Hnusná Praha? To je výzva! Zapomen na nudné muzeum a vyraz ven. Národní muzeum je sice fajn, ale pokud je počasí špatné, prozkoumej raději jeho okolí – třeba Petřínské sady, které nabízejí krásné výhledy a spoustu pěších tras. Národní technické muzeum? Zajímavé, ale co takhle prozkoumat industriální památky Prahy – holešovické parky s bývalými továrnami a úžasnou atmosférou? Příroda v Praze? Ano! Projděte se po Vltavě, najděte si klidné místo v Prokopském údolí nebo objevte malebné Stromovku. Armádní muzeum je sice zajímavé, ale co třeba zkusit jízdu na kole po cyklostezkách kolem Vltavy nebo výlet na kole do okolí Prahy? Nebo třeba geocaching – skvělá možnost prozkoumat i méně známá místa.
Pro deštivý den se hodí i prohlídka podzemí Prahy – mnoho sklepů a tunelů nabízí fascinující pohled do historie. Nebo si zkuste trasu po pražských graffiti – originální a poutavé umění na nečekaných místech.
Kam na výlet, když prší Ústecký kraj?
Prší v Ústeckém kraji? Žádný problém!
Katakomby a historické podzemí Litoměřic: Prozkoumejte tajemné podzemí královského města. Doporučuji si předem zjistit otevírací dobu a rezervovat si prohlídku, abych se vyhnul případnému zklamání. V Litoměřicích se také dá krásně procházet podél Labe, i když prší – jen si vezměte nepromokavou bundu!
Železniční depozitář NTM Chomutov: Ideální pro milovníky železnice a techniky. Zde se dozvíte o historii železnic a uvidíte fascinující sbírku lokomotiv a železničních vozidel. Zkontrolujte si web muzea, zda je v provozu i za deštivého počasí.
Letní sporty? I v dešti! Dobře, “letní sporty” za deště zní trochu zvláštně. Ale co třeba indoor lezení v některém z ústeckých center? Nebo plavání v místním bazénu? Tohle si užijte bez ohledu na počasí!
Chrám Chmele a Piva: Degustace piva a prohlídka pivovaru v Žatci? I to se dá, i když venku prší. Jen se ujistěte, že pivovar má otevřeno. Zároveň si zkontrolujte provoz Chmelových hodin – ty jsou velkým lákadlem.
Sklářský ráj na Panství Velichov: Prohlédněte si nádhernou sbírku skla a dozvíte se o historii sklářství. Toto je skvělá volba, jelikož se jedná o krytou expozici.
Lázně a wellness: Relaxace v lázních je vždycky skvělý nápad, zvláště když je venku špatné počasí. V Ústeckém kraji najdete několik skvělých lázní, kde si užijete odpočinek a wellness procedury.
Co dělat v Harrachově v zimě?
Harrachov v zimě? To je ráj pro milovníky zimních sportů a malebné krajiny! Zapomenutelný zážitek zaručují lyžařské trasy Krkonoš, které patří mezi nejlepší v České republice.
Doporučuji:
- Výlet do Martinského údolí a na Smědavu: Nádherná zimní krajina, ideální pro sněžnice, běžky, nebo klidnou procházku. Zkušenější turisté mohou pokračovat po západní části Krkonošské magistrály – připravte se na náročnější terén s nezapomenutelnými výhledy.
- Bobová dráha: Adrenalinová zábava pro celou rodinu. Rychlost, zatáčky a úžasné výhledy – perfektní kombinace pro zimní den.
- Výlet na Kotelské sedlo: Výstup na Kotelské sedlo nabídne dechberoucí panorama Krkonoš. Nezapomeňte na teplé oblečení a dostatek tekutin!
- Lesnická a myslivecká expozice Šindelka: Pro ty, kteří preferují klidnější aktivity, je tato expozice skvělým místem k poznání místní flóry a fauny. Ideální pro doplnění aktivního dne v přírodě.
- Mumlavský vodopád: I v zimě je vodopád fascinujícím úkazem. Zamrzající voda vytváří ledové útvary, které dodávají vodopádu zvláštní kouzlo (pozor na bezpečnost!).
- Muzeum skla a minipivovar Novosad & syn: Kombinace kultury a gastronomie. Ochutnejte místní pivo a prohlédněte si fascinující expozici sklářského umění. Perfektní místo na odpočinek po náročném dni.
- Ozubnicová trať Tanvald – Kořenov – Harrachov: Romantická jízda ozubnicovou železnicí nabízí úchvatné výhledy na zasněženou krajinu. Jedinečný zážitek, který byste si neměli nechat ujít. Pozor na časový harmonogram.
Tip: Nezapomeňte na kvalitní zimní výbavu, včetně teplého oblečení, nepromokavé obuvi a čepice. Plánujte si výlety s ohledem na počasí a své fyzické možnosti.
Bonus: Prozkoumejte místní restaurace a ochutnejte tradiční krkonošské speciality.
Kam na rande, když prší?
Bazén: Nejenže se vyhnete dešti, ale i aktivně strávíte čas. Doporučuji zkontrolovat otevírací dobu a ceny předem, případně se podívat na recenze, zda je bazén čistý a dobře udržovaný. Některé bazény nabízejí i saunu nebo vířivku pro příjemnější zážitek.
Úniková hra: Skvělá volba pro aktivní páry, které rády řeší hádanky a pracují v týmu. Předem si zarezervujte místo, vyberte hru dle obtížnosti a tématického zaměření, které vám obojímu vyhovuje. Mnoho únikových her nabízí různé tematické hry, od historických až po sci-fi.
Bowling, kulečník, šipky, fotbálek: Klasika, která má své kouzlo. Vyhněte se přeplněným místům, ideálně zarezervujte si dráhu u bowlingu nebo stůl u kulečníku. Některé herny nabízejí i občerstvení, takže si můžete příjemně posedět i po skončení hry. Zvažte i alternativu herny s retro automaty – může to být nečekaně zábavné.
Co dělat v Praze, když je hnusně?
Hnusné počasí v Praze? Žádný problém! Pro aktivního turistu to jen znamená změnu plánu. Místo procházky Karlštejnem zvolíme Národní technické muzeum – skvělé na několik hodin, plné interaktivních exponátů. Alternativou je Muzeum Karla Zemana pro milovníky filmové historie a triků.
Pokud toužíte po pohybu, navštivte Aquapalace Praha – skvělý aquapark s tobogány a bazény, kde se zahřejete a užijete si spoustu zábavy. Pro méně adrenalinové zážitky doporučuji Zrcadlové bludiště na Petříně – zábavu pro celou rodinu.
Pro deštivé odpoledne je ideální The Pop Up! Interaktivní Výstava (zjištěte aktuální téma a dostupnost) nebo Muzeum Lega, které potěší nejen děti. Neméně zajímavé je Planetárium Praha – projekce hvězdné oblohy a vesmírných jevů. A pro milovníky loutek je tu samozřejmě klasika – Divadlo Spejbla a Hurvínka.
Tip: Před návštěvou všech uvedených míst si zkontrolujte otevírací dobu a případně si rezervujte vstupenky online, abyste se vyhnuli frontám.
Co dělat když je vám zima?
Proti zimě v terénu je klíčová prevence. Pohyb je základ – pravidelná turistika, cyklistika, i třeba jen svižná chůze prokrví tělo. Jóga je sice fajn, ale v terénu se spoléhejte spíše na něco dynamičtějšího.
Oblečení je druhá nejdůležitější věc. Vrstvení je alfa a omega.
- Funkční spodní prádlo: odvádí pot a udržuje vás v suchu, což je kritické pro udržení tepla.
- Střední vrstva: fleece nebo vlněná mikina pro izolaci.
- Vrchní vrstva: nepromokavá a větruodolná bunda a kalhoty. V zimě volte kvalitní materiály s vysokým vodním sloupcem a dobrou prodyšností.
- Doplňky: čepice, rukavice (ideálně dvě vrstvy), šála, kvalitní ponožky (nejlépe z merino vlny) – zde se ztrácejí největší tepelné ztráty.
Otužování a saunování jsou skvělé na dlouhodobé zlepšení tolerance k chladu. Ale v akutní situaci na cestě moc nepomohou.
Další tipy pro terén:
- Teplé jídlo a pití: horký čaj, polévka – dodají tělu energii a teplo zevnitř.
- Správná výbava: termoska, náhradní suché oblečení (v nepromokavém obalu) – pro případ nehody či promočení.
- Plánování trasy: vyhýbejte se prochlazení, plánujte trasy s ohledem na počasí a délku denního světla.
- Zastavení v závětří: chrání před větrem, který výrazně zvyšuje pocit chladu.
Masáže jsou sice relaxační, ale v terénu se na ně moc spoléhat nedá.
Co dělat v Hlinsku?
Hlinsko nabízí překvapivě bohatý kulturní program! Barokní radnice je dominantou náměstí a rozhodně stojí za prohlídku. Nedaleko se nachází Betlém Hlinsko, unikátní dílo s fascinující historií (poslední renovace proběhla v roce 2025). Milovníci entomologie ocení Muzeum exotických brouků a motýlů (poslední aktualizace expozice v roce 2025), zatímco pro milovníky umění je tu Městská galerie a Městské muzeum (obě s aktualizacemi v roce 2025). Pro duchovní rozměr doporučuji navštívit Husův sbor a Kostel Narození Panny Marie (obě s úpravami v roce 2025). Zajímavým místem je také Dům U tvrze (poslední úpravy v roce 2025), který nabízí nahlédnutí do minulosti města. Doporučuji ověřit si otevírací doby jednotlivých objektů předem.
Tip: Prozkoumejte okolí Hlinska – malebná krajina nabízí krásné procházky a cyklostezky.
Poznámka: Rok uvedený za památkou představuje rok poslední známé renovace nebo aktualizace informací, nikoliv rok výstavby.
Co jsou Opičí hory?
„Opičí hory“ je neoficiální, ale vžitý název pro část Slavkovského lesa. Toto pojmenování vzniklo v letech 1946-1954, kdy zde sídlil vojenský výcvikový prostor, a pravděpodobně souvisí s improvizovanými „opičárnami“, tedy náročnými cvičeními, které vojáci absolvovali v náročném terénu. Slavkovský les je známý svým pestrým reliéfem, hustými lesy, rašeliništi a romantickými údolími. Najdete zde bohatou síť turistických stezek, ideální pro pěší turistiku a cyklistiku. Z hlediska fauny je oblast domovem mnoha druhů ptáků, jelenů a dalších lesních zvířat. Pro milovníky historie je zajímavé i několik zřícenin a historických památek v okolí. Oblast je také součástí chráněné krajinné oblasti.
Co dělat v Českém ráji když prší?
Český ráj za deště? Žádný problém! Klasikou jsou Bozkovské dolomitové jeskyně – fascinující podzemní svět, který vás uchvátí i za nepříznivého počasí. Návštěva trvá cca 45 minut a teplota uvnitř je konstantních 8°C, takže se příjemně ochladíte. Další skvělou volbou je IQlandia, interaktivní science centrum, kde se zábavnou formou dozvíte o vědě a technice. Pro větší zábavu a adrenalin doporučuji Babylon Liberec, kryté zábavní centrum s širokou nabídkou atrakcí pro všechny věkové kategorie. Líbí se vám spíše klid? Vyberte si některé z místních muzeí, zaměřené na regionální historii a kulturu, které nabízí klidné prostředí k prohloubení znalostí. Nepodceňujte ani bazény a aquacentra v okolí – perfektní relaxace pro celou rodinu. Aktivnější jedinci ocení sportovní možnosti jako kuželky, squash, bowling nebo fitness centra. Nezapomínejte, že Český ráj nabízí i mnoho historických hradů a zámků, které i za deště poskytují úchvatný pohled do historie. V některých případech lze hrad prozkoumat i v rámci prohlídky interiéru, čímž se vyhnete dešti. Plánujte podle aktuálního počasí, abyste si svůj výlet naplno užili.
Tip pro plánování: Před návštěvou zkontrolujte otevírací dobu jednotlivých atrakcí a rezervujte si vstupenky online, abyste se vyhnuli čekání.
Co dělat v Orlických horách, když prší?
Prší v Orlických horách? Žádný problém! I za deště se dá v tomto krásném kraji skvěle strávit čas. Máte na výběr hned několik zajímavých možností:
- Sýpka – Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách: Prohlédněte si fascinující expozici mapující historii a kulturu této oblasti. Doporučuji si předem zkontrolovat otevírací dobu.
- Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou: Skvělá volba pro všechny věkové kategorie! Návštěva muzea hraček je zábavná a nostalgická zároveň. Počítejte s dostatečným časem na prohlídku bohatých sbírek.
- Gastronomické zážitky: Pivovar Rampušák: Ochutnejte vynikající pivo a tradiční českou kuchyni v příjemném prostředí. Ideální místo k zahřátí a načerpání sil.
- Zámek Rychnov nad Kněžnou: Prozkoumejte majestátní zámek s bohatou historií. V deštivém dni je prohlídka zámku skvělou alternativou k výletům do přírody.
- Zámek Nové Město nad Metují: Další nádherný zámek s okouzlující architekturou a interiéry. Doporučuji si předem zkontrolovat otevírací dobu a případné speciální výstavy.
Tip: Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací doby všech uvedených lokalit předem, ať vás nepříjemně nepřekvapí zavřené dveře. Pro pohodlnější cestování mezi jednotlivými místy doporučuji využít automobil, případně autobusovou dopravu.
Kam na rande bez peněz?
Romantické rande bez peněz? Žádný problém! Piknik nemusí být jen na louce – vyhledejte méně známé, ale malebné místo s výhledem, třeba vyhlídku s panoramatickým pohledem na město. Nezapomeňte na deku a termosku s čajem či kávou – předpověď počasí je váš nejlepší přítel. Fotografická výprava? Zaměřte se na street fotografii v historické části města, objevujte skryté uličky a detaily architektury. Nebo se vydejte do přírody – prozkoumejte blízké lesy a zachyťte krásy místní flóry a fauny. Společná večeře? Zkuste něco netradičního – využijte sezónní suroviny z místních trhů a objevte nové recepty online. Hry? Deskové hry doma, frisbee v parku, nebo i geocaching – v mapách najdete spoustu zajímavých lokalit k prozkoumání. Zdarma do muzeí? Využijte dní otevřených dveří, nebo prozkoumejte weby muzeí pro informace o bezplatném vstupu. Pozorování hvězd? Vyjeďte za město, pryč od světelného smogu, vezměte si deku a užívejte si ticho a krásu noční oblohy. Aplikace pro pozorování hvězd vám pomohou identifikovat souhvězdí. Filmový večer? Pusťte si oblíbený film doma, ale udělejte to stylově – připravte popcorn, nachystejte útulnou atmosféru se svíčkami.
Co dělat v Praze, když je zima?
Praha v zimě nabízí kouzlo specifické pro toto roční období. Klasická procházka Starým Městem je skvělým začátkem, ale vyhněte se špičce a raději si ji užijte v dopoledních hodinách nebo později odpoledne, kdy je méně turistů. Nezapomeňte na teplé oblečení a horký nápoj!
Procházka v přírodě? Vypravte se do Petřínských sadů, kde se můžete projet na Petřínské rozhledně a kochat se panoramatem Prahy zahalené v zimním oparu. Nebo zkuste Stromovku, kde se můžete procházet a vdechovat čerstvý vzduch. Jen se teple oblečte!
Zoo a botanická zahrada nabízí jiný pohled na zimní krajinu. Mnoho zvířat je aktivních i v zimě a v botanické zahradě si můžete prohlédnout skleníky s exotickou flórou.
Planetárium je ideální únik před chladem. Zatímco venku mrzne, můžete si užít fascinující pohled na vesmír.
Divadla a koncerty nabízejí pestrý kulturní program. Dopředu si zkontrolujte program na webových stránkách jednotlivých divadel.
Království železnic je skvělou volbou pro rodiny s dětmi, kde se v teple zabaví na celé hodiny.
Muzea a výstavy představují ideální program za každého počasí. Například Národní muzeum, Národní galerie, či menší specializované galerie nabízejí pestrou paletu výstav.
Vnitřní aquaparky, jako je například Aquapalace Praha, poskytnou příjemné osvěžení a zábavu pro celou rodinu. Před návštěvou si ověřte otevírací dobu a aktuální ceny vstupenek.
Tipy pro plánování:
- Rezervujte si vstupenky předem, zvláště do populárních atrakcí, abyste se vyhnuli frontám.
- Zkontrolujte otevírací doby všech navštívených míst, protože se v zimě mohou lišit.
- Nepodceňte teplé oblečení: čepice, šála, rukavice a teplé boty jsou nezbytností.
- Plánujte si trasy tak, abyste se vyhnuli zbytečnému chůzi v mrazu.
Další tipy na zimní aktivity:
- Vyzkoušejte bruslení na některém z pražských kluzišť.
- Navštivte vánoční trhy (pokud se konají během vašeho pobytu).
- Užijte si tradiční českou kuchyni v některé z útulných restaurací.
Co podniknout v Harrachově?
Harrachov, to není jenom lyžování! Nabízí pestrou paletu aktivit pro každého. Mumlavský vodopád, bezesporu turistická ikona Krkonoš, je nutností. Doporučuji výlet po naučné stezce, která vede až k jeho úpatí a nabízí nádherné výhledy. Nezapomeňte na fotoaparát!
Pro milovníky adrenalinu jsou tu skokanské můstky, kde si můžete prohlédnout zázemí a s trochou štěstí i trénovat skokany.
- Včelí naučná stezka Jana hraběte Harracha: ideální pro rodiny s dětmi, zábavná a poučná zároveň.
- Černý rybník: klidné místo pro relaxaci s krásnou okolní přírodou. Ideální pro piknik.
- Pivovar Harrachov: ochutnejte místní pivo a nahlédněte do procesu vaření.
- Sklárna Harrachov: sledujte tradiční řemeslo a třeba si i něco krásného koupíte na památku.
- Pivní lázně Harrachov: netradiční relaxace s blahodárnými účinky piva na tělo.
- Hornické muzeum Harrachov: prohlédněte si historii těžby v oblasti a dozvíte se zajímavosti o hornické práci.
Tip pro plánování: V Harrachově se snadno pohybujete pěšky, ale pro delší trasy doporučuji využít místní autobusovou dopravu. Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací doby jednotlivých atrakcí.
Co dělat v Hlučíně?
Hlučín nabízí překvapivě bohatý výběr aktivit pro všechny věkové kategorie. Dominantou je bezesporu Hlučínské jezero Štěrkovna, ideální pro letní koupání, vodní sporty a relaxaci na pláži. Pro milovníky historie je tu zámek v Hlučíně s jeho bohatou historií a procházkami po nádvořích, doplněný dochovanými středověkými hradbami, které nabízejí jedinečný pohled do minulosti. Aktivnější turisté ocení Cyklistický ráj Hlučínska s jeho sítí cyklostezek, ideální pro rodinný výlet i náročnější cykloturistiku. Via Czechia – Stezka Slezskem pak nabízí možnost poznat širší okolí a objevit další krásy Slezska. Rodiny s dětmi jistě ocení Dětský ranč Hlučín s pestrým programem volnočasových aktivit. A pro ty, kteří hledají zábavu a adrenalin, jsou tu Venkovní městské únikové hry – Cityhry, které slibují nezapomenutelný zážitek. Nezapomeňte si předem ověřit otevírací dobu a případné vstupné. Plánujete-li delší pobyt, doporučuji zvážit ubytování v některém z okolních penzionů nebo hotelů.
Co dělat v Krušných horách když prší?
Prší v Krušných horách? Nevadí! Můžete se skvěle zabavit i uvnitř. Zde pár tipů, co navštívit:
- Královská mincovna v Jáchymově: Prohlídka s bohatou historií těžby stříbra a mincovní výroby. Doporučuji rezervaci předem, obzvlášť v hlavní sezóně. Počítejte s cca 1,5 hodinovou prohlídkou.
- Lázně Agricola: Relaxace a odpočinek v lázeňském prostředí. Nabízejí různé procedury, od klasických koupelí až po moderní terapie. Prověďte si nabídku procedur a rezervujte si čas předem.
- Vlastivědné muzeum na Božím Daru: Seznámíte se s historií a přírodou Krušných hor. Zajímavé pro rodiny s dětmi, interaktivní expozice.
- Rukavičkářská expozice Abertamy: Unikátní sbírka rukavic a informace o tradičním řemeslu. Skvělé místo pro milovníky historie a ruční práce.
- Muzeum Horní Blatná: Zaměřeno na historii těžby cínu a života v Krušných horách. Často se zde konají i dočasné výstavy.
- Retromuseum Nejdek: Pro milovníky starých aut, motocyklů a dalších retro artefaktů. Vhodné pro všechny věkové kategorie.
- Infocentrum o užovce stromové v Osvinově: Pro ty, kteří se zajímají o přírodu a ochranu zvířat. Získáte informace o tomto vzácném druhu hada.
Tip: Před návštěvou si vždy ověřte otevírací dobu a případné vstupné na webových stránkách jednotlivých institucí. Nezapomeňte na vhodné oblečení i pro deštivé počasí!
Co dělat na Pálavě?
Pálava nabízí pestrou škálu aktivit. Horní synagoga v Mikulově je krásná ukázka židovské architektury, doporučuji prohlídku s průvodcem. Jeskyně a přírodní rezervace Na Turoldu jsou ideální pro nenáročnou turistiku, pozor na terén! Kamenný kruh v Klentnici je záhadný a inspirativní, vhodné i pro fotografy. Lom Janičův vrch a vyhlídka Nad Lomem poskytují úchvatné panoramatické výhledy, nejlépe dostupné pěšky. Růžový vrch a Kočičí kámen nabízejí krásné výhledy a snadné túry, ideální pro rodiny s dětmi. Svatý kopeček u Mikulova láká poutníky i milovníky historie, a nabízí krásné výhledy na Mikulov a okolí. Zámek Mikulov je dominantou regionu, s bohatou historií a rozsáhlými sbírkami. Prohlídka zabere několik hodin. Zřícenina hradu Děvičky je romantické místo s pozůstatky středověké pevnosti, vhodné spíše pro zkušenější turisty, kvůli náročnějšímu terénu. Doporučuji si předem ověřit otevírací doby památek a možnost parkování. Vhodné oblečení a obuv jsou klíčové, zejména při návštěvě přírodních rezervací.
Kde se vykoupat v Českém ráji?
Český ráj nabízí překvapivě pestrou paletu míst, kde se osvěžit. Zapomeněte na nudné koupání v přeplněných bazénech! Rybník Věžák slibuje klidnější zážitek v náručí přírody, ideální pro rodiny s dětmi. Pro ty, kteří hledají trochu více ruchu, jsou tu koupaliště v Troskovicích a Sobotce – obvykle s občerstvením a hřišti.
Pokud dáváte přednost menším, intimnějším lokalitám, zvažte koupaliště v Kněžmostu. V Dolním Bousově se nachází koupaliště, které je momentálně v rekonstrukci, takže si před cestou ověřte aktuální stav. Pro ty, kteří hledají komplexnější zábavu, je tu AquaCentrum Jičín, nabízející více než jen bazény.
Další možnosti pro koupání se nachází v Lomnici nad Popelkou, Bakově nad Jizerou a Železném Brodě. Každé z těchto míst má své specifické kouzlo a nabízí odlišný zážitek. Doporučuji si před cestou zjistit otevírací dobu, ceny vstupného a dostupné služby (např. toalety, občerstvení) na webových stránkách jednotlivých lokalit nebo v místních informačních centrech. Nezapomeňte na opalovací krém a dostatek pití!
Kam na podzimní rande?
Pro zpestření večera: Karaoke bar slibuje spoustu legrace a uvolněné atmosféry. Nebo raději útulnou kavárnu s voňavou kávou a horkou čokoládou? Zkuste si vyřezávat halloweenské dýně – zábavná aktivita s romantickým nádechem.
Pro romantické duše: Procházka podzimní přírodou nabízí neskutečné scenérie. Barevné listí, chladný vzduch, šustění listí pod nohama – ideální pro intimní rozhovory. Nebo si naplánujte podzimní piknik s horkou kávou a dekou. Vyberte si místo s výhledem na malebné údolí, a nezapomeňte na termosku s něčím hřejivým.
Pro aktivnější páry: Farmářské trhy nabízejí nejen skvělé pochoutky, ale také svařák nebo teplou medovinu, ideální na zahřátí. Účast na halloweenské akci dodá rande nezapomenutelnou atmosféru. Nebo se vydejte na ranč a užijte si jízdu na koních – skvělý zážitek pro ty, co touží po dobrodružství. Zvažte i výlet do vinice s ochutnávkou vína, nebo návštěvu zámku či hradu s prohlídkou a procházkou po historickém areálu. Nebojte se experimentovat a objevovat skryté klenoty vašeho okolí – mnohá místa nabízejí překvapivě krásné podzimní scenérie. Věřte, že i prodejní výstavy starožitností či umělecké galerie můžou být zábavné a inspirující.
Tip navíc: Nezapomínejte na praktické věci – vhodný oděv, pohodlnou obuv a dobrou náladu. Ať už si vyberete cokoliv, důležité je trávit čas s milovanou osobou a užít si krásu podzimu.
Kam v Česku za romantikou?
Hledáte romantiku v Česku? Vyhněte se přeplněným turistickým atrakcím a objevte tato skrytá klenoty:
Červená Lhota (Jihočeský kraj): Romantický zámek na ostrůvku, přístupný pouze po dřevěném můstku. Ideální pro procházku po okolí a piknik s výhledem na vodní hladinu. Doporučuji předem zkontrolovat otevírací dobu zámku a možnosti prohlídky.
Údolí Plakánek (Královéhradecký kraj): Kouzelné údolí s romantickými pěšími stezkami podél říčky a s malebnými skalními útvary. Skvělé místo pro nenáročnou turistiku a odpočinek v přírodě. Nezapomeňte na vhodnou obuv.
Telč (Vysočina): Nádherné renesanční náměstí s arkádami, které dýchá romantikou. Projděte se po náměstí, navštivte zámek a užijte si klidnou atmosféru tohoto malebného městečka. V okolí se nachází i krásné lesy ideální pro procházky.
Zámek Valeč a okolí (Karlovarský kraj): Romantický zámek s rozsáhlým parkem, ideální pro procházky a relaxaci. V okolí zámku se nachází i krásná příroda, například rozlehlé lesy a jezera. Doporučuji si předem ověřit možnosti prohlídky zámku.
Úpské rašeliniště (Liberecký kraj): Pro romantiky, kteří preferují divokou přírodu. Unikátní rašeliniště s dřevěnými chodníčky nabízí nezapomenutelné zážitky. Vhodné pro kratší výlety, vezměte si nepromokavou obuv a teplé oblečení.
Bořeň (Ústecký kraj): Zalesněný vrch s nádherným výhledem do okolí. Romantická procházka lesem s nádherným výhledem na závěr. Dobrá fyzická zdatnost je doporučena.
Zřícenina hradu Rabí (Plzeňský kraj): Impozantní zřícenina hradu, která vyzařuje tajemnou romantiku. Projděte se po zřícenině, prozkoumejte okolí a představte si život na hradě v minulosti. Pozor na nerovný terén.
Co dělat v Pelhřimově?
Pelhřimov nabízí překvapivě bohatý program! Muzeum Vysočiny je skvělým výchozím bodem k poznání historie regionu. Nevynechejte ani nedaleký klášter Želiv, impozantní barokní skvost s bohatou historií a nádhernou zahradou. Pro milovníky přírody doporučuji naučnou stezku Březina u Humpolce, která nabízí krásné výhledy a poznávání místní fauny a flóry. Potřebujete relaxaci? Kalich, přehrada nedaleko Pelhřimova, nabízí klidnou procházku či piknik.
Pro netradiční zážitek navštivte Muzeum strašidel – zábavu pro celou rodinu zaručenu! Odvážnější se mohou vydat do Pelhřimovského pekla, tematického parku pro děti. A pro ty, kteří ocení kuriozity, je tu Muzeum rekordů a kuriozit, plné bizarních exponátů, které vám vyrazí dech. Pro klidnou procházku v zeleni doporučuji Děkanskou zahradu.
Doporučení:
- Doprava: Pelhřimov je dobře dostupný autem i autobusem. Pro pohyb po okolí doporučuji kolo.
- Ubytování: V Pelhřimově a okolí najdete širokou nabídku hotelů, penzionů a apartmánů.
- Gastronomie: Ochutnejte místní speciality Vysočiny – například bramboráky nebo kyselo.
Plánujte dostatek času, abyste si vše stihli!