Představte si, že fotka z vaší cesty skončí v neznámých rukou. V Česku platí, že pořízení snímku, ze kterého je možné identifikovat osobu, vyžaduje její souhlas. Ten nemusí být explicitní, ale měl by být zřejmý z kontextu. Nejedná se jen o fotky „naostro“, ale i o videa a dokonce i náčrty!
Během svých cest jsem se setkal s různými přístupy k fotografování. V některých kulturách je fotografování cizinců vnímáno s nedůvěrou, jinde je naopak vítáno. Vždy je proto vhodné se před focením zeptat. Jednoduché „Promiňte, mohu vás vyfotit?“ často stačí a vy se vyhnete nepříjemnostem.
Důležité je si uvědomit, že porušení práva na ochranu osobnosti může mít právní následky. Zveřejnění fotky bez souhlasu může vést k žalobě. V některých případech se dokonce vyžaduje odstranění fotografie z internetu a vyplacení odškodnění. To se týká i situací, kdy jste zachyceni na fotografii s jinými lidmi – je nutný souhlas všech zúčastněných.
Proto doporučuji vždycky přistupovat k fotografování s respektem a ohleduplností. Mnohem důležitější než perfektní záběr je příjemný zážitek pro všechny zúčastněné.
Co když mě někdo vyfoti?
Takže tě někdo vyfotil? Na horách se to stává. § 84 a § 85 občanského zákoníku řeší focení lidí. Podle zákona je zachycení podoby, ze které je možné určit totožnost, možné jen se souhlasem dané osoby. To platí i pro fotky z túry, třeba na vrcholu Sněžky.
Důležité je si uvědomit, co je “rozšiřování podoby”. To podle § 85 OZ taky vyžaduje souhlas. Neznamená to jen sdílení fotky na Facebooku, ale i její použití třeba v turistickém průvodci nebo na vašich webových stránkách, pokud se na ní objevuje rozpoznatelná osoba.
Představ si situaci: fotíš krásnou panoramatickou fotku s turistickou skupinou. Na fotce je sice celá skupina, ale je tam i někdo, koho bys nerad vystavil na veřejnosti. Lepší je v takovém případě buďto fotku upravit, nebo se zeptat na souhlas.
Praktická rada pro aktivní turisty:
- Vždy se ptej na souhlas před focením, zvlášť pokud jde o portrétní fotku.
- Pokud fotíš lidi v davu, snaž se je neidentifikovat. Nezaostřuj na konkrétní tváře.
- Pokud se někdo ohradí proti focení, respektuj to. Je to jeho právo.
- Pokud chceš fotky použít veřejně, vždycky se ptej na souhlas všech zúčastněných.
Nedodržení těchto pravidel může vést k problémům.
Čím se prokazuje smrt člověka?
Prohlášení o smrti člověka je záležitostí mezinárodně rozmanitou, ačkoliv se základní principy shodují. V České republice se smrt prokazuje především veřejnou listinou, vystavenou po prohlídce těla lékařem dle stanovených postupů. To je standardní procedura ve většině vyspělých zemí. Prohlídka je důležitá k určení příčiny smrti a k vyloučení možnosti omylu.
Existují ovšem výjimky, s nimiž jsem se setkal v různých koutech světa. Pokud je prohlídka těla nemožná (například při rozsáhlých katastrofách, nebo v situacích, kde je tělo nezvěstné a okolnosti jednoznačně svědčí o smrti), může soud prohlásit člověka za mrtvého i bez prohlídky. To se typicky děje, pokud je osoba ztracena v nebezpečných podmínkách (například na moři, v horách) nebo je účastníkem události, kde přežití je prakticky vyloučeno.
Zde je několik příkladů různých přístupů:
- V některých zemích se používají podrobnější lékařské postupy, zahrnující například toxikologické testy.
- V jiných regionech, často v méně rozvinutých zemích, se důraz klade na svědectví a místní zvyky.
- V případech hromadných neštěstí existují speciální postupy pro identifikaci obětí a prohlášení o smrti.
Důležité je, že i v situacích bez prohlídky těla se soud vždy řídí důkazy a okolnostmi případu. Jedná se o výjimku z běžného postupu a vyžaduje jasný a přesvědčivý důkaz o smrti. Pravidla pro prokazování smrti se mohou v detailech lišit podle jurisdikce, ale podstatou je vždy jednoznačné určení smrti osoby.
Důležitým faktorem je i to, že postupy prohlášení o smrti mají důsledky pro dědictví, pojistné nároky a další právní záležitosti. Z tohoto důvodu je přesné prohlášení smrti klíčové pro řádný právní chod věcí.
Jak na fotky u moře?
Na fotkách u moře je klíčové světlo. Vyhni se focení proti slunci, jinak budeš mít přesvícené fotky plné odlesků. Ideální je fotit po směru slunce, to ti zajistí krásné, prokreslené snímky.
Nezapomeň na čas! Nejlepší světlo bývá zlatá hodina (krátká doba po východu a před západem slunce) – měkké, teplé světlo dodá fotkám nádhernou atmosféru.
Polarizační filtr je tvůj nejlepší kamarád! Pomůže ti eliminovat odlesky od vody a zvýraznit barvy.
Kompozice je důležitá! Hledej zajímavé úhly, využij pravidlo třetin a nezapomeň na popředí, které dodá fotce hloubku.
Experimentuj! Vyzkoušej různé režimy fotoaparátu, např. prioritu clony pro krásně rozmazané pozadí (bokeh) nebo prioritu času pro zachycení pohybu vln.
Kdy jít fotit?
Ideální čas na focení? Vždycky záleží na světle, to je alfa a omega každé povedené fotky. Brzká rána a podvečer, tzv. zlatá hodina, nabízí měkké, teplé světlo, které dodá vašim snímkům kouzlo a hloubku. Vyhněte se polednímu slunci – ostré světlo vytváří tvrdé stíny a přeexponované detaily. Zkuste se zaměřit na tzv. modrou hodinu, krátké období po západu nebo před východem slunce, kdy obloha získává nádherný modrý odstín. Využívejte stín, hledajte zajímavé protisvětla, experimentujte s rozptýleným světlem v lese nebo v zamračených dnech. Nezapomeňte na počasí – zamračená obloha může poskytnout rovnoměrné osvětlení bez tvrdých stínů. Ať už fotografujete hory, města, nebo pouště, vždycky si najděte ten správný světelný moment, který umocní krásu vašich zážitků.
Kam si ukládat fotky?
Kam ukládat fotky? Otázka, která trápí cestovatele po celém světě! Z desítek navštívených zemí vím, že spolehlivé úložiště je klíčové. Nejen pro vzpomínky, ale i pro bezpečí. Zde je několik osvědčených možností:
- Online úložiště: Tohle je moje volba číslo jedna. Nabízí snadný přístup zkudkoli na světě, ať už z notebooku v japonském ryokanu, nebo z telefonu na pláži v Kostarice. Populární volby zahrnují:
- Google Photos: Klasika, s níž se setkáte od Tokia po Rio de Janeiro. Integrace s Androidem je skvělá, ale i uživatelé iOS si pochvalují intuitivní rozhraní. Mnoho místa zdarma a možnost automatického zálohování z telefonu je obrovský plus.
- Dropbox: Veterán v oboru, spolehlivý a osvědčený. Používám ho i na ukládání pracovních souborů, takže mám vše pohromadě. Ideální pro ty, kteří chtějí komplexní řešení.
- iCloud: Skvělá volba pro uživatele Apple ekosystému. Plynulá integrace s iPhone, iPad a Mac je neocenitelná. Pokud máte Apple zařízení, je to praktická a pohodlná volba.
- Adobe Creative Cloud: Pro fotografy a kreativce je to nezbytnost. Nejen úložiště, ale i přístup k profesionálním nástrojům pro úpravu fotografií.
- Microsoft OneDrive: Dobrá volba, pokud jste v ekosystému Microsoft. Integrace s Windows je silná stránka. Méně populární u cestovatelů, ale stále spolehlivá.
- Canon Irista: Speciální řešení pro majitele Canon fotoaparátů. Má specifické funkce, které ocení profesionální fotografové. Vhodné pro ty, kteří chtějí zůstat v Canon ekosystému.
Tip pro cestovatele: Vždy používejte alespoň dvě různá úložiště a pravidelně zálohujte! Nikdy nevíte, kdy se může něco pokazit. Nezapomeňte také na zabezpečení svých účtů silnými hesly!
Kdy je nejlepší světlo na focení?
Nejlepší světlo na focení? To je otázka, na kterou odpovídám po letech cestování po celém světě. Zlatá hodina, to je klíč! Hodina až dvě po východu a před západem slunce. Věřte mi, ten rozdíl je ohromující. Měkké, teplé světlo s dlouhými stíny dodá vašim fotografiím neuvěřitelnou hloubku a plasticitu, prostě kouzlo, které v poledním ostrém slunci nenajdete.
Pozorujte, jak se mění světlo během dne. Ranní zlatá hodina bývá často chladnější, zatímco večerní má teplejší tóny. Zkuste experimentovat s různými úhly a kompozicemi, využijte protisvětlo – ty nejzajímavější snímky vznikají právě v těchto chvílích. A nezapomeňte, že i modrá hodina, která následuje po západu slunce, nebo před východem, nabízí jedinečnou atmosféru s nádhernými pastelovými barvami.
Tip pro zkušenější: Využijte aplikace, které předpovídají zlatou a modrou hodinu pro vaši aktuální polohu. Plánování je v tomto případě klíčové k dosažení perfektních snímků. Nebojte se experimentovat, objevovat a vytvářet unikátní fotografie, které budou vyprávět váš příběh.
Na co si lehnout na pláži?
Na pláži se hodí mnohem víc než jen osuška. Plážový stan poskytuje úkryt před sluncem a větrem, a věřte mi, v některých exotických destinacích je to nezbytnost. Zástěny zase zajistí soukromí, a to oceníte i na přeplněné pláži. Plážové deky jsou klasika, ale vybírejte prodyšné a snadno schnoucí materiály. Lehátka a křesla jsou pro maximální pohodlí, ale v některých zemích si je musíte pronajmout. Slunečníky s kvalitní ochranou před UV zářením jsou klíčové pro zdraví, a podstavce zajistí stabilitu i ve větru. Kromě osušek a ručníků doporučuji i rychleschnoucí oblečení, které se hodí i po koupání. Dámské pareo je nejen stylové, ale i multifunkční – plážová sukně, šála, nebo i improvizovaná deka. Z vlastní zkušenosti vím, že na některých plážích se vyplatí mít i vodní boty a klobouk s širokou krempou. A nezapomeňte na kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem – ochrana před sluncem je v tropických oblastech klíčová.
Tip pro cestovatele: V některých zemích je zvykem si některé plážové vybavení pronajímat, což může být cenově výhodnější než cestování s těžkými zavazadly.
Jak fotit sám sebe?
Sám sobě nafotit skvělé snímky? Žádný problém! Máte přece neomezený čas na experimentování. Nepodceňujte osvětlení. Malá lampička vám otevře svět fotografických možností. Zkuste ji umístit níže – docílíte dramatického, skoro hororového efektu. Osvětlení shora, oblíbené u profesionálů, zase zaručí klasický a líbivý výsledek. Mám zkušenost, že pro selfie v exteriéru je ideální čas krátce po východu nebo před západem slunce – tzv. zlatá hodinka poskytuje nádherné měkké světlo. Při focení v interiéru se snažte najít místo s dostatečným přirozeným světlem, ideálně u okna. Nebojte se experimentovat s úhly. Lehké natočení hlavy nebo změna polohy těla dokáže zázraky. A nezapomeňte na kompozici! Vyvážená kompozice dodá vašim snímkům profesionální nádech. K dispozici je mnoho mobilních aplikací s časovačem a dálkovým ovládáním, které vám umožní snadné focení i bez externího zařízení. Využijte jejich možností a pořiďte si takové fotografie, na které budete pyšní.
Tip pro cestovatele: Při focení v exotických lokalitách mějte vždy na paměti bezpečnostní rizika. Nevystavujte se nebezpečí v honbě za dokonalým záběrem.
Jak si říct o dovolenou?
Chceš si vyřídit dovolenou? Většinou to je jen formalita, ale pozor! Český zákoník práce dává zaměstnavateli právo dovolenou zamítnout z provozních důvodů. To ale neznamená, že můžeš být bez dovolené. Zákon ho zavazuje zvážit i tvé zájmy. A naopak, může ti i nařídit dovolenou, ale s čtrnáctidenní písemnou výpovědí.
Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší je dovolenou si zařídit s dostatečným předstihem – ideálně několik měsíců. Tím se vyhneš problémům s obsazeností hotelů, letenek a dalších služeb, a také minimalizuješ riziko zamítnutí z provozních důvodů. Nezapomeň si vše řádně zdokumentovat – potvrzení o dovolené, rezervace, itd. Může se to hodit, kdyby nastal problém.
Při plánování dovolené mysli i na to, kolik dnů dovolené ti náleží. Ne vždycky se ti podaří vyčerpat vše najednou. Můžeš si dovolenou rozdělit na kratší úseky, což je někdy výhodnější, zvláště pokud máš děti a potřebuješ kombinovat dovolenou s jejich školním rokem.
A nezapomeň si pořídit cestovní pojištění! Je to nezbytnost, která ti ušetří spoustu starostí v případě nehody či nemoci v zahraničí. Porovnej si nabídky různých pojišťoven, abys našel to nejlepší řešení pro tebe.
Tip pro zkušené cestovatele: Využijte online nástroje na plánování dovolené, které ti pomohou s hledáním letenek, hotelů a aktivit. Nebojte se experimentovat a vyrazit i na méně známá místa – objevíte klenoty, o kterých jste ani nesnili!
Jak se fotit na dovolene?
Dokonalá dovolenková fotografie? To není jen o stisknutí spouště. Kompozice je klíčová. Věnujte pozornost celému záběru – popředí by mělo doplňovat hlavní motiv, nikoliv ho rušit. Zbytečné detaily odvádějí pozornost od podstaty. Vyhledávejte čisté pozadí, které zvýrazní krásu scény. Myslete na tzv. “pravidlo třetin” – umístění hlavního objektu mimo střed často dodá snímku dynamičnost.
Využijte kouzlo lokality. Pláže při západu slunce, majestátní hory, malebné uličky starých měst – to vše nabízí nezapomenutelné kulisu. Experimentujte s časy focení – “zlatá hodina” (krátká doba po východu a před západem slunce) poskytuje měkké a teplé světlo, ideální pro portréty i krajinky. Nebojte se vstát brzy ráno, abyste zachytili magickou atmosféru východu slunce.
Focení lidí? Dbejte na detailní kompozici. Vyhněte se rušivým prvkům v pozadí, jako jsou větve či odpadky. Zkuste najít zajímavý úhel pohledu, který podtrhne osobnost a emoce fotografované osoby. Nebojte se experimentovat s hloubkou ostrosti – rozostřené pozadí zvýrazní hlavní objekt.
Technika je důležitá, ale inspirace je klíčová. Nebojte se improvizovat, zkoušet různé úhly a perspektivy. Hlavně si dovolenou užijte a nechte se inspirovat okamžiky, které stojí za zachycení. Kvalitní fotografie pak budou jen třešničkou na dortu vašich vzpomínek.
Za jakých okolností lze zachytit a rozšiřovat podobu člověka?
Zachytit něčí podobu tak, aby byla zaručena identifikace, jde jen s jeho souhlasem – to platí i na horách, kde se člověk cítí anonymněji. Fotografování, natáčení, ale i skicování – všechno chce svolení. Vždycky si před focením ověř, jestli je to v pořádku, a pamatuj na to, že i smazané fotky můžou být obnovitelné. Rozšiřování podobizen, ať už digitálně, tištěně, anebo třeba i v kresbě, je bez souhlasu naprosto tabu. To se týká i sdílení fotek na sociálních sítích. Nezáleží na tom, zda je to panoramatický snímek s dalekým pozadím, kde je člověk jen maličký, nebo detailní portrét – bez souhlasu je to porušení soukromí. V horských oblastech se pohybujeme v chráněných územích s unikátní flórou a faunou, a stejné principy ochrany soukromí platí pro lidi jako pro přírodu. Na památku si raději pořiď fotky krajiny, než lidí bez jejich vědomí.
Kde se nesmí fotit?
Focení je na mnoha místech omezeno. Obecně platí zákaz používání stativů, selfie tyčí a dronů. Na zámcích a hradech je navíc zakázáno používat blesk, nikoliv kvůli poškození exponátů, ale kvůli riziku spuštění bezpečnostního systému. Všimněte si také, že fotografie smí být pořízeny pouze pro osobní, nekomerční účely. Doporučuji si před focením ověřit konkrétní pravidla daného místa, často jsou vyvěšeny informační tabule. Můžete se také zeptat personálu. Nezapomeňte, že některá místa mohou mít i specifická omezení, například zákaz focení v určitých částech objektu či během určitých akcí. Kvalitní fotky bez blesku dokáží být překvapivě krásné, zkuste experimentovat s nastavením fotoaparátu. Vždy respektujte pravidla a snažte se minimalizovat rušení ostatních návštěvníků.
Jak si uzit dovolenou sama?
Sama na dovolené? Deset tipů zkušeného cestovatele pro nezapomenutelný a bezpečný zážitek! Plánování je základ. Nejen letenky a ubytování, ale i mapy offline, informace o místních zvyklostech a pohotovostních službách. Prozkoumejte méně turistické oblasti, objevíte skryté klenoty a uniknete davům. Lehká zavazadla = větší svoboda. Balte jen to nejnutnější, ušetříte čas i peníze za přepravu. Pojištění je nezbytnost. Nepodceňujte ho, i malá nehoda může být finančně náročná. Komunikace je klíč. Informujte někoho o itineráři a pravidelně se ozývejte. Zvažte mezinárodní SIM kartu nebo místní SIM s daty. Diskrétnost je na místě. Vyhněte se okázalému šperku a drahé elektronice na veřejnosti. Bezpečnost na prvním místě. Ubytujte se v bezpečných a ověřených ubytovnách či hotelech, v noci se vyhýbejte opuštěným ulicím. Nepodceňujte místní pravidla. Zjistěte si zákony a tradice dané země, abyste se vyhnuli problémům. Inteligentní cestování. Používejte spolehlivé dopravní prostředky, dávejte si pozor na své věci a důvěřujte své intuici. Sebeobrana. Zvažte kurz sebeobrany před cestou, naučte se základní fráze v místním jazyce a mějte po ruce nouzový kontakt na ambasádu.
Tip pro extra bezpečnost: Uložte si kopie všech důležitých dokumentů do cloudu, na e-mail nebo do samostatného batohu. A nezapomeňte – sólo cestování je úžasný způsob, jak objevovat svět a sami sebe. Vychutnejte si ho naplno!
Proč cestovat sám?
Sólo cestování nabízí jedinečný přístup k objevování světa. Intenzita prožitků je nesrovnatelně vyšší, než v případě cestování ve skupině. Počáteční obavy z neznáma se brzy promění v euforii z nezávislosti a objevování. Tato svoboda umožňuje hlouběji proniknout do kultury dané destinace, vyhnout se turistickým pastím a nabídnout autentický zážitek. Nezávislost vám umožní reagovat flexibilně na spontánní příležitosti, třeba ochutnat jídlo u pouličního prodejce, promluvit si s místními a dozvědět se jejich příběhy.
Samostatné cestování stimuluje kreativitu a schopnost improvizace. Nutnost řešit nečekané situace, najít cestu nebo ubytování, rozvíjí schopnosti, které v běžném životě zůstávají nevyužity. Detailní vnímání okolí, od architektury a umění až po drobné detaily každodenního života, se stává součástí osobního obohacení. Pozorování a naslouchání jsou klíčové pro hlubší pochopení dané kultury. A co je nejdůležitější – sólo cestování vám umožňuje prohloubit sebereflexi a lépe se poznat.
Připravte se ale na to, že budete muset být zodpovědní za veškerá rozhodnutí a nést plnou zodpovědnost za svou bezpečnost. Důkladná příprava před cestou včetně zvládnutí základní češtiny v místě pobytu, se stává nezbytnou. Investice do cestovního pojištění je samozřejmostí.
Na co pověsit fotky?
Možností, kam pověsit fotografie, je nekonečně mnoho, podobně jako nekonečné jsou cesty a zážitky, které dokumentují. Klasické provázky s kolíčky navodí útulnou, domácí atmosféru, skvěle se hodí pro sérii snímků z dovolené. Představte si například fotky z Nepálu na pozadí tibetských modlitebních vlajek – autenticita zaručena. Světýlka dodají vašim fotografiím romantický nádech, ideální pro snímky z večerních procházek po Barceloně.
Pro ty, kdo preferují minimalistický přístup, je tu varianta nalepení fotografií na zeď, třeba s použitím speciálních lepících pásků, které nezanechávají stopy. Nebojte se experimentovat s netradičními povrchy – starý rám dveří, jak je zmíněno, může být skvělým nosičem vzpomínek, dodá fotografiím starobylý šarm, jako by je vyprávěly z dob starých kartotek. Myslete na kontext – fotky z pouště Gobi budou na dřevě vypadat skvěle.
Fotoobrazy na plátně představují elegantní a trvalejší řešení. Vytvoří z vašich fotografií skutečná umělecká díla, která se stanou dominantou interiéru. Představte si například panorama Machu Picchu, majestátně se tyčící na vašich zdech. Proč mít anonymní reprodukce, když můžete vystavit snímky zachycující vaše jedinečné okamžiky? Každá fotografie je malý příběh, z každého záběru dýchá kus vašeho života, ať už z hlubin amazonského pralesa nebo z ulic Tokia.
Za jakých podmínek mohu používat obrázky bez souhlasu autora?
Používání fotek z cest bez souhlasu autora je ošemetná záležitost. Zjednodušeně řečeno, bez svolení se to dá jen výjimečně. Zákon to umožňuje například pro osobní potřebu – tedy když si fotku z dovolené vytisknete a dáte si ji na ledničku, je to v pořádku. Nejde ale o sdílení na sociálních sítích, kde se to může považovat za šíření díla. Další výjimkou je zpravodajství – pokud fotka ilustruje článek v novinách či na webu, existuje určitá tolerance. Stejně tak umělecké dílo, které fotku použije jako inspiraci, nebo vědecká práce – zde je nutné vždy zvážit kontext a rozsah použití.
Důležité je pochopit, že i “volné použití” má svá úskalí. Autor může nabízet fotky pod licencí Creative Commons, ale i tam je nutné se seznámit s přesnými podmínkami licence. Některé umožňují jen nekomerční použití, jiné vyžadují uvedení autora. Vždy si proto pečlivě přečtěte licenci, kterou autor u fotografie zveřejnil. Nedodržení podmínek licence může mít nepříjemné právní důsledky.
Já osobně, po letech cestování a focení, vždycky preferuji kontakt s autorem. Jednak je to slušné, jednak se tak vyhnete problémům. Kromě toho se často stane, že autor ocení sdílení jeho práce a budete se moci domluvit na spolupráci. Na webu je mnoho platforem s fotografiemi, kde si můžete legálně koupit fotky vysoké kvality za relativně nízkou cenu. Vyplatí se investovat do kvalitních fotek, než riskovat právní problémy.
Při cestování po světě jsem narazil na různé přístupy k autorským právům. V některých zemích je ochrana autorských práv silnější, v jiných je volnější. Proto je vždy lepší být opatrný a postupovat s maximální obezřetností. Nepodceňujte to! Autorská práva se netýkají jenom profesionálních fotografů. I vaše vlastní fotografie jsou chráněny zákonem.
Jak se fotit v moři?
Fotografování v moři? To je kapitola sama o sobě! Nejdůležitější je ochrana vašeho fotoaparátu před vodou. Zapomeněte na obyčejné igelitové sáčky – ty prostě nestačí. Potřebujete buď odolný, voděodolný fotoaparát, nebo kvalitní vodotěsné pouzdro. Na trhu najdete širokou škálu pouzder pro různé velikosti fotoaparátů, od kompaktů až po profesionální zrcadlovky. Z osobní zkušenosti mohu doporučit například pouzdra DICAPac, jako je model WP-S5 – osvědčil se mi i při náročnějších podmínkách. Ale pozor, i s pouzdrem je potřeba dbát na opatrnost! Před každým ponořením důkladně zkontrolujte těsnění a ujistěte se, že je pouzdro správně uzavřené.
Nezapomínejte na to, že pod vodou se světlo chová jinak. Často budete potřebovat silnější osvětlení, abyste dosáhli ostrých a barevných fotografií. Podvodní fotografie vyžaduje trochu cviku, ale výsledek stojí za to. Experimentujte s úhly, vzdálenostmi a kompozicí. Snažte se zachytit nejen krásy mořského dna, ale i detaily – korály, ryby, vlnění… Nebojte se experimentovat i s různými režimy fotoaparátu, například s režimem makro pro detailní snímky.
A ještě jedna důležitá rada: pamatujte na bezpečnost! Nikdy nefotografujte sami a vždy si dejte pozor na mořské proudy a vlny. Vždycky je lepší se v moři fotit v doprovodu někoho zkušeného. Nejdůležitější je, abyste si focení v moři užili a přivezli si domů krásné a bezpečně pořízené vzpomínky.
Kde si udělat fotky?
Potřebujete rychlé a profesionální fotografie na doklady? V CEWE to zvládneme během pěti minut! Naše 38 poboček po celé zemi nabízí komplexní služby tisku fotografií, včetně těch na průkaz, do školy, ISIC, MHD, víza a mnoho dalších.
Proč zvolit CEWE?
- Rychlost: Hotovo do 5 minut! Ušetříte čas a nervy.
- Profesionální kvalita: Odborný personál zajistí perfektní snímek splňující všechny požadavky na formát a kvalitu.
- Široká nabídka: Od průkazky na MHD až po víza – vše na jednom místě.
- Pohodlná dostupnost: 38 poboček po celé zemi – vždycky blízko vás.
Tip pro cestovatele: Před cestou do zahraničí si ověřte přesné požadavky na fotografie pro víza. Liší se to zemi od země, co se týče velikosti, pozadí i dalších detailů. CEWE vám rádo pomůže s tiskem fotografií dle specifikací konkrétní země.
Co je potřeba vědět před návštěvou:
- Připravte si potřebné dokumenty (např. předchozí průkaz).
- Zkontrolujte si na internetu požadavky na fotografie pro konkrétní účel (rozměry, pozadí apod.).