Co si můžu vzít na cestu?

Co si vzít na cestu: Zkušenost cestovatele po desítkách zemí

Dokumenty: Nepodceňujte je! Pas, víza (pokud potřeba), kopie všech důležitých dokladů (uložené zvlášť od originálů, ideálně v cloudu), cestovní pojištění (s telefonním číslem asistenční služby!), potvrzení o rezervaci ubytování a letenek. Vždy mějte po ruce kopii pasu – v případě ztráty vám to ušetří spoustu starostí.

Peníze: Bankovní karta s číselným PINem (některé bankomaty nečtou čipy!), několik platebních karet od různých bank (pro případ ztráty nebo krádeže), hotovost v místní měně (na menší výdaje a pro situace bez platebních terminálů). Informujte svou banku o plánované cestě, abyste předešli zablokování karty.

Elektronika: Smartphone (s offline mapami!), powerbanka (s dostatečnou kapacitou – počítejte s intenzivním používáním GPS), nabíječky (univerzální adaptér pro různé zásuvky!), sluchátka (pro klidné cestování a poslech audioknih či hudby). Zvažte cestovní tablet pro pohodlnější čtení a sledování filmů offline.

Zdraví a hygiena: Léky na běžné neduhy (bolest hlavy, průjem, alergie), základní lékárnička s obvazy a dezinfekcí. Nezapomeňte na repelent proti komárům a opalovací krém. Zubní kartáček a pasta samozřejmostí.

Další tipy zkušeného cestovatele: Malý batoh na denní výlety, univerzální šátek (ochrana před sluncem, prachem, chladem), multifunkční nástroj (nůž, otvírák na lahve), kapesní svítilna, cestovní polštářek (pro pohodlnější spaní v letadle nebo v autobuse), cestovní adaptér, univerzální nabíječka, rychleschnoucí ručník. A nezapomeňte na dobrou náladu!

Co je nejlepší si vzít na cestu?

Co si vzít na cestu? To je otázka, kterou si klade každý zkušený cestovatel. Ovoce a zelenina, jako jablka, banány, mrkev a okurky, jsou skvělou volbou – lehké, osvěžující a plné vitamínů. Nezapomeňte je důkladně omýt před cestou! Sendviče sýrem, šunkou, nebo kuřecím masem jsou klasika, ale pro delší cesty zvolte varianty s pevnějšími ingrediencemi, které se méně mačkají. Laváš s různými náplněmi je skvělá alternativa – je lehký a snadno se balí. Doporučuji experimentovat s různými bylinkami pro zvýšení chuti. Sušené ovoce a ořechy – výživná bomba v malém balení. Skvělé na doplnění energie a zvlhčení v suchém podnebí. Vyhněte se soleným ořechům, které mohou způsobit žízeň. Tvrdé sýry jsou ideální pro delší cesty, vydrží déle a jsou výživné. Pro maximální pohodlí zvolte sýry v praktických baleních. A nezapomeňte na dostatek vody! Nepodceňujte její důležitost, dehydratace může cestu znepříjemnit.

Tip pro zkušené: Vždy si s sebou vemte něco na zahnání hladu i pro případ zpoždění. A pamatujte, že správná volba jídla na cestu závisí na délce cesty a klimatických podmínkách.

Na co si nemám zapomenout na cestu?

Na dovolenou si vezměte pohodlné oblečení – volné kalhoty nebo džíny, šortky, pár triček, svetr, pyžamo a větrovku. Nezapomeňte na plavky, pokrývku hlavy a sluneční brýle. Doporučuji i funkční prádlo, které skvěle odvádí vlhkost a je příjemné na těle, zvláště v teplejším počasí. V batohu by neměly chybět léky, které běžně užíváte, a malá lékárnička s obvazy, náplastmi a dezinfekcí. Nepodceňte ani hygienické potřeby – zubní kartáček, pastu, mýdlo, šampon a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Hodí se i cestovní adaptér na nabíjení elektroniky, powerbanka a cestovní polštářek pro pohodlnější spaní v dopravním prostředku. Dokumenty jako pas, letenky (v tištěné i elektronické podobě), cestovní pojištění a kopie důležitých dokumentů uschovejte bezpečně a ideálně na několika místech. Hotovost v místní měně je také důležitá, ať už pro drobné nákupy, nebo pro případ nouze. Nezapomeňte si zkontrolovat předpověď počasí a přibalit oblečení podle očekávaných teplot. Dobrá nálada a optimismus jsou nezbytné!

Co si musím určitě vzít s sebou na dovolenou?

Co si s sebou vzít na dovolenou u moře? Základní checklist zkušeného cestovatele:

Dokumenty a peníze: Nepodceňujte to! Kopie pasu a dalších důležitých dokumentů si uložte zvlášť, ideálně v cloudu. Hotovost v místní měně je vždycky dobrá, ale i karta s dostatečným limitem. Informujte svou banku o cestě, abyste předešli zablokování karty.

Oblečení: Zaměřte se na praktické, rychleschnoucí materiály. Lehké kalhoty, trička s krátkým i dlouhým rukávem, plavky (více párů!), šátek na hlavu a lehká větrovka se hodí vždycky. Nezapomeňte na večerní oblečení, pokud plánujete návštěvu restaurace.

Obuv: Pohodlné sandály nebo žabky na pláž a jeden pár uzavřené obuvi na výlety. Boty by měly být lehké a prodyšné.

Hygienické a opalovací prostředky: Opalovací krém s vysokým faktorem SPF je absolutní nutností! Nezapomeňte na balzám na rty s ochranou proti slunci a repelent proti hmyzu. Malá cestovní sada hygienických potřeb vám ušetří místo v kufru.

Léky: Nezapomeňte na léky, které pravidelně užíváte. Přidejte si do lékárničky i něco na bolest hlavy, žaludek, proti průjmu a náplasti. Kapsle proti mořské nemoci se taky mohou hodit.

Plážové potřeby: Plážová taška, ručník (rychleschnoucí!), sluneční brýle, klobouk, kniha. Lehátko a slunečník si můžete většinou pronajmout na místě.

Elektronika: Nabíječky, powerbanka, adaptér (pokud je potřeba), fotoaparát/telefon. Nezapomeňte si stáhnout offline mapy!

Předměty pro volný čas: Kniha, hry, vodotěsný obal na telefon. Záleží na vašich preferencích, co vám zpříjemní pobyt. Šnorchl a maska pro objevování podmořského světa jsou skvělým doplňkem.

Co si vždycky berete na cesty?

Oblečení, obuv a hygienické potřeby jsou samozřejmostí, ale to je pro mě jen začátek. Do batohu patří i kvalitní turistická obuv, nepromokavá bunda a kalhoty, několik vrstev funkčního oblečení z rychleschnoucího materiálu. Důležité jsou také kvalitní trekové hole, které šetří klouby a usnadňují pohyb v náročném terénu. Samozřejmě nesmím zapomenout na dostatek pitné vody, energetické tyčinky a první pomocnou lékárničku s obvazy, náplastmi a léky proti bolesti. Kromě toho s sebou beru mapu, kompas, GPS navigaci a čelovku. Dobrá mapa je nepostradatelná i v dobách GPS. Lehký, skladný nůž a multifunkční nářadí také přijdou vhod. A pro zpříjemnění večerů u ohně – lehká kniha nebo e-čtečka.

Dobře připravený batoh znamená pro mě svobodu a jistotu, že zvládnu i náročnější výzvy. Váha je klíčová, proto volím lehké, ale odolné vybavení. Každý gram navíc se pozná na delších trasách.

Co si mám vzít na dlouhou cestu?

Před dlouhou cestou je nezbytné připravit se důkladně. Základní výbava zahrnuje lékárničku s léky na běžná onemocnění a případné chronické potíže, hasicí přístroj (ideálně práškový), výstražný trojúhelník a reflexní vestu – to vše pro případ nepředvídaných událostí. Dokumenty jsou samozřejmostí: řidičský průkaz, občanský průkaz, technický průkaz vozidla a zelená karta (pojištění). Nepodceňujte ani mapu, ačkoliv navigace je běžná, offline mapy se mohou hodit v oblastech bez signálu. Doporučuji si s sebou vzít i nabíječku do auta a powerbanku pro elektroniku. Plán cesty a kontaktní informace na blízké osoby jsou rovněž důležité. Nezapomeňte na dostatek tekutin a svačinu, zvláště pokud plánujete delší jízdu po dálnicích s omezeným počtem odpočívadel. Pro pohodlí na cestách oceníte sluneční brýle, pokrývku hlavy a pohodlné oblečení. A nezapomeňte – i pro zkušené cestovatele je prevence klíčová, proto před cestou zkontrolujte stav vozidla, pneumatiky a hladinu všech náplní.

Jaké jídlo se během cesty nekazí?

Na cesty si balím jen jídlo, které vydrží: chléb (ideálně tmavý, celozrnný), suché snacky (energetické tyčinky, ořechy, semínka – pozor na alergie!), konzervy (maso, ryby, luštěniny – nezapomeňte na otvírák!), sušenky (ideálně bez čokolády), chlebíčky a sušenky (výborně se hodí na svačinu), uzeniny (s vysokým obsahem soli a tuku, např. salám), sušené ovoce (rozinky, švestky, meruňky).

Důležité je zabalit jídlo správně:

  • Všechno důkladně zabalte do nepromokavých obalů, aby se nic nezkazilo vlhkostí nebo neznečistilo.
  • Chleba a sušenky je dobré dát do uzavíratelných plastových sáčků, abys je ochránil před vlhkostí a drobnými hlodavci.
  • Konzervy by měly být v batohu dobře chráněny před nárazy.

Tipy zkušeného turisty:

  • Vyhýbejte se potravinám, které se snadno kazí (mléčné výrobky, čerstvé ovoce a zelenina).
  • Mějte s sebou dostatek vody! Dehydratace je velký nepřítel turisty.
  • Sušené jídlo (např. instantní polévky) šetří místo a váhu v batohu.
  • Před cestou si zkontrolujte datum spotřeby všech potravin!

Sušenky a chlebíčky vydrží i déle než rok, takže se nemusíte bát, že by se vám zkazily i na delších výpravách. Na druhou stranu, konzumace stále stejného jídla po několik dní může být nudná, proto je důležité si jídlo vybrat s ohledem na chutě a potřeby.

Co si můžu vzít na dlouhou cestu?

Na dlouhou cestu? To je jasný! Kromě základních věcí, co doporučuje policie (rezervní kolo, hever, pumpička, sada na opravu pneumatik, náhradní žárovky a pojistky, sada klíčů a spon, izolepa, startovací kabely, pracovní rukavice, výstražný trojúhelník), bych si přibalil i toto:

  • Dobrou mapu a kompas – GPS se může vybit, nebo ztratit signál.
  • Multifunkční nůž – nezbytnost pro ledacos.
  • Lehkou, skladnou přikrývku – pro případ neočekávané noci venku.
  • Zapalovač a zápalky – v nepromokavém obalu.
  • Nějaké jídlo a pití – energetické tyčinky, sušené ovoce, dostatek vody.
  • Léky – osobní léky a základní lékárničku.
  • Čelovku nebo baterku – s náhradními bateriemi.
  • Robustní batoh – pro všechny výše zmíněné věci.

A co je ještě důležité?

  • Plán cesty – s alternativními trasami.
  • Nabíječku do telefonu – s powerbankou.
  • Dobrou náladu – ta je nepostradatelná!

Co si má turista vzít s sebou?

Co si vzít na cestu: Komplexní seznam nezbytností

  • Doklady: Pas (s platností minimálně 6 měsíců po návratu!), cestovní pojištění (s důkladným prostudováním!), řidičský průkaz (pokud budete řídit), kopie všech důležitých dokumentů (uložené odděleně od originálů, ideálně v cloudu). Pro děti: pas/rodný list, případně souhlas s výjezdem do zahraničí od druhého rodiče.
  • Finance: Bankovní karta (ideálně dvě, od různých bank), hotovost v místní měně (v menších nominálích), informace o blokování karet (telefonní čísla a postupy).
  • Elektronika: Smartphone s nabíječkou (případně powerbanka s dostatečnou kapacitou), fotoaparát (pokud používáte), adaptér do zásuvky (pokud je potřeba), sluchátka.
  • Léky: Léky na předpis (s kopií receptu!), léky proti bolesti, proti průjmu, antiseptické prostředky, náplasti.
  • Oblečení: Vrstvené oblečení vhodné pro dané počasí a plánované aktivity, pohodlná obuv, spodní prádlo, plavky (pokud je to relevantní).
  • Ostatní: Malá cestovní lékárnička, ručník, toaletní potřeby (v cestovním balení), sluneční brýle, kšiltovka, kniha, mapy (offline), překladač (offline slovník nebo aplikace).
  • Důležité: Zkontrolujte platnost pasu! Informujte se o místních zvyklostech a zákonech. Uložte si důležité kontakty (ambasáda, pojišťovna) a pokyny pro případ nouze.
  • Tipy pro zkušenější cestovatele:
  • Využijte cestovní aplikaci pro offline mapy a plánování cesty.
  • Balte lehce a do praktických zavazadel.
  • Nezapomeňte na cestovní adaptér.
  • Udělejte si kopie důležitých dokumentů a uložte je odděleně od originálů.

Jaké jídlo si vzít na cestu bez chladničky?

Pokud nemáte k dispozici cestovní ledničku, je důležité plánovat jízdu tak, aby netrvala déle než dva dny. I ta nejodolnější potravina se může zkazit. Na základě svých cest po světě doporučuji sáhnout po porciovaných produktech. Během cesty autem jsou ideální volbou sendviče a kotlety doplněné vařenou nebo pečenou brokolicí a mrkví jako přílohou. V mnoha zemích jsem zjistil, že sušené ovoce a ořechy jsou skvělými společníky na dlouhé cesty. Nejenže vydrží dlouho čerstvé, ale také poskytují energii potřebnou pro řízení. V Itálii si lidé často berou s sebou focacciu nebo suchary grissini, které jsou chutné i bez chlazení. Ve Španělsku je běžné mít při sobě konzervované olivy nebo tuňáka – obojí výborně zasytí a nepotřebuje chladicí zařízení.

Co si s sebou na cestu nebrat?

Co si nebrat na cestu? Zkušenost z desítek zemí mi ukázala, že největší chybou je přebalování. Zbytečné věci jen zbytečně zatěžují a komplikují cestování.

Top 7 chyb turistů:

  • Příliš těžká zavazadla: Každý kilogram navíc se citelně projeví, ať už budete šlapat po dláždění v Praze, nebo se prodírat džunglí v jihovýchodní Asii. Zaměřte se na multifunkční oblečení a minimalismus. Věřte mi, prádelna existuje i v Nepálu.
  • Cenné a objemné předměty: Drahé šperky, notebooky a profesionální fotoaparáty jsou lákadlem pro zloděje. Zvažte, zda je jejich riziko opraveno užitkem. Smartphone s dobrou kamerou často stačí.
  • Léky na všechny nemoci: Léky s sebou vezměte jen ty nezbytné, na které máte předpis, anebo běžně užíváte. Léky v místě určení seženete snadněji a levněji, než byste si mysleli. A co je důležité, budou pro vás vhodné a ověřené.
  • Přeplněná skříň: „Na co kdyby?“ to je nebezpečná mantra. Vezměte si jen oblečení, které se dá kombinovat. Tři základní barvy a pár doplňků vám ušetří místo a stres.
  • Boudoir a koupelnové potřeby: Hotely a hostely většinou nabízejí základní hygienické potřeby. Ušetřete si váhu a místo. Miniatury šamponu a sprchového gelu stačí.
  • Nadbytečná elektronika: Tablet, čtečka, powerbanka… to vše váží a zabírá místo. Zkuste se zamyslet, co opravdu potřebujete. Smartphone s dobrou baterií mnohdy stačí na všechno.
  • Knihy: Digitální knihy šetří místo a váhu. V dnešní době je k dispozici nepřeberné množství elektronických knih a audioknih.

Základní pravidlo: Vše, co si vezmete „pro případ“, je obvykle zbytečné. Naučte se improvizovat a užívejte si svobody cestování na lehko.

V jakém věku lidé nejčastěji cestují?

Nejčastěji cestují Rusové ve věku 30 až 50 let, a to v 52 % případů. Tento segment dlouhodobě dominuje turistickému trhu. Je to věková skupina s ustálenou finanční situací a často s rodinami, které hledají pestrou nabídku aktivit a zážitků. Zaujmou je jak poznávací zájezdy, tak i relaxační pobyty u moře. Zajímavý je však nárůst turistů starších 60 let, jejichž podíl za posledních pět let vzrostl na 14 %. Tento trend svědčí o rostoucí životní úrovni a touze seniorů po cestování a objevování světa i v pozdnějším věku. Pro ně jsou důležité komfortní ubytování, snadná dostupnost a promyšlené itineráře. Celkové výdaje ruských turistů vzrostly od roku 2019 o 80 % a dosáhly 1,8 bilionu rublů. Největší nárůst je zaznamenán v oblasti stravování, zábavy a ubytování, což poukazuje na zvyšující se nároky turistů na kvalitu služeb a luxusnější zážitky. To je důležité vědět i pro cestovní kanceláře, které by se měly zaměřit na diverzifikaci nabídky a přizpůsobit ji potřebám různých věkových skupin. Zvýšený zájem o kvalitní stravování a ubytování s sebou nese i vyšší průměrnou cenu zájezdu, což může být pro některé cestovatele limitujícím faktorem.

Na čem cestujeme?

Cestujeme všemi možnými způsoby – od romantických túr pěšky po alpských loukách, přes adrenalinové jízdy na kole po drsných stezkách Jižní Ameriky, až po komfortní lety přes oceány. Automobily nabízí svobodu a flexibilitu, ideální pro prozkoumání skrytých koutů, zatímco vlaky poskytují nádherné výhledy a možnost relaxace. Autobusy jsou ekonomickou variantou, skvělou pro poznávání místních kultur. Lodě a parníky pak otevírají svět námořních dobrodružství, od klidných plaveb po divoké vlny. Letadla, i když ne vždy nejromantičtější, šetří čas při překonávání velkých vzdáleností. Výběr závisí na rozpočtu, dostupnosti a typu zážitku, po kterém toužíte. Každý způsob dopravy nabízí jedinečný pohled na svět a jeho kulturu. Nezapomínejte na důležitost plánování dopravy, rezervací a pojištění, ať už cestujete s těžkým batohem či jen s lehkým batůžkem.

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i zdánlivě obyčejná cesta autobusem může nabídnout fascinující momenty, setkání s místními a nezapomenutelné zážitky. Důležitější než způsob dopravy je samotné dobrodružství a touha po poznání.

Které jediné ovoce se nekazí?

Na otázku, který jediný plod nekazí, je jednoduchá, ale poněkud zavádějící odpověď. Žádný plod se vlastně nekazí úplně, ale některé vydrží mnohem déle než jiné. A zde se dostáváme k citrusům.

Cestovatelský tip číslo 1: Zejména zimní citrusové plody, jako jsou pomeranče, mandarinky, grapefruity a samozřejmě citrony, jsou neclimaktérické. To znamená, že po sklizni nedozrávají a jejich proces stárnutí probíhá mnohem pomaleji než u banánů či jablek. V chladničce, v dobře větrané přihrádce na ovoce, vydrží týdny, ba i měsíce. Ověřeno na tisících cestách po celém světě!

Cestovatelský tip číslo 2: Klíčem k dlouhé životnosti citrusů je správné skladování. Nedávejte je do vzduchotěsné nádoby. Potřebují dýchat! Pokud začne kůže vysychat, je to jasný signál – je čas na okamžitou konzumaci. Využijte je v čerstvých šťávách, salátech, nebo si z nich připravte skvělý dip k masu. Mnoho chutí, které jsem ochutnal na svých cestách, pocházelo právě z čerstvých, dlouhodobě skladovaných citrusů.

Bonusová informace: V některých oblastech světa, například v jižní Itálii, se citrusy suší na slunci a tak se konzervují po opravdu dlouhou dobu. Tento proces dodá ovoci jedinečnou sladkost a intenzivnější chuť. Zkuste to sami, je to skvělý způsob, jak prodloužit životnost sklizených plodů a vychutnat si jejich chuť i mimo sezónu.

Co má turista v batohu?

V kapse batohu nosím to nejnutnější – svítilnu, ideálně čelovku s červeným světlem, nůž (multifunkční je výhoda), sluneční brýle s UV filtrem kategorie 4, opalovací krém s vysokým faktorem, toaletní papír (nejlépe biodegradabilní), dokumenty v nepromokavém obalu, mapu (papírovou i digitální – s nabitou powerbankou!), lékárničku s základní výbavou (obvazy, náplasti, analgetika, antiseptikum), zapalovač nebo fero tyčinku, kompas a náhradní baterky. Důležité je vše dobře uspořádat, abyste k věcem rychle a snadno dostali. Zbytek věcí, co je v batohu je pak už dle typu výletu a délky pobytu. Například náhradní oblečení, jídlo a vodu je taky potřeba mít. Lehká deka může být také překvapivě užitečná.

Co si nemám sbalit do kufru?

Co rozhodně nepatří do zavazadla? Zkušený cestovatel ví, že některé věci jednoduše do letadla nepatří. Výbušniny a hořlaviny jsou samozřejmostí – to snad ani nemusíme zdůrazňovat. Stejně tak zbraně, a to i ty nejjednodušší. Mnoho problémů vám mohou způsobit i vysoce tlakové nádoby, jako jsou spreje na vlasy nebo nádobky s plynem.

Elektronika s velkými bateriemi, například powerbanky s vysokou kapacitou, by se měla přepravovat v příručním zavazadle. V odbaveném zavazadle hrozí jejich poškození a následný požár. To samé platí pro náhradní baterie, které je nutné chránit před zkratem. A nezapomeňte, že baterie do notebooku by měly být v notebooku, nikoliv volně v tašce.

Cenné předměty, jako jsou šperky, elektronika (telefon, tablet), dokumenty a peníze, patří do příručního zavazadla. V případě ztráty zavazadla se vám alespoň tyto věci neztratí. Podobně je to s léky – vždy s sebou mějte dostatek na cestu a kopii lékařského předpisu.

A pak jsou tu potraviny. Mezinárodní lety mají přísná pravidla pro dovoz potravin, a to nejen kvůli hygieně, ale i kvůli ochraně místní fauny a flóry.

  • Před cestou si ověřte, jaké potraviny můžete do cílové země dovézt.
  • Tekutiny v příručním zavazadle nesmí překročit objem 100 ml a musí být v uzavíratelném průhledném sáčku.

Při balení zavazadel se vyplatí dodržovat pár jednoduchých pravidel: Zjednodušíte si cestu a vyhnete se zbytečným komplikacím.

Co si nesmím vzít na cestu?

Do zavazadel se nedoporučuje dávat křehké a snadno kazící se zboží. Riziko poškození je vysoké, a reklamace bývají složité. Stejně tak neberte s sebou drahé šperky, hotovost a cenné dokumenty – raději je uložte do trezoru v hotelu nebo je mějte stále u sebe.

Elektroniku s osobními údaji, jako jsou notebooky a mobily, si raději vezměte do příručního zavazadla. V případě ztráty zavazadla tak minimalizujete škody. Důležité je si zálohovat data před cestou.

Léky si vždy berte s sebou v příručním zavazadle, v dostatečném množství s lékařským předpisem. Nezapomeňte na kopie důležitých dokumentů – pasu, víz, pojištění – a uložte je odděleně od originálů. Ideálně je naskenujte a uložte do cloudu. A co je důležité? Přepravní podmínky se liší podle letecké společnosti a destinace, proto si vždy před odletem ověřte aktuální pravidla.

Jaké jsou základní potřeby turistů?

Potřeby turistů jsou tak rozmanité, jako sami turisté. Zatímco základní fyziologické potřeby – jídlo, pití, střecha nad hlavou, spánek, bezpečí – jsou samozřejmostí, jejich uspokojení je jen výchozím bodem. Mnohem důležitější je pak uspokojení potřeb psychologických. To zahrnuje pocit bezpečnosti a stability v neznámém prostředí, zážitky, které obohatí jejich život, a možnost autentického prožitku dané destinace. Někteří turisté hledají adrenalinové zážitky, jiní klid a relaxaci. Důležité je i spojení s místní kulturou, ať už skrze poznávání památek, gastronomie, nebo komunikaci s místními obyvateli. Zkušený cestovatel ví, že flexibilita a přizpůsobivost jsou klíčové pro uspokojení všech potřeb – od těch nejzákladnějších, až po ty nejméně očekávané. A nezapomeňme na pocit svobody a nezávislosti, který je pro mnoho cestovatelů stejně důležitý jako samotná destinace.

Kvalita služeb a cena hrají také významnou roli. Nejde jen o to, aby hotel byl čistý a jídlo chutné, ale aby celkový zážitek odpovídal očekáváním a přinesl emoce a vzpomínky, na které se bude turista s radostí ohlížet.

Scroll to Top