Co se natáčelo v Londýně?

Londýn, město kontrastů a bohaté historie, se stal kulisou nespočtu filmových a televizních scén. Chcete-li objevit filmová místa, doporučuji prozkoumat tyto lokality:

  • Šifra mistra Leonarda: Westminsterské opatství, s jeho monumentální architekturou a tajemnou atmosférou, poskytlo v tomto filmu nezapomenutelné záběry. Tip: Prohlédněte si opatství i zvenku, z mostu Westminster Bridge, pro jedinečný panoramatický záběr, podobný tomu z filmu.
  • Notting Hill: Barevné řadové domky na Portobello Road, s jejich typickou viktoriánskou architekturou, jsou ikonickým obrazem Londýna. Nezapomeňte navštívit slavný trh s antiky a pouličními umělci. Tip: Vydejte se na procházku vedlejšími uličkami, objevíte skryté klenoty a unikátní kavárny.
  • Harry Potter: Millenium Bridge, moderní ikona Londýna, se objevil v jednom z filmů. Pro fanoušky Harryho Pottera doporučuji navštívit i další lokality, například King’s Cross Station a Leadenhall Market.
  • Hercule Poirot: Londýn, se svými tajemnými uličkami a viktoriánskými domy, tvoří dokonalé kulisy pro detektivní příběhy. Vyhledávání filmových lokací se může proměnit v poutavou detektivní hru samu o sobě.
  • Čtyři svatby a jeden pohřeb: Film plný romantiky a britského humoru, natočený na mnoha ikonických místech po celém Londýně. Tip: Sledujte film a snažte se najít natáčecí lokality sami.
  • Sherlock Holmes: Londýn je úzce spjat s legendárním detektivem, mnohé lokality v centru města inspirovaly příběhy i filmové adaptace.
  • Oliver Twist: Londýn 19. století, období chudoby a kontrastu, zachyceno ve filmu na mnoha místech, dnes už obvykle pozměněných.
  • Lovci pokladů: Kniha tajemství: Rodinný film plný dobrodružství, natočený na atraktivních místech po celém Londýně. Tip: Vyzkoušejte si “treasure hunt” – hru na hledání pokladů s využitím mapy filmu.

Tip: Využijte tematické prohlídky Londýna zaměřené na filmová místa. Existují specializované společnosti, které nabízejí prohlídky s průvodcem, jež zaručí nezapomenutelný zážitek.

Co si přivézt z Londýna?

Londýn, město kontrastů, nabízí nepřeberné množství suvenýrů. Klasikou jsou samozřejmě kvalitní čaje – od Earl Grey po nejrůznější bylinné směsi, které v Británii dosahují mistrovské úrovně. Nezapomeňte ochutnat a nakoupit v specializovaných čajovnách, kde vám ochotně poradí. Kromě toho, britský porcelán a keramika, zejména od tradičních značek jako Wedgwood či Royal Doulton, představují skutečný luxus a skvělou investici. V Harrods či Liberty London najdete unikátní kousky. Pro milovníky módy je Londýn rájem. Burberry, Ted Baker a Barbour – to jsou jména, která zaručují kvalitu a styl. Ale neomezujte se jen na ně! Prozkoumejte i menší butiky v Notting Hill nebo Shoreditch, kde objevíte originální kousky od nezávislých návrhářů. Nezapomínejte na typické britské deštníky – praktický a stylový suvenýr, který oceníte i doma. A pro milovníky sladkého? Sušenky, čokoláda a marmeláda – ne nadarmo jsou britské sladkosti světoznámé. Kvalitní whisky je dalším typickým britským suvenýrem, ale pamatujte na celní předpisy.

Kde je v Londýně příčná ulice?

Příčnou ulici, jak ji popisujete, najdete na historickém Leadenhall Marketu, klenotnici londýnské architektury. Nachází se nedaleko moderní ikony města – mrakodrapu Walkie Talkie (20 Fenchurch Street), jehož Sky Garden nabízí panoramatické výhledy na Londýn. Doporučuji návštěvu – vstup je zdarma, ale rezervace je nezbytná. Úzké uličky Leadenhall Marketu skutečně evokují kouzlo starých časů; pro mnohé je to skutečný filmový zážitek, zejména pro fanoušky Harryho Pottera, neboť zde najdete repliku vchodu do Děravého kotle, jak je zobrazen v prvním filmu.

Doprava: Nejlepší přístup je metrem – stanice Monument (District a Circle Line) je v docházkové vzdálenosti. Tip: Prozkoumejte i okolní uličky, objevíte skryté kouty a kavárny s jedinečnou atmosférou. Leadenhall Market je otevřen denně, ale otevírací doba obchodů se může lišit.

Zajímavost: Leadenhall Market má bohatou historii sahající až do 14. století. Byl to kdysi hlavní tržiště pro maso, ryby a další zboží. Dnes je to luxusní nákupní a restaurační čtvrť, ale stále si zachovává své kouzlo a historický charakter.

Kolik stojí oběd v Londýně?

Cena oběda v Londýně je značně variabilní. V rychlém občerstvení počítáte s 10 librami, ale to vám nabídne jen základní pokrm. V restauraci se cena pohybuje od 15 do 40 liber, záleží na typu restaurace a lokalitě. Pro labužníky doporučuji prozkoumat Borough Market, kde najdete pestrou nabídku světových kuchyní za různé ceny. Nebojte se i menších, méně turistických podniků, tam často objevíte skvělé a cenově dostupnější jídlo. Ušetřit můžete i přípravou vlastního pikniku, mnoho parků nabízí krásné prostředí pro oběd. Uvedená cena za hotel (2000 Kč) je orientační a velmi závisí na ročním období a lokalitě. V mimosezóně lze najít levnější ubytování, ale v centru Londýna počítejte s vyššími cenami. Pro levnější variantu zvažte hostel nebo Airbnb. Kromě jídla a ubytování si nezapomeňte předem zkontrolovat ceny vstupenek do památek a muzeí – ty se mohou pohybovat v širokém rozmezí. Doprava v Londýně je drahá, zvažte využití Oyster karty pro cestování metrem a autobusy. Plánování rozpočtu je klíčové pro příjemný pobyt v tomto fascinujícím městě.

Jaké místa navštívit v Londýně?

Londýn nabízí nespočet atrakcí. Buckingham Palace, sídlo krále, je nutností, ale zarezervujte si prohlídku předem, ať se vyhnete dlouhým frontám. V Tower of London, impozantní pevnosti, se dozvíte o dramatické historii Anglie a uvidíte Korunovační klenoty (opět, vstupenky online!). Tower Bridge, ikonický most, nabízí skvělé výhledy a interaktivní muzeum. London Eye poskytuje panoramatický pohled na město – ideální pro romantické chvíle nebo skvělé fotky. Divadlo Globe, replika Shakespearova divadla, nabízí fascinující vhled do historie divadla. Tate Modern, v bývalé elektrárně, vystavuje moderní a současné umění světové úrovně. The Shard, nejvyšší budova v Londýně, nabízí dech beroucí výhledy z vyhlídkové plošiny. British Museum, s rozsáhlou sbírkou artefaktů z celého světa, vyžaduje celý den, abyste si ho pořádně prohlédli. Doporučuji plánování trasy s ohledem na vzdálenosti mezi památkami a využití efektivní dopravy, jako je metro. Vstupenky do mnoha atrakcí je možné zakoupit online s možností přeskočení fronty. Pro lepší orientaci využijte mapy a aplikace pro veřejnou dopravu.

Kromě těchto ikonických míst stojí za zmínku i Kensington Palace (bydliště královské rodiny), Westminster Abbey (místo korunovace a pohřbů), Houses of Parliament (s Big Benem), Hyde Park (ideální pro odpočinek) a mnoho skvělých muzeí a galerií roztroušených po celém městě. Nezapomeňte na typickou londýnskou atmosféru, prozkoumejte různé čtvrti a ochutnejte místní speciality.

Co dělat v Londýně zdarma?

Londýn zdarma? To je výzva! Začněte v Britském muzeu, prozkoumejte světové dějiny a umělecké poklady. Nezapomeňte na mapu, abyste se neztratili v jeho rozlehlosti! Poté se vydejte do Hyde Parku, skvělé místo na procházku, piknik nebo jogging. Projděte se kolem Serpentine Lake, možná potkáte i kachny! Trafalgarské náměstí nabízí fotogenické momenty a pozorování pouličních umělců. Projděte se kolem Harrods, i když jen zvenku, tohle ikonické místo je fascinující samo o sobě – všimněte si architektury a prozkoumejte okolní ulice. Výhled z Sky Gardenu je úžasný, ale rezervace je nutná s předstihem! V Národní galerii se ponořte do dějin umění od středověku až po 19. století. Katedrála svatého Pavla je majestátní, prohlídka uvnitř je placená, ale obdivovat ji zvenku je zcela zdarma a stojí za to. Nakonec prozkoumejte Čínskou čtvrť, ucítíte tam atmosféru a najdete levné, chutné jídlo (samozřejmě už ne úplně zdarma). Pro aktivnější zážitek doporučuji pěší procházku podél Temže – je to skvělý způsob, jak vidět město z jiné perspektivy a objevit skryté uličky. Pro plánování tras využijte mapy a vyhledejte pěší stezky. Nezapomeňte na pohodlnou obuv!

Co vidět v Londýně za 3 dny?

Londýn za tři dny? Žádný problém! Zkušený cestovatel ví, že klíčem je efektivní plánování. Tady je můj tip na itinerář:

Den první: Královská historie a gotická krása

Začněte u Westminsterského opatství. Nejde jen o místo korunovace a pohřbu monarchů, ale o fascinující kousek historie s nádhernou gotickou architekturou. Doporučuji si vstupenky rezervovat online předem, abyste se vyhnuli frontám. Po opatství se projděte po nádherných Westminsterských zahradách a dejte si piknik (pokud počasí dovolí). Večer si užijte procházku podél řeky Temže a možná i večerní plavbu lodí – úchvatný výhled na osvětlené památky.

Den druhý: Ikony Londýna a pulzující město

London Bridge – ano, je to klasika, ale stojí za to ho vidět. Nezaměňujte ho s Tower Bridge! Po mostě se projděte do centra a prozkoumejte Tower of London. Je to impozantní pevnost s bohatou historií a fascinujícími příběhy o vězněných osobnostech. Po Toweru se projděte k Tower Bridge, jeho mechanismus je úžasný a výhled z mostu na Temži je nezapomenutelný. Odpoledne věnujte nakupování a prozkoumání čtvrtí jako Covent Garden nebo Soho – záleží na vašich preferencích. Večer si užijte tradiční britskou večeři v typické hospodské restauraci.

Den třetí: Výlet za město – královský hrad Windsor

Tento den věnujte jednodennímu výletu do Windsoru. Windsorský hrad, sídlo britské královské rodiny, je majestátní a okouzlující. Prohlídka hradu zabere několik hodin, takže si naplánujte dostatek času. Doporučuji využít vlak z Paddington Station – cesta trvá asi hodinu. V Windsoru si také projděte krásné uličky a dejte si tradiční anglický čaj.

Tipy pro efektivitu:

  • Využijte Oyster Card nebo contactless platby pro snadnou a levnější dopravu.
  • Plánujte si trasy dopředu s ohledem na vzdálenosti a dostupnost MHD.
  • Rezervujte si vstupenky online předem, abyste ušetřili čas a peníze.
  • Noste pohodlnou obuv – budete hodně chodit!

Možnosti pro individuální zájmy:

  • Milovníci muzeí: Britské muzeum, Národní galerie, Victoria and Albert Museum.
  • Fanoušci divadla: West End nabízí širokou nabídku představení.
  • Zájemci o moderní umění: Tate Modern.

Co si obléct do Londýna?

Do Londýna? Super! Bal si vrstvené oblečení – merino vlna je skvělá. Počítej s proměnlivým počasím, i v létě může být chladno a pršet. Nepromokavá bunda a kvalitní, pohodlné boty jsou nezbytností, ideálně trekové, pro případ výletů mimo centrum. Deštník je fajn, ale já dávám přednost lehké, sbalitelné pláštěnce. Dlouhé kalhoty jsou praktické, i v létě, na cyklovýlety po městě nebo výšlapy na Primrose Hill či Hampstead Heath. Přibalte si rychleschnoucí oblečení na případ deště a funkční termoprádlo pro chladnější dny. Nepodceňujte dobrou turistickou obuv, ušetří vám spoustu nepříjemností. Pro aktivní prohlídku města je batoh na záda ideální, abyste měli volné ruce a vše potřebné po ruce.

Kromě oblečení nezapomeňte na mapu, dobrou navigaci a powerbanku pro telefon. Londýn je skvělý na pěší turistiku, ale i na projížďky na kole, takže se připravte i na to.

Kde se nachází Azkaban?

Azkaban, vězení pro nejnebezpečnější čaroděje a čarodějnice, se nachází na nehostinném ostrově kdesi uprostřed Severního moře. Jeho izolovaná poloha, obklopená bouřlivými vodami a proslulá mlhami, z něj činí prakticky neproniknutelnou pevnost. Mnozí by se pokusili o jeho lokalizaci, ale to je ztíženo nejen jeho vzdáleností od pevniny, ale také kouzly, které maskují jeho skutečnou polohu. Představte si to jako Alcatraz, ale s démonickými strážci – Dementory. Na rozdíl od Alcatrazu, jehož poloha je notoricky známá, se místo uvěznění Azkabanu drží v tajnosti, chráněné silnou magií. Jeho skutečná souřadnice zůstávají neznámé i pro zkušené námořníky a kartografy, ačkoliv se o jeho přibližné poloze v Severním moři spekuluje. Zkušenosti z cest po světě mi napovídají, že izolované ostrovy v bouřlivých mořích, jako třeba Saint Kilda nebo Skerries, se jen vzdáleně podobají tomuto legendárnímu vězení. Nicméně, skutečná atmosféra Azkabanu, prosycená zoufalstvím a zoufalou beznadějí, je nepochybně jedinečná.

Kdy jsou největší slevy na oblečení?

Největší slevy na oblečení bývají dvakrát do roka. První vlna, zaměřená na zimní kolekce a sportovní vybavení, startuje bezprostředně po Vánocích, ale skutečné hody začínají koncem ledna a trvají do začátku února. V tu dobu obchodníci s oblečením vyklízejí sklady, aby udělali místo pro jarní módu, a proto se dají najít skutečné perly za pár korun. Nebojte se prozkoumat i menší obchody a outletová centra, tam se často dají objevit skryté poklady. Sledování internetových srovnávačů cen se v této době vyplatí.

Druhá velká vlna slev přichází s koncem léta. Letní výprodeje obvykle začínají už koncem července a vrcholí v srpnu a září. Zde se zaměřte na letní oblečení, plavky, sandály a další sezónní zboží. Tip pro zkušenější nakupující: čím dříve se do výprodejů pustíte, tím větší je šance na výběr z většího množství zboží ve vaší velikosti a stylu. Pozor ale na kvalitu, u levných kousků se někdy projeví nižší kvalita materiálů.

Kolik si vzít do Londýna peněz?

Do Londýna? To záleží na délce pobytu a tvých aktivitách! Pro běžný týdenní výlet s ubytováním v hostelu a jídlem z pouličních stánků a levnějších restaurací si klidně vystačíš s 500-700 eury. Počítej ale s dražšími atrakcemi a dopravě. Pro luxusnější zážitek a delší pobyt si připrav 1000-2000 eur, ne-li více. Ohledně hotovosti – oficiální limit bez ohlášení je 10 000 EUR, ale já bych raději s sebou nosil minimum hotovosti a spoléhal se na platební kartu. Kartu Visa nebo Mastercard přijímají prakticky všude. Vyplatí se mít i nějakou záložní kartu. Nezapomeň na cestovní pojištění! A pro aktivity typu muzea, památky apod., se podívej na možnost online zakoupení vstupenek – ušetříš si fronty a často i peníze. V Londýně je skvělá síť MHD, Oyster karta nebo contactless platby ti ulehčí život. Doporučuji si stáhnout aplikaci Citymapper pro snadnější navigaci.

Důležité: Nezapomeň zkontrolovat aktuální kurzy měn a poplatky za výběr hotovosti v zahraničí!

Co nebrat do Anglie?

Anglie, země věčného podzimu? Ne vždy! I v létě se ale počasí mění jako na houpačce. Proto je nepromokavá bunda a kvalitní nepromokavé boty absolutní nutností, deštník či pláštěnka pak vítaným doplňkem. Lehký svetr či mikina se hodí i v nejteplejších měsících, dlouhé kalhoty jsou praktické pro večery a chladnější dny. Nepodceňujte cestovní lékárničku: balte s sebou nejen pravidelně užívané léky, ale i základní sortiment – náplasti, dezinfekci, léky proti průjmu, bolestem a horečce. Mějte na paměti, že britské léky se mohou lišit od českých, a jejich dostupnost nemusí být vždy zaručena. Pro případ potřeby si zkontrolujte platnost cestovního pojištění. Praktické jsou i adaptéry do zásuvek (britská zásuvka je jiná než česká) a cestovní nabíječka na telefon. V neposlední řadě doporučuji cestovní adaptér, abyste si mohli pohodlně dobíjet svá elektronická zařízení. Ušetříte si tak spoustu starostí.

Plánujete-li výlet do přírody, přibalte si repelent proti komárům. Ať už se vydáte kamkoliv, informujte se o místních zvyklostech a pravidlech, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Dobrá mapa nebo navigace vám ulehčí cestu.

Kde je příčná ulice?

Příčná ulice, v originále Diagon Alley, je ikonická kouzelnická ulice v Londýně, přístupná pouze kouzelníkům a čarodějnicím, případně mudlům doprovázeným kouzelníkem. Nenajdete ji na žádné mapě pro mudly. Dostanete se k ní třemi způsoby: prostřednictvím kouzelnických přemísťovacích kouzel (apariční), letaxovou sítí (pozor na “zavaděče”, kteří se rádi nabourávají do soukromí) nebo přes hospodu Děravý kotel, která se nachází na křižovatce mudlovského a kouzelnického světa v centru Londýna. Mudlové Děravý kotel vidí jako obyčejnou, nevýraznou hospodu. Ulice sama o sobě je plná kouzelných obchodů, od Ollivanderovy hůlkařské dílny, kde si můžete pořídit vlastní kouzelnickou hůlku, až po obchody s lektvary a kouzelnickými potřebami. Plánujete-li návštěvu, doporučuji si předem zjistit otevírací dobu obchodů a připravit se na větší davy turistů, zejména v sezóně. Nezapomeňte, že magie v Příčné ulici je silná a je potřeba dávat pozor na své okolí.

Kde se nachází Znělec?

Znělec, tahle fascinující hornina, má barvu od šedé až po šedozelenou a v jeho složení najdete minerály jako živce a amfiboly. Klíčový je ale nefelín – jeho absence znamená, že máme co do činění s trachytem, nikoliv znělcem.

V České republice se s ním setkáte především v Českém středohoří, oblasti proslulé svými sopkami a jedinečnou krajinou. Některá známá místa, kde můžete znělec obdivovat, jsou:

  • Bořeň u Bíliny: Tato výrazná hora nabízí skvělé výhledy a je ideálním místem pro pěší turistiku. Zdejší znělcové útvary jsou fascinujícím příkladem sopečné činnosti.
  • Mariánská hora v Ústí nad Labem: Dominantní hora s bohatou historií, na které se nachází poutní místo a rozhledna. Znělec tvoří podstatnou část hory.
  • Milešovka: Nejvyšší hora Českého středohoří, s nádhernými panoramatickými výhledy na rozsáhlé okolí. I zde hraje znělec důležitou roli v geologické stavbě.

Plánujete-li výlet do Českého středohoří, nezapomeňte na pevnou obuv a dostatek vody. Trasy po horských svazích můžou být náročnější, ale odměnou vám bude jedinečný zážitek a možnost pozorovat znělcové útvary zblízka. Při prozkoumání oblasti doporučuji prostudovat turistické mapy a vybrat si trasy odpovídající vaší fyzické kondici. Nezapomínejte na respekt k přírodě a dodržujte zásady ochrany životního prostředí.

Tip pro geology a sběratele: Znělec se dá v Českém středohoří nalézt i v podobě menších úlomků, které si můžete odnést jako suvenýr. Vždy však dbejte na to, abyste nerušili přírodní prostředí a nebrali si příliš mnoho materiálu.

Co se natáčelo v Mostě?

V Mostě, respektive ve starém Mostě, se natáčelo několik zajímavých filmů. Třetí šarkan, československá sci-fi, nabízí pohled na město z perspektivy jiného časového období. Méně známé, ale neméně zajímavé je natáčení sovětsko-československo-maďarsko-východoněmeckého válečného filmu Boj o Moskvu. Pro milovníky dramatu je tu Signum laudis. Zaujme i mezinárodní koprodukce Na západní frontě klid (All Quiet on the Western Front). Další filmy natočené v Mostě zahrnují Kentauři, Profesory za školou, Jatka č. (uvedení čísla chybí v zadání) a Případ pro začínajícího kata. Doporučuji si před návštěvou Mostu vyhledat dostupné informace o konkrétních filmech a lokacích natáčení, abyste si mohli prohlédnout místa, kde se tyto snímky odehrávaly. Mnoho scén mohlo být natočeno na místech, která už dnes neexistují nebo se radikálně změnila v důsledku demolice starého Mostu.

Co se nesmí vozit z Anglie?

Od 1. ledna 2025 platí pro cestující z Velké Británie do EU přísná pravidla ohledně dovozu potravin. Zjednodušeně řečeno, mnoho oblíbených britských pochoutek se do EU vozit nesmí. Tento zákaz se netýká jen evidentních čerstvých produktů, ale i zpracovaných. Zapomněli jste na suvenýr v podobě paštiky? Nevadí, zkuste raději něco jiného. Klobásy, máslo, jogurty – vše podléhá tomuto zákazu. Věřte mi, po letech cestování po světě a osobních zkušenostech s celními kontrolami, toto je jedna z nejpřísnějších regulací, se kterou jsem se setkal.

Nepodceňujte ani rostlinnou říši! Mnoho druhů rostlin, semen a cibulek podléhá přísné kontrole a jejich dovoz může být zakázán. Před cestou se proto důkladně informujte, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením a zbytečným pokutám na letišti nebo hranicích. Znalost pravidel je klíčová – ušetří vám čas i peníze. Detailní informace najdete na webových stránkách celních úřadů EU a Velké Británie.

Scroll to Top