Nepředvídatelné okolnosti, které mohou zásadně ovlivnit i dobře naplánovanou cestu, zahrnují celou řadu událostí, jež se vymykají kontrole. Kromě klasických příkladů, jako je požár, hurikán či epidemie, s nimiž se můžete setkat kdekoli na světě, je třeba počítat i s méně zřejmými hrozbami. Z vlastní zkušenosti vím, že i zdánlivě klidná oblast může být postižena politickou nestabilitou, vedoucí k demonstracím či dokonce k nepokojům. Závady na letištích, způsobené například stávkou zaměstnanců, dokáží zablokovat cestovní plány na dny. A samozřejmě, omezení vývozu a dovozu zboží, třeba v souvislosti s mezinárodními sankcemi, může vést k nedostatku potřebných věcí, od léků až po jídlo. Vše zmíněné se řadí k tzv. vyšší moci, force majeure, a je definováno v příslušných právních předpisech – konkrétně v ustanoveních, která se zabývají smluvními vztahy a odpovědností za škody způsobené v důsledku těchto událostí. Je důležité si uvědomit, že definice force majeure se může lišit v závislosti na jurisdikci a specifické smlouvě. Proto vždy důkladně prostudujte podmínky cestovní pojištění a smluvní dokumentaci před cestou.
Jaké mohou nastat nepředvídatelné okolnosti?
Nehody, ať už autonehody, pády z kola, nebo úrazy v horách, patří mezi nejčastější nepředvídatelné události na cestách. Dobře se proto před cestou pojistěte a informujte se o dostupné lékařské pomoci v dané oblasti.
Výhra v loterii je sice příjemné překvapení, ale spíše výjimka. Mnohem pravděpodobnější jsou nepředvídané problémy s dopravou – zpoždění letů, stávky, uzavírky silnic. Je dobré počítat s rezervním časem a sledovat dopravní informace.
K nepředvídatelným situacím patří i náhlé změny počasí, které mohou zkomplikovat plánované aktivity, a to jak v létě (bouřky, prudké lijáky), tak v zimě (lavinové nebezpečí, náledí). Vždy sledujte předpověď počasí a přizpůsobte tomu své plány.
Ztráta dokladů nebo peněz je další nepříjemností, která vás může zastihnout nepřipravené. Fotografie dokladů v mobilním telefonu se proto stávají nezbytností. Stejně tak je vhodné rozdělit si hotovost a mít část peněz na kartě.
Politické nepokoje nebo přírodní katastrofy jsou sice méně časté, ale potenciálně velmi závažné. Sledování aktuálních zpráv z cílové destinace je nezbytné pro plánování a případnou úpravu itineráře.
Nezapomínejte, že i zdánlivě maličkosti, jako ztráta klíčů od pokoje nebo vybitý telefon, mohou ve výsledku zkomplikovat cestu. Předvídavost a adekvátní příprava jsou proto klíčem k úspěšné a bezproblémové dovolené.
Co je plán pro případ nepředvídaných okolností?
Plán pro krizové situace není jen suchá strategie, ale spíše cestovní mapa, která vás provede bouřlivým mořem neočekávaných událostí. Na svých cestách po desítkách zemí jsem viděl, jak se firmy z různých koutů světa vypořádávají s nečekanými výzvami – od zemětřesení v Nepálu až po kybernetické útoky v Silicon Valley. Vždycky ti nejúspěšnější měli jeden společný jmenovatel: propracovaný plán. Nejde jen o reakci na krizi, ale i o proaktivní přístup – předvídání možných problémů a příprava na ně. Tento plán by měl zahrnovat jasně definované role a odpovědnosti, komunikační strategie, postupy pro zálohování dat i plán obnovy kritických systémů. Je to jako mít po ruce spolehlivý batoh plný nezbytných věcí na nečekané dobrodružství – bez něj se snadno ztratíte a zbytečně riskujete. V praxi to znamená minimalizaci škod, zachování reputace a co nejrychlejší návrat k normálnímu provozu. Představte si ho jako pojistku proti všem nepředvídatelným událostem, které vám můžou stát v cestě za úspěchem.
Jaké existují nepředvídatelné situace?
Nepředvídané situace? To je kapitola sama o sobě, zkušený cestovatel vám o tom vypráví hodiny! Nečekané okolnosti, to je základ. Vždycky se něco může pokazit, ať už jste na výletě po Čechách, nebo zdoláváte Andy. Rizika podnikatelské činnosti se promítnou i do cestování – zpožděné lety, ztracené zavazadlo, to vše se počítá. Force majeure – nejen v obchodě, ale i na cestách. Přírodní katastrofy, politické nepokoje, to není jen v teoriích. Vrácení vadného zboží? Ano, i to se může stát, třeba s vybavením na expedici. Falešné bankovky – naučte se je rozpoznat, je to důležitá dovednost pro cestovatele. Neopodstatněné nároky – od místních úřadů, zlodějů, nebo zprostředkovatelů, to vše patří k cestování a vyžaduje to dávku opatrnosti a proaktivní ochranu. Zkušený cestovatel se vždycky připravuje i na to nepředvídatelné, a to je klíč k úspěšné a bezpečné cestě.
Jak pochopit nepředvídatelné okolnosti?
Nepředvídané okolnosti? To je pro zkušeného cestovatele chleba každodenní. Nejde o pouhé překvapení, ale o události, které zásadně změní vaše plány a vyžadují okamžitou reakci. Může to být zpožděný let, zrušená rezervace hotelu, náhlá nemoc, ztracený pas – seznam je nekonečný. Zkušenost učí, že nejlépe se s nimi vyrovnáte s klidnou hlavou a dobrou přípravou.
Předvídatelné je jen to, že něco nepředvídatelného nastane. Proto je klíčové mít pohotovostní plán. Zahrňte do něj například kontaktní informace na ambasádu, pojištění s širokým pokrytím, dostatek hotovosti a kopie důležitých dokumentů. Flexibilita je vaším nejlepším spojencem. Buďte připraveni změnit itinerář, ubytování, dopravu – a to i v případě, že to bude znamenat vyšší náklady. Pamatujte, že z každé nepříjemné situace se dá vyjít silnější a s novými zkušenostmi. I zdánlivě katastrofální situace, třeba zpoždění letu o 12 hodin na opuštěném letišti, vám může nabídnout neočekávané setkání a vzpomínky.
Základním principem je připravenost. Neznamená to se stresovat z každé maličkosti, ale mít na paměti, že cesta je plná proměnných. A když se něco pokazí, nepropadejte panice, ale hledejte řešení. Tímto přístupem proměníte nepříjemnou situaci v poučnou a bohatou zkušenost. Koneckonců, o cestování přece jde i o to!
Jak prokázat vyšší moc?
Dokázat vyšší moc bez certifikátu od obchodní a průmyslové komory (TPP) jde i jinak. Důležité je shromáždit co nejvíce důkazů. Může to být například potvrzení/zpráva od Hasičského záchranného sboru (HZS) o živelní pohromě, požáru apod., výpis z Hydrometeorologického ústavu o anomálních povětrnostních podmínkách, publikace v renomovaných médiích popisující událost, nebo oficiální rozhodnutí státních orgánů, například o vyhlášení stavu zvýšené pohotovosti či nouzového stavu.
Tip pro zkušené cestovatele: Při cestování do oblastí s vyšším rizikem živelných pohrom si vždycky před cestou ověřte aktuální situaci a pojištění. Dokumenty od státních orgánů, ať už z domova, nebo z cílové destinace, nesou větší váhu než zprávy z neověřených zdrojů. Fotografie a videozáznamy z místa události mohou posloužit jako další důkazní materiál. Uchovejte si všechny doklady, faktury a komunikaci s poskytovatelem služeb.
Pamatujete: Dokladování vyšší moci je o přesvědčivé prezentaci skutečností a souvislostí. Čím více důkazů předložíte, tím větší je šance na uznání vašeho nároku.
Co se považuje za vyšší moc?
Nepředvídatelné okolnosti znamenají neočekávanou událost nebo situaci, kterou dodavatel nemohl rozumně předvídat, i když projevoval náležitou péči s ohledem na dostupné znalosti a oborovou praxi. To v praxi pro turistu znamená například náhlé a silné bouře, nečekané zemětřesení, výbuch sopky, politické nepokoje či závažné pandemie, které výrazně narušují plánovanou cestu. Je důležité si uvědomit, že obyčejný déšť nebo zpoždění letu z důvodu špatného počasí se obvykle za nepředvídatelné okolnosti nepovažují, jelikož jsou v cestování relativně běžné a předvídatelné. Zásadní je, aby daná událost byla skutečně mimo kontrolu účastníků a museli se s ní vypořádat nečekaně. Při sjednávání pojištění cestování se proto důkladně se seznamte s pojistnými podmínkami, aby vám bylo jasné, co přesně je a co není považováno za nepředvídatelnou událost.
Důležité je také vést si pečlivě záznamy o všech neočekávaných událostech, včetně fotografií a dokumentů, které by mohly sloužit jako důkaz při řešení případných sporů s cestovní kanceláří či pojišťovnou.
Co je to nepředvídaná událost?
Nepředvídaná událost? To je něco, co vám zkomplikuje život více než jeden krok v poušti bez mapy. Je to situace, jejíž konečný výsledek – ať už zisk či ztráta – se ukáže teprve po sérii neznámých událostí v budoucnosti. Myslete na to jako na bouři na moři, když se plavíte v neznámých vodách. Nikdy nevíte, jak silná bude, jak dlouho potrvá, a co po ní zbude.
Typické příklady z mé praxe:
- Náhlé uzavření hranic, kdy jste uvízli v cizí zemi s minimem financí.
- Ztráta vybavení během expedice – stan, fotoaparát, léky – to vše má zásadní vliv na pokračování cesty.
- Neočekávaná politická nestabilita v dané oblasti, která může vést k evakuaci nebo dokonce k zadržení.
Jak se s nimi vypořádat?
- Dobré plánování: Nepodceňujte sílu důkladné přípravy. Rezervní plán je základ.
- Flexibilita: Umění improvizace je nezbytné. Buďte připraveni se přizpůsobit.
- Pojištění: Nepodceňujte důležitost cestovního pojištění. Je to vaše pojistka proti nejhoršímu.
- Kontakty: Mějte na paměti důležité kontaktní osoby, ať už v místě, kam cestujete, nebo doma.
Vždy mějte na paměti: Nepředvídané události jsou součástí života, zvláště pak dobrodružného života. Důležité je být připraven a udržet si klidnou hlavu i v nejnáročnějších situacích.
Co znamená nepředvídaná situace?
Nepředvídaná situace na cestách? To je prostě něco, co ti předem nenapadne, co se vymyká tvému plánu a připravenosti. Představ si to jako když se ti rozbije stan v bouři daleko od civilizace, nebo když ztratíš pas v cizí zemi, anebo se ti vybije telefon a nemáš s sebou mapu. Jde o situaci, která překračuje tvé obvyklé limity a pro její vyřešení musíš improvizovat, využít své zkušenosti a třeba i trochu štěstí. Důležité je mít vždycky s sebou základní sadu na přežití – nůž, zápalky, lékárničku, náhradní baterky. A hlavně, nauč se improvizovat – i z obyčejného pytlíku na odpadky se dá udělat improvizovaná pláštěnka. Předvídatelné je jen to, že se něco nepředvídatelného stane. Buď na to připravený, a pak už jen řeš danou situaci s chladnou hlavou a optimismem. Dobrá nálada je totiž někdy nejlepší vybavení.
Uveďte tři příklady nepředvídatelných okolností.
Nepředvídatelné události? To je kapitola sama pro sebe, zvlášť když cestujete. Ekonomický propad může znehodnotit vaše úspory a zkomplikovat plánování výletu, či dokonce znemožnit cestu domů. Zažil jsem to na vlastní kůži v roce 2008 v Jihovýchodní Asii – dramatický pokles kurzu dolaru znamenal náhlý nedostatek peněz. Přírodní katastrofy, jako zemětřesení nebo tsunami, jsou bohužel realitou, zvláště v určitých oblastech. Pamatuji si, jak jsem se ocitl v epicentru cyklonu na Filipínách – rychlá evakuace a následný chaos byly nepříjemnou zkušeností. A pak je tu lidský faktor: možná krádež, podvodné jednání nebo teroristický útok, které mohou narušit vaše plány a ohrozit vaši bezpečnost. Vždy je dobré mít pojištění, flexibilní itinerář a základní znalosti první pomoci, abyste se co nejlépe vypořádali s nepředvídatelnými situacemi, ať už jde o ekonomický kolaps, přírodní pohromu, nebo lidskou zlobě. Pandemii covidu-19 si, myslím, pamatujeme všichni. Uvědomte si, že nejistota je součástí cestování a připravte se na ni.
Co je to nepředvídaná situace?
Nepředvídatelná situace na cestách? To je prostě průser. Může to být cokoli od náhlé bouře v horách, přes ztrátu pasu v cizí zemi, až po nečekanou zdravotní komplikace. Rizikové události zahrnují jak přírodní katastrofy (záplavy, zemětřesení, laviny), tak technické problémy (porucha vozidla, výpadek elektřiny), a dokonce i lidský faktor (krádež, loupež, nepokoje). V podstatě cokoli, co naruší váš plán a znemožní vám pokračovat v cestě podle vašeho itineráře. Důležité je mít po ruce pohotovostní plán – rezervní peníze, kopie důležitých dokumentů, cestovní pojištění s širokým pokrytím a znalost základních frází v místním jazyce. Nepodceňujte sílu prevence – informujte se o rizikových faktorech v dané oblasti předem a přizpůsobte tomu svou výbavu a trasu. A pamatujte, flexibilita je při cestování klíčová. Dokážete-li se přizpůsobit neočekávaným událostem, zvládnete i ten největší průser.
Co lze zařadit mezi nečekané výdaje?
Nepředvídané výdaje na cestách? To je kapitola sama pro sebe! Zahrnují všechno, co se v plánu neobjevilo, a co vás zaskočí. Může to být:
- Neočekávané zdravotní problémy: Nehoda, akutní onemocnění – pojištění je základ, ale i tak se počítejte s poplatky za ošetření, léky, případně i s repatriací. Vždy si před cestou ověřte rozsah krytí vašeho cestovního pojištění.
- Ztráta nebo poškození zavazadel: Letecké společnosti mají svá pravidla, ale vyřízení náhrady může trvat. Balíček s nejdůležitějšími věcmi si vždy vezměte do příručního zavazadla.
- Změny v cestovním plánu: Zpožděné lety, zrušené vlaky, náhlá potřeba změny ubytování – to vše se může prodražit.
- Počasí: Bouřky, povodně, sněhové kalamity – mohou výrazně ovlivnit vaše plány a vést k dodatečným výdajům na ubytování, dopravu nebo náhradní vybavení.
- Ztracené dokumenty: Ztráta pasu, víz nebo letenek je nepříjemnost, jejíž řešení stojí čas i peníze.
Další příklady: Přeplacení za taxík, nečekané opravy na autě (při roadtripu), pokuty za dopravní přestupky, poškození pronajatého vybavení (např. kola, kajaku). Prostě všechno, co se dá těžko předvídat a co vyžaduje okamžité finanční řešení.
Tip: Vždy si vytvořte finanční rezervu pro nepředvídané situace. Je lepší mít peníze nazbyt a nepotřebovat je, než je naopak zoufale potřebovat a nemít je.
Co se rozumí pod nepředvídatelnými okolnostmi?
Nepředvídatelné okolnosti? To je něco, co se nedá předvídat ani očekávat – úplné překvapení. Mám za sebou desítky cest po světě a věřte mi, že jsem zažil všelijaké „nepředvídatelné“.
Co to tedy v praxi znamená?
- Přírodní katastrofy: Zničující zemětřesení v Nepálu, hurikán ničící Karibik, monzunové deště paralyzující Indii – to vše patří do kategorie naprosté nepředvídatelnosti. Plány se v mžiku změní.
- Politická nestabilita: Náhlé protesty, nepokoje, státní převraty – zkazí i nejlépe naplánovanou cestu. Vždycky je dobré sledovat aktuální zprávy z oblasti, kam cestujete.
- Zdravotní problémy: Nemoc, nehoda – to může zhatit i krátký výlet. Dobré cestovní pojištění je proto nezbytností.
- Technické problémy: Zrušený let, porucha auta uprostřed pouště, nefunkční internet – i technické závady mohou mít fatální důsledky.
Příklady dopadů:
- Odložení nebo zrušení letu z důvodu špatného počasí.
- Zrušení plánované prohlídky kvůli neočekávané uzavírce památky.
- Nutnost změnit itinerář kvůli neočekávanému uzavření silnice.
- Nutnost hledat alternativní ubytování kvůli přetížení hotelu.
Stručně řečeno: Nepředvídatelné okolnosti jsou neočekávané události, které zásadně ovlivní průběh cesty a často vyžadují rychlou improvizaci a flexibilitu. Připravte se na to, že se věci nevyvinou přesně podle plánu.
Jaký dokument potvrzuje nastoupení okolností vyšší moci?
Dokladem o nastoupení okolností vyšší moci je v Rusku závěr o okolnostech vyšší moci, vydávaný Jarkou obchodně-průmyslovou komorou (JarTTP). Tento dokument potvrzuje existenci vyšších mocenských faktorů, které ovlivnily konkrétní smlouvu (kontrakt) uzavřenou v rámci ruské ekonomiky. Získat jej může být podobně náročné jako získat vízum do některých exotických zemí – vyžaduje to pečlivou přípravu dokumentace a znalost místních procedur. Podobně jako při zdolávání Himalájí, i zde je nutné postupovat systematicky a důkladně shromažďovat důkazy. Obchodníci, kteří se pohybují v ruském prostředí, by měli být na tuto specifickou byrokracii připraveni a měli by si předem ověřit veškeré požadavky a procedury. Nepodceňujte důležitost tohoto dokumentu, neboť může být klíčový pro urovnání sporů a vyhnutí se nežádoucím finančním sankcím. Zkušenost z obchodování v různých koutech světa mi ukazuje, že detailní příprava a znalost lokálních zvyklostí, jsou pro úspěch naprosto klíčové.
Uveďte příklad nečekaných výdajů, které by mohly vzniknout?
Nepředvídané výdaje na výletě? To je kapitola sama o sobě! Kromě klasických věcí typu rozbitá baterka nebo protržená podrážka boty (a to i u těch nejlepších!), počítej s možností zranění a nutností lékařské pomoci – pojištění je základ, ale i tak se můžeš dostat do situace, kdy budeš potřebovat uhradit něco extra. Poškození výbavy, například stanu v bouři, je taky dost běžné. Ztráta dokumentů nebo peněz je další nepříjemnost, která se může prodražit. A pak je tu i neočekávané zpoždění, třeba kvůli špatnému počasí, které může vést k vyšším nákladům na ubytování nebo dopravu. Nepodceňuj ani náklady na záchranu, pokud se ztratíš nebo se dostaneš do nebezpečné situace.
Jaké okolnosti se nepovažují za vyšší moc?
Jako zkušený cestovatel vám řeknu, že i v právní džungli existují pasti. Ne každý problém se dá shodit na vyšší moc, force majeure. Mnohé situace, které se zdánlivě jeví jako neovlivnitelné, jsou ve skutečnosti pouhým obchodním rizikem, na které se musíte připravit. Článek 401, odstavec 3, Občanského zákoníku ČR to jasně definuje.
Příklady toho, co se za force majeure nepovažuje:
- Problémy s partnery: Zmeškání termínu dodávky od vašeho dodavatele? To není force majeure. To je špatné plánování nebo výběr nespolehlivého partnera. Podobně, finanční potíže vašeho obchodního partnera, které znemožňují jeho platbu, nejsou vyšší mocí. Před cestou vždycky pečlivě zkontrolujte, s kým obchodujete!
- Nedostatek zboží na trhu: Něco se ztratilo, nestačí to? Nezastavujte se. Dobře naplánovaná cesta předvídá i případné nedostatky a zahrnuje alternativní řešení. Existují záložní plány, alternativní trasy, náhradní dodavatelé – to je základní vybavení každého zkušeného cestovatele, i obchodníka.
- Nedostatek finančních prostředků: Nedostatek peněz není vyšší mocí. Je to chyba v rozpočtu, špatné plánování a podcenění nákladů. Před každou cestou – ať už fyzickou, nebo obchodní – je nezbytné důkladně prozkoumat finanční stránku věci.
Nezapomínejte, že úspěch obchodu, stejně jako úspěch cesty, závisí na pečlivé přípravě a předvídavosti. Force majeure je výjimkou, ne pravidlem.
Co znamenají nepředvídatelné okolnosti?
Nepředvídané okolnosti? To je pro cestovatele chleba každodenní. Znamená to prostě něco, co jste nepředvídali, něco, co se stalo neočekávaně a nebylo zahrnuto ve vašich plánech. Může to být cokoliv, od zpožděného letu a ztracené zavazadlové, přes nečekanou bouři, až po náhlou nemoc.
Pro zkušeného cestovatele to však není vždy katastrofa. Důležité je umět se s nimi vypořádat. A jak na to?
- Flexibilita je klíčová. Pečlivě naplánovaná trasa je skvělá, ale neměla by být dogma. Buďte připraveni na změny.
- Pojištění. Dobré cestovní pojištění je nezbytností. Pokryje vám nečekané výdaje spojené s nemocemi, zpožděnými lety, ztracenými věcmi a mnoha dalšími nepříjemnostmi.
- Příprava. Zkontrolujte si před cestou platnost pasu a víz, informujte se o místních zvyklostech a nebezpečí a vždy mějte po ruce kopie důležitých dokumentů.
Z mé vlastní zkušenosti mohu říci, že se nepředvídané situace stávají.
- Jednou jsem uvízl v poušti kvůli pokažené jeepu. Díky přípravě a klidné hlavě se mi ale podařilo zavolat pomoc a bez úhony se dostat domů.
- Jinýkrát jsem prožil náhlou bouři v horách, ale díky zkušenostem s přežitím v přírodě jsem se dokázal ochránit.
Nepředvídané okolnosti jsou součástí cestování. Důležité je být připravený a zachovat si klid.
Co je příkladem nepředvídatelné události?
Nepředvídatelné okolnosti? To je v horách každodenní chléb! Může to být lavina, náhlá bouře, zranění, ztráta vybavení, nebo dokonce setkání s medvědem. Plánujete cestu? Pak je důležité si uvědomit, že i s perfektní přípravou se může něco pokazit.
Příklady nepředvídatelných situací v terénu:
- Zhoršení počasí (náhlá změna teplot, hustá mlha, prudký déšť, sníh)
- Zranění sebe nebo člena skupiny (úraz, vyvrtnutí kotníku, podchlazení)
- Ztráta orientace (navigace, mapy)
- Technické problémy (porucha vybavení, vybitá baterie GPS)
- Setkání s divokou zvěří (medvěd, vlk, rys)
- Nečekaná překážka v terénu (zával, povodně)
Jak se na to připravit? Základem je kvalitní plánování trasy, kontrola počasí, správné vybavení (lékárnička, mapa, kompas, GPS, náhradní oblečení, jídlo a voda) a samozřejmě zkušenosti a znalosti první pomoci. Nezapomeňte informovat někoho o své trase a plánovaném návratu. A co je nejdůležitější – znalost vlastních limitů. Není ostuda se otočit a slézt dolů, když se situace zkomplikuje.
Pro zkušené turisty je důležitá i znalost základních technik přežití v přírodě. Vědět, jak si najít vodu, postavit improvizovaný přístřešek a rozdělat oheň, může být v krizové situaci klíčové.
- Připravte si nouzový plán.
- Naučte se poskytovat první pomoc.
- Získejte základní znalosti přežití.
Co je to pojistka pro nepředvídané události?
Plán pro případ nepředvídaných událostí? To není jen suchý dokument, jak by se mohlo zdát. Je to váš spolehlivý průvodce v bouřlivé vodě nečekaných situací, otestován na stovkách cest po světě. Představte si: zpožděný let v Bangkoku, ztracená zavazadla v Riu, nečekaná zdravotní krize v Nepálu – to vše jsem zažil. A právě proto vím, že efektivní plán musí být flexibilní, detailní a zároveň adaptabilní na místní podmínky. Obsahuje vše od krizových kontaktů a pojištění přes záložní itineráře až po seznam důležitých dokumentů, digitálně i fyzicky zabezpečený. Nejde jen o vyčíslení rizik, ale i o proaktivní strategie pro jejich minimalizaci a rychlou reakci. Kvalitní plán na nepředvídané situace je vaším tichým strážcem, který vám umožní zachovat klid a soustředit se na řešení problému, místo paniky. Je to investice do klidu a bezpečí, která se mnohonásobně vyplatí.
Jaká nepředvídaná situace nastala Alexeji Leonovovi?
Alexej Leonov, legendární kosmonaut, se během prvního výstupu do volného prostoru potýkal s nečekanou komplikací. Po obdivování majestátních toků Irtyše a Jeniseje z kosmické lodi, obdržel od svého kolegy Pavla Belajeva příkaz k návratu. Jenže zde nastal problém: Leonovův skafandr se ve vakuu nadměrně nafoukl. Jeho rozměry přesáhly rozměry vstupního otvoru do přechodové komory. Situace byla kritická; každá minuta strávená v bezpečí jen vně lodi zvyšovala riziko. Leonov se opakovaně a zoufale snažil protlačit do úzkého vchodu, ale jeho snaha byla marná. Tlak v skafandru byl tak vysoký, že se pohyboval velmi obtížně a hrozilo poškození skafandru. Nakonec, po vynalézavém snížení tlaku v skafandru, se mu podařilo dostat se dovnitř. Tento dramatický zážitek ilustruje nebezpečí a nepředvídatelnost vesmírných misí a vyžaduje od kosmonautů mimořádnou odvahu, rychlé myšlení a schopnost improvizace. Je to příběh, který dodnes fascinuje a upozorňuje na technické výzvy dobývání vesmíru.