Co je tak výjimečného na Pražském hradě?

Pražský hrad není jen rezidencí prezidenta, ale především neuvěřitelně rozsáhlý komplex s bohatou historií! Výšlap na první nádvoří je sám o sobě zážitkem, s úžasnými výhledy na celou Prahu. Uvnitř se nachází katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří a Zlatá ulička – místa, která rozhodně musíte vidět. Prohlídka zabere celý den, proto si dopředu zarezervujte vstupenky a pohodlnou obuv. Kromě korunovačních klenotů a ostatků králů, o kterých se píše, čeká vás spousta dalších pokladů – například staré zbraně, obrazy, gotické sochy a mnoho skrytých zákoutí k objevování. Nezapomeňte si prohlédnout zahrady – klidné oázy uprostřed ruchu města, perfektní pro relaxaci po náročné procházce.

Tip pro aktivní turisty: vydejte se na procházku po hradbách, odkud budete mít úchvatný panoramatický výhled. A nenechte si ujít výstup na Petřínskou rozhlednu pro ještě dechberoucí pohled na celý Pražský hrad z dálky.

Co se nachází v centru Prahy?

Srdcem Prahy, oné stověžaté krásky, je bezesporu Staroměstské náměstí. Nejenže se pyšní nádhernou gotickou architekturou, ale pulzuje i životem. Dominantou náměstí je samozřejmě Staroměstská radnice s astronomickými hodinami, které jsou světoznámé.

Orloj, jak se hodinám říká, je skutečným skvostem! Je to víc než jen hodiny – je to složitý astronomický přístroj ukazující čas, polohu Slunce a Měsíce, znamení zvěrokruhu a další astronomické údaje. Nezapomeňte se na něj jít podívat v celou hodinu, abyste byli svědky slavnostního průvodu apoštolů.

Tip pro zkušené cestovatele: Vyhněte se špičce turistické sezóny, pokud chcete nerušeně obdivovat krásu náměstí a orloj. Ranní hodiny nebo pozdní odpoledne nabízejí klidnější atmosféru. Nezapomeňte si prohlédnout i detaily fasád domů kolem náměstí – každý dům má svůj příběh.

Kromě orloje stojí za návštěvu i Týnský chrám, impozantní gotická stavba s vysokými věžemi, a samozřejmě i mnoho dalších krásných domů a uliček v okolí náměstí. Staroměstské náměstí je skutečným srdcem Prahy a vstupní branou k poznávání její fascinující historie.

Proč se vyhýbat Karlově ulici v Praze?

Karlova ulice? Ach, kouzlo staré Prahy… ale jen do jisté míry. Ranní procházka, slunce se odráží v dlažbě, ticho… krásné. Jenže pak přijde dav. Masový turismus tuto ulici, ačkoliv historicky zajímavou, téměř uduší. Zapomente na klidné posezení u piva s výhledem na Pražský hrad, místo toho se budete prodírat zástupy turistů. Obchody? Spíše suvenýry za předražené ceny. Gastronomie? Masová produkce pro rychlý obrat, ne kulinářský zážitek. Raději se vydejte na méně frekventované uličky v okolí, objevíte pravou tvář Prahy – klidnější, autentičtější, s mnohem lepším poměrem ceny a kvality v restauracích. Například Malá Strana nabízí nespočet skrytých perel, nebo se vydejte do Židovské čtvrti, kde narazíte na kouzelná zákoutí a tradiční kavárny.

Tip pro znalce: pokud toužíte po tom Pražském hradě, vydejte se na Karlův most z opačného směru, z Malé Strany. Vyhnete se tak největšímu náporu turistů na Karlově ulici.

Jaká pražská čtvrť je nejvíc trendy?

Hledáte nejstylovější pražskou čtvrť? Holešovice, pulzující srdce moderní Prahy, je jasnou volbou. Nabízí fantastickou směsici módních restaurací a barů, často s neotřelým, mezinárodním menu, galeriemi prezentujícími avantgardní umění a nezávislými butiky s originálním designem. Mnoho z nich se nachází v revitalizovaných industriálních prostorách, dodávajících čtvrti jedinečný charakter. Na rozdíl od turisticky přeplněného Starého Města, Holešovice dýchají autentickým pražským životem. Pro panoramatické výhledy na Prahu se vydejte do Letenských sadů – ideální místo pro odpočinek po prozkoumání pulzujících ulic. Nezapomeňte si najít místo v některém z rušných pivních zahrad s typicky českým pivem. Doporučuji rezervaci, zvláště během víkendu, jelikož je o tato místa velký zájem. Kromě klasických pivních zahrad zde najdete i moderní koktejlové bary a vinárny, s výběrem vín z celého světa. Holešovice jsou skutečně v evropském měřítku pozoruhodné, s jedinečnou kombinací historie a moderního stylu. Pro milovníky historie doporučuji navštívit Výstaviště Praha, na jehož území se konají kulturní události po celý rok.

Jaké suvenýry se vozí z Prahy?

Z Prahy se s oblibou vozí sladké karlovarské oplatky, křupavé a neodolatelné. Doporučuji ochutnat různé příchutě, než se rozhodnete pro nákup většího množství. Nezapomeňte, že se rychle lámají, takže je důležité je dobře zabalit.

Dalším oblíbeným suvenýrem je sýr Hermelín, typicky český měkký sýr s jemnou chutí. Pro bezpečný transport je nejlepší koupit ho vakuově balený. K dostání je v různých velikostech, od malých ochutnávek po větší kusy vhodné jako dárek.

Klasikou jsou pak české marionety, ručně vyráběné a s bohatou historií. Cena se liší podle velikosti a propracovanosti, takže si najde každý to své. Vybírejte v ověřených obchodech, abyste si byli jisti kvalitou.

Pro děti (i dospělé s dětskou duší) je ideálním dárkem plyšový Krteček, oblíbená postavička z českých animovaných filmů. Najdete ho v různých velikostech a provedeních.

A pro milovníky psaní a kreslení skvělým suvenýrem jsou tužky KOH-I-NOOR, světoznámá značka s tradicí. Kvalitní grafitové tužky jsou nejen praktickým, ale i elegantním dárkem.

Bydlí někdo na Pražském hradě?

Kdo bydlí na Pražském hradě? To je otázka, která zajímá každého turistu! Dnes je Pražský hrad oficiální rezidencí prezidenta České republiky, takže tam určitě žije prezident s rodinou a personálem. Ale Pražský hrad to není jen prezidentská kancelář! Je to obrovský komplex budov s bohatou historií. Procházeli se tu čeští králové a římsko-němečtí císaři, a dodnes můžete obdivovat nádhernou architekturu, od gotických katedrál až po renesanční a barokní paláce. Tip pro aktivní turisty: Vydejte se na prohlídku s průvodcem, abyste se dozvěděli více o historii a legendách. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, protože výstup na hrad je docela náročný, ale výhledy z hradeb stojí za to! A nezapomeňte navštívit katedrálu svatého Víta – je to úžasná stavba! Ještě jeden tip: zkuste si najít nějakou menší, méně známou stezku, abyste si Pražský hrad užili v klidu a mimo davy.

Kdo je pohřben na Pražském hradě?

V královské hrobce pod chrámem sv. Víta v Praze na Hradčanech spočívá hned několik významných osobností českých dějin. Najdete tu například ostatky Karla IV., zakladatele Nového Města pražského a jednoho z nejdůležitějších panovníků českých dějin. Vedle něj leží i čtyři jeho manželky.

Dále se v hrobce nacházejí hroby Václava IV., jehož vláda byla poznamenána spory a nestabilitou, Vladislava II. Jagellonského (Pošmrtného), Jiřího z Poděbrad, husitského krále, a Rudolfa II. Habsburského, známého pro svou zálibu v alchymii a umění.

Zajímavostí je i přítomnost Marie Amálie, dcery Marie Terezie. Její hrobka je zde důkazem propojení českých a habsburských dějin.

Tip pro návštěvu:

  • Královská hrobka je součástí katedrály sv. Víta, vstup je zpoplatněn.
  • Před návštěvou si zkontrolujte otevírací dobu a případné omezení vstupu.
  • Prohlídku si můžete zpestřit procházkou po nádvořích Pražského hradu a návštěvou dalších historických památek.

Doprava:

  • Nejjednodušší je dostat se na Pražský hrad metrem (linka A, stanice Malostranská) a následně pěšky.
  • Další možností je využít tramvaje č. 22.
  • Autobusové spojení je také možné, ale parkování v okolí hradu může být problematické.

Chrám sv. Víta, dominantní stavba Pražského hradu, je skvělým orientačním bodem.

Proč je v Praze tolik hradů?

Praha a její okolí? Samá pevnost! To není náhoda. Díky strategické poloze v srdci Evropy se Česko stalo křižovatkou mnoha válečných tažení. Aby se ochránili před neustálými nájezdy, stavěli se tu hrady doslova na každém kopci.

Více než 2000 hradů a zámků – to je fakt, který mrazí v zádech! Nikde jinde na světě nenajdete takovou hustotu těchto monumentálních staveb. To je výzva pro každého aktivního turistu!

Tipy na výlet:

  • Karlštejn: Klasika, impozantní gotická pevnost s bohatou historií. Výstup na hrad je sám o sobě skvělým turistickým zážitkem.
  • Křivoklátsko: Celá oblast je protkána romantickými hradními zříceninami a malebnými stezkami. Ideální pro pěší turistiku i cykloturistiku.
  • Konopiště: Nádherný zámek s rozsáhlým parkem, ideální místo pro odpočinek po náročném výletu.

Plánujete výlet? Nezapomeňte si vybrat trasu, která zohledňuje náročnost terénu a délku túry. Dobře se informujte o dostupnosti a otevírací době jednotlivých památek. A hlavně – vezměte si s sebou pohodlnou obuv!

Zajímavost: Mnohé z těchto hradů jsou dnes zříceniny, ale i ony dodávají krajině nezaměnitelné kouzlo a skrývají fascinující příběhy.

Co se nesmí vyvážet z Prahy?

Z Prahy si nesmíte vyvézt klasické věci jako výbušniny, zbraně a střelivo, drogy a psychotropní látky. To je jasné. Méně zřejmé je ale, že omezení se týká i živých zvířat – potřebujete speciální povolení. Stejně tak radioaktivní materiály jsou samozřejmě zakázány.

Důležité je věnovat pozornost i vzdušnému transportu. Mnoho věcí, které se dají normálně přepravovat, je u leteckých společností omezeno.

  • Aérozoly a zapalovače jsou často problémem a mohou být zabaveny.
  • Skoro kazící se potraviny se obvykle nesmí přepravovat v letadle, kvůli bezpečnostním předpisům.

Před cestou si vždy ověřte přesné předpisy u letecké společnosti, s níž letíte a u celní správy. Nepodceňujte to, zabavení věcí může být časově náročné a nepříjemné.

Upozorňuji, že tento seznam není vyčerpávající. Existují i další položky, které mohou být zakázány, záleží na jejich povaze a množství. Vždy si ověřte platné předpisy.

Co by se v Praze nemělo nosit?

Praha, město stověží, láká k procházkám po dlážděných uličkách a malebných náměstích. Avšak romantika se může rychle zkazit nepohodlnou obuví. Zapamatujte si – špičaté podpatky raději nechte doma! České uličky, byť krásné, nejsou vždy dokonale hladké. Počítejte s nerovným povrchem, občasnými výmoly a, zejména po dešti, s loužemi. Praktická a pohodlná obuv je proto naprostá nezbytnost. Boty, mokasíny, tenisky, baleríny – to je cesta k pohodlnému objevování Prahy. Sandály, žabky a podobná otevřená obuv se naopak ukáží jako nepraktické a vlhké nohy vám zkazí i ten nejkrásnější zážitek. Nepodceňujte ani počasí – i v létě se může znenadání ochladit, proto se vyplatí mít sebou vrstvy oblečení a odpovídající obuv. Myslete na to, že budete chodit mnoho kilometrů, a vaše nohy vám poděkují za komfortní výběr.

Navíc, pamatujte na to, že Praha je město s bohatou historií a některé památky vyžadují dodržování určitých dress codů. Extrémně odhalené oblečení se nemusí vždy hodit do prostředí starobylých kostelů či galerií. V tomto ohledu se inspirujte místními – praktičnost a decentnost se tu cenily vždy.

Která známá osobnost je pohřbena v Praze?

Praha, město sto věží, skrývá pod svými dlažbami nejen bohatou historii, ale i významné osobnosti světové kultury a vědy. Na Olšanských hřbitovech, největších v Praze, najdete skutečný pantheon slavných Čechů. Nejenomže se zde pokloníte u hrobu Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, dvou gigantů české hudby, jejichž melodie zní po celém světě, ale objevíte i hroby dalších uměleckých velikánů.

Kromě nich zde spočívá i Božena Němcová, autorka Babičky, díla, které se stalo symbolem české národní identity. Vedle ní naleznete Jana Nerudu, básníka a prozaika, jehož dílo dodnes inspiruje, a také spisovatele Karla Čapka, autora slavného R.U.R., z jehož pera vzešla i myšlenka robota. Milovníci umění pak jistě ocení hrob Alfonse Muchy, mistra Art Nouveau, jehož plakáty a obrazy zdobí i dnes galerie po celém světě.

Ale to není vše! Na pražských hřbitovech najdeme i vědce jako byl František Křižík, vynálezce a průkopník elektrotechniky, a Jaroslav Heyrovský, držitel Nobelovy ceny za chemii a objevitel polarografie. Výlet na pražské hřbitovy tak není jen návštěvou pietního místa, ale fascinující cestou časem a setkáním s osobnostmi, které ovlivnily svět.

Pro ty, kteří se chtějí dozvědět více, doporučuji prohlídku s průvodcem, která poskytne hlubší vhled do životů a děl zde pohřbených osobností a umožní objevit fascinující příběhy spojené s jejich životem a smrtí.

Je možné v Česku mluvit rusky?

V Česku se rusky domluvíte, i když čeština je úředním jazykem. Mnoho Čechů, zvláště starší generace, ovládá ruštinu díky historickým vazbám. To usnadňuje život rusky mluvícím imigrantům, kteří sem v posledních letech přicházejí ve velkém počtu, a to nejen z Ruska, ale i z dalších postsovětských zemí. Najdete zde poměrně rozvinutou ruskojazyčnou komunitu, která nabízí podporu a sítě kontaktů. Nicméně, pro dlouhodobý pobyt je znalost češtiny nezbytná, jak pro uplatnění na trhu práce, tak pro plnohodnotné začlenění do společnosti. Uplatnění si zde najdou různé profese, ovšem konkurence je, jako všude, značná. Nečekejte, že se vám rusky podaří vyřešit všechny záležitosti, ať už s úřady nebo v běžném životě. Znalost češtiny je klíčová pro úspěšné začlenění a profesní uplatnění.

Počet rusky mluvících se v Česku odhaduje na stovky tisíc, a to i s přihlédnutím k ukrajinským a běloruským uprchlíkům, kteří často používají ruštinu jako lingua franca. Tento fakt ovšem nemění nic na skutečnosti, že čeština je stále důležitá pro integraci do české společnosti a pro nalezení práce.

Kdo bydlí na Pražském hradě?

Pražský hrad, kamenná báseň historie, dnes slouží jako sídlo prezidenta České republiky. To je ale jen vrchol ledovce! Předtím zde po staletí sídlili čeští králové, jejichž moc a sláva se odrážely v monumentální architektuře komplexu. Dva císaři Svaté říše římské, a to konkrétně Karel IV. a Rudolf II., zde dokonce zřídili svoji hlavní rezidenci, proměňujíc hrad v centrum evropské politiky a kultury. Nezapomeňte navštívit Starý královský palác, katedrálu svatého Víta a Zlatou uličku – ta je fascinující nejen svými malebnými domky, ale i historií alchymistů a zlatníků. Prohlídka Pražského hradu je jako cesta časem, nabitá tajemstvím a majestátností. Doporučuji vyhradit si na prohlídku celý den, abyste si vše řádně užili!

Co se nesmí dělat v České republice?

V České republice je důležité dodržovat základní pravidla slušného chování a zákony. Nedodržení může vést k nepříjemnostem.

  • Dodržujte dopravní předpisy: Přecházejte přes silnici pouze na zelenou, i když se zdá být prázdná. Pokuty za přestupky jsou zde poměrně vysoké.
  • Alkohol: Konzumace alkoholu na veřejnosti je omezena, zejména v historických centrech měst. Využívejte k tomu určené prostory, jako jsou restaurace a hospody.
  • Citlivá témata: Vyhýbejte se diskuzím a vtipům na téma nacismu a druhé světové války. Je to velmi citlivá záležitost pro Čechy.
  • Čistota: Udržujte čistotu a nepohazujte odpadky. Používejte popelníky a koše na odpadky. Za litrování se platí poměrně vysoké pokuty.
  • Hluk: Respektujte noční klid, zejména v nočních hodinách. Hlučné chování může vést k konfliktům se sousedy a místními obyvateli.
  • Veřejná doprava: Bezplatná jízda v MHD je nelegální a může vést k vysoké pokutě. Vždy si kupte jízdenku.

Doplňující informace:

  • Naučte se pár základních frází v češtině – místní si to váží.
  • V turisticky oblíbených oblastech se připravte na vyšší ceny.
  • Mějte vždy po ruce cestovní pojištění.
  • Věnujte pozornost drobným zlodějům, zejména v přeplněných turistických atrakcích.

Kolik peněz je potřeba na měsíc k životu v Praze?

Pro pohodlný život v Praze v letech 2024-2025, pro dva dospělé, počítejte s 40 000–42 000 Kč (1600–1680 EUR) měsíčně. To vám umožní nejen pokrýt běžné výdaje, ale i se věnovat aktivnímu cestování po Čechách. Za tuhle částku si můžete dopřát víkendové výlety na kole po cyklostezkách kolem Vltavy, túry v Krkonoších nebo Jeseníkách, nebo třeba výlety za skalními městy a hrady. Lístky na vlak a autobus jsou relativně levné, stejně jako vstupy do národních parků. Ubytování na chatách nebo v kempech je také dostupné a nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat českou krajinu. Nezapomeňte si ale pohlídat sezónu, ceny se mohou měnit. Pamatujte, že kromě samotných aktivit je potřeba započítat i cestovní výdaje na benzín (pokud jedete autem), vybavení a jídlo.

Aktivní turistika v České republice nabízí nepřeberné možnosti a 40 000–42 000 Kč měsíčně vám poskytne dostatek prostoru pro její plné prožití.

Kolik Rusů žije v Praze?

Přesná čísla obyvatel Prahy s ruským občanstvím jsou těžko uchopitelná, oficiální statistiky se pohybují kolem 27 000. Nicméně, toto číslo pravděpodobně nereflektuje celkový počet osob s ruskými kořeny žijících v Praze. Mnozí Rusové mohli získat občanství jiných států, zejména Ukrajiny či jiných zemí EU, a tak se do oficiálních statistik nezapočítávají.

Zajímavost: Výrazný nárůst ruské komunity v Praze byl zaznamenán po roce 1990 a v posledních letech, souvisící s politickou situací v Rusku.

Statistika Ministerstva vnitra Čech uvádí celkem 345 000 cizinců žijících v Praze, přičemž nejpočetnější skupinu tvoří Ukrajinci (170 000). Za nimi následují:

  • Slováci (31 000)
  • Rusové (27 000)
  • Vietnamci (15 000)

Ruská komunita v Praze je poměrně rozmanitá. Najdeme zde jak bohaté podnikatele, tak i osoby s nižšími příjmy. Mnozí Rusové se integrovali do české společnosti, jiní si zachovávají silné vazby na svou domovinu. Jejich přítomnost je patrná v různých částech města, od luxusních bytů až po skromnější čtvrti. Zajímavé je i to, že ruská diaspora v Praze je poměrně aktivní v kulturním a společenském životě, organizují různé akce a festivaly.

Důležité upozornění: Uvedená čísla představují pouze odhad a skutečný počet osob s ruskými kořeny v Praze může být výrazně vyšší.

Scroll to Top