Nejzdravější snídaně? To není otázka s jedinou odpovědí, spíše cesta k objevování chutí a tradic z celého světa! V Evropě, kde jsem ochutnal nespočet variant, je základem vydatná snídaně s celozrnným pečivem – od francouzské baguette po hustý německý Vollkornbrot. K tomu sýr – italská ricotta, francouzský camembert, nebo český tvaroh, bohatý na bílkoviny, důležité pro start dne. Šunka, ideálně libová, dodá energii. Nezapomínejte na bílý jogurt s ovocem – řecký jogurt je známý svou hustotou a vysokým obsahem proteinů, zatímco exotické ovoce, které jsem ochutnal v Asii, dodá vitamíny a vlákninu.
Zásadní je rozmanitost. Ořechy a semínka, jako jsou slunečnice, lněná a sezamová semínka, plná zdravých tuků a omega-3 mastných kyselin, jsou skvělým doplňkem, který jsem potkal v mnoha kuchyních po celém světě. Zelenina, ať už čerstvá, nebo tepelně upravená, je nepostradatelná pro zdravou a vyváženou snídani. V Jižní Americe jsem si oblíbil avokádo, bohaté na zdravé tuky, které se skvěle hodí na toast s celozrnným chlebem. Ať už tedy vyberete cokoliv, pamatujte na vyváženost – bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky jsou klíčem k energickému začátku dne.
Tip pro cestovatele: Nebojte se experimentovat! Každá země má své unikátní snídaňové speciality, které stojí za ochutnání a inspiraci pro vaše vlastní zdravé varianty.
Co rychlého upéct k snídani?
Rychlý a energetický start do dne na túře:
Chléb se sýrem a medem (10 min): Ideální pro rychlou doplnění energie, sýr dodá bílkoviny, med sacharidy. Vhodný i jako svačina na cestě. Použijte kvalitní celozrnný chléb pro vyšší obsah vlákniny.
Borůvkové/Avokádové/Banánové smoothie (10-15 min): Smíchejte s vodou nebo mlékem (mléko v prášku je skvělé na cesty). Borůvky jsou bohaté na antioxidanty, avokádo na zdravé tuky, banány na draslík. Vždy přidejte trochu ořechů nebo semínek pro lepší nutriční hodnotu a energii.
Houska s krůtí šunkou, avokádem a klíčky alfa alfa (10 min): Lehká a výživná varianta. Klíčky alfa alfa dodají vitamíny a minerály. Lehká, ale sytá snídaně pro aktivní pohyb.
Chleba se zakysaným máslem a nakládanou mrkví (20 min): Zakysané máslo je skvělým zdrojem probiotik, mrkev vitamínů. Možná trochu delší příprava, ale skvělé pro delší výlety, kde se hodí vydatnější snídaně.
Domácí müsli s jogurtem a ovocem (…Smoothie s jogurtem): Müsli si připravte doma a vezměte si ho s sebou v uzavíratelném sáčku. Jogurt (ideálně sušený) a ovoce dodají potřebné živiny. Dobře se kombinuje s ořechy a semínky pro dodání energie.
Tip: Vždy si s sebou vezměte dostatek vody. Přizpůsobte výběr snídaně plánované aktivitě a délce výletu.
Co k snídani když není pečivo?
Co si dát k snídani, když zrovna nemáte po ruce pečivo? Možností je překvapivě mnoho, a to i pro zkušeného cestovatele, který si zvykl na improvizované snídaně v nejrůznějších koutech světa.
Ovesná kaše s arašídovým máslem je klasika, která zasytí a dodá energii na dlouhý den. Můžete ji obohatit čerstvým ovocem, které snadno najdete i na cestách – banány, jablka, jahody. V teplejších krajích ji zkuste s mango nebo papájou.
Tiramisu ovesná kaše přes noc – perfektní pro přípravu předem, ideální na výlety. Kombinace ovesných vloček, kakaa a smetanového jogurtu (nebo kokosového mléka) zaručí lahodnou a sytou snídani.
Banánové čokosušenky a sušenky z kokosové mouky, případně nepečené mandlové sušenky z ovesných vloček, jsou skvělou volbou pro rychlou a chutnou snídani, která se snadno přenáší. Kokosová mouka je navíc lehká a vhodná i pro osoby s intolerancí lepku.
Cizrnový hummus – netradiční, ale výživná varianta. Jeho krémová textura skvěle doplní například zeleninu nebo křupavé topinky (pokud je máte).
Pečené hasselback brambory – vydatná snídaně pro ty, kteří preferují slané varianty. Brambory lze připravit předem a ohřát ráno.
Česnekoví šneci z listového těsta s pestem z medvědího česneku – pokud se chcete odlišit, tato varianta je skvělým řešením. Avšak vyžaduje větší přípravu než ostatní možnosti.
Co je nejlepší jíst k snídani?
Nejlepší snídaně? To je otázka, na kterou jsem si za svá léta putování po světě odpovídal nesčetněkrát. Zjistil jsem, že klíč k energii na celodenní dobrodružství spočívá v komplexních sacharidech. Zapomeněte na bílé pečivo! Myslete na semínkový kváskový chléb, ovesné nebo pohankové vločky. V Himalájích jsem se naučil cenit si sílu pohanky, která dodá energii i v těch nejnáročnějších výškách.
K sacharidům je nezbytné přidat zdravé tuky. Ty jsou klíčové pro funkci mozku a hormonální systém. V Amazonii jsem se naučil od místních kmenů cenit si avokáda, které je skvělým zdrojem zdravých tuků. Nezapomínejte ani na různé druhy ořechů a semínek. V Maroku jsem objevil blahodárné účinky mandlí a slunečnicových semínek.
A co by to bylo za snídani bez vitamínů? Doplňte ji ovocem a zeleninou. V závislosti na regionu a dostupnosti surovin jsem experimentoval s nespočtem kombinací. Od tropického ovoce v Jižní Americe, přes borůvky v severských zemích až po exotické druhy v Asii. Každá oblast nabízí něco jedinečného.
Pro optimální vstřebávání živin se zaměřte na různorodost. Například:
- Ovesná kaše s lesními plody a lněnými semínky – ideální na doplnění energie po náročné túře.
- Chléb s avokádem, rajčaty a bazalkou – lehká a osvěžující volba do teplých dnů.
- Pohankové placky s ořechovým máslem a banánem – skvělá alternativa pro milovníky sladkého.
Nezapomínejte na pitný režim! Voda je základ.
Co si dát ráno na snídani?
Ranní rituál, klíč k produktivnímu dni, se liší po celém světě. V Japonsku by to mohla být miska miso polévky, v Maroku sladký msemen, v Mexiku chilaquiles. Ale co si dát, abyste měli dostatek energie a zároveň zdravě začali den? Inspirace z celého světa nám nabízí tyto možnosti:
- Vejce: Univerzální snídaně. V Itálii je součástí frittaty, ve Francii omelety. Vysoký obsah bílkovin zaručí sytost na dlouhou dobu. Doporučuji experimentovat – vejce Benedikt, míchaná s bylinkami, vařená natvrdo… možnosti jsou nekonečné.
- Řecký jogurt: Bohatý na protein a probiotika, která podporují zdravé trávení. V Řecku ho ochucují medem a ořechy, v Turecku přidávají do böreku. Vyzkoušejte ho s ovocem a granolou pro extra dávku energie.
- Káva: Klasika, která probudí smysly. V Brazílii ji pijí silnou a černou, v Itálii s trochou mléka. Nezapomínejte na kvalitu kávy – rozdíl poznáte!
- Ovesné vločky: Základ zdravé snídaně po celém světě. V Skotsku je součástí porridge, v USA se přidávají do smoothie. Experimentujte s různými druhy ovesných vloček a přísadami – ovoce, ořechy, semínka.
- Chia semínka: Superpotravina plná vlákniny a omega-3 mastných kyselin. V Mexiku se používají do tradičních nápojů. Přidejte je do jogurtu, ovesné kaše nebo do smoothie pro extra boost.
- Bobulovité ovoce (borůvky, maliny, jahody, ostružiny aj.): Antioxidanty, vitamíny a vláknina. V Evropě se často podávají s jogurtem nebo müsli, v Severní Americe se přidávají do palačinek.
- Tvaroh: Lehký a bílkovinami bohatý. V České republice je oblíbený s chlebem a zeleninou, v Německu ho najdete v různých sladkých i slaných pokrmech.
- Celozrnný toast: Základ pro mnoho zdravých snídaní. V kombinaci s avokádem, vejcem, hummusem nebo sýrem se stane skvělým zdrojem energie.
Tip: Nebojte se experimentovat s různými kombinacemi a najděte si svou dokonalou ranní pochoutku, která vám dodá energii na celý den. Inspiraci najdete v kuchyních celého světa!
Po čem tloustne břicho?
Břicho? To je kapitola sama o sobě, a zkušenosti z cest mi ukázaly, že je to individuální záležitost. Přesto se některé příčiny opakují. Často se setkávám s mylnou představou o “zdravém” stravování.
Za nadýmáním a nárůstem obvodu pasu se často skrývá:
- Překvapivě: nadměrná konzumace syrové zeleniny a ovoce. Vím, zní to paradoxně, ale vláknina v syrovém stavu může být pro některé lidi těžko stravitelná. Na cestách po jihovýchodní Asii jsem se přesvědčil, že i místní, známí pro svou lehkou stravu, si dávají pozor na množství syrové zeleniny v jednom jídle.
- Kombinací obilovin a ovoce. Klasická sladká kaše k snídani, nebo “zdravé” dezerty plné ovocných müsli? To je cesta k břišnímu diskomfortu. Na cestách po Středomoří jsem viděl, jak se tamní lidé drží spíše lehkých snídaní a ovoce si nechají na odpoledne.
- Velké množství luštěnin. Luštěniny jsou skvělé, ale je důležité vědět, jak je správně připravit. Nedostatečné uvaření vede k nadýmání. Na Kubě jsem se naučil, že správně dlouhé vaření je klíčem k jejich bezproblémovému trávení.
- Nedostatek tepelně upravené zeleniny. Parní zelenina je lehce stravitelná a dodá tělu důležité živiny bez zbytečného nadýmání. V Himalájích jsem se naučil, že i v chudých podmínkách si místní dokáží připravit skvělou zeleninu.
Klíčem je rozmanitost a střídmost. Nezapomínejte na individuální reakce těla a experimentujte s různými druhy potravin a jejich kombinacemi, abyste našli to, co vám vyhovuje.
Co je nejzdravější na světě?
Otázka po nejzdravější potravině je stejně komplexní jako samotný svět. Neexistuje jednoznačná odpověď, spíše optimální kombinace. Nicméně, některé potraviny se opakovaně objevují v žebříčcích superpotravin. Moje zkušenosti z cest po světě mi potvrdily jejich význam.
Citróny, plné vitamínu C, jsem ochutnal v nejrůznějších podobách – od čerstvě vymačkané šťávy na sicilských trzích, až po exotické omáčky v jihovýchodní Asii. Vitamín C není jen o imunitě, ale i o regulaci cholesterolu.
Brokolice, bohatá na vitamíny a vlákninu, je všudypřítomná – od italských rizota až po čínské stir-fry. Její univerzálnost je srovnatelná s jejími zdravotními benefity.
Tmavá čokoláda, s vysokým obsahem kakaa, jsem si užíval s výhledem na andské hory. Antioxidanty v ní obsažené jsou skutečným pokladem.
Brambory, základ stravy mnoha kultur, od peruánských And až po irské pláně, jsou zdrojem energie a draslíku. Je důležité volit druhy s vyšším obsahem vlákniny.
Losos, bohatý na omega-3 mastné kyseliny, jsem ochutnával od norských fjordů až po japonské restaurace. Tyto kyseliny jsou klíčové pro zdraví srdce a mozku.
Vlašské ořechy, které jsem sbíral na farmách v Kalifornii, jsou plné zdravých tuků a omega-3 mastných kyselin.
Avokádo, které jsem ochutnával od Mexika až po Středomoří, obsahuje zdravé tuky a vlákninu, které prospívají trávení a snižují cholesterol.
Česnek, univerzální koření, známé po celém světě, má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Jeho ostrá chuť je symbolem mnoha kulinářských tradic.
Je důležité zdůraznit, že zdravá strava je komplexní a vyvážená. Výše zmíněné potraviny jsou pouze součástí většího obrazu. Rozmanitost je klíčem k dlouhodobému zdraví.
Co rychlého ke snídani?
Rychlá snídaně? V Česku, stejně jako kdekoliv jinde na cestách, je to otázka priorit. A čas je často tím nejcennějším. Proto si cením rychlých a zároveň výživných variant.
Klasika, která nikdy nezklame: chleba, máslo a cokoliv z lednice. Tohle je základ, který si můžete obohatit podle toho, co máte po ruce a kde zrovna jste. V Praze vám možná zbyde výborný utopenec z večerního posezení, v Brně zase místní škvarky. Na Moravě se klidně objeví i tvaroh nebo bryndza.
Tipy pro cestovatele:
- Lokální produkty: Vždycky se snažím ochutnat místní speciality. Sýry z regionu, místní uzeniny – to dodá snídani jedinečný šmrnc a autentický zážitek.
- Připravte si svačinu: Zbytky chleba s pomazánkou? Ideální svačina na cestu. Ušetříte peníze a nebudete se muset spoléhat na drahé turistické pasti.
- Balení: Lehká, opakovaně použitelná krabička na jídlo je nezbytností pro každého cestovatele. Zabalte si do ní snídani i svačinu.
Inspirace pro vaše rychlé snídaně:
- Chléb s avokádem a rajčaty (ideální s čerstvým chlebem z místní pekárny).
- Jogurt s müsli a ovocem (k dostání v mnoha obchodech, i těch menších).
- Vajíčka na mnoho způsobů (pokud máte možnost je připravit).
Nezapomínejte na pitný režim! K snídani si dejte čaj, kávu, nebo šťávu. Hydratace je důležitá, zejména po ránu a během cestování.
Co snídat místo pečiva?
Místo pečiva na túře? Zapomeňte na těžké buchty! Lilek, paprika, okurka a houby – to je moje turistická klasika. Nakrájené na plátky, grilované na ohni nebo jen tak s trochou oleje a soli – perfektní zdroj energie a vitamínů.
Lilek je lehký a nasákne skvěle chuť marinády. Paprika dodá sladkost a vitamín C. Okurka osvěží a hydratuje. Houby, pokud je najdete, jsou výborným zdrojem bílkovin. Všechno to skvěle chutná s uzeným masem, sýrem nebo třeba s avokádem, pokud si ho s sebou vezmete. A nezapomeňte na to, že čím menší a lehčí jídlo si připravíte, tím lépe se vám bude jít.
Co se stane, když přestanu jíst rohlíky?
Vynechání rohlíků, a obecně pečiva, povede pravděpodobně k úbytku hmotnosti. To je dáno tím, že sacharidy váží v těle vodu. Omezením jejich příjmu tedy ztratíte přebytečné tekutiny, což se okamžitě projeví na váze. Zkušenost z mých cest po světě mi ukazuje, že mnoho kultur, zejména v horských oblastech, konzumuje minimum pečiva a lidé tam často vykazují štíhlou postavu. To však samo o sobě neznamená spalování tukových zásob.
Je důležité si uvědomit:
- Ztráta váhy je zpočátku hlavně ztráta vody, ne tuku.
- Dlouhodobý efekt závisí na celkovém jídelníčku. Pokud nahradíte rohlíky jinými, stejně kalorickými potravinami, efekt bude minimální.
- Některé kultury, jako například japonská, která tradičně konzumuje více rýže než pečiva, ukazují, že sacharidy samy o sobě nejsou zdrojem obezity, ale spíše jejich nadměrná konzumace v kombinaci s nízkým pohybem.
Pro trvalý úbytek tukové hmoty je nutné kombinovat snížený příjem kalorií s pravidelným pohybem. Můj tip z expedice do Amazonie: fyzická aktivita v kombinaci se zdravou stravou bohatou na ovoce, zeleninu a libové bílkoviny je daleko efektivnější než jen vynechání rohlíků.
Doporučení:
- Nahraďte rohlíky celozrnným pečivem, které obsahuje více vlákniny a živin.
- Zvyšte příjem ovoce a zeleniny.
- Začleňte do svého života pravidelnou fyzickou aktivitu.
- Poradte se s odborníkem na výživu pro vytvoření individuálního jídelníčku.
Kolik kg zhubnu, když nebudu jíst týden?
Sedm dní bez jídla? To není žádná procházka růžovým sadem, věřte mi. Z vlastní zkušenosti vím, že tělo si nejprve bere energii z glykogenu, uloženého cukru, a vody, která je na něj vázaná. To je v prvních dvou až třech dnech zhruba 2-3 % tělesné hmotnosti, řekněme 1-3 kg, plus mínus podle vašich zásob. V podstatě se vám vyprázdní trávicí trakt, což k té ztrátě váhy taky přispěje.
Ale pozor! Tohle není jen o číslech na váze. Po několika dnech začne tělo spalovat tuk, ale proces je daleko složitější a závisí na mnoha faktorech – individuální metabolizmus, pohlaví, věk, fyzická aktivita. Hladovění může mít vážné zdravotní následky, včetně:
- Snížení imunity: Tělo se oslabuje a je náchylnější k infekcím.
- Poruchy metabolismu: Může dojít k narušení hormonální rovnováhy a zpomalení metabolismu.
- Ztráta svalové hmoty: Tělo začne rozkládat svalovou tkáň, aby získalo energii.
- Únava a vyčerpání: Nedostatek energie se projeví únavou a celkovou slabostí.
- Nebezpečné pro kardiovaskulární systém – při drastickém hubnutí může být zatížen.
Před jakýmkoliv drastickým omezováním jídla se poraďte s lékařem nebo nutričním specialistou. Existují zdravější a efektivnější způsoby, jak dosáhnout trvalé a zdravé snížení váhy. Z mého pohledu je daleko důležitější než krátkodobé hubnutí zdravý životní styl a vyvážená strava. Dlouhodobý efekt je mnohem důležitější než rychlé výsledky, které jsou často jen dočasné a škodlivé.
Co je dobré si dát k snídani?
Co si dát k snídani? To je otázka, kterou si kladu i já, zkušený cestovatel, skoro každý den, a to v nejrůznějších koutech světa. Ideální snídaně je totiž klíč k úspěšnému dni plnému dobrodružství, ať už zdoláváte vrcholky hor, nebo jen prozkoumáváte uličky neznámého města. A co by tedy měla obsahovat?
Nutričně vyvážená snídaně je základ! To znamená komplexní směsici živin, které vám dodají energii a potřebné látky na celý den. Zapomeněte na sladké pečivo a džusy plné cukru. Zaměřte se na:
- Bílkoviny: Ty jsou nezbytné pro růst a regeneraci svalů. Skvělými zdroji jsou vejce (v jakékoliv podobě – míchaná, vařená natvrdo, omeleta… v Řecku jsem si oblíbil tzatziki s vejci!), šunka (pokud možno libová), tvaroh (výborný s ovocem a ořechy, v Peru jsem si ho dával s acai), řecký jogurt (báječný s medem a granolou, v Itálii s čerstvým ovocem), fazole (v Mexiku jsem objevil neskutečné množství fazolí v různých snídaňových pokrmech!) nebo proteinový prášek (ideální pro rychlou a výživnou snídani na cestách).
- Zdravé tuky: Dodají vám energii a podporují vstřebávání vitamínů. Najdete je v ořechách, semínkách, avokádu (v Jižní Americe je avokádo naprosto běžnou součástí snídaně!), olivovém oleji.
- Polysacharidy (složité sacharidy): Poskytují dlouhodobou energii. Najdete je v celozrnném pečivu, ovesných vločkách (v Irsku jsem si zvykl na ovesnou kaši s medem a ovocem), quinoe (v Jižní Americe je quinoa základním jídlem).
- Vláknina: Důležitá pro trávení. Získáte ji z ovoce, zeleniny a celozrnných produktů.
- Vitamíny a minerály: Esenciální pro zdraví. Najdete je v ovoci, zelenině, ořechách a semínkách.
Moje tipy pro cestovatele:
- Vždy se snažte zařadit do snídaně lokální produkty dané oblasti – ochutnáte něco nového a podpoříte místní farmáře.
- Připravte si snídani s předstihem, pokud cestujete brzy ráno. Ovesné vločky s jogurtem a ovocem je skvělý variantou.
- Nebojte se experimentovat s různými chutěmi a kombinacemi.
Hlavně si tu snídani užijte! Dobrá snídaně vám dodá energii a sílu pro další dobrodružství.
Kdy je nejlepší jíst jablko?
Na túře je jablko perfektní svačina. Lehké, skladné a plné energie. Ideální čas na něj je před spaním v stanu – lehce se tráví a nebude vás tlačit na břicho během spánku. Vláknina zaručí stabilní hladinu cukru v krvi celou noc, takže se ráno probudíte svěží a připraveni na další výšlap. Malý obsah melatoninu navíc pomůže s usínáním. Dobře se kombinuje s ořechy pro dodání zdravých tuků a bílkovin, což je důležité pro regeneraci svalů po náročné denní chůzi. Nezapomeňte ale na dostatek tekutin – jablko je hydratační, ale v horách je dehydratace častý problém. Sušené jablko je pak výbornou nouzovou zásobou na delší výlety, i když čerstvé je samozřejmě chutnější.
Co pít ráno nalačno?
Ranní pití vody je základ, hlavně na cestách. Propláchne systém, preventivně působí proti infekcím močových cest, zvlášť důležité v oblastech s horší kvalitou vody. Ředí kyseliny, chrání ledviny. V horkém podnebí je to dvojnásobně důležité kvůli dehydrataci. Doporučuji si vzít s sebou dostatek kvalitní lahvové vody, nebo tablety na čištění vody, pokud se chystáte do oblastí s nečistou vodou. Nepodceňujte to, i mírná dehydratace ovlivní výkonnost a náladu. Více tekutin znamená i snadnější trávení a pravidelnější stolici, což se na cestách hodí. Důležité: voda by měla být pokojové teploty, studená voda může šokovat žaludek, hlavně ráno nalačno. Tip: přidejte do vody citron, pro vitamin C a lepší chuť.
Praktická rada pro turisty: noste s sebou vždy dostatečnou zásobu vody, i když se vám zdá, že jste v blízkosti zdrojů. Dehydratace se plíží nenápadně a může vás nepříjemně zaskočit.
Co si dát večer na chuť?
Na večerní mlsání je ideální sáhnout po čerstvém ovoci a zelenině – málo kalorií, vysoká sytivost díky vláknině. Dobrou volbou je jablko, hruška, mrkev, ale i cherry rajčata, okurka a paprika.
Tip pro cestovatele:
- V supermarketech seženete i předkrájené ovoce a zeleninu v praktických baleních, skvělé na cesty.
- Místo obyčejné okurky zkuste křupavou salátovou okurku – mnohem šťavnatější.
Pro zpestření chuti:
- Přidejte k ovoci a zelenině lžíci tvarohu nebo jogurtu (bílý jogurt má minimum kalorií).
- Posypte vše trochou skořice nebo mletého zázvoru – dodá to příjemné aroma.
- Pokud jste v blízkosti trhu, kupte si exotické ovoce – mango, ananas, papája. V mnoha zemích je cenově dostupné a dodá cestování exotický šmrnc.
Co jíst místo rohlíku?
Rohlík? To je otázka! Vždyť svět je plný chutných alternativ! Pokud vám klasický rohlík nic neříká, vůbec se tím netrapte. Já, jakožto zkušený cestovatel, jsem ochutnal tisíce chlebů a pečiva z celého světa a věřte mi, rohlík není nezbytností.
Vlákninu, kterou rohlík poskytuje (v omezené míře), hravě nahradíte jinými, mnohem zajímavějšími potravinami.
- Luštěniny: Fazole, čočka, hrách – to je zásobárna bílkovin a vlákniny. V Mexiku jsem objevil fantastické fazole s chilli, v Indii zase čočkové kari. Experimentujte!
- Vločky: Ovsené, pohankové, špaldové… základ zdravé snídaně, ale i výborná přísada do kaší, koláčů nebo jako příloha k masu. Na Srí Lance jsem ochutnal úžasné kokosové vločky.
- Celozrnné přílohy: Quinoa, bulgur, kuskus – vždycky skvělá volba. Quinoa jsem si oblíbil v Peru, bulgur v Libanonu.
- Zelenina: Nesporný král vlákniny! V každém koutě světa najdete zeleninu plnou vitamínů a minerálů. V Thajsku jsem si zamiloval zeleninové kari, v Itálii paradajkový salát.
Zapamatujte si: strava je dobrodružství! Nebojte se experimentovat a objevovat nové chutě, rohlík není cíl, ale pouze jedna z mnoha možností.
Co je zdravější, chleba nebo rohlík?
Kalorický rozdíl mezi rohlíkem a chlebem je zanedbatelný. Bílý rohlík (42g) má kolem 130 kcal, krajíc žitného chleba (60g) asi 140 kcal. Tohle by měli vědět i ti největší zastánci diet! Na túře je důležitější nutriční složení. Žitný chléb má vyšší obsah vlákniny, která je pro trávení důležitá, zvlášť po náročné fyzické aktivitě. Vláknina zpomaluje vstřebávání cukrů a dodává energii postupně. Bílý rohlík je rychle stravitelný, dodá rychlou energii, ale pak může přijít útlum. Pro delší túru je proto žitný chléb vhodnější, protože dodá stabilnější energii. Kromě toho je potřeba myslet i na další zdroje energie a živin: sušené ovoce, ořechy, energetické tyčinky. Hlavně dostatek tekutin! Spoléhat se jen na chléb nebo rohlík je na delší túře chyba.