Co se nesmí do letadla? To je otázka, kterou si klade každý zkušený cestovatel, a věřte mi, i po letech se v detailech dá lehce ztratit. V zavazadlech, které se odbavují, je absolutně zakázáno přepravovat výbušniny – to je jasné. Ale co je méně zřejmé? Jsou to například plyny pod tlakem (včetně sprejů), hořlavé kapaliny (lak na nehty, alkohol nad 70%), toxické a infekční látky (chemikálie, léky, které vyžadují speciální povolení), radioaktivní materiály, peroxidy (včetně bělidla s vyšším obsahem), žíraviny (kyseliny, louhy) a samozřejmě palivo. Vždycky se mi vyplatilo zkontrolovat si konkrétní seznam zakázaných předmětů u mé letecké společnosti – každá má totiž mírně odlišná pravidla. Najdete ho obvykle na jejich webových stránkách.
Nezapomínejte, že tohle se týká zavazadel, která se odbavují! Do příručního zavazadla se omezení týkají nejen výše zmíněných látek, ale i ostrých předmětů (nože, nůžky, pilníky), zbraní (i napodobenin!), a dokonce i větších lahví s tekutinami. Tekutiny v příručním zavazadle musí být v malých, maximálně 100ml lahvičkách, umístěných v uzavíratelném průhledném sáčku (tzv. kosmetická taštička). Pokud si nejste jisti, zda se nějaký předmět smí brát do letadla, raději ho nechte doma. Zdržení na letišti kvůli prověřování zavazadla nikomu radost nedělá a ztráta času a nervů je na dovolené to poslední, co chcete.
Pro jistotu si ještě před odletem ověřte pravidla na stránkách letiště, ze kterého letíte, a u letecké společnosti. Je to časově nenáročná záležitost, která vám může ušetřit spoustu starostí. A pamatujte – lépe zabalit a zbytečně se nedostat do nepříjemné situace.
Co nesmí do zavazadlového prostoru?
Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří zbraně, výbušniny a další nebezpečné předměty jako nože, hořlaviny, nebezpečné chemické látky či obranné spreje. Zapomenout nesmíte ani na tlakové nádoby. Zde je však důležité vědět, že i zdánlivě neškodné předměty, jako spreje na vlasy, mohou být klasifikovány jako nebezpečné a zakázány. Vždy se řiďte pokyny letecké společnosti a předem si ověřte, zda daný předmět smí být přepravován.
Důležitá poznámka: Elektroniku, jako jsou notebooky, mobily a fotoaparáty, je nutné před odbavením zavazadla vyjmout a umístit do příručního zavazadla. Baterie z elektroniky se doporučuje vyjmout rovněž a přepravovat je odděleně, ideálně v ochranném obalu, aby se zabránilo poškození a případnému vzniku požáru. Toto pravidlo se týká i powerbank. Nedodržení těchto pravidel může vést k zpoždění letu nebo dokonce k zabavení vašeho zavazadla. Ušetřete si tak nepříjemnosti a pečlivě si prohlédněte seznam zakázaných předmětů na webových stránkách vaší letecké společnosti. Prověření tohoto seznamu je nezbytné před samotnou cestou.
Tip pro zkušené cestovatele: Přepravujete-li léky, které vyžadují speciální skladování nebo přepravu, je vhodné mít s sebou lékařské potvrzení a léky v originálním obalu. Také se vyplatí všechny důležité dokumenty, jako je cestovní pas a letenky, nést v příručním zavazadle.
Co je možné vzít na palubu letadla?
Co si můžete vzít s sebou do letadla? To je otázka, která trápí mnoho cestovatelů. Základní pravidlo je, že objem jednotlivých balení není omezen pro dětské a kojenecké jídlo na dobu letu, léky a dietní jídlo (s lékařským předpisem či potvrzením – tohle si opravdu nenechávejte doma!).
Důležité upozornění pro všechny, co si plánují koupit tekutiny, aerosoly a gely až na letišti: Ano, ty si můžete vzít na palubu, ale pouze pokud jsou zakoupeny v letištních obchodech (po pasové kontrole) a jsou v neporušeném bezpečnostním balení. Tohle je klíčové! Na letištích často narazíte na speciálně označené obchody, kde vám tyto produkty zabalí do bezpečnostních sáčků. Nepodceňujte to – ušetří vám to spoustu stresu při bezpečnostní kontrole.
Můj tip pro zkušené cestovatele: Nezapomeňte na to, že i léky v tekuté formě podléhají běžným pravidlům pro přepravu tekutin, ačkoliv jsou povoleny. Je lepší mít je v originálním obalu s jasně viditelným označením a raději si vzít i lékařský předpis, který vám usnadní případné kontroly. Některé léky vyžadují chlazení – na to nezapomeňte a zvažte, zda je to možné zajistit během cesty.
A ještě jedna drobnost: i když je něco povoleno na palubu, neznamená to, že je to pohodlné. Zkuste si před cestou promyslet, co skutečně potřebujete a co raději necháte doma, abyste nemuseli tahat zbytečné zavazadlo. Lehčí zavazadlo = pohodlnější cesta.
Co neprojde letištní kontrolou?
Letištní kontrola je přísná. V příručním zavazadle zapomeňte na zbraně jakékoli sorty – od pistolí a nožů po zdánlivě neškodné předměty jako praky, kuše či tasery. Repliky zbraní, i hračky, jsou rovněž zakázány. Výbušniny, hořlaviny (např. spreje na vlasy s vysokým obsahem alkoholu), pyrotechnika a silné zapalovače (ty s náplní nad určité množství paliva) jsou absolutně nepřípustné. Chemické a toxické látky (i běžné léky, které byste si měli nechat v lékárničce v odbaveném zavazadle a prokázat jejich potřebu lékařským potvrzením) jsou problematické. Ostré a špičaté předměty, jako jsou nůžky, pilníky, šroubováky, jsou často zdrojem problémů. Vždy je lepší si předem ověřit povolenou velikost nůžů na webových stránkách letiště, protože limity se mohou lišit. Velké množství tekutin (nad 100 ml) v příručním zavazadle také často způsobí problémy, proto je lepší vše nad tento objem zabalit do odbaveného zavazadla. Vždy se řiďte pokyny letištní kontroly a v případě pochybností se zeptejte personálu.
Co si dát do evakuačního zavazadla?
Evakuační zavazadlo? To je věc, na kterou se nesmí zapomenout! Základem jsou samozřejmě zásoby – trvanlivé potraviny, ideálně konzervy s dlouhou trvanlivostí, ověřte si datum spotřeby! Suchary, ne chléb – ten plesniví. A voda, voda, voda! Nepodceňujte její množství, na osobu počítejte minimálně 2 litry na den, a to na několik dnů. Praktické jsou tablety na čištění vody, na to se nespoléhejte jen na vodu z kohoutku.
Dále nezbytné věci: kompaktní jídelní miska a příbor, osobní doklady (ideálně v nepromokavém obalu a v kopii!), hotovost – bankomaty nemusí fungovat, pojistné smlouvy, cennosti. Přenosné rádio s dostatečnou zásobou baterií je nezbytné pro sledování aktuálních informací. Nezapomínejte na léky a osobní hygienické potřeby – malé, praktické balení je klíčové. Lehká svítilna s náhradními bateriemi je samozřejmostí.
Tip od zkušeného cestovatele: zabalte si multifunkční nástroj (nůž, šroubovák, otvírák…), zapalovač nebo zápalky v nepromokavém obalu, a malou lékárničku s obvazy a dezinfekcí. Lehká plachta nebo folie vám poskytne úkryt před deštěm. Nezapomeňte na dobrou náladu! V krizové situaci je klid a optimismus stejně důležité jako zásoby.
Co se smí a nesmi brát do letadla?
Balit na cestu letadlem chce trochu plánování, a to i pro zkušeného turistu. Do zavazadla, které se odbavuje, rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit letadlo nebo pasažéry.
Absolutně zakázáno:
- Výbušniny (samozřejmě!)
- Plyny (včetně turistických vařičů s plynovými kartušemi – ty raději do příručního zavazadla, ale i to chce ověřit u letecké společnosti!)
- Hořlavé kapaliny (líh, benzín, ale i některé spreje – pozor na opalovací krémy a repelenty, některé se přepravovat nesmí!)
- Toxické a infekční látky (včetně některých léků – raději si je nechte v originálním obalu s označením)
- Radioaktivní materiál (to je snad jasné)
- Peroxidy (např. v některých barvách na vlasy)
- Žíraviny (kyseliny, louhy)
- Paliva (i pro vařiče, lépe je nechat doma)
Tipy pro zkušené cestovatele:
- Vždy si před odletem ověřte aktuální pravidla přepravy nebezpečných látek u vaší letecké společnosti a na webových stránkách letiště. Pravidla se mohou měnit.
- Důležité léky si vezměte do příručního zavazadla s lékařským předpisem.
- Některé předměty, jako jsou nože, nůžky nebo větší množství tekutin, se mohou přepravovat pouze v odbaveném zavazadle, ale i to je potřeba ověřit předem.
- Plánujte balení s ohledem na váhu zavazadel. Přeprava nadváhy se zpoplatňuje a může vás to nepříjemně překvapit.
Nepodceňujte to! Nesprávné zabalení může vést k zpoždění, ztrátě zavazadla, a v nejhorším případě i k bezpečnostním problémům.
Co můžu mít v odbaveném zavazadle?
Do odbaveného zavazadla můžeš bez problémů hodit skoro cokoliv k jídlu. Sušené ovoce, energetické tyčinky, ořechy, müsli – to všechno je ideální na trek. Neboj se ani potravin s tekutou složkou.
Čokoláda, bonbony, nebo třeba i med – pokud je to v pevném obalu, žádný problém. Tekutiny nad 100 ml? Žádné omezení.
Tipy pro zkušené turisty:
- Vakuové sáčky ti ušetří místo a ochrání jídlo před vlhkostí.
- Balení do znovuuzavíratelných sáčků zabrání vniknutí hmyzu.
- Vyber si potraviny s dlouhou trvanlivostí – například konzervy, sušené maso nebo instantní polévky.
Co je potřeba zvážit:
- Hmotnost: Nezapomeň na váhový limit tvého zavazadla!
- Klimatické podmínky: V teplém počasí se některé potraviny rychleji kazí.
- Bezpečnost: Nevoz s sebou nic nebezpečného – ostré předměty, hořlavé materiály.
Co si vzít do letadla na dlouhý let?
Dlouhý let může být náročný, proto je důležité se řádně připravit. Láhev na pití s vodou je nezbytností – letecké společnosti často šetří na nápojích. Doplňte si tekutiny, než se dostanete na palubu a během letu. Léky, které pravidelně užíváte, mějte po ruce s lékařským předpisem, pro případné kontroly.
Nafukovací cestovní polštář je investice, která se vyplatí. Umožní vám pohodlnější spánek, zvláště pokud sedíte u okénka. Hygienické potřeby a kosmetika by měly být v cestovní velikosti a v uzavíratelných obalech, kvůli bezpečnostním předpisům. Nezapomeňte na balzám na rty, suchý vzduch v letadle je vysušující.
Powerbanka je klíčová pro dobíjení telefonu a dalších elektronických zařízení. Svačina a jídlo do letadla vám ušetří peníze a zajistí, že nebudete hladoví. Vyberte si něco lehkého, ale vydatného.
Škraboška na spaní vám pomůže odstínit světlo a zajistí soukromí. Špunty do uší jsou nezbytné pro utlumení hluku z letadla a okolí, a pro klidnější spánek. V ideálním případě zvolte ty s potlačením hluku. Nepodceňujte ani dezinfekční ubrousky na ruce a povrchy. U dlouhých letů se doporučuje i kompresní punčochy pro prevenci krevních sraženin.
Co nepatří do evakuačního zavazadla?
Evakuační batoh? To není čas na experimentování! Objem je nepřítel rychlého úniku. Zapomněť na těžké stany, spacáky s peřím a podobné dobroty. Místo toho:
- Lehké a kompaktní vybavení: Prioritou je funkčnost a nízká váha. Malá, skladná lékárnička, multifunkční nůž, lehká svítilna – to je základ.
- Potraviny s dlouhou trvanlivostí: Energetické tyčinky, sušené ovoce, konzervy – nic, co by se rychle zkazilo. Myslete na kalorie a minimum objemu.
- Hydratace: Voda je nejdůležitější. Dobře se osvědčí lehké, skládací láhve nebo vaky na vodu. Tablety na čištění vody jsou skvělým záložním řešením.
Co rozhodně nepatří do evakuačního batohu:
- Objemné předměty
- Rychle se kazící potraviny
- Alkoholické nápoje (zhoršují úsudek)
- Střelné zbraně (zbytečné komplikace, nebezpečí)
- Nebezpečné látky a jedy
Tip pro zkušené: Vysoká priorita má dobře nabitý telefon s powerbankou a mapa oblasti. Nepřetěžujte se zbytečnostmi, každá gram navíc se stává překážkou. Cvičte si sbalení a nošení batohu, abyste věděli, co zvládnete.
Co se musí vyndat z příručního zavazadla?
Zkušený cestovatel ví, že bezpečnostní kontrola na letišti je nezbytnou součástí cesty. Ačkoliv se občas objeví neočekávané zdržení v důsledku mimořádných bezpečnostních opatření, s trochou přípravy se jim dá předejít. Nejdůležitější je správné balení příručního zavazadla.
Při balení myslete na to, že větší elektroniku, jako jsou notebooky, tablety a větší telefony, budete muset z příručního zavazadla vyjmout a dát zvlášť na pás. Stejně tak sáček s tekutinami, aerosoly a gely (TSA-approved bag) musí být oddělený a snadno přístupný. Zapamatujte si, že objem jednotlivých nádob nesmí překročit 100 ml a všechny musí být v jednom uzavíratelném sáčku o maximálním objemu 1 litr. Není to jen otázka bezpečnosti, ale i rychlého průchodu kontrolou – zbytečné zdržení si nikdo nepřeje.
Tip pro zkušené: abyste si usnadnili práci a zrychlili prohlídku, připravte si elektroniku a sáček s tekutinami už doma. Vložte je do samostatné kapsy batohu či tašky, a ušetříte tak drahocenný čas na letišti. Nezapomeňte, že i léky je potřeba mít odděleně a s patřičnou dokumentací.
Další užitečná rada: kovové předměty, jako jsou opasky s kovovou sponou, mince a šperky, je vhodné dát do kapes kabátu, abyste je nemuseli vyndavat z kapes batohu. To také urychlí průchod bezpečnostní kontrolou.
Co všechno vidí rentgen na letišti?
Letištní rentgen vidí hustotu materiálů. Kovy a sklo, díky vysoké hustotě, pohlcují více rentgenového záření a na snímku se jeví tmavě. Lehčí materiály, třeba jídlo nebo textil, se zobrazí světleji. Systém pak přidá barvy pro lepší orientaci – organické materiály jsou často oranžové, kovy tmavé.
Zajímavostí je, že moderní skenery používají technologie jako například zpětné rozptylové rozptylové rentgenové záření (backscatter X-ray), které umožňuje vidět i objekty skryté pod oblečením. To ale neznamená, že vidí všechno – například tekutiny v plastových lahvích se mohou jevit nevýrazně a zkušený pašerák se může pokusit o maskování.
Při procházení kontrolou je důležité si uvědomit:
- Elektrozařízení: Notebooky, tablety a mobily by měly být vyjmuty z zavazadla a vloženy do samostatné přihrádky pro kontrolu.
- Tekutiny: Tekutiny v kapalinách nad 100 ml jsou zakázané. Vždy je dobré si je připravit do transparentní uzavíratelné tašky.
- Ostré předměty: Nůžky, nože a další ostré předměty musí být v odbaveném zavazadle.
Důkladná příprava před odletem ušetří čas a zbytečné komplikace.
Co nesmím mít v kufru?
Do kufru rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu nebo ostatních cestujících. To zahrnuje samozřejmě výbušniny (včetně zábavní pyrotechniky), střelné zbraně a jakékoli ostřejší předměty jako nože, břitvy, sekery – i když se jedná o lovecký nůž, je lepší ho nechat doma. Stejně tak chemické a toxické látky (kyseliny, žíraviny, ředidla), hořlaviny (lak na vlasy v tlakové nádobě, benzín) a žhavící zapalovače.
Méně zřejmé, ale stejně důležité, jsou radioaktivní, toxické a infekční látky. Důkladně zkontrolujte léky, které si berete s sebou – některé mohou mít omezení v přepravě. Také obranné spreje a repelenty jsou často zakázané, nebo podléhají přísným omezením. Vždy si před cestou ověřte aktuální předpisy letecké společnosti a příslušných úřadů, jelikož se pravidla mohou měnit. Například větší množství tekutin v příručním zavazadle podléhá striktním pravidlům ohledně objemu a obalů. Nezapomeňte, že i nevinně vypadající předměty mohou být problém, pokud překročí povolená množství nebo jsou nesprávně zabaleny.
Tip: Před cestou si zkontrolujte webové stránky letiště a letecké společnosti, abyste se vyhnuli nepříjemnostem na letišti. Informace o povolených a zakázaných předmětech tam bývají podrobně uvedeny.
Co všechno by mělo být v evakuačním zavazadle?
Evakuační zavazadlo? To není jen obyčejná taška, milí cestovatelé, to je vaše pohotovostní záchranná síť. Myslete na to jako na expedici do neznáma, kde se neobejdete bez důkladné přípravy. Základní vybavení? To je jen začátek.
Jídlo, pití a nádobí: Zapomeňte na gurmánské zážitky. Prioritou je kalorická hustota a trvanlivost. Tři dny vydatných zásob – myslete na energetické tyčinky, konzervy (otevírák nezapomeňte!), sušené ovoce a ořechy. Nepodceňujte pitný režim – balená voda je samozřejmostí. Nádobí? Lehké, skladné a hygienické.
Léky a hygiena: Základní lékárnička – léky na chronická onemocnění, analgetika, antipyretika, obvazy, dezinfekce. Hygienické potřeby – zubní kartáček, pasta, mýdlo, vlhčené ubrousky. Nezapomeňte na opalovací krém a repelent proti hmyzu – i v nouzi se budete muset chránit před sluncem a komáry.
Oblečení: Vrstvení je klíčové. Náhradní prádlo na tři dny, teplé oblečení, nepromokavá bunda a pevná obuv – předpověď počasí neznáme.
Cennosti, doklady, dokumenty: Kopie důležitých dokumentů (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, pojištění) uložte odděleně od originálů. Hotovost, platební karty – důležité je rozdělení rizik.
Přístroje a zábava: Nabíječka na telefon, powerbanka – komunikace je zásadní. Malá knížka, hra nebo puzzle může zpříjemnit dlouhé chvíle. Klíčové je ale, aby to nezatěžovalo.
Věci pro přenocování: Lehká spací podložka, deka, karimatka – pokud je to možné. Spánek v nouzi je důležitý pro psychickou odolnost.
Věci pro domácí zvíře: Pokud máte mazlíčka, nezapomeňte na jeho potřeby – krmivo, vodu, misky, obojek a vodítko. Identifikační známku samozřejmě nezapomeňte.
Důležité:
- Mapa okolí: Vždy se hodí znát okolí.
- Svítilna: Nejen baterka, ale i čelovka.
- Multifunkční nástroj: Nůž, nůžky, šroubovák – univerzální pomocník.
- Plastové sáčky: Na odpadky, ochranu před vlhkostí, i na různé drobnosti.
A nakonec: Zavazadlo by mělo být co nejlehčí a přitom co nejpraktičtější. Představte si, že ho budete muset nést sami.
Co je malá osobní taška do letadla?
Co si vzít do letadla jako malou osobní tašku? To je otázka, kterou si klade každý zkušený cestovatel. A odpověď zní: jednu příruční tašku o rozměrech max. 40 x 30 x 20 cm a váze do 10 kg. To je klíčové – musí se vám vejít pod sedadlo před vámi! Žádné tlačení a mačkání do úložných prostor nad hlavami!
Zapamatujte si toto číslo: 40 x 30 x 20. Před cestou si tašku doma důkladně změřte, abyste se vyhnuli nepříjemnostem na letišti. Překročení limitů může znamenat poplatek, a to dost citelný.
Co si tedy sbalit? Praktický malý batoh, elegantní kabelka, nebo taška na notebook jsou ideální. Já osobně preferuji batoh – lepší rozložení váhy a více kapes na organizaci věcí.
Nezapomeňte na důležité věci: doklady, léky, telefon a nabíječku. Vše důležité, co chcete mít po ruce během letu. Kosmetiku raději do malých cestovních balení – aby se vám vešla a splnila pravidla pro tekutiny (max. 100 ml v jednom obalu a vše v průhledném sáčku).
A malý tip na závěr: i když je vaše příruční zavazadlo v pořádku, na letišti se vždycky může stát něco nečekaného. Proto si vždy nechte něco místa navíc pro případné nákupy na letišti.
Kam zabalit nabíječku do letadla?
Nabíječku, stejně jako další elektroniku (telefon, tablet, notebook), si berte do příručního zavazadla. Vždycky je lepší mít ji u sebe, abyste se vyhnuli ztrátě nebo poškození v odbaveném zavazadle.
Důležité: Při bezpečnostní kontrole budete muset elektroniku vyndat z tašky a dát ji zvlášť na pás. Proto ji mějte snadno dostupnou, nejlépe v horní části příručního zavazadla. S tekutinami (včetně gelů a past) platí stejná pravidla – vše do sáčku s uzavíratelným zipem o objemu max. 1 litr a jednotlivé nádobky do 100 ml.
Tip pro zkušenější cestovatele:
- Používejte univerzální nabíječku, abyste si ušetřili místo a nemuseli tahat více adaptérů.
- Pokud letíte na delší dobu, zvažte powerbanku s dostatečnou kapacitou. Ale pamatujte, že i powerbanka patří do příručního zavazadla a musí splňovat pravidla pro přepravu lithiových baterií (většinou do 100Wh).
- Některé letecké společnosti mají limity pro množství powerbank, proto si před odletem ověřte podmínky vašeho letu.
Pro bezproblémovou cestu je dobré si všechny předpisy letecké společnosti přečíst předem.
Jaké kalhoty do letadla?
Na palubu letadla se nejlépe hodí pohodlné, volné kalhoty z přírodního materiálu, jako je bavlna nebo len. Vyhněte se těsným kalhotám a džínám, které mohou bránit krevnímu oběhu během dlouhého letu. Ideální jsou kalhoty s elastickým pasem nebo šňůrkou, pro maximální komfort. Zapínání na knoflíky a zipy může být během letu nepříjemné.
Důležité detaily:
- Vrstvení: Letadla jsou často přehnaně klimatizovaná, proto se vyplatí vrstvit oblečení. Mějte po ruce svetr nebo lehkou bundu.
- Pohodlná obuv: Nezapomeňte na pohodlnou obuv, nejlépe tenisky nebo baleríny. Vyhněte se vysokým podpatkům a těsným botám.
- Praktické kapsy: Zvolte kalhoty s praktickými kapsami na cestovní doklady a drobnosti. Ušetříte si tak nervy při bezpečnostní kontrole.
- Volba barvy: Tmavší barvy lépe maskují případné nehody s jídlem nebo nápoji.
Co se vyvarovat:
- Těsných kalhot, které omezují pohyb a prokrvení.
- Kalhot z neprodyšných materiálů, jako je polyester.
- Oblečení s kovovými detaily, které by mohly vyvolat problémy při bezpečnostní kontrole.
Co všechno vidí rentgen?
Rentgen, to není jenom hledání zlomenin na dovolené. V traumatologii je samozřejmě nejčastější, ale zkušený cestovatel by měl vědět, že dokáže mnohem víc. Na kvalitním snímku jsou vidět i změny na měkkých tkáních a orgánech. Představte si, že vám v exotické zemi něco není v pořádku s plícemi – rentgen to odhalí. Stejně tak problémy s břichem nebo třeba podezření na něco v prsou (mammografie). Hodně záleží na tom, jak je snímek pořízen a jakou část těla zobrazuje. V některých zemích může být kvalita RTG zařízení horší, než jsme zvyklí, takže je dobré si ověřovat certifikaci kliniky. Nezapomeňte, že rentgenové záření je ionizující, takže je dobré se vyhnout zbytečnému ozáření. A co je nejdůležitější – pořiďte si cestovní pojištění s komplexním krytím zdravotní péče, abyste se nemuseli starat o náklady na vyšetření v zahraničí. RTG je prostě nenahraditelný nástroj, i když na dovolené doufáme, že ho nikdy nebudeme potřebovat.
Proč nemít kraťasy v letadle?
Těsné, neprodyšné materiály – to je letecká noční můra, kterou jsem zažil na desítkách letů po celém světě. Představte si dlouhé hodiny v tlaku nižším než na zemi, v suchém a recyklovaném vzduchu. V úzkých sedadlech se vaše nohy stlačují v kalhotách z polyesteru nebo jiných syntetických materiálů. Výsledek? Otékání nohou, bolest a nepříjemný pocit z nadměrného pocení. Tělo se v podstatě dusí. Viděl jsem to na vlastní oči v letadlech z Tokia do New Yorku, stejně jako v malých letadlech v Africe. Všude je to stejné.
Na rozdíl od toho, volné krátké šortky nebo sukně vám umožní lepší cirkulaci vzduchu. Problém je však v teplotě. Klimatizace v letadlech bývá často příliš silná, a tak se v krátkém oblečení budete cítit zbytečně prochladlí. Vždycky doporučuji vrstvit oblečení – například lehké kalhoty a tenkou mikinu, které snadno sundáte. Pohodlná bavlna nebo len jsou vždycky lepší volbou než syntetika. A nezapomínejte na ponožky z prodyšného materiálu – i ty přispívají k pohodlí vašich nohou během letu.
Kromě materiálu je důležitá i volnost pohybu. Těsné oblečení omezuje krevní oběh a zvyšuje riziko otékání. Volte oblečení, ve kterém se budete cítit pohodlně a budete se moci volně hýbat – to je klíč k příjemnému letu, ať už letíte do Prahy, nebo na Maledivy. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, pamatujte na to, že pohodlí je na prvním místě.
Co vyndat na kontrolu na letišti?
Kontroly na letišti – to je téma, kterému se nevyhnete, ať už cestujete kamkoliv. Zkušený cestovatel ví, že příprava je klíčová a zbytečné zdržení se dá snadno minimalizovat. Na bezpečnostní kontrole budete muset předložit všechny osobní věci. To opravdu znamená všechny – prohlédněte si důkladně kapsy, batoh, kabelku, i tu malou peněženku. Nepodceňujte to!
Kovové předměty jsou nepřítelem rychlé kontroly. Pásky, hodinky, šperky, mince – to vše vyndejte předem. Ušetříte si tak čas i nervy. V některých případech se budete muset i vyzují, obzvlášť pokud máte boty s kovovými prvky. Vždy je lepší být připraven a vyndat je sám, než abyste byli nuceni se kvůli tomu zdržet.
Svrchní oděv a pokrývka hlavy se také odkládají. Myslete na to, že v zimě to může znamenat trochu nepohodlí, proto se oblékněte do vrstev, abyste se snadno svlékli a zase oblékli. Nezapomeňte na tekutiny, které smíte nést v příručním zavazadle – ty musí být v průhledných plastových sáčcích a nesmí přesáhnout objem 100 ml.
Profesionální tip: Před cestou si zkontrolujte aktuální pravidla letiště, na kterém budete procházet kontrolou. Pravidla se mohou lišit a informovanost vám ušetří spoustu stresu. A ještě jeden bonus – pokud máte v kapsách klíče, vyndejte je také. Elektronické klíče od auta mohou občas spustit alarm.
Co mohu mít v příručním zavazadle?
Co si můžete vzít do příručního zavazadla na palubu letadla? To je otázka, která trápí mnoho cestovatelů. A věřte mi, po letech zkušeností vím, že odpověď není vždy jednoduchá! Základem je samozřejmě zdravý rozum, ale pár tipů se vám bude hodit. Povolené jsou potraviny vhodné k přímé konzumaci – tedy žádné experimentování s domácími marmeládami v pochybných skleničkách. Myslete na praktičnost. Sendviče, bagety, sýry, salámy a masné výrobky jsou vaše klasika. Balení by mělo být pečlivé, abyste se vyhnuli nehodám. Zapamatujte si – tekutiny v příručním zavazadle musí být v nádobkách do 100 ml a to vše v uzavíratelném průhledném sáčku.
Kuřáci, pozor! Cigarety si můžete vzít s sebou, ale kouření během letu je samozřejmě zakázáno. Elektronické cigarety a vapery patří do příručního zavazadla, nikoliv do odbaveného kufru. To je důležité si zapamatovat, protože letecké společnosti s tím bývají nekompromisní. Mnoho letišť má také přísná pravidla ohledně kapalin, gelů a aerosolů, takže se s tím vždy předem seznamte na webu vaší letecké společnosti.
Pro zjednodušení si před cestou vždy ověřte aktuální pravidla u vaší letecké společnosti. Pravidla se mohou měnit v závislosti na destinaci a letecké společnosti. Je lepší být připraven a vyhnout se nepříjemnostem na letišti. A co je nejdůležitější – zabalte si dostatek občerstvení, abyste si let co nejvíce zpříjemnili!