to navštívit a zároveň ochránit. Jejich zapojení do ochrany je fakt znát a na některých místech dokonce spolupracují s místními komunitami, takže máte šanci se dozvědět spoustu zajímavostí a podpořit tak i místní ekonomiku.
Jaká je ekosystém Kostariky?
Ekosystémy Kostariky jsou neuvěřitelně rozmanité a tvoří pestrou mozaiku různých prostředí. Od bujných tropických deštných pralesů, kde se vzduch dusí vlhkostí a stromy se tyčí do nebeských výšin, přes tajemné mlžné lesy s chladnějším podnebím a unikátní flórou, až po klidné mangrovové bažiny, důležité ekosystémy chránící pobřeží a poskytující útočiště mnoha druhům.
Neméně fascinující jsou rozsáhlá mokřadní území, zásobárny biodiverzity a domov pro nespočet ptáků, obojživelníků a dalších živočichů. Představte si klidné vodní plochy, propletené s rákosím a lekníny, kde se zrcadlí azurová obloha.
A to není vše! Kostarika se pyšní i nádhernými korálovými útesy, podmořskými městy plnými barevného života. Šnorchlování a potápění zde patří mezi nezapomenutelné zážitky. Můžete se potkat s pestrou škálou ryb, mořských želv a dalších fascinujících tvorů.
Právě tato ohromující rozmanitost biotopů je klíčem k mimořádné biodiverzitě Kostariky. Díky ní se v zemi setkáte s úžasným množstvím druhů rostlin a živočichů, mnohé z nich endemické a nikde jinde na světě nenaleznete. Je to ráj pro milovníky přírody a dobrodružství, který nabízí nekonečné možnosti průzkumu a objevování.
Proč je Kostarika lídrem v ochraně životního prostředí?
Kosta Rika, ačkoliv jedna z nejmenších zemí Latinské Ameriky, ukrývá na svém území ohromující pět procent světové biodiverzity, stávajíc se domovem pro neuvěřitelných 500 000 druhů rostlin a živočichů. To je úžasné číslo, které samo o sobě vysvětluje, proč je ochrana životního prostředí v zemi tak klíčová. A Kosta Rika to bere vážně.
Její závazek k ochraně přírody se projevuje v mnoha oblastech. Viditelným úspěchem je rozsáhlá síť národních parků a rezervací, které chrání deštné pralesy, korálové útesy a další unikátní ekosystémy. Můžete zde potkat ohromující množství druhů ptáků, opic, lenochodů a dalších exotických zvířat. Mnohé parky nabízejí úchvatné turistické trasy, jízdní kola, zip-lining a další aktivity, vždy s ohledem na ochranu přírody.
Ambiciózní cíle v oblasti snižování emisí CO2 a využívání obnovitelných zdrojů energie jsou dalším důkazem kladného přístupu. Země významně investuje do hydroenergie, geotermální energie a větrné energie, postupně omezující závislost na fosilních palivech. To se odráží i v celkové atmosféře země – její udržitelný rozvoj je cílený a systematický.
Pokud plánujete cestu do Kosta Riky, připravte se na nezapomenutelný zážitek v zemi, kde ochrana životního prostředí není jen prázdným heslem, ale skutečnou prioritou. Můžete se aktivně zapojit do ekoturistiky, podporovat místní komunity a svou cestou přispět k zachování tohoto jedinečného koutku světa.
Čím je Kostarika proslulá?
Kostarika – to není jen další karibský ráj, ale skutečný poklad biodiverzity. S neuvěřitelných 74 chráněnými územími, představuje unikátní přírodní laboratoř, kde se deštné pralesy setkávají s dramatickými vulkány a tyčícími se horami a vše je omýváno vlnami Tichého i Atlantického oceánu. Národní parky jako Manuel Antonio, Corcovado či Tortuguero, jsou jen špičkou ledovce, nabízející nezapomenutelné setkání s lenochody, opicemi, exotickými ptáky a úžasným podmořským světem.
Prozkoumejte skryté jeskyně, jak ty suché, tak i podzemní říční systémy – v Kostarice na vás čeká dobrodružství v každé podobě. Zdejší vodopády, kaskádovitě se řítící z kopců, nabízejí osvěžující koupání a dechberoucí výhledy. Jeďte po klikatých horských cestách, prozkoumejte malebné údolí řek a buďte okouzleni panoramaty vulkánů, jako je Arenal, stále dýchající připomínkou síly přírody.
Nezapomeňte na poznávání místní kultury a na ochutnávku výborné kávy, která je pýchou země. Kostarika je jedním z mála míst na světě, kde se můžete procházet tropickými pralesy a zároveň si užívat komfortu moderních hotelů a služeb. Je to země, která nabízí nezapomenutelný zážitek pro všechny, od milovníků přírody a dobrodruhů po ty, kteří hledají klid a relaxaci v ráji na zemi.
Které zvíře symbolizuje Kostariku?
Kostarika, země s bujnou tropickou přírodou, se pyšní hned dvěma národními zvířecími symboly: dvouprstým lenochodem (Choloepus hoffmanni) a tříprstým lenochodem (Bradypus variegatus). Tato volba není náhodná. Lenochodi symbolizují pomalou, ale vytrvalou snahu o ochranu životního prostředí, která je pro Kostariku klíčová.
V rámci mého cestování po desítkách zemí jsem zjistil, že tato volba je unikátní. Mnoho zemí volí dravé šelmy či majestátní ptáky, zatímco Kostarika dává přednost těmto klidným tvorečkům, kteří jsou nedílnou součástí jejich deštných pralesů.
Jejich symbolický význam je pro Kostariku zásadní:
- Ochrana lesů: Lenochodi jsou kriticky závislí na zdravém ekosystému pralesa. Jejich ochrana je tak zároveň ochranou biodiverzity Kostariky.
- Pomalejší životní styl: Lenochodi reprezentují pomalejší tempo života, které je v kontrastu s hektickým světem a zdůrazňují potřebu uvědomělého přístupu k životnímu prostředí.
- Unikátnost: Kostarika se svými lenochody liší od mnoha jiných zemí, jejichž národní zvířata jsou běžnější. To jen podtrhuje její snahu o ochranu unikátních druhů.
Zajímavostí je, že ačkoliv se na první pohled zdají být lenochodi neaktivní, hrají důležitou roli v ekosystému rozšiřováním semen a udržováním rovnováhy v lesním prostředí.
Co se nesmí dovézt z Kostariky domů?
Z Kostariky si rozhodně nevoz´te nic z chráněných druhů dřeva, zejména palisandru a mahagonu. Tresty za pašování jsou vysoké a celní kontrola je přísná.
V obchodech sice najdete spoustu dřevěných suvenýrů, ale bez certifikátu o legálním původu riskujete problémy na letišti. Prodavači vám sice často slibují, že vše je v pořádku, ale věřte mi, raději to neriskujte. Lepší je koupit si něco jiného – třeba krásné keramické výrobky, kávu, čokoládu nebo ručně vyráběné šperky.
Dbejte na to, co si kupujete a vždy se zeptejte na doklad o původu, pokud si nejste jistí. Některé druhy korálů a mořských lastur jsou také chráněné a jejich vývoz je zakázán.
- Obecně platí: Pokud si nejste jisti, zda je něco povoleno k vývozu, raději to nekupujte.
- Před cestou si zjistěte aktuální předpisy na webových stránkách Kostarického ministerstva životního prostředí nebo ambasády ČR v Kostarice.
- Zachovejte si účtenky za všechny vaše nákupy, mohly by se vám hodit při celní kontrole.
Zabránění problémům s celníky je mnohem jednodušší než jejich řešení. Věřte mi, nechcete strávit svůj čas na letišti vysvětlováním, proč máte v kufru zakázaný suvenýr.
Které zemi patří Kostarika?
K Kostarice nepatří žádná jiná země – Kostarika je sama o sobě nezávislým státem, oficiálně Republika Kostarika. Její národní hymna se jmenuje „Noble Homeland“ (španělsky „Noble Patria“).
Osamostatnila se 15. září 1821 od Španělska. Oficiálním jazykem je španělština, ale v některých oblastech se můžete setkat i s angličtinou, zejména v turistických centrech.
Co se týče cestování, Kostarika je rájem pro milovníky přírody. Nabízí:
- Nádherné pláže: Od tichomořských pláží s černým pískem až po karibské pláže s bílým pískem, ideální pro surfování i relaxaci.
- Úchvatné deštné pralesy: Množství národních parků, jako je například Manuel Antonio nebo Tortuguero, nabízí úžasnou biodiverzitu s nezapomenutelnými výhledy na divokou zvěř, od lenochodů až po opice.
- Sopky: Kostarika je zemí sopek, s možností výstupu na některé z nich, jako je například Arenal, s úchvatnými výhledy do krajiny.
- Dobrodružné aktivity: rafting, zip-lining, canyoning, jízda na koni – možností je nespočet.
Plánujete-li cestu, doporučuji se zaměřit na:
- Roční období: Kostarika má dvě roční období – suché (prosinec – duben) a deštivé (květen – listopad). Suchá sezóna je ideální pro turistiku, ale i v deštivé sezóně je možné najít krásné dny.
- Doprava: Autem se dostanete do většiny turistických míst, ale pro některé oblasti je nutné využít 4×4. Veřejná doprava je pomalá, ale levná.
- Ubytování: Nabídka ubytování je široká, od levných hostelů až po luxusní hotely.
Kostarika je skvělou volbou pro ty, kteří hledají dobrodružství v nádherné přírodě.
Co dělá Kostarika pro boj se změnou klimatu?
Představte si Kostariku, zemi překypující deštnými pralesy a sopkami. Její boj proti klimatickým změnám je fascinující. Za posledních 20 let dramaticky snížila emise z využití půdy, změny ve využívání půdy a lesnictví (LULUCF), dosáhla dokonce čistých záporných emisí v roce 2014! To znamená, že absorbovala více CO2, než kolik ho vyprodukovala.
V roce 2017 pohltila LULUCF oblast Kostariky více než 20 % celkových emisí země. To je obrovský úspěch, dosažený zejména díky rozsáhlým zalesňovacím programům a ochraně existujících lesů. Představte si ty zelené plochy, plné života a kyslíku! Kostarika se při dosahování své cílové nulové uhlíkové stopy silně spoléhá právě na tento sektor. To ale není jen o ochraně deštných pralesů – rozvoj obnovitelných zdrojů energie, zejména hydroenergie, hraje také klíčovou roli. Navštívit Kostariku a vidět tyto úsilí na vlastní oči je nezapomenutelným zážitkem, který dává smysl.
Které zvíře je rozšířené v Kostarice?
Kostarika, země, kterou jsem navštívil několikrát, je skutečným rájem pro milovníky zvířat. Biodiverzita je zde ohromující a najdete zde stovky druhů, které se nikde jinde na světě nevyskytují. Nečekejte jen běžné druhy – v národních parcích, jako je například Manuel Antonio nebo Tortuguero, můžete spatřit majestátní jaguáry, roztomilé opice (včetně vzácných druhů jako malpa kapucínská), tajemné tapiré a nespočet druhů netopýrů.
Ale Kostarika není jen o deštných pralesech. Podmořský svět je stejně fascinující. Potápění či šnorchlování u ostrovů Cocos či Isla del Coco odhalí neuvěřitelné bohatství života. Můžete se potkat s mořskými želvami (karety obrovské jsou zde běžné), hravými delfíny a impozantními orlami mořskými. A to zdaleka není vše – pestrobarevní koráli, nespočet druhů ryb a dalších mořských živočichů vám zaručí nezapomenutelný zážitek.
Tip pro cestovatele: Nejlepší čas na pozorování zvířat je v suchém období (prosinec až duben), kdy je vegetace méně hustá a zvířata jsou aktivnější. Nezapomeňte na respektování přírody a dodržování pravidel národních parků.
Co dělá Kostariku tak výjimečnou?
Kostarika je neuvěřitelně rozmanitá země, skutečný ráj pro cestovatele. Dvě pobřeží, Pacifik a Karibik, nabízejí zcela odlišné zážitky – od surfování na světoznámých plážích Pacifiku, přes šnorchlování v korálových útesech Karibiku až po pozorování velryb v sezóně.
Hlavní lákadlo? Nádherná příroda. Husté tropické deštné lesy, tajemné mlžné lesy (cloud forests), aktivní i spící vulkány jako Arenal nebo Poás, a nespočet vodopádů, kde se můžete osvěžit po náročném dni.
Kromě toho:
- Biodiverzita: Kostarika je opravdovým biodiverzitním hotspotem. Můžete zde spatřit nespočet druhů ptáků, opic, lenochodů a dalších zvířat, a to i bez velkého úsilí. Národní parky jako Manuel Antonio, Tortuguero nebo Corcovado jsou skvělým výchozím bodem.
- Ekoturistika: Země klade velký důraz na udržitelný cestovní ruch. Mnoho aktivit, jako například ziplining skrz lesy, procházky po visutých mostech nebo kajakování, je ekologicky šetrné a umožňuje prozkoumat přírodu zblízka.
- Pozorování želv: Na pacifickém pobřeží (např. v Tortuguero) můžete svědky úžasného přírodního divadla – kladení vajec mořskými želvami. Je to ale třeba naplánovat na správnou sezónu.
- Dobrodružství: Od rafting na divokých řekách, přes jízdu na koni přes horské oblasti až po canyoning – pro dobrodružné duše je zde co objevovat.
Tip: Doporučuji si předem naplánovat itinerář, aby se vám podařilo vidět co nejvíc. Kostarika je relativně malá země, ale cestování mezi jednotlivými místy může trvat déle, než si myslíte.
Jaké zajímavé fakty existují o Kostarice?
Kostarika: ráj pro aktivní turisty! Více než čtvrtina země je pokryta národními parky a rezervacemi, takže dobrodružství na vás čeká na každém kroku. Připravte se na dechberoucí scenérie – od sopečných vrcholů po pralesní džungle a nádherná karibská i tichomořská pobřeží. Kromě toho, že se jí říká “País de la Pura Vida” (Země čistého života), je Kostarika proslulá i jako jedna z nejšťastnějších zemí světa – a to se odráží i v pohodové atmosféře.
Ekologické dobrodružství: Kostarika je průkopníkem v oblasti zelené energie a většina elektřiny se vyrábí z obnovitelných zdrojů. To je skvělé pro svědomí i pro přírodu, kterou budete prozkoumávat. Můžete se těšit na úžasné možnosti trekingu, raftingu na divokých řekách, zip-liningu přes džungli, jízdy na koni po tropických stezkách, a pozorování fascinující fauny a flóry.
Délka dne: Ano, délka dne se v Kostarice během roku příliš nemění, což je výhoda pro plánování aktivit. Ale pozor na déšť – tropické lijáky jsou běžné a mohou ovlivnit váš program. Nezapomeňte na dobrou nepromokavou výbavu!
Tipy pro aktivního turistu: Před cestou si zkontrolujte aktuální informace o počasí a doporučených trasách. Nepodceňujte fyzickou zdatnost – některé túry mohou být náročné. Nezapomeňte si vzít repelent proti komárům a dostatek pitné vody. A hlavně, buďte připraveni na úžasné zážitky, které vám Kostarika nabídne!
Proč je Kostarika nejbezpečnější zemí?
Klidná a zelená Kostarika se často označuje za nejbezpečnější zemi v Latinské Americe, a to z dobrého důvodu. Její vysoká životní úroveň a progresivní ekologická politika jsou jenom součástí příběhu. Rozhodující byl krok k úplnému zrušení armády v roce 1948. Uvolněné finanční prostředky se tak místo vojenských výdajů investovaly do klíčových oblastí – vzdělání, zdravotnictví a ochrany životního prostředí. Tento strategický přesun zdrojů výrazně přispěl k sociální stabilitě a ekonomickému rozvoji země. Není divu, že tato strategie vytvořila klimat, ve kterém se daří mírové koexistenci a nízká kriminalita je spíše výjimkou než pravidlem. Navíc, mírumilovná atmosféra láká turisty, kteří si užívají krásné přírody, bohaté biodiverzity a přístupných aktivit, od pozorování divokých zvířat až po dobrodružné sporty. Je to důkaz, že investice do lidí a životního prostředí mohou být mnohem efektivnější než vojenské výdaje, a to i v měřítku celostátní bezpečnosti.
Jak bezpečné je v Kostarice?
Kostarika je obecně bezpečná země, ale s trochou opatrnosti. V centru San José je potřeba zvýšené ostražitosti – kapesní zloději jsou zde aktivní. Nedoporučuji nosit větší hotovost, drahé šperky ani všechny doklady najednou. Rozumné je využít trezor v hotelu. V turistických oblastech je situace daleko klidnější, ale základní preventivní opatření, jako je dávání pozor na své věci a nenechávat je bez dozoru, platí všude. Místní jsou obecně přátelští a vstřícní, nicméně je vhodné se vyhýbat opuštěným a špatně osvětleným místům, zvláště večer. Na plážích je třeba dávat pozor na vlny a dodržovat pokyny záchranářů. Pro cestování mimo hlavní turistické trasy je vhodné si předem ověřit bezpečnostní situaci a zvážit pronájem auta s GPS a popřípadě s doprovodem. Nepodceňujte ani drobné zdravotní problémy, kvalita zdravotní péče mimo turistické oblasti nemusí být vždy na vysoké úrovni.
Důležité: Před cestou si sjednejte cestovní pojištění s širokým pokrytím.