Co si dovézt z České republiky?

Co si přivézt z Česka? To záleží na vašich preferencích a rozpočtu, ale pár tipů zkušeného cestovatele se hodí.

Sklo a křišťál: Nejenom klasické sklenice a vázy, ale i moderní designérské kousky z Bohemia Crystal či Moser. Prohlédněte si i menší sklárny mimo hlavní města – často tam najdete originální a cenově dostupnější výrobky. Dávejte pozor na křehkost a pečlivě zabalte před cestou.

Pivo a pivní suvenýry: Nejenom lahve piva (vzhledem k váze a objemu raději jen pár), ale i otvíráky na pivo s českou tématikou, skleničky na pivo, trička s logy pivovarů. Vyplatí se navštívit menší regionální pivovary – ochutnáte něco unikátního a koupíte si pivo, které jinde neseženete.

Tradiční české hračky: Dřevěné hračky z Krkonoš, například dřevěné vláčky nebo hračky z folklórních motivů. Kvalitní a originální dárek pro děti.

Granátové šperky: Český granát je světoznámý. Vyberte si kvalitní šperk s certifikátem pravosti – předejdete tak koupi napodobeniny. Cena se odvíjí od kvality a zpracování.

Tradiční české potraviny: Becherovka, medovník, perníčky, kvalitní česká káva, kvašená zelenina. Vše pečlivě zabalte, aby se to cestou nepoškodilo. Nezapomeňte na limity množství tekutin v příručním zavazadle při letecké přepravě.

Vltavín a šperky s vltavínem: Jedinečný tektit, nalezený pouze v České republice. Šperky z vltavínu jsou originální a nezaměnitelné, ale cena je vyšší. Ujistěte se, že je skutečný.

Česká kosmetika: Přírodní kosmetika s využitím českých bylin a surovin získává stále větší popularitu. Mnoho značek nabízí kvalitní a cenově dostupné produkty.

Lázeňské produkty: Z lázní si můžete přivézt různé kosmetické přípravky, soli do koupele, či vonné oleje – ideální pro relaxaci doma.

Co přivést jako dárek z Česka?

Klasika: Obrázky J. Lady – skvělý dárek pro milovníky historie a tradiční české krajiny. Švejk – kniha, která zaručeně pobaví, ideální pro ty, co chtějí poznat český humor. Jedlé mince, nebo pamětní medaile – vtipný a chutný suvenýr. Tradiční kapesní nůž (česká rybička) – praktický a stylový, vhodný i pro turistiku. Domácí perníčky – skvělá sladká tečka, ideálně z regionu, který jste navštívili. Sirky s motivem Prahy, ponožky s českými motivy nebo 3D přání – drobné, ale originální dárky. Moravské víno – pro znalce, ideálně s informací o vinařství a oblasti původu. Sušené houby – pro gurmány a milovníky houbaření, doporučuji kvalitní druhy s přesným určením.

Tipy pro aktivní turisty: Mapu turistické trasy, kterou jste absolvovali – s vyznačenými zajímavými místy. Kvalitní turistické ponožky – nezbytné pro pohodlí na cestách. Malá, skladná lékárnička s běžnými léky – praktická pro všechny dobrodruhy. Klíčenku s karabinou – využitelná při túrách. Lehký a odolný batoh – skvělý pro kratší výlety. Knihu o českých národních parcích nebo o historii regionu, který jste navštívili. Fotografie z vašich výletů – krásná a osobní vzpomínka.

Pro inspiraci: Zkuste místní speciality – vyberte regionální produkt, který reprezentuje oblast, kterou jste navštívili. To zaručí originalitu a nezapomenutelný zážitek.

Jaký suvenýr z Londýna?

Klasické suvenýry typu přívěsku či otvíráku s červenou telefonní budkou, dvoupatrovým autobusem nebo Union Jack najdete v každém obchodě, ale pro aktivního turistu to je nuda! Raději sáhněte po něčem, co vám připomene zážitky. Například mapa Londýna s vyznačenou trasou vašeho běhu nebo cyklotúry po městě. Nebo třeba kvalitní turistická mapa s vyznačenými turistickými stezkami v okolí Londýna – ideální pro další výlety. Můžete si koupit i knížku o historii některé z navštívených památek, či o britské fauně a flóře – v knihkupectví Waterstones najdete skvělý výběr. Pro milovníky sportu je skvělým suvenýrem třeba míč s logem oblíbeného londýnského klubu. A nezapomeňte na fotky, ty jsou nejlepší památkou na vaše dobrodružství!

Co si přivézt ze Slovenska?

Slovensko nabízí širokou paletu autentických gastronomických zážitků. Při plánování nákupů se zaměřte především na regionální produkty. Z východního Slovenska a Zázrivé pocházejí výborné ovčí sýry, jako například parenice, která se vyznačuje výraznou chutí a hutnou konzistencí. Nezapomeňte ochutnat a zakoupit také korbáčiky, tradiční slovenské uzené klobásky.

Pro milovníky ovčích mléčných výrobků je Slovensko rájem. Kromě parenic doporučuji 100% ovčí bryndzu, nezbytnou součást mnoha slovenských jídel. Její kvalita se výrazně liší podle regionu, proto se nebojte ochutnat různé druhy. Vynikající je i žinčica, osvěžující a lehce kyselé mléčné sérum, perfektní na zahnání žízně.

Při výběru dbejte na certifikáty a označení původu. To vám zaručí autentičnost a kvalitu produktu. Nebojte se zeptat prodávajícího na způsob výroby a tradiční recepty – objevíte tak nečekané chutě a příběhy.

Kromě zmíněných specialit se vyplatí pátrat po dalších regionálních produktech:

  • Med: Slovensko má pestrou květenu, odrážející se v rozmanitosti chutí a vůní medu.
  • Pálenky: Tradiční ovocné destiláty, jako slivovice, hruškovice a další, s bohatou historií a různými regionálními variacemi.
  • Lokální vína: Objevte méně známé odrůdy a vinařské regiony, které nabízejí jedinečné chuťové zážitky.

Plánujte nákupy s ohledem na přepravu, některé produkty (např. sýry) vyžadují chlazení.

Co se nejvíce vyváží z České republiky?

Česká republika, země s bohatou historií a krásnou krajinou, je v mezinárodním obchodě silně závislá na svém největším obchodním partnerovi – Německu. Přibližně třetina veškerého českého exportu míří právě tam. Tato silná vazba, vyjádřená i známým bonmotem o kýchnutí Německa a české rýmě, se projevuje v mnoha odvětvích, od automobilového průmyslu, kde se české firmy podílejí na dodávkách komponentů pro německé giganty, až po strojírenství a sklářství. Vidět to lze i na cestách po Česku – zvláště v pohraničních oblastech se projeví blízkost německého trhu. Jenže, Německo není jediné. Slovensko s téměř 10% a Polsko s přibližně 7% podílu na exportu také hrají významnou roli. Tyto tři země, s nimiž Česko sdílí geografickou blízkost a často i historické vazby, tvoří páteř českého exportu. Z cest po těchto zemích je zřejmé, jak propojené jsou jejich ekonomiky. Všimnout si lze, že výrobky z Česka najdeme běžně na pultech i v obchodech těchto zemí, stejně tak jako jejich produkty u nás. Rozmanitost českého exportu je však širší a zahrnuje mnohé další destinace po celém světě. To však nijak nesnižuje význam tradičních obchodních partnerů, kteří představují pro českou ekonomiku klíčový pilíř.

Co si mám koupit za 200 Kč?

Za 200 Kč se sice zázraky nedějí, ale s trochou šikovnosti a znalosti trhu můžete objevit zajímavé kousky. Zapomen’te na drahé elektronické vychytávky. Za tuto cenu spíše narazíte na drobné, ale praktické pomocníky. Zaměřte se na trhy s použitým zbožím – tam se dá najít kvalitní kávovar na kapsle, i když možná starší model. Anebo třeba sada na čištění oken, která vám usnadní úklid v hotelovém pokoji během vašeho dalšího výletu. Pro milovníky vůní bych doporučil hledat levné aroma difuzéry – na trhu existují i cestovní varianty skvělé do batohu. V podobné cenové relaci se dají najít i náhradní díly k některým domácím spotřebičům, což vám ušetří peníze na opravě. Klíčem je však pečlivá prohlídka a porovnání nabídek. Nepodceňujte ani sílu “second hand” obchodů – tam se často skrývají překvapení. Věřte, že i za 200 Kč se dá najít něco užitečného, stačí jen trochu trpělivosti a smyslu pro objevování.

Co je v Londýně zadarmo?

Londýn nabízí překvapivě mnoho zdarma. Zde je můj výběr, obohacený o tipy zkušeného cestovatele:

  • Britské muzeum: Nejen pro milovníky historie. Doporučuji si předem prohlédnout webové stránky a naplánovat si cestu, abyste stihli to nejzajímavější. Fronty mohou být dlouhé, zvažte návštěvu mimo hlavní sezónu nebo v dopoledních hodinách.
  • Hyde Park: Ideální pro odpočinek, piknik, nebo procházku. V létě se zde konají různé akce, sledujte aktuální program na webu parku. Nezapomeňte navštívit Serpentine Lake.
  • Trafalgarské náměstí: Srdce Londýna. Pozorujte pouliční umělce, relaxujte na lavičkách a užívejte si atmosféru. V okolí je mnoho kaváren s venkovním posezením.
  • Obchodní dům Harrods: I když nákupy zde nejsou zdarma, prohlídka tohoto ikonického obchodního domu je zážitkem sama o sobě. Vychutnejte si luxusní atmosféru a architektonické detaily – vstup je volný.
  • Sky Garden: Mrakodrap s úžasnou střešní zahradou. Vstup je zdarma, ale vyžaduje rezervaci s předstihem online (několik týdnů dopředu!). Výhled na Londýn je dechberoucí.
  • Národní galerie: Bohatá kolekce obrazů od starých mistrů po impresionisty. Doporučuji si předem vybrat díla, která chcete vidět, abyste stihli co nejvíce.
  • Katedrála svatého Pavla: Impozantní katedrála s bohatou historií. Vstup do katedrály je zdarma, ale za vstup do kupole se platí. Prohlídka katedrály je skvělým zážitkem.
  • Čínská čtvrť (Chinatown): Projděte se barevnými ulicemi, ochutnejte autentickou čínskou kuchyni (to už zdarma není, samozřejmě). Nejlepší je navštívit ji v době čínských svátků.

Tip navíc: Využijte bezplatnou přepravu pěšky, nebo využijte ikonický systém londýnského metra (za poplatek). Pro prohlídku města pěšky doporučuji pohodlnou obuv.

Další tipy na volné aktivity: procházky podél Temže, návštěva Regent’s Parku, procházka po South Bank, prohlídka některých trhů (např. Borough Market, ale tam už se počítá s nákupy).

Co si přivézt z Rakouska?

Z Rakouska si můžete přivézt mnohem víc než jen suvenýry. Rakouská gastronomie je sama o sobě zážitkem. Kromě klasických Manner oplatek, které zná snad každý, doporučuji ochutnat širokou škálu vín z různých regionů – od svěžích bílých vín z Wachau až po plná červená z Burgenlandu. Rakouské pivo, často lehčí a světlejší než německé, je skvělé pro letní dny. Almdudler, bylinná limonáda, je osvěžující alternativou k tradičním nápojům. Nepodceňujte ani rakouské pálenky – kvalitní slivovice či hruškovice vám zaručí neopakovatelný zážitek. Sýry, od jemných po výrazné, jsou dalším gastronomickým pokladem. Špek, ať už klasický nebo s různými bylinnými přísadami, je perfektní dárek pro milovníky masa. Bylinné čaje, často s alpskými bylinami, nabízejí relaxační chvilky. Mozartovy koule a vídeňské pralinky jsou klasické sladké památky, ale nezapomínejte na regionální speciality – v každém kraji najdete něco jedinečného.

Méně známé, ale o to zajímavější jsou regionální produkty. Vydejte se mimo turistická centra a objevte lokální speciality – med, džemy, ořechy, sušené ovoce. Alpská kosmetika, založená na přírodních ingrediencích, je skvělým dárkem pro blízké. Nezapomínejte na místní řemeslné výrobky – keramiku, dřevořezbu, skleněné ozdoby. Pro skutečný zážitek se zaměřte na farmářské trhy, kde objevíte skryté poklady a autentickou rakouskou atmosféru. Léčivé byliny a tinktury, často s dlouhou tradicí, můžete najít v lékárnách nebo specializovaných obchodech. Kvalita a tradice jsou charakteristické znaky rakouských produktů, takže si můžete být jisti, že si domů přivezete něco výjimečného.

Co se nejvíce těží v ČR?

Česká republika, země protkána historií těžby, nabízí i dnes pestrou paletu těžených surovin. Dominují stále černé a hnědé uhlí, relikty průmyslové minulosti, jejichž těžba se však postupně omezuje s přechodem na obnovitelné zdroje. Setkal jsem se s pozoruhodnými důlními areály, dnes už často muzei, které svědčí o někdejším rozmachu. Vedle uhlí se těží i ropa, byť v menším množství – malá ložiska, která jsem pozoroval při cestách po jižní Moravě, připomínají spíše romantickou historii než průmyslovou mocnost. Kaolín, používaný v porcelánárenském průmyslu, jsem viděl na vlastní oči v okolí Karlových Varů – jeho bělostná barva kontrastuje s okolní zelení. Jíly, používané v keramickém průmyslu, jsou pak spíše nenápadnou, ale nezbytnou surovinou. Uranová těžba, kapitola sama o sobě, má v českých dějinách složitý a kontroverzní příběh. Zde je důležité zmínit bezpečnostní opatření a ekologické aspekty, které provázejí takový typ těžby. Významnou část tvoří i těžba stavebních materiálů – vápence, jejichž bílý prach často pokrýval silnice v okolí lomů, štěrky a písky, tvořící základ infrastruktury. Rašelina, relikvie bažinatých oblastí, pak slouží v zahradnictví a lesnictví. Každá z těchto surovin vypráví svůj příběh a odráží bohatou geologickou historii České republiky – od dávných moří až po doby ledové.

Co se dováží do Česka?

Česká republika, strategicky umístěná v srdci Evropy, je zemí s živou ekonomikou, silně závislou na mezinárodním obchodu. Dominantní položky dovozu odrážejí jak rostoucí spotřebitelskou poptávku, tak i potřeby rozvíjejícího se průmyslu. Elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, včetně klíčových komponent a dílů, tvoří významnou část dovozu. Můj osobní pohled z cest po desítkách zemí ukazuje, že tento trend je globální – závislost na sofistikované elektronice je všudypřítomná. Zajímavé je, že značná část dovezených součástek slouží k výrobě v tuzemsku, která je pak exportována – Česko tak působí jako důležitý článek v globálních dodavatelských řetězcích.

Druhou dominantní kategorií je dovoz silničních vozidel a jejich dílů. Zkušenosti z Asie, Severní Ameriky i Evropy ukazují, že automobilový průmysl je silně globalizovaný a český trh není výjimkou. Dovoz zahrnuje jak finální produkty, tak i důležité komponenty pro montáž vozidel v českých závodech. Tato kombinace importu a následného exportu hotových výrobků je klíčová pro českou ekonomickou strategii a pozici v rámci světového automobilového průmyslu. Kvalita dovezených dílů a komponent je kritická pro udržení konkurenceschopnosti tuzemské výroby a exportu.

V čem je Česko dobře?

Česko se může pochlubit několika světovými prvenstvími a špičkovými oblastmi, které často unikají pozornosti běžného turisty. Například v oblasti nanotechnologií je výroba nanovláken na světové úrovni, s aplikacemi od medicíny po textilní průmysl. To jsem si osobně ověřil při návštěvě jednoho z výzkumných ústavů, kde jsem byl ohromen rozsahem a precizností práce.

Kardiologie a kardiochirurgie patří k dalším silným stránkám české medicíny. Mnohé světové kliniky čerpají z českých zkušeností a inovací v této oblasti. Na vlastní kůži jsem poznal kvalitu péče při neočekávané zdravotní komplikaci během mého putování po Česku – profesionalita a lidský přístup byly na výborné úrovni.

Česká republika je také světově uznávaná pro péči o předčasně narozené děti. Zde se projevuje kombinace špičkového lékařského vybavení a vysoce kvalifikovaného personálu. Je to obdivuhodné úsilí o záchranu těch nejmenších.

Méně známá, ale o to důležitější je protichemická jednotka Armády České republiky. Její specializovaný výcvik a vybavení patří k nejlepším na světě, což je v dnešní době obzvlášť důležité.

K dalším oblastem, kde Češi vynikají, patří výcvik záchranářských psů a akvaristika – v obou oblastech je Česká republika ve světové špičce. Zde se snoubí lidská oddanost a láska ke zvířatům s profesionalitou a inovativním přístupem.

A konečně, i když se to na první pohled nezdá být důležitém ukazatelem národní hrdosti, prvenství v pití piva na hlavu je fakt, který si Češi hrdě drží. Je to svědectví o bohaté pivní kultuře a tradici, která je integrální součástí české identity. A český jazyk s jeho bohatou historií a literaturou je neocenitelným kulturním dědictvím.

  • Výroba nanovláken
  • Kardiologie a kardiochirurgie
  • Péče o předčasně narozené děti
  • Protichemická jednotka
  • Výcvik záchranářských psů
  • Akvaristika
  • Spotřeba piva
  • Český jazyk

Čím je známá Česká republika ve světě?

Česká republika, země s nízkou kriminalitou a vysokou bezpečností, se pyšní světově proslulým uměleckým sklem a křišťálem, jehož tradice sahají hluboko do historie. Mnohá sklárna, jako například v Jičíně nebo Novém Boru, nabízí fascinující prohlídky s ukázkami tradičního řemesla. Návštěva těchto míst je pro milovníky krásných věcí nezbytná.

Pivo – to je další pojem neodmyslitelně spjatý s Českou republikou. Ano, Češi skutečně patří k největším konzumentům piva na světě. Jejich pivní kultura, s bohatou historií a nepřeberným množstvím různých druhů piv, je sama o sobě turistickou atrakcí. Ochutnávka piv z malých pivovarů, roztroušených po celé zemi, je zážitkem, na který se nezapomíná. Nejde jen o množství, ale především o kvalitu a rozmanitost.

A nakonec, relativně nízká náboženská zainteresovanost obyvatelstva odráží společenskou pluralitu a otevřenost země, která se po staletí potýkala s různými vlivy a kulturními proudy. Tato pluralita se projevuje i v bohatství architektonických památek, od gotických katedrál přes barokní paláce až po moderní design. Rozmanitá krajina, od romantických hradů na skalách až po malebné vinice a rozsáhlé lesy, dále umocňuje tento dojem.

Co si můžu koupit za korunu?

Koruna česká, byť zdánlivě málo, otevírá dveře k překvapivé škále nákupů. V Česku, stejně jako v mnoha postkomunistických zemích, kde se s inflací bojuje různými cenovými strategiemi, můžete za korunu pořídit nenápadné, avšak důležité věci. Klasikou je dopisní obálka, připomínající dobu, kdy osobní dopisy byly běžnou součástí komunikace. Podobně nenápadný, ale praktický je i kousek bílé křídy – univerzální nástroj od dětských her po umělecké projekty. Zajímavé je, že i v dnešním digitálním světě se některé drobnosti drží tradičních cen. Například list kancelářského papíru, původně za 50 haléřů, je nyní zaokrouhlen na korunu, což ilustruje postupný ústup od haléřů a snahu o zjednodušení cenových relací. Toto je typické pro mnohé země, kde se po zrušení nižších měnových jednotek ceny zaokrouhlují nahoru. V Japonsku například, kde je běžné platit hotově, najdeme podobnou strategii zaokrouhlování v cenových relacích, i když v jiném měnovém kontextu. Pro srovnání, za korunu si ve většině rozvinutých západních zemí prakticky nic nekoupíte, což poukazuje na rozdílnou kupní sílu a ekonomické podmínky. Koruna tak symbolizuje cenovou dostupnost základních potřeb v České republice.

Co se nesmí vozit z Anglie?

Od 1. ledna 2025 platí přísná pravidla pro dovoz potravin z Velké Británie do EU. Neberte si s sebou žádné produkty živočišného původu, jako jsou paštika, klobásy, sýry, máslo, jogurty, vejce a med. Tohle je důležité, protože vám je na hranicích seberou a hrozí vám pokuta.

Zákaz se týká i mnoha rostlinných produktů, takže si raději nic nebalte, pokud si nejste jisti, zda je dovoz povolen. Kontroly jsou přísné a výjimky se prakticky nedělají. Informace o povolených produktech najdete na webu Evropské komise a celních úřadů.

Doporučuji se před cestou důkladně informovat, abyste se vyhnuli problémům na hranicích. Vždy je lepší si pochoutky z Anglie užít tam a do EU si nic podobného nevozit.

Co je v Anglii levnější?

Londýn? Ceny jsou kapitolou samy o sobě. Zatímco za gastronomické zážitky a vstupy do památek sáhnete hlouběji do peněženky, než jste zvyklí doma, na elektroniku a oblečení se dá narazit na skvělé ceny. Zvlášť v oblastech mimo centrum, v menších obchodech nebo outletech, objevíte skutečné perly. Nezapomínejte na slevy a výprodeje, které se pravidelně konají. Sledování kurzů a porovnávání cen s českými e-shopy je však na místě, abyste si byli jisti, že skutečně šetříte. Doporučuji se zaměřit na specifické obchody a značky, které se v Čechách prodávají za vyšší cenu. A pozor na DPH – ta se v Británii může lišit od české. Výhodné nákupy v Londýně jsou tedy možné, ale vyžadují trochu průzkumu a plánování.

Z osobní zkušenosti mohu doporučit prohlédnout si trhy, kde se často dají najít originální a levné suvenýry. Také se vyplatí využít nabídky hromadné dopravy, která je efektivní a relativně levná. A nezapomeňte, že i obyčejný oběd v pubu může být dražší než večeře v dobré restauraci, záleží na místě a na vašich preferencích.

Kolik peněz si vzít do Anglie?

Plánujete cestu do Anglie a tápete, kolik peněz si vzít? Jednoznačná odpověď neexistuje, záleží na délce pobytu a vašich výdajích. Oficiálně je limit pro bezcelní dovoz hotovosti 10 000 EUR. To se ale týká pouze hotovosti – bankovky a mince. Platební karty jsou samozřejmě pohodlnější a bezpečnější alternativa.

Překročení tohoto limitu vyžaduje deklaraci na celnici. Nejde však jen o samotnou částku, ale i o původ peněz. Připravte se na případné dotazy ohledně jejich původu, abyste se vyhnuli komplikacím. Mít s sebou důkaz o legálním získání hotovosti (např. výpis z banky) je rozhodně na místě.

Kromě hotovosti zvažte tyto aspekty:

  • Platební karty: V Anglii jsou běžně akceptovány všechny hlavní platební karty. Doporučuji mít s sebou alespoň dvě karty od různých bank, pro případ ztráty či krádeže.
  • Bankomaty: Bankomaty jsou všudypřítomné, ale poplatky za výběr v zahraničí se liší podle vaší banky. Informujte se předem o podmínkách.
  • Ceny: Anglie obecně není nejlevnější zemí. Uvědomte si, že ceny za jídlo, ubytování a dopravu budou pravděpodobně vyšší než v České republice. Naplánujte si rozpočet s rezervou.
  • Pojištění: Nezapomeňte na cestovní pojištění, které by mělo pokrývat i ztrátu peněz či platebních karet.

Pro detailnější informace o celních a devizových předpisech se obraťte na příslušné úřady. Doporučuji prostudovat informace na webových stránkách (odkaz by zde měl být, ale není v zadání). Nepodceňujte plánování rozpočtu a bezpečné uložení peněz během cesty.

Scroll to Top