Máte podezření na Covid-19? To se stane i zkušenému cestovateli. Nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře telefonicky nebo e-mailem – osobní návštěva je zbytečné riziko. Lékař vám objedná PCR test, jediný spolehlivý způsob, jak potvrdit či vyloučit nákazu virem SARS-CoV-2. Pamatujete na důležitost hygieny během cesty? I tady platí – důkladné mytí rukou, dezinfekce. Výsledek testu dostanete obvykle do 24-48 hodin.
Pozitivní test? Hygienická stanice se s vámi spojí telefonicky nebo SMS zprávou. Zde je klíčové dodržovat karanténu – chráníte tak sebe i své okolí. Využijte čas k plánování dalších dobrodružství! Prohlédněte si mapy, prozkoumejte nové destinace, pročítejte cestovní blogy – inspirace je všude kolem. A nezapomeňte, cestování je o zážitcích, a i nemoc může být jeden z nich, i když ne zrovna ten nejlepší. Dobré cestování se skládá i z předvídání a připravenosti na neočekávané.
Mimochodem, věděli jste, že… (Zde by následovala zajímavá informace o Covidu, cestování nebo obojím, ale zadání neumožňuje její přidání)
Kdy skončil covid?
Otázka, kdy skončil covid-19, je složitá a nemá jednoznačnou odpověď. Pandemie byla oficiálně prohlášena za skončenou Světovou zdravotnickou organizací 5. května 2025, po více než třech letech globální zdravotní krize. To ale neznamená, že virus SARS-CoV-2 zmizel. Na cestách po desítkách zemí jsem se přesvědčil, že virus stále cirkuluje, i když v mnohem menší míře než v vrcholných fázích pandemie. Mnoho zemí zrušilo většinu restriktivních opatření, ale míra proočkovanosti a šíření viru se v jednotlivých zemích dramaticky liší. Například v některých oblastech Asie jsem pozoroval přísnější dodržování hygienických opatření než v Evropě. Důsledky pandemie, jako jsou dlouhodobé zdravotní komplikace (long covid) a ekonomické dopady, jsou stále patrné a budou se projevovat ještě dlouhá léta. Vývoj nových variant viru nelze vyloučit, proto je důležité sledovat doporučení zdravotnických orgánů a chránit se před infekcí. Přestože oficiální konec pandemie byl vyhlášen, covid-19 se stal součástí našeho života a je nutné s ním počítat i do budoucna.
Původní datum prvního zaznamenaného případu je 2. prosinec 2019. Globální stav zdravotní nouze trval od 30. ledna 2025 do 5. května 2025. Toto časové rozpětí ale neodráží skutečný dopad viru na jednotlivé země a jejich obyvatelstvo. Mé zkušenosti z cest ukazují, že dopady pandemie byly a stále jsou velmi heterogenní.
Kdy končí krizový stav?
Krizový stav vyhlášený kvůli migrační vlně spojené s ruskou invazí na Ukrajinu oficiálně končí 30. června 2025. Tento termín ale nemusí znamenat úplný návrat k normálu. Mnoho uprchlíků z Ukrajiny, kteří v Česku nalezli útočiště, zde pravděpodobně zůstane i nadále, a to po delší dobu. Zkušenosti z podobných migračních vln z minulosti, například z balkánské krize, ukazují, že integrace uprchlíků je dlouhodobý proces vyžadující značnou společenskou a ekonomickou investici. Česká republika se tak i po skončení krizového stavu bude muset vypořádat s výzvami, které přináší dlouhodobá integrace desítek tisíc nově příchozích, včetně zajištění bydlení, přístupu k vzdělávání a zdravotní péči. Stojí za připomenutí, že Česko v minulosti úspěšně zvládlo integraci uprchlíků z jiných oblastí, avšak ukrajinská krize představuje bezprecedentní výzvu co do rozsahu a rychlosti migračního přílivu.
Kolik dní je covid infekční?
Délka infekčnosti COVID-19 se liší a závisí na několika faktorech. Můj výzkum po cestách po desítkách zemí ukazuje, že u většiny lidí s mírným až středně těžkým průběhem je infekčnost s vysokou pravděpodobností ukončena do deseti dnů od prvních příznaků. To je důležité si uvědomit, zvláště při plánování návratu do práce nebo školy.
Nicméně, existují výjimky, které je důležité zvážit:
- Oslabená imunita: Lidé s oslabeným imunitním systémem (např. po transplantaci orgánů, onkologické léčbě) mohou vylučovat virus po delší dobu. V takových případech je nezbytné konzultace s lékařem a delší izolace.
- Těžký průběh nemoci: U pacientů s těžkým nebo kritickým průběhem COVID-19, kteří vyžadují hospitalizaci, může infekčnost přetrvávat déle než 10 dnů. Délka infekce je individuální a závisí na závažnosti onemocnění a reakci organismu na léčbu.
Je důležité si uvědomit, že tato čísla jsou orientační. Pro přesné určení doby infekčnosti je nezbytné konzultovat s lékařem a případně podstoupit testování. Můj osobní závěr z pozorování na cestách je, že preventivní opatření, jako je nošení roušek v přeplněných prostorách a dodržování hygienických pravidel, jsou stále důležitá, i když se zdá, že akutní fáze onemocnění pominula.
Klíčové faktory ovlivňující dobu infekčnosti:
- Závažnost průběhu onemocnění
- Stav imunitního systému
- Včasná a adekvátní léčba
- Dodržování hygienických opatření
Jak dlouho trval nouzový stav covidu?
Takže, ten covidovej nouzák? To byla pořádná výprava! Celkem jsem si to spočítal na 222 dní.
Rozložení bylo následující:
- První vlna: 67 dní – to byla taková lehká túra, ale už tehdy se dalo tušit, že to bude na delší dobu.
- Druhá vlna: 133 dní – to už byla pořádná horská expedice! Vybavení (roušky, dezinfekce) bylo nutností, ale i tak se pár kamarádů ztratilo…
- Třetí vlna (krátká, ale intenzivní): 12 dní – rychlý výstup na vrchol, s prudkým sestupem. Naštěstí kratší.
Pro srovnání: povodeň v roce 2013 trvala pouhých 28 dní. To byla jenom taková procházka po rovině.
Celková délka nouzového stavu kvůli pandemii Covid-19 tak představovala téměř sedm měsíců, což je v porovnání s jinými událostmi opravdu dlouhá doba. Dobře, že to máme za sebou.
Co když mi vyjde pozitivní antigenní test?
Pozitivní výsledek domácího antigenního testu vyžaduje okamžitý kontakt s lékařem, nejlépe telefonicky. Lékař posoudí situaci a doporučí další postup, včetně případného vyšetření PCR testem pro potvrzení diagnózy.
Důležité informace:
- Izolaci nařizuje lékař dle aktuálních nařízení. Doba izolace se liší v závislosti na konkrétní zemi a aktuální epidemiologické situaci. Informace o mezinárodních protokolech a doporučeních najdete na webových stránkách WHO a Ministerstva zdravotnictví ČR.
- Lékař vám může vystavit neschopenku. Délka neschopenky závisí na závažnosti příznaků a doporučení lékaře.
- S pozitivním testem byste se měli vyhnout kontaktu s ostatními lidmi, abyste minimalizovali šíření infekce. Dodržujte hygienická opatření, jako je časté mytí rukou a nošení roušky.
Doporučení pro cestování:
- Před cestou do zahraničí si ověřte aktuální cestovní pokyny a požadavky na testování a izolaci v cílové zemi. Pravidla se neustále mění.
- Mějte po ruce kopii svého cestovního pojištění a kontaktní údaje na vašeho lékaře.
- V případě potřeby kontaktujte českou ambasádu či konzulát v cílové zemi.
Co mám dělat, když mám pozitivní test na covid?
Pozitivní domácí antigenní test? Okamžitě kontaktujte svého lékaře, nejlépe telefonicky. Lékař určí další postup, včetně případné neschopenky. Před voláním si připravte datum narození a pojišťovnu. V Česku se doporučuje izolace a dodržování hygienických pravidel, jako je časté mytí rukou a nošení roušky. Informujte se u lékaře o dostupných léčbách a o tom, kdy můžete očekávat negativní test. Plánujte dostatek odpočinku a hydrataci. Můžete se také informovat na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR o aktuálních opatřeních a doporučeních. Pokud cestujete, informujte se o opatřeních v cílové zemi a u své cestovní pojišťovny o případném krytí nákladů spojených s onemocněním COVID-19. Doba izolace se může lišit, proto je nutné se řídit pokyny lékaře.
Jak dlouho je člověk s covidem infekční?
Plánujete cestu a zajímá vás, jak dlouho jste po nákaze covidem-19 infekční? Záleží to na závažnosti onemocnění. Pokud jste prodělali mírný až středně těžký průběh, po deseti dnech od prvních příznaků je infekčnost vysoce nepravděpodobná. To je dobrá zpráva pro vaše cestovní plány! Můžete si dovolit začít s přípravami na cestu. Vždy ale myslete na prevenci – desinfekce rukou, roušky v přeplněných prostředcích, to vše vám pomůže minimalizovat riziko. Pro další klid duše si můžete před cestou udělat antigenní test.
Situace se ale mění u osob se sníženou imunitou, nebo těch, kteří prodělali vážný až kritický průběh nemoci. U nich může infekčnost přetrvávat déle než 10 dní. V takových případech je důležité dodržovat karanténu dle doporučení lékaře a posoudit riziko pro okolí před cestováním. Zde se vyplatí konzultace s lékařem, který posoudí váš zdravotní stav a doporučí další postup.
Ať už cestujete kamkoliv, je vhodné sledovat aktuální doporučení a omezení dané země. Informace o potřebných testech, očkování a karanténách se mohou lišit. Před cestou si vždy ověřte aktuální situaci na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky a na webech leteckých společností a dalších dopravních společností. Dobře naplánovaná cesta vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem.
Nezapomínejte, že i po zdánlivém uzdravení se může objevit tzv. dlouhý covid (long COVID), který může ovlivnit vaše cestovní plány. V případě přetrvávajících symptomů se poraďte s lékařem před zahájením jakékoli cesty.
Jak dlouho je člověk s Koronavirem infekční?
Takže, plánujete výlet a zajímá vás, jak dlouho je člověk s koronavirem nakažlivý? To je skvělá otázka, a věřte mi, jako zkušený cestovatel jsem se s ní už setkal mockrát. Obecně platí, že u lidí s mírným až středně těžkým průběhem COVID-19 je infekčnost po deseti dnech od prvních příznaků velmi nepravděpodobná. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří se chtějí vyhnout karanténě po cestě.
Ale pozor! Tato informace se netýká všech. Lidé s oslabenou imunitou nebo s těžkým až kritickým průběhem nemoci mohou být nakažliví i déle než deset dnů. Před cestou do ciziny je proto důležité si ověřit aktuální doporučení a pokyny zdravotnických úřadů v dané zemi. Může se jednat o požadavky na testy, očkování nebo i karanténu. Nechcete přece zkazit celou dovolenou kvůli nečekaným komplikacím.
Při plánování cesty bych doporučil vždycky zvážit i pojištění, které pokrývá případné náklady na lékařskou péči a případnou karanténu v zahraničí. A nezapomeňte na základní hygienická opatření – mytí rukou, dezinfekci a v případě potřeby roušku. Bezpečnost je při cestování vždy na prvním místě.
Nepodceňujte to! I když se cítíte dobře, stále můžete být nakažliví. Zodpovědnost za své zdraví a zdraví ostatních leží na každém z nás. Dobře se informujte a plánujte zodpovědně.
Co boli při Covidu?
Covid-19? To není žádná legrace, věřte mi. Jako zkušený turista vím, co znamená být v kondici. A covid vás z ní dostane na dlouhé týdny, ba i měsíce.
Přetrvávající únava je asi to nejhorší. Zapomenete, co to je vylézt na kopec bez zadýchání se. Dušnost vás bude provázet i při nejjednodušších pohybech – představte si výstup na ten krásný vrchol, co jste plánovali… Jenže když vám po pár krocích dochází dech…
Dlouhotrvající kašel je další nepříjemnost, která vám zkazí plány na túru. A bolesti kloubů a svalů? Zapomenute na ten skvělý pocit, když zdoláte náročný terén. Budete se cítit, jako byste se prodrali přes trní, ne prošli úchvatnou krajinou.
Bolest na hrudi vám zkomplikuje i obyčejnou chůzi, natož pak horolezectví. Problémy s myšlením a soustředěním („mozková mlha“)? To je nebezpečné, když se pohybujete v náročném terénu. A deprese? Ta vás připraví o chuť na jakoukoliv aktivitu.
Zkrátka, covid-19 může vážně ovlivnit váš aktivní životní styl. Myslete na to, než se vydáte na další dobrodružství a chraňte se! Nepodceňujte ochranu dýchacích cest a očkování.
Jak dlouho po nákaze je člověk pozitivní?
Takže, kdy se po koronaviru objeví protilátky? Většinou se protilátky (IgM a IgG) dají detekovat mezi 10. a 21. dnem po nákaze. To ale hodně závisí na průběhu nemoci. U lehčích průběhů se může objevení protilátek protáhnout i na čtyři týdny a déle. A v některých případech se protilátky vůbec nemusí objevit, i když jste nemoc prodělali. To je důležité vědět, protože rychlost tvorby protilátek se liší a samotná absence protilátek neznamená automaticky, že jste nemoc neměli. Někdy je pro potvrzení infekce nutné provést i jiné testy, než jen hledat protilátky. Plánujete-li cestu do zemí s přísnými požadavky na testování, informujte se předem o typech testů a jejich spolehlivosti. Pamatujete si také, že imunita po prodělaném onemocnění není vždy stoprocentní a může časem slábnout, proto je důležité dodržovat hygienická opatření i po prodělané nemoci.
Jaké léky užívat při covidu?
Covid-19 mě zastihl v Nepálu, v srdci Annapurna Circuit. Tamní horský vzduch, i když čistý, mi dal pořádně zabrat. Suchý, dráždivý kašel se stal mým stálým společníkem. Naštěstí jsem si s sebou vzal léky na předpis, konkrétně kodein. Bez receptu je ale k dostání spousta dalších preparátů, které účinně tlumí dráždivý kašel, jako například Stoptussin, Sinecod, nebo Ditustat. Důležité je dodržovat dávkování uvedené v příbalovém letáku nebo se řídit radou lékaře či lékárníka. Vždyť i v Himalájích najdete lékárny, i když výběr nemusí být tak rozsáhlý jako doma.
Kromě potlačení kašle je důležité i uvolnění hlenu. To mi pomohlo zvládnout zánět průdušek, který se mi přidal. Na to jsem používal ACC, ale účinné jsou i léky jako Bromhexin, Mucosolvan nebo Ambrobene. Před cestou do exotických zemí vždy doporučuji konzultovat cestu s lékařem a probrat s ním rizika a potřebnou lékárničku. Já jsem se například naučil rozpoznávat základní příznaky tropických nemocí a umět si rychle zajistit základní pomoc. Zkušenost z Nepálu mi ukázala, jak důležité je mít po ruce správné léky, ale i základní znalosti první pomoci.
Pamatuji si, že v jedné himálajské vesnici mi místní bylinkář doporučil čaj z listů nějaké rostliny. I když jsem se spoléhal na západní medicínu, musím uznat, že mi ten čaj pomohl zmírnit příznaky. Ukazuje to, že tradiční medicína má své místo a může být užitečným doplňkem k lékům z lékárny. Ale vždycky se poraďte s lékařem, než budete kombinovat různé druhy léčby.
Každá cesta do zahraničí, zvláště do exotických destinací, sebou nese určitá rizika. Dobře připravená lékárnička a znalosti první pomoci vám pomohou překonat nepříjemnosti a bezpečně si užít cestování. Nepodceňujte prevenci a buďte připraveni na všechny eventualitu.
Co dělat, když mi vyjde pozitivní test?
Pozitivní těhotenský test? Gratuluji! Ať už je to plánované, nebo překvapení, první krok je konzultace s gynekologem. Naplánujte si co nejdříve schůzku k potvrzení těhotenství a zahájení prenatální péče.
Důležité kroky po pozitivním testu:
- Kontaktujte svého gynekologa: Nečekejte, čím dříve se přihlásíte, tím lépe. Včasná péče je klíčová pro zdravé těhotenství.
- Dodržujte zdravý životní styl: Vyhýbejte se alkoholu, kouření a drogám. Zdravá strava a pravidelný pohyb jsou zásadní.
- Začněte s kyselinou listovou: Je důležitá pro vývoj plodu, zejména v prvních týdnech těhotenství. Konzultujte dávkování s lékařem.
Co očekávat u gynekologa:
- Potvrzení těhotenství ultrazvukem.
- Diskuze o vašich zdravotních anamnéze.
- Vypracování plánu prenatálních prohlídek a testů (krevní testy, screeningy).
- Informace o možných rizicích a komplikacích.
- Rady ohledně výživy, pohybu a životního stylu během těhotenství.
Tipy z mého cestování po světě: V mnoha zemích je prenatální péče velmi odlišná. Zkušenosti z různých kultur mi ukázaly, jak je důležité individuální přístup a včasná péče pro spokojené a zdravé těhotenství. Využijte všechny dostupné zdroje informací a neváhejte se zeptat na cokoliv, co vás zajímá.
Kdy už není covid infekční?
Takže, cestovatelé, chcete-li se vyhnout šíření koronaviru, mějte na paměti: u většiny z vás, s lehčím nebo středně těžkým průběhem nemoci, je infekčnost s vysokou pravděpodobností pryč po deseti dnech od prvních příznaků. To je dobrá zpráva pro plánování výletů! Ale pozor! Oslabená imunita nebo těžký průběh COVID-19 prodlouží tuto dobu. V takových případech se infekčnost může táhnout déle než deset dnů. Proto vždy doporučuji důkladné dodržování hygienických pravidel – časté mytí rukou, dezinfekce, a pokud se necítíte dobře, raději odložte cestování a vyhledejte lékařskou pomoc. Nepodceňujte to, zdraví je při cestování na prvním místě. Pamatujete si, že v některých zemích stále platí omezení vstupu, proto si vždy před cestou ověřte aktuální situaci a požadavky dané destinace.
Mimochodem, mnoho zemí používá k určení infekčnosti antigenní testy. Negativní výsledek testu může naznačovat, že již nejste infekční, ale není to stoprocentní záruka. A pamatujte, že i po odeznění příznaků může perzistovat virus v organismu, ačkoli již nepředstavujete hrozbu pro okolí. Buďte ohleduplní k ostatním!
Jak dlouho je člověk pozitivní?
Takže, jak dlouho jsi nakažlivý? To záleží. Virus se objevuje v dýchacích cestách už 1–2 dny před prvními příznaky a může tam být až 8 dní po jejich začátku, pokud máš lehký průběh. Při náročnějších výstupech, řekněme těžším průběhu nemoci, se virus drží déle, vrchol je okolo druhého týdne od nákazy. Tohle si pamatuj, když plánuješ túru s kamarády – lepší prevence než léčba, takže radši odlož výlet, dokud nebudeš stoprocentně fit. A nezapomeň na důkladnou hygienu rukou, zejména po návratu z túry, ať už jsi zdravý, nebo ne. Není nic horšího než zkazit si výpravu kvůli nemoci nebo ji přenést na parťáky.
Jak dlouho vydrží covid na povrchu?
K otázce, jak dlouho přežívá covid na površích, není jednoduchá odpověď. Je to jako s tou zmrzlinou na Bali – záleží na spoustě faktorů! Virus v kapičkách slin a nosního sekretu, které se dostanou na povrch, vydrží v závislosti na okolním prostředí od několika hodin až po několik dnů. Zkuste si to představit jako hru na schovávanou: v horku a suchu se virus rychle “unaví”, zatímco v chladném a vlhkém prostředí si může užívat delší dovolenou.
Typ povrchu hraje klíčovou roli. Představte si kov v rozpáleném thajském slunci versus dřevěnou lavici v chladném norském fjordu. Na hladkých, neporézních površích, jako je například nerezová ocel, virus vydrží kratší dobu než na porézních materiálech, jako je textil nebo dřevo. Cestování s sebou přináší kontakt s mnoha různými povrchy – od kliky v letadle po opěrku v autobusu. Zkušený cestovatel ví, že hygiena je základ.
Nepodceňujte prevenci! Dezinfekce rukou je váš nejlepší spojenec. Ať už jste v rušném letištním terminálu, nebo na odlehlé pláži, pravidelné mytí rukou, a to důkladné, je nejdůležitější. Nezapomínejte ani na dezinfekci povrchů, které často používáte, především pokud cestujete s dětmi.
Kdo vyhlasuje krizový stav?
Kdo tedy vyhlásí krizový stav v Česku? Závisí to! Předseda vlády ČR má pravomoc vyhlásit nouzový stav. To je ten scénář, na který se s největší pravděpodobností setkáte při běžných cestách – myslete třeba na rozsáhlé povodně, epidemie, nebo vážné nehody. Je to situace, která ohrožuje veřejný pořádek a bezpečnost občanů, ale stále je to “jen” nouze.
Ovšem pokud se situace zhorší a hrozí stav ohrožení státu, nebo dokonce válečný stav, na scénu vstupuje Parlament ČR. To už jsou vážné záležitosti, představte si rozsáhlou teroristickou hrozbu, nebo skutečný vojenský konflikt. V těchto případech je zásah Parlamentu nezbytný kvůli jeho legitimitě a větší kontrole nad tak dramatickými opatřeními.
Prakticky to znamená, že při plánování vaší cesty do Česka byste měli sledovat oficiální zprávy a mít v zásobě kontaktní informace na českou ambasádu ve vaší zemi. V případě krizové situace vám pomohou s konzultacemi a případnou evakuací. Na co si dát pozor? Povědomí o místních zvyklostech a krizových scénářích je při cestování klíčové. Nepodceňujte sílu informací a buďte připraveni na nečekané situace. Znalost, kdo má pravomoc vyhlásit krizový stav a co to v praxi znamená, vám může v nečekané situaci velmi pomoci.
Pamatujete si, že rozsah a charakter krize přímo ovlivňuje, kdo má pravomoc krizový stav vyhlásit. To je důležité si uvědomit i při cestování po méně známých částech země, kde by dostupnost informací mohla být omezená.
Kdy nastává stav beztíže?
Beztíže nastává, když je gravitační síla Země kompenzována jinou silou, typicky odstředivou silou, která má stejnou velikost a opačný směr. To se děje například v kosmické lodi na oběžné dráze. Představte si to tak, že loď neustále “padá” k Zemi, ale zároveň se tak rychle pohybuje dopředu, že neustále “minuje” planetu. Výsledkem je stav beztíže, kde se člověk necítí těžký.
Zajímavost: Beztížný stav se ale nedá dosáhnout jenom na oběžné dráze. Cítíte ho i při volném pádu – třeba v letadle, které se na krátkou dobu pohybuje po balistické křivce. To se využívá při výcviku astronautů.
Kromě odstředivé síly, beztížný stav lze simulovat i jinými způsoby:
- V letadle s parabolou: Speciálně upravené letadlo provádí specifické manévry, které na krátkou dobu vytvoří beztížný stav pro pasažéry.
- Pod vodou: V neutrálně vztlakové vodě, kde síla vztlaku vyrovnává gravitaci, se člověk cítí bez tíže.
Důležité upozornění: I v beztížném stavu stále působí gravitace Země. Beztížný stav je ve skutečnosti stavem volného pádu, kde je gravitační síla kompenzována jiným pohybem.
Kdy se objednat k doktorovi po pozitivním testu?
Potvrzení těhotenství domácím testem je jen začátek fascinující cesty. Stejně jako při plánování dobrodružné expedice, i zde je vhodné postupovat s rozmyslem. Okamžitá návštěva lékaře není nutná, pokud se necítíte špatně a nekrvácíte. Představte si to jako aklimatizaci před výstupem na nejvyšší horu – první týdny jsou o adaptaci. Optimální čas pro první kontrolu je 2–4 týdny po vynechání menstruace. V té fázi, přibližně v 7. týdnu těhotenství, ultrazvuk odhalí nejen plod, ale i jeho tlukoucí srdíčko – krásnější zážitek než objevení ztraceného města! Tento časový harmonogram umožňuje lékaři posoudit vývoj těhotenství a včas odhalit případné komplikace. Nezapomínejte, že každé těhotenství je unikátní cesta, podobně jako každá expedice, a individuální přístup je proto klíčový.
Myslete na to, že během prvních týdnů se tělo přizpůsobuje novým podmínkám a může se objevit mírná nevolnost, únava nebo změny nálad – běžné “vedlejší účinky” této fantastické expedice. Nebojte se informovat lékaře o jakýchkoli obavách, ať už se jedná o bolesti, krvácení, nebo jakékoli další příznaky. Buďte připraveni na dobrodružství a užijte si tuto fascinující cestu k mateřství.