Co musím vyndat z příručního zavazadla?

Z příručního zavazadla si na bezpečnostní kontrole vždy vyjměte notebook, tablet a větší mobilní telefony. Dále odděleně vyjměte sáček s tekutinami, aerosoly a gely (max. 100 ml na jeden obal, vše v uzavíratelném sáčku o objemu do jednoho litru). Tohle platí skoro všude, ale občas se bezpečnostní opatření zpřísní, třeba kvůli teroristickému ohrožení, a pak kontroly trvají déle a mohou být důkladnější. V takovém případě se může stát, že odbavení bude na krátkou dobu přerušeno. Pro zrychlení kontroly je dobré mít vše připravené předem – sáček s tekutinami nahoře, elektroniku zvlášť. Pokud máte kovové doplňky na oděvu (pásek s kovovou sponou, náramky), je lepší je také předem sundat. Nezapomeňte, že tekutiny, které kupujete v duty free po bezpečnostní kontrole, musí být zabaleny v zapečetěném sáčku.

Co mohu mít v batohu do letadla?

Do příručního zavazadla si bez omezení objemu jednotlivých balení můžete vzít dětské a kojenecké jídlo na dobu letu. Nezapomeňte, že by mělo být v originálním obalu. Léky a dietní jídlo na dobu cesty také nebudou problém, ale doporučuji mít u sebe lékařský předpis nebo potvrzení – pro případné kontroly. Velmi výhodné je nakupovat tekutiny, aerosoly a gely až v bezcelních obchodech na letišti po bezpečnostní kontrole. Tyto produkty, zabalené v neporušeném bezpečnostním balení (tzv. STEB), si s sebou můžete vzít bez omezení.

Praktická rada: všechny tekutiny, aerosoly a gely, které si berete s sebou z domova, musí být v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml a musí být uskladněny v jednom uzavíratelném průhledném sáčku o objemu max. 1 litr. Tento sáček se pak musí předkládat k bezpečnostní kontrole zvlášť. Ušetříte si tak zbytečné komplikace a zdržení.

Další tip: pro urychlení procházení bezpečnostní kontrolou je vhodné si z batohu před kontrolou vyndat elektroniku (mobil, tablet, notebook) a případné větší kovové předměty. To vám ušetří čas a nervy.

Nezapomeňte, že letecké společnosti mají právo odmítnout přepravu věcí, které považují za nebezpečné, i když se jedná o výše uvedené výjimky. Doporučuji se vždy předem informovat u konkrétní letecké společnosti o jejich aktuálních pravidlech.

Co si sbalit k evakuaci?

Základní výbava pro evakuaci – turistický pohled:

Klíčem je minimalismus a funkčnost. Zapomínat nesmíme na variabilitu počasí.

  • Jídlo: Nejen konzervy (otevírák!), ale i energetické tyčinky, sušené ovoce, ořechy – lehké, vydatné a s dlouhou trvanlivostí. Dobře zabalený chléb rychle plesniví, raději pečivo s delší trvanlivostí. Voda: Minimálně 2 litry na osobu a den, ideálně více. Filtrační lahve jsou skvělá investice.
  • Vybavení: Místo jídelní misky raději multifunkční nádobí (titanový hrnek, miska s víkem). Lehký a kompaktní příbor. Kvalitní, nepromokavý batoh je nezbytností. Lehká celta pro případ nouzového přístřeší.
  • Dokumenty a finance: V nepromokavém obalu, nejlépe v několika kopiích (cloudové úložiště taky není na škodu). Hotovost je důležitější než karta.
  • Komunikace: Přenosné rádio s dobíjecí powerbankou (solární panel je plus). Něco na psaní a papír. Zápalky v nepromokavém pouzdře.
  • Hygiena a zdraví: Dezinfekce rukou, základní lékárnička (včetně léků na chronická onemocnění a osobní léky). Vlhčené ubrousky, toaletní papír.
  • Ostatní: Multifunkční nůž, světlo (čelovka je nejlepší), mapa oblasti, kompas, píšťalka (na signalizaci). Lehká první pomoc, repelent proti hmyzu.

Doporučení: Vše by mělo být v jednom, snadno přenosném batohu. Zkontrolujte výbavu před každou potenciálně rizikovou situací.

  • Připravte si evakuační plán předem a sdělte ho blízkým.
  • Pravidelně kontrolujte trvanlivost zásob.
  • Naučte se základní outdoorové dovednosti (rozdělávání ohně, první pomoc).

Co neprojde letištní kontrolou?

Letištní kontrola? Žádná legrace! Zkušený cestovatel ví, že před cestou je nutné důkladně zkontrolovat obsah příručního zavazadla. Zapomenuté předměty totiž můžou znamenat zdržení, a v horším případě i pořádný průšvih. Co tedy rozhodně nepatří do příručního zavazadla? V první řadě zbraně všech druhů – od pistolí a pušek přes praky, kuše, tasery, až po harpuny. Ani jejich repliky a hračky nemají šanci projít. Stejně tak zapomeňte na výbušniny, hořlaviny a pyrotechniku – to je jasná cesta k problémům. I “silné” zapalovače typu Zippo se můžou stát překážkou.

Dále je důležité si uvědomit zákaz přepravy chemických a toxických látek v příručním zavazadle. To zahrnuje i nevinně vypadající věci, takže si raději ověřte, zda váš balzám na rty nebo oblíbený parfém neobsahuje něco zakázaného. A pozor na ostré a špičaté předměty! Nůžky, šroubováky, nože – ty všechny patří do odbaveného zavazadla. I když se jedná o poměrně malé předměty, může to vést k nečekaným problémům.

Nezapomeňte, že pravidla se liší podle letiště a letecké společnosti, proto je vždycky dobré si před odletem zkontrolovat přesné požadavky na webových stránkách letiště a letecké společnosti. Zbytečná zdržování a nepříjemnosti se tak dají vyhnout.

Co nesmí být v kufru v letadle?

Co se nesmí do zavazadla? To je otázka, na kterou by si měl odpovědět každý cestovatel ještě před příchodem na letiště. Nedostatek informací může vést k nepříjemným zpožděním a pokutám. Nejedná se jen o bezpečnostní opatření, ale i o vaši vlastní ochranu.

Základní pravidlo: V odbavených zavazadlech je absolutně zakázáno přepravovat cokoliv, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje:

  • Výbušniny: To je jasné, ale zahrnuje i pyrotechniku a střelivo.
  • Plyny: Lahve s plynem, spreje a další tlakové nádoby (s výjimkami, které se řídí leteckými předpisy).
  • Hořlavé kapaliny a látky: Laky na vlasy, zapalovače, líh, ředidla – to všechno patří do kategorie “nebrat”.
  • Toxické a infekční látky: Jedovaté látky, chemikálie a biologický materiál.
  • Radioaktivní materiál: Zde není nic k vysvětlování.
  • Peroxidy: Některé běžné čisticí prostředky je obsahují.
  • Žíraviny: Kyseliny, louhy a další podobné látky.
  • Paliva: Benzín, nafta, petrolej – samozřejmě.

Důležité upozornění: Tento seznam není vyčerpávající. Pravidla se mohou lišit dle letecké společnosti a země.

  • Před odletem vždy zkontrolujte seznam zakázaných předmětů na webových stránkách vaší letecké společnosti. Nenechávejte to na poslední chvíli!
  • V případě pochybností se obraťte přímo na leteckou společnost nebo na pracovníky letiště. Je lepší se zeptat, než riskovat.
  • Připravte si zavazadlo s dostatečným předstihem. Tím se vyhnete stresu a spěchu.

Tip pro zkušené cestovatele: Před cestou si seznam zakázaných předmětů vytiskněte a mějte ho po ruce. To vám ušetří čas a starosti na letišti. A pamatujte – bezpečí je na prvním místě!

Kam dát deodorant v letadle?

Letíte a nevíte si rady s deodorantem? Situace se s deodorantem v letadle liší podle jeho konzistence.

Tuhý deodorant: Bez obav! Na klasický tuhý deodorant se omezení tekutin nevztahuje. Můžete si ho vzít v libovolném množství jak do příručního, tak do odbaveného zavazadla. Z vlastní zkušenosti z desítek letišť po celém světě můžu potvrdit, že s tím nikdy nebyl problém, ať už jsem letěla s Ryanair, Emirates, nebo třeba s menšími regionálními aerolinkami.

Sprejový nebo gelový deodorant: Zde je to trochu složitější. Spreje a gely podléhají pravidlům o tekutinách a musíte dodržovat limit 100 ml na jeden kus. Všechny tyto nádobky musí být navíc v jednom uzavíratelném průhledném plastovém sáčku o objemu maximálně jednoho litru.

Užitečné tipy z cest:

  • Vždy si předem ověřte přesná pravidla letecké společnosti, se kterou letíte. I když jsou obecná pravidla podobná, existují drobné odlišnosti.
  • Pokud si nejste jisti, raději si deodorant vezměte v příručním zavazadle. V případě problémů s odbaveným zavazadlem se vyhnete nepříjemnostem.
  • Balení deodorantu by mělo být neporušené. Poškozené obaly mohou být důvodem k zabavení.

Nezapomeňte: Kromě množství je důležité i správné zabalení. Všechny tekutiny, spreje a gely, včetně deodorantu, musí být v průhledném sáčku.

Co všechno by mělo být v evakuačním zavazadle?

Evakuační batoh – víc než jen pár konzerv:

Základem jsou samozřejmě trvanlivé potraviny, ale zapomeňte na nudné konzervy! Myslete na energetickou hustotu. Sušené ovoce, ořechy, energetické tyčinky, müsli, sušené maso – tohle zasytí a nenadělá v batohu moc místa. K tomu pár konzerv na změnu, ale spíš menších. Voda je klíčová – minimálně 2 litry na osobu a den, ideálně více a v pevných lahvích, ne plastových. Chléb je těžký, raději multifunkční placky nebo sušenky.

  • Základní vybavení: Nůž (multifunkční je skvělý), zapalovač/zápalky v nepromokavém obalu, šátek (na mnoho použití), pevná izolační podložka pod karimatku, malá lékárnička (antiseptikum, náplasti, léky na bolest a průjem).
  • Osobní doklady a finance: V nepromokavém obalu, ideálně rozdělené na více míst.
  • Komunikace: Přenosné rádio s nabíjením (sluneční panel je skvělý) a plně nabitý mobilní telefon s powerbankou. Zvažte satelitní telefon pro krizové situace.
  • Oblečení: Vrstvené oblečení, aby se dalo přizpůsobit počasí – termoprádlo, fleecová mikina, nepromokavá bunda a kalhoty. Silné ponožky a čepice.
  • Hygiena: Základní hygienické potřeby, suchý šampon, vlhčené ubrousky.
  • Orientace: Mapa oblasti, kompas, GPS navigace (s nabitými bateriemi).
  • Bezpečnost: Svítilna s náhradními bateriemi, píšťalka, nouzová folie.

Důležité: Batoh by měl být pohodlný a dobře sedět. Pravidelně kontrolujte obsah a doplňujte zásoby. Připravte si evakuační plán s rodinou a domluvte se na srazném místě.

  • Balení: Nejdříve těžší věci na dno batohu, nepromokavé věci nahoře.
  • Váha: Neberte si zbytečně těžké věci. Snažte se udržet váhu batohu co nejnižší.
  • Testování: Před cestou si batoh zkuste zabalit a nosit, abyste zjistili, jestli vám sedí.

Co sebou do příručního zavazadla?

Do příručního zavazadla patří to nejnutnější pro případ zpoždění zavazadla, ideálně na 2 dny. Spodní prádlo, funkční triko a ponožky – volíme materiály odvádějící vlhkost. Zubní kartáček, pasta a hygienické ubrousky. Nepostradatelná je lékárnička s osobními léky, případně antiseptikum a náplasti na odřeniny. Peníze a doklady – ideálně v několika pouzdrech, jedno na peníze, druhé na doklady a třetí na kopie. Důležité telefonní čísla (pojišťovna, karta) offline v telefonu. Multifunkční nástroj s nožíkem, nůžkami a šroubovákem se hodí vždy. Nabíječka na telefon a powerbanka s dostatečnou kapacitou, malá čelovka. Lehká pláštěnka zabere minimum místa a zachrání v dešti. Cestovní ručník z mikrovlákna schne rychle. Malá láhev na vodu. Snažte se minimalizovat váhu a objem, využijte kompresní obaly.

Co nesmím mít v odbaveném zavazadle?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří klasika: zbraně (včetně zbraní na sebeobranu, i když se vám to zdá neškodné!), výbušniny (to je jasné!), nože (i ty “obyčejné” – raději je sbalte do batohu, co máte u sebe), hořlaviny (lihový vařič s plnou nádobkou? Lepší ne!), nebezpečné chemické látky (to je široký pojem, ale obecně platí – pokud si nejste jisti, raději to nebalte), obranné spreje (i pepřový sprej patří do příručního zavazadla). A pozor na tlakové nádoby – spreje na vlasy, plynové kartuše a podobně.

Důležité pro všechny milovníky technologií v divočině: elektroniku s bateriemi (notebook, mobil, foťák, powerbanky, atd.) nebalte do odbaveného zavazadla. Baterie se mohou při manipulaci s kufry poškodit a způsobit požár. Vždy je mějte u sebe v příručním zavazadle. To platí i pro náhradní baterie.

Tip pro zkušené: Pokud cestujete s drahou fotografickou výbavou, zvažte její pojištění a případně ji vezměte jako příruční zavazadlo. Ztráta nebo poškození drahé techniky při přepravě je nepříjemná věc.

  • Praktická rada: Vždy si před cestou zkontrolujte aktuální seznam zakázaných předmětů na stránkách letecké společnosti. Předpisy se mohou lišit.

Kam zabalit léky do letadla?

Kam s léky v letadle? Tohle je otázka, která trápí mnohé cestovatele. A odpověď zní: do příručního zavazadla! Letecké společnosti totiž za ztrátu věcí z odbaveného zavazadla neručí, a proto je naprosto klíčové mít léky, které potřebujete během letu, neustále po ruce. Nejen léky, ale i všechny cennosti – peníze, doklady, elektroniku – patří výhradně do příručního zavazadla. Zabalte je do samostatné, snadno přístupné tašky nebo batohu, abyste je měli rychle k dispozici při kontrole na letišti i během letu. Před letem si vždy ověřte, zda vaše léky splňují předpisy pro přepravu v letadle, ať už jde o množství, tak i o typ léků. Některé léky vyžadují lékařský předpis a je nutné je mít v originálním obalu s pokyny k použití. Ještě jedna rada na závěr: pořiďte si kopie všech důležitých dokladů a uložte je odděleně od originálů, například do cloudu nebo e-mailu. Tím se ochráníte před nepříjemnostmi v případě ztráty zavazadla.

Nezapomeňte, že i v případě léků na běžné nemoci je lepší mít dostatečnou zásobu na celou cestu s rezervou, pro případ zpoždění letu nebo jiných nečekaných událostí. Dobře připravení budete cestovat s klidnějším svědomím!

Co si dát do evakuačního zavazadla?

Evakuační zavazadlo by mělo být kompaktní a funkční, zkušenosti z desítek zemí mi ukázaly, že méně je více. Základní trvanlivé potraviny jsou klíčové: konzervy (maso, ryby, luštěniny), energetické tyčinky – vybírejte ty s delší trvanlivostí. Dobře zabalený chléb je méně praktický, raději sáhněte po sušenkách nebo krekerech. Voda je nejdůležitější, minimálně 2 litry na osobu a den, ideálně v nepropustných lahvích. Nepodceňujte balení, vlhká či rozdrcená potravina znehodnotí celý obsah.

Předměty denní potřeby: malá lékárnička s léky na běžné neduhy, hygienické potřeby (dezinfekce, vlhčené ubrousky), multifunkční nůž, svítilna (ideálně s dynamo efektem), zapalovač, šátek či multifunkční šátek (ochrana před sluncem/chladem). Jídelní nádobí: lehká a skladná miska a lžíce. Není nutný celý příbor.

Dokumenty: kopie všech důležitých dokladů (občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz, zdravotní pojištění) – originály uložte zvlášť. Peníze: hotovost v malých bankovkách různých měn, bankovní karta (ověřte si, zda funguje i offline). Cennosti: redukujte na minimum, co je skutečně nezbytné. Vždy je lepší mít v batohu minimum věcí a věnovat se prioritně bezpečí a rychlému pohybu.

Co je malá osobní taška?

Malá osobní taška, váš věrný společník na cestách po světě – to není jen obyčejná kabelka nebo batoh. Je to strategicky důležitý kus zavazadla, který vám ušetří čas i nervy, a to zejména na letištích od Tokia po Buenos Aires. Musí se vám vejít na klín nebo pod sedadlo před vámi, což je klíčové pro pohodlný let. Projděte s ní bez problémů bezpečnostní kontrolou a mějte ji neustále u sebe, s vašimi důležitými doklady, léky, a samozřejmě, dobrou knihou pro ty dlouhé lety nad Atlantikem. Myslete na rozměry! Ty se liší od letecké společnosti k letecké společnosti, a dokonce i v závislosti na typu letadla. Před odletem si vždycky ověřte přesné požadavky. Ideální volbou je malý batoh, praktická kabelka, nebo elegantní taška přes rameno – záleží na vašem stylu a délce cesty. V Tokiu oceníte lehkou kabelku, zatímco na trek v Nepálu se neobejdete bez odolného batohu. Vždycky se vyplatí mít po ruce kapesníčky, dezinfekci a powerbanku – ty vám zaručeně usnadní cestování, ať už se nacházíte kdekoliv.

Tip od zkušeného cestovatele: Zvolte si barevnou variantu, která vám usnadní rychlou identifikaci na přeplněném zavazadlovém pásu. A nezapomeňte na dostatečně velkou kapsu na palubní lístek a cestovní pas – ty budete potřebovat častěji než si myslíte.

Kam dát parfém do letadla?

Parfém s sebou do letadla vezmeš bez problémů, ale pozor na pravidla pro tekutiny! Lahvička musí mít max. 100 ml a vše musí být v průhledném, zip-lock sáčku (ideálně ten s opakovaným uzavíráním – ušetříš místo v batohu). Celkový objem všech tekutin v sáčku nesmí přesáhnout litr. Tohle se hodí vědět i při cestách po horách nebo na kole – pokud si s sebou bereš menší lahvičky s olejem, krémem apod., vždycky je lepší mít je v jednom uzavíratelném sáčku, abys je snadno prošel kontrolou. Při balení mysli na to, že letadlo není úplně nejlepší místo pro rozbití lahvičky s oblíbenou vůní. Raději si parfém zabal do bublinkové fólie nebo do oblečení pro extra ochranu.

Tip pro zkušeného cestovatele: pokud používáš cestovní balení, nezapomeň na to, že i malé lahvičky se musí vejít do toho litrového sáčku. A pokud si parfém kupuješ na místě, ujisti se, že je v objemu vhodném pro leteckou přepravu, abys neměl problém s kontrolorem.

Co můžu mít na palubě letadla?

Co se týče toho, co si můžete vzít s sebou na palubu letadla, platí jednoduché pravidlo: čím méně, tím lépe. Ale některé věci si prostě vzít musíte. Základní výjimky z přísných pravidel pro tekutiny, aerosoly a gely zahrnují:

  • Dětské a kojenecké jídlo na dobu letu: Nebojte se vzít si dostatek pro vaše dítě. Kontroly jsou zpravidla tolerantní, ale je vhodné mít v případě potřeby připravený doklad o věku dítěte.
  • Léky a dietní jídlo: Nezapomeňte si vzít potřebné léky. Doporučuji mít u sebe lékařský předpis nebo potvrzení od lékaře. To samé platí i pro dietní jídlo – prokázat potřebu je vždycky výhoda. Zvažte i možnost individuálně balených porcí, aby se vám lépe procházely kontrolou.
  • Tekutiny, aerosoly a gely z letištních obchodů: Kouzlo je v tom “letištních”. Pokud si koupíte tekutiny, aerosoly a gely v obchodech za bezpečnostní kontrolou, a budou v neporušeném bezpečnostním balení s dokladem o koupi, nemusíte se bát. To je skvělý tip pro ty, kteří se bojí letu a potřebují si vzít něco na uklidnění – ale kupte si to až za kontrolou.

Důležité upozornění: Pravidla se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, ze které odlétáte a do které přilétáte. Vždy si před odletem ověřte aktuální pravidla na webových stránkách vaší letecké společnosti. Nepodceňujte to! Zbytečné komplikace na letišti nikomu nepomohou.

  • Vždy si připravte všechny potřebné dokumenty (lékařský předpis, potvrzení o koupi apod.) předem, abyste je měli snadno po ruce.
  • Balení tekutin, gelů a aerosolů v průhledných uzavíratelných sáčcích zjednoduší kontrolu.
  • Před cestou si vytvořte seznam věcí, které chcete vzít na palubu, a porovnejte ho s pravidly letecké společnosti.

Kam zabalit deodorant do letadla?

Berete si deodorant do letadla? Žádný problém! Klasický pevný deodorant není omezen objemovými limity tekutin a můžete si ho vzít s sebou jak do příručního, tak do odbaveného zavazadla. To se ale netýká deodorantů ve spreji nebo gelu. Ty podléhají pravidlům o tekutinách a jejich celkový objem nesmí překročit 100 ml. Balte je tedy do průhledného plastového sáčku s uzavíratelným zipem, spolu s ostatními tekutinami, jako jsou krémy, gely na vlasy či pasty na zuby. V opačném případě vám je bezpečnostní kontrola na letišti zabaví. Z vlastní zkušenosti vím, že tato pravidla se striktně dodržují, takže je lepší se na ně důkladně připravit a předejít tak nepříjemnostem před odletem. Pro jistotu si vždy před cestou ověřte aktuální pravidla letecké společnosti a bezpečnostní kontroly na daném letišti. Může se stát, že se některá pravidla liší v závislosti na destinaci.

Kam s deodorantem v letadle?

Letíte na dovolenou a řešíte, co s deodorantem? Žádný problém! Stejně jako u všech tekutin platí i pro aerosolové deodoranty pravidlo 3-1-1. To znamená, že každá nádobka nesmí překročit 3,4 unce (100 mililitrů). Týká se to jak příručního, tak odbaveného zavazadla.

Většina leteckých společností striktně dodržuje tato pravidla, takže se vyhněte nepříjemnostem a zkontrolujte si objem vašeho deodorantu předem. Nezapomeňte, že se jedná o celkový objem, a to i v případě, že máte více malých deodorantů. Každý musí splňovat limit 100 ml.

Důležité: Všechny tekutiny, gely a aerosoly, včetně deodorantu, musíte zabalit do průhledného, uzavíratelného plastového sáčku o maximálním objemu 1 litr. Tento sáček se pak vloží do vašeho příručního zavazadla. Kontrolujte si to před odjezdem, aby se vám nestalo, že vám deodorant zabaví na letišti.

Pro usnadnění balení doporučuji:

  • Používat cestovní verzi deodorantu, pokud je k dispozici.
  • Překontrolovat si rozměry a objem deodorantu ještě před cestou na letiště.
  • Mít připravený průhledný sáček na tekutiny a gely předem.

A co když zapomenete? Většina letišť má obchody s cestovními potřebami, kde si můžete pořídit menší verzi deodorantu. Nicméně, je vždycky lepší se na to připravit předem a vyhnout se zbytečnému stresu a zdržení na letišti.

Tip pro zkušené cestovatele: Pečlivě si prohlédněte webové stránky vaší letecké společnosti, abyste si ověřili aktuální pravidla pro přepravu tekutin a aerosolů. Pravidla se mohou mírně lišit v závislosti na letecké společnosti a cílové zemi.

  • Zkontrolujte objem.
  • Použijte průhledný sáček.
  • Přečtěte si pravidla letecké společnosti.

Co nesmí do zavazadlového prostoru?

Takže, co se nesmí do odbaveného zavazadla? To je otázka, na kterou by měl znát odpověď každý zkušený cestovatel. Zapamatujte si, že letecké společnosti mají nulovou toleranci k riziku. Proto se seznam zakázaných věcí zdá být nekonečný, ale dá se to zvládnout.

Absolutně zakázané:

  • Výbušniny a pyrotechnika: To zahrnuje i zdánlivé neškodné věci, jako jsou petardy. Nezkoušejte to obejít!
  • Střelné zbraně a střelivo: Ani pro sběratele. Vždycky se obraťte na leteckou společnost pro výjimky, a to hodně dopředu.
  • Nože, břitvy, sekery a podobné předměty: I když máte nejostřejší nůž na máslo na světě, raději ho nechte doma. Pravidla jsou velmi přísná.
  • Chemické a toxické látky: Kyseliny, žíraviny, bělidla – to vše patří do kategorie nebezpečného zboží. Nezkoušejte to provést ani v malém množství.
  • Hořlaviny: Zapalovače (kromě jednorázových), laky na vlasy, spreje – vše se řídí přísnými limity. Zkontrolujte si předpisy konkrétní letecké společnosti.
  • Radioaktivní, toxické a infekční látky: Jasně, tyhle asi nikdo nebalí do kufru, ale pro jistotu.
  • Obranné spreje a repelenty: Mnoho z nich obsahuje hořlaviny.

Tip pro zkušeného cestovatele: Před cestou si vždycky zkontrolujte aktuální předpisy vaší letecké společnosti. Na jejich stránkách najdete podrobné seznamy zakázaných předmětů. Vyhnete se tak nepříjemnostem a zdržení na letišti.

Důležité: Ne všechno, co je zakázáno v odbaveném zavazadle, je zakázáno v příručním zavazadle. Nicméně i tam platí určitá omezení, která je potřeba dodržovat. Vždy je lepší být obezřetný a vyhnout se problémům.

Co nesmí být v odbaveném zavazadle?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří žádné předměty, které by mohly ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje zjevné položky jako zbraně (včetně replik!), výbušniny, hořlaviny (např. spreje na vlasy, zapalovače – ty se doporučují v příruční zavazadle), nebezpečné chemické látky (např. ředidla, kyseliny) a tlakové nádoby (např. spreje na sebeobranu). Mnoho lidí podceňuje i nože – i zdánlivě neškodné nožíky na ovoce či multifunkční nástroje mohou být problém.

Méně zřejmý je zákaz některých druhů elektroniky v odbaveném zavazadle. Baterie v noteboocích, mobilech, fotoaparátech a podobných zařízeních se mohou v důsledku otřesů a tlaku během letu přehřát a vznítit. Proto je vždy nutné tyto baterie před odbavením z přístrojů vyjmout a vzít si je s sebou do příručního zavazadla. Zkušenosti z cest po světě ukazují, že pravidla se liší leteckou společností a zemí, proto si vždy před odletem důkladně ověřte aktuální pokyny na webových stránkách vaší letecké společnosti. Neznalost předpisů může vést k ztrátě zavazadla, zpoždění a v krajním případě i k právním problémům.

Obranné spreje jsou absolutně zakázány v odbaveném i příručním zavazadle. To platí prakticky ve všech zemích světa, a to i v případě, že jsou legální v zemi vašeho pobytu.

Scroll to Top