Co sbalit do příručního zavazadla?

Do příručního zavazadla patří absolutní nezbytnosti pro případ zpoždění zavazadla, ideálně na 24-48 hodin. Spodní prádlo, pár triček, ponožky, hygienické potřeby (zubní kartáček, pasta, mini deodorační tyčinka) jsou samozřejmostí. Nezapomeňte na léky, včetně léků na alergie a bolest. Důležité jsou cestovní doklady (občanský průkaz, pas, kopie všeho!), platební karty a hotovost v korunách i v eurech, ideálně rozdělená na několik míst. Mobilní telefon s nabíječkou je samozřejmostí, doporučuji i powerbanku. Cestovní polštářek a špunty do uší oceníte v letadle. Malá cestovní kosmetika, kterou nebudete muset odbavovat, šetří místo v kufru. Kniha, časopis nebo stažený film pomohou zkrátit čekání. Vše by mělo být v dobře uzavíratelných obalech, aby se nic nepoškodilo. Pozor na tekutiny – maximální objem 100 ml na jeden obal, vše v průhledném sáčku s uzavíratelným zipem. Pro zjednodušení celého procesu doporučuji připravit si všechny potřebné dokumenty předem a kontrolovat si je po celou dobu cesty.

Co nesmí být v kufru v letadle?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří zbraně žádného druhu, výbušniny (i pyrotechnika!), ostré předměty jako nože (i malé kapesní), hořlaviny (např. laky na vlasy, zapalovače – ty se obvykle smí pouze v příručním zavazadle v omezeném množství), nebezpečné chemické látky (např. ředidla, kyseliny), obranné spreje a tlakové nádoby (spreje na vlasy, deodoranty, atd.). Vždy si ověřte aktuální pravidla leteckých společností, protože se mohou lišit. Elektroniku, jako jsou notebooky, mobily a fotoaparáty, je vhodné mít v příručním zavazadle a baterie z nich raději vyjměte, pokud je to možné. Ušetříte si tak zbytečné komplikace a zdržení na letišti. Velmi důležité je také věnovat pozornost tekutinám v příručním zavazadle – celkový objem nesmí překročit 1 litr, tekutiny musí být v samostatných obalech o maximálním objemu 100 ml a vše musí být v průhledném uzavíratelném sáčku.

V případě nejasností se vždy obraťte na leteckou společnost nebo si přečtěte jejich aktuální přepravní podmínky na jejich webových stránkách. Nepodceňujte to, kontroly jsou důkladné a porušení pravidel může mít nepříjemné následky, včetně vysokých pokut.

Co nepusti kontrola na palubu letadla?

Kontroly na palubě jsou drsný. Zapamatuj si to, co ti může zavazadlo zkomplikovat: jehly na pletení – i ty miniaturní, plastová replika zbraně (i když vypadá nevinně), nůžky (i malé manikúrové), pilníky na nehty a vývrtky. Tohle všechno patří do zavazadla v podpalubí. Před odletem si důkladně prověř pravidla letecké společnosti, co se týče přepravy věcí. Někdy se totiž i obyčejný větší kapesní nůž může stát problémem. Mám zkušenost, že se i turistická sekyrka musí dát do zavazadla v podpalubí, i když pro mě osobně je nezbytností na trecích. Balíček léků s sebou ber, ale ukaž ho při kontrole. A vždycky si připravte kopii cestovních dokladů a pojištění zvlášť od zavazadel, abyste byli připraveni na cokoliv.

Nepodceňuj to! Letištní kontrola je fakt přísná, a věř mi, nepustí tě s něčím, co považují za potenciálně nebezpečné. Raději se vyhni zbytečným problémům a zabal si věci tak, aby splňovaly pravidla. To ti ušetří čas a nervy.

Co mohu věšet v příručním zavazadle?

Do příručního zavazadla se vám vejdou jen tekutiny, gely a aerosoly v lahvičkách do 100 ml. Všechny je musíte mít v jednom uzavíratelném plastovém sáčku o objemu max. 1 litr. Tohle je nejdůležitější pravidlo, na které si dejte pozor, jinak vám je na letišti zabaví. Pamatujete si na to?

Důležité je, že se to týká i zubní pasty, krémů, šamponů, parfémů a dokonce i léků v tekuté formě. Léky s lékařským předpisem je ovšem dobré mít v originálním obalu s označením a ideálně s lékařským potvrzením. Ušetříte si tak nepříjemnosti. Nezapomeňte, že i větší balení, i když je skoro prázdné, nesmí přesáhnout 100 ml. A ne, zavazadlo s sebou nesete pouze jednu sadu – více sáčků se neočekává.

Mimochodem, elektoniku, jako je notebook, tablet nebo telefon, můžete nést s sebou, ale mějte na paměti, že to může být prohledáno. Na většině letišť jsou k dispozici bezplatné nabíjecí stanice, ale nikdy není na škodu mít s sebou powerbanku (samozřejmě mimo sáček s tekutinami).

Co všechno by mělo být v evakuačním zavazadle?

Evakuační zavazadlo – to není jen pár konzerv a láhev vody. Zkušenost z desítek zemí mi ukázala, že důkladná příprava je klíčová. Kromě základních trvanlivých potravin (konzervy, energetické tyčinky s dlouhou trvanlivostí, sušené ovoce a ořechy – myslete na váhu!), dobře zabaleného chleba a především dostatečné zásoby pitné vody (nejlépe v několika menších lahvích, abyste je nemuseli tahat všechny najednou), nezapomeňte na multifunkční nástroj (nůž, otvírák, šroubovák). Jídelní miska a příbor jsou samozřejmostí, ale zvažte i lehkou, skladnou nádobu na vaření, pokud to situace dovolí.

Osobní doklady (ideálně zkopírované a uložené zvlášť), peníze (v hotovosti i na kartě, ale nezapomeňte na PIN!), pojistné smlouvy a cennosti by měly být chráněny před vlhkostí a ztrátou. Přenosné rádio s rezervními bateriemi (a sluchátky!) je nezbytností pro přístup k informacím.

Toaletní a hygienické potřeby – myslete na minimum, ale důležité: dezinfekce rukou, vlhčené ubrousky, základní léky (včetně léků na chronická onemocnění s označením a dávkováním!), svítilna (nejlépe čelovka, která vám nechá volné ruce), zapalovač nebo zápalky v nepromokavém obalu. Nepodceňujte univerzální deku – poskytne teplo i v teplém počasí (ochrana před sluncem). Malá první pomoc se škrtidlem a náplastmi je samozřejmostí.

A co je často opomíjeno? Kopie klíčových dokumentů (pas, řidičák) uložte odděleně od originálů, malá mapa oblasti a píšťalka pro přivolání pomoci. Lehká, odolná batoh je klíčový – vyberte si pohodlný a dobře sedící. Myslete na to, že ho budete nést sami. Nezapomeňte na něco, co vám zvedne náladu, třeba oblíbená kniha nebo hra pro děti.

Co je povoleno v odbaveném zavazadle?

Do odbaveného zavazadla se bez problémů vejde i vaše oblíbená svačina. Sušené ovoce, pečivo, čokoláda – žádný problém! I potraviny s tekutou složkou, jako jsou bonbony, jsou povoleny. Důležité je ale vědět, že na rozdíl od příručního zavazadla, zde nejsou omezení objemu tekutin. Můžete si tak sbalit i větší lahve omáčky k těstovinám (samozřejmě v nepropustném obalu, aby nedošlo k nežádoucímu úniku). Nezapomeňte ale na celkovou hmotnost zavazadla – letecké společnosti mají přísná pravidla a překročení může znamenat poplatky. Pro jistotu si vždy před cestou ověřte přesná pravidla přepravy potravin u vaší letecké společnosti, jelikož se mohou lišit v závislosti na destinaci a typu letu. Kromě toho, některé země mají vlastní omezení na dovoz potravin, a tak je dobré se informovat i o tom před cestou.

Co neprojde letištní kontrolou?

Na letiště s sebou neberte nic, co by vám mohlo zkomplikovat život, a to i když to vypadá nevinně. Zbraně všech druhů – od střelných zbraní přes praky a kuše až po tasery a harpuny – jsou samozřejmostí. Nepodceňujte ani repliky a imitace, i ty vám zabaví. Stejně tak výbušniny, hořlaviny a pyrotechnika, včetně těch “malých” petard. Silné zapalovače, co si myslíte, že by mohly být použity pro podpálení, také neprojdou. Zapamatujte si, že i seemingly harmless chemické a toxické látky mohou způsobit problémy. V příručním zavazadle si dejte pozor na ostré a špičaté předměty, jako jsou nože, nůžky či pilníky na nehty; zde platí i pravidlo, že větší nože na maso a podobné nástroje patří do odbaveného zavazadla. Uvědomte si, že pravidla se liší podle letiště a letecké společnosti, proto je dobré si je předem ověřit na webu konkrétního letiště. To vám ušetří čas a nervy na dovolené.

Tip pro turisty: Vždycky si zabalte důležité léky do příručního zavazadla, abyste je měli po ruce. A nezapomeňte na turistickou mapu, kompas a baterku – nikdy nevíte, co se může přihodit.

Co nesmím mít v kufru?

Do kufru na turistiku rozhodně nepatří výbušniny, zábavná pyrotechnika – to je jasné, ale i drobné ohňostroje můžou být problém. Střelné zbraně jsou samozřejmostí, ale i nože a sekery by měly být v kufru zabezpečeny a jejich transport je často podmíněn povoleními. Chemické a toxické látky, jako jsou například silné čisticí prostředky, jsou nebezpečné a zbytečné. Hořlaviny, kyseliny a žíraviny, i když se třeba jedná o líh na vaření, raději nechte doma, existují bezpečnější alternativy. Žhavící zapalovače jsou rizikové, raději si vezměte obyčejný zapalovač. Radioaktivní, toxické a infekční látky jsou samozřejmě absolutně zakázané. Obranné spreje a repelenty – ty jsou trochu ošemetné. Repelenty proti hmyzu jsou v pohodě, ale obranné spreje mohou být problematické, zvlášť v letadle. Vždy si předem ověřte jejich povolený transport. Uvědomte si, že i zdánlivě neškodné věci, jako například přenosná plynová bomba na vaření, mohou v kufru způsobit problémy kvůli tlaku. Vždycky je lepší se informovat u dopravce o přesných předpisech a případných omezeních. Pokud si nejste jisti, raději danou věc nebalte. Zvažte i bezpečnost ostatních turistů a snažte se zabránit jakýmkoli nehodám. Například ostré předměty zabalte do ochranného pouzdra, aby nedošlo k poškození kufru nebo zranění.

Co sbalit při evakuaci?

Při evakuaci, ať už z důvodu přírodní katastrofy, konfliktu či jiné krize, je klíčová rychlost a efektivita. Zkušenosti z desítek zemí mi ukázaly, že chyby se opakují. Zaprvé: nepodceňujte osobní doklady – pas, občanský průkaz, řidičský průkaz, ideálně i v digitální kopii na cloudu. Zadruhé: peníze, ale rozdělte je – hotovost, platební karty, pokud možno i cestovní šeky. Zatřetí: léky – nejenom na předpis, ale i léky na běžné potíže. Dávkování si ověřte, a vezměte si léky na delší dobu, než jen na pár dní.

Pojistné smlouvy by měly být s sebou, v digitální podobě je to výhodné. Základní zdravotnické prostředky – náplasti, desinfekce, obvazy – jsou nezbytností. Toaletní a hygienické potřeby – věnujte pozornost i dětským potřebám. Bateriový rozhlasový přijímač a bateriová svítilna s náhradními bateriemi jsou životně důležité pro informovanost a orientaci.

Mobilní telefon a nabíječka jsou samozřejmostí, ale pamatujte na powerbanku s dostatečnou kapacitou. Nezapomeňte na základní oblečení a vodu. V mnoha zemích jsem viděl, jak se zanedbává pitná voda, a to může být kritické. Kromě toho, přibalte si energetické tyčinky a konzervy s dlouhou trvanlivostí. Mějte na paměti, že situace může trvat déle, než očekáváte. Nejdůležitější je však předem připravený plán, kde bude schůzné místo pro setkání a informace o kontaktech.

Kam zabalit deodorant do letadla?

Letíte na dovolenou a řešíte, zda si můžete vzít deodorant? Záleží na jeho formě. Standardní tuhý deodorant není nijak omezen, ať už ho balíte do příručního, nebo odbaveného zavazadla. Bez problémů si ho můžete vzít s sebou, ať už letíte do Thajska, Kanady, nebo třeba na Island.

Situace se ale mění u deodorantů ve spreji nebo gelu. Zde platí striktní pravidlo 100 ml. To znamená, že větší množství si s sebou do letadla v příručním zavazadle nemůžete vzít. V odbaveném zavazadle je to sice bez omezení, ale riskujete poškození obalu během manipulace s kufrem. Z vlastní zkušenosti vím, že tekuté deodoranty se v letadlech častěji rozlijí, proto doporučuji raději menší balení, i když je v odbaveném zavazadle.

Pro snazší orientaci shrnutí:

  • Tuhý deodorant: Bez omezení, příruční i odbavené zavazadlo.
  • Sprej/gel deodorant: Max. 100 ml v příručním zavazadle, bez omezení v odbaveném (ale s rizikem poškození).

Nezapomeňte, že tato pravidla platí pro většinu leteckých společností, ale vždy je vhodné si před odletem ověřit pravidla konkrétní letecké společnosti, jelikož se mohou mírně lišit. Nedodržení pravidel může vést k zabavení deodorantu či jiných tekutin na letišti.

Co může být v odbaveném kufru?

Co se týče obsahu odbaveného kufru, možnosti jsou prakticky neomezené. Můžete si vzít sušené potraviny, jako je ovoce, pečivo, nebo různé pochutiny – žádný problém. Ani potraviny s tekutou složkou nejsou zakázány, myslím čokoládu, bonbony, a podobně. Klíčové je, že tekutiny v odbaveném zavazadle nemají žádné omezení objemu, na rozdíl od příručního zavazadla. To je velká výhoda, můžete si tak vzít například i větší lahve oleje, medu nebo třeba omáčky k vašim jídlům. Vždy ale doporučuji dbát na vhodné zabalení, aby se obsah nepoškodil a neznečistil ostatní věci. Přestože není omezení objemu, pamatujte na hmotnostní limity vašeho zavazadla určené leteckou společností. A co je ještě důležitější? Informujte se o specifických pravidlech dané letecké společnosti a země, do které cestujete. Existují výjimky, které se týkají například přepravy tekutých a gelových látek, které mohou být zakázány pro určitý typ přepravy, tak je lépe být v obraze dopředu.

Co musím vytáhnout z příručního zavazadla?

Z příručního zavazadla si na bezpečnostní kontrole vždy vybalte notebook, tablet a větší mobilní telefony. Důležité je také mít odděleně tekutiny, aerosoly a gely v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr a s jednotlivými nádobkami do 100 ml. Nezapomeňte, že se to týká i past, krémů a podobně. Kontroly se mohou zpřísnit, proto je lepší mít vše připraveno a zabalit tak, aby se to dalo rychle vyndat. Ušetříte si tak čas a zbytečné komplikace. Někdy se vyžaduje i vyndání bundy či kabátu, a to i pokud je tenká. Vše, co je kovové, může spustit alarm, proto je lepší mít to v ruce a né v tašce. Zvláště se zaměřte na větší šperky nebo pásky. Případné přerušení odbavení je v takových případech standardní postup.

Co si sbalit k evakuaci?

Základní balíček pro evakuaci by měl být lehký, ale komplexní. Zaměřte se na minimalizaci objemu a maximalizaci užitečnosti.

Jídlo:

  • Trvanlivé potraviny: Konzervy (maso, ryby, luštěniny) – nezapomeňte na otvírák! Energetické tyčinky, sušené ovoce a ořechy pro rychlý zdroj energie. Dobře zabalený chléb se rychle zkazí, raději sáhněte po sušenkách nebo krekerech.
  • Voda: Minimálně 2 litry na osobu a den, ideálně více. Tabletky na čištění vody jsou skvělým doplňkem.

Výbava:

  • Multifunkční nástroj: Nůž, nůžky, otvírák na konzervy, šroubovák – vše v jednom kompaktním nástroji.
  • Lehká, ale teplá vrstva oblečení: Počasí se může rychle změnit.
  • Jídelní nádobí: Lehká, skladná miska a lžíce/vidlička.
  • Svítilna (ideálně čelovka): S rezervními bateriemi. Praktičtější než baterka.
  • Izolace: Lehká folie, která pomůže udržet teplo.

Důležité dokumenty a finance:

  • Kopie osobních dokladů: Uložte je odděleně od originálů.
  • Hotovost: Bankomaty nemusí fungovat.
  • Pojistné smlouvy: Ve vodotěsném obalu.
  • Kontakty na blízké: Napište si je na papír.

Ostatní:

  • Léky: Seznam léků a dávkování.
  • Toaletní potřeby: Vlhčené ubrousky, hygienické potřeby.
  • Přenosné rádio: Pro aktuální informace. S rezervními bateriemi.
  • Zápalky/zapalovač: Ve vodotěsném pouzdře.

Tip: Vše uložte do odolného batohu nebo tašky. Pravidelně kontrolujte zásoby a obnovujte je podle potřeby. Naučte se základy první pomoci.

Co nesmí obsahovat příruční zavazadlo?

Do příručního zavazadla rozhodně nepatří žádné zbraně, ani jejich imitace, výbušniny, hořlaviny (např. zapalovače, větší množství deodorantů v aerosolovém spreji), chemické a toxické látky (včetně některých léků – raději je vezměte s sebou v lékárničce s lékařským předpisem). Tekutiny a gely jsou povoleny, ale pouze v nádobkách do 100 ml, uložené v uzavíratelném průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr. To se týká například šamponů, krémů, gelů na vlasy a zubní pasty. Nezapomeňte, že i větší množství neškodných látek může být z bezpečnostních důvodů zabaveno.

Do odbavených zavazadel se nesmí kromě výše uvedených (výbušniny, hořlavé kapaliny, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva) dávat baterie pro přenosná elektronická zařízení, které by se mohly při přepravě poškodit a způsobit požár. Vždy je lepší je v elektronice nechat a v případě nutnosti baterie vzít do příručního zavazadla, ale připojené k zařízení.

Důležité: Před cestou si vždy ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, jelikož se mohou lišit a pravidelně aktualizují. Na webových stránkách leteckých společností najdete detailní seznam zakázaných předmětů.

Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?

Při kontrole na letišti? Hlavně klid, zkušený turista ví, co dělat! Všechno kovové – hodinky, nůž na multitoolu (pokud je povoleno), klíče, mince, telefon, náušnice, sponky do vlasů – prostě všechno, co pípá, jde na pás. Stejně tak bundu, svetr – všechno zvlášť.

Z batohu vyndám elektroniku: telefon, tablet, powerbanku (vždycky zvlášť!), a samozřejmě laptop – tohle vše na samostatný pás. A nezapomeňte na tekutiny a gely – ty v průhledném zip-lock sáčku o objemu max. 100 ml, jinak se s nimi rozloučíte. Vždycky je lepší mít tohle připravené předem, šetří to čas.

Tipy pro zkušeného cestovatele:

  • Balení tekutin do zip-lock sáčku je nezbytností – zjednoduší to kontrolu a zabrání zbytečným komplikacím.
  • Povolené nože a multitooly uložte do samostatné přihrádky batohu – rychle je tak vyndáte.
  • Před cestou si zkontrolujte aktuální pravidla pro příruční zavazadla letecké společnosti. Limity se mohou lišit!
  • Noste s sebou pouze nezbytnou elektroniku. Méně věcí znamená rychlejší kontrolu.

Co se stane, když něco zapomenu? Není to konec světa. Personál na bezpečnostní kontrole vám ochotně pomůže. Ale předem připravený turista projde kontrolou hladce a ušetří si stres.

Kolik tekutin může být v odbaveném zavazadle?

Do odbaveného zavazadla můžeš dát tekutiny v nádobách větších než 100 ml – to je super zpráva pro všechny, kdo se vydávají na delší túru!

Důležité upozornění: Omezení 100 ml platí jen pro příruční zavazadla. V odbaveném zavazadle tohle omezení neplatí.

Co si vzít na cestu:

  • Větší lahve s vodou – doplňování vody na delších trasách může být problematické.
  • Koncentrované nápoje – práškové nápoje, které zředíš až na místě, ušetří místo a váhu.
  • Elektrolyty – pro doplnění minerálů po náročné aktivitě.

Výjimky:

  • Léky – vezmi si s sebou potřebné léky v původním obalu, i kdyby překročily limit 100 ml.
  • Kojenecká výživa – stejně jako léky, i kojenecká výživa je vyňata z tohoto omezení.

Tip pro zkušené turisty: Vždy si zkontroluj aktuální pravidla leteckých společností, protože se mohou lišit.

Co nepatří do evakuačního zavazadla?

Evakuační zavazadlo by mělo být co nejmenší a nejlehčí, vždyť ho budete nést sami. Objemné předměty, jako jsou velké kufry či nábytek, jsou zbytečnou zátěží. Zapamatujte si, že evakuace je o rychlém útěku, ne o stěhování.

Rychle se kazící potraviny představují hygienický problém a v krizové situaci se mohou stát zdrojem zdravotních komplikací. Sáhněte raději po trvanlivých zásobách, jako jsou sušenky, konzervy nebo energetické tyčinky.

Alkoholické nápoje se v stresové situaci stávají kontraproduktivní. Zhoršují úsudek a snižují schopnost reagovat. Voda je prioritou.

Střelné zbraně jsou v evakuační situaci rizikové a jejich držení je v mnoha případech zakázáno nebo silně omezeno. Můžete se stát terčem nesprávného pochopení.

Nebezpečné látky a jedy – jejich přítomnost v evakuačním zavazadle je nejen nebezpečná pro vás, ale i pro ostatní evakuované. Zbytečně zvyšujete riziko nehody. Myslete i na to, že některé chemikálie mohou být nebezpečné i při manipulaci a skladování.

Co je pravidlo 3:1:1?

Pravidlo 3-1-1, které zná snad každý zkušený cestovatel, je klíčem k hladkému průchodu letištní kontrolou. Zjednodušeně řečeno, znamená to maximum 100 ml (3,4 unce) na jedno balení tekutin, všechny tekutiny v jednom průhledném, znovu uzavíratelném sáčku (ideálně s zip-lock uzávěrem) a pouze jeden takový sáček na osobu.

Nepodceňujte to! Kontrola dodržování tohoto pravidla je přísná a porušení může vést k ztrátě drahocenných kosmetiky a tekutin, ne-li k nepříjemným zdržením.

Co přesně se za “tekutiny” považuje? Voda, krémy, spreje, pasty, gely, šampony, opalovací krémy, parfémy – zkrátka vše, co má tekutou nebo polotekutou konzistenci. I léky v tekuté formě podléhají tomuto pravidlu, proto je důležité mít u sebe lékařské potvrzení o jejich nezbytnosti.

Důležité je také vědět, že velikost sáčku není nijak striktně definována, ale doporučuje se sáček o rozměrech přibližně 20 x 20 cm. Vyplatí se investovat do kvalitního, znovu uzavíratelného sáčku, který se snadno otevírá a zavírá. Pro snadnější manipulaci na letišti je vhodné, aby byl sáček průhledný, s obsahem viditelným na první pohled.

Před cestou si proto vše pečlivě zkontrolujte a předem si připravte sáček s tekutinami – ušetříte tak čas i nervy na letišti. Zapamatujte si, 3-1-1 je váš nejlepší kamarád před cestou!

Scroll to Top