Co se nesmí v Austrálii?

Austrálie, země kontrastů a úchvatné přírody, má i své striktní zákony, o nichž by se měl každý cestovatel informovat předem. Zapomenutí na ně může vést k nepříjemnostem. Absolutně zakázáno je dovážet steroidy, petardy a jakékoliv zbraně, včetně sebeobranných sprejů. Samozřejmostí je zákaz všech ilegálních drog. Tresty za jejich držení jsou přísné.

Mnohem méně zřejmý je zákaz dovozu biologického materiálu. To zahrnuje:

  • Výrobky ze dřeva, rostlin a částí rostlin: Nejenom suvenýry, ale i pouhé větvičky či květiny mohou být problematické. Australská biodiverzita je chráněna velmi striktně.
  • Tradiční a bylinné léky: I když se jedná o přírodní produkty, jejich dovoz je často zakázán z důvodu potenciálního šíření chorob a škůdců.
  • Semena, hlízy, stébla a ořechy: Zde platí stejná pravidla jako u předchozích bodů – riziko zavlečení nepůvodních druhů je příliš vysoké.
  • Předměty znečištěné zeminou: Obuv, oblečení, ale i zavazadla by měla být před cestou důkladně vyčištěna. Nečistoty mohou obsahovat semena a další nebezpečné materiály.

Doporučuji důkladně prostudovat celní předpisy na oficiálních stránkách australské celní správy před cestou. Nedodržení pravidel může vést k vysokým pokutám, konfiskaci zboží a dokonce i k trestnímu stíhání. Nepodceňujte to.

Co se nesmi vozit do Austrálie?

Austrálie má velmi striktní celní předpisy. Dovoz drog, ať už tvrdých (heroin, kokain, amfetaminy) nebo měkkých (marihuana, cannabis), je samozřejmě absolutně zakázán a vede k vysokým pokutám a vězení. To platí i pro steroidy. Nepodceňujte ani dovoz padělků značkových výrobků – australské úřady s tímto bojují neúprosně. Pornografie, zejména dětská, je rovněž přísně zakázána a její dovoz má vážné důsledky. Zapomenout nesmíte ani na petardy a jinou pyrotechniku. Injekční stříkačky jsou zakázány s výjimkou těch určených k aplikaci inzulínu – i zde je důležité mít patřičné lékařské potvrzení. A v neposlední řadě: veškeré zbraně, bez výjimky, jsou na seznamu zakázaných předmětů. Doporučuji si před cestou pečlivě prostudovat oficiální webové stránky australské celní správy, abyste předešli nepříjemnostem. Mnoho věcí, které jsou v jiných zemích běžné, může v Austrálii vést k vážným problémům s úřady. Například i množství léků, které si berete s sebou na cestu, je nutné řádně nahlásit. Zkušenost z cest po desítkách zemí ukazuje, že čím přísnější celní kontrola, tím důkladnější příprava je nezbytná.

Co je to australský svaz?

Australský svaz, oficiálně Australské společenství, je fascinující země na jižní polokouli, rozkládající se na celém kontinentu a zahrnující i Tasmánii a nespočet menších ostrovů. Je to federativní stát s jedinečnou kulturou, která je směsicí původních aboriginských tradic a vlivů z Evropy, Asie a dalších koutů světa.

Geografická rozmanitost je ohromující: od suchých pouští a skalnatých hor až po deštné pralesy a nádherné pobřeží. Najdete tu ikonické Uluru (Ayers Rock), Velkou korálovou bariéru – největší korálový systém na světě, dramatické fjordy v Tasmanii a nespočet národních parků s unikátní faunou a flórou, kterou nenajdete nikde jinde.

Pro cestovatele je Austrálie rájem:

  • Města: pulzující Sydney s ikonickou operou a Harbour Bridge, moderní Melbourne s bohatou kulturní scénou, Brisbane s tropickým klimatem a přívětivými lidmi.
  • Příroda: nekonečné pláže ideální k surfování, úchvatné pouště k objevování, národní parky pro pěší turistiku a pozorování divoké zvěře (klokany, koaly, ptakopysky a mnoho dalších).
  • Aktivní dovolená: potápění a šnorchlování na Velké bariérové útesu, trekking v Blue Mountains, windsurfing a kitesurfing na pobřeží.

Doprava: Země má rozsáhlou síť letecké a železniční dopravy, ale pronájem auta je skvělý způsob, jak prozkoumat rozsáhlé vzdálenosti a odloučené oblasti. Nezapomeňte na to, že vzdálenosti jsou značné.

Kultura: Aboriginská kultura je stará desítky tisíc let a je plná fascinujících rituálů, umění a legend. Moderní Austrálie je však kosmopolitní směsicí kultur a nabízí pestrou paletu kuchyní, festivalů a uměleckých akcí.

Praktické informace: V Austrálii se platí australským dolarem (AUD). Pro vstup do země je většinou nutné vízum. Doporučuje se očkovat se proti některým tropickým nemocem, v závislosti na plánované oblasti návštěvy.

Jak se mluví v Sydney?

Zajímá vás, jak se dorozumíte v Sydney? Hlavním jazykem je samozřejmě australská angličtina, kterou hovoří většina obyvatel. Připravte se ale na jazykovou různorodost, která je v Sydney úžasná! Mnoho lidí ovládá i druhý, a dokonce i třetí jazyk.

Nejčastěji uslyšíte:

  • Arabštinu
  • Čínštinu (různé dialekty)
  • Řečtinu

Sydney se pyšní sedmým nejvyšším podílem cizinců na světě, takže narazíte na neuvěřitelné množství jazyků a kultur. To je ostatně jedna z věcí, které dělají Sydney tak fascinujícím místem. Nebojte se, angličtina vám v drtivé většině případů postačí, ale znalost základních frází v jiných jazycích může vaše cestování obohatit a usnadnit.

Tip pro cestovatele:

  • Naučte se několik základních frází v angličtině – “Hello”, “Thank you”, “Excuse me” a podobně vám pomohou v mnoha situacích.
  • Pokud se chystáte navštívit čínskou čtvrť, pár základních čínských frází (např. “Dobrý den” – nǐ hǎo) bude oceněno.
  • Využijte překladač v telefonu nebo si stáhněte překladatelskou aplikaci, která vám pomůže s překladem neznámých slov a frází.

Díky této jazykové rozmanitosti je Sydney skutečně kosmopolitní metropolí a nabízí nezapomenutelný kulturní zážitek.

Co nebrat do Austrálie?

Co si teda nevzít do Austrálie? To je otázka, která se zdá jednoduchá, ale opak je pravdou. Zaměřme se spíš na to, co si vzít, a co je při balení klíčové. Základní věci jako notebook, mobil (s mezinárodním roamingem nebo místní SIM kartou!), pas s vízem, letenku a peníze (kombinace hotovosti a karet) jsou samozřejmostí. Klíče od domu? Zdá se to zbytečné, ale věřte mi, doma je budete potřebovat.

Oblékání je kapitola sama o sobě. Austrálie je rozlehlá země s různým podnebím. Tričko a mikina jsou dobrý základ, ale tlusté ponožky oceníte spíše v horských oblastech. Plánujete výlet do Uluru? Přibalte si klobouk a opalovací krém s vysokým SPF, sluneční záření je tam brutální! Lehké, prodyšné oblečení je ideální pro horké dny. Nezapomeňte na plavky, pokud míříte k pobřeží.

Léky, a to především na předpis, jsou absolutní nutnost. Vezměte si dostatečné množství a nezapomeňte na lékařský předpis v angličtině! Slovník vám pomůže překonat jazykovou bariéru, ale v dnešní době se neobejdete bez offline překladače v mobilu. Pero a adresa ubytování jsou samozřejmostí. U adresy si ověřte, zda je správná a snadno dohledatelná, zejména pokud se chystáte na ubytování mimo velká města.

A co je ještě důležité? Adaptér do zásuvky! Austrálie má jiné zásuvky než Evropa. Nabíječka na telefon a další elektroniku vám bez něj bude k ničemu. Malá lékárnička s obvazy, analgetiky a léky proti průjmu je také užitečná. Nezapomeňte na cestovní pojištění! To je nejlepší investice, kterou můžete udělat před cestou. A nakonec: dobrou náladu a ochotu objevovat!

Na co si dát pozor v Austrálii?

Austrálie je rájem pro cestovatele, ale s sebou nese i specifická rizika. Intenzivní sluneční záření je zde skutečným nepřítelem. Rakovina kůže je velmi rozšířená, proto je nezbytné používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (SPF 50+), opakovaně a poctivě. Ochrana očí slunečními brýlemi s UV filtrem je stejně důležitá. Nepodceňujte klobouky s širokou krempou a dlouhý rukáv, i v zatažených dnech.

Voda mimo města představuje potenciální hrozbu. Pití nebalené vody může vést k žaludečním problémům. Raději sáhněte po balené vodě z důvěryhodných zdrojů.

Fauna Austrálie je fascinující, ale i nebezpečná. Setkání s jedovatými hady a pavouky není výjimkou, zvláště při trecích do buše. Vždy noste vhodné boty a dlouhé kalhoty. Naučte se rozpoznávat nebezpečné druhy a v případě uštknutí okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Vhodné je mít po ruce antihistaminika na případné alergické reakce. Důležité je také být si vědom, že i některé druhy rostlin mohou být jedovaté.

Doprava může být náročnější než v Evropě. Vzdálenosti jsou obrovské, a proto je důležité plánovat cesty s dostatečným časovým předstihem, dbát na dodržování rychlostních limitů a být připraven na proměnlivé povětrnostní podmínky.

Zdravotní pojištění s komplexním krytím je v Austrálii nezbytností. Náklady na zdravotní péči mohou být vysoké.

Co nesmí do zavazadlového prostoru?

Do zavazadlového prostoru rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje klasické nebezpečné materiály jako výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva. Zkušenosti z cest po desítkách zemí mi ukázaly, že tato pravidla jsou striktně dodržována a kontroly jsou důkladné.

Co se ale často přehlíží, jsou předměty, které by se mohly za určitých okolností stát nebezpečnými:

  • Li-ion baterie: V kufru je přeprava povolená, ale s omezeními. Doporučuji je chránit před poškozením a ideálně je přepravovat v originálním obalu. V některých zemích je počet baterií v zavazadle omezen.
  • Spreje (včetně deodorantů a laků na vlasy): I když se jedná o běžné předměty, jejich přeprava v zavazadlovém prostoru může být problematická, proto je lepší je vzít do příručního zavazadla (opět s ohledem na omezení letecké společnosti).
  • Léky: Vždy je nutné mít s sebou lékařský předpis, zvláště u silnějších léků. V některých zemích existují specifická pravidla pro přepravu léků.

Pro úplnou jistotu si vždy před odletem ověříte kompletní seznam zakázaných předmětů u dané letecké společnosti a/nebo provozovatele letiště. Nepodceňujte to, protože sankce za porušení pravidel mohou být vysoké. Zkontrolujte si to i na webových stránkách letiště, kde bývá seznam podrobně popsán i s obrázky. Věřte mi, ušetří vám to spoustu starostí.

Doporučení z praxe:

  • Vytvořte si seznam věcí, které si balíte do zavazadla.
  • Porovnejte ho se seznamem zakázaných věcí na webu letecké společnosti a letiště.
  • Pochybujete-li o něčem, raději se zeptejte.

Jaký je rozdíl mezi Austrálii a australským svazem?

Austrálie – to je celý kontinent, obrovská divočina, kde se vyvíjel jen jeden státní útvar. Představte si, jediný stát na celém kontinentu! To je unikátní fakt, co říkáte? Naplánujte si trek po úžasných národních parcích, od Uluru přes Kakadu až k Tasmánii, a zažijete rozmanitost, která jinde nenajdete.

Australský svaz je pak něco jiného – to je politická entita, složená z:

  • Šesti států: Nový Jižní Wales, Victoria, Queensland, Jižní Austrálie, Západní Austrálie a Tasmánie. Každý stát má svou specifickou kulturu a nabízí jedinečné outdoorové aktivity – od surfování na východním pobřeží po trekking v Blue Mountains.
  • Severního teritoria: Obrovská oblast s pouští a nádhernou přírodou, skvělá pro jízdu 4×4 a kempování pod hvězdami.
  • Území hlavního města: Sídlo Canberry, plné zeleně a skvělé pro cykloturistiku.
  • Šesti zámořských teritorií: Malé ostrůvky v Pacifiku a Indickém oceánu, ideální pro potápění a šnorchlování s úžasnou mořskou faunou. Plánujete-li výpravu na některý z nich, počítejte s komplexnější logistikou.

takže si při plánování vaší cesty dobře rozmyslete, co přesně chcete prozkoumat – samotný kontinent Austrálie, nebo jednotlivé státy a teritoria Australského svazu. Každá oblast nabízí něco jiného!

Co je to vombat?

Vombat obecný (Vombatus ursinus) – chlupatý obyvatel Austrálie, fascinující tvor, který si zaslouží víc než jen letmý pohled. Tato roztomilá vačnatá stvoření, připomínající křížence medvídka a sviště, jsou dokonale adaptována na svůj suchý kontinent. Na rozdíl od svišťů, kteří se vyskytují na severní polokouli, vombati obývají rozsáhlé travnaté pláně a lesy Austrálie. Jejich život se točí kolem pastvy – trávy tvoří hlavní složku jejich jídelníčku, a aby si zajistily neustálý přísun živin, jejich zuby, podobně jako u hlodavců, neustále dorůstají. Zde bych rád zdůraznil jejich úžasné adaptace: jejich silné drápy jim umožňují budovat komplexní systémy nor, které se táhnou pod zemí na desítky metrů a slouží jako úkryt před predátory a nepřízní počasí. Vombatí nory jsou fascinující labyrinty, které jsem měl možnost pozorovat během svých cest po Austrálii – často se jedná o rozsáhlé podzemní města s mnoha vchody a únikovými cestami. Zajímavostí je i tvar jejich trusu – kubický, což je unikátní rys v živočišné říši a dosud plně nevysvětlený jev. Kromě vombata obecného existují i další druhy, jako například vombat tasmánský, každý s unikátními vlastnostmi a areálem rozšíření. Studium těchto tvorů mi ukázalo, jak úžasně se příroda dokáže přizpůsobit i v těch nejdrsnějších podmínkách.

Jak se nebát mluvit v angličtině?

Bojíte se mluvit anglicky? Deset kroků k plynulé konverzaci, vyzkoušených na desítkách cest po světě:

1. Idiomy, ale správně! Nejen že obohatí váš projev, ale odhalí i kulturní nuance. V Británii je “taking the mickey” něco jiného než v Austrálii. Vždy si ověřte kontext a regionální použití.

2. Rozšiřte si slovní zásobu strategicky. Nezačínejte s rozsáhlými slovníky. Zaměřte se na témata, která vás zajímají – cestování, jídlo, hudba. Praktické slovíčka se lépe zapamatují.

3. Učte se po modulech. Místo zdlouhavého biflování gramatiky, se zaměřte na menší, tematické bloky. Efektivnější je naučit se 10 vět o jídle než 100 gramatických pravidel.

4. Důležitý je dialekt (či jeho absence). Globální angličtina je skvělá, ale uvědomte si, že existují regionální variace. Americká angličtina se liší od britské. Zaměřte se na tu, která je pro vás nejrelevantnější, nebo se snažte o neutrální styl.

5. Pochopte kulturu. Angličtina není jen jazyk, je to zrcadlo kultury. Rozumět vtipům, konvencím a narážkám vám pomůže lépe se vyjadřovat a snáze se zapojit do konverzace.

6. Ovládněte slang, ale s rozvahou. Slang je skvělý pro neformální komunikaci, ale může být i matoucí. Používejte ho s opatrností a pouze s lidmi, kteří ho používají běžně.

7. Sledujte seriály a filmy s titulky. Nejen že se zlepší vaše poslechová dovednost, ale zároveň se naučíte přirozenou mluvu a idiomy.

8. Mluvte s rodilými mluvčími. Nejlepší způsob, jak se zbavit strachu, je praxe. Najděte si tandem partnera, zapojte se do konverzačních skupin, nebo se nebojte oslovit cizince.

9. Nahrávejte se a poslouchejte. Záznam vám pomůže identifikovat chyby ve výslovnosti a frázování.

10. Buďte trpěliví a vytrvalí. Zlepšování jazykových dovedností trvá čas a úsilí. Nezoufejte z chyb, berte je jako příležitost k učení.

Co vidět v Sydney?

Sydney pro aktivního turistu? To je skvělé! Začněte výšlapem na Harbour Bridge – panoramatické výhledy za to stojí! Pak se vydejte na Bondi Beach, ale ne jen tak ležet! Zkuste si zdejší pobřežní stezku Bondi to Coogee – nádherný trek s úžasnými výhledy. Nebo si dopřejte surf lekci!

Operní dům je samozřejmostí, ale prozkoumejte ho i zevnitř – prohlídka je skvělá! Milovníci zvířat ocení ZOO Taronga – výhled na město z lanovky je úchvatný.

Botanická zahrada Royal Botanic Garden nabízí klidnou procházku s úchvatnou flórou, ale klidně se projděte i po okolních stezkách s výhledem na město. The Rocks je historická čtvrť, ideální pro prozkoumání pěšky a objevování skrytých uliček a kaváren.

Muzeum umění Art Gallery of NSW je skvělé pro odpočinek od fyzické aktivity, ale jen na chvíli! V Blue Mountains se vyřádíte pořádně – turistika, lezení, jízda na kole… vyberte si, co vám vyhovuje! Plánujte výlet na celý den, a nezapomeňte na dobrou mapu a turistické boty.

Které zvíře žije jen v Austrálii?

Austrálie, ostrovní kontinent plný unikátních druhů, se pyšní faunou, kterou nenajdete nikde jinde na světě. Koala medvídkovitý, s jeho roztomilou tváří a pomalým metabolismem, je symbolem země. Neméně ikonický je klokan, který se v závislosti na druhu pohybuje od malých, nenápadných druhů až po obrovské rudé klokany. Nezapomenutelný je i tasmánský ďáblík, dravý vačnatec z ostrova Tasmánie, jehož charakteristický křik prostupuje noční krajinou. Z ptačí říše dominují Emuové, nelétaví ptáci, kteří jsou po pštrosy druzí největší na světě, a nádherní papoušci kakaduové, s jejich pestrým opeřením a hlučným projevem. Výčet však zdaleka nekončí. Australská fauna zahrnuje nespočet dalších pozoruhodných druhů, od jedovatých pavouků a hadů po roztomilé, ale nebezpečné ježury. Její rozmanitost se projevuje i ve vodním prostředí, kde žijí unikátní druhy ryb, mořských savců a korálů, z nichž Velký bariérový útes je světově proslulým příkladem.

Doporučení pro cestovatele: Při návštěvě Austrálie je důležité respektovat místní flóru a faunu a dodržovat bezpečnostní opatření. Mnoho australských zvířat je jedovatých a je třeba si dávat pozor, kam šlapete a sáhnete.

Kdo vlastní Austrálii?

Austrálie je samostatná federální parlamentní monarchie od roku 1931, kdy přijala Westminsterský statut. Formálně je hlavou státu australský monarcha, v současnosti král Karel III., ale jeho moc je v Austrálii symbolická. Vládne jako “Král v právu Austrálie”, což znamená, že jeho autorita je specifická pro Austrálii a oddělená od jeho role v jiných zemích Commonwealthu. Prakticky má zemi na starosti zvolená vláda a parlament. Zajímavostí je, že Austrálie má vlastní ústavu a politický systém, a i když je součástí Commonwealthu národů, má plnou suverenitu a rozhoduje sama o svých záležitostech. To se pro turisty projevuje v samostatném imigračním systému, vlastní měně (australský dolar) a jedinečné kultuře.

Proč se vačnatci vyskytují nejvíce v Austrálii a ne na ostatních kontinentech?

Austrálie, ráj vačnatců! Proč tam jejich populace dosahuje takové dominance? Odpověď leží v dávné minulosti, v době, kdy se kontinenty ještě pohybovaly. Amerika se odtrhla od Eurasie a Afriky, a vačnatci, tehdy rozšíření po Gondwaně, využili pevninské mosty k migraci přes Antarktidu do Austrálie. Představte si tu cestu! Zima, ledovce… Ale zvládli to.

Zajímavost: Mnoho lidí si myslí, že vačnatci jsou výhradně australská záležitost. Omyl! Dva migrační vlny vačnatců se prohnaly i Eurasií – první před 120 miliony let, druhá před 35 miliony let. Stopy po nich nalezneme v paleontologických nálezech. Bohužel, tyto populace v Eurasii vyhynuly, pravděpodobně kvůli konkurenci placentálních savců, kteří se v té době z evolučního hlediska prosazovali. Na rozdíl od izolované Austrálie, kde se vačnatci mohli vyvíjet bez větší konkurence.

Důkazů je mnoho:

  • Fosilní nálezy: Poskytují jasný důkaz o existenci vačnatců v různých částech světa v dávné minulosti.
  • Genetické studie: Pomáhají sledovat migrační cesty a příbuznost různých druhů vačnatců.
  • Geologické mapy: Ukazují, jak se kontinenty pohybovaly a jak se vytvářely a zanikaly pevninské mosty.

Klíčové body:

  • Rozšíření po Gondwaně.
  • Migrace přes Antarktidu do Austrálie.
  • Dvě migrační vlny do Eurasie, ale s následným vyhynutím.
  • Izolace Austrálie jako klíč k přežití a diverzifikaci vačnatců.

Kolik stojí v Austrálii pivo?

Cena piva v Austrálii se pohybuje kolem 4 AUD za plechovku o objemu 450 ml. To je samozřejmě orientační cena a může se lišit v závislosti na místě nákupu – supermarkety bývají levnější než bary a restaurace. V turistických oblastech a exkluzivních podnicích očekávejte vyšší ceny. Pro srovnání, v Evropě se cena piva pohybuje velmi různorodě, od několika korun v některých východních zemích až po desítky korun v západní Evropě a Skandinávii. Zajímavostí je, že v Austrálii je silná tradice místního vaření piva a najdete zde řadu lokálních pivovarů s unikátními druhy. Kromě běžných ležáků a pšeničných piv se zde těší popularitě i speciality jako například pale ale či IPA. Doporučuji ochutnat místní speciality a porovnat je s vašimi oblíbenými pivy z domova. Kromě ceny piva je nutné zvážit i celkovou cenovou hladinu potravin v Austrálii, která je obecně vyšší než v České republice.

Co vědět před cestou do Austrálie?

Plánujete cestu do Austrálie? Skvělé! Než se ale vydáte na cestu, je potřeba si ujasnit pár důležitých věcí. Cestovní pas je samozřejmostí, a to s platností minimálně šest měsíců po plánovaném odjezdu z Austrálie – to je naprostý základ. Zapomnění na to by vám mohlo zkazit celou dovolenou.

Dále je nezbytné zajistit si australské vízum. Můžete obdržet elektronické vízum (e-mail od ministerstva imigrace) nebo klasickou visa nálepku v pase. Přesný typ víza závisí na účelu vaší cesty – turistika, studium, práce atd. Informace o typech víz a jejich vyřízení najdete na stránkách australského ministerstva imigrace. Nepodceňujte tuto část příprav, vyřízení víza může trvat delší dobu.

Kromě pasu a víza doporučuji zkontrolovat platnost cestovního pojištění s dostatečným krytím, které zahrnuje i případné lékařské ošetření a repatriaci. Australské zdravotnictví je sice na vysoké úrovni, ale náklady na ošetření jsou značné. Nezapomeňte na očkování, konkrétní doporučení vám poskytne váš lékař.

Měna je australský dolar (AUD). Před odjezdem si ověřte aktuální kurz a zvažte, zda je výhodnější si peníze vyměnit předem nebo v Austrálii. Platby kartou jsou běžné, ale ne všude.

Elektřina v Austrálii používá zásuvky typu I a O. Nezapomeňte si proto přibalit adaptér.

Klimatické podmínky se v Austrálii liší podle oblasti. Před cestou si zjistěte počasí v oblasti, kam se chystáte, a zabalte si vhodné oblečení. Nepodceňujte ochranu před sluncem – opalovací krém s vysokým SPF je nezbytností.

Kolik peněz musím mít do Austrálie?

Takže, kolik peněz na Austrálii? Žádná povinná směna, ale pozor na hotovost! Pokud vezete více než 10 000 AUD, nahlaste to při příletu i odletu – celní správa to chce vědět. Cestovní šeky a podobně oznamovat nemusíte.

Důležité ohledně rostlin a produktů: Všechny rostliny a cokoli z nich vyrobené musí být deklarované a projdou fytosanitární kontrolou. Austrálie si své ekosystémy hlídá velmi přísně, tak na to nezapomeňte! Nedodržení může vést k vysokým pokutám a komplikacím.

Tip pro chytré cestovatele: Doporučuji mít kombinaci hotovosti (pro menší nákupy a drobné výdaje) a platební karty. V Austrálii je platební styk běžný, ale hotovost se vám může hodit v menších obchodech nebo na venkově. U bankomatů je vhodné si ověřit poplatky vaší banky za výběr v zahraničí.

Co se týče celkové částky: To závisí na délce vašeho pobytu a vašich plánech. Levnější cestování je možné, ale komfortnější pobyt si vyžádá vyšší rozpočet. Zvažte náklady na letenku, ubytování (hostely vs. hotely), jídlo (restaurace vs. vlastní vaření), aktivity a dopravu. Pro představu, rozpočet na den se může pohybovat od 50 AUD výše, v závislosti na vašich nárocích.

  • Ubytování: Hostely jsou cenově dostupnější než hotely.
  • Jídlo: Supermarkety nabízejí levnější variantu než restaurace.
  • Doprava: Využívejte veřejnou dopravu, kde je to možné.
  • Plánujte dopředu a rezervujte si letenky a ubytování s předstihem, abyste získali lepší ceny.
  • Využívejte slevy a akce, které se nabízejí.
  • Připravte si seznam věcí, které budete potřebovat, abyste se vyhnuli zbytečným nákupům.

Kam dát léky do letadla?

Léky, stejně jako peníze, doklady a elektroniku, patří do příručního zavazadla. Letecké společnosti totiž neručí za ztrátu zavazadel odbavených do podpalubí. To platí dvojnásobně pro léky, které budete během letu potřebovat. Doporučuji je mít u sebe v snadno přístupném místě, ideálně v průhledném sáčku, pro rychlou bezpečnostní kontrolu. Z vlastní zkušenosti z desítek leteckých cest vím, že ztráta zavazadla je sice vzácná, ale stává se. Ušetřete si tak stres a případné komplikace. Nezapomeňte na originální obaly léků a případný lékařský předpis, zejména pokud cestujete s léky na předpis. Pro dlouhé lety s léky vyžadující chlazení, si předem ověřte možnosti letecké společnosti. Může být nutné použít speciální chladící tašku s akumulátory.

Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?

Bezpečnostní kontrola na letišti? Žádný problém pro zkušeného cestovatele! Před kontrolou si připravte vše potřebné pro rychlý průchod.

Zásadní je důsledné dodržování pokynů personálu. Oni jsou experti a jejich instrukce jsou prioritou. Nicméně, obecně platí, že na pás rentgenu patří vše kovové – mince, klíče, telefony, hodinky, pásky, šperky, peněženky. Také svrchní oděvy a příruční zavazadlo (samozřejmě).

Zvlášť vyjměte:

  • Elektroniku: Notebooky, tablety, větší telefony (ty menší většinou nemusíte vyndávat) – pohodlně je uložte do samostatné přihrádky. Ušetříte tak čas i nervy.
  • Tekutiny a gely: Ty musí být v plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr, s lahvičkami o maximálním objemu 100 ml každá. Připravte si je samostatně.

Tip pro zkušené: Větší elektroniku (notebooky) vyndejte už před kontrolou, usnadní to manipulaci a zrychlí prohlídku. Také si předem připravte kapesníček na utření bot, pokud jsou znečištěné.

Nezapomeňte: Kontrolují se i boty, proto se připravte na jejich případné sundání. Pozor na větší množství nádob s tekutinami a gely, protože to může vést k prodloužení kontroly, a v horším případě i k zabavení.

  • Připravte si vše předem.
  • Poslouchejte pokyny personálu.
  • Buďte trpěliví.

Co je to flush?

Flush, neboli zrudnutí kůže, je běžný jev, který může mít spoustu příčin. Při náročné túře v horku se s ním setká každý – je to reakce těla na fyzickou zátěž a zvýšenou tělesnou teplotu. Dehydratace tento efekt ještě zhoršuje, proto je důležité dostatečně pít. Ale pozor! Flush se může objevit i jako symptom vážnějších onemocnění, třeba karcinoidního syndromu. Intenzita zrudnutí, jeho lokalizace a související příznaky (jako bušení srdce, nevolnost, průjem) jsou klíčové pro určení příčiny. Pokud se flush objevuje opakovaně, nezávisle na fyzické námaze a doprovází ho další potíže, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Při plánování výletů do vyšších nadmořských výšek je důležité si uvědomit, že řídký vzduch a sluneční záření mohou flush zhoršovat. Prevencí je správná aklimatizace, ochrana před sluncem a dostatečný pitný režim. V horách je nutné dbát na rychlou reakci na jakékoliv zdravotní problémy, protože pomoc může být vzdálená.

Scroll to Top