Do příručního zavazadla se kategoricky nesmí: tekutiny v nádobách větších než 100 ml (maximálně 10 nádobek po 100 ml na osobu) – to platí i pro krémy, gely, pasty atd., které se musí vejít do uzavíratelného průhledného sáčku o objemu max. 1 litr. Všechny druhy nůžek, nožů bez ohledu na délku čepele, pletací jehlice a háčky, injekční jehly (bez lékařského potvrzení), vývrtky, a to i miniaturní. Důležité je věnovat pozornost i dalším předmětům, které by mohly být považovány za nebezpečné, jako jsou například větší nůžky na nehty, pilníky na nehty, některé typy multifunkčních nástrojů. Doporučuji si před cestou detailně prostudovat předpisy letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit. V případě pochybností je vždy lepší daný předmět dát do odbaveného zavazadla. Nezapomeňte, že i baterie (například náhradní do fotoaparátu) podléhají určitým omezením.
Co si nesmím vzít do letadla do příručního zavazadla?
Co si s sebou do příručního zavazadla v letadle vzít nesmíte? Seznam zakázaných předmětů je rozsáhlý a jeho ignorování může vést k vážným problémům. Zahrnuje samozřejmě zbraně všech typů – od střelných zbraní a omračovačů po zdánlivě neškodné pracovní nástroje, které by se daly použít jako zbraň. Zapomínat byste neměli ani na sebeobranné spreje, které patří mezi zakázané látky. Důležité je vědět, že omezení se netýká jen zbraní. Do letadla se nesmí elektrokola ani jiné samojízdné přístroje, které by mohly představovat bezpečnostní riziko. Nůž na máslo, nůžky na nehty – i tyto zdánlivě neškodné ostré předměty, se do příručního zavazadla nedostanou. Totéž platí pro těžké tupé předměty, které by mohly při nehodě způsobit zranění. Velmi přísně se kontrolují výbušniny a hořlavé látky, stejně jako chemikálie a toxické látky. Doporučuji si před cestou důkladně prostudovat pravidla letecké společnosti, abyste se vyhnuli nepříjemnostem a zbytečnému zdržení na letišti. Znáte-li své plány, můžete se vyhnout zbytečným starostem a nerušeně si užít let. Některé předměty, jako například větší množství tekutin, je možné přepravovat v odbaveném zavazadle, avšak i zde platí určitá omezení a je důležité dodržovat pokyny letecké společnosti.
Co se nesmí brát do letadla z kosmetiky?
Co se týče kosmetiky v letadle, je to trochu oříšek. Zapamatujte si základní pravidlo: žádné hořlaviny v příručním zavazadle! To zahrnuje odlakovače s acetonem – ty prostě nepatří do letadla, ani do příručního, ani do odbaveného zavazadla. A co spreje? Deodoranty a podobné lahvičky s tlakovým rozprašovačem do objemu 500 ml se smí přepravovat pouze v odbaveném zavazadle – a vždycky důkladně uzavřené. Mimochodem, z vlastní zkušenosti vím, že i gelové a krémové produkty v nebezpečných množstvích můžou způsobit problémy na letišti – takže raději dodržujte doporučené limity pro tekutiny v příručním zavazadle (obvykle 100 ml na jeden obal a vše v jednom uzavíratelném sáčku). A nezapomeňte, že pravidla se můžou lišit podle letecké společnosti, proto si vždycky předem ověřte podmínky u vašeho dopravce. Před cestou si prostě zkontrolujte seznam zakázaných věcí, ať vás pak nepříjemně nepřekvapí.
Co se nesmí přepravovat v příručním zavazadle v letadle?
Do batohu do letadla zapomeňte na tekutiny, spreje a gely v nádobách větších než 100 ml – to platí i pro ten skvělý domácí med, co jste si chtěli vzít na cesty! Zbraně, ať už skutečné, nebo jen napodobeniny, jsou samozřejmě tabu. Stejně tak nože, nůžky a další ostré předměty – i ten šikovný multitool si nechte doma, případně v odbaveném zavazadle. Kladiva, sekyrky a podobné náčiní – prostě nic, čím byste mohli někoho zranit nebo poškodit letadlo. Ani pracovní nářadí, jako třeba šroubováky, sem nepatří. Silné magnety, paralyzéry a jiné šokové zbraně, radioaktivní materiály – zkrátka cokoliv, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu, nechte doma. Vždy si před letem ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit.
Je dovoleno vzít deodorant do zavazadla?
S deodoranty do zavazadel je to trochu složitější. Gely a krémy, i když se jedná o deodoranty, se považují za tekutiny a podléhají pravidlu 100 ml na jeden kus. To znamená, že si je můžete vzít do příručního zavazadla, ale jen pokud se vejdete do limitu pro tekutiny.
Naopak, tuhé deodoranty ve formě sticků, krystalové deodoranty (podobné jako minerální kameny) a také pudry a antiperspirantní ubrousky můžete bez obav vzít do letadla, a to i ve větším množství.
Aerosolové spreje, tedy deodoranty pod tlakem, patří do odbaveného zavazadla. Zde je důležité si uvědomit, že letecké společnosti mají různá pravidla ohledně přepravy hořlavých látek, proto je vždy dobré si před cestou ověřit pravidla konkrétní letecké společnosti. V případě pochybností je bezpečnější vzít si tuhý deodorant.
Tip pro zkušeného cestovatele: Nezapomínejte, že se pravidla mohou lišit podle letecké společnosti i cílové země. Vždy si před cestou zkontrolujte aktuální pravidla na webových stránkách letecké společnosti. Přeprava nebezpečných materiálů se bere velmi vážně, takže je lepší být připraven a vyhnout se nepříjemnostem.
Je dovoleno vzít zubní pastu do příručního zavazadla?
Zubní pastu si můžete vzít s sebou na palubu letadla i do odbaveného zavazadla. V případě příručního zavazadla je ale klíčové dodržet limit 100 ml. Toto pravidlo se týká všech tekutin, past, gelů a aerosolů, a zubní pasta do této kategorie spadá.
Z vlastní zkušenosti z desítek letišť po celém světě vím, že se kontroly liší. Někde jsou přísnější, jinde benevolentnější. Aby se předešlo problémům, doporučuji:
- Používat cestovní balení: Mnoho značek nabízí zubní pasty v menších tubách, přesně 100 ml nebo méně. Ušetří vám to starosti s přeléváním.
- Přibalení potvrzení o koupi: Pokud si vezmete zubní pastu v originálním balení nad 100 ml, ale v menší cestovní taštičce, je dobré mít k dispozici doklad o koupi. Může to pomoci při případné kontrole.
- Transparentní kosmetická taštička: Všechny tekutiny a pasty v příručním zavazadle je vhodné umístit do průhledné, zip-lock taštičky s objemem do 1 litru. Usnadní to bezpečnostní kontrolu a urychlí proces.
Nezapomeňte, že pravidla se mohou mírně lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, ze které letíte. Vždy je proto dobré si před odletem ověřit aktuální předpisy na webových stránkách konkrétní letecké společnosti.
Tip: Pokud cestujete na delší dobu, může být výhodnější si větší balení zubní pasty přibalit do odbaveného zavazadla. Vyhnete se tak omezením objemu a ušetříte si tak případné starosti.
Je dovoleno brát jídlo do letadla v příručním zavazadle?
Co jídlem v příručním zavazadle je to složitější, než se zdá. Základní pravidlo zní: všechno, co povolí celní úřady daných zemí, je v pořádku. Důležité je dodržet váhové a rozměrové limity letecké společnosti. Nejasnosti? Raději jídlo, které nebudete potřebovat během letu, dejte do odbaveného zavazadla. Pro lety uvnitř Ruska žádná omezení obvykle neplatí. Nicméně, tekutiny v příručním zavazadle podléhají striktním pravidlům – maximálně 100 ml v jednom obalu a vše v uzavíratelném, průhledném sáčku. To se týká i jogurtů, omáček a podobně. Pevná jídla, jako sendviče, sušenky nebo ovoce, obvykle problém nepředstavují. Doporučuji se vždy informovat přímo u letecké společnosti, jelikož pravidla se mohou lišit i podle destinace. Nezapomeňte na specifické předpisy pro potraviny živočišného původu, které se mohou lišit od země k zemi. V některých zemích je přísně zakázán dovoz určitých druhů masa, mléčných výrobků či ovoce a zeleniny.
Kolik 100ml lahviček si můžu vzít do letadla?
Na otázku, kolik 100ml lahviček si můžete vzít do letadla, je odpověď trochu složitější, než se zdá. Nejde jen o počet, ale i o celkový objem. Pravidlo zní: všechny tekutiny, gely, spreje a pasty musíte zabalit do jednoho průhledného zip-lock sáčku o maximálním objemu 1 litr. Každá nádobka nesmí překročit objem 100 ml, i kdyby byla jen zčásti naplněna. To znamená, že si můžete vzít třeba pět lahviček po 100 ml, ale už ne jednu 150ml, i kdyby byla jen z poloviny plná. Tento sáček pak před kontrolou předložíte odděleně od ostatního zavazadla. A nezapomínejte, že se to týká i krémů, past na zuby, šamponů a podobně. Pozor na léky, ty je vhodné mít u sebe a ukázat je při kontrole s lékařským předpisem. Praktické je mít sáček připravený předem, abyste urychlili proces kontroly. Pokud letíte s přestupem, je důležité dodržovat pravidla letiště jak v místě odletu, tak i v místě přestupu, která se mohou lišit.
Je možné vzít si balíček s jídlem do letadla mimo příruční zavazadlo?
Samozřejmě, že si můžete vzít jídlo s sebou na palubu! Mimo povolenou příruční zavazadla je obvykle tolerována malá taška s jídlem. Je to ale vždy na uvážení letecké společnosti a letištní bezpečnosti. Přesná pravidla se liší.
Co je ale důležité vědět:
- Tekutiny jsou omezeny na maximálně 100 ml na nádobu a všechny nádoby musí být uloženy v jednom uzavíratelném průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr.
- Nezapomeňte, že některé druhy potravin, jako jsou například čerstvé ovoce a zelenina, mohou být zakázány z důvodu karanténních opatření.
- Vždy je lepší zkontrolovat si přesná pravidla dané letecké společnosti před odletem na jejich webových stránkách. Každý dopravce má specifické požadavky.
Kromě jídla se mimo příruční zavazadlo běžně toleruje:
- dámská kabelka,
- pánský kufřík,
- hole,
- deštník,
- oblečení v obalu,
- dětská postýlka,
- složená kočárka,
- berle,
- a samozřejmě zapečetěný nákup z Duty Free.
Tip pro zkušenější cestovatele: Vždy je lepší mít jídlo zabalené v neprůhledném sáčku, abyste zabránili zbytečným otázkám od bezpečnostní kontroly. A pamatujte, že i když je něco povoleno, znalost pravidel a ohleduplnost k personálu je vždy oceněna.
Co si mám vzít na cestu k jídlu?
Co si vzít na palubu letadla k jídlu? To je otázka, na kterou mám jako zkušený cestovatel odpověď. Zaprvé, praktické a trvanlivé jídlo je klíčové. Klasické sendviče s chlebem, sýrem, šunkou nebo salámem jsou spolehlivá volba.
Nicméně, pro zdravější variantu doporučuji:
- Připravené zeleninové misky: rajčata, okurky, papriky – v uzavíratelné nádobce, aby se zabránilo rozmáčení.
- Ovocné a zeleninové tyčinky: mrkev, celer – skvělé pro křupání a doplnění vitamínů.
Na sladké mlsání:
- Bonbony a lízátka – pomohou s tlakem v uších během vzletu a přistání.
- Čokoláda – dodá energii.
- Směs ořechů a sušeného ovoce – v uzavíratelném sáčku pro snadnou přepravu a skvělý zdroj energie. Dávejte si ale pozor na množství, aby se vám neudělalo špatně.
Důležité upozornění: Vždy dodržujte pravidla letecké společnosti ohledně tekutin a zakázaných předmětů. Tekuté potraviny v lahvičkách obvykle neprojdou bezpečnostní kontrolou, pokud nejsou v malých, uzavíratelných sáčcích a odpovídají požadavkům letiště. Uchovávejte jídlo v čistých, dobře uzavíratelných nádobách, abyste neznečistili okolí.
Je možné vzít deodorant do příručního zavazadla v letadle?
Deodoranty v příručním zavazadle? Závisí na typu. Gely a krémové deodoranty jsou považovány za tekutiny a platí pro ně pravidlo 100 ml na jeden kus. To znamená, že je nutné je zabalit do průhledného, uzavíratelného sáčku s objemem do jednoho litru.
Bez omezení si můžete vzít tyčinkové deodoranty, minerální krystalické deodoranty (podobné jako kameny), pudrové deodoranty a deodoranty v podobě ubrousků.
Aerosolové spreje, tedy deodoranty v tlakové nádobce, patří do odbaveného zavazadla. Nezkoušejte je prosmýknout, bezpečnostní kontrola je důkladná a riskujete ztrátu deodorantu i zdržení.
Tip pro zkušené cestovatele: Před letem si vždy ověřte aktuální pravidla letecké společnosti, jelikož se mohou mírně lišit. Vždy je lepší být připraven a vyhnout se nepříjemnostem na letišti. Nezapomeňte, že pravidla se vztahují na všechny tekutiny, pasty a spreje, nejen na deodoranty.
Jaké parfémy se nesmí brát do letadla?
C cestovními parfémy to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pravidlo 100 ml se vztahuje na objem nádobky, nikoliv na množství obsahu. Máte-li tedy flakon o objemu 150 ml, ale naplněný pouze z poloviny, neprojde vám bezpečnostní kontrolou. Na etiketě musí být jasně uveden objem. A to i v případě, že máte vzorek v malém, ale neoznačeném obalu – riziko je zbytečné. Doporučuji všechny parfémy a toaletní vody v cestovním zavazadle důkladně prohlédnout a ty s nečitelným nebo chybějícím označením objemu raději nechat doma. Nezapomeňte, že tekutiny se v letadlech přepravují ve uzavíratelných, průhledných sáčcích s maximálním objemem jednotlivých nádob 100 ml. V opačném případě se s nimi budete muset rozloučit. Zkušenosti ukazují, že pravidla jsou striktně dodržována, a proto je lepší se vyhnout zbytečným komplikacím.
Je možné převážet kuličkový deodorant v letadle?
Takže, chystáte se na cestu letadlem a řešíte, zda si můžete vzít svůj oblíbený roll-on deodorant? Žádný problém! Krémy, laky, gely, zubní pasty a ano, i roll-on deodoranty, jsou povoleny.
Ale pozor! Všechny tyto položky patří do kategorie kapalin, a proto se na ně vztahuje pravidlo 100 ml na jeden obal a celkový limit maximálně 1 litr, který musíte mít v průhledném, uzavíratelném sáčku. Tohle je klíčové! Bez něj se vám deodorant (a další tekutiny) do letadla nedostane.
A co spreje? Až na výjimky, aerosolové deodoranty s označením „hořlavé“ (hořlavý) neprojdou bezpečnostní kontrolou do kabiny letadla. Můžete si je ale většinou vzít do zavazadla v podpalubí. Nezapomeňte si ale předem ověřit přesná pravidla u vaší letecké společnosti – pokyny se mohou lišit.
Tip pro zkušené cestovatele: aby se vám v průhledném sáčku na tekutiny nic nepomačkalo, vložte do něj i menší měkké předměty, jako jsou například ponožky. A nikdy nezapomínejte na to, že rozměry sáčku by neměly překročit 20×20 cm.
Další důležitá věc: pokud cestujete s většími objemy kosmetiky, nejbezpečnější variantou je přepravit ji v odbaveném zavazadle. Ušetří vám to stres s limity tekutin a zrychlí průchod bezpečnostní kontrolou.