Hmyz, ta fascinující říše miniaturních tvorů, představuje ohromnou biodiverzitu. Na mých cestách po světě jsem se setkal s nesčetnými druhy, od těch nejmenších, téměř mikroskopických, až po obry, které by se vám sotva vešly do dlaně.
Typické zástupce hmyzu tvoří:
- Brouci – jejich rozmanitost je úchvatná, od lesklých tropických krasavců až po nenápadné obyvatele evropských lesů. Mnozí z nich, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, dokonale létají.
- Motýli – symboly krásy a proměny. Setkal jsem se s nimi v deštných pralesích Amazonie, na zasněžených vrcholcích Himalájí i v suchých pouštích Afriky. Jejich zbarvení a velikost se liší dle prostředí.
- Vážky a šídla – úchvatní dravci s dokonalou letovou technikou. V některých částech světa dosahují impozantních rozměrů.
- Včely, vosy a mravenci – sociální hmyz s úžasně komplexní organizací života. Včely jsou nezbytné pro opylování, zatímco vosy a mravenci hrají důležitou roli v ekosystému.
- Švábi – i když méně oblíbení, jsou nedílnou součástí hmyzího světa a v některých kulturách i zdrojem potravy.
Zajímavosti:
- Počet druhů hmyzu se odhaduje na miliony, přičemž stále objevujeme nové druhy.
- Hmyz hraje klíčovou roli v opylování rostlin a v potravním řetězci.
- Adaptabilita hmyzu je pozoruhodná. Najdeme ho prakticky v každém koutu Země.
- Mnoho druhů hmyzu je ohroženo v důsledku lidské činnosti, a proto je ochrana jejich biotopů nezbytná.
Co si můžeme odnést z hotelu?
Co si vlastně můžete vzít z hotelového pokoje? Záleží na tom, co definujete jako “odnést”. Malé kancelářské potřeby, jako jsou například bloky, pera či propisky, jsou obecně tolerovány. Stejně tak reklamní materiály hotelu. Větší věci, jako jsou ručníky, povlečení, polštáře, či elektronika (fén, TV, a podobně) jsou samozřejmě součástí hotelového inventáře a jejich odcizení je krádeží.
Na hraně se pohybují předměty jako župan a deštník. Zde záleží na hotelové politice a vašem svědomí. Některé hotely je nabízejí k prodeji, jiné je považují za součást vybavení pokoje. Nejlepší je se před odjezdem informovat u recepce, abyste předešli nedorozuměním. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že župan je sporný – většinou je to součást výbavy, ale některé luxusní hotely je běžně nabízejí k zakoupení. Deštník je zase závislý na jeho kvalitě – levnější jednorázový deštník si odnesete s klidným svědomím, dražší designový kus ale raději nechte na místě.
Nezapomínejte na to, že i malé předměty mohou být majetkem hotelu. Vždy se zaměřte na to, co je pro hotel běžně k dispozici pro hosty a co je součástí jeho vybavení. V pochybnostech je vždy lepší se zeptat personálu. Před odjezdem prohlédněte pokoj, abyste si nic “nevzali omylem”.
Co je hostel?
Hostel je levnější alternativa k hotelu, ideální pro nenáročné cestovatele a batůžkáře. Očekávejte jednodušší vybavení a menší soukromí – počtěte s pokoji se sdílenými koupelnami, často i s více než čtyřmi lůžky. Velkou výhodou je společná kuchyň, která šetří peníze a umožňuje si připravit vlastní jídlo. Společenská místnost je skvělým místem pro seznámení se s ostatními cestovateli. Kvalita hostelů se značně liší, proto je důležité si předem prostudovat recenze a fotografie. V některých hostelech najdete i privátní pokoje s vlastní koupelnou, pro ty, kteří preferují větší soukromí. Lokace hostelu bývá často výhodná, blízko centra města nebo turistických atrakcí. Před rezervací zkontrolujte, zda je zahrnuta cena za povlečení a ručníky a zda je k dispozici Wi-Fi.
Co musí splnovat 4 * hotel?
Čtyřhvězdičkový hotel – co od něj můžete očekávat? Nejde jen o počet hvězdiček, ale o celkový zážitek. Základní vybavení zahrnuje samozřejmě minibar a pokojovou službu, dostupnou ideálně po většinu dne – v tomto případě 16 hodin. Počítejte s pohodlným posezením na křesle či pohovce s postranním stolkem – ideální pro klidnou chvíli s knihou nebo sklenkou vína. Luxusní prvky, jako župan a pantofle, by měly být k dispozici na vyžádání. Kvalitní kosmetické přípravky a možnost vyhřívaných lázní jsou dalším plusem.
Snídaně je klíčová. Očekávejte bohatý snídaňový bufet, alternativně by měla být k dispozici možnost snídaně na pokoj. Přítomnost hotelový bar je samozřejmostí. Klíčová je i recepce dostupná 24/7, i když s personálem přítomným 16 hodin denně – zbytek času je zajištěn často systémem samoobslužných terminálů. To ale neznamená, že by se na vás neměli zaměstnanci zaměřit. Očekávejte profesionální a přátelský přístup personálu – to je nedílná součást čtyřhvězdičkového zážitku. Věnujte pozornost detailům: kvalita lůžkovin, čistota, a celková atmosféra hotelu. Porovnejte nabídku různých hotelů a čtěte recenze, abyste si vybrali ten nejlepší hotel pro vaše potřeby. Nezapomínejte, že počet hvězdiček je pouze orientační, důležité jsou vaše individuální očekávání a zkušenosti z předchozích pobytů.
Co musí mít hotel?
Kvalitní hotel? To není jenom o posteli! Musí disponovat reprezentativní vstupní halou s pohodlným posezením a ochotnou obsluhou, ideálně s nabídkou kávy a lehkého občerstvení. Nezbytná je samostatná restaurace s plnohodnotnou nabídkou, a samozřejmě bar, a to s nepřetržitým provozem po všech sedm dní v týdnu. Nedocenitelná je také pokojová služba – minimálně základní nabídka jídel a nápojů k dispozici 24 hodin denně, to je pro náročnějšího cestovatele základ. A věřte mi, po dlouhém dni stráveném prozkoumáváním památek, si oceníte komfort a pohodlí, které vám dobrý hotel nabídne. Všímejte si také detailů: kvalita wifi, funkčnost klimatizace, a úroveň čistoty – to vše značí o kvalitě celého zařízení. Nepodceňujte ani polohu hotelu – ideální je dobrá dostupnost k dopravním uzlům a turistickým atrakcím. A pro skutečný luxus? Vyhledávejte hotely s wellness centrem, bazénem, a možnostmi sportovního vyžití.
Co se dává do hmyzího hotelu?
Hmyzí hotely – tyhle malé oázy pro užitečný hmyz se stávají stále populárnějšími, a to právem. Co se ale do nich vlastně dává? Základem jsou přírodní materiály: proschlé dřevo listnatých stromů s různými průměry otvorů (ideálně navrtané, ne štípané!), stébla slámy či rákosí svázaná do svazků, duté stonky bezu, ostružin a podobně. V některých případech se osvědčily i navrtané cihly, které nabízejí jinou strukturu. Myslete však na to, že kvalita je klíčová. Dřevo musí být suché, aby se zabránilo plísním a hnilobě. Při cestování po Středomoří jsem například viděl, jak místní používají i duté kousky bambusu – skvělý nápad!
Při stavbě hmyzího hotelu se vyvarujte chemických nátěrů a ošetření. Příroda si poradí sama, pokud zvolíte správné materiály. A ačkoliv hmyzí hotely vypadají krásně na zahrádce, nezapomeňte na jejich kontext. Hmyz si nejlépe vybere přirozená místa k hnízdění, a proto by hotel měl být doplněn o rozmanitou, plevelům a divoké květenině přátelskou zeleň. Myslete na to, že jsem během svých cest viděl, jak i zdánlivě nevýznamné štěrbiny ve starých kamenných zdech poskytují útočiště mnoha druhům hmyzu. Udržitelný design – to je klíč k úspěšnému hmyzímu hotelu. Používejte recyklované materiály a podporujte biodiverzitu – to je nejlepší cestovní rada i pro vaše zahrady.
Co to je Eco Friendly?
Eco-friendly, neboli ekologicky šetrné, to pro nás, co trávíme čas v přírodě, znamená především minimalizaci našeho dopadu na ni. Nejde jen o to, co si koupíme, ale i o to, jak se chováme.
Co to v praxi znamená?
- Výběr vybavení: Volíme batohy, stany, oblečení a další výbavu z recyklovaných materiálů, nebo z materiálů, které se snadno rozloží. Dbáme na odolnost, aby nám vydrželo co nejdéle a nemuseli jsme ho často nahrazovat.
- Minimalizace odpadu: Používáme opakovaně použitelné lahve na vodu, nádobí a sáčky. Vše pečlivě třídíme a odnášíme si všechen odpad zpátky domů.
- Ohleduplné kempování: Nepálíme oheň tam, kde je to zakázáno, nepoužíváme agresivní chemikálie na mytí nádobí, dbáme o čistotu okolí a snažíme se nechat místo takové, jaké jsme ho našli, nebo ještě lepší.
Příklady eco-friendly materiálů pro outdoorové aktivity:
- Recyklovaný polyester
- Organická bavlna
- Konopí
- Biologicky odbouratelné materiály (např. některé druhy stanů)
Pamatujeme si: Ekologická šetrnost v outdooru není jen o materiálech, ale i o zodpovědném chování vůči přírodě. Je to o respektu k ekosystému a o snaze minimalizovat naši uhlíkovou stopu.
Co musí mít pětihvězdičkový hotel?
Pětihvězdičkový hotel, dle nové klasifikace, nabízí samozřejmě klimatizaci s individuální regulací teploty a barevný televizor se satelitním příjmem na každém pokoji, plus minibar a rádio – to je základ. Ale to není všechno! Očekávejte luxusní vybavení, jako jsou prostorné pokoje s výhledem, vysoce kvalitní lůžkoviny a designové koupelny s hydromasážní vanou nebo sprchovým koutem. Služby jsou na špičkové úrovni: 24hodinová recepce, služba concierge, možnost objednání pokojové služby kdykoliv, a samozřejmě gastronomické zážitky v hotelové restauraci s michelinskými hvězdami nebo alespoň s vynikajícím šéfkuchařem. Důležité jsou i doplňkové služby – bazén, fitness centrum, wellness a spa, možná i vlastní parkoviště a bezplatné Wi-Fi s vysokou rychlostí. Nezapomínejte, že i poloha hraje velkou roli. Pětihvězdičkový hotel se často nachází v centru města s blízkostí památek a dalších atrakcí, anebo v klidném prostředí s nádherným výhledem.
Důležité je si přečíst recenze před rezervací, abyste se ujistili, že hotel odpovídá vašim představám o luxusu a pohodlí. Hvězdičky jsou sice vodítkem, ale subjektivní vnímání kvality se může lišit.
Co znamená garni?
Termín „garni“ v kontextu hotelů označuje zařízení zaměřené především na poskytování kvalitního ubytování. Na rozdíl od plnohodnotných hotelů s rozsáhlými restauračními službami, hotely garni se specializují na jednodušší stravování. Základní je vždy snídaně, často formou bufetu, zatímco další možnosti stravování bývají omezené – může se jednat o lehké občerstvení, například sendviče či zákusky, ale rozhodně neočekávejte rozsáhlé menu à la carte. Z vlastní zkušenosti z cest po Evropě i Asii mohu potvrdit, že hotely garni jsou skvělou volbou pro cestovatele, kteří preferují pohodlí a čistotu nad opulentními jídelními zážitky. V mnoha zemích, zvláště v Rakousku, Německu a Itálii, je tento typ ubytování velmi rozšířený a často nabízí výborný poměr ceny a kvality. Mnoho hotelů garni se vyznačuje rodinnou atmosférou a osobním přístupem k hostům, což je další plus. Absence rozsáhlé restaurace se často promítá i do nižší ceny ubytování, což je ideální pro budget travelery, kteří chtějí ušetřit a zároveň si užít pohodlný pobyt.
Z hlediska lokalizace, hotely garni se nacházejí jak v centru měst, tak i v klidnějších periferních oblastech. V turisticky atraktivních destinacích je jejich nalezení snadné, často je identifikujete již na dálku, díky svému charakteristickému označení. Výhodou je i to, že se často nachází v blízkosti zajímavých turistických atrakcí a dobrého dopravního spojení.
Co si vzít na wellness?
Na wellness? Plavky a ručník jsou základ, samozřejmost. Ale já bych si vzal i rychleschnoucí funkční prádlo – pro případ, že se po sauně rozhodnu pro krátký trek, třeba k nějakému blízkému výhledu. Pohodlné kalhoty a triko, jasně, ale zvolte materiál, který odvádí vlhkost. Místo svetru raději lehkou, ale teplou fleecovou mikinu – skladnější a lépe reguluje teplotu. Nezapomeňte na kvalitní trekové ponožky, i když jen relaxujete – prevence proti odřeninám a pro lepší pocit v botách. K tomu pevné, ale pohodlné boty – nikdy nevíte, kam vás wellness pobyt zavede. A na opalování? Klobouk s kšiltem a opalovací krém s vysokým SPF, i v zimě! V sauně se neobejdete bez pantoflí a dodatečného malého ručníku na lavici. Pokud plánujete cvičení, volte kompresní oblečení, které podpoří regeneraci po aktivitě. A nezapomeňte na dostatek vody!
Co musí splnovat 3 * hotel?
Tříhvězdičkový hotel? To není žádná tragédie! Očekávejte pohodlný pokoj, samozřejmě s televizí a pravděpodobně i s minibarem s nabídkou nápojů. Denni pokojová služba je v mnoha případech standardem, takže si ráno můžete nechat donést kávu do postele. Parkování bývá většinou součástí, ale důležité je to vždy předem ověřit, ať se vám nestane, že budete muset hledat parkování v přeplněných ulicích.
Co ale přesahuje základní vybavení? To závisí na konkrétním hotelu a jeho zaměření. Můžete narazit na příjemné překvapení v podobě bazénu, sauny, fitness centra, nebo restaurace s širokou nabídkou jídel. Někdy se setkáte i s Wi-Fi připojením zdarma, ale to už je spíše bonus. Prostě to není garantováno, jako televizor a postel.
Můj tip pro zkušeného cestovatele: Neberte popis hvězdiček jako absolutní pravdu. Hodnocení hotelů se liší od země k zemi, a dokonce i od regionu k regionu. Vždy si přečtěte recenze před rezervací. Tam naleznete skutečné zkušenosti jiných hostů a budete mít mnohem lepší představu o tom, co vás čeká. Všimněte si fotografií, zaměřte se na detail, ne jen na celkový dojem. Fotografie často odhalí více než oficiální popis. A hlavně, nečekejte luxus za cenu tří hvězdiček.
Stručně řečeno: Tři hvězdičky znamenají slušný standard ubytování, ale nečekejte zázraky. Kvalita se značně liší, proto je důležité si hotel pečlivě prověřit před rezervací.
Co je to rent free?
„Rent-free“ je v podstatě dar od pronajímatele. Může to být částka na úpravy prostor (tzv. fit-out), ale častěji jde o období, kdy neplatíte nájem. Představte si to jako bonusový měsíc, dva, nebo i víc v exotické destinaci – bez nájemného bydlíte třeba na Bali, v Thajsku nebo na Kanárských ostrovech. Pro cestovatele a digitální nomády je to neuvěřitelná výhoda. Získání takové nabídky ale vyžaduje důkladné prohledání realitních portálů a aktivní jednání s pronajímateli. Někdy se rent-free nabízí jako součást dlouhodobějšího nájmu – čím delší smlouva, tím větší šance na vyjednání delšího období bez nájemného. Často se s tím setkáte v oblastech s vysokou konkurencí na trhu s nemovitostmi, kde se pronajímatelé snaží přilákat nájemníky lákavými nabídkami. Nezapomínejte ale pečlivě číst smlouvu a dávat si pozor na skryté poplatky – i s rent-free může být celková cena za pobyt vyšší, než se na první pohled zdá. Takže rent-free je skvělá věc, ale chytře a s otevřenýma očima.
Mnoho pronajímatelů používá rent-free jako marketingový nástroj, proto sledujte realitní portály a nenechávejte se odradit první neúspěšnou snahou. Důležité je také zvážit, zda vám výhody rent-free vyváží případné nevýhody dané lokality nebo samotné nemovitosti. Je to podobné jako s výběrem ubytování na cestách – i když je hotel levnější, je třeba zvážit jeho polohu, vybavení a celkovou kvalitu.
Nebojte se vyjednávat! V některých případech je možné dosáhnout lepšího výsledku, než je původně nabízeno. A nezapomeňte, že doba bez placení nájmu vám umožní investovat ušetřené peníze do dalších dobrodružství. Myslete na to při plánování své další cesty!
Co je to Sustainability?
Udržitelnost, neboli sustainability, to není jen módní slovo. Pro mě, zkušeného cestovatele, to znamená mnohem víc než jen recyklace odpadků. Viděl jsem na vlastní oči, jak se neudržitelné praktiky projevují v devastaci nádherných míst, od přetížených turistických destinací až po zdecimované korálové útesy. Udržitelnost je o zodpovědnosti – o tom, abychom uspokojili své potřeby dnes, aniž bychom připravili o ně budoucí generace. To se týká všeho, od zodpovědného cestování (volba ekologických dopravních prostředků, podpora lokálních podniků, minimalizace odpadu), přes udržitelné zemědělství (podpora bioproduktů, omezení používání pesticidů), až po šetrné nakládání s vodou a energií v každodenním životě.
Myslím si, že klíčem k udržitelnosti je vyváženost. Musíme si uvědomit, že naše potřeby jsou úzce propojeny s blahobytem planety. Každá naše volba má dopad. Udržitelný životní styl není o omezování, ale o chytrém a zodpovědnějším přístupu k životu, který nám umožní cestovat, objevovat a žít naplno, aniž bychom ohrozili budoucnost. Například, místo letecké dopravy zvolit vlak nebo auto, podporovat místní komunity, kupovat produkty s nízkým dopadem na životní prostředí. Jen tak můžeme zajistit, aby i budoucí generace mohly zažívat krásu a bohatství naší planety.
Udržitelnost se netýká jen velkých projektů a globálních iniciativ. Každý z nás může svými malými kroky přispět k velké změně. Je to o vědomém rozhodování a o tom, abychom si uvědomovali dopady svých činů na prostředí i na společnost. Je to o hledání rovnováhy mezi našimi potřebami a potřebami planety, která nám poskytuje vše, co máme.
Co je to ISO 14001?
ISO 14001? To je něco, co by měl znát každý, kdo se pohybuje po světě s otevřenýma očima! Je to mezinárodně uznávaná mapa k efektivnímu řízení environmentálních dopadů. Představte si to jako spolehlivého průvodce, který vám pomůže proplout komplexním světem ochrany životního prostředí.
Nejde jen o papíry, ale o skutečnou praxi! Tento standard vám dává návod, jak systematicky identifikovat a spravovat environmentální aspekty vašich aktivit – ať už vyrábíte ručně tkané koberce v Nepálu, nebo provozujete luxusní hotel na Maledivách.
Co vám ISO 14001 konkrétně nabídne?
- Snížení environmentálních dopadů: Méně odpadu, úspora energie, šetrnější nakládání s vodou – to vše se odráží v menší uhlíkové stopě a zdravějším světě.
- Zlepšení reputace: Certifikace ISO 14001 je svědectvím vašeho závazku k ochraně životního prostředí, což přiláká vědomé zákazníky a partnery.
- Prevence nehod a pokut: Proaktivní přístup k environmentálním rizikům minimalizuje pravděpodobnost nehod a následných finančních ztrát.
- Zvýšená efektivita: Lepší řízení zdrojů vede k úspoře nákladů a optimalizaci procesů.
Myslete na to, že ochrana životního prostředí není jen módní trend, ale nezbytná součást udržitelné budoucnosti. ISO 14001 je nástroj, který vám pomůže k jejímu dosažení. Zahrnuje:
- Zavedení environmentální politiky: jasně definované cíle a závazky.
- Identifikaci environmentálních aspektů a dopadů: analýza vašich aktivit a jejich vlivu na prostředí.
- Stanovení cílů a programů: konkrétní kroky k minimalizaci dopadů.
- Monitorování a měření: sledování pokroku a včasná reakce na odchylky.
- Revize a zlepšování systému: kontinuální proces optimalizace.
Co je ISO 13485?
ISO 13485:2016? To není jen suchá norma, ale cestovní mapa pro zdravotnické prostředky od kolébky až po hrob. Představte si globální cestu, kde každý krok – od prvního náčrtu produktu přes výrobní linku v Bangkoku, sklady v Rotterdamu, až po servisní technika v Rio de Janeiru – musí splňovat striktní pravidla. Tato norma klade důraz na kvalitu a bezpečnost na každé zastávce této cesty.
Zjednodušeně řečeno, ISO 13485:2016 je mezinárodní standard, který určuje, jak firmy vyrábějící zdravotnické prostředky mají zaručit, že jejich produkty jsou bezpečné a efektivní. To zahrnuje detailní dokumentaci, kontrolu procesů a stálý monitoring po celou dobu životnosti produktu. Myslete na to jako na leteckou společnost, která má přísná pravidla pro údržbu letadel – jediný rozdíl je, že “letadlem” je zde zdravotnický prostředek a jeho bezpečná doprava se týká zdraví pacientů.
Díky ISO 13485:2016 se snižuje riziko chyb a zvyšuje důvěra v kvalitu zdravotnických prostředků po celém světě. Je to globální pas pro firmy, které chtějí prodávat své produkty na mezinárodním trhu. Bez této “vízy” je cesta na zahraniční trhy podstatně ztížená, a to nehledě na problémy s regulačními orgány.
Kam umistit hmyzí domeček?
Ideální umístění hmyzího hotelu je klíčové pro jeho úspěch. Nejde jen o to, kam ho postavíte, ale i o to, jaký mu tím poskytnete životní prostor. Můj tip? Slunná strana je základ! Myslete na to, že hmyz je studenokrevný, takže potřebuje dostatek tepla. Kmen stromu, kůl v bylinkovém záhonu – to jsou klasiky, ale já osobně preferuji zeď domu či altánu – chrání před deštěm a větrem. Pamatuji si, jak jsem v Nepálu viděl podobné úkryty pro včely v údolí Pokhary, vždy chráněné skalním převisem.
Výška je důležitá. 1 až 2 metry nad zemí je ideál. Vyšší poloha chrání před predátory a nadměrnou vlhkostí. Z vlastní zkušenosti vím, že níže umístěné hotely trpí větším napadením plísněmi. Při svých cestách po Amazonii jsem pozoroval, jak se tamní hmyz usazuje ve výškách, využívající i nejmenší skalní římsy. To jen podtrhuje důležitost výšky.
Lokalizace: Zahrady, meze, stráně – vše je možné. Klíčové je slunné a chráněné stanoviště. Jihovýchodní či jihozápadní orientace je nejvhodnější. Vždy myslete na to, abyste hmyzu poskytli dostatek prostoru pro sběr potravy – kvetoucí rostliny jsou naprostou nutností. V jedné odlehlé vesnici na Krétě jsem viděl, jak místní farmáři umísťují hmyzí hotely přímo do olivových sad – výsledek? Bohatá úroda oliv! To je důkaz, že propojení hmyzího života a místní fauny má pozitivní dopad.
Nepodceňujte závětří! Silný vítr může poškodit hotel a znepokojil jeho obyvatele. Myslete na to, že váš hotel by měl být nejen domovem, ale i oázou klidu pro užitečný hmyz. Dobře umístěný hmyzí hotel přinese vašemu okolí jen prospěch a obohatí ho o pestrou faunu.
Co je ISO 45001?
ISO 45001 – to není jen suchá norma, ale klíč k bezpečnějšímu cestování, a to i v profesním ohledu. Představte si, že vyrážíte na expedici do neprozkoumaných oblastí – potřebujete spolehlivý tým a dokonalé vybavení. Podobně i firmy potřebují systém BOZP, který jim pomůže ochránit své zaměstnance. ISO 45001 je mezinárodní norma, která právě tyto požadavky na systém BOZP definuje. Mnoho firem, se kterými jsem se setkal při svých cestách po světě, tuto normu implementuje. Z vlastní zkušenosti vím, že důsledná implementace ISO 45001 vede k minimu nehod a zdravotních problémů u zaměstnanců. A to je pro každou firmu, bez ohledu na to, jestli se věnuje cestovnímu ruchu nebo těžbě nerostů, nesmírně důležité. Zlepšená bezpečnost a zdraví zaměstnanců se promítá do vyšší produktivity, spokojenosti a snížení nákladů na zdravotní péči. Je to investice, která se vám bohatě vrátí, podobně jako investice do kvalitního vybavení na expedici. Nejde jen o dodržování pravidel, ale o kulturu bezpečnosti, která se prolíná celým podnikáním. Tohle jsem si osobně ověřil na mnoha místech po světě a v mnoha odvětvích. Ať už se jedná o horské průvodce v Himálaji, nebo pracovníky na ropných plošinách v Severním moři, všude je vidět pozitivní vliv dobře nastaveného systému BOZP dle ISO 45001.
Důležité je si uvědomit, že tato norma není jen o papírech, ale o reálné ochraně lidí. A to je pro mě, jako zkušeného cestovatele, který viděl svět z různých perspektiv, nesmírně důležité.