Co je potřeba k cestovnímu pasu?

Potřebujete cestovní pas? Žádné složité formuláře! Na rozdíl od mnoha zemí, nevyplňujete žádný tiskopis. Stačí se osobně dostavit na příslušný úřad s platným občanským průkazem. Fotografii si dělají přímo na místě, takže žádné starosti s profesionálními fotkami a jejich formátem.

To vám ušetří čas a zjednoduší proces. Ušetřený čas můžete využít na důležitější věci, jako je plánování vaší cesty!

Při osobní návštěvě úřadu se ujistěte, že máte:

  • Platný občanský průkaz

Doporučení pro zkušeného cestovatele:

  • Zkontrolujte platnost vašeho pasu s dostatečným předstihem před plánovanou cestou. Mnoho zemí vyžaduje, aby pas platil ještě několik měsíců po návratu.
  • Zvažte, zda potřebujete pas s delší platností, pokud plánujete cestovat dlouhodobě.
  • Uschovejte si kopii pasu odděleně od originálu, pro případ ztráty nebo krádeže.
  • Informujte se o vízových požadavcích země, kterou chcete navštívit.

Jaké jsou cestovní doklady?

Jako zkušený cestovatel vím, že cestovní doklad je klíč k dobrodružství. Za něj se považuje především cestovní pas – ten je univerzální a doporučuji ho mít vždy. Pro cesty uvnitř EU stačí občanský průkaz (OP), ale v některých zemích, nebo při náročnějších cestách, může být pas bezpečnější. Mám s sebou i cestovní průkaz totožnosti, který je lehčí a kompaktnější než pas, ideální na kratší výlety. Cizincem s platným pasem se řídím podle jeho platnosti a vízových podmínek dané země. Nezapomínejte na platnost dokladů – zkontrolujte si ji vždy před cestou a včas si zařiďte prodloužení. Vždy je dobré mít kopie všech dokladů zvlášť od originálů, ideálně v cloudu, pro případ ztráty.

Tip pro zkušené turisty: Na některých místech se může hodit i mezinárodní řidičský průkaz.

Důležité upozornění: Informace o platnosti a uznávání cestovních dokladů se mohou měnit, vždy si ověřte aktuální požadavky na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR před cestou.

Co je potřeba k odletu?

K odletu je potřeba víc než jen dobrý cestovní kufr. Základní doklady jsou samozřejmostí: pas nebo občanský průkaz (vždy ověřte platnost!), a v závislosti na destinaci i víza – ta si zařiďte s dostatečným předstihem, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu. Zapamatujte si také číslo elektronické letenky či palubní lístek – v dnešní době je to skoro stejně důležité jako samotný doklad totožnosti.

Méně zřejmé, ale stejně důležité:

  • Potvrzení o cestovním pojištění: Nepříjemnosti se stávají, a s pojištěním se vyhnete finanční katastrofě.
  • Kopie dokladů: Uložte si digitální kopie pasu, letenky a pojištění na cloudové úložiště – v případě ztráty originálů to usnadní řešení.
  • Informace o ubytování: Vytiskněte si potvrzení o rezervaci hotelu či Airbnb, abyste se nemuseli zdržovat na letišti s hledáním adresy.
  • Měna: V ideálním případě si vyměňte měnu předem, ale nezapomeňte si nechat i malou částku v eurech na případné poplatky na letišti.

Pro větší pohodlí:

  • Nabijte si telefon a powerbanku.
  • Připravte si pohodlné oblečení na cestu.
  • S sebou vezměte malé cestovní lékárničku s nezbytnostmi.

Co nezapomenout při cestování?

Nepodceňujte přípravu! Pět základních věcí: platný cestovní pas/občanský průkaz (pro děti samostatně!), cestovní pojištění (ideálně s asistenční službou a pokrytím všech aktivit), dostatek peněz (hotovost i karta, ideálně i záložní karta), léky (s dostatečnou rezervou a kopií předpisu), a kopie všech důležitých dokumentů (pas, letenky, pojištění) – uložte je odděleně od originálů, třeba v cloudu.

Dále: zarezervujte si ubytování dopředu, zvláště v sezóně. Zkontrolujte si platnost všech dokladů (řidičák, karta pojišťovny). Informujte banku o cestě, abyste předešli blokování karty. Nahlédněte do aktuálních cestovních doporučení ministerstva zahraničí. Nezapomeňte na adaptér na zásuvky, pokud je potřeba. Praktické je cestovní lékárnička s dezinfekcí, obvazy, léky proti bolesti a průjmu. Dobře si zapište důležité kontakty (hotel, letecká společnost, pojišťovna). Lehké, pohodlné oblečení a obuv jsou klíčové. Nabíječka a powerbanka jsou nezbytností. Vždy mějte při sobě kopii cestovního pasu/občanského průkazu.

Kam se dá cestovat bez pasu?

Bez pasu se dá cestovat prakticky jen po EU – kromě výjimek jako je Turecko, Ukrajina, Bělorusko, Rusko a Grónsko stačí občanka. To je super pro rychlé výlety! Ale pozor, i v EU to není vždycky úplně jednoduché, doporučuju si vždycky předem ověřit aktuální situaci.

Tip pro aktivní turisty: Aplikace pro telefon s offline mapami a aktuálními informacemi o dokladech je nezbytností! Žádné zbytečné stresy na hranicích.

Z exotických destinací je to pak jen pár francouzských zámořských území – očekávejte ale složitější administrativu.

Kam se tedy s občankou nedostanete a co to pro vás znamená?

  • Rusko, Ukrajina, Bělorusko: V současné situaci je cestování do těchto zemí velmi komplikované a často i rizikové, i s pasem.
  • Turecko: Turecko je oblíbená turistická destinace, ale pro vstup potřebujete platný cestovní pas.
  • Grónsko: Nádherná krajina, ale pro cestu sem je pas nezbytný.

Co dělat, když chci cestovat dál?

  • Zkontrolujte si podmínky vstupu do země na stránkách ministerstva zahraničí.
  • Zajistěte si cestovní pas s dostatečnou platností – obvykle 6 měsíců po návratu.
  • Nepodceňujte cestovní pojištění, které vám v případě problémů může ušetřit velké starosti a peníze.

Jaké doklady musím mít u sebe?

Od 1. ledna 2024 došlo v České republice k významné změně týkající se dokladů pro řidiče. Už nemusíte vozit s sebou technický průkaz vozidla!

To je skvělá zpráva pro všechny, kdo se bojí ztráty nebo poškození těchto důležitých dokumentů. Představte si, kolik stresu a starostí to ušetří, zvlášť na cestách! Pamatuji si, kolikrát jsem si na svých cestách po Evropě nervózně kontroloval, jestli mám všechny papíry v pořádku. Teď už je to mnohem jednodušší.

Co tedy musíte mít u sebe?

  • Platný řidičský průkaz České republiky. Důležité je, aby byl platný a aktuální. Zkontrolujte si datum platnosti!

Záznamy o profesní způsobilosti řidiče jsou vedeny v registru řidičů, takže je s sebou nosit nemusíte. To je obrovská úleva, zejména pro profesionální řidiče, kteří s sebou vozí mnoho jiných důležitých dokumentů.

Nicméně, i když technický průkaz už s sebou nosit nemusíte, je dobré si zkopírovat důležité údaje a uložit si je do telefonu, nebo do cloudu. V případě potřeby (například policejní kontrola) vám to usnadní situaci. Na delších cestách, zejména do zahraničí, doporučuji mít kopii i v tištěné podobě.

Nezapomeňte, že i když se pravidla změnila, je stále důležité řídit se dopravními předpisy a mít řidičský průkaz platný a v pořádku. Přeji vám bezpečnou jízdu!

Kam můžu cestovat bez pasu?

S občanským průkazem se pohodlně dostanete do všech zemí EU – kromě výjimek, samozřejmě. Zapamatujte si to, protože tohle je základní kámen snadné evropské turistiky. Turecko, Ukrajina, Bělorusko, Rusko a Grónsko jsou ale mimo hru, tam pas budete potřebovat.

Exotické destinace? To je kapitola sama pro sebe. Máte-li chuť na kousek Francie za mořem, máte štěstí – pár zámořských území přijímá občanský průkaz. Ale to je opravdu jen pár vyvolených! Pro všechny ostatní exotické destinace je pas naprostou nezbytností. Doporučuji si vždycky předem ověřit aktuální požadavky na vstupní doklady na webových stránkách ministerstva zahraničí dané země, vždyť i detaily se můžou měnit. Nepodceňujte to, ušetří vám to spoustu starostí a zklamání. A nezapomeňte na platnost vašeho občanského průkazu nebo pasu – ten by měl být platný po celou dobu vaší cesty, a s rezervou i po návratu.

Pro bezproblémovou cestu doporučuji mít vždy cestovní pojištění. To je investice, která se vám v případě nepředvídaných událostí bohatě vrátí. Ať už se jedná o ztrátu zavazadel, zdravotní problémy nebo jiné nepříjemnosti, s pojištěním máte zázemí a jistotu.

Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?

Bezpečnostní kontrola na letišti? Žádný stres! Zkušený cestovatel ví, že klíčem je příprava. Hlavně se vždy řiďte instrukcemi personálu – oni jsou tam na to, aby vám pomohli.

Co tedy vyndat?

  • Elektroniku: Notebook, tablet, telefon – to vše musí ven ze zavazadla. Často je nutné je dát zvlášť na pás, takže to mějte připravené. Ušetříte si tak zbytečné zdržení.
  • Tekutiny a gely: Nezapomeňte na ten malý plastový sáček (max. 1 litr, jednotlivé nádobky max. 100 ml). Všechny tekutiny, gely, krémy, spreje sem patří. Pro jistotu si ho připravte už doma, abyste nemuseli na letišti panikařit.
  • Kovové předměty: Klíče, mince, pásek s kovovou sponou, šperky… to všechno na pás rentgenu. Zjednodušíte si tím proces a ušetříte si pípání detektoru kovů. Telefon si raději také vyndejte, i když je z lehkých kovů, pro jistotu.
  • Svrchníky: Bundy, kabáty, šály… vše ven. Nejen že se to lépe prohlédne, ale zrychlíte průchod kontrolou. Pokud máte na sobě mnoho vrstev, připravte se na delší kontrolu.

Tipy pro zkušené cestovatele:

  • Připravte si vše předem. Ušetříte čas a nervy.
  • Mějte připravený průkaz totožnosti a palubní vstupenku. Zrychlí to kontrolu.
  • Noste oblečení s minimem kovových doplňků.
  • Před cestou si ověřte aktuální pravidla pro přepravu tekutin a zakázaných předmětů na daném letišti. Pravidla se mohou lišit.

Dodržováním těchto jednoduchých kroků zajistíte hladký průběh bezpečnostní kontroly a ušetříte si spoustu starostí.

Co zařídit před odletem?

Před odletem na dovolenou je potřeba řádně se připravit, abyste si cestu užili bez zbytečných komplikací. Základem je platnost cestovního dokladu – zkontrolujte si platnost pasu, a to s rezervou minimálně šesti měsíců po návratu. Pro některé země je nezbytné vízum, jehož vyřízení může trvat i několik týdnů, proto s tím začněte včas. Informujte se na webu Ministerstva zahraničních věcí o aktuálních bezpečnostních rizicích v destinaci.

Zdravotní příprava zahrnuje očkování, jehož potřebu konzultujte s lékařem s ohledem na cílovou zemi a délku pobytu. Nezapomeňte na cestovní pojištění, které kryje nejen zdravotní komplikace, ale i ztrátu zavazadel či jiné nepředvídané události. Doporučuji si pojistit i storno poplatky v případě nečekaných událostí před odletem.

  • Registr DROZD: Pokud cestujete do rizikové oblasti, zaregistrujte se v systému DROZD, aby vás v případě potřeby mohli kontaktovat.
  • Tisk dokumentů: Vytiskněte si letenky, potvrzení o rezervaci ubytování a cestovní pojištění – digitální kopie sice existují, ale fyzické dokumenty jsou mnohem spolehlivější.
  • Příjezd na letiště: Naplánujte si příjezd na letiště s dostatečným předstihem, s ohledem na dopravní zácpy a bezpečnostní kontroly. Doporučuji minimálně dvě hodiny před odletem u leteckých společností s nízkými náklady a tři hodiny u klasických aerolinek.
  • Zavazadla: Zvažte si zavazadla pečlivě, abyste se vyhnuli poplatkům za nadváhu. Ujasněte si povolený limit hmotnosti i rozměrů zavazadel dle letecké společnosti.

Tip pro zkušené cestovatele: Uložte si kopie všech důležitých dokumentů do cloudu a na externí paměťové médium, odděleně od originálů.

Důležité: Před odjezdem si zkontrolujte aktuální informace o cestování v souvislosti s pandemií COVID-19 nebo jinými omezeními.

Co je potřeba zařídit před dovolenou?

Platnost dokladů: Nejde jen o pas či občanku. Zkontrolujte platnost řidičáku, pokud plánujete půjčení auta. U některých zemí je nutné, aby pas platil ještě několik měsíců po návratu. Prověřte si i platnost všech karet – kreditních, debetních, zdravotní pojišťovny. Na mé cestách jsem se naučil, že prevence je základ.

Vízum a vstupní formality: Nepodceňujte to! Vízum je nutné zařídit s předstihem, někdy i několik měsíců. Projděte si webové stránky ambasády dané země, detaily se liší stát od státu. V některých zemích vám vystaví vízum až na místě, ale raději si vše ověřte dopředu, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím. Měl jsem případ, kdy mi chyběla jedna razítka a skoro jsem zmeškal let.

Zdraví: Očkování je zásadní, zvláště do exotických destinací. Seznam doporučených očkování se liší podle destinace. Nezapomeňte na cestovní pojištění s dostatečným krytím. Na cestách jsem se přesvědčil, že lékařská péče v zahraničí může být velmi drahá.

Peníze: Informujte se o směnných kurzech a nejvýhodnějších způsobech placení v dané zemi. Mějte s sebou dostatek hotovosti, ale zároveň nezapomeňte na bezpečnost. Neberte si s sebou všechny peníze najednou.

Praktické záležitosti: Vytiskněte si kopie všech důležitých dokumentů a uložte je zvlášť od originálů. Na telefonu mějte staženou offline mapu a důležité kontakty. Zvažte, zda si stáhnete místní aplikaci s mapami a dopravou. Ušetří vám to spoustu starostí.

Zavazadla: Zvažte si zavazadla s předstihem a držte se povolených limitů. Přebalení kufru s oblečením a veškerými věcmi je důležitý krok.

Let a doprava: Naplánujte si příjezd na letiště s dostatečným předstihem. Zkontrolujte si čas letů a dostupnost dopravních spojení na místě. Vyplatí se si pořídit transfer předem, obzvláště když se jedná o noční přílet.

Ostatní: Informujte banku a operátora o své cestě. Zrušte doručování novin a pošty, aby se vám nic nehromadilo doma. Zajistěte si péči o domácí mazlíčky a rostliny. Zbytečné stresování je opravdu zbytečné, správná příprava vše zjednoduší.

Co vše potřebuji na dovolenou?

Na dovolené se neobejdeš bez základních věcí, ale i chytré plánování je klíčové. Zkontroluj platnost všech dokumentů dávno před odletem!

  • Cestovní doklady: Pas (minimálně 6 měsíců platnosti po návratu!) nebo občanský průkaz (záleží na cílové zemi). Ujistěte se, že jsou v pořádku a nezapomenutelné. Pro jistotu si udělejte kopie všech důležitých dokumentů a uložte je zvlášť od originálů (např. do cloudu).
  • Ostatní doklady: Řidičský průkaz (pokud plánujete řídit), doklady k autu (pokud cestujete vlastním vozem), kartička pojištěnce, cestovní pojištění (s širokým pokrytím, včetně případných rizik specifických pro danou destinaci), potvrzení o rezervaci ubytování a letenek (v elektronické i tištěné podobě), případně víza.

Dále nezapomeň na:

  • Peníze: Dostatek hotovosti v místní měně (nezapomeňte na poplatky za výběr z bankomatů v zahraničí), platební karty (ideálně dvě, od různých bank).
  • Léky: Veškeré léky, které pravidelně užíváš, a léky na případné cestovní potíže (průjmy, bolest hlavy, alergie). Měj je ideálně v originálním balení s označením.
  • Osobní hygienické potřeby: Základní hygienické potřeby, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, repelent proti hmyzu.
  • Nabíječky: Nezapomeňte na nabíječky pro telefon, fotoaparát a další elektroniku. Vhodný je i univerzální adaptér.

Tip: Vytvoř si kontrolní seznam a postupně ho odškrtávej. Ušetříš si tak stres a zbytečné starosti.

Jaké doklady vozit ve vozidle?

Takže, co vlastně musíte mít s sebou v autě v Česku? Kdysi to byla celá sbírka dokumentů – řidičák, technický průkaz, zelená karta… Dneska je to naštěstí mnohem jednodušší. Jediný absolutně nezbytný doklad je občanský průkaz. A to buď v klasické fyzické podobě, nebo v digitální podobě v aplikaci eDoklady. Tu si stáhnete do mobilu a policisté ji bez problémů zkontrolují.

Ano, slyšíte správně! Řidičský průkaz, technický průkaz ani zelená karta už u sebe vozit nemusíte. Policie má k těmto informacím přístup online. Ušetříte tak místo v peněžence i v autě. Už žádné nervózní hledání ztracených papírů během policejní kontroly! To je pro zkušeného cestovatele, jako jsem já, obrovská úleva. Víte, kolikrát jsem se v zahraničí pral s podobnými byrokratickými záležitostmi?

Mimochodem, pokud se chystáte do zahraničí, situace se může mírně lišit. Vždycky si před cestou ověřte, jaké doklady jsou v dané zemi nutné. Nezapomeňte, že i když česká policie už má online přístup ke všem dokumentům, některé země stále vyžadují fyzické doklady. Vždy je lepší být připraven!

A ještě jedna rada pro cestovatele: i když už nemusíte vozit technický průkaz, je vhodné si zkontrolovat jeho platnost online. Prevence je vždycky lepší než řešení problémů na místě.

Co je potřeba na cestu do Rumunska?

Rumunsko – země krásných hor, středověkých měst a bohaté historie. Co s sebou na cestu? Základní je platný cestovní pas, nebo občanský průkaz. Ano, i s občankou se tam dostanete, ale osobně doporučuji pas. Občanka s odděleným rohem? Raději ne. Můžete se dostat do nepříjemné situace na hranicích, i když to oficiálně povoleno je. Vždycky je lepší mít jistotu. Platnost dokladů? Minimálně po celou dobu pobytu, ale ideálně s rezervou pár měsíců – pro jistotu. A co víc? Mezinárodní řidičský průkaz, pokud plánujete půjčit auto. Rumunské silnice nejsou všude v ideálním stavu. Nezapomeňte na cestovní pojištění – nikdy nevíte, co se může stát. A pak už jenom dobrou náladu a chuť objevovat! Pro rychlou orientaci v zemi se vyplatí mít i offline mapu, signál není všude perfektní. Hotovost je také užitečná, platební karty se všude nepřijímají. Zvažte i základní znalost angličtiny nebo rumunštiny, i když v turistických oblastech si s angličtinou vystačíte. Užijte si cestu!

Kolik stojí pas do 5 dní?

Spěcháte? Pas do pěti dnů vyjde na 3000 Kč. To je cena, kterou zaplatíte za expresní zhotovení. Je potřeba počítat s tím, že se to může lišit podle místa podání žádosti.

Pokud podáváte žádost na obecním úřadě a vyzvedáváte na Ministerstvu vnitra, platba se dělí: 2000 Kč při podání a 1000 Kč při vyzvednutí. Ujasněte si to předem na příslušném úřadě.

Nezapomeňte na:

  • Potřebné doklady: Zkontrolujte si pečlivě, co vše budete potřebovat. Na webových stránkách Ministerstva vnitra najdete kompletní seznam. Chyba v dokladech může zdržet celý proces.
  • Fotografii: Kvalitní fotografie je klíčová. Dodržujte předepsané parametry, abyste předešli zbytečným komplikacím.
  • Online žádost: Zvažte podání žádosti online. Může to uspíšit celý proces, ale ujistěte se, zda to váš úřad umožňuje.
  • Možnost prodloužení platnosti: Pokud je váš pas na konci platnosti a nemáte čas na klasické vyřízení, zvažte možnost prodloužení platnosti. To může být levnější varianta než expresní pas.

Mějte na paměti, že expresní pas není vždy zárukou pětidenního vyřízení. Vždy je lepší si předem ověřit termíny na příslušném úřadě. Dobrá příprava je klíčem k hladkému cestování!

Kde je v Evropě potřeba pas?

Potřebujete pas v Evropě? To není tak jednoduché, jak se zdá! Ano, v zemích EU, jako je Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko, se sice pohybujete v rámci schengenského prostoru, kde se většinou obejdete s občanským průkazem. Ale pozor! Občanský průkaz nemusí být všude akceptován, například při letecké přepravě, a jeho platnost je omezená. Vždy si proto ověřte aktuální pravidla u letecké společnosti a příslušných úřadů.

A to rozhodně není všechno! Mimo EU, v Evropě je situace pestrá. V zemích jako je Velká Británie, Ukrajina, Srbsko, Albánie, Norsko, Island a Švýcarsko budete potřebovat pas. Pro některé z těchto zemí navíc platí specifické vízové požadavky, které se mohou lišit v závislosti na délce pobytu. Před cestou se vždy důkladně informujte na stránkách ministerstva zahraničí České republiky nebo příslušného velvyslanectví dané země. Nepodceňujte nutnost platného cestovního dokladu, může vám to ušetřit spoustu starostí a zbytečných komplikací. Platnost pasu by měla být minimálně tři měsíce po návratu z cesty.

Nezapomeňte, že některé země mimo Schengenský prostor mohou vyžadovat i speciální víza, a to i pro krátkodobé pobyty. Situace se může měnit, proto sledujte aktuální informace a buďte vždy připraveni. Dobře si naplánujte cestu a prohlédněte si požadavky na cestovní doklady pro všechny navštívené země. Bezpečná a bezproblémová cesta je na prvním místě!

Čím nahradit občanský průkaz?

Ztráta občanského průkazu? Žádný problém! V Česku, stejně jako v mnoha dalších zemích EU, můžete svou totožnost prokázat řidičským průkazem, cestovním pasem – to je všude standard. Méně obvyklé, ale za specifických okolností přijatelné, jsou i služební průkazy, studentské průkazy, či dokonce potvrzení od třetí osoby – z vlastní zkušenosti vím, že i v exotických koutech světa, od Nepálu po Kostariku, se policie či úřady snaží najít praktické řešení. Klíčem je vždycky předložit co nejvíce dokladů, které máte k dispozici, a ochotně spolupracovat s úřady. Důležité je si uvědomit, že i přes existenci alternativních dokladů, je občanský průkaz nejvhodnější formou prokázání totožnosti a jeho ztráta by měla být nahlášena co nejdříve.

V některých zemích mimo EU, například v USA, je situace složitější a požadavky na identifikaci se mohou lišit. Znalost místních zákonů a postupů je zde klíčová. Vždy je dobré mít po ruce alespoň dvě formy prokázání totožnosti – a kopie důležitých dokumentů uložené v cloudu či u blízkých osob.

Policie je v ČR povinna pomoci s identifikací, ale efektivnější je vyhnout se problémům s doklady předem. Vždycky si ověřte platnost a aktuálnost vašich dokladů před cestou do zahraničí, ať už do země EU, či kamkoli jinam.

Kam nepotřebujete pas?

Pas nepotřebujete, pokud letíte do zemí EU a Schengenského prostoru s platným občanským průkazem. To zahrnuje státy jako Česká republika, Belgie, Dánsko (vyjma Grónska, tam pas nutný!), Estonsko a další. Pro Albánii, Andorru, Bosnu a Hercegovinu a Černou Horu postačí občanský průkaz, ale ověřte si aktuální platnost pravidel, protože se mohou měnit. Vždy si před odletem ověřte platnost vašeho občanského průkazu a požadavky konkrétní letecké společnosti a cílové země. Nepodceňujte kontrolu dokumentů – i s občanským průkazem může být vstup odepřen, pokud je poškozený, nečitelný nebo prošlý. Pro cestování mimo EU a Schengenský prostor je pas nezbytný. Pro lety v rámci EU doporučuji mít vždy s sebou kopii občanského průkazu – pro případ ztráty originálu.

Upozorňuji, že tato informace je pouze informativní a nenahrazuje oficiální pokyny příslušných úřadů. Vždy si před cestou ověřte aktuální požadavky na cestovní doklady na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí ČR nebo příslušného velvyslanectví či konzulátu.

Co nesmí být v kufru?

Co se nesmí do zavazadla? To je otázka, na kterou by si měl každý cestovatel dát pozor. Základní pravidlo je jednoduché: nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu.

Absolutně zakázané v odbavených zavazadlech jsou:

  • Výbušniny (všechny druhy)
  • Plyny (stlačené, zkapalněné, rozpuštěné)
  • Hořlavé kapaliny (např. benzín, ředidla, laky)
  • Hořlavé pevné látky (např. zápalky, zapalovače – s výjimkou malého množství v příručním zavazadle)
  • Toxické a infekční látky (např. jedy, biologický materiál)
  • Radioaktivní materiál
  • Peroxidy (organické i anorganické)
  • Žíraviny (např. kyseliny, louhy)
  • Paliva (všechny druhy)

Tohle je ale jenom základní seznam. Mnoho dalších předmětů může být omezeno nebo zakázáno v závislosti na letecké společnosti a destinaci.

Tip pro zkušenější:

  • Vždy si pečlivě prověřte pravidla konkrétní letecké společnosti, se kterou letíte. Informace najdete obvykle na jejich webových stránkách.
  • Kontrolujte si seznam zakázaných předmětů i u provozovatele letiště, z kterého odlétáte a na který přilétáte. Předpisy se mohou lišit.
  • Pochybujete? Raději se zeptejte! Lepší je se předem informovat, než riskovat konfiskaci zavazadla nebo dokonce potíže s úřady.
  • Nepodceňujte ani zdánlivě neškodné předměty. Spreje, léky, elektronické cigarety – vše má svá specifická pravidla přepravy.
  • Balení je důležité! Ujistěte se, že všechny lahvičky a nádoby jsou řádně uzavřeny a zabaleny tak, aby se nemohly rozlít nebo rozbít.

Pamatujete, že bezpečnostní předpisy jsou zde pro vaši ochranu a ochranu ostatních cestujících. Dodržování pravidel je proto klíčové pro hladký a bezpečný let.

Scroll to Top