Zámek Neuschwanstein, pohádkový výtvor krále Ludvíka II., se stal kultovní filmovou lokací. Jeho kouzlo okouzlilo i Walta Disneyho, který se jím nechal inspirovat při tvorbě hradu Šípkové Růženky v Disneylandu. Disney zde však nenatočil *několik* filmů, ale spíše čerpal z jeho architektury pro svůj ikonický hrad. Mnohem častěji se zámek objevuje v jiných filmech, často v rolích různých hradů, a to díky své impozantní a snadno rozpoznatelné siluetě. Jeho gotická krása a dramatická poloha na skalním ostrohu skýtají ideální prostředí pro fantasy filmy a historická dramata. Navíc, věděli jste, že královský interiér je stejně impozantní jako exteriér? Je protkán detaily, které reflektují Ludvíkovu fascinaci Wagnerovou hudbou a romantickým uměním. Jeho soukromé pokoje, bohatě zdobené freskami a nábytkem, dodnes vyvolávají pocit snového království. Souřadnice 47°33′26,96″ s. š., 10°44′57,99″ v. d. vám pomohou najít cestu k tomuto jedinečnému místu, které si zaslouží navštívit osobně. Doporučuji si předem zarezervovat vstupenky, abyste se vyhnuli dlouhým frontám.
Nezapomeňte si prohlédnout také okolí zámku! Nádherná bavorská krajina nabízí mnoho turistických stezek a výhledů, které vám poskytnou nezapomenutelný zážitek.
Co znamená Neuschwanstein?
Neuschwanstein – to není jen název, ale spíše synonymum pro pohádkový zámek. Ano, v Německu najdete nespočet hradů a zámků, ale žádný se nevyrovná popularitě a kouzlu tohoto bavorského skvostu, ležícího nedaleko Füssenu, pouhých 5 km od rakouských hranic. Název samotný, “Novolabutí kámen”, už napovídá o jeho romantické a trochu tajemné historii.
Co byste měli vědět před návštěvou?
- Předkupní vstupenky: Doporučuji zakoupit vstupenky online s předstihem. Fronty u pokladny mohou být extrémně dlouhé, a to i mimo hlavní sezónu.
- Doprava: Autem se dostanete na parkoviště u zámku, ale připravte se na placené parkování. Alternativou je autobus z Füssenu – pohodlnější a levnější varianta.
- Prohlídky: Prohlídky zámku jsou pouze s průvodcem a probíhají v několika jazykových verzích. Doba prohlídky je omezená, takže si vše dobře prohlédněte.
- Marienbrücke: Nezapomeňte si udělat čas na procházku k mostu Marienbrücke, odkud se nabízí ten nejznámější a nejkrásnější výhled na zámek a okolní krajinu. Počítejte ale s tím, že i tam budete muset čekat ve frontě.
Tip pro fajnšmekry: Neuschwanstein není jen o samotném zámku. Celý komplex, včetně hradu Hohenschwangau (kde vyrůstal král Ludvík II.), nabízí celodenní program plný zážitků. Prozkoumejte i nádhernou okolní krajinu, například na kole.
Zajímavost: Zámek Neuschwanstein posloužil jako inspirace pro mnoho pohádkových zámků v Disney filmech. Je to tedy skutečný “pohádkový” zámek, který si zaslouží vaši návštěvu.
- Plánujte předem a rezervujte si vstupenky.
- Vyberte si vhodný způsob dopravy.
- Využijte krásy okolí.
- Připravte se na davy turistů, ale věřte mi, stojí to za to!
Co dělat v okolí Neuschwansteinu?
Kolem Neuschwansteinu je toho opravdu hodně! Kromě samotného zámku a nedalekého Hohenschwangau, stojí za návštěvu krásné jezero Alpsee – projížďka lodí je skvělý zážitek. Doporučuji si prohlédnout i Marienbrücke, most s úchvatným výhledem na Neuschwanstein. Pro relaxaci jsou tu lázně Kristall Therme. Plánujte si čas s rezervou, protože prohlídka zámků i okolí zabere celý den. V okolí najdete i spoustu pěších tras s různou obtížností, ideální pro milovníky přírody. Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací doby zámků a rezervovat si vstupenky předem, obzvláště v hlavní sezóně. Parkování v okolí může být drahé a problematické, zvažte využití veřejné dopravy. Počítejte s možností davů turistů, zejména v letních měsících.
Tip: Pokud máte čas, vydejte se na výlet do nedalekého městečka Füssen, které nabízí krásné staré město a další zajímavosti.
Jak dlouho trvá prohlídka zámku Neuschwanstein?
Plánujete výlet na zámek Neuschwanstein? Doba prohlídky s průvodcem je oficiálně 30 minut. To je ale jen samotná prohlídka interiéru. Počítejte s podstatně delším časem, a to hned z několika důvodů.
Dostupnost: Zámek není přímo přístupný autem. Z Hohenschwangau se k němu dostanete pěšky (cca 40 minut mírnou, ale stálou strmostí, počítejte s delší dobou, pokud cestujete s malými dětmi nebo máte problémy s pohybem), koňským povozem (rychlé, ale drahé) nebo kyvadlovým autobusem. Čas na cestu tam i zpět je potřeba započítat do celkové návštěvy.
Fronty: Neuschwanstein je nesmírně populární, takže na vstupní lístky a následně i do samotného zámku se připravte na čekání ve frontě. Délka čekání se může značně lišit v závislosti na ročním období a dni v týdnu. V hlavní sezóně počítejte s čekáním i několika hodin.
Okolí: A nezapomeňte na krásné okolí! Hrad je zasazen do úchvatné krajiny a nabízí mnoho fotografických příležitostí. Dopřejte si čas na procházku po okolí, pohled na Marienbrücke (Mariánský most) s úžasným výhledem na zámek, nebo i na návštěvu nedalekého hradu Hohenschwangau.
Tip pro plánování: Rezervujte si vstupenky online s předstihem, to vám ušetří drahocenný čas ve frontě. Na celou návštěvu, včetně cesty, prohlídky a prozkoumání okolí, si vyhraďte alespoň půl dne, ideálně celý den, abyste si to náležitě užili a nestresovali se časem.
Kolik je vstupné na hrad Karlštejn?
Karlštejn – výstup na vrchol! 640 Kč (základní) / 510 Kč (snížené) za prohlídku hradu a kaple, nebo císařské rezidence. To je sice dost, ale výhledy z Karlštejna stojí za to! Doporučuji pevné boty, protože výstup k hradu je docela strmý, ale nenáročný. Nezapomeňte na vodu, zvláště v létě. Prohlídky trvají cca 1 hodinu, takže si naplánujte dostatek času. Pro studenty a děti je vstupné nižší (300/190 Kč, respektive 240/90 Kč dle prohlídky). Alternativou k drahé hlavní prohlídce je návštěva pouze kaple, která je o něco levnější.
Tip pro šetřilky: Pokud se vám zdá vstupné vysoké, zvažte návštěvu některého z levnějších hradů a zámků v okolí. Například Loket (175/140 Kč) nabízí krásnou prohlídku a malebné prostředí za podstatně nižší cenu. Staré Hrady jsou také zajímavé (145/125/95 Kč).
Plánujete delší výlet? Zámek Loučeň (285/210 Kč) nabízí klasickou prohlídku a je dalším zajímavým místem v Čechách. Nezapomeňte si předem zkontrolovat otevírací dobu a případně si rezervovat vstupenky online, aby se předešlo čekání ve frontě.
Co znamená německy doch?
„Doch“ – to je německé slovíčko, které mi při mých cestách po Německu a Rakousku dělalo často radost. Je to příslovce, které se překládá jako „přesto“, „přece“ nebo „však“. Záleží na kontextu, ale vždycky vyjadřuje jakousi protiváhu, zdůraznění, že něco je navzdory něčemu jinému.
Příklad: „Er hat zwar wenig Zeit, aber er kommt doch.“ – To je klasika! V češtině: „Má sice málo času, ale přesto přijde.“ Vidíte? „Doch“ dodává větě ten správný šmrnc, tu jistotu, že se něco stane, i když to na první pohled nevypadá pravděpodobně.
Důležité: „Doch“ se v němčině používá častěji než česká obdoba. Někdy se dá těžko doslova přeložit, je to spíš o intonaci a celkovém smyslu věty. Proto se při studiu němčiny zaměřte na kontext a nejlépe se učení doplňte o poslech autentické němčiny, ať už filmů, hudby nebo rozhovorů s rodilými mluvčími.
Tip pro cestovatele: Pokud se chcete v německy mluvících zemích domluvit, naučte se používat „doch“ správně. Obohatí vaši němčinu a dodá jí autentičnost.
Kde je hrad Disney?
Disneyho hrad? Neexistuje žádný konkrétní hrad, který by byl Disneyho hradem. Inspirace pro pohádkové hrady Walta Disneyho však pochází z mnoha míst. Jeden z nejčastěji zmiňovaných je hrad svatého Hilariána na Kypru. Jeho romantické zříceniny s impozantními věžemi a úchvatnou polohou na vrcholu hory skutečně připomínají pohádkový svět. Doporučuji návštěvu během jara nebo podzimu, kdy je počasí ideální pro prozkoumání hradu a okolí. Přístup k hradu je relativně snadný, ale počítejte s kamenitými cestami a výškovým rozdílem. Vstupné je nízké a otevírací doba je poměrně flexibilní. V okolí hradu se nacházejí další zajímavosti, jako jsou například hrady Buffavento a Kantara, tvořící tak tzv. “trojici” kyperských hradů. Prohlídka všech tří hradů zabere zhruba půl dne, a stojí za to si na to vyhradit dostatek času. Nezapomeňte na fotoaparát, výhledy jsou dechberoucí!
Na kterém zámku se točila pohádka Nebojsa?
Pohádka Nebojsa, známá v Německu jako Der Furchtlose a v Maďarsku jako A fekete kastély, se natáčela na malebné jižní Moravě. Zdejší krajina, protkána vinicemi a romantickými zříceninami, dodala filmu neopakovatelnou atmosféru.
Před kamerami se objevil větrný mlýn v malebné obci Kuželov, který dodnes láká návštěvníky k prohlídce. Doporučuji zastávku, abyste si prohlédli nejen mlýn, ale i krásné okolí.
Dále se natáčelo u impozantní zříceniny hradu Cornštejn, jehož historie sahá hluboko do středověku. Pro milovníky historie je prohlídka hradu s průvodcem nezbytná, abyste se dozvěděli o jeho bohaté minulosti a legendách.
A konečně, velkolepý zámek Milotice, s jeho rozlehlými zahradami a úchvatnou architekturou, tvoří majestátní kulisu závěrečných scén. Zámek Milotice nabízí nejen prohlídku s průvodcem, ale i možnost příjemného posezení v kavárně s výhledem na zámecký park. Je to ideální místo pro romantickou procházku a skvělé fotografie.
Kdy byl postaven hrad Neuschwanstein?
Hrad Neuschwanstein, pohádkový zámek Ludvíka II. Bavorského, byl budován v letech 1869-1886. Jeho romantická silueta se tyčí nad malebnou alpskou krajinou nedaleko soutěsky Pöllat, a to doslova bere dech. Není náhodou, že se stal jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Německu.
Za jeho monumentální vzhled vděčíme především geniálnímu architektovi Georgi Dollmannovi, jehož vizi podpořili talentovaní umělci Eduard Riedel (malíř) a Christian Jank (také malíř). Inspirace pro hrad čerpal Ludvík II. z pohádek a oper Richarda Wagnera, což se odráží v jeho nádherných interiérech a okouzlující atmosféře.
Tip pro cestovatele: Před návštěvou si rezervujte vstupenky online s předstihem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Prohlídka hradu je sice fascinující, ale relativně krátká. Doporučuji si po prohlídce vychutnat krásný výhled na hrad z Mariánského mostu a projít se po okolí, kde najdete řadu turistických stezek s úchvatnými panoramaty Alp.
Zajímavost: Ačkoliv byl hrad budován pro Ludvíka II. jako útočiště a romantický symbol, král v něm strávil jen krátkou dobu svého života. Po jeho smrti byl hrad zpřístupněn veřejnosti a stal se symbolem romantické architektury a cestovního ruchu.
Co se točilo na Helfenburku?
Hrad Helfenburk, majestátní silueta na českém nebi, se stal kulisou pro pohádku Princezna ze mlejna (1994). Natáčení probíhalo nejen na samotném Helfenburku, ale i v malebných obcích Bavorovo, Nahořany a Čestice. Zvláště pozoruhodné je, že mlýn, klíčové místo děje, byl pro potřeby filmu postaven u Lhotského rybníka nedaleko Bavorova. Tento rybník, mimochodem, nabízí nádherné výhledy a příležitost k procházkám či cykloturistice. Celá oblast je protkána romantickými stezkami, ideálními pro pěší výlety. Doporučuji návštěvu nejen Helfenburku, ale i okolních vesniček, které dýchají historií a nabízejí autentickou atmosféru jihočeského venkova. Hledáte-li kouzlo pohádky v reálném světě, právě zde ho najdete. Pro milovníky historie je Helfenburk sám o sobě fascinující – jeho zřícenina skrývá pozůstatky bohaté minulosti a nabízí úchvatné panoramatické výhledy.
Co to bylo Hradiště?
Hradiště, nebo také hradisko – to zní tajemně, že? A právem! Jsou to opevněná sídla, jejichž historie sahá od neolitu až do raného středověku. Představte si je jako předchůdce dnešních hradů a měst – strategicky umístěné na vyvýšeninách, s mohutnými valy a příkopy, které chránily jejich obyvatele před nepřáteli. Někdy se pod tímto pojmem skrývá skutečně jen místo, kde kdysi stál hrad, ale častěji se jedná o archeologicky významná naleziště, která nám odhalují fascinující pohled do života našich dávných předků.
Při prozkoumání hradišť se vám otevře okno do minulosti. Můžete si představit, jak se tam život odehrával – zemědělství, řemesla, společenský život. Zbytky staveb, keramiky, nářadí – to vše vypovídá o každodennosti lidí, kteří tam žili před stovkami, ba tisíci lety. Nejsou to jen nudné zdi a příkopy, ale spíše živé svědectví o vývoji lidské civilizace.
A kam se na ně vydat? Na území České republiky se nacházejí stovky hradišť, každé s jedinečnou historií a charakterem. Některá jsou snadno přístupná a dobře zdokumentovaná, jiná vyžadují trochu více úsilí a dobrodružství k jejich prozkoumání. Před cestou se vyplatí prostudovat si informace o konkrétním hradišti – najdete tam často podrobné mapy, popis nalezených artefaktů a historické souvislosti. A nezapomeňte na pevnou obuv, protože terén bývá často náročný!
Prozkoumávání hradišť je skvělý způsob, jak spojit cestování s historií a archeologií. Je to víc než jen pouhé turistické místo – je to fascinující cesta časem, která vám umožní nahlédnout do života našich předků a lépe pochopit naši minulost. Doporučuji vždy respektovat archeologická naleziště a nedotýkat se artefaktů – necháme je tam pro budoucí generace a pro další výzkum.
Na kterém zámku se točila pohádka Nejlepší přítel?
Pohádka Nejlepší přítel se natáčela na krásném zámku Žleby. Doporučuji ho navštívit – je to skvělý cíl pro aktivní výlet!
Kromě zámecké kuchyně, kde probíhalo natáčení, nabízí zámek Žleby mnoho dalšího k prozkoumání.
- Prohlídky interiérů: Prozkoumejte nádherně zachovalé historické interiéry, plné cenného nábytku a uměleckých děl.
- Zámecký park: Ideální místo pro příjemnou procházku, piknik, nebo třeba běh. Park je rozlehlý a nabízí krásné výhledy.
- Okolí zámku: Žleby leží v malebné krajině, skvělé pro cykloturistiku a pěší turistiku. V okolí najdete mnoho turistických tras a cyklostezek různé obtížnosti.
Tip pro aktivní turisty: Zkombinujte návštěvu zámku Žleby s výletem do okolních lesů a vesniček. Najdete tam skvělé příležitosti pro nordic walking, cyklistiku, a poznávání krás české krajiny.
Autorkou scénáře pohádky je Lucie Konášová, známá také díky filmu Anděl Páně.
Na kterém hradě se natáčela pohádka Řachanda?
Pohádka Řachanda, kouzlo české krajiny zhmotněné na plátně, nebyla natočena na jediném hradě, ale na několika lokacích, které dokonale dokreslily její magickou atmosféru. Hlavní natáčecí místa se nacházela v malebných lesích Královéhradeckého kraje, proslulého svou bohatou historií a rozmanitou přírodou. Kromě toho štáb využil kouzlo zámku Dětenice, honosné renesanční stavby s okouzlujícími interiéry a zahradami. Pro některé scény pak posloužil hrad Kost, impozantní gotická pevnost s dramatickou historií, která dodala filmu nezapomenutelnou atmosféru. Zajímavostí je, že produkce byla kvůli zdravotním problémům Jana Hrušínského, konkrétně operaci žlučníku, o několik měsíců odložena. To jenom podtrhuje, jak důležitá byla pro tvůrce i herce dokonalost a péče o každý detail. Královéhradecký kraj, s Dětenicemi a hradem Kost, tak představují skutečné klenoty české kulturní krajiny, které se díky filmu Řachanda staly ještě známějšími i zahraničním divákům.
Na kterém hradě se natáčela pohádka Anděl Páně?
Pohádka Anděl Páně se natáčela na majestátním hradě Kašperk, zasazeném do krásné šumavské krajiny. Jeho zříceninová krása dodala filmu neopakovatelné kouzlo. Kromě natáčení pohádky nabízí hrad i zajímavé prohlídky zaměřené na život na hradě v minulosti, včetně speciálních programů pro děti. Doporučuji si předem zkontrolovat otevírací dobu a rezervovat si vstupenky, zejména v hlavní sezóně. Kromě samotného hradu stojí za to prozkoumat i krásné okolí – Šumava nabízí nespočet turistických tras a příležitostí k výletům. Nedaleko se nachází i další zajímavá místa, jako například město Sušice nebo Klatovy. Prohlídky hradu Kašperk jsou interaktivní a děti si zde mohou vyzkoušet život středověkých obyvatel. Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv, cesta na hrad může být trochu náročnější.
Kde se točily Tři životy?
Český Krumlov, to je místo, které pohádku Tři životy skutečně oživilo. Celá filmová magie se odehrávala v malebném Krumlovském Parkánu, i když na plátně to, samozřejmě, nepoznáte – žádné kamery, kolejnice ani mikrofony. Prohlídka Parkánu je tak skvělou příležitostí k prozkoumání míst, kde se psala historie této pohádky. A nezapomínejte, že natáčení probíhalo i na Strakonicku, takže se vyplatí prozkoumat i tuto oblast Jihočeského kraje, plnou historických památek a malebné krajiny. Tip pro cestovatele: spojte návštěvu Českého Krumlova s výletem na Strakonicko a objevte krásy Jihočeského regionu. Mnoho zdejších hradů a zámků dodá vašemu putování kouzlo dávných časů, podobně jako v pohádce Tři životy.
Jak se německy řekne ahoj?
Německy se „ahoj“ řekne různě, záleží na kontextu a regionu. Hallo je univerzální a vhodné pro většinu situací, podobně jako servus, které je spíše neformální a častější na jihu Německa. Ahoj se v Německu nepoužívá, ale Moin (severní Německo) a Grüß Gott (Bavorsko) jsou regionální alternativy, které se hodí při turistice. Pro méně formální situace je vhodné Hi nebo Hey, ovšem v turistických oblastech se s nimi nesetkáte tak často jako s výše uvedenými. Vzhledem k tomu, že se jedná o slovníček, čísla v závorkách pravděpodobně reprezentují frekvenci výskytu v nějakém korpusu. Čísla za AT odkazují na nějaké interní databázové ID, zřejmě ukazující na zdroj dané varianty.
Kde se natáčel film Král Šumavý?
Film Král Šumavy z roku 1959 se natáčel na Kvildě na Šumavě. Klíčovými lokacemi byly tehdejší hospoda (dnes pravděpodobně s jiným využitím či už neexistující), chalupa na adrese Hraběcí Huť 164, kterou dodnes můžete najít a která vám umožní nahlédnout do atmosféry filmu, a rozsáhlé hraniční rašeliniště ve Vojenském újezdu Dobrá Voda. Dnes je přístup do tohoto újezdu omezen, ale některé části rašelinišť jsou dostupné po turistických stezkách v okolí. Doporučuji si před cestou ověřit aktuální přístupnost a podmínky vstupu do újezdu. Prohlídka Kvildy nabízí mnoho dalších zajímavostí, jako například muzeum Šumavy, informační centrum a krásnou přírodu, takže si kromě stop filmu můžete užít i krásy šumavské krajiny. Nalezení přesné lokality natáčení hospody může vyžadovat další pátrání, jelikož se vzhled Kvildy od 50. let značně změnil.
Co se tocilo na hradě Zvikov?
Hrad Zvíkov, majestátní pevnost na soutoku Vltavy a Otavy, posloužil jako kulisu hned několika filmovým a televizním produkcím. Není divu, jeho atmosféra je prostě kouzelná! Můžete si zde vybavit například natáčení pohádky Lotrando a Zubejda, která dodnes patří k nejoblíbenějším.
Kromě ní se zde natáčel i film Marahal – Tajemství talismanu, který nabízí napínavější podívanou. A pro milovníky pohádek je tu ještě několik dalších titulů:
- Marie Růžička – klasická pohádka s nezaměnitelným kouzlem.
- Mucimutr – pro děti nezapomenutelný příběh plný dobrodružství.
- Jak chutná láska – pohádka s romantickým nádechem.
- Sedmero krkavců – klasická pohádka s temnější, ale fascinující stránkou.
Tip pro turisty: Při návštěvě hradu Zvíkov se určitě zaměřte na jeho nádhernou gotickou architekturu a rozsáhlé areály. Výhledy z hradu jsou dechberoucí a nabízejí panoramatický pohled na okolní krajinu. Nezapomeňte si prohlédnout i hradní kapli a zbytky středověkého opevnění. Zvíkov je skutečně jedním z nejvýznamnějších hradů v České republice a jeho prohlídka je zážitkem na celý život.
Co znamená německy Heil?
Německé slovo „Heil“ znamená „zdar“ či „sláva“. Ve spojení „Heil Hitler!“ se jednalo o nacistický pozdrav, provolávající slávu Adolfu Hitlerovi. Tento pozdrav byl často nahrazován, nebo doplňován, výrazem „Sieg Heil!“ (Vítězství zdar!). Pouhé „Heil!“ bylo také používáno, byť méně často.
Zajímavost: Při svých cestách po Německu jsem si všiml, že i po desetiletích od konce války je toto slovo silně stigmatizované a jeho používání mimo historický kontext je naprosto nevhodné. Německá společnost se s minulostí vyrovnává citlivě a jakékoli projevy glorifikace nacismu jsou důsledně trestány.
Další varianty a souvislosti:
- Pozdrav „Heil Hitler!“ byl neodmyslitelně spjat s nacistickým režimem a jeho propagandou.
- Používání „Heil!“ samo o sobě může být vnímáno jako problematické, jelikož okamžitě evokuje nacistické symboly a ideologii.
- Při studiu historie třetí říše jsem se setkal s různými interpretacemi a kontextovými odlišnostmi užívání těchto pozdravů.
Doporučení: Při cestování po Německu, a obecně po zemích, které byly zasaženy druhou světovou válkou, je důležité být si vědom citlivosti historických témat a vyvarovat se jakékoli formy glorifikace nacismu a jeho symbolů.