Umění: Reprodukce obrazů Josefa Lady – zachycují kouzlo české krajiny a venkova. Nebojte se investovat do kvalitní reprodukce, vydrží vám déle než levný magnet na ledničku. Pro milovníky literatury je pak jasnou volbou Švejk – kniha, která vás pobaví a zároveň vám přiblíží českou historii a mentalitu.
Originální dárky: Jedlé mince, pamětní medaile – netradiční a chutné suvenýry. Česká rybička, tradiční kapesní nůž – kvalitní řemeslo, které vám bude dlouho sloužit. Domácí perníčky – klasika, která potěší mlsné jazýčky.
Praktické a vtipné: Originální sirky s českými motivy, ponožky s českým vzorem nebo 3D přání s obrázkem Prahy – malé, ale praktické a zároveň vtipné dárky. Nepodceňujte sílu takových detailů!
Gastronomie: Moravské víno – nepotřebuje představování. Kvalitní víno je skvělý suvenýr a skvělý zážitek. A pro milovníky hub doporučuji sušené houby – ideální pro přípravu výborných pokrmů, které vás i po návratu domů propojí s českou kuchyní. Věřte mi, že si na ně vzpomenete při každé přípravě jídla.
Co dovést z dovolené?
Co si přivést z dovolené? To je otázka, která závisí na vaší destinaci a jejích zákonech, ale obecně platí: můžete si vzít a přivést prakticky cokoli pro osobní spotřebu, v rozumném množství. Myslete však na to, že celní předpisy se liší stát od státu. Například v EU se běžně pohybujete s “cestujícím množstvím” zboží bez problémů, ale to zahrnuje zboží za rozumnou cenu. Dražší předměty můžou vyvolat podezření, že se jedná o obchodní činnost a budete se muset prokázat doklady o koupi.
Zvláštní pozornost věnujte spotřební dani. Alkohol, tabák a pohonné hmoty jsou klasické kandidáti na problémy. Limity pro jejich dovoz jsou přísně dané a jejich překročení může znamenat vysoké pokuty. Informujte se předem o aktuálních limitech pro vaši destinaci a cestu zpět. Užitečná je i znalost místních celních formulářů – ty vám ušetří nepříjemné překvapení.
Nezapomeňte na to, že dovoz některých rostlinných a živočišných produktů může být zcela zakázán z důvodu ochrany místní flóry a fauny nebo z důvodu prevence šíření nemocí a škůdců. To se týká například ovoce, zeleniny, semen, dřeva či živých zvířat. Vždy je lepší se předem informovat na webu příslušných celních úřadů nebo ambasády.
A na závěr – fotografie, zážitky a vzpomínky si vezměte vždycky s sebou a ty vám žádný celník nevezme!
Jaký suvenýr z Londýna?
Klasika, čaj, ale ne ledajaký! Zapomeňte na turistické pasti a vyrazte do čtvrti Shoreditch nebo Bermondsey, tam najdete pravé čajoviny s neobvyklými druhy a ochotným personálem, který vám poradí. Kromě toho, pro aktivnější turisty doporučuju prohlídku čajových plantáží v okolí Londýna – samozřejmě, žádné velké plantáže, spíš menší rodinné farmy, ale o to autentičtější zážitek. Hledejte je na okraji města, třeba s pomocí aplikace pro turistiku a cykloturistiku. Kromě čaje si můžete přivézt i kvalitní anglickou šálek nebo stylový hrníček na čaj, ideální na památku a pro další pití vašeho skvělého nálezu. A pokud máte čas, zkuste i “tea blending workshop” – naučíte se míchat vlastní čajové směsi. To je teprve suvenýr!
Co si přivézt z Anglie?
Sladkosti a pochoutky: Anglie je rájem milovníků sladkého. Mezi mé osobní favority patří:
- Walkers máslové sušenky: V různých variantách – Highlander (máslové piškoty), hvězdičky, nebo stromečky. Malé balení je ideální pro ochutnávku, ale věřte mi, budete chtít brát domů více! Větší balení se vám ale může hodit, pokud plánujete delší cestu.
- Jordans cereálie Country Crisp: Čokoládová varianta je skvělá, ale existují i další chutě. Skvělé na snídani, ale i jako rychlá svačinka.
- Mackays pomerančová zavařenina s whisky: To je skutečný britský poklad! Neobvyklá kombinace chutí, ideální na chleba, palačinky nebo jako netradiční dárek.
- Mornflake cereálie Mix ořechů: Pro milovníky ořechů a zdravějších snídaní – výborná volba, která vám dodá energii na další dobrodružství.
Tip pro nákup: Většinou se tyto produkty dají sehnat v supermarketech, jako je Tesco, Sainsbury’s nebo Waitrose. S trochou štěstí narazíte na nějakou akci a ušetříte. Cena 82,90 Kč (s 15% slevou) je pouze orientační a může se lišit v závislosti na obchodě a době nákupu.
Další tipy: Kromě těchto sladkostí si z Anglie můžete přivézt i kvalitní čaje, anglické sýry, marmelády, nebo třeba typické suvenýry. Nezapomínejte ale na limity pro množství tekutin v příručním zavazadle při letecké dopravě.
Upozornění: Výše uvedený seznam je pouze subjektivní výběr a nemusí vyhovovat všem.
Co koupit jako dárek z česká?
Hledáte originální dárek z Česka? Zapomeňte na tuctové suvenýry. Po letech cestování po světě vím, že nejcennější jsou dárky s příběhem a kvalitou. Česká republika nabízí bohatství unikátních produktů. Myslete na luxusní kosmetické sady s certifikovanou bio kosmetikou – perfektní pro milovníky přírodní péče. Alkohol? Vyberte kvalitní český víno z malých vinařství, slivovici či becherovku – to vše s garantovanou tradicí. Milovníky sladkostí potěší pralinky z kvalitních surovin, ručně vyráběná čokoláda nebo tradiční perníčky. Pro sofistikovaný dárek doporučuji dárkové koše s regionálními specialitami, elegantně zabalené v dřevěných bednách – to je záruka výjimečnosti. Nepodceňujte sílu ručně vyráběných produktů – zde se projevuje opravdová česká řemeslná tradice, která je v zahraničí vysoce ceněna. U vybírání dárku se zaměřte na kvalitu, originalitu a osobní příběh za produktem. To je záruka, že Váš dárek bude opravdu výjimečný a zapamatovatelný.
Jaké jsou nejznámější české výrobky?
Nejznámější české výrobky? Baťa, to je víc než jen boty – historie inovací a designu, prohlídka továrny ve Zlíně je zážitkem. Škoda Auto, ikonické automobily, prohlédněte si muzeum v Mladé Boleslavi, abyste pochopili jejich vývoj. Kofola, originální český nápoj, který chutná skvěle a je skvělým suvenýrem. Moser, křišťálové sklo s bohatou historií, prohlídka sklárny v Karlových Varech je fascinující. A pak Pilsner Urquell, světoznámý ležák, ochutnejte ho přímo v Plzni v pivovaru, je to neopakovatelný zážitek. Každá z těchto značek nabízí pro turisty zajímavé muzeum, prohlídku výroby nebo ochutnávku. Doporučuji si předem zjistit otevírací dobu a případné rezervace.
Co s želvou o dovolené?
S želvou na dovolené? Žádný problém! V drtivé většině případů (řekněme 99%) se jí nic nestane, zvláště během letních prázdnin. Výjimkou mohou být snad jen některé horských oblasti s potenciálními predátory. U menších želviček je prevence klíčová. Doporučuji zabezpečit výběh jemným pletivem proti kunám, liškám a podobným nebezpečím. I když je to vzácné, riziko úrazu nebo útoku nelze zcela vyloučit.
Důležité je zajistit stín a dostatek čerstvé vody. Pokud berete želvu na výlet, připravte si přepravku s dostatečným větráním a vlhkými ubrousky pro udržení hydratace. Sledujte její chování – apatie, ztráta chuti k jídlu, nebo změny v pohyblivosti by měly signalizovat nutnost veterinární pomoci. Nepodceňujte dehydrataci, zvláště v horkých dnech. Pro delší cesty je vhodné mít po ruce kapesní teploměr a kontrolovat optimální teplotu prostředí.
Nezapomeňte na to, že každý druh želvy má specifické nároky. Informujte se předem o požadavcích vašeho mazlíčka, abyste mu zajistili bezpečný a příjemný pobyt.
Co si koupit na dovolené?
Deset věcí, bez kterých se na dovolené neobejdete? To je otázka! Klasika, ano, ale s trochou mého zkušeného pohledu. Cestovní doklady – samozřejmost, ale nezapomeňte na elektronickou kopii v cloudu! Kartička pojištění – ideálně i s telefonním číslem asistenční služby snadno dostupným. Fotokopie dokladů a pasu? Nebo raději skeny ve vašem telefonu a v externí paměti – zabírají méně místa. Oblečení – zaměřte se na vrstvení, šetříte místo v kufru. Deka a polštářek? Jen pokud cestujete letadlem, jinak si ušetřete váhu. Svačina – vyberte si něco s dlouhou trvanlivostí a nezapomínejte na místní speciality! Špunty do uší a maska na spaní – nezbytné pro klidný spánek v neznámém prostředí. Rozdvojka do zásuvky – nezapomenutelný detail, který vám ušetří nervy. Opalovací krémy s vysokým faktorem – chrání před spálením a předčasným stárnutím. Kosmetika – minimální sada, s důrazem na multifunkční produkty. A můj tip navíc? Malá lékárnička s léky proti bolesti, průjmu a případně i na alergie. A dobrou knihu, abyste si užili i chvilky odpočinku.
Co je v Londýně zadarmo?
Londýn nabízí spoustu skvělých aktivit zdarma. Britské muzeum je samozřejmostí, ale pozor na fronty, zejména v hlavní sezóně. Doporučuji rezervaci online předem, i když je vstup zdarma. Hyde Park je ideální na odpočinek a piknik, projděte se kolem Serpentine Lake a možná potkáte pouliční umělce. Trafalgarské náměstí je skvělé pro pozorování lidí a obdivování Nelsonova sloupu, ale v letních měsících bývá velmi přeplněné. Obchodní dům Harrods sice není zdarma v tom smyslu, že si nic nekoupíte, ale prohlídka tohoto ikonického obchodního domu je zážitkem sama o sobě. Sky Garden (mrakodrap s nádhernou střešní zahradou) vyžaduje bezplatnou rezervaci online s předstihem – místa se plní velmi rychle. Národní galerie s mistrovskými díly od světových umělců je dalším místem, které byste si neměli nechat ujít. Katedrála svatého Pavla je impozantní stavba, vstup je zdarma, ale za východ na kopuli se platí. Prozkoumejte Čínskou čtvrť (Chinatown) – je to skvělé místo na procházku a ochutnání autentické asijské kuchyně (samozřejmě za poplatek). Nezapomeňte na procházky po Temži, mnoho mostů nabízí nádherné výhledy na město. Využijte i bezplatnou městskou dopravu – pěšky nebo na kole, objevíte skryté kouty Londýna.
Tip: Využijte bezplatné prohlídky s průvodcem (free walking tours), které nabízejí zajímavé informace o historii a kultuře města. Mnoho z nich je spropitné.
Co si koupit na dovolene?
Co si opravdu koupit na dovolenou? Zapomněli jste na něco zásadního? Základ tvoří samozřejmě cestovní doklady a kartička pojištění – bez nich ani ránu! Nepodceňte kopie všech důležitých dokumentů, uložte je zvlášť od originálů.
Oblečení volte podle destinace a počasí, ale nezapomeňte na multifunkční šátek – hodí se jako šála, čelenka, ochrana před sluncem i improvizovaná deka. Malý, lehký cestovní polštářek oceníte v letadle i v autobuse.
Svačina na cestu ušetří čas a peníze, vyberte něco nesnadno kazícího se. Špunty do uší a maska na spaní jsou nezbytností pro pohodlný spánek v hlučném prostředí. Univerzální rozdvojka do zásuvky se vám bude hodit téměř všude, kde je jiný systém zásuvek než doma.
Opalovací krém s vysokým SPF je nutnost, a to i v oblačných dnech! Nezapomínejte na balzám na rty s UV filtrem. Místo celé kosmetické tašky raději zvolte multifunkční produkty – například tónovaný krém s ochranným faktorem. Nezapomeňte na léky, které běžně užíváte, včetně léků proti bolesti a průjmu.
Tip navíc: Před cestou si stáhněte offline mapy a důležité aplikace. Lehká skládací taška se může hodit na nákupy suvenýrů. A nezapomeňte na dobrou náladu!
Jak poznám, že je želva spokojená?
Spokojená želva se často snaží zahrabat. To je pro ni přirozený způsob relaxace a pocitu bezpečí, podobně jako když se lidé ukládají k odpočinku. Může to být i v písku, substrátu, nebo pod listy. Všimněte si, zda si aktivně hledá vhodné místo k zahrabání.
Další známky spokojenosti:
- Aktivní vyhledávání pozornosti – želva může projevovat zájem o interakci. To může znamenat, že má hlad, nebo že si přeje interakci s majitelem. Je to podobné jako u domácích mazlíčků, kteří se přitulují, aby si vynutili pozornost. V mnoha kulturách, od japonských koi po severoamerické křečky, se podobné chování považuje za znak pohody.
- Dobrá chuť k jídlu – pravidelný příjem potravy je klíčový indikátor zdraví a pohody želvy. Sledování krmných návyků může odhalit i skryté zdravotní problémy. Stejně jako u lidí, i u želv existují různé nutriční potřeby v závislosti na druhu a věku.
- Aktivní pohyb v teráriu – želva by se měla volně pohybovat. Omezený pohyb může signalizovat stres nebo zdravotní problémy. Zajistěte dostatek prostoru pro pohyb v teráriu, aby želva mohla prozkoumávat své okolí, stejně jako by to dělala ve volné přírodě, ať už v australské poušti, či v amazonském pralese.
Známky nespokojenosti:
- Snaha o únik a schování – želva se může snažit uniknout z terária, nebo se schovat na tmavém a chladnějším místě. To může být způsobeno stresem, hlukem, nebo nevhodnými podmínkami v teráriu. Podobně i lidé se v stresových situacích snaží najít útočiště na klidném a bezpečném místě.
- Apatičnost a nedostatek aktivity – nedostatek aktivity a apatie jsou varovné signály. Podobně jako lidé, i želvy potřebují stimulující prostředí, aby se cítily dobře.
Přehřátí:
Příliš vysoká teplota v teráriu způsobí, že se želva bude snažit uprchnout z horkého prostředí a najít chladnější místo. Pravidelná kontrola teploty je nezbytná pro udržení optimálního prostředí pro želvu.
Jak přepravovat želvu?
Přeprava želvy? Záleží, kam ji vezete a o jaký druh jde. Pro suchozemské želvy je ideální tmavá plastová krabice, klidně i bez víka, vystlaná senem či kokosovými chipsy. Prodyšná látka místo víka zajistí dostatečnou ventilaci. Stabilní teplota je klíčová; velké výkyvy želvu stresují. V tmavém a chladném prostředí se většinou zahrabou a cestu prospí – to je pro ně nejpřirozenější. Pamatujete si na mou cestu přes Saharu? Používal jsem podobnou metodu pro své pouštní želvy, jen jsem krabici ještě přikryl vrstvou kůže z velblouda pro dodatečnou izolaci. To je ale spíš pro extrémní podmínky.
U vodních želv je zásadní vyvarovat se přepravy v pytlících s vodou! To je fatální chyba. Pro ně je nejlepší speciální přepravka s dostatečným prostorem a vlhkým substrátem na dně. Vždycky mě fascinovala odolnost želv, ale i ty potřebují šetrné zacházení. Myslete na to, že i krátká cesta může být pro ně náročná.
Čím překvapit přítelkyni?
Degustační večeře? Nejen klasická večeře v restauraci, ale zkuste něco netradičního! Vyrazte na farmářské trhy a následně si sami připravte degustační menu z čerstvých surovin. Nebo zvolte vinnou degustaci s ochutnávkou sýrů v malebné vinici – v Česku jich najdete spoustu, od tradičních moravských až po menší rodinné vinice s jedinečnou atmosférou. Prohlédněte si webové stránky vinařství a vyberte si to, co vám nejvíce sedí.
Privátní wellness? Ano, ale ne jen tak ledajaký! Hledejte wellness centra s výhledem na přírodu – představte si privátní saunu s panoramatickým oknem s výhledem na hory nebo les. Nebo romantický wellness pobyt na zámku? To zní jako pohádka! Mnoho historických zámků nabízí luxusní wellness pobyty s klidnou atmosférou a výbornou gastronomií. Při výběru se zaměřte na detaily – jacuzzi, bazén, saunu, druhy masáží a samozřejmě i dostupnost a recenze.
A pro skutečně nezapomenutelný zážitek? Zkuste víkendový výlet do zahraničí. Italská Toskánská krajina s vinicemi a malebnými městečky? Romantická Paříž? Nebo třeba výlet do pohádkových hradů na německé Romantické cestě? Plánujte dopředu, hledejte nabídky a inspirujte se cestovními blogery, kteří už tyto destinace navštívili. Není to jen dar, ale investice do vašeho vztahu.
Co nesmím zapomenout na dovolenou?
Na dovolené, hlavně té aktivní, nesmíte zapomenout na pět základních věcí: Platný cestovní pas/občanský průkaz (pro děti samostatný!), letenky/jízdenky, cestovní pojištění – ideálně s rozšířením pro sporty a záchranné akce, dostatek peněz/kreditní karty a léky, které užíváte. K tomu přidejte:
Kvalitní turistickou mapu a kompas, případně GPS zařízení s dostatečně nabitou baterií a záložním zdrojem. Nepodceňujte orientaci v terénu!
Funkční a pro počasí vhodné oblečení včetně náhradního. Nezapomeňte na kvalitní nepromokavou bundu a kalhoty, termoprádlo, funkční ponožky, pokrývku hlavy a sluneční brýle s UV filtrem. Vrstvení je klíčové!
Spolehlivou výbavu dle plánovaných aktivit. To zahrnuje batoh správné velikosti a s kvalitním zádovým systémem, pevné turistické boty, čelovku s náhradními bateriemi, multifunkční nástroj (nůž, nůžky, otvírák), první pomocnou lékárničku s obvazy, náplastmi, dezinfekcí a léky proti bolesti a průjmu.
Dostatek vody a energetické zásoby. Noste s sebou dostatek vody, energetické tyčinky, ořechy a sušené ovoce. Dehydratace je při aktivním pohybu nebezpečná!
Nabíječku na telefon a případně powerbanku s dostatečnou kapacitou. Komunikace je důležitá, a to i v odlehlých oblastech.
Co koupit jako dárek do zahraničí?
DÁREK PRO AKTIVNÍHO CESTOVATELE: Zapomen na nudné dárky! Chceš darovat něco, co se skutečně využije? Zaměř se na funkčnost a odolnost. Sluchátka s potlačením hluku jsou základ, ale sáhl bych po kvalitních, odolných, třeba s certifikací IPX7 proti vodě a potu – hodí se i na túry. Příruční zavazadlo? Raději kvalitní batoh s perfektním rozložením prostoru, třeba 40-50 litrů, s hrudním a bederním pásem pro pohodlné nošení i těžšího nákladu. Nabíječka? Investuj do powerbanky s vysokou kapacitou a rychlým nabíjením, ideálně s USB-C a několika výstupy. Stírací mapa je fajn, ale pro aktivního cestovatele je lepší odolný plánovač s mapami a prostorem pro poznámky, ideálně voděodolný. Fotoaparát? Lehká a kompaktní akční kamera, která zvládne i náročnější podmínky, bude mnohem praktičtější. Mačkací mapka? Vhodné, ale spíše kvalitní turistická mapa s podrobnějšími informacemi o turistických trasách. Sáček na tekutiny? Raději robustní, nepromokavá taška na léky a další nezbytnosti. E-reader je dobrý, ale pro orientaci v terénu je neocenitelnější kvalitní GPS hodinky s offline mapami.
Bonusové tipy: Multifunkční nástroj (nůž, kleště, pilník…), lehká čelovka, skladný termoska na pití, kvalitní repelent proti hmyzu, rychleschnoucí ručník.
Čím je známé Česko?
Česká republika, země kontrastů a bohaté historie, láká návštěvníky nespočtem důvodů. Nejde jen o pohádkové hrady a zámky, jako je například majestátní Karlštejn, sídlo českých korunovačních klenotů, či renesanční klenot Olomouc s krásným Horním náměstím. Příroda nabízí úchvatné scenérie, od malebných krajinek jižních Čech až po divokou krásu Šumavy, ideální pro turistiku a cykloturistiku.
Gastronomie je dalším lákadlem. Symbolem české kuchyně je neodolatelná svíčková na smetaně s knedlíkem, ale i široká škála dalších specialit. Nesmíme zapomenout na světoznámé české pivo, jehož kvalita a rozmanitost potěší i náročné degustátory. Pro relaxaci a pohodu se nabízí procházka po lázeňských kolonádách Karlových Varů, s možností ochutnávky minerálních pramenů.
Kromě toho, Česká republika nabízí:
- Vinné sklepy: Objevte bohatou vinařskou tradici, například na jižní Moravě, a ochutnejte vynikající moravská vína v typickém vinném sklepě.
- Kulturní vyžití: Navštivte prestižní divadlo, jako je například Divadlo na Vinohradech, a užijte si nezapomenutelný kulturní zážitek. Mnoho dalších divadel, koncertních sálů a muzeí se nachází po celé zemi.
Plánujete-li výlet do České republiky, připravte se na pestrou směsici historických památek, krásné přírody, lahodného jídla a bohatého kulturního programu. Každý si zde najde něco pro sebe.
Co si zavařit na dovolenou?
Na dovolenou se hodí zavařené jídlo, které je praktické a šetří čas. Omáčky, třeba rajčatová nebo papriková, jsou skvělé k těstovinám nebo masu. Lečo je výborné a vydrží dlouho. Zeleninové směsi, například mrkvovo-zelí, jsou zdravé a univerzální. Maso zalité vývarem, třeba hovězí, je perfektní základ pro rychlé polévky či hlavní jídlo. Vývary samotné, bez nudlí či jiných příloh (ty přidám až na místě), jsou základ pro mnoho jídel. Před zavařením je důležité vše důkladně prosterilizovat. Používejte kvalitní sklenice s víčky, která dobře těsní. Pro delší výlety zvažte i zavaření luštěnin (čočky, fazole) – jsou vydatné a nenáročné na přípravu. Nezapomeňte na důkladné vychladnutí sklenic po zavaření, aby se zabránilo prasknutí. Kromě klasického zavařování můžete zkusit i zmrazování – je to šetrnější k vitamínům, ale vyžaduje více místa v zavazadle.
Tip: Do zavařených jídel přidejte bylinky pro lepší chuť a aroma. Pro snadnější transport je vhodné použít menší sklenice.