Co je to Káhira?

Káhira, arabsky Al-Qáhira („Vítězná“), pro Egypťany spíše Masr, je pulzující metropole a hlavní město Egypta, zároveň po Lagosu druhé nejlidnatější město afrického kontinentu. Její historie sahá hluboko do minulosti, prochází se starověkými památkami, středověkým islámským dědictvím a moderní dynamikou. Nezapomenutelný zážitek nabízí procházka po ulicích staré Káhiry s jejími úzkými uličky, tradičními kavárnami a rušnými bazary, kde se prolíná vůně koření, kávy a orientálních sladkostí. Pyramidy v Gíze, ikonické symboly Egypta, jsou jen kousek od města, stejně jako majestátní Sfinga, strážce věků. Káhira ale není jen historií – moderní Káhira se pyšní impozantními mrakodrapy, širokými bulváry a živou kulturní scénou. Můžete zde navštívit světoznámá muzea, jako je Egyptské muzeum s unikátní sbírkou staroegyptských artefaktů, nebo moderní Muzeum egyptské civilizace. Doprava je chaotická, ale zároveň fascinující – propletení vozidel, oslů a lidí vytváří jedinečnou atmosféru. Návštěva Káhiry je nesporně intenzivním zážitkem, kombinujícím starobylou krásu s pulzující současností.

Jak je bezpečno v Egyptě?

Egypt? Bezpečnostní situace je obecně stabilní, ale nenechte se zmást. Turistika je soustředěna do specifických oblastí, kde je riziko nižší, ale obezřetnost je vždy na místě. Místní zvyky je třeba respektovat – pokud chcete vyhnout nepříjemnostem, dívky by měly volit skromnější oblečení. Veřejné požívání alkoholu je zakázáno a nezapomeňte, že i běžné projevy náklonnosti, jako je líbání na veřejnosti, se zde neschvalují. Doporučuji se informovat o aktuálních bezpečnostních upozorněních před cestou a držet se vyznačených turistických tras. Využijte renomované cestovní kanceláře a nepodceňujte cestovní pojištění s komplexní asistencí. Prozkoumejte si také místní zákony ohledně fotografování, zvláště v blízkosti vládních budov a vojenských objektů. A nezapomeňte, že smlouvání na trzích je běžnou součástí kultury, ale buďte zdvořilí a respektující. Naučit se pár základních frází v arabštině vám může výrazně usnadnit komunikaci a zároveň prokáže místním lidem úctu. Nahlédněte do historie jednotlivých oblastí, které budete navštěvovat, aby vaše zkušenost byla obohacující a vnímavá k místní kultuře.

Nepodceňujte sílu slunce, vždy se chraňte opalovacím krémem a pokrývkou hlavy. Dehydratace je v horku velkým nepřítelem. A pamatujte, že i když se Egypt prezentuje jako země bezpečná, stále je to země s odlišnou kulturou, a proto je důležité být ohleduplný, respektující a informovaný.

Kolik se dává v Egyptě bakšiš?

V Egyptě je bakšiš nedílnou součástí každodenního života, jakási nepsaná daň za služby. Očekává se prakticky všude, od hotelového personálu po taxikáře a pouliční prodejce. V hotelovém pokoji nechte pár egyptských liber (LE) za úklid – 5-10 LE je běžné, ale záleží na kvalitě služby a vašem pocitu. Podobně za pomoc s zavazadly či nosiči z letiště počítejte s 10-20 LE za kus zavazadla. Průvodcům se dává obvykle 10-20 LE na osobu a den, ale opět, kvalita prohlídky ovlivňuje výši. Za menší služby, jako je naplnění vody do lahve nebo krátká pomoc, postačí 1-5 LE. Vždy mějte po ruce drobné, nejlépe v egyptských librách, aby se vyhnuli nepříjemnostem při směňování. Mějte na paměti, že výše bakšiše je subjektivní a závisí na vašem uvážení a poskytnuté službě. Ale pamatujte, že šetření na bakšiši může vést k hůře poskytovaným službám. Velké bankovky se snažte nepoužívat, drobné egyptské libry ocení každý Egypťan, který se s vámi setká.

Jaká rasa jsou Egypťané?

Otázka rasové příslušnosti Egypťanů je složitá a zjednodušující. Představa o Egyptě jako kolébce civilizací je sice romantická, ale historicky zjednodušující. Egyptská civilizace, stejně jako všechny ostatní, se vyvíjela postupně, ovlivňována migrací a kontakty s různými kulturami. Tvrdit, že byli prvními zpracovateli mědi, je také zjednodušení. Znalost zpracování kovů se vyvíjela nezávisle na různých místech světa.

Koncept “Středomořské rasy” je zastaralý a biologicky nepřesný. Genetická diverzita v oblasti Středomoří je obrovská. Lidé, kteří žili v Egyptě v různých historických obdobích, měli různý původ a genetickou výbavu. Analýza starověké DNA ukazuje na směsici populací z Afriky, Blízkého východu a Evropy po tisíciletí. Mluvit o “Proto-Egypťanech” jako o jedné homogenní skupině s jednolitými zvyky a přesvědčeními, je historicky nepřesné. Kulturní výměna probíhala obojístranně mezi Egyptem a ostatními regiony.

Zjednodušeně:

  • Egypťané nebyli jedna rasa.
  • Egyptská civilizace nebyla první, ani jediná, která zvládla zpracování mědi.
  • Koncept “Středomořské rasy” je zastaralý a nepoužitelný.
  • Genetický původ obyvatel starověkého Egypta byl různorodý a proměnlivý.

Pro hlubší pochopení doporučuji:

  • Studium genetických studií starověké DNA z Egypta.
  • Prozkoumání archeologických nálezů a historických pramenů z různých období egyptských dějin.
  • Přečtení odborných prací o migračních procesech a kulturní výměně v oblasti Středomoří a Afriky.

Na co si dát pozor v Káhirě?

Káhira je fascinující, ale vyžaduje si respekt k místním zvykům. Oblečení by mělo být konzervativní, zejména v historických čtvrtích a v blízkosti náboženských památek. Zahalená ramena a kolena jsou nezbytností pro ženy i muže. Myslete na to i v letních měsících, kdy vás může překvapit teplota ve stínu.

Veřejné projevy náklonnosti jsou tabu. Držení se za ruce, líbání či objímání na ulici přitahují nežádoucí pozornost a mohou vést k nepříjemným situacím.

Bezpečnost: Buďte obezřetní s osobními věcmi, kapsáři jsou aktivní v přeplněných oblastech. Používejte spolehlivé taxi služby a vyhýbejte se neosvětleným ulicím v noci.

Doprava: Káhira má chaotickou dopravu. Zvažte využití metra, které je relativně rychlé a levné, ale může být přeplněné. Nebojte se smlouvání s taxikáři, je to běžné.

Jídlo a pití: Ochutnejte místní kuchyni, ale pijte pouze balenou vodu. Street food může být dobrodružstvím, ale vybírejte pečlivě a dávejte přednost stánkům, které jsou plné.

Další tipy:

  • Naučte se pár základních arabských frází – místní ocení vaši snahu.
  • Vždy si nechte vydat oficiální účtenku při platbě.
  • Buďte připraveni na smlouvání na trzích – je to součást zážitku.
  • Počítejte s tím, že budete oslovováni prodejci – klidný a zdvořilý odmítavý postoj je nejlepší.

Kolik se dává bakšiš v Egyptě?

Egypt, země faraónů a pyramid, má specifickou kulturu spropitného. Nečekejte automatické zahrnutí servisu do ceny, spropitné je zde běžnou součástí odměňování služeb. Obecně platí, že 1-2 USD na zavazadlo nosičům zavazadel je adekvátní. Stejná částka se hodí i za různé drobné služby, jako je pomoc s fotografováním nebo navigací v davu. Myslete na to, že pro mnoho Egypťanů je spropitné důležitým zdrojem příjmů.

Pokojské si zaslouží zvláštní zmínku. Za jejich každodenní péči o váš pokoj je vhodné nechat 1-2 USD denně. To zahrnuje úklid, doplňování hygienických potřeb a obecnou údržbu. Pokud jste s jejich službami spokojeni, neváhejte tuto částku mírně navýšit. Můžete jim spropitné nechat každý den, nebo větší částku na konci pobytu. Vždy je ale vhodné si spropitné rozdělit, abyste se vyhnuli nechtěným nedorozuměním.

V restauracích se spropitné většinou nepočítá automaticky, ale je očekávané. 10-15% z celkové částky je standardní. V menších podnicích, stáncích s občerstvením a podobně, se spropitné dává méně, případně se zaokrouhluje nahoru. U taxikářů je zaokrouhlení nahoru na nejbližší libru také v pořádku. Nezapomeňte, že spropitné je individuální záležitost a závisí na kvalitě služby. Pokud jste byli s něčím nespokojeni, můžete částku snížit, nebo ji nedat vůbec.

Při výpočtu spropitného berte v úvahu i aktuální kurz egyptské libry k USD, abyste se vyhnuli zbytečnému přecenění. Informace o kurzu snadno najdete online. Nebojte se zeptat místních na doporučení, pokud si nebudete jisti, co je vhodné. Většinou vám rádi poradí.

Proč v Egyptě nepracují ženy?

Egypt… země pyramid a faraonů, ale i země s hluboce zakořeněnými problémy, které výrazně omezují účast žen na pracovním trhu. Nejedná se jen o stereotypy, ale o krutou realitu. Násilí a sexuální obtěžování jsou bohužel na denním pořádku a od revoluce v roce 2011 se situace bohužel ještě zhoršila. Cestovatelé by si toho měli být vědomi a přizpůsobit tomu své chování a oblečení, zejména ženy.

K tomu se přidávají i problémy s přístupem ke zdravotní péči, zejména k antikoncepci, což ženám dále komplikuje plánované mateřství a účast na pracovním trhu. Mnoho žen je vázáno na tradiční rodové role a domácí práce. Zde je důležité zmínit, že se situace v jednotlivých regionech liší, například v Káhiře je situace odlišná od té na venkově.

Nedostatečná bezpečnost pak dále omezuje mobilitu žen a jejich zapojení do pracovního procesu. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že i na turisticky frekventovaných místech je nutná obezřetnost. Přestože se situace pomalu zlepšuje díky aktivitám různých organizací bojujících za práva žen, cesta k rovnoprávnosti je ještě dlouhá.

Zaujala mě i vzdělání žen, jelikož i to má velký dopad na jejich pracovní uplatnění. I když se v posledních letech zvyšuje počet žen studujících na univerzitách, stále je mnoho překážek k překonání, aby se toto vzdělání proměnilo v kvalitní pracovní příležitosti. V mnoha oblastech jsou ženy stále diskriminovány.

Jaké rasy byla Kleopatra?

Otázka Kleopatřiny rasy je složitější, než se zdá. Byla členkou Ptolemaiovské dynastie, která pocházela z makedonské šlechty. To znamená, že její předkové byli z oblasti dnešního Řecka, ale dynastie vládla v Egyptě po staletí a jejich kulturní a genetické pozadí bylo velmi smíšené. Takže označení jedné konkrétní “rasy” by bylo zjednodušením a nepřesné.

Zajímavost: Příběh o barvení a prodlužování řas je sice legendou, ale ukazuje nám zájem Kleopatry o krásu a kosmetiku, což bylo v té době typické pro elitu. V Alexandrii, jejím hlavním městě, se prolínala řecká, egyptská a další kultura, a to se odráželo i v kosmetických trendech. Při návštěvě Alexandrie si dnes můžete prohlédnout mnoho památek, které svědčí o této bohaté kulturní směsici a možná si tam i představíte Kleopatru v jejím kosmetickém salonu.

Co jíst při faraonové pomstě?

Při faraonově pomstě, přátelé, je klíčová hydratace! Zvýšený příjem tekutin je absolutní nutnost. Nezapomínejte na elektrolyty, které ztracené tekutiny doplní. Doporučuji osvědčené kokosové vody nebo sportovní nápoje. Klasické minerálky jsou také dobrou volbou, ale dejte si pozor na vysoký obsah cukru.

Proti průjmu se osvědčily přírodní prostředky. Na svých cestách jsem vyzkoušel mnoho bylinných čajů, například z heřmánku či máty peprné. Pro jistotu se vždy poraďte s místním lékárníkem, než sáhnete po nějakém neznámém preparátu. Některé regionální byliny mohou být překvapivě účinné.

Ovoce a zelenina bohatá na rozpustnou vlákninu jsou vaši nejlepší přátelé v této situaci. Banány, jablka pečené s kůží, mrkev – to je to, co vám pomůže obnovit střevní mikroflóru. Vyhýbejte se ale syrovým rajčatům a jiným dráždivým potravinám. Na cestách jsem se naučil, že místní kuchyně často nabízí i vhodná jídla, stačí se jen zeptat.

Pamatujete si, že klíčem je postupný návrat k normální stravě. Nehladověte! Malá, lehká jídla v pravidelných intervalech jsou nejlepší volbou.

Proč se nesmí pít voda v Egyptě?

Pití kohoutkové vody v Egyptě se opravdu nedoporučuje kvůli riziku průjmu, lidově zvaného “faraonova pomsta”. Příčinou je odlišné minerální složení vody, na které naše těla nejsou zvyklá. Není to vždy jen o bakteriích, ale i o jiných látkách, které mohou vyvolat střevní potíže.

Prevence je klíčová:

  • Pijte pouze balenou vodu s označením “vhodná k pití” (např. “pitná voda”).
  • Vyhýbejte se ledu v nápojích, pokud si nejste jisti jeho zdrojem.
  • Nepijte vodu z kohoutku, ani při čištění zubů používejte pouze balenou vodu.
  • Ovoce a zeleninu důkladně omyjte balenou vodou.

Pokud přesto průjem dostanete, běžné léky jako černé uhlí nebo Endiaron nemusí být účinné. Antinal (nifuroxazid) je účinnější, ale vždy je lepší se raději poradit s lékařem nebo lékárníkem. Dehydratace je nebezpečnější než samotný průjem, proto je důležité dodržovat pitný režim a v případě silných průjmů s příznaky dehydratace (závratě, slabost) vyhledat lékařskou pomoc. S sebou na cestu je vhodné mít rehydratační roztoky (např. sáčkový Oroferon).

Zajímavost: “Faraonova pomsta” není jen vtipný název. Intenzita průjmu a jeho rychlý nástup opravdu připomíná rychlou a nemilosrdnou odplatu starověkých faraonů.

Jak se vyhnout faraonové pomstě?

Faraonova pomsta, to není nic, co byste si přáli zažít během vaší dovolené. Tahle nepříjemná střevní potíž se nejčastěji objeví po požití kontaminované vody nebo jídla, ale existují i další faktory, které ji mohou zhoršit, nebo dokonce vyvolat.

Největší chyba? Extrémní výkyvy teplot. Představte si: procházíte se po spalujícím slunci, pak se zchladíte ledovou colou. Tohle je recept na katastrofu! Váš trávicí systém je v šoku a „faraonova pomsta“ se může probudit k životu.

Proto se při pobytu v horku vyhýbejte ledovým nápojům. Voda pokojové teploty nebo mírně vychlazené nápoje jsou daleko šetrnější. Stejně tak dbejte na střídání teplot. Klimatizace je skvělý vynález, ale nepřehánějte to!

Ideální teplota v pokoji se pohybuje mezi 21 a 25 °C. Důležité je i postupný přechod z horka do chladu a naopak. Pokud se necítíte dobře, raději si dopřejte klid a dostatek tekutin – nejlépe minerálky nebo bylinkových čajů.

Zde je pár tipů, jak předcházet faraonově pomstě:

  • Pijte pouze balenou vodu nebo vodu, o které víte, že je bezpečná.
  • Důkladně si umyjte ruce před jídlem.
  • Vyhýbejte se jídlům z pouličních stánků s pochybnou hygienou.
  • Dbejte na čerstvost potravin.
  • Ovoce a zeleninu pečlivě omyjte.

Problémy s trávením se dají minimalizovat i vhodnou stravou:

  • Začněte s lehčí stravou, postupně se propracovávejte k těžším jídlům.
  • Vyhněte se tučným a smaženým jídlům.
  • Konzumujte probiotika, která podporují střevní mikroflóru.

Pamatujete, prevence je lepší než léčba! Dobře se připravte a užijte si vaši dovolenou bez nepříjemných překvapení.

Co jedla Kleopatra?

Kleopatra, jak jsem se sám přesvědčil při svých cestách po Egyptě, nevedla život prosté rolnice. Její strava odrážela bohatství a vliv ptolemaiovské říše. Snídaně byla překvapivě střídmá, s ohledem na její postavení. Obvykle se skládala z pšeničného či ječného chleba namočeného ve víně – staroegyptská varianta toastu, řekněme. Doplnila ho čerstvými fíky a olivami, zdrojem energie a důležitých vitamínů. Všimněte si, že víno se pilo i ráno, což nebylo neobvyklé.

Oběd byl spíše lehký, ideální pro horké egyptské klima. Často to byla čočková polévka, bohatá na bílkoviny, nebo různé druhy pâté – jemně mletých paštik, připravených z masa, často z exotických druhů dostupných v Alexandrii, jako třeba z pštrosů nebo gazel.

Večeře, to byla teprve událost! Opulentní hostina s množstvím pokrmů. Přesné menu se, bohužel, nezachovalo, ale můžeme si představit hojnost ryb, masa, ovoce a zeleniny. Nezapomínejme, že Egypt byl významným obchodním centrem a Kleopatra měla přístup k nejrůznějším ingrediencím z celého Středomoří a dále. Používaly se vzácné koření a aromatické byliny, o kterých se nám dnes jen zdá. Představte si například vývary ochucené zázvorem, kardamomem a šafránem – skutečná královská záležitost! Samozřejmě nemohlo chybět víno, možná i vzácnější druhy dovážené z Řecka.

Co nepít v Egyptě?

Egypt, země faraónů a pyramid, skrývá v sobě i specifika, která je třeba respektovat, zvláště pokud jde o stravování. Alkohol a vepřové maso jsou zde tabu, ačkoliv v turistických oblastech na ně můžete narazit. Místní kuchyně je však bohatá a objevná. Základem jsou rýže, pšenice a hojnost čerstvé zeleniny.

Na talíři se často objevuje skopové, kozí a jehněčí maso, drůbež (kachny, husy, holubi, křepelky), ale opravdovým pokladem jsou čerstvé ryby z Nilu, Středozemního a Rudého moře. Chuť mořských plodů je zde nezapomenutelná. Doporučuji ochutnat kushari, tradiční egyptské jídlo z rýže, čočky, nudlí a rajčatové omáčky. Je to skutečná chuť Egypta.

Co se týče pitného režimu, kromě alkoholu je důležité dbát na kvalitu vody. Balenou vodu je nejlepší volbou, aby se předešlo zažívacím potížím. Místní čaj a čerstvě vymačkané šťávy jsou skvělou alternativou.

  • Tip pro gurmána: Vyzkoušejte ful medames, tradiční snídani z vařených bobů s olivovým olejem a citronem.
  • Varování: Dbejte na hygienu potravin, zejména v menších restauracích mimo turistické oblasti.
  • Před cestou se informujte o aktuálních doporučeních ohledně očkování a hygieny.
  • Buďte ohleduplní k místní kultuře a zvyklostem.

Co znamená bakšiš?

Bakšiš je v Turecku spropitné. Je to důležitá součást kultury a jeho nedání může být bráno jako urážka. Zvyk je nechat kolem 10 % z ceny, ale záleží na úrovni služby a vašem pocitu. V luxusnějších podnicích se očekává spíše vyšší procento. Vždy platí, že bakšiš se dává v hotovosti a nenápadně, aby se předešlo zbytečné pozornosti. Můžete ho nechat na stole, ale ideálně jej předáte obsluze přímo do ruky, s úsměvem a krátkým „Teşekkür ederim“ (děkuji). V menších podnicích, jako jsou kavárny nebo malé restaurace, se občas zaokrouhluje nahoru, případně se dává pár lir navíc. Nezapomínejte, že ceny v menu obvykle nezahrnují DPH, takže si to vždy ověřte. U taxikářů se bakšiš obvykle nezaokrouhluje, ale zaokrouhlení nahoru na celé číslo je v pořádku. V hotelech se bakšiš dává pokojským, nosičům zavazadel a dalším zaměstnancům za poskytnuté služby. Ve větších hotelech je obvyklé nechat malé spropitné denně (např. 1-2 €).

Hlavní je ale vždycky předat bakšiš s úsměvem a zdvořilostí – to je mnohem důležitější než přesná výše.

Co je v Egyptě zakazane?

Do Egypta se nesmí dovážet jídlo, alkohol (pokud si ho nechcete koupit v duty free), pornografie, zbraně a drogy – to je jasné. Důležité je ale vědět, že i dovoz léků podléhá určitým omezením, proto si předem ověřte jejich povolení. Nezapomeňte na striktní zákaz vývozu starožitností a nerostů, zejména zlata. Pokus o pašování může vést k vysokým pokutám nebo dokonce vězení. Při prohlídce na letišti buďte maximálně obezřetní a vše řádně deklarujte. Množství tabákových výrobků a parfémů je rovněž omezeno. Kontrola na egyptských letištích může být důkladnější než jinde, takže počítejte s delší čekací dobou.

Uvědomte si, že místní zákony ohledně morálky jsou přísnější než v Evropě. Některé druhy chování, které jsou v Evropě běžné, mohou v Egyptě vést k problémům s místními úřady. Vždy se řiďte místními zvyklostmi a respektujte kulturní odlišnosti.

Jak mluvila Kleopatra?

Královna Kleopatra? Mluvila několika jazyky, takže komunikace s cizinci nebyla problém. Představte si ji, jak bez tlumočníka jedná s římskými senátory – neuvěřitelné! Plutarchos, ačkoliv ji osobně neznal (narozen 75 let po její smrti), zmiňuje její okouzlující hlas a vtip. Byla prý vtipná, až ironická, ale vždy s noblesou. Fascinující osobnost!

Mimochodem, kdybyste se chtěli vydat po jejích stopách do Egypta, doporučuji návštěvu Alexandrie. Zbytky jejího paláce sice nenajdete, ale prohlídka alexandrijské knihovny a muzea je skvělý zážitek. A nezapomeňte ochutnat místní datle – prý Kleopatra je milovala.

Její jazyková vybavenost byla klíčová pro její moc. V době Kleopatry se v Egyptě mluvilo egyptsky (různé dialekty), řecky a aramejsky. Řecky byla lingua franca Středomoří, takže znalost řečtiny byla pro ni nezbytná pro mezinárodní diplomacii. Aramejsky se hovořilo v obchodním světě, a tak jí tato znalost zajistila výhodu v obchodních jednáních. Znalost dalších jazyků, jako například latiny, by dále zvyšovala její prestiž a vliv.

Myslete na to, když budete příště plánovat cestu do Egypta – Kleopatřina historie je všudypřítomná, i když ji nemůžeme slyšet mluvit na vlastní uši. A dodnes fascinuje. Informace o jejím životě jsou ovšem často ovlivněny propagandou, ať už z dob antiky, nebo z moderní doby. Kritické myšlení je nezbytné při studiu historických osobností, a Kleopatra není výjimkou.

Co je v Egyptě zakázáno?

Do Egypta se nesmí dovážet jídlo, alkohol (kromě malého množství pro osobní potřebu, ale i zde hrozí problémy s celníky), pornografické materiály, zbraně a drogy. Tohle je naprosto striktně dodržováno a kontroly jsou přísné. Můžete mít problémy i s léky, proto si vezměte s sebou lékařský předpis. Vývoz egyptských památek a nerostného zlata je samozřejmě absolutně zakázán, a to i v případě nalezení nějakého předmětu. Pozor na falešné starožitnosti – jejich prodej i nákup je ilegální. Doporučuji si zkontrolovat aktuální informace na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR před cestou, neboť předpisy se mohou měnit. Dále se vyvarujte fotografování vládních budov a vojenských objektů a buďte ohleduplní k náboženským místům, dodržujte místní zvyky a oblékejte se slušně, zvláště při návštěvě chrámů a mešit. Nezapomeňte, že se jedná o muslimskou zemi a platí zde odlišné společenské normy než v České republice.

Kolik stojí Antinal?

Antinal seženeš v každé egyptské lékárně, často i na hotelech. Počítej zhruba s dvěma eury (50 Kč), ale cena se může lišit – s Egypťany se dá smlouvat! Proto si vždycky nechte dát víc než jeden balíček, abyste měli zásobu. Je to fajn vědět, protože průjem je při cestování po poušti nebo při zkoumání starověkých památek to poslední, co chcete řešit. Balení si pečlivě uschovejte, ať máte důkaz o koupi při případné kontrole na letišti. Doporučuji si vzít i něco na bolest břicha a dezinfekci rukou, prevence je nejlepší lék. Mimochodem, v Egyptě je skvělý koriandr, má výborné antibakteriální účinky, tak se nebojte ochutnávat místní kuchyni, jen s mírou!

Scroll to Top