Co je potřeba k lovu?

Základní výbavou pro lov je samozřejmě kompletní sada dokumentů: povolení k držení zbraně, lovecký lístek, členství v mysliveckém sdružení a povolenku k lovu. K tomu je však nezbytné připočítat kvalitní loveckou zbraň s dostatečnou municí, vhodně zvolené oblečení do terénu (včetně nepromokavé a teplé vrstvy), spolehlivý batoh s dostatečným prostorem pro úlovek a vybavení pro jeho zpracování (nůž, nůžky, pytle), kompas a mapu, případně GPS navigaci pro orientaci v terénu, dalekohled pro sledování zvěře, světlo a první pomoc. Důležité je také zvážit počasí a vzít si dostatek tekutin a jídla. Nepodceňujte bezpečnost – informujte někoho o plánované trase a předpokládaném čase návratu. Znalost loveckých předpisů a zvyklostí je naprosto klíčová. Dobré boty a pohodlný oděv šetří síly a zvyšují komfort.

Co nejvíce potřebují myslivci?

Lovci potřebují víc než jen pušku. Správná munice je samozřejmostí, stejně jako kvalitní dalekohled a optika, a nezbytný nářadí pro údržbu zbraně. Opravy v terénu, věřte mi, není sranda, a kvalitní nářadí vám ušetří mnoho nervů a času. Nepodceňujte ani oblečení.

Dobře zvolený maskovací oděv, přizpůsobený počasí a terénu, není jen otázkou komfortu, ale i bezpečnosti. V tropickém pralese se budete cítit jinak než v sibiřské tajze. Z vlastní zkušenosti vím, že investice do kvalitního, prodyšného oblečení, odolného proti dešti a větru, se mnohonásobně vyplatí. Myslete i na vrstvení. To vám umožní se snadno přizpůsobit měnícím se teplotám.

  • Kvalitní obuv je stejně důležitá jako zbraň. Pohodlné a nepromokavé boty vám ulehčí pohyb v náročném terénu a ochrání vaše nohy před zraněním.
  • Batoh by měl být prostorný, ale zároveň pohodlný na nošení. Nezapomínejte na dostatek prostoru pro zásoby jídla a pití.
  • Mapa a kompas (a znalost jejich používání!) jsou v divočině neocenitelné, i když máte GPS. Baterie se vybijí, ale kompas ne.
  • Nůž – kvalitní, pevný nůž je univerzální nástroj, který se vám bude hodit v mnoha situacích.

První pomoc je samozřejmostí. Malá lékárnička s potřebnými léky a materiály by neměla chybět v žádné výbavě. V divočině se pomoc nemusí dostavit okamžitě.

  • Nepodceňujte znalosti o zvěři a o prostředí, ve kterém lovíte. Bezpečnost je na prvním místě.
  • Vždy informujte někoho o plánu lovu a očekávaném návratu. Je to záležitost zodpovědnosti a ohleduplnosti k druhým.

Jak se nazývají lovci?

Lovce lze nazývat různými jmény, v závislosti na kontextu a druhu lovu. Klasický “lovce” je samozřejmě nejpoužívanější termín. Nicméně, existují i další, barvitější označení, která jsem se v průběhu svých cest setkal:

  • Volchatník: Toto označení se často používalo pro lovce vlků, nebezpečné a vytrvalé bestie. V dobách, kdy vlci představovali reálnou hrozbu pro domácí zvířata, byli volchatníci uctíváni i obáváni zároveň. Jejich znalost terénu a stop byla klíčová pro úspěch.
  • Vyžlatník: Termín napovídá, že se jedná o lovce využívající vyžly, šikovné a rychlé lovecké psy. Spolupráce s dobře vycvičeným psem byla v minulosti (a stále je) zásadní pro efektivní lov.
  • Eger: To je označení pro profesionálního lesníka, který se stará o zvěř a zároveň ji reguluje lovem. Egri často disponují hlubokými znalostmi o lesní ekosystému a životě divokých zvířat. Jejich role přesahuje pouhý lov a zasahuje do ochrany přírody.
  • Zvěřobijce: Silné a poněkud archaické slovo. Používá se pro lovce, který loví bezohledně, bez respektu k životu a přírodě. V některých kontextech má spíše negativní konotaci.

Výběr správného označení závisí na kontextu. Ne vždy je “loveck” dostatečně popisný a některá z výše uvedených alternativ nabízí bohatší obraz o způsobu lovu a dovednostech daného člověka.

Co všechno potřebuje lovec?

Základní výbava lovce zahrnuje samozřejmě zbraň – pušku či brokovnici, dle druhu lovu – spolu s dostatečnou zásobou nábojů a praktickým nábojovým pásem. K tomu kvalitní nůž, sekeru, spolehlivý dalekohled pro detailní pozorování zvěře a výkonnou baterku, nejlépe s červeným světlem, které šetří noční vidění. Nepodceňujte ani pevné lano, které se vždycky hodí.

Záleží však na typu lovu a terénu.

  • Na horských výpravách se neobejdete bez mačky, cepínu a kvalitního nepromokavého oblečení. Teplé vrstvy oblečení jsou klíčové, i když je teplé počasí. Počasí v horách je proměnlivé.
  • V hustém lese je důležitá dobrá orientace, proto je mapa a kompas nepostradatelný.
  • V bažinaté oblasti nesmíte zapomenout na vysoké holínky a případně i na klacky k usnadnění pohybu.

Elektronika je v dnešní době nezbytností.

  • Spolehlivý mobilní telefon s plně nabitou baterií a dobíjecí powerbankou je samozřejmostí.
  • GPS navigace je absolutní nutností, ideálně dvě, pro případ poruchy jedné. Doporučuji zařízení s offline mapami, pro situace bez signálu.
  • Praktický je i fotoaparát, abyste mohli zdokumentovat svůj lov, ale i krásy přírody.

Nepodceňujte první pomoc. Lékařská lékárnička s potřebnými léky a materiálem by měla být součástí každé lovecké výpravy. Znalost poskytování první pomoci je pak samozřejmě zásadní.

Co potřebuje začínající lovec?

Chcete se stát lovcem, nikoliv pytlákem? Pak vězte, že cesta k zodpovědnému lovu začíná daleko před samotnou výpravou do lesa. Základní, nezbytná výbava není jen o zbrani. Je to o respektu k přírodě a dodržování zákona.

Základní dokumenty:

  • Státní lovecký lístek: Bez něj se ani nehneme. Jeho získání vyžaduje absolvování loveckého kurzu a složení zkoušek. Kurz vám mimo jiné poskytne cenné znalosti o ochraně přírody, druzích zvěře a etickém přístupu k lovu. A věřte mi, zkušenosti z kurzu se vám při samotné honitbě nesmírně budou hodit. Mnoho kurzů zahrnuje i část o přežití v přírodě, co je skvělý bonus, ať už jste zkušený cestovatel nebo ne.
  • Povolení k lovu (odstřelová karta): Tohle vám určuje, na jakou zvěř a v jakém období můžete lovit. Jeho získání je podmíněno platným loveckým lístkem a často i členstvím v mysliveckém sdružení. Nepodceňujte to, protože se vám může stát, že se vydáte na lov a zjistíte, že daný druh zvěře v dané lokalitě nemůžete lovit.
  • Povolení k držení a nošení palné zbraně: Získání tohoto povolení je složitý proces, který zahrnuje lékařské prohlídky, psychotesty a prověření bezúhonnosti. A zde se vážně vyplatí si předem zjistit veškeré požadavky.
  • Pas na loveckého psa (pokud ho používáte): Pokud s sebou berete čtyřnohého pomocníka, potřebuje mít platný pas. Myslete na to, že i pes potřebuje odpovídající výcvik a pojištění proti úrazům.

Tipy zkušeného cestovatele a lovce:

  • Vždy se seznamte s místními loveckými předpisy a zvyky. Pravidla se liší v závislosti na zemi a regionu.
  • Investujte do kvalitní výstroje a výzbroje. Spolehlivá zbraň, funkční oblečení a správné vybavení pro přežití v přírodě jsou klíčové.
  • Naučte se poskytovat první pomoc, zvláště v přírodě. Může se hodit nejen vám, ale i zraněnému zvířeti.
  • Respektujte přírodu a chovejte se k ní ohleduplně. Odnášejte si všechen odpad a nenechávejte po sobě žádné stopy.

Jakou zbraní lovci používají?

Jako vášnivý turista a milovník přírody můžu potvrdit, že nejčastější zbraní používanou při lovu je broková puška, ať už jedno- nebo dvouhlavňová. V Rusku, stejně jako v mnoha jiných zemích, jsou tyto zbraně klasikou.

Dvouhlavňové brokovnice jsou univerzálnější. Hodí se na různé druhy lovu a také na sportovní střelbu (trapovou střelbu).

Je důležité si uvědomit, že volba správné zbraně závisí na druhu lovu:

  • Lehčí brokovnice jsou vhodné pro lov menší zvěře a delší pochody.
  • Těžší brokovnice se hodí na lov větší zvěře.
  • Kaliber je další důležitý faktor, který ovlivňuje účinnost střelby.

Kromě brokovnic se používají i kulovnice, zejména na lov větší a nebezpečnější zvěře. Jejich použití vyžaduje větší zkušenosti a odpovědnost.

Před použitím jakékoli zbraně je nezbytné absolvovat pořádný výcvik a dodržovat veškerá bezpečnostní pravidla. Nesmíme zapomenout na legislativu, která se týká držení a používání zbraní.

  • Získání povolení k držení zbraně.
  • Pravidelné prověřování znalostí bezpečného zacházení se zbraní.
  • Dodržování předpisů o lovu.

Co by měl mít lovec v batohu?

V batohu by neměl chybět kompletní lékárnička s dostatečnou zásobou obvazů, náplastí, dezinfekce, sterilních rukavic, pinzety, nůžkami, analgetik (tablety i injekce), antiseptických ubrousků a případně i šicího materiálu pro základní ošetření zranění. Nezapomeňte na léky na alergie, průjem a nevolnost. Důležité je i repelent proti hmyzu a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Pro případ ztráty batohu je vhodné mít v kapsách základní nouzovou sadu: několik obvazů, tlakový obvaz, škrtidlo (žгут), silné analgetikum a zapalovač. Vždy je vhodné mít s sebou mapu a kompas, ne spoléhat se pouze na GPS. Praktický je také multitool nebo nůž s pevným ostřím, dále silná izolační fólie (např. záchranná deka) proti podchlazení nebo přehřátí. Nepodceňujte zásobu pitné vody a energetické tyčinky pro rychlé doplnění energie.

Co lidé používají k lovu?

Lov, to je více než jen sport. Je to umění, které vyžaduje trpělivost, znalosti a respekt k přírodě. Oheňzbraně jsou dnes dominantní, ale tradiční metody jako luk a šíp stále mají své místo, zvláště v oblasti tradičního lovu nebo sportovní lukostřelby. Výběr zbraně závisí na druhu zvěře a terénu. Pro lov větší zvěře se používají silnější ráže, zatímco menší zvířata se loví s menšími kalibry. Důležité je také opatření – bezpečnostní opatření a dodržování zákonů jsou naprostou nezbytností. Znalost stop a pobytových znaků zvěře je klíčová pro úspěšný lov. A pak je tu ještě sledování počasí, které může ovlivnit jak chování zvěře, tak i vaše vlastní pohodlí a bezpečnost. Nezbytná je i kvalitní výstroj, od vhodného oblečení a obuvi až po dalekohled a GPS navigaci. Dobře promyšlený plán a respektování přírody jsou zárukou bezpečného a etického lovu.

Kolik lovci vydělávají?

Plat pro lovce? To je otázka s mnoha odpověďmi, podobně jako počet stop v sibiřské tajze. Závisí to na mnoha faktorech, od zkušeností a kvalifikace, přes lokalitu, až po poptávku po konkrétní zvěři. Myslel jsem, že v ruských stepích budu potkávat jenom kočovníky, ale narazil jsem i na profesionální lovce, kteří si vydělávali pěkné peníze.

V Rusku se průměrná měsíční mzda pohybuje od 30 000 do 100 000 rublů. To je ale jen velmi hrubý odhad. Záleží na tom, zda se jedná o lov pro potěšení bohatých klientů (a pak se mzda může vyšplhat na mnohonásobně vyšší částky), či o lov pro místní potřeby.

Další faktory ovlivňující výdělek:

  • Druh lovené zvěře: Lov vzácných druhů je samozřejmě lépe placený.
  • Používaná technika: Moderní vybavení a speciální dovednosti se odráží ve výši mzdy.
  • Sezóna: V některých obdobích je lov výnosnější než v jiných.
  • Místo: Lov v odlehlých oblastech s náročnými podmínkami bývá lépe placen.

Zapamatujte si: ne vždy jde o peníze. Pro mnohé lovce je to způsob života, vášeň spojená s hlubokým propojením s přírodou. Já sám jsem se v Rusku setkal s lovci, kteří žili skromně, ale byli šťastní. To je něco, co se nedá vyčíslit v rublech.

Kolik platí lovci?

Plat lovce? To je otázka, na kterou nelze jednoduše odpovědět. Závisí to na mnoha faktorech, jako je region, velikost honitby nebo rezervace a samozřejmě i rozsah práce. Na ruském portálu hh.ru jsem narazil na statistiky z října 2024, které uvádějí plat lovce v Rusku v rozmezí 30 000–120 000 rublů. V Moskvě se pak platy pohybují v ještě širším rozmezí – 50 000–200 000 rublů. Je ovšem třeba si uvědomit, že k základní mzdě se často přidávají bonusy za ulovenou zvěř, příplatky za práci v náročných podmínkách, a v některých případech i podíl na prodeji trofejí. Zkušenost a specializace (např. lovec s výcvikem na sledování vzácných druhů) značně ovlivňuje výši výdělku. Neméně důležité je i vybavení – vlastní zbraň a další výstroj může znamenat značné počáteční investice.

Čeho si myslivec nesmí přát?

Na otázku, co se nesmí přát lovci, se často odpovídá „K čertu“. Zní to sice zvláštně, ale má to svůj původ v dávné lovecké tradici. Dříve se používalo přání „šťastnou ruku“, symbolicky vyjádřené „puchu a peří“, tedy úspěšného lovu jak zvěře, tak pernaté zvěře. Přímé vyslovení tohoto přání se však považovalo za nebezpečné, za přivolání neštěstí – jakési „sглазить“. Zvyk „jaké přání, takové díky“ pak vysvětluje, proč se odpovídá „k čertu“: přejete-li si lovci štěstí, odpoví vám stejně, aby se nesplnilo něco nežádoucího. Na mnoha místech světa, kde má lov hluboké kořeny, existují podobné rituály a pověry, spojené s uctíváním přírody a respektem k ulovené zvěři. Například v některých severoamerických indiánských kmenech existuje složitý systém obřadů před a po lovu, zaměřených na udržení rovnováhy v přírodě a vyjádření vděčnosti za dar lovu. Zajímavé je i to, že toto zdánlivě prosté přání poukazuje na složitost vztahu člověka k přírodě a na tradiční představy o štěstí a neštěstí.

Co je potřeba k tomu, aby se člověk stal lovcem?

Chcete se stát lovcem? Nejde jen o romantickou představu o tichu lesa a napětí lovu. Je to zodpovědnost, znalost a respekt k přírodě. Klasický kurz, ten minimálně desetihodinový, zahrnuje:

  • Bezpečnost a manipulace se zbraněmi: Zde se naučíte nejen správné zacházení s puškou, ale i důležitost předcházení nehodám. Záměrná střelba je jen jedna část; důležité je i pochopení balistiky a vlivu terénu. Nepodceňujte to – jeden špatný krok může mít fatální následky.
  • Sportovní chování a etika: Lov není jen o trofejích. Je to o úctě k životu, k lesu a k jeho obyvatelům. Naučíte se respektovat právní předpisy, zásady fair play a zodpovědný přístup k přírodě.
  • Hospodaření a ochrana zvěře: Pochopíte potřeby a chování zvířat, jejich role v ekosystému a jak se k nim chovat zodpovědně a udržitelně. Nejde jen o střelbu, ale i o pochopení komplexních vztahů v přírodě.
  • Střelba z luku a palná zbraň: Praktická střelecká výuka je nezbytná pro přesnou a bezpečnou střelbu. Naučíte se používat různé druhy zbraní a techniky střelby v různých situacích.
  • Identifikace zvěře: Znalost druhů zvěře je klíčová. Musíte být schopni rozlišit různé druhy, věkové kategorie a pohlaví, abyste se vyhnuli nezákonnému lovu.
  • Péče o ulovenou zvěř: Po úspěšném lovu je důležité znát správné postupy pro vyvržení a zpracování uloveného zvířete, aby se minimalizoval odpad a respektoval se život zvířete.
  • První pomoc: Nehody se mohou stát, a proto je nezbytná znalost první pomoci v terénu, abyste dokázali poskytnout pomoc sobě i ostatním.

A co víc? Kurz by měl také zahrnovat orientaci v terénu, znalost legislativy a samozřejmě praktické cvičení v terénu. Nepodceňujte důležitost zkušeností a mentorství zkušených lovců. Je to cesta k zodpovědnému a etickému lovu.

Co se stane, když zabijeme lovce odměn?

Zabít lovce odměn? To není tak jednoduché, jak se zdá. Hlavní lovec odměn není jen nějaký nájemný vrah, ale titul vládce uzlu. To mu dává exkluzivní přístup k NPC v daném uzlu – myslete na to jako na klíč k důležitým informacím a úkolům.

Odměnu za usmrcení zneuctěného hráče získává ten lovec odměn, který zasadí smrtelnou ránu. Je to otázka štěstí a rychlosti. V budoucnu se to ale může změnit – uvažuje se o systému, který by odměnu rozděloval podle podílu na celkovém způsobeném poškození.

A co je důležité si uvědomit? Zabít lovce odměn může mít dalekosáhlé následky. Můžete si tak znepřátelit celý uzel a ztratit přístup k jeho zdrojům. Dále, nezapomínejte na karma systém – takový čin by vám mohl přivodit značné problémy v dalších interakcích s NPC.

  • Tip pro zkušené cestovatele: Než se pustíte do něčeho takového, zvažte všechny možné následky. Ne vždy je smrt nejlepším řešením.
  • Zajímavost: Titul hlavního lovce odměn se může v průběhu hry měnit, v závislosti na aktivitě a úspěších hráčů.

Myslete na to při vašich dobrodružstvích. Štěstí přeje připraveným.

Co obsahuje lovecká sada?

Základní výbava lovce je v podstatě skvělý základ i pro náročnou turistiku. Kromě pušky a pouzdra (a pro pernatou zvěř i jagdtaše), což je pro turistu nepodstatné, je nutné počítat s robustním nožem, ideálně s pilkou, a sekerou – pro stavbu přístřeší či zpracování dřeva. Kompas je samozřejmostí, ale kvalitní GPS navigace s dostatečným nabitím je v dnešní době zásadnější. Fľaška na vodu je málo, potřebujete alespoň 2 litry, ideálně v kombinaci s filtrem na vodu. Kotel je fajn, ale lehká turistická vařička s palivem je mnohem praktičtější. Místo těžkých a objemných věcí, jako je patrontaš, vezměte raději lehký batoh s dostatečným prostorem pro první pomoc, jídlo, náhradní oblečení a pláštěnku. Nezapomeňte na mapu terénu, baterku, zapalovač a dobrou turistickou obuv. Kvalitní vícevrstvé oblečení, přizpůsobené počasí, je klíčové pro komfort a bezpečnost.

Doporučuji také dalekohled pro pozorování krajiny a zvěře (i bez loveckého záměru), světelnou signalizaci a píšťalku pro případ nouze. Lehká celta nebo stan, podle plánované délky výletu, zajistí ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Důležité je pamatovat na individuální potřeby a přizpůsobit výbavu konkrétnímu terénu a délce výpravy. Hmotnost batohu by měla být co nejnižší, ale výbava musí být dostatečně funkční a spolehlivá.

Jaké zbraně používají lovci?

Lovci využívají širokou škálu zbraní, ale pušky se řadí mezi nejpoužívanější. Tyto zbraně s drážkovanou hlavní nabízejí bezkonkurenční přesnost a dostřel, a proto jsou ideální pro různé typy lovu. Na své cestách po desítkách zemí jsem se setkal s neuvěřitelnou rozmanitostí, od klasických kulovnic s kulovým zápalem, používaných na velkou zvěř v afrických savanách (např. .375 H&H Magnum), až po elegantní pušky s okrajovým zápalem, typické pro lov drobné zvěře v Evropě, jako je populární .22 Long Rifle. Volba ráže a typu pušky se zásadně liší v závislosti na lovené zvěři, terénu a místních zákonech. V některých oblastech Asie jsem dokonce viděl lovce používat tradiční vzduchovky, zatímco v Jižní Americe se stále používají kuše, i když v menší míře než moderní pušky. Výběr správné pušky je klíčový pro úspěšný a etický lov a zahrnuje hluboké pochopení balistiky a zvyků lovené zvěře. Používání pušek s kulovým zápalem je obecně doporučeno pro lov větší zvěře kvůli jejich vyšší úderné síle.

Je důležité zdůraznit, že bezpečné zacházení se zbraní je absolutní nutností. Správné školení a dodržování bezpečnostních předpisů jsou nezbytné pro prevenci nehod a ochranu životního prostředí.

Je možné vydělávat si lovem?

Ano, lov může být i zdrojem příjmů! Na internetu jsem narazil na údaje o výdělcích profesionálních lovců v USA, které se pohybují od 20 000 do 124 500 dolarů ročně. Většinou se ale platy pohybují mezi 41 500 a 90 000 dolary ročně. Nejlépe placení lovci si vydělají až 112 500 dolarů ročně.

Je to ale hodně náročné povolání, které vyžaduje nejenom skvělé znalosti přírody a zbraní, ale i fyzickou zdatnost a odolnost vůči nepřízni počasí. Mnoho lovců si přivydělává i průvodcovstvím pro turisty, fotografováním divoké zvěře, nebo prodejem trofejí. Myslím, že je to skvělý způsob, jak spojit práci se zájmem, ale je potřeba si uvědomit, že to není jenom romantické procházení lesem. Kromě lovu samotného je potřeba řešit i administrativu, papírování s povoleními, údržbu výstroje a zbraní.

Čím lovci používají?

Většina lovců dává přednost měkkému pouzdru z plachtoviny nebo kůže. Kvalitní pouzdro chrání zbraň před poškrábáním a vlhkostí. Důležité je, aby bylo dostatečně velké a mělo dostatečné polstrování.

Zkušení myslivci často používají kromě hlavního pouzdra i menší, z tenkého sukna nebo flanelu. Jeden chrání hlavně, druhý pažbu. To zabrání vzájemnému poškrábání součástí zbraně během přepravy.

Další tipy pro přepravu zbraně:

  • Pouzdro by mělo být pevně uzavíratelné, ideálně na zip nebo suchý zip, aby se zbraň nemohla vyklouznout.
  • Pro větší ochranu před vlhkostí lze do pouzdra přidat silikagelové sáčky, které pohlcují vlhkost.
  • Při přepravě zbraně v autě je vhodné ji umístit na bezpečné místo, mimo dosah dětí a zvědavých očí.
  • Vždy dodržujte platné zákony a předpisy týkající se přepravy zbraní.

Materiály:

  • Plachtovina: odolná, voděodolná, ale může být tuhá.
  • Kůže: odolná, elegantní, ale dražší a vyžaduje pravidelnou údržbu.
  • Sukno/Flanel: měkké, chrání před poškrábáním, ale méně odolné proti vlhkosti.

Proč se myslivcům nepřeje štěstí?

Tradice nepřát lovcům štěstí se opírá o hluboké kořeny v lidské povědomí. Není to o zlomyslnosti, ale o staré, všudypřítomné víře v sílu slov a jejich vliv na realitu. Představa, že vyřčené přání může ovlivnit výsledek lovu, vedla k opatrnosti a používání formulí, které se zdály méně riskantní. Místo přání štěstí se proto používaly formulace, které se zdály vyjadřovat spíše přání opatrnosti a bezpečí, například “ať se ti daří bez nebezpečí”. To se odráží i v mnoha jiných kulturách, nejen v české. Během svých cest jsem se setkal s podobnými zvyklostmi například u kmenů v Amazonii, kde slovo má magickou moc a nesprávně vyřčené přání může přinést smůlu. Obava ze sglazu, neboli negativního energetického ovlivnění, byla a do jisté míry stále je pro lovce reálná, a proto se opatrnost a vědomé vyhýbání se “přímým” přáním štěstí staly tradicí. Je to fascinující ukázka toho, jak se víra promítá do každodenního života a vytváří zvyky, které přetrvávají po generace. Zvyk neříkat lovcům „šťastnou cestu“ či „hodně štěstí“ se projevuje i v mnoha jiných situacích s podobným stupněm rizika. Lidé se často vyhýbají přímému přání štěstí hercům před divadelním představením, sportovcům před zápasem či studentům před zkouškou. Je to univerzální projev úcty k síle slova a snaha se vyhnout jeho případnému negativnímu dopadu.

Scroll to Top