Pět klíčových věcí, které vám zaručí hladký průběh cesty:
- Dokumenty: Platný cestovní pas nebo občanský průkaz (pro děti samostatný!). Nepodceňujte ani další doklady – cestovní smlouvu, pokyny od cestovní kanceláře, tištěnou letenku/jízdenku (i v elektronické podobě je dobré mít záložní kopii offline!), řidičský průkaz (pokud plánujete řídit). Pro jistotu si zdokumentujte čísla důležitých kontaktů (pojišťovna, ambasáda) a uložte si je offline. Zvažte mezinárodní řidičský průkaz, pokud budete řídit v zahraničí.
- Finance: Mějte dostatek hotovosti v místní měně, ale také funkční kreditní a debetní kartu. Informujte banku o svých cestovních plánech, abyste předešli zablokování karty. Využijte cestovní karty s výhodnými kurzy a poplatky.
- Pojištění: Kvalitní cestovní pojištění je nezbytností. Zkontrolujte, zda kryje všechny vaše aktivity a případné rizikové sporty. Mějte pojišťovnu na dosah – číslo a kontaktní informace si uložte na více míst.
- Léky: Vezměte si dostatek všech léků, které pravidelně užíváte, a to s dostatečnou rezervou pro případ zpoždění. Mějte u sebe lékařský předpis. Zvažte i lékárničku s běžnými léky na bolest, průjem, alergie atd.
- Další tipy zkušeného cestovatele: Nezapomeňte na adaptér do zásuvky, pokud cestujete mimo EU. Nabíječku na telefon a powerbanku je samozřejmostí. Užitečné jsou i kopie všech důležitých dokumentů, které můžete uložit odděleně od originálů, ideálně do cloudu, ale i fyzicky. Nepodceňujte ani pohodlnou obuv a oblečení vhodné do daného klimatu. Před cestou si stáhněte offline mapy.
Dodatečná rada: Vždy si ověřte aktuální cestovní omezení a požadavky dané země před odletem!
Co si sbalit na 4 dny?
Čtyři dny? To je ideální délka na menší výlet, kde se dá sbalit opravdu lehce. Klasická sada? Dvoje džíny – jedna na každý den, a druhá jako záloha pro případ nehody. K tomu čtyři trička, aby se vám neomrzela stejná kombinace. Dva svetry vám zajistí tepelnou pohodu i v chladnějších večerech, nebo v případě nečekaného ochlazení. A jeden “zajímavý” top? Nebojte se experimentovat, zařadit něco, co vám zvedne náladu a oživí outfit. Pyžamo je samozřejmostí. A co je nejdůležitější? Jeden pár bot navíc! Už jste někdy zažili, že se vám podrážka utrhla, nebo se bota promočila? Druhý pár je pojištěním proti nepříjemným situacím.
Ale pozor! Tohle je jen základní kostra. Obsah vašeho batohu se musí přizpůsobit typu výletu. Jdete na trek? Potřebujete funkční oblečení a pevnou obuv. Letíte do města? Můžete si dovolit více elegance a méně objemných věcí. Plánujete aktivní dovolenou? Nezapomeňte na sportovní oblečení a potřebné vybavení. Plánujete relaxační pobyt v lázních? Pak si vemte pohodlný župan a pantofle.
A kosmetika? Miniatury jsou vaši nejlepší kamarádi! Ušetříte místo a váhu, a navíc je to praktické pro případ ztráty zavazadla. Nebojte se vzít si jen ty nejnutnější produkty a využít hotelové služby, pokud je to možné.
Pro zkušenější cestovatele: Zvažte použití cestovních obalů na oblečení – ušetříte místo a uspořádáte si zavazadlo. Rollování oblečení místo skládání zabere méně místa. A nezapomeňte na univerzální šátek, který vám poslouží jako šála, čepice, nebo i jako ochrana proti slunci.
Co nesmí být v kufru do letadla?
Balení na cesty letadlem může být pořádná oříšek, a proto je důležité znát, co se do zavazadel nesmí. Nedostatek informací v této oblasti může vést k zbytečnému stresu na letišti a dokonce i k problémům se zákonem. Zaměřme se na to, co rozhodně nepatří do vašeho kufru, ať už příručního, nebo odbaveného.
Příruční zavazadlo: Zde je situace přísnější. Zapomenout na kapesní nůž je jedna věc, ale zbraně (včetně replik!), výbušniny (i pyrotechnika!), hořlaviny (např. zapalovače, větší množství sprejů), chemické a toxické látky (včetně některých léků, ověřte si to u letecké společnosti) a tekutiny a gely v nadlimitním množství (většinou nad 100 ml) jsou absolutně tabu. Tekutiny se musí vejdou do uzavíratelného průhledného sáčku. Mějte na paměti, že i nevinně vypadající předměty mohou být klasifikovány jako nebezpečné, proto je lepší se poradit s leteckou společností, pokud si nejste jistí.
Odbavené zavazadlo: I když se tu pravidla zdají volnější, stále existuje řada zakázaných věcí. Patří sem výbušniny, plyny (včetně tlakových nádob s různými látkami), hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky (např. některé druhy baterií), radioaktivní materiál (samozřejmě!), peroxidy (např. v některých barvách na vlasy), žíraviny a paliva. Zde je riziko nebezpečí při přepravě mnohem vyšší kvůli množství a tlaku v nákladovém prostoru. Před letem si proto důkladně zkontrolujte obsah svého kufru a v případě pochybností se obraťte na leteckou společnost.
Důležité je si uvědomit, že se pravidla mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, do které cestujete. Vždy si proto před odletem ověřte aktuální pravidla u vaší letecké společnosti na jejich webových stránkách. Prevence je lepší než následky! Šetřete si nervy i čas a zabalte si zavazadla zodpovědně.
Co vzít s sebou?
Dobrá nálada je základ, to je pravda, ale na výlet se neobejdete bez praktických věcí. Občanský průkaz či pas jsou samozřejmostí, stejně jako průkaz pojištěnce – věřte mi, zbytečná byrokracie v zahraničí vám zkazí i ten nejlepší výlet. Nezapomeňte na léky, které pravidelně užíváte, a dostatek hygienických potřeb, jejich dostupnost v místě pobytu nemusí být vždy zaručena a kvalita může být otázkou diskuse. Pevná obuv je nezbytností, zejména pokud se chystáte na delší trasu – věřte mi, ochozené puchýře nejsou zrovna ideální společník na cestách. Vstupenku, samozřejmě, nemůžete zapomenout! A co je v létě ještě důležitější – ochrana před sluncem. Klobouk, sluneční brýle s UV filtrem a kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem jsou vaši nejlepší spojenci proti spálení. Nepodceňujte to, sluneční úpal vám může zkazit celý výlet a jeho následky mohou být nepříjemné i dlouhodobé. Doporučuji také malou lékárničku s náplastmi, antiseptikem a léky proti bolesti – prevence je vždy lepší než léčení.
Tip pro zkušené cestovatele: Vždy si zkontrolujte platnost cestovního pojištění a informujte se o případných zvláštních opatřeních v místě pobytu. Nepodceňujte sílu počasí a vždy si s sebou vezměte i něco proti dešti, ať už jde o pláštěnku nebo malý deštník. A nezapomeňte si nabít telefon!
Co sebou nebo co s sebou?
S sebou používáme, když si něco bereme s sebou na cestu, něco co nám bude užitečné během aktivity. Typické příklady na výletě: stan s sebou, batoh s sebou, lékárničku s sebou, mapu s sebou, dobrou náladu s sebou!
- Vždy, když si něco balíte do zavazadla, používejte “s sebou”.
- Praktické tipy pro turisty: seznam věcí, které si berete s sebou, vám ušetří čas a nervy. Doporučuji dělat si kontrolní seznamy (checklisty) pro různé typy výletů – víkendový výlet, trek do hor, plavba lodí.
Sebou (bez předložky “s”) se používá, když popisujeme pohyb vlastního těla. Na výletě se to moc nepoužije, ale představte si: “Při sestupu z kopce jsem se potácel sebou” nebo “Skákali jsme sebou radostí, když jsme dosáhli vrcholu.”
- Pro zjednodušení: “s sebou” = věci, “sebou” = tělo.
- Chyba v používání “s sebou” / “sebou” je častá i u rodilých mluvčích, takže se nebojte, pokud si nejste jistí.
Co si sbalit do kufru k moři?
Kromě základů jako plavky, opalovacího krému s vysokým SPF (50+), slunečních brýlí a rychleschnoucího ručníku si sbalte i lehkou, funkční výbavu na sport. Pohodlná sportovní obuv je nezbytností, stejně jako kšiltovka nebo bandana proti slunci. Nezapomeňte na lehké, prodyšné oblečení z materiálu odvádějícího pot, ideálně s UV ochranou. Pokud plánujete šnorchlování, vezměte si šnorchl a masku. Voděodolný obal na telefon a doklady je zásadní. Malá lékárnička s náplastmi, dezinfekcí a léky proti bolesti hlavy a nevolnosti přijde vhod. Powerbanka pro dobíjení elektroniky je v dnešní době nepostradatelná. A pro delší výlety nezapomeňte na dostatek vody!
Pro ženy: sportovní podprsenka je důležitá, stejně jako lehký pareo nebo šátek s UV ochranou.
Pro všechny: Možná se bude hodit i malý batoh na denní výlety a turistika mapa okolí. Pokud plánujete i večerní aktivity, vezměte si lehkou mikinu či svetr na chladnější večery.
Co nezapomenout do zahraničí?
Finanční stránka je klíčová. Platební karta je samozřejmostí, ale vždy mějte s sebou i hotovost v místní měně, a to ideálně v menších nominálích. V odlehlých oblastech, nebo menších obchodech, se vám platební karta nemusí hodit.
Léky – vezměte si léky, které pravidelně užíváte, a přidejte si i základní lékárničku na běžné neduhy (bolest hlavy, průjem, horečka). Nezapomeňte na recept na léky, které potřebujete, a ideálně i jejich mezinárodní názvy.
V dnešní době je nezbytné myslet i na ochranu zdraví. Roušky/respirátory a dezinfekční gel jsou stále dobrou prevencí, ať už cestujete kamkoliv.
A pro zkušené cestovatele ještě bonusový tip: nafoťte si důležité dokumenty a uložte je do cloudu. V případě ztráty, budete mít kopie po ruce. Nezapomeňte na adaptér na nabíječku, powerbanku a další drobnosti, které vám usnadní pobyt. Prověřte si, jestli máte dostatečnou kapacitu na SIM kartě, nebo si připravte místní SIM kartu s daty. Dobrá příprava je klíčem k bezproblémové dovolené!
Jaké oblečení k moři?
Moře volá! A co s sebou na pláž? Zapomnětě na těžké materiály. Sázka na jistotu? Lehké bavlněné trička, tílka, šortky a sukně. Pro pány doporučuji vzdušné letní košile a lehké kalhoty z lnu – skvěle odvádějí pot. Dámy ocení letní šaty, ideálně z prodyšného materiálu. Nepodceňujte ochranu před sluncem – sluneční brýle s UV filtrem jsou nezbytností. Pokud nosíte dioptrické brýle, přibalte si náhradní pár, případně kontaktní čočky s roztokem. Klobouk, šátek, nebo kšiltovka ochrání vaši hlavu před spálením. A malý tip zkušeného cestovatele: nezapomeňte na rychleschnoucí ručník – ušetříte místo v batohu a nebudete se trápit s mokrou osuškou. Zvažte i lehkou pláštěnku, moře je vrtkavé. A samozřejmě nepromokavý obal na telefon a dokumenty. To vše vám zajistí bezstarostnou dovolenou.
Pro ženy: Bikiny, plavky, pareo – nezbytnost pro pláž. Pro muže: Plavky, přes ně se hodí pohodlné šortky.
Nezapomeňte na: opalovací krém s vysokým SPF faktorem (a opakovanou aplikaci!), repelent proti hmyzu, malou lékárničku (náplasti, léky proti bolesti, léky na alergie).
Jak si zabalit na 2 dny?
Na dva dny bohatě stačí menší batoh, ideálně s dobrým rozložením kapes pro lepší organizaci. Víkendová taška je sice pohodlná, ale pro kratší výlety bývá zbytečně objemná a těžká. Zaměřte se na funkčnost, ne na materiál. Kožené tašky jsou sice elegantní, ale pro turistiku nepraktické – mokne a je těžká.
Co zabalit? Základní oblečení (2 trička, spodní prádlo, ponožky, kalhoty/sukni), hygienické potřeby (miniatury šamponu, mýdla, zubní pasty), nabíječku, doklady a peněženku.
Tipy pro balení: Používejte kompresní obaly na oblečení, abyste ušetřili místo. Neberte si více, než opravdu potřebujete. Cenné věci mějte vždy u sebe. Rozdělte si věci do menších sáčků, usnadní to orientaci. Pohodlné boty jsou prioritou.
Místo víkendové tašky zvažte: Malý batoh s popruhy na ramena a hrudník pro lepší stabilitu, nebo menší cestovní batoh na kolečkách, pokud budete cestovat s těžším zavazadlem.
Co si sbalit do batohu do letadla?
Do příručního zavazadla patří nezbytnosti na první den, to je základ. Myslete na komfort – pohodlné oblečení, spodní prádlo, ponožky, triko. Nepodceňujte hygienu: zubní kartáček, pasta a malé balení vlhčených ubrousků. Léky, ať už na předpis nebo volně prodejné, vždy s sebou, nikdy do odbaveného zavazadla. Stejně tak peníze a doklady – pas, řidičák, platební karty, kopie důležitých dokumentů, vše v samostatné, snadno přístupné kapse.
Tip pro zkušené: Powerbanka je nezbytná. Malá, skladná a zaručí vám nabitý telefon i v případě zpoždění. Lahvička s vodou – po kontrole ji můžete doplnit na letišti. Praktický batůžek na menší věci usnadní pohyb po letišti a ušetří místo v příručním zavazadle. Nezapomeňte na sluchátka – dlouhá cesta se zvládne lépe s dobrou hudbou nebo audioknihou. A co je pro mě nejdůležitější: malá cestovní hra – pro překonání případné nudy.
Důležité: Seznamte se s předpisy letecké společnosti ohledně velikosti a váhy příručního zavazadla, abyste se vyhnuli nepříjemnostem na letišti.
Co je to Smýčit?
Slovo „smyk“, jak už jistě víte z mých cest po českých luzích a hájích, je odvozeno od slovesa „smýkat“. Toto sloveso patří mezi ta vyjmenovaná, a tak si ho snadno zapamatujete i vy, drazí cestovatelé.
Smýkat znamená pohybovat se klouzavým pohybem, podobně jako když se například saně smýkají po zasněžené planině. Představte si ten pocit svobody!
Smýčit, na rozdíl od pouhého smýkání, má spíše význam uklizení, uspořádání. Představte si, jak po náročném dni prozkoumávání nových cest, smýčíte svůj batoh a připravíte se na další dobrodružství. Je to důležitá součást každého putování – udržovat pořádek a efektivitu, aby se vaše cesta nestala zátěží, ale spíše nezapomenutelným zážitkem.
Co za oblečení k moři?
Moře volá po lehkém a vzdušném oblečení. Plavky jsou samozřejmostí, ale nezapomeňte na plážový přehoz – ochrana před sluncem je klíčová. Letní šaty z lnu či bavlny jsou ideální volbou, stejně jako vzdušná tílka a krátké sukně či kraťasy. V oblasti obuvi dominují sandály, žabky a baleríny – konečně jim dopřejete zasloužený odpočinek po zimním spánku. Doporučuji však vzít si i pár odolnějších bot na procházky po skalách či výlety do okolí. Nepodceňujte ani lehkou, ale teplejší vrstvu pro večery, kdy teplota může klesnout. Může to být například lehká mikina, šátek nebo svetr z merino vlny, který skvěle odvádí vlhkost. A nezapomeňte na klobouk s širokou krempou a kvalitní opalovací krém – ochrana před sluncem je v tropickém podnebí absolutní prioritou. Zkušený cestovatel ví, že komfort je stejně důležitý jako stylový vzhled. Myslete proto i na funkční a rychleschnoucí materiál, abyste se cítili svěží i v horkém počasí.
Tip pro zkušené: Malá cestovní lékárnička s repelenty proti hmyzu a základními léky by neměla chybět. A pokud se chystáte na vodní sporty, nezapomeňte si přibalit i potřebnou výbavu.
Co udělat před odjezdem do zahraničí?
Rok v zahraničí? Fantastické! Ale předtím, než se ponoříte do dobrodružství, čeká vás pořádná příprava. Nepodceňujte víza a povolení! Získejte je s dostatečným předstihem, abyste se vyhnuli stresu na poslední chvíli. Nezapomeňte na všechny potřebné dokumenty a formuláře. Není nic horšího než zmeškaná letadla kvůli špatně vyřízeným papírům.
Jazyk je klíč! Opravdu si vylepšete své znalosti jazyka země, kam se chystáte. Kurz, aplikace, konverzace s rodilými mluvčími – využijte vše, co je k dispozici. I základní fráze vám výrazně usnadní život.
Dva pasy? Rozhodně ano! Jeden si nechte doma pro případ nouze, druhý vezměte s sebou. Nikdy nevíte, co se může stát.
Očkování a cestovní pojištění – nezbytná ochrana. Zkontrolujte si doporučená očkování pro danou destinaci a nenechávejte to na poslední chvíli. Kvalitní cestovní pojištění je absolutní nutností, chrání vás před neočekávanými událostmi a zdravotními komplikacemi.
Letecké lístky s předstihem! Porovnejte ceny a vyberte si nejvýhodnější variantu, ideálně s dostatečnou rezervou času před odletem. Nezapomeňte si zkontrolovat i podmínky letecké společnosti.
Ukončete závazky v ČR. Ohlaste se na poště, bance, u mobilního operátora, u všech vašich poskytovatelů služeb a informujte se o podmínkách přerušení služeb a závazků na dobu vašeho pobytu v zahraničí. To vám ušetří spoustu starostí po návratu.
A nezapomeňte na drobnosti! Mezinárodní řidičský průkaz, adaptér na zásuvky, dostatek hotovosti a platebních karet – tyhle věci se vám budou hodit.
Tip pro zkušené cestovatele: Vytvořte si kopie všech důležitých dokumentů a uložte je do cloudu. V případě ztráty budete mít přístup k nim kdykoli a odkudkoli.
Co se nosí na pláž?
Na pláž? To je kapitola sama o sobě! Kam s tím vším? Klasická plážová taška je základ, ale i ta se může snadno přetížit. Proto doporučuji pečlivý výběr.
Nezbytnosti:
- Plážová taška: Vyberte si takovou, která je odolná proti vodě a písku. Ideálně s kapsami na drobnosti.
- Obuv: Žabky nebo sandály jsou klasika, ale na oblázkových plážích oceníte boty do vody, které ochrání vaše nohy před poraněním. Mám osobně vyzkoušeno, že neoprenové boty jsou skvělou volbou.
- Opalovací krém: Vysoký faktor je naprostá nutnost! Nepodceňujte sluneční záření, i v zamračeném dni. Vždy aplikujte opakovaně, ideálně každých dvě hodiny.
- Krém po opalování: Důležité pro regeneraci pokožky po slunečním záření. Zvlhčující krém s aloe vera je skvělý tip.
Pohodlí a zábava:
- Lehátko nebo kruh: Pro maximální relaxaci na vodě.
- Deku nebo rohož: Na pohodlí na písku.
- Brýle do vody: Pro šnorchlování a potápění.
- Sluneční brýle a klobouk: Ochrana očí a hlavy před sluncem. Nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.
Tip navíc: Nepodceňujte množství vody! Dehydratace na slunci je nepříjemná a nebezpečná. A nezapomeňte na malou svačinu a repelent proti hmyzu.
Co na hlavu k moři?
Na hlavu k moři? V tropických zemích, kde jsem procestoval desítky pláží, jsem se naučil, že ochrana před sluncem je klíčová. UV záření je neúprosné a poškozuje nejen pokožku, ale i vlasy, které ztrácí vlhkost a lesk, stávají se suchými a křehkými. Klasická kšiltovka sice ochrání obličej, ale vlasy na zátylku a temeni hlavy zůstávají zranitelné. Proto doporučuji širokooký klobouk z lehkého, prodyšného materiálu, jako je len nebo bavlna. V Asii jsem viděl úžasné klobouky z palmových listů, které poskytují skvělý stín a zároveň jsou ekologické. Alternativou je šátek, který se dá snadno upravit a přizpůsobit různým účesům. Nezapomeňte ale, že i s pokrývkou hlavy je vhodné použít speciální vlasové oleje s UV filtrem, které ochrání vlasy před vysušením a poškozením. Ať už si zvolíte cokoli, pamatujte, že prevence je lepší než následná léčba spálených vlasů.
V suchých a horkých oblastech, jako je třeba Středomoří, jsem si všiml, že mnoho lidí používá i lehké, prodyšné šátky, které nejen chrání vlasy před sluncem, ale také je ochrání před pískem a větrem. Pro ty, kteří preferují praktičtější řešení, existují speciální opalovací spreje na vlasy, které poskytují okamžitou ochranu. Nicméně, nejlepší ochranou stále zůstává pokrývka hlavy. Volba je vždy na vás, ale pamatujte – zdravé vlasy jsou krásné vlasy.
Jak se sbalit do krosny?
Balení batohu je klíčové pro komfortní cestu. Základní pravidlo zní: nejpotřebnější věci na vrch. To znamená mapu, pláštěnku, lékárničku, baterku – vše, co budete potřebovat s okamžitou platností. V spodní části se nacházejí věci, které použijete až za několik dní – například spacák, stativ, náhradní oblečení.
Těžké předměty patří co nejblíže k zádům, ideálně do horní části batohu. To optimalizuje těžiště a zabraňuje nežádoucímu naklánění. Myslete na rozložení hmotnosti – těžké věci nesmí být na dně, protože to způsobí nepříjemné vychylování a namáhání zad. Lehčí věci se umísťují do spodní části batohu.
Pro snadnější přístup k věcem doporučuji dodržovat určitou organizaci:
- Oddělujte špinavé oblečení od čistého. Použijte voděodolné obaly nebo samostatné sáčky.
- Kompresní obaly šetří místo. Umožní vám stlačit objemné předměty, jako je oblečení nebo spacák.
- Využívejte kapsy. Batoh má mnoho kapes, které vám pomohou s organizací drobností, jako jsou dokumenty, nabíječky či svačiny.
Nezapomínejte na vyvážení hmotnosti mezi oběma stranami batohu. Pokud je jedna strana těžší, hrozí nerovnováha a bolesti zad. Pro větší stabilitu a komfort při chůzi zkuste rozložit váhu rovnoměrně.
- Voda – umístěte lahve s vodou do bočních kapes pro snadný přístup a snížení zátěže na záda.
- Spaní – spacák a karimatku je vhodné umístit do spodní části, aby se váha rozložila optimálně.
- Oblečení – lehké oblečení nahoru, těžší (kalhoty, svetry) dolů.
Zkušený cestovatel si vždy nechá nahoře prostor pro suvenýry a poklady, které cestou nasbírá!
Co si vzít na pochod?
Výbava na pochod závisí na ročním období a předpovědi počasí, ale základní princip je vrstvení. V noci teploty klesají, proto se vyplatí sbalit si teplé spodní prádlo z merino vlny nebo syntetiky, dlouhé funkční kalhoty a mikinu s dlouhým rukávem. Lehká nepromokavá větrovka je nezbytností, stejně jako čepice a rukavice. Nepodceňujte ani ponožky – raději si vezměte dvě páry.
Přes den postačí kraťasy a funkční tričko odvádějící pot. Kšiltovka ochrání před sluncem. Nezapomeňte na sluneční brýle a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
Do batohu patří vždy náhradní ponožky a tričko, ideálně z rychleschnoucího materiálu. Pončo nebo pláštěnka ochrání před deštěm, a je důležité, aby zakrývala i batoh. Dobře zvolený batoh s dostatečným objemem je klíčový – zvolte model s kvalitním zádovým systémem pro pohodlí.
Další užitečné doplňky: multifunkční šátek, malá lékárnička s náplastmi, obvazy a léky proti bolesti, mapa trasy (i offline), kompas, čelovka nebo baterka, dostatek pitné vody a energetické tyčinky. Nezapomeňte na dobíjecí powerbanku pro váš telefon.
Kvalitní obuv je naprosto klíčová. Vyberte si pohodlné trekingové boty, které jste si před pochodem důkladně ozkoušeli. Vhodné jsou i trekové hole, které uleví kloubům a zlepší stabilitu.
Jak se obléknout do letadla?
Letecká cesta klade na oblečení specifické nároky. Zapomen’te na upnuté oblečení a vysoké podpatky – prioritou je pohodlí. Volte vrstvené oblečení z prodyšných materiálů, jako je bavlna, len nebo merino vlna, které se snadno oblékají a svlékají. Tím zvládnete kolísající teploty v letadle. Džíny jsou sice pohodlné, ale těžké a méně prodyšné než kalhoty z lehčích materiálů. Skvělou volbou jsou například pohodlné kalhoty z úpletu. Nezapomeňte na ponožky z přírodních vláken, které zabrání pocení nohou. Vrstvení umožňuje snadno se přizpůsobit teplotním změnám – svetr nebo lehká bunda se vždycky hodí. Vyhněte se oblečení s kovovými knoflíky nebo pásky, které by mohly spustit bezpečnostní systém při procházení detektorem kovů. V létě zvolte volné šaty nebo sukni z lehkého materiálu. Ať už si vyberete cokoliv, ujistěte se, že vaše oblečení je čisté a nekrčí se snadno – pohodlný let se odráží i v tom, jak se cítíte.
Praktické je vzít si s sebou do příručního zavazadla lehkou šálu nebo šátek, který poslouží jako deka, nebo masku na oči pro lepší spánek. Pokud letíte na delší dobu, zvažte pohodlné oblečení na spaní, jako jsou tepláky. Nepodceňujte ani pohodlnou obuv – ideální jsou tenisky nebo pantofle, které se snadno sundají a nazují při bezpečnostní kontrole. Myslete i na osobní hygienu a vezměte si s sebou balzám na rty, hydratační krém a kapesníčky. Komfortní oblečení je klíčem k příjemnému letu.
Co nesmí být v kufru?
Do zavazadel se nesmí absolutně nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje samozřejmě výbušniny, plyny (včetně sprejů), hořlavé kapaliny (např. laky na vlasy, alkohol s vysokým obsahem alkoholu), toxické a infekční látky (včetně léků, které vyžadují speciální přepravu), radioaktivní materiál, peroxidy (např. v některých barvách na vlasy), žíraviny (např. baterie) a paliva. Nezapomeňte, že i zdánlivě neškodné předměty mohou být problematické – například větší množství tekutin v neprodyšně uzavřených lahvích. Vždy si ověřte aktuální pravidla u své letecké společnosti a na webových stránkách letiště, jelikož se pravidla mohou měnit. Kontrolujte i obsah kapes a batůžků, které si berete do kabiny. Zvlášť věnujte pozornost bateriím – ty je vhodné balit samostatně a zabránit zkratu. Malé množství léků je obvykle povoleno, ale je dobré mít u sebe lékařský předpis.
Nepodceňujte kontrolu, nepovolený předmět může znamenat zdržení letu, pokutu nebo dokonce zadržení.
Kdy je se předložka?
Předložka „se“ ve spojení se 4. pádem je v češtině rarita, jakási jazyková kuriozita, kterou jsem zaznamenal jen v několika knihách, a to výhradně ve frázích typu „být s to“ nebo „kdo s koho“. Je to jako objevit starobylý hieroglyf na zapomenuté zdi chrámu – fascinující, ale v běžné konverzaci nepoužívané. Moje cesty po světě mi ukázaly, jak rozmanité a někdy i překvapivé mohou být předložky v různých jazycích. V češtině ale tato specifická forma zůstává výsadou knižního stylu. Na druhou stranu, pokud chcete elegantně vyjádřit pohyb dolů nebo pryč od povrchu, předložka „se“ ve 2. pádě je mnohem praktičtější a běžně používaná, srovnatelná s lehkým, elegantním skluzem po hladkém mramorovém schodišti v italském paláci – mnohem plynulejší než ono archaické „být s to“.
Mimochodem, podobné gramatické zvláštnosti jsem objevil i v jiných jazycích. Například v portugalštině existuje podobný, ale ještě méně častý jev. V mandarínštině zase existují celá rodina částic, které modifikují význam sloves podobně jako naše předložky. Rozdíly jsou fascinující a ukazují na bohatství a komplexnost lidského jazyka.
Stručně řečeno: 4. pád s „se“ – vzácnost, 2. pád s „se“ – pro popis směru pohybu – běžné a užitečné.