Co je jedna z top 4 věcí, které podle Visit Dubai můžete tento týden v Dubaji dělat?

Dubai Mall: Není jen největším, ale i neuvěřitelně propracovaným nákupním centrem. Kromě tisíců obchodů nabízí obří akvárium s podmořským tunelem, lední kluziště a zábavní park IMG Worlds of Adventure (vstupné se platí). Jen procházkou mezi architektonickými skvosty a fontánami se zde ale skvěle zabavíte.

Dubai Fountain: Neuvěřitelná světelná a vodní show, která se koná několikrát denně. Je to naprosto fascinující podívaná, která je zdarma přístupná všem. Doporučuji si najít místo s výhledem u jezera před začátkem show, aby si člověk mohl užívat celé představení bez tlačenice.

Al Bastakiya (Al Fahidi): Historická čtvrť s úzkými uličkami, věžemi z větrných věží a tradiční arabskou architekturou. Procházka touto oázou klidu je únikem od ruchu města. Můžete zde najít spoustu kaváren a uměleckých galerií, které dodávají tomuto místu ještě více kouzla.

Gurunanak Darbar Sikh Temple: Nádherný chrám s bohatou architekturou, klidným prostředím a symbolizující toleranci Dubaje. Přestože je to místo náboženské povahy, je přístupné všem a nabízí klidnou oázu v rušném městě. Dodržujte prosím patřičný oděv.

Dubai Creek: Přirozená vodní cesta, která dělí město na Bur Dubai a Deira. Proplutí tradiční lodí Abra je levný a nezapomenutelný zážitek, který umožňuje prohlédnout si město z jiné perspektivy. Procházka podél břehů Creek nabízí také krásné výhledy a pohled do tradičního života.

Bur Dubai Abra Dock: Toto není samostatná atrakce, ale spíše místo, odkud se plaví zmíněné Abra lodě po Dubai Creek. Je to ideální místo k nasednutí na Abra a prozkoumání staré části města.

Kolik stojí výlet v Dubaji?

Cena výletu do Dubaje je velmi variabilní a závisí na mnoha faktorech, jako je délka pobytu, typ ubytování, preference aktivit a cestovní styl. Uvedené ceny vstupenek na vybrané atrakce (Zelená planeta – 927 Kč, IMG světy dobrodružství – 2181 Kč, Wild Wadi vodní park – 1604 Kč) představují jen zlomek celkových nákladů.

Letecké lístky mohou výrazně ovlivnit celkovou cenu. Doporučuji rezervovat je s dostatečným předstihem, ideálně mimo hlavní sezónu (léto), abyste dosáhli nejlepších cen.

Ubytování se pohybuje od levných hostelů až po luxusní hotely. Cena se odvíjí od lokality, hvězdiček a vybavení. Zvažte i apartmány Airbnb pro rodinné cestování nebo delší pobyty, které mohou být cenově výhodnější.

Stravování je v Dubaji pestré a cenově rozmanité. Od levnějších pouličních stánků až po luxusní restaurace. Plánujte si rozpočet na jídlo individuálně podle vašich preferencí.

Doprava uvnitř Dubaje je efektivní a cenově dostupná díky moderní metro síti a taxi službám. Zvažte nákup dopravní karty pro opakované jízdy metrem.

Další aktivity kromě zmíněných atrakcí zahrnují prohlídku Burj Khalifa, návštěvu pouště s jízdou na velbloudech nebo safari, procházku po tradičních trzích (souky) a mnohem více. Před cestou si prozkoumejte všechny možnosti a naplánujte si itinerář podle svého zájmu a rozpočtu.

Tip: Srovnávejte ceny letenek a ubytování na různých webech a využijte akční nabídky. Před cestou si sjednejte cestovní pojištění.

Co je potřeba vědět před cestou do Dubaje?

Plánujete cestu do Dubaje? Nepodceňujte přípravu! Platnost pasu je klíčová – minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu. Zapamatujte si, že pas “blesk” bez strojově čitelných údajů a biometrických prvků není pro SAE vhodný.

Cestovní zdravotní pojištění je nezbytností. Zvolte si takové, které pokrývá i případné lékařské evakuace, což v exotických destinacích není zanedbatelné. Doporučuji si detailně prostudovat jeho podmínky.

Víza: Pro občany ČR je v Dubaji vízum zpravidla řešeno na letišti, ale pro jistotu si předem ověřte aktuální podmínky na webových stránkách ambasády SAE. Zbytečná komplikace na letišti zkazí první dojem.

Měna: Hlavní měnou je dirham (AED). Doporučuji si před cestou vyměnit menší částku, ale většinou je bezproblémová platba kartou. Vyměňte si však alespoň na drobné.

Kultura: Dubaj je fascinující směsicí tradic a moderního světa. Je důležité respektovat místní zvyky a oblékat se decentně, zejména při návštěvě náboženských míst. Alkohol je dostupný v licencovaných zařízeních.

Klima: Dubaj má horké a suché klima, zejména v létě. Nezapomeňte na lehké, vzdušné oblečení, opalovací krém s vysokým faktorem a dostatek tekutin.

Jak chodit oblečený v Dubaji?

Dubaj, město kontrastů, nabízí fascinující kulturní zážitek. Otázka oblečení je zde citlivá, ale není nutné se bát přehnané striktnosti. Muslimské ženy tradičně nosí abáju, dlouhý volný plášť, a šátek zakrývající vlasy. To je důležité si uvědomit pro pochopení místních zvyklostí.

Jako turista se nemusíte řídit přísnými pravidly zahalování, ale respekt k místní kultuře je klíčový. Zvlášť ženy by měly volit oblečení, které zakrývá ramena a kolena, zejména při návštěvě náboženských míst nebo tradičních čtvrtí. Myslete na to, že dlouhé sukně, kalhoty nebo šaty a volnější topy jsou vždy vhodnější než odhalující oblečení. V turistických zónách je tolerance větší, ale i zde je vhodné vyvarovat se příliš odvážnému oblečení.

V létě je podnebí extrémně horké a suché. Lehké, prodyšné oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo len, vám zajistí pohodlí. Nezapomínejte na sluneční ochranu – klobouk a sluneční brýle jsou nezbytností.

Večerní oblečení se liší podle lokality. V luxusních hotelech a restauracích je formální oblečení obvykle vítáno, zatímco v tradičních restauracích a barech je přijatelnější neformální, ale stále slušivé oblečení. Vždy je lepší se informovat předem, abyste se vyhnuli nepříjemným situacím.

Praktická rada: Vždy je lepší se oblékat konzervativněji, než riskovat urážku místní kultury. To vám zajistí příjemnější a respektovanější zážitek v Dubaji.

Co nevynechat v Dubaji?

Dubaj, město superlativů, nabízí zážitek, na který jen tak nezapomenete. Burj Khalifa, nejvyšší budova světa (828m!), není jen o výšce, ale o dechberoucím výhledu na celou metropoli. Doporučuji rezervaci vstupenek s předstihem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.

Burj Al Arab, ikonický “plachtový” hotel, je symbolem luxusu a extravagance. I když se dovnitř nedostanete, jeho fotografie jsou nezbytnou součástí každého dubajského alba. Zkuste si dát alespoň drink v jednom z jeho barů s výhledem na moře.

Dubai Fountain, největší světelná fontána, nabízí fascinující show s hudbou a světelnými efekty. Doporučuji si najít místo s dobrým výhledem alespoň půl hodiny před show.

Palm Jumeira, uměle vytvořený palmový ostrov, je technickým zázrakem a místem luxusních hotelů a vil. Projděte si jeho promenádu, užijte si pláže a nezapomeňte na fotku z výšky, která ukáže skutečný rozsah tohoto projektu.

Dubai Frame, moderní architektonické dílo, nabízí panoramatický výhled na starou i novou Dubaj. Je to skvělé místo pro srovnání a pochopení dramatického rozvoje města.

Cayan Tower, spirálovitá věž, je architektonicky fascinující a nabízí skvělé fotografie. Její unikátní design je nezapomenutelný.

Dubai Miracle Garden, zahrada plná květin, je pohádkovým místem, obzvlášť krásným na jaře. Je to úžasná ukázka krajinářského umění.

Saeed Al Maktoum House, historická budova, nabízí pohled do historie Dubaje a dává nahlédnout do života před ropným boomem. Je to skvělý kontrast k modernímu městu.

Kolik stojí vstup na Burj Khalifa?

Cena vstupenky na Burj Khalifa se odvíjí od typu prohlídky a času návštěvy. Nečekejte jednotnou cenu – záleží na tom, zda chcete jen základní prohlídku „At the Top“ (vyhlídka z 124. a 125. patra), nebo exkluzivnější „At the Top SKY“ (včetně přístupu do 148. patra, s panoramatickými výhledy ještě o patro výše). Základní vstup „At the Top“ vás vyjde na 169–244 AED (cca 1 100 – 1 600 Kč, ceny se mění). Za prohlídku „At the Top SKY“ zaplatíte 399–553 AED (cca 2 600 – 3 600 Kč). Doporučuji rezervaci online s předstihem, abyste si zajistili požadovaný termín a cenu, jelikož se ceny v závislosti na sezóně a poptávce mohou měnit. Mimochodem, výhled z Burj Khalifa patří k nejlepším, co jsem kdy zažil během svých cest – nezapomenutelný zážitek v pulzující Dubaji! Upozorňuji, že cena nezahrnuje případné poplatky za služby nebo dopravu.

Před návštěvou si ověřte aktuální ceny na oficiálních stránkách Burj Khalifa, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Ušetříte si tak čas a starosti.

Jaké plavky pro velké břicho?

I s větším bříškem můžete zářit na pláži v dvoudílných plavkách! Klíčem je správný střih spodního dílu. Hledejte vysoký elastický pas, sahající až k pupíku – retro styl à la Bridget Bardot nebo Marilyn Monroe je perfektní volbou. Tyto kalhotky nejenom efektivně zamaskují bříško, ale i případné strie. Věřte mi, cestovala jsem po světě a viděla jsem nespočet stylů plavek – tento střih je univerzálně lichotivý a pohodlný. Nezapomeňte na kvalitní materiál, který se dobře nosí a rychle schne. Látka s vysokým podílem elastanu zajistí perfektní padnutí a komfort po celý den. Pro ještě větší efekt zvolte tmavé barvy, které opticky zeštíhlují. A nezapomeňte, sebevědomí je nejkrásnější doplněk! Vybírejte plavky, ve kterých se cítíte skvěle, a užívejte si léto naplno.

Na co si dát pozor v Dubai?

Dubaj je bezpečná, ale opatrnost nikdy neuškodí. Klasika – hlídejte si osobní věci, peněženku a doklady, obzvlášť v přeplněných místech jako je metro, letiště či trhy. Zloději kapsáři jsou profesionálové, takže buďte ostražití. Nezapomínejte, že i zdánlivě bezpečné prostředí může skrývat riziko. Věnujte pozornost i svému okolí, nedávejte najevo bohatství a vyhněte se opilství na veřejnosti – to je v Dubaji striktně zakázáno a může vést k problémům se zákonem. Fotografování některých vládních budov nebo vojenských objektů může být rovněž problematické. Pokud se chystáte do pouště, informujte se o povolených trasách a dodržujte pokyny průvodců. Počasí je extrémní, proto se chraňte před sluncem a dehydratací. V souvislosti s pitnou vodou – v Dubaji je pitná voda z kohoutku bezpečná, ale balená voda je pohodlnější.

Mějte na paměti, že se jedná o konzervativní společnost s přísnými zákony. Oblečení by mělo být slušivé a skromné, obzvláště při návštěvě náboženských míst. Alkoholu se můžete napít pouze v licencovaných barech a restauracích, nikoliv na veřejnosti.

Nakonec – užívejte si Dubaj, ale buďte zodpovědní a ohleduplní k místní kultuře.

Jaké peníze si vzít do Dubaje?

Oficiální měnou je dirham (AED), dělící se na 100 filsů. Kurz je pevně vázaný na dolar, takže výhodnější je směnit dolary, než eura. Aktuální kurz si ověřte před cestou, ale obecně platí, že díky kolísání eura vůči dolaru získáte za dolar více dirhamů.

Doporučení:

  • Vezměte si s sebou americké dolary v nízkých nominálních hodnotách (např. 10 a 20 USD), směnárny je lépe přijímají a vyhnete se problémům s velkými bankovkami.
  • Na letišti v Dubaji najdete spoustu směnáren, ale kurz bývá o něco horší než v bankách ve městě. Porovnejte si nabídky.
  • Bankomaty jsou všudypřítomné a výběr z nich je často nejvýhodnější varianta. Používejte bankomaty v bankách (např. Emirates NBD, Mashreq Bank), abyste se vyhnuli poplatkům a podvodům.
  • Platební karty (Visa, Mastercard) se běžně používají, ale v menších obchodech a na trzích se raději připravte na hotovost.
  • Před cestou si ověřte poplatky za výběr z bankomatů v zahraničí u vaší banky.

Tip: Nezapomeňte si nechat potvrzení o směně a uschovejte si je pro případné reklamace.

Varování: Dávejte si pozor na podvodníky, zvláště na ulici. Směňujte peníze pouze na oficiálních místech.

Jaké plavky do Dubaje?

Do Dubaje si vezměte plavky, ale mějte na paměti místní zvyklosti. Skromnost je klíčová. Muži mohou nosit klasické plavky, ale na některých plážích a v některých hotelových komplexech se může vyžadovat i tričko přes plavky.

Ženy: Bikiny jsou obecně tolerovány, ale vyhněte se tangám, příliš odhalujícím a průhledným plavkám. Na veřejných plážích je vhodné volit plavky, které nebudou příliš upoutávat pozornost.

Doporučení:

  • Balte si i lehké pareo nebo sarong, který můžete použít jako přehoz na pláž i mimo ni.
  • V některých luxusnějších hotelech jsou pravidla oblékání na bazénech striktnější, proto je dobré se informovat předem.
  • Při návštěvě mešit a dalších náboženských míst je samozřejmě nutné se oblékat slušivě, plavky jsou v tomto případě nepřípustné.
  • Mimo pláž a bazén se doporučuje volit oblečení, které zakrývá ramena a kolena, zejména u žen.

Shrnutí: V Dubaji se můžete koupat v bikinách (ženy), ale vždy s ohledem na kontext a místo. Lepší je být obezřetný a volit konzervativnější styl plavek, než se dostat do nepříjemné situace.

Na co si dát pozor v Dubaji?

Dubaj je bezpečná, ale opatrnost nikdy neuškodí. Zloději jsou všudypřítomní, zejména v přeplněných oblastech jako letiště, metro a turistické atrakce. Pečlivě hlídejte své osobní věci, peníze a doklady. Kapesní krádeže jsou poměrně časté.

Oblékání: Dubaj je konzervativní společnost. V mnoha oblastech je vhodné se oblékat skromněji, zejména ženy by měly zvážit delší sukně a rukávy. To se týká zejména návštěvy mešit a dalších náboženských míst. Na plážích a u bazénů platí běžná pravidla.

Alkohol: Konzumace alkoholu je regulována. Alkohol se smí prodávat a konzumovat pouze v licencovaných zařízeních, jako jsou bary a restaurace v hotelech. Pití alkoholu na veřejnosti je zakázáno.

Fotografování: Před fotografováním vládních budov, vojenských objektů a soukromých nemovitostí je vždy vhodné si ověřit, zda je to povoleno. Fotografování lidí bez jejich souhlasu může být považováno za nezdvořilé.

Doprava: Dubaj má skvělou infrastrukturu. Metro je rychlé a efektivní, ale i zde se vyplatí dávat pozor na své věci. Taxíky jsou snadno dostupné, ale je vhodné domluvit cenu předem, abyste se vyhnuli zbytečným sporům.

Počasí: V létě jsou teploty extrémně vysoké. Doporučuje se nosit lehké, prodyšné oblečení, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem a klobouk. V zimě je počasí příjemnější, ale i tak se vyplatí mít s sebou svetr.

  • Shrnutí nejdůležitějších bodů:
  • Hlídejte si osobní věci.
  • Dodržujte místní zvyky a oblékání.
  • Alkohol pouze v licencovaných zařízeních.
  • Věnujte pozornost fotografování.
  • Využijte efektivní dopravní systém.
  • Připravte se na vysoké letní teploty.

Co se nesmí vozit do Dubaje?

Do Dubaje se rozhodně nevozí žádné léky bez lékařského předpisu, a to i ty volně prodejné u nás. Silně doporučuji mít u sebe jejich originální balení s lékařským potvrzením. Zapomenout nesmíte ani na zbraně a munici – to je samozřejmé, ale pozor i na zdánlivé maličkosti jako jsou náboje, sady na čištění zbraní či dokonce opasky s integrovanou sponou, jež by se dala použít jako zbraň. Pyrotechnika je přísně zakázána.

Rádiové vysílače, ať už amatérské nebo profesionální, jsou problematické a vyžadují speciální povolení. Nezapomeňte, že i obyčejné pneumatiky podléhají regulacím a jejich dovoz může být komplikovaný.

Audiovizuální a tištěné materiály, jako jsou filmy, knihy, časopisy a hudba, podléhají přísné cenzuře. Materiály s explicitním sexuálním obsahem, násilím, kritikou islámu nebo vlády jsou absolutně zakázány. Riziko zabavení je vysoké, proto je lepší se jim vyhnout.

Alkohol se smí dovézt pouze osobám starším 21 let v omezeném množství (obvykle jedna láhev vína nebo jedno balení lihovin) s dokladem o koupi z duty-free obchodu, v letecké přepravě je to častější.

Drony vyžadují speciální povolení.

Kolik stojí vstupenka na Burj Khalifa?

Cena vstupenky na Burj Khalifa se liší podle typu prohlídky a času návštěvy. Základní vstup „At the Top“ se pohybuje od 169 do 244 AED (cca 1100 – 1600 Kč). Doporučuji rezervovat online s předstihem, abyste si zajistili termín a případně i slevu. Čím dříve si lístky koupíte, tím levnější bývají.

„At the Top SKY“, zahrnující vstup do 148. patra s ještě impozantnějším výhledem, vyjde na 399 až 553 AED (cca 2600 – 3600 Kč). Rozdíl v ceně je dán časem návštěvy (večerní prohlídky bývají dražší) a typem vstupenky (např. s prioritním vstupem).

K ceně vstupenky je dobré připočítat cestu k Burj Khalifa, která může být buď metrem (nejlevnější varianta), taxi, nebo Uberem. V samotné budově si můžete prohlédnout i výstavu o výstavbě mrakodrapu, která je v ceně vstupenky. Doporučuji si předem zkontrolovat oficiální stránky Burj Khalifa pro aktuální ceny a dostupnost vstupenek.

Co vidět v Dubaji zdarma?

Dubaj nabízí překvapivě mnoho bezplatných atrakcí. Zapomenute na přeplácené výlety a objevte autentickou tvář města! Dubajský rám (Dubai Frame) sice vyžaduje vstupné, ale jeho okolí nabízí úchvatné výhledy zdarma. Prohlédněte si nádhernou Jumeirah mešitu, avšak pamatujte na vhodné oblečení (pokryté ramena a nohy). Pláže JBR a Marina Bay jsou ideální pro relaxaci a pozorování fascinujícího městského života. Milovníci přírody ocení rezervaci Ras Al Khor Wildlife Sanctuary, kde můžete pozorovat plameňáky v jejich přirozeném prostředí (nejlépe brzy ráno nebo navečer). Pro milovníky historie jsou tu různá muzea s volným vstupem: muzeum kávy, muzeum mincí, muzeum velbloudů a dokonce i policejní muzeum – nabízí jedinečný pohled do historie a kultury Emirátů. Potřebujete klid? Park Al Barsha Pond Park je oázou klidu s krásnou vodní plochou. Doporučuji prozkoumat i další parky a promenády podél pobřeží – Dubaj nabízí mnoho zelených ploch k relaxaci. Nezapomeňte na místní trhy (souky), kde zažijete autentickou atmosféru a třeba i ochutnáte místní pochoutky. Plánujte vaši návštěvu s ohledem na teploty, zejména v letních měsících. Využijte bezplatné městské dopravy, jako je metro, abyste ušetřili čas i peníze a prozkoumali tak co nejvíce.

Proč Necvičit břicho?

Silné břišní svalstvo je pro turistu naprostá nezbytnost, a to zdaleka nejde jen o estetiku. Představte si dlouhý trek s těžkým batohem – oslabené břišní svaly vám zaručeně znepříjemní život.

Proč tedy posilovat břicho?

  • Stabilita a ochrana zad: Při náročných aktivitách, jako je lezení, zdolávání nerovného terénu či nošení těžkého nákladu, silné břicho stabilizuje páteř a chrání ji před přetížením a bolestí. To je klíčové pro prevenci bolesti zad, která vám může zhatit celou výpravu.
  • Správné držení těla: Silné břišní svaly pomáhají udržovat správné držení těla, což je důležité pro prevenci únavy a bolestí zad, krku a ramen. Zlepší se i vaše vytrvalost.
  • Zlepšení rovnováhy: Silné jádro těla, tvořené i břišními svaly, je klíčové pro udržení rovnováhy, zvláště na nerovném terénu. To snižuje riziko pádu a zranění.

Oslabené břišní svalstvo vede k vyklenutí břicha a prohnutí bederní páteře (lordóze), což turistu vystavuje většímu riziku zranění.

Tipy pro turisty:

  • Zařaďte do svého tréninku cviky na posílení břišních svalů, které můžete provádět i na cestách (planky, kliky, zkracovačky).
  • Dbejte na správné držení těla i při nošení batohu – správně zvolený batoh a jeho správné naložení hrají velkou roli.
  • Pravidelně se protahujte, abyste předešli ztuhnutí svalů po náročné túře.

Jak zakrýt břicho v plavkách?

Klasický střih plavek je vždycky dobrá volba. Nicméně, na túře se hodí něco praktičtějšího než pareo. To se snadno zachytí o větve nebo se při lezení ztratí.

Lepší volbou je funkční sportovní tílko nebo lehká, rychleschnoucí košile. Vyberte si materiál odvádějící pot, abyste se v horku nepřehřáli.

Pro zakrytí břicha během vodních aktivit, jako je rafting nebo kajak, zvažte:

  • Lycrové šortky: Rychleschnoucí, lehké a pohodlné. Můžete je kombinovat s klasickými sportovními tílky.
  • Rashguard: Ochranná vrstva proti slunci a oděru, zároveň zakryje břicho a nabízí větší komfort při vodních sportech.

Nezapomínejte na odvedení pozornosti! Barevné, výrazné doplňky, jako například batoh s neobvyklým designem, přitáhnou pozornost od problematických partií.

Další tipy:

  • Vyberte plavky s vyšším pasem pro lepší zakrytí.
  • Využijte vrstvení oblečení – funkční prádlo + lehká košile.
  • Zaměřte se na pohodlný a funkční outfit, abyste se mohli plně soustředit na aktivity.

Co se nesmí nosit v Dubaji?

Dubaj, ačkoliv tolerantnější než ostatní emiráty, má svá specifická pravidla ohledně oblečení a chování. Vyhněte se příliš odhalujícím oděvům jak pro ženy, tak pro muže, zejména mimo pláže a hotely. Na veřejnosti je vhodné dbát na skromnost. Hluboké výstřihy, krátké sukně a šortky jsou nevhodné. Pro ženy se doporučuje zakrývat ramena a kolena, alespoň v tradičnějších čtvrtích. Na plážích jsou klasické plavky povoleny, ale i tam se doporučuje určitá úroveň slušnosti při přechodu z pláže na ulici.

Intimní projevy náklonnosti na veřejnosti jsou striktně zakázány. Držení se za ruce je obecně tolerováno mezi páry, ale vášnivé líbání nebo jiné projevy náklonnosti by měly být ponechány do soukromí.

Homosexualita je v Dubaji nelegální a veřejné projevy LGBTQ+ identity mohou vést k problémům s úřady. Je důležité respektovat místní kulturu a zvyky.

Ačkoliv se ženy mohou pohybovat samy, je vždy lepší dbát na bezpečnost a vyhnout se odlehlým místům, zvláště v noci.

Další užitečné tipy:

  • Respektujte ramadán – během tohoto posvátného měsíce je konzumace jídla a pití na veřejnosti během dne zakázána.
  • Fotografování lidí bez jejich souhlasu je nevhodné, zvláště žen v tradičním oděvu.
  • Alkohol je dostupný pouze v licencovaných zařízeních (hotely, bary).
  • Při návštěvě mešit se musí dodržovat přísné dress code, ženy by měly mít zakrytá ramena, vlasy a nohy. Muži by měli nosit dlouhé kalhoty.

Před cestou do Dubaje si důkladně prostudujte aktuální informace a doporučení, jelikož pravidla se mohou časem mírně měnit.

Kolik stojí taxi v Dubai?

Taxíky v Dubaji? Cena závisí, ale počítám s nástupním poplatkem cca 75 Kč (12 AED) a pak kolem 16 Kč za kilometr (2,50 AED). To je výrazně levnější než v Praze (60 Kč nástupní a 35 Kč/km). Hodinové čekání vyjde na cca 188 Kč (30 AED), oproti 360 Kč v Praze. Měsíční jízdenka na hromadnou dopravu v Dubaji stojí kolem 1880 Kč (300 AED), což je lákavá varianta pro delší pobyt. Doporučuji kombinovat metro a autobusy – metro je moderní, klimatizované a rychlé, ideální pro prozkoumávání hlavních atrakcí. Autobusy zase obsáhnou i okrajové části a jsou skvělé pro levnější cestování. Pro kratší vzdálenosti a rychlý přesun se taxi hodí, ale při delších výletech ven z města se vyplatí domluvit si předem cenu nebo použít Uber/Careem, aby se předešlo nepříjemným překvapením. Nezapomeňte na silné slunce – po cestě taxíkem v poledním horku oceníte klimatizaci.

Co nedělat v Emirátech?

Emiráty jsou zemí s přísnými zvyklostmi, které je nutné respektovat. Zákaz konzumace alkoholu a jídla na veřejnosti během ramadánu (od východu do západu slunce) se týká všech, nejen muslimů. Porušení tohoto nařízení může vést k vysokým pokutám, a v extrémních případech i k vězení. Alkohol je obecně dostupný, ale pouze v licencovaných barech a restauracích určených pro cizince. Veřejné opilství je přísně trestáno. Kouření je rovněž regulováno a v mnoha uzavřených prostorách zakázáno. Doporučuje se seznámit se s místní etiketou, která zahrnuje skromné oblékání, zejména pro ženy (pokrytí ramen a kolen). Focení lidí bez jejich souhlasu může být také chápáno jako urážka. Zdejší zákony ohledně drog jsou velmi přísné, i drobná množství mohou vést k dlouhým trestům vězení. Než se vydáte na cestu, důkladně si prostudujte místní zákony a zvyklosti, abyste předešli nepříjemnostem.

Nezapomínejte, že i zdánlivě neškodné chování může být v Emirátech interpretováno jako urážlivé. Například veřejné projevy náklonnosti jsou nežádoucí. Před cestou si zkontrolujte, zda jsou v plánu nějaké náboženské svátky, jelikož některé aktivity mohou být omezeny. Vždy se chovejte s úctou k místní kultuře a tradicím. To vám pomůže k bezproblémové a příjemné dovolené.

Scroll to Top