Z mého cestování po světě jsem poznal nejrůznější přístupy k životům zvířat. Zatímco v některých kulturách je týrání zvířat bohužel běžnou součástí života, v České republice je naštěstí chráněno zákonem. Za týrání se považuje mnohem více než jen zjevné fyzické násilí. Patří sem i využívání zvířat jako lákadla k lovu, což jsem bohužel viděl v některých částech Asie – například psy používané k lovu medvědů. Nebo pokusy jednoho zvířete na druhém, což je praktikováno v některých vědeckých experimentech, i když s přísnými etickými omezeními. Štvání zvířat proti sobě, kromě výjimek, jako je řízený lov, je rovněž zakázáno. To je jeden z důvodů, proč jsou v Česku zakázány zvířecí zápasy, jako například kohoutí zápasy, které jsem naopak s překvapením pozoroval na venkově ve Španělsku, kde se jedná o tradiční, byť eticky spornou zábavu. Legislativa se liší stát od státu a co je v jedné zemi tolerováno, může být v jiné trestným činem. Je důležité si uvědomit, že pojem týrání zvířat je velmi široký a zahrnuje i zanedbávání péče, nedostatek prostoru či nevhodné podmínky chovu.
Jaké zvíře je nejméně náročné?
Pro ty, co touží po nenáročném společníkovi na cestách životem, doporučuji hlodavce. Morčata, s jejich klidnou povahou a relativně dlouhou životností, jsou skvělou volbou. Nezapomínejte však na dostatek prostoru – myslete na jejich potřebu pohybu a prozkoumávání. Křečci, s jejich noční aktivitou, jsou zábavní pozorovatelé. Vybírejte klec s pevnými dvířky, aby se nevydali na neplánovanou expedici po bytě. A pak jsou tu potkani – inteligentní a mazliví společníci, kteří se s trochou trpělivosti naučí i triky. Všichni tři potřebují kvalitní granule, čerstvou zeleninu a seno. Pravidelná výměna podestýlky je samozřejmostí, a to nejen kvůli hygieně, ale i pro prevenci onemocnění. Nepodceňujte pravidelné kontroly u veterináře specializovaného na exotická zvířata. Včasná diagnostika a léčba ušetří zbytečných starostí a prodlouží život vašeho malého cestovatele.
Důležité upozornění: Před pořízením si pečlivě nastudujte specifické potřeby jednotlivých druhů. Co funguje pro jednoho hlodavce, nemusí být vhodné pro druhého. Správná péče je klíčem k dlouhému a šťastnému soužití.
Co když pes prdí?
Pes prdí? Na výletech se to stane. Plynatost se dá řešit, ale prevence je klíčová. Nesprávná strava je hlavní příčinou.
Co dělat:
- Změna krmiva: Pokud používáte granule, zkuste jinou značku s jiným složením. Všímejte si složení – kvalitní krmivo s dobře stravitelnými bílkovinami je základ. Na výlet si vezměte menší balení, abyste mohli snadno změnit krmivo, pokud se objeví problémy.
- Vyhnout se nadýmavým potravinám: To platí dvojnásobně na cestách. Zapomeňte na brokolici, květák, dýni, mléko a sýr. Alternativou jsou vařená kuřecí prsa nebo ryby (bez kostí!). Na výletech je nejjednodušší kvalitní konzervy pro psy.
- Změna zdroje bílkovin: Kuřecí maso? Zkuste krůtí nebo rybu. Hovězí? Zkuste jehněčí. Rozmanitost je důležitá. Na výletech je důležité přizpůsobit se dostupnosti potravin.
- Vláknina: Přidávejte do krmiva vlákninu, ale postupně. Můžete použít například dýňová semínka (v malém množství), ale i speciální doplňky stravy pro psy s problémy s trávením. Na výletech je to složitější, ale luštěniny (ve vařené formě a v malém množství) mohou pomoci.
Tipy pro turisty:
- Balte si krmivo do vzduchotěsných obalů, abyste zabránili vlhkosti a znehodnocení.
- Mějte po ruce probiotika pro psy – pomohou s trávením.
- Vždy mějte dostatek čerstvé vody k dispozici.
- Při změně krmiva postupujte postupně, abyste zabránili střevním problémům. Náhlé změny mohou způsobit průjem i plynatost.
Kolik stojí kůň za rok?
Záleží samozřejmě na plemeni a věku koně. Koupě vhodného koně pro ježdění se pohybuje od 15 000 do 20 000 Kč. To je ale jen začátek. Měsíční náklady na ustájení a krmení se pohybují mezi 2 000 až 3 000 Kč, záleží na kvalitě ustájení (box, paddock, pastvina) a druhu krmiva. K tomu je potřeba připočítat veterinární péči (očkování, odčervení), kováře (podkovávání cca 4x ročně), výstroj (sedlo, uzda, atd.) a ježdění se zkušeným instruktorem, což se může pohybovat od několika stovek do tisíc korun za měsíc. Na roční náklady se tak snadno dostanete k částce 50 000 – 100 000 Kč a více, v závislosti na náročnosti a potřebách koně. Je dobré si předem zjistit ceny v okolí, navštívit několik stájí a porovnat nabídky. Ne vždycky nejlevnější varianta je tou nejlepší. Kvalitní ustájení a péče o koně jsou klíčové pro jeho zdraví a spokojenost.
Kolik stojí převoz psa letadlem?
Cena přepravy psa letadlem se značně liší a závisí na mnoha faktorech, nejen na trase. Uvedené ceny 50-150 EUR (cca 1200-4000 Kč) za let v kabině a 100-300 EUR (cca 2500-7500 Kč) za přepravu v nákladovém prostoru po Evropě v roce 2024 jsou orientační. Vliv má velikost a váha psa, letecká společnost (některé mají dražší tarify, jiné přepravu zvířat vůbec nenabízejí), délka letu a samozřejmě i sezóna (v hlavní sezóně bývá dražší). Pro psy malých plemen je obvykle výhodnější přeprava v kabině, ale je nutné dodržet přísná pravidla ohledně přepravky a celkových rozměrů. U větších psů je nutná přeprava v nákladovém prostoru, což je pro ně sice stresující, ale často i levnější. Před letem je důležité si vše pečlivě ověřit u konkrétní letecké společnosti – požadavky na přepravky, potřebné dokumenty (veterinární průkaz s očkováním proti vzteklině, mikročip), případné další poplatky za manipulaci se zvířetem a pojištění. Při plánování cesty s psem je vhodné s leteckou společností konzultovat i otázku přítomnosti psa na letišti před odletem a po příletu (často se vyžaduje individuální řešení). Nezapomeňte, že čím dříve si rezervujete přepravu, tím větší je šance na lepší cenu a dostupnost místa.
Ceny pro lety mimo Evropu budou samozřejmě vyšší a záleží na délce letu a destinaci. Vždy si pečlivě prostudujte podmínky přepravy zvířat na webových stránkách vybrané letecké společnosti.
Jaké zvíře syčí?
Šváb syčivý, Gromphadorhina portentosa, známý též jako madagaskarský šváb, to je skutečný poklad pro milovníka exotické fauny! Na Madagaskaru, jehož prastaré deštné lesy jsem měl možnost prozkoumat, jsem se s ním setkal několikrát. Na rozdíl od svých létajících příbuzných je tento druh nelétavý, a tak se spoléhá na své silné nohy a schopnost zahrabat se do půdy a trouchu. Jeho unikátní obranný mechanismus – syčení – je fascinující.
Syčení? Ano, slyšeli jste správně! Tento zvuk nevzniká tření krovkami, jak by se dalo očekávat, ale vypuzováním vzduchu speciálními průduchy. Zní to jako rozčílený had a efektivně odrazuje potenciální predátory. Velikost syčení se mění s velikostí švába; větší jedinci produkují hlasitější zvuk.
Zajímavosti:
- Dosahuje délky až 7 cm.
- Je to jeden z největších druhů švábů na světě.
- Je oblíbeným chovancem, a to nejen pro jeho fascinující obranný mechanismus.
- Samičky se vyznačují oválným, větším tělem než samci, kteří mají štíhlejší a prodloužené tělo.
Tip pro budoucí cestovatele: Pokud se vydáte na Madagaskar, nenechte se odradit jeho vzhledem. Je to fascinující tvor, který se stává důležitou součástí ekosystému. A jeho syčení? To je zážitek, na který jen tak nezapomenete!
Co se nesmi prepravovat v letadle?
Co se týče toho, co si nesmíte vzít do letadla, je to trochu složitější, než by se mohlo zdát. Základní pravidlo zní: žádné zbraně, ani imitace zbraní. To je naprosto jasné. Ale co dalšího? V příručních zavazadlech zapomeňte na všechny tekutiny a gely nad 100 ml (ano, i ten váš oblíbený krém). Stejně tak se sem nehodí žádné výbušniny (a to i ty, co by se mohly zdát neškodné), hořlaviny (zapalovač do kapsy ano, ale větší množství benzínu, určitě ne!), chemické a toxické látky. Myslete i na to, že i zdánlivě neškodné předměty, jako jsou spreje, mohou být problematické.
Do odbavených zavazadel se zase nesmí výbušniny (to už víme), plyny (včetně tlakových nádob s plynem na vaření), hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky (pozor na léky, některé se nesmí přepravovat v zavazadle!), radioaktivní materiál (to by mělo být celkem jasné!), peroxidy, žíraviny (kyseliny, louhy) a paliva. Zde je důležité si uvědomit, že i některé léky vyžadují speciální povolení k přepravě a je dobré si to ověřit předem u letecké společnosti. Nezapomeňte si vzít léky, které potřebujete během letu, do příručního zavazadla.
Tip pro zkušené cestovatele: Vždy si před cestou ověřte aktuální pravidla přepravy nebezpečných látek u letecké společnosti, se kterou letíte. Pravidla se totiž mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi. Nepodceňujte to, zbytečné problémy na letišti nikdo nechce. Vždy je lepší být připravený a vyhnout se nepříjemnostem.
Další důležité upozornění: Některé předměty, které se zdají neškodné, mohou být vnímány jako potenciálně nebezpečné. V případě pochybností je vždy lepší se zeptat letecké společnosti nebo pracovníků na letišti.
Jak potrestat psa, když se počůrá?
Počůral se vám pes? Problém s močením pejska je celosvětový! Od Austrálie, kde psi často čelí extrémnímu horku a dehydrataci, až po chladné Skandinávii, kde je kratší denní doba, je důsledná výchova klíčová. Zapomen´te na tresty – ty jen zhorší situaci a naruší důvěru mezi vámi a vaším mazlíčkem. Místo toho implementujte jasný a konzistentní systém. Používejte vždy stejný povel, například “venku” nebo “čůrat”, a odměňujte pejska ihned po úspěšném vykonání potřeby na správném místě – pamlskem, slovní pochvalou, či pohlazením. Klíčem je pozitivní posilování. Nezbytné je také dodržovat pravidelný a dostatečně dlouhý venčení režim, přizpůsobený věku a plemeni psa. Myslete na to, že štěňata potřebují častější venčení než dospělí psi. Důležité je i dostatek pohybu a hry, které stimulují potřebu vyprázdnění. V Japonsku jsem viděl, jak důkladně se majitelé věnují výcviku svých psů, s neskutečnou trpělivostí. V Argentině zase jsem si všiml, že pouliční psi jsou často podvyživení, a proto je u nich problém s inkontinencí častější. Neignorujte ani zdravotní aspekty. Pokud se problém s močením nelepší, navštivte veterináře, neboť může jít o zdravotní problém.
Pamatujete, že trpělivost a pozitivní přístup jsou nejlepší strategií. Konzistence je klíčová – používejte stejný systém doma i na cestách. Nebojte se vyhledat rady zkušeného kynologa. V mnoha zemích jsem se setkal s různými metodami výcviku, ale pozitivní posilování se osvědčilo všude.
Jaké zvíře na mazlení?
Výběr mazlíčka je osobní záležitost, ale zkušenost z cest mi ukázala, že mezi nejpopulárnějšími společníky patří klasika: kočky – nezávislé, ale mazlivé, perfektní pro byty i malé domy. Psi naopak vyžadují více prostoru a pohybu, ať už se jedná o malé čivavy, nebo velké husky – s nimi zažijete spoustu dobrodružství, i když vyžadují důslednou výchovu. Králíci, ideální pro ty, co hledají klidnějšího společníka, ale připravte se na úklid a zabezpečení prostoru. Ptáci, zvláště andulky, jsou skvělým zpestřením, ale vyžadují specifickou péči a prostor. Morčata a křečci, malí a roztomilí, jsou vhodní spíše pro zkušené chovatele, kteří vědí, jak jim zajistit vhodné prostředí. A konečně rybičky – minimalistická volba pro milovníky ticha, ale i tato nenáročná zvířata potřebují pravidelnou péči o akvárium. Rozhodování závisí na vašem životním stylu a dostupném prostoru. Před pořízením jakéhokoliv zvířátka doporučuji důkladný průzkum jeho potřeb a nároků na péči, ideálně s konzultací s odborníkem.
Kdo může přepravovat koně?
Přeprava koní nad 65 km podléhá nařízení Rady (ES) č. 1/2005. To znamená, že řidič musí mít osvědčení o způsobilosti pro řidiče a průvodce silničních vozidel přepravujících zvířata, a to nejen koně, ale i skot, ovce, kozy, prasata a drůbež. Osvědčení se získá absolvováním kurzu.
Důležité detaily, které by vám neměly uniknout:
- Délka kurzu: Délka kurzu se liší v závislosti na poskytovateli, ale očekávejte několik hodin teorie a praxe.
- Obsah kurzu: Kurz pokrývá mimo jiné správné nakládání a vykládání koní, zabezpečení v přepravníku, péči o koně během přepravy, první pomoc a řešení krizových situací.
- Druhy přepravníků: Existují různé typy přepravníků pro koně, od menších návěsů pro jednoho koně až po velké, pro více koní. Výběr závisí na počtu a velikosti koní.
- Povolení a dokumentace: Kromě osvědčení řidiče je nutné mít veškerou potřebnou dokumentaci o koních, včetně pasů a zdravotních potvrzení. Zkontrolujte si platnost všech dokumentů před cestou.
- Bezpečnost: Bezpečnost koní i řidiče je prvořadá. Důkladně zkontrolujte přepravník před cestou a ujistěte se, že je v dobrém stavu. Po cestě zkontrolujte zdravotní stav koní.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Rezervujte si přepravu a kurz s dostatečným předstihem, obzvláště v hlavní sezóně.
- Připravte si koně na cestu – postupně je na ni zvykejte a zajistěte jim dostatek vody a krmiva.
- Plánujte trasu s ohledem na odpočinkové zastávky pro koně.
- Vždy si sebou vezměte základní lékárničku pro koně.
Kam dát deodorant v letadle?
Letíte a řešíte, zda si vzít deodorant? Standardní tuhý deodorant není problém, ten si můžete vzít s sebou v příručním i odbaveném zavazadle bez omezení množství. Jiná situace nastává u deodorantů ve spreji nebo gelu. Ty podléhají pravidlům o tekutinách a musíte dodržet limit 100 ml na jeden kus. Všechny tyto lahvičky s deodorantem (spreje, gely) je vhodné umístit do průhledného plastového zip-lock sáčku o maximální velikosti 20×20 cm, aby prošla bezpečnostní kontrolou hladce. Nezapomeňte, že i když máte deodorant v menším obalu, ale celkový objem tekutin v příručním zavazadle nesmí přesáhnout 1 litr. Při cestování s leteckými společnostmi s přísnějšími pravidly se vyplatí zkontrolovat jejich specifické pokyny na webových stránkách. Ať už letíte kamkoliv, ujistěte se, že vše máte připravené předem, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím na letišti.
Co dělat když najdu uhynulé zvíře?
Našel jsi uhynulé zvíře? Nikdy se ho nedotýkej holýma rukama! Vždycky použij rukavice, ideálně jednorázové. Riziko nákazy je skutečné, ať už se jedná o divoké zvíře, domácího mazlíčka, nebo ptáka. Můžeš si tak chytit různé nemoci, od běžných virových infekcí až po vzteklinu. Zkušenosti z mých cest po světě mi ukázaly, že opatrnost v tomto směru je nadevše.
Uhynulé zvíře je nejlepší uložit do neprodyšného pytle – plastový odpadkový pytel s pevným uzávěrem poslouží skvěle. Tím zabráníš šíření případných patogenů a zamezíš nepříjemnému zápachu. Nezapomeň pytel řádně označit a nemanipulovat s ním bez rukavic.
Další krok je kontaktovat příslušné orgány. V České republice je to státní veterinární ústav. Jejich kontakty najdeš snadno online. Oni se postarají o likvidaci a případné vyšetření příčiny úhynu. V zahraničí postupuj podle místních nařízení – vždy je lepší být informovaný a postupovat podle platných pravidel. Mnohdy se setkáš s různými postupy, od telefonické hlášení až po online formuláře. Dokumentuj si nález fotografiemi – to může být užitečné pro veterináře při zjišťování příčiny úhynu.
Nepodceňuj rizika. I zdánlivě neškodné zvíře může být zdrojem infekce. Dodržování hygienických opatření je klíčové, a to jak pro tvé zdraví, tak pro ochranu životního prostředí.
Co dělat když se pes Počůrává?
Zpozoroval jsi, že tvůj parťák na výletech čůrá mimo plánované zastávky, a to i po pořádné procházce? Nepodceňuj to! I když to začne jen pár kapkami, může to signalizovat problém. Myslím, že veterinář by měl být první zastávkou na tvé další túře.
Možné příčiny? Zánět močáku je klasika, ale i kameny v močovém měchýři se projeví podobně. Na výletech do přírody pozor na pitný režim psa – dehydratace může zhoršit existující problémy. V batohu proto měj vždy dostatek čerstvé vody.
Tip pro zkušené turisty: Na delších túrách s sebou ber přenosnou misku na vodu a pozoruj chování psa. Změny v jeho chování, jako je častější olizování genitálií, může být dalším varovným signálem. Nečekej, až bude pozdě! Včasná diagnóza je klíčová.
Co neprojde letištní kontrolou?
Letištní kontrola je hra s pravidly, a jejich porušení může vést k nepříjemnostem. Zbraně všech druhů, od střelných zbraní po zdánlivě neškodné praky či kuše, jsou samozřejmě tabu. Totéž platí pro elektrické paralyzéry, harpúny a jejich repliky. Zapomenout nesmíte ani na výbušniny, hořlaviny a pyrotechniku – to zahrnuje i větší množství sprejů. I “silné” zapalovače, zejména ty s dodatečnou náplní paliva, mohou způsobit problémy.
Mnoho cestujících podceňuje chemické a toxické látky. Nejde jen o jedy, ale i o některé běžné čisticí prostředky či léky v nadměrném množství. Vždy se řiďte pokyny letecké společnosti a předem si ověřte, zda můžete přepravovat vaše léky. Ostré a špičaté předměty, jako nože, nůžky, šroubováky, jsou častým důvodem zdržení. Zde platí pravidlo, že pokud vám to připadá podezřelé, pravděpodobně to projde kontrolou jen těžko. I repliky a imitace zbraní, včetně dětských hraček, jsou zakázány. Zkušenost ukazuje, že i nevinně vypadající předměty mohou vyvolat podezření a prohlídku zavazadel.
Kam se obrátit když mám podezření na týrání zvířat?
Podezření na týrání zvířat je vážná záležitost. Nejlepší je postupovat písemně, abyste měli důkaz o oznámení.
Kam se obrátit:
- Obecní úřad: Místně příslušný úřad je první kontaktní bod. V menších obcích často mají přímý kontakt na místní veterináře a mohou vám poradit s dalšími kroky. Důležité je shromáždit co nejvíce informací – datum, čas, místo, popis události, ideálně i fotografie či videozáznam (vždy s ohledem na osobní bezpečnost).
- Krajská veterinární správa (nebo příslušný veterinární inspektorát): Mají specializované oddělení pro ochranu zvířat a jsou přímo zodpovědní za dohled nad dodržováním právních předpisů v této oblasti. Zde je důležité jasně a stručně popsat situaci a dodat všechny dostupné důkazy. Kontakty snadno najdete online.
- Policie ČR: Pokud se jedná o závažný případ týrání, např. s viditelným zraněním zvířete nebo s podezřením na trestný čin, neprodleně kontaktujte policii. Váš podnět bude řádně zaznamenán a prošetřen.
- Státní zastupitelství: V případě, že policie zahájí trestní stíhání, státní zastupitelství dohlíží na celý proces. Zde se obvykle nepodává samostatné oznámení, ale informace plyne z policejního šetření.
Tipy pro efektivní oznámení:
- Buďte co nejkonkrétnější a uvádějte přesné informace.
- Přiložte důkazy (fotografie, video, svědecké výpovědi).
- Uchovejte si kopii svého oznámení.
- Nezasahujte sami, pokud by to mohlo ohrozit vaši bezpečnost.
Neváhejte se obrátit na více institucí, pokud máte pochybnosti o efektivitě jednání první kontaktované instituce.
Jak funguje přeprava zvířat?
Doprava zvířat vyžaduje důkladnou přípravu. Bezpečnostní pásy pro psy jsou skvělé, ale pro menší zvířata je přepravka nezbytností. Důležité je, aby byla dostatečně pevná a stabilní, ideálně z pevného plastu a zabezpečená proti pohybu, třeba popruhy k hlavovým opěrkám. Nikdy ji nedávejte mezi sedadla – to je při nehodě smrtící past. Vždy ji umisťujte na podlahu, nejlépe na zadní sedadla. Před cestou zkontrolujte, zda je přepravka dostatečně prostorná, aby se zvíře mohlo pohodlně otočit a lehnout si. V teplém počasí zajistěte dostatečné větrání a dostatek vody. Na delších cestách plánujte pravidelné zastávky na procházky a na toaletu. Pro cestování letadlem nebo autobusem se řiďte přesnými pokyny přepravce. Nezapomeňte na cestovní misky, hygienické sáčky a oblíbené hračky zvířete pro uklidnění.