Co si sbalit do Peru?

Do Peru si vemte lehké, vrstvitelné oblečení. Základem jsou pohodlné letní kalhoty a trička z rychleschnoucího materiálu. Přibalte si několik tenčích i teplejších vrstev – svetry, mikinu, fleece bundu. V horách se počasí rychle mění, takže je nepromokavá bunda naprostou nezbytností, a to i v létě.

Obuv: Pohodlné turistické boty jsou klíčové, ideálně ozkoušené. Sandály se hodí na večer, ale na treky zapomeňte.

Ostatní:

  • Sluneční brýle s UV filtrem – slunce v Andách je silné.
  • Klobouk nebo čepice – ochrana před sluncem.
  • Opalovací krém s vysokým faktorem (SPF 50+).
  • Repelent proti komárům (zejména v nížinách).
  • Léky proti průjmu a nevolnosti – preventivně.
  • Malá lékárnička s obvazy a základními léky, které běžně užíváte.
  • Malá baterka nebo čelovka.
  • Dobíjecí powerbanka.
  • Adaptér na peruánské zásuvky (typ A a B).

Na Machu Picchu: Kromě výše uvedeného se vyplatí vzít si i trekové hole, pokud s nimi chodíte.

Důležité: Nezapomeňte na kopie cestovního pasu a dalších důležitých dokumentů a uložte si je odděleně od originálů.

Tip: Lehká cestovní deka může být užitečná i v letadle.

Jak se platí v Peru?

Peruánská měna je sol (PEN), jehož aktuální kurz se může lišit, proto si před cestou ověřte nejnovější informace. Přibližný kurz z roku 2025 byl 1 PEN = 5,98 CZK. Hotovost se hodí zejména v menších městech a na venkově, kde platba kartou nemusí být vždy možná. Větší města a turistické oblasti jsou ale na platební karty dobře připraveny – akceptují se zde běžně Visa a Mastercard.

Doporučuji si před cestou ověřit poplatky vaší banky za výběry z bankomatů v zahraničí. Bankomaty jsou dostupné hlavně ve větších městech, v odlehlých oblastech je jejich hustota nižší. Pro jistotu si s sebou vezměte dostatek hotovosti, zejména menších nominálů, pro drobné nákupy a spropitné. Při výběru peněz z bankomatu dbejte zvýšené opatrnosti a vybírejte pouze z bankomatů v bankách nebo na frekventovaných místech.

Výměna měn je možná v bankách, směnárnách a některých hotelech. Vždy si ověřte kurz a poplatky předem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. V turistických oblastech můžete narazit na horší kurzy než v bankách, proto je lepší si peníze vyměnit na více místech pro porovnání.

Kdo byli Inkové?

Inkové byli fascinující civilizace žijící v Andách v Jižní Americe, v oblasti dnešního Peru, Bolívie, Ekvádoru, Chile a Argentiny. Byli mistři inženýrství a architektury, o čemž svědčí impozantní kamenné stavby Machu Picchu, Ollantaytambo a Sacsayhuamán, které dodnes fascinují svojí přesností a majestátností. V čele státu stál Sapa Inka, považovaný za božského potomka Slunce, Inti. Jeho moc byla absolutní a spravoval rozsáhlou říši s propracovaným systémem správy a silnou centralizovanou vládou. Základním pilířem jejich ekonomiky bylo zemědělství, s důmyslným systémem terasovitých polí (andenes) umožňujícím pěstování plodin i ve strmých svazích. Chovali lamy pro vlnu, maso a jako nosiče, a budovali komplexní síť silnic spojující různé části říše. Systém Quipu, složitý systém uzlů na šňůrách, sloužil jako forma zápisu a evidence. Kromě Inti uctívali mnoho dalších bohů, a jejich náboženství bylo silně spjato s přírodou a zemědělstvím. Dnes můžete navštívit mnoho archeologických nalezišť, muzeí a památek, které vám pomohou lépe pochopit fascinující svět Inků. Plánujte cestu s dostatečným předstihem, zejména pokud chcete navštívit Machu Picchu, kde je nutná rezervace vstupenek. Nezapomeňte na vhodné oblečení – nadmořská výška a proměnlivé počasí v Andách vyžadují dobrou přípravu.

Kde najdeme Machu Picchu?

Machu Picchu, neboli „Starý vrch“ v jazyce kečuánština, je fascinující ztracené město Inků, ukryté vysoko v peruánských Andách. Leží na horském sedle 2430 metrů nad mořem, asi 80 km severozápadně od Cusco, s impozantním výhledem na řeku Urubamba 400 metrů níže. Jeho poloha na hřebeni horského masivu chránila město před nežádoucími návštěvníky a poskytovala strategický výhled na okolí. Zbytky kamenných staveb, teras a chrámů dodnes svědčí o vyspělé incké architektuře a precizním kamenickém umění. Dostupnost není jednoduchá, nejčastější cesta vede přes údolí Sacred Valley s možností výstupu vlakem a následného výstupu po stezce Incké cesty, ale i náročnější variantou pěší túry. Nezapomeňte na aklimatizaci na nadmořskou výšku, abyste si plně užili tuto nezapomenutelnou cestu do srdce incké říše. Prohlídka vyžaduje vstupenku, kterou je vhodné zakoupit předem, aby se předešlo frontám. Doporučuji si najmout průvodce, který vám osvětlí historii a tajemství tohoto úchvatného místa.

Co je typické pro Peru?

Peru je zemí neuvěřitelné rozmanitosti, o čemž svědčí i více než 50 používaných jazyků! Machu Picchu, ikonické incké město, je samozřejmě nezbytnou zastávkou – doporučuji si na návštěvu vyhradit alespoň dva dny, abyste si ho skutečně užili a stihli i trek Inckou stezkou (nutná rezervace!). Jezero Titicaca, nejvýše položené splavné jezero na světě, nabízí úchvatné výhledy a možnost setkání s místní kulturou Uros, žijící na plovoucích ostrovech z rákosu totory.

Cuzco, bývalé hlavní město Inků, je fascinující město s koloniální architekturou a pulzujícím životem. Prozkoumejte jeho úzké uličky, ochutnejte místní kuchyni a nezapomeňte na aklimatizaci před výlety do vyšších nadmořských výšek. Posvátné údolí Inků, ležící v okolí Cuzca, ukrývá řadu inckých ruin a malebných vesnic – doporučuji si pronajmout auto s řidičem, nebo využít organizovaného výletu.

Nepodceňujte výšku! Aklimatizace na nadmořskou výšku je klíčová pro příjemný zážitek. Začněte v nižších polohách a postupně stoupejte. Dopřejte si dostatek tekutin a klidný spánek.

Duhová hora (Vinicunca), ačkoli turisticky velmi populární, nabízí nezapomenutelný výhled. Připravte se na náročnější trek a nezapomeňte na dobrou výbavu, včetně teplého oblečení i v létě.

Záhadné obrazce na planině Nazca jsou dalším unikátem Peru. Nejlépe je vidět z letadla, ale i z vyhlídkových věží si můžete prohlédnout některé z nich.

Co byste si neměli nechat ujít:

  • Ochutnávka peruánské kuchyně – ceviche, causa, ají de gallina…
  • Návštěva amazonského pralesa – pozor na komáry a zarezervujte si předem ubytování a průvodce.
  • Výlet na pobřeží Pacifiku – surfování, relaxace na pláži, pozorování mořského života.

Peru je mnohem více než jen tato místa. Je to země plná kontrastů, historie, kultury a přírodních krás. Prozkoumejte ji a objevujte její tajemství!

Co je to Pinochet?

Augusto Pinochet, jehož jméno dodnes rezonuje v Chile, byl vůdcem chilské pravicové vojenské junty a prezidentem v letech 1973–1990. Jeho nástup k moci v roce 1973, po krvavém puči, který svrhl demokraticky zvoleného prezidenta Salvadora Allendeho, znamenal začátek temné kapitoly chilských dějin. Osobně jsem navštívil Santiago a viděl památník obětem Pinochetova režimu – hluboce dojemný zážitek.

Pinochetův režim se vyznačoval brutálním potlačováním opozice. Odhadovaný počet obětí jeho represí se pohybuje v tisících. Mnozí zmizeli bez stopy, jiní byli mučeni v tajných věznicích, jako je nechvalně proslulý Estadio Nacional.

Jeho vláda byla charakteristická:

  • Ekonomické reformy: Přestože Pinochet zaváděl liberální ekonomické reformy (tzv. chicagské chlapce), které v krátkodobém horizontu přinesly určitý ekonomický růst, tyto reformy se prováděly za cenu drastického porušování lidských práv. Následky pro nerovnost v Chile jsou viditelné dodnes.
  • Politická represe: Svoboda projevu, shromažďování a tisku byla potlačována. Opozice byla systematicky pronásledována. Z osobní zkušenosti mohu říct, že i po letech se v Chile stále diskutuje o dopadu jeho režimu na celou společnost.
  • Únosy a vraždy: Mnoho lidí bylo uneseno, mučeno a zavražděno bez soudu. Příběhy obětí Pinochetova režimu jsou šokující a otřesné. V Santiago jsem navštívil několik památníků věnovaných zmizelým.

Ačkoliv zemřel v prosinci 2006 v Santiagu, jeho odkaz – jak ekonomický, tak politický, a zejména ten morální – zůstává dodnes kontroverzní a je předmětem debat a výzkumů. Jeho smrt neznamenala konec boje za spravedlnost pro oběti jeho režimu. Procesy s ním a jeho spolupracovníky trvaly i po jeho smrti.

Co se pije v Peru?

Peru, země Incků, nabízí pestrou paletu nápojů. Národním pokladem je bezesporu pisco sour, dokonalá kombinace pisca (vínovice z vinné révy), limetkové šťávy, cukru a vaječného bílku, která dodá nápoji sametově hebkou texturu. Ochutnat jej můžete v každém lepším baru, ale pozor na kvalitu – při výběru pisca se vyplatí trochu investovat. Chuť se dramaticky liší podle oblasti původu.

Avšak opravdový poklad pro zvídavého cestovatele se skrývá v ulicích. Tam narazíte na chicu, tradiční fermentovaný nápoj. Jeho receptury jsou nespočetné, nejčastěji se připravuje z kukuřice, ale může obsahovat i další obilniny, ovoce, ba dokonce i maniok. Chuť se tak liší region od regionu, někdy je sladká, jindy spíše kyselá, a intenzita alkoholového obsahu bývá značně proměnlivá. Doporučuji ochutnat s mírou, jelikož hygienické podmínky přípravy nebývají vždy stoprocentní. Najdete ji často podávanou v hliněných nádobách – autentický zážitek zaručen!

Kromě těchto dvou klíčových nápojů se v Peru hojně pije i mate de coca – čaj z listů koky, tradičně se podává s medem a citrónem, a má údajně příznivý vliv na aklimatizaci ve vysokých nadmořských výškách. Pro ty, co preferují něco nealkoholického, doporučuji čerstvě vymačkané džusy z tropického ovoce, které vám v Peru doslova zaručí chuťovou explozi.

Kdy vzniklo Machu Picchu?

Machu Picchu, nejznámější incká zřícenina, je skutečným skvostem Peru. Leží v úchvatném sedle And, obklopeno impozantními horskými vrcholy, a jeho atmosféra je naprosto magická. Vzniklo v polovině 15. století, pravděpodobně za vlády Pachacúteka, a sloužilo jako královské sídlo či útočiště, i když přesný účel dodnes není zcela objasněn. Někteří vědci spekulují o jeho funkci jako astronomické observatoře.

Město bylo opuštěno krátce po příchodu Španělů do Jižní Ameriky, pravděpodobně z důvodu španělské invaze a souvisejících nemocí. Zůstalo skryto v hlubinách hor a bylo znovuobjeveno až v roce 1911 Hiram Binghamem III. Dnes je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a přitahuje miliony turistů ročně.

Plánujete návštěvu? Doporučuji rezervovat si vstupenky s dostatečným předstihem, protože počet návštěvníků je denně omezen. Cesta k Machu Picchu může být náročná, ať už se rozhodnete pro trek po Incké stezce, nebo pro jízdu vlakem. Nezapomeňte na dobrou fyzickou kondici a vhodnou obuv. Výstup na Huayna Picchu nebo Machu Picchu Mountain nabízí úchvatné výhledy, ale vyžaduje rezervaci a dobrou fyzickou kondici. Kromě samotného Machu Picchu stojí za to prozkoumat i okolní oblasti, jako je například Aguas Calientes s termálními prameny.

Tip pro cestovatele: Nejlepší čas na návštěvu Machu Picchu je během suchého období (od května do září), kdy je počasí nejstabilnější.

Jak náročný je výstup na Sněžku?

Výstup na Sněžku, nejvyšší horu České republiky, je turisticky dostupný a technicky nenáročný. Překonání téměř 800metrového převýšení však vyžaduje určitou fyzickou zdatnost. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že nejnáročnější části představuje finální stoupání k vrcholu a cesta k Slezskému domu. Na rozdíl od mnoha hor, které jsem zdolával po celém světě, nečekejte zde žádné skalní stěny nebo extrémně exponované úseky. Trasa je dobře značená a udržovaná, ideální i pro méně zkušené turisty. Nicméně, doporučuji vhodnou obuv a oblečení, a to i v létě, vzhledem k proměnlivému počasí v Krkonoších. Nepodceňujte ani dostatečný přísun tekutin a energie. Výhled z vrcholu, odměnou za vynaloženou námahu, je nezapomenutelný a srovnatelný s panoramaty, které jsem viděl v mnoha alpských či himalájských oblastech – rozsáhlé panorama Krkonoš, a za dobrého počasí i vzdálenějších pohoří. Dobrá fyzická kondice je však i tak základem pro příjemný výstup.

Plánujte výlet s ohledem na počasí, a berte na vědomí, že podmínky se mohou rychle měnit.

Jak se mluví v Peru?

Na co si dát pozor v Peru?

Kdo objevil Machu Picchu?

Machu Picchu “objevil” Hiram Bingham v roce 1911, ale důležité je podotknout, že Inkové o něm samozřejmě věděli. Binghamův přínos spočívá spíše v jeho zdokumentování a zviditelnění pro svět. Jeho portrét se často objevuje na propagačních materiálech, ale je důležité si uvědomit, že jeho “objev” byl spíše výsledkem hodně štěstí a místních informací než systematického hledání.

Plánování návštěvy:

  • Vstupenky: Rezervujte si vstupenky online s dostatečným předstihem, a to i mimo hlavní sezónu. Počet návštěvníků je denně omezen.
  • Trasy: Vyberte si trasu, která odpovídá vaší fyzické kondici. Existují různé trasy s různou náročností.
  • Počasí: Počítejte s proměnlivým počasím, i v suchém období. Teploty se mohou během dne značně měnit.
  • Výška: Machu Picchu se nachází ve vysoké nadmořské výšce, proto si dejte čas na aklimatizaci, abyste předešli výškové nemoci.

Doprava:

  • Vlak z Cusco nebo Ollantaytambo.
  • Autobus z Aguas Calientes (městečko u Machu Picchu) nahoru k samotnému městu.

Zajímavosti:

  • Machu Picchu nebylo jen obyčejné město, ale i důležité náboženské a administrativní centrum.
  • Dodnes se o jeho přesném určení a funkci vedou diskuse.
  • Kromě samotného města stojí za návštěvu i okolní horské scenérie a turistické stezky, například Incká stezka.

Co je to Peru?

Peru, třetí největší stát Jižní Ameriky, je skutečným rájem pro dobrodruhy a milovníky historie. Tohle není jen země, to je zážitek! Představte si majestátní Andy, tyčící se do nebeských výšin, s ledovci, zasněženými vrcholy a hlubokými kaňony. Na východě se rozprostírají deštné pralesy Amazonie, pulzující životem a tajemstvím. A na západě se s mohutnými vlnami Pacifiku srazí pouštní krajina, kde se skrývají starobylá města a oázy klidu.

Název “Peru” pochází z kečuánštiny a označuje “dostatek”. A dostatek tu skutečně bylo, a to hlavně v dobách říše Inků. Machu Picchu, legendární ztracené město Inků, je jen špičkou ledovce bohaté historie a kultury, která se skrývá v Peru. Prozkoumejte impozantní ruiny Sacsayhuamánu v blízkosti Cusca, objevte tajemství Nazca Lines z ptačí perspektivy, nebo se ponořte do pulzujícího života hlavního města Limy s její koloniální architekturou a moderními galeriemi.

Peru nabízí nespočet možností: od náročných treků po Incké stezce až po relaxaci na krásných plážích. Můžete ochutnat lahodné peruánské speciality, od ceviche (marinované ryby) po alpaca steak. Nezapomeňte na výškovou nemoc – aklimatizace je klíčová. Prozkoumejte regiony Arequipa s jejími bílými domy z vulkanického kamene, nebo se vydejte na výlet do údolí Colca, kde můžete pozorovat majestátní kondory. Peru je země kontrastů, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků – a to všechno v jednom místě.

Plánujte s předstihem, zejména pokud chcete navštívit populární památky během hlavní sezóny. Získejte všechny potřebné informace o vízech a očkování. A hlavně – buďte připraveni na dechberoucí scenérie a neuvěřitelnou rozmanitost této úchvatné země.

Co je to Talibán?

Slovo Tálibán v paštštině, jazyce asi 60 % Afghánců a části Pákistánců, znamená „studenti“. Toto označení odkazuje na jejich původ na náboženských školách, madrasah, financovaných převážně Saúdskou Arábií. Tam se šířila nekompromisní forma sunnitského islámu, vytvářející ideologický základ hnutí. Je však důležité si uvědomit, že Tálibán není monolit. Jeho složení se v průběhu let měnilo a zahrnuje různé frakce s odlišnými zájmy a stupněm radikálnosti.

Klíčové aspekty, které je třeba si uvědomit:

  • Náboženský fundamentalismus: Tálibán prosazuje striktní výklad islámského práva, šaría, často s drastickými důsledky pro lidská práva, zejména žen.
  • Politická moc: Hnutí se snaží o absolutní kontrolu nad Afghánistánem a prosazuje svou verzi islámského státu, omezující svobody a potlačující disent.
  • Regionální vlivy: Na Tálibán v minulosti vliv měly i sousední země, a to jak z hlediska financování, tak i vojenské podpory, čímž se jejich působení stává komplexnějším geopolitickým problémem.
  • Boj proti Západu: Tálibán se dlouhodobě staví proti zahraničnímu zasahování do Afghánistánu a vnímá Západ jako nepřátelskou sílu.

Pozoruhodné je, že jejich ideologie se opírá o tradiční interpretace islámských textů, často selektivně vybrané a interpretované tak, aby sloužily jejich politickým cílům. Většina lidí, kteří se k Tálibánu připojili, pochází z chudých venkovských oblastí a jejich motivace sahají od náboženské víry až po ekonomickou nouzi. Pochopení této komplexní struktury je klíčové k pochopení současné situace v Afghánistánu.

Kolik stojí výstup na Machu Picchu?

Cena výstupu na Machu Picchu je závislá na mnoha faktorech, a proto není jednoduché dát jednoznačnou odpověď. Největší položkou rozpočtu je obvykle doprava. Uvedená cena 130 USD (cca 8450 Kč) za zpáteční jízdenku vlakem z Cusco/Ollantaytambo do Aguas Calientes je průměrná a může se značně lišit podle sezóny a času odjezdu. V hlavní sezóně (červen – srpen) očekávejte vyšší ceny, zatímco mimo sezónu můžete najít levnější varianty. Je vhodné si jízdenky rezervovat s předstihem, obzvláště pokud cestujete v hlavní sezóně, protože se rychle vyprodávají.

K ceně vlakové jízdenky je nutné připočítat vstupné do samotného Machu Picchu, které se pohybuje v různých kategoriích (např. s výstupem na Huayna Picchu nebo Machu Picchu Mountain, což zvyšuje celkovou cenu). Doporučuji si podrobně prostudovat oficiální stránky Machu Picchu, kde najdete aktuální ceník a informace o rezervaci vstupenek. Nezapomeňte, že vstupenky se kupují online a je potřeba si je rezervovat s dostatečným předstihem.

Kromě vlakové dopravy a vstupného je třeba započítat i náklady na ubytování v Aguas Calientes (které může být poměrně drahé) nebo v Ollantaytambo, případně v Cuscu a cestu z Ollantaytambo do Aguas Calientes autobusem (což je levnější alternativa k vlaku, ale také méně komfortní). Dalším faktorem jsou náklady na jídlo a pití během výletu. Při plánování rozpočtu je tedy nutné počítat s celkovou sumou, která bude zahrnovat všechny tyto výdaje, a to i s případnou rezervou pro neočekávané události. Nepodceňujte výdaje a pečlivě si vše naplánujte.

Zapamatujte si, že uvedená cena 130 USD za vlak je pouze orientační a může se v roce 2025 lišit. Vždy si ověřte aktuální ceny na oficiálních stránkách dopravce a parku Machu Picchu.

Co je typické pro Nepál?

Nepál je země neuvěřitelných kontrastů, země, která mi doslova vyrazila dech a to i po cestách po desítkách dalších zemí. Jeho rozmanitá geografie je fascinující: od úrodných nížin Terai, ideálních pro pěstování rýže a cukrové třtiny, přes subalpínské lesy s bohatou biodiverzitou, až po majestátní Himálaj s osmi z deseti nejvyšších hor světa, včetně ikonického Mount Everestu. Tento výškový gradient se odráží i v rozmanitosti klimatických podmínek, od tropického v nížinách po arktické v nejvyšších nadmořských výškách.

Kromě ohromující přírody je Nepál zemí fascinující kultury. Je to mnohonárodnostní stát s pestrou směsicí etnických skupin, z nichž každá má své vlastní zvyky, tradice a jazyky. Úředním jazykem je sice nepálština, ale v každodenním životě uslyšíte nepřeberné množství dalších dialektů. Tato jazyková a kulturní rozmanitost se projevuje i v náboženství – vedle hinduismu, dominantního náboženství, zde naleznete i významné buddhistické komunity, a další menší náboženské skupiny.

Co byste v Nepálu neměli minout?

  • Trekking v Himálaji: Od krátkých jednodenních výletů až po náročné několikatýdenní expedice – pro každého se najde něco.
  • Kathmandu: Pulzující hlavní město s bohatou historií, nádhernými chrámy a paláci, a rušnými tržišti.
  • Pokhara: Klidné jezerní město s úchvatným výhledem na Annapurna masiv.
  • Národní parky: Objevte unikátní flóru a faunu, včetně vzácných druhů zvířat.

Praktické informace:

  • Víza: Víza se většinou vyřizují na hranicích.
  • Měna: Nepálská rupie (NPR).
  • Zdraví: Doporučuje se očkování a cestovní pojištění.

Nepál je země, která vás okouzlí svojí jedinečnou kombinací přírodních krás a bohaté kultury. Je to zážitek, na který nikdy nezapomenete.

Na co si dát pozor v Peru?

Peru je nádherná země, ale bezpečnostní situace vyžaduje obezřetnost. Kriminalita, včetně ozbrojených přepadení, je bohužel běžná, a to i za denního světla a v přítomnosti svědků. Nejedná se o problém pouze v odlehlých oblastech, ale i ve městech. Vždy buďte ostražití, zvláště v přeplněných místech a v noci. Hlídejte si své cennosti a nenechávejte je bez dozoru.

Doporučuji se vyhýbat cestování do departementu Loreto, na hranicích s Kolumbií a Ekvádorem, a do údolí řek Apurímac, Ene a Mantaro. V těchto oblastech je riziko teroristické aktivity a ozbrojených konfliktů. Informace o aktuální bezpečnostní situaci je důležité sledovat před cestou i během ní, a to skrze oficiální zdroje Ministerstva zahraničních věcí České republiky a místní média.

Dále je potřeba myslet na nadmořskou výšku. Peru nabízí dechberoucí hory, ale aklimatizace na výšku je klíčová k prevenci horské nemoci. Postupný výstup a dostatečný odpočinek jsou nezbytné. Pitný režim je také kritický. Balená voda je nutností, a to i při kratších výletech.

V Peru se setkáte s bohatstvím kultur, ale i s velkými kontrastmi. Je důležité respektovat místní zvyky a tradice, a to i v komunikaci a oblékání. Naučte se pár základních španělských frází – usnadní vám to interakci s místními a ukáže to vaši úctu. Nezapomeňte na cestovní pojištění s komplexním pokrytím, včetně lékařské evakuace.

Další důležitá rada: Informujte své blízké o vašich plánech cesty, včetně itineráře a kontaktních informací. Pravidelně se s nimi kontaktujte, aby věděli, že jste v pořádku.

Scroll to Top