Co se natáčelo v Josefově?

Josefův, to není jenom krásná židovská čtvrť, ale i skvělé filmové kulisy! Prolezl jsem ho křížem krážem a potkal tam filmaře natáčející seriály jako Zločiny staré Prahy (2019), Božena (2019), Freud (2020), Charité (2017), Poslední Vízum (2015) a Škoda lásky (2014). Dokonce i Staropramen tu v roce 2017 točil reklamu. Doporučuji prozkoumat úzké uličky a dlážděné chodníčky – mnoho míst nabízí úžasné výhledy a perfektní fotogenické záběry. Nezapomeňte se projít kolem Staré nově synagogy a na Židovský hřbitov – atmosféra je tam naprosto unikátní a inspirativní, ideální pro pěší turistiku. Při prohlídce se dá snadno představit, jak se tam natáčely tyhle seriály.

Tip pro turisty: V Josefově je skvělý street food! Po náročné procházce si zasloužíte dobrou večeři.

Kolik stojí natočit film?

Cena natočení filmu v Česku je velmi variabilní. Průměrný současný film vyjde zhruba na 35 milionů korun. To je ale jen hrubý odhad, záleží na mnoha faktorech, jako je délka natáčení, herecké obsazení, technické vybavení a lokality. Historické kostýmní filmy jsou mnohem dražší. Například film Tmavomodrý svět stál 250 milionů korun, Bathory dokonce 380 milionů a Tobruk 80 milionů. Pro srovnání, rozpočty zahraničních filmů se pohybují v ještě vyšších řádech. Pokud plánujete natáčení v Česku, je vhodné si předem ověřit aktuální ceny u produkčních společností a zajistit si dostatečné financování. Při plánování rozpočtu je potřeba zohlednit nejen náklady na natáčení, ale i postprodukci (střih, zvuk, efekty), marketing a distribuci. Je vhodné si také zjistit, zda je možné získat dotace nebo sponzorské příspěvky. Česká filmová komise může být v tomto ohledu užitečná.

Co se natáčelo v Mostě?

Most, byť zdánlivě nenápadné město, se v dějinách kinematografie zapsal díky svému okolí. Starý most v Davli, v těsné blízkosti, posloužil jako kulisu hned několika ikonickým snímkům.

Pamatujete si například klasiku Na západní frontě klid? Nebo kultovní Jatka č. 5? A dokonce i monumentální Boj o Moskvu? Všechny tyto filmy využívají malebnou atmosféru mostu v Davli.

Co se týče filmu Jan Žižka, ten se natáčel na mnoha místech České republiky, snažíce se věrně zobrazit dobovou atmosféru. Přesné lokace jsou ale méně známé, režisér Petr Jákl se v rozhovorech zaměřuje spíše na herecké výkony a historickou přesnost, než na detailní popis natáčecích míst. Bohužel, Most mezi tyto lokace nepatří.

Pro zájemce o filmovou turistiku je ale oblast kolem Mostu a Davle zajímavá i z jiných důvodů. Můžete zde objevit další místa s filmovou minulostí. Doporučuji prozkoumat okolí řeky Vltavy, kde se natáčely i další, méně známé, ale stejně zajímavé snímky.

  • Tip pro cestovatele: Plánujete-li výlet do této oblasti, nezapomeňte na pohodlnou obuv, protože některé lokality jsou přístupné pouze po turistických stezkách.

Co se natáčelo v Hradci Králové?

V Hradci Králové se sice nenatáčelo tolik filmů jako v Praze, ale i tak se zde objevily některé známé pohádky, například Třetí princ, Princ a Večernice a Peklo s princeznou. Kromě Hradce Králové filmaři často využívali krásy východních Čech. Nedaleko leží Broumovský klášter a pevnost Josefov, oblíbená místa pro natáčení historických filmů a seriálů. Romantické Babiččino údolí, inspirované dílem Boženy Němcové, je další lokací, kterou si mnoho filmových tvůrců oblíbilo. Za zmínku stojí i Dobruška a Nové Město nad Metují, kde se natáčel populární seriál F. L. Pro milovníky filmu a historie je návštěva těchto míst skvělým zážitkem, spojujícím procházku krásnou krajinou s poznáváním filmových kulis. Doporučuji prozkoumat i další lokality v okolí, objevíte tak další zajímavá místa spojená s filmovou tvorbou.

Co se točilo na hradě Kašperk?

Hrad Kašperk, majestátní pevnost na Šumavě, je místem, které si zaslouží mnohem víc než jen letmý pohled. Zde se natáčela kouzelná pohádka Anděl Páně, a to dodává tomuto místu neopakovatelnou atmosféru. Nejen pro fanoušky pohádek je návštěva Kašperka zážitkem.

Co zde uvidíte? Prohlídky nejsou jen suchopárné výčty historických faktů. Na Kašperku se ponoříte do života středověkých obyvatel.

  • Prohlídky zaměřené na každodenní život: Představte si, jak se žilo na hradě, jak se vařilo, jak se bránilo… Detailní rekonstrukce vám to přiblíží.
  • Prohlídky pro děti: Zábavná forma, která i nejmenší návštěvníky vtáhne do světa rytířů a princezen.
  • Interaktivní prohlídky: Prožijte si na vlastní kůži život mladého rytíře nebo hradní dámy! Tohle je zážitek, na který se nezapomíná.

Tip pro cestovatele: Doporučuji si předem zarezervovat vstupenky, zvláště v hlavní sezóně. Nezapomeňte si s sebou vzít pohodlnou obuv, hradní areál je rozsáhlý a terén místy náročný. A nezapomeňte foťák – výhledy z Kašperku jsou dechberoucí!

Zajímavost: Hrad Kašperk je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolní nádherné šumavské přírody. Kombinace historie a přírody je zde dokonalá.

Co se natáčelo na zámku Buchlovice?

Zámek Buchlovice, to není jen krásná podívaná! Dvě zámecké budovy a rozlehlý park – ideální místo pro výlet. Národní památkový ústav se o něj skvěle stará. Já jsem tam byl a vím, že je to skvělé místo pro fotografování, ale hlavně pro pěší turistiku v okolí. Kromě prohlídky zámku se dá skvěle jít na kole, nebo si užít procházku parkem. A co se tam natáčelo? No jasně, Poslední aristokratka, pohádka Čertova nevěsta a seriál Četnické humoresky – to jen dokazuje, že to místo má kouzlo!

Tip pro turisty: Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv, protože prozkoumávání parku a okolí zabere dost času. A fotoaparát je samozřejmostí!

Kde se natáčel seriál Příkopy?

Seriál Příkopy se natáčel na několika krásných a turisticky atraktivních místech. Žatec, proslulý svými chmelnicemi, nabízí skvělé cyklostezky a možnost prohlídky pivovaru. Praha, samozřejmě, nabízí nepřeberné množství památek a turistických atrakcí. Český ráj, s jeho skalními městy a romantickými hřebeny, je rájem pro pěší turistiku a horolezectví – doporučuji výlet na Trosky nebo hrad Kost. A konečně Jiřetín pod Jedlovou, vstupní brána do Národního parku České Švýcarsko, láká na skalní útvary, turistické stezky a malebné výhledy. Pro milovníky aktivního odpočinku je tohle perfektní kombinace lokací, kde si každý najde něco pro sebe. Kombinace městských památek a krás přírody – ideální pro výlety během i mimo natáčecí sezónu.

Kde se točily holky z porcelánu?

Holky z porcelánu? Točené na centrálním žateckém náměstí Svobody! Ano, přesně tam, kde si můžete vychutnat skvělý výhled a třeba i ochutnat místní pivo. Film sice zachycuje porcelánku v Klášterci nad Ohří, ale exteriéry se natáčely v Žatci. Doporučuji výlet na náměstí Svobody – krásné historické místo s bohatou historií. V Žatci se dá pěkně procházet, navštívit Chrám svatého Mikuláše, a kdo má rád pivo, určitě navštíví některý z žateckých pivovarů. Z Žatce se pak dá jednoduše dostat do Klášterce nad Ohří, abyste si prohlédli skutečnou porcelánku – krásná procházka po okolí Ohře je na pořadu dne! Nezapomeňte si vzít pohodlnou obuv – procházky po historických centrech a okolí Ohře jsou skvělé!

Kolik vydělal film Nabarvené ptáče?

Film Nabarvené ptáče stál 170 milionů korun. To je vysoká suma, ale pro historické filmy běžné. V roce 2019 dosáhl slušné návštěvnosti, přes 18 milionů prodaných lístků. Zde je však potřeba ujasnit si, že toto číslo zahrnuje i mezinárodní tržby, proto je těžké určit přesnou částku vydělanou pouze v České republice. Pro porovnání, nejúspěšnějším českým filmem v té době byly Ženy v běhu s 1,5 miliony diváků, ale to je zcela jiný žánr a rozpočet.

Tip pro turisty: Pokud vás zajímá česká filmová historie, doporučuji navštívit Národní filmový archiv v Praze. Najdete tam nejenom archivní materiály, ale i expozici s informacemi o natáčení filmů a vývoji české kinematografie. Můžete se dozvědět více o produkci filmů jako Nabarvené ptáče a jeho financování.

Zajímavost: Lokace filmu Nabarvené ptáče, natočeného podle románu Jeronýma Kořana, se nacházejí v různých částech Evropy a jejich prozkoumání může být zajímavé pro cestovatele s zájmem o historické filmy.

  • Možnosti výletů: Mnoho českých i zahraničních lokalit bylo použito pro natáčení. Informace o přesných místech se dají najít online.

Na kterém hradě se točila pohádka?

Pohádka “Sůl nad zlato” se natáčela na dvou skutečně impozantních hradech, a proto vám dnes představím oba!

Pernštejn, moravská perla, si titul “pohádkového hradu” rozhodně zaslouží. Jeho majestátní silueta a rozlehlé areály se skvěle hodí k romantickému prostředí pohádek. Bohužel, v zimních měsících je hrad uzavřen, takže plánování návštěvy je potřeba důkladně promyslet.

  • Tip pro návštěvu Pernštejna: Před návštěvou si zkontrolujte otevírací dobu na oficiálních webových stránkách hradu. V letní sezóně se nabízí i noční prohlídky s lampiony, což je nezapomenutelný zážitek.
  • Doprava: Hrad je dostupný autem, ale i veřejnou dopravou, i když s trochou chůze.

Druhým místem natáčení je královský hrad Křivoklát, proslulý svou historií a krásnou polohou. Jeho spojení s pohádkou “Sůl nad zlato” je neodmyslitelné a nabízí návštěvníkům další kouzelný rozměr prozkoumání tohoto monumentu.

  • Co vidět na Křivoklátu: Kromě nádherné architektury hradu doporučuji prohlídku hradního muzea a procházku po okouzlujícím okolí hradu s malebnými lesy.
  • Doprava: Na Křivoklát se snadno dostanete autem, ale i vlakem a autobusem. Parkování je k dispozici nedaleko hradu.

Oba hrady nabízí jedinečný zážitek a stojí za to je navštívit, ať už jste fanouškem pohádky, či milovníkem historie a krásných hradů. Nezapomeňte si prohlédnout oficiální stránky obou hradů pro aktuální informace a otevírací doby.

Kde se nachází zámek Buchlovice?

Zámek Buchlovice? To je jasná volba pro aktivní výlet! Leží přímo v Buchlovicích, Zlínský kraj, kousek (cca 11 km) od Uherského Hradiště. Barokní komplex, dvě zámecké budovy a obrovský park – ideální na procházku, cyklovýlet, nebo i běh. Je státní (spravuje ho Národní památkový ústav), takže vstup je samozřejmostí. Doporučuji si prohlédnout nejen zámek, ale i okolí – spousta turistických tras pro pěší i cyklisty vede kolem. Pro cyklisty je výhodná poloha blízko cyklostezky. Nezapomeňte si zkontrolovat otevírací dobu zámku a případné prohlídky s průvodcem. V parku najdete i skvělá místa na piknik.

Kolik vydělal film Pelíšky?

Film Pelíšky, premiérovaný 8. dubna 1999 a distribuovaný Českou televizí, dosáhl obrovského úspěchu. Jeho rozpočet činil 20 milionů Kč, avšak tržby překonaly všechna očekávání a dosáhly úctyhodných 80 milionů Kč. To z něj udělalo jeden z nejúspěšnějších českých filmů své doby.

Zajímavosti:

  • Film se stal kulturní ikonou a dodnes je velmi populární, zejména u českého publika.
  • Režisérem byl Jan Hřebejk, známý svými realistickými a humornými snímky z českého prostředí.
  • Pelíšky zachycují typickou českou rodinu v roce 1980 a s humorem a nostalgií popisují tehdejší dobu.

Tip pro turisty:

  • Při návštěvě České republiky se vyplatí sledovat Pelíšky pro lepší pochopení české kultury a humoru.
  • Film je dostupný na DVD a online streamovacích platformách.

Na kterém zámku se točila pohádka S čerty nejsou žerty?

Pohádka “S čerty nejsou žerty” využívala pro vstup do pekla impozantní skalní město u zříceniny hradu Rotštejn v Českém ráji. Výstup na Rotštejn je skvělý výlet pro milovníky historie a romantických zřícenin, náročnější, ale s úžasnými výhledy.

Zajímalo by mě, kde se natáčely pekelné interiéry. Tipuji nějaké jeskyně v okolí, třeba v Českém ráji nebo v Moravském krasu. Kdo ví, možná se o tom dá zjistit něco víc na webových stránkách Národního filmového archivu, nebo v turistických informacích v Českém ráji.

Kde se natáčel seriál přístav?

Seriál Přístav, skládající se ze 106 epizod, vznikal intenzivně rok a půl. Jeho produkce zasahovala do dvou klíčových lokací. Většina interiérových záběrů – chaty, byt a oblíbená hospoda – byla natočena v prostorných ateliérech v pražských Jinonicích. Zde vznikla věrná replika prostředí, které diváci poznají z obrazovky.

Pro skutečný zážitek z lokací seriálu však doporučuji výlet do malebné chatové oblasti Lipenců. Právě zde se odehrávaly exteriérové scény, a tak si můžete na vlastní oči prohlédnout “opravdový” Přístav. Lipence nabízejí klidnou atmosféru, ideální pro relaxaci po náročném dni. Nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát, abyste zachytili kouzlo těchto míst.

Tip pro cestovatele: Lipence jsou snadno dostupné z Prahy autem i veřejnou dopravou. V okolí se nachází řada turistických stezek a cyklotras, takže si můžete prodloužit pobyt a prozkoumat krásy českého venkova.

Kromě Lipenců se natáčelo i na dalších místech, bohužel neznám detailnější informace. Pokud chcete objevovat další kouty, kde se natáčel Přístav, budete muset pátrat. Možná se vám podaří objevit skryté lokality, které se nedostaly do finálního střihu!

Kolik si vydělá bachař?

Zaujímá vás, kolik si vydělají bachaři v České republice? Průměrná měsíční mzda ve vězeňské službě se pohybuje kolem 33 433 Kč. To je o 53 % více než celostátní průměr, což je poměrně zajímavé číslo, zvláště když vezmeme v úvahu náročnost a specifika této profese.

Mimochodem, cestoval jsem po světě a viděl jsem různé vězeňské systémy. V některých zemích jsou platy strážců výrazně nižší, jinde zase vyšší, závisí to na mnoha faktorech, včetně ekonomické situace země a úrovně bezpečnosti. V některých rozvojových zemích je práce strážce vězení mnohem nebezpečnější, a platy odpovídají zvýšenému riziku.

Plat ve vězeňské službě v ČR je tedy nadprůměrný, což lze považovat za motivaci pro zájemce o tuto profesi. Samozřejmě, kromě finanční odměny je důležité zvážit i další aspekty, jako je stresující pracovní prostředí a nároky na psychickou odolnost.

Ještě zajímavost: V některých zemích se platy ve vězeňské službě liší podle typu věznice a jejího zabezpečení. Věznice s vysokým stupněm ostrahy často platí strážce více, kvůli zvýšenému riziku.

Kolik si vydělává dirigent?

Takže, kolik si vydělá dirigent? Z mého putování po světě a setkání s mnoha hudebníky v různých orchestrech mohu potvrdit, že platy dirigentů v České republice se pohybují v rozmezí 35 000 až 58 000 Kč. Samozřejmě, toto číslo je značně variabilní a závisí na mnoha faktorech, jako je prestiž orchestru, délka zkušeností, velikost města, a dokonce i popularita daného dirigenta. Mnozí dirigenti si přivydělávají soukromým vyučováním, komponováním nebo účastí na mezinárodních festivalech. Zkušený a uznávaný dirigent může samozřejmě dosáhnout i podstatně vyššího platu, ale 35 000 – 58 000 Kč představuje jakýsi základní rámec pro magistersky vzdělané profesionály v této oblasti.

Scroll to Top