Co si sebou můžu vzít do letadla?

Do letadla si bez omezení objemu jednoho balení můžeš vzít:

Jídlo pro mimina a batolata na cestu. To se hodí i na náročnější treky, kde je obtížné sehnat čerstvé zásoby.

Léky a dietní jídlo na dobu cesty. Nezapomeň na lékařský předpis nebo potvrzení – ušetří ti to případné nepříjemnosti na letišti. U léků mysli i na případné výkyvy počasí a jejich vliv na tvé zdraví, obzvláště v horských oblastech.

Tekutiny, aerosoly a gely koupené v letištních obchodech v neporušeném bezpečnostním balení (STEB). Tohle se ti bude hodit i po přistání – vždycky je dobré mít po ruce zásobu vody, krému na opalování nebo repelent proti hmyzu, záleží na destinaci tvé cesty.

Co si sbalit do batohu do letadla?

Balení příručního zavazadla na palubu letadla je klíčové pro pohodlnou cestu. Nikdy nevíte, co se může stát s odbaveným zavazadlem, proto je moudré mít s sebou v příručním zavazadle vše důležité pro první den po příletu. To znamená alespoň jedno kompletní spodní prádlo, tričko, ponožky a samozřejmě hygienické potřeby, jako je zubní kartáček a pasta. Nezbytné jsou také léky, které pravidelně užíváte – nikdy nevíte, jak dlouho se bude vaše zavazadlo zdržovat. Ušetříte si tak spoustu starostí a stresu.

Nepodceňujte ani finanční stránku věci. Peníze a doklady, včetně cestovního pasu a pojištění, by měly být vždy u vás, nejlépe v nepromokavém obalu na těle. Nikdy je nedávejte do odbaveného zavazadla! Na letištích se bohužel ztrácejí zavazadla, a to i ta s důležitými doklady. Mám osobní zkušenost, kdy mi zavazadlo dorazilo až za tři dny a bez dokladů by to byla katastrofa. Proto si vždy raději zabalte více než méně.

Kromě základních věcí doporučuji přibalit do příručního zavazadla i nabíječku na telefon, powerbanku, malou cestovní sadu s dezinfekcí a vlhčenými ubrousky. Tyto drobnosti vám pomohou zvládnout případné nepříjemnosti během cesty a první den po příletu. Nezapomeňte na sluchátka a e-knihu nebo časopis – dlouhá cesta může být nudná.

Pro větší komfort doporučuji také lehkou šálu nebo svetr, protože klimatizace v letadlech bývá často silná. Malá cestovní polštářek na krk vám pomůže s pohodlnějším spánkem. A nezapomeňte na zábavu – knihy, časopisy, stažené filmy nebo hry pomohou zkrátit čas strávený ve vzduchu.

Co si nemůžu vzít do letadla Ryanair?

Chemické a toxické látky jsou jasné ne-ne. Víte, že i úsporné žárovky obsahují rtuť a jsou zakázány? A co vaše vybavení? Motorové pily (ani miniaturní!), modely letadel s motory, sekačky na trávu – to všechno nechte doma.

A to nejhorší pro milovníky dobrodružství: Rybářské, myslivecké a lovecké trofeje podléhají přísným předpisům a často jsou zakázány, nehledě na to, zda jsou v odbaveném zavazadle, či nikoliv. Před cestou si ověřte přesné podmínky přepravy trofejí u příslušných úřadů. Nepodceňujte to, abyste si z dovolené nepřivezli jen pokutu. Vždy si před letem překontrolujte aktuální pravidla Ryanair, abyste předešli nepříjemnostem.

Co nesmí do odbaveného zavazadla?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří žádné zbraně, ani jejich imitace, výbušniny, hořlaviny (např. zapalovače, spreje na vlasy – ty patří do příručního!), nebezpečné chemické látky (např. ředidla, kyseliny), nože s čepelí delší než 6 cm (kromě tupých nožů na máslo apod.). Obranné spreje jsou striktně zakázány. Také se vyhněte tlakovým nádobám s plynem, jako jsou spreje na holení či nádobky s deodoranty. Důležité je si uvědomit, že i elektronika, jako jsou notebooky, mobily a fotoaparáty, se musí přepravovat s vyndanou baterií v odbaveném zavazadle. Pokud baterie nelze vyjmout, je nutné ji přepravovat v příručním zavazadle, ideálně v ochranném obalu. Vždy si před cestou ověřte aktuální předpisy letecké společnosti, jelikož se pravidla mohou mírně lišit.

Tip pro zkušené: Vždy si nechte rezervu místa v příručním zavazadle pro případ, že by se letecká společnost rozhodla nějaké předměty z vašeho odbaveného zavazadla z bezpečnostních důvodů vyjmout. Přednostně do příručního zavazadla patří léky, cennosti a důležité dokumenty.

Kam vyhodit prázdný deodorant?

Prázdný deodorant, stejně jako většina kosmetických obalů z plastu, patří do žlutého kontejneru na plasty. Z vlastní zkušenosti z cest po celém světě vím, že systém třídění odpadu se liší, ale recyklace plastů je stále častější. Není nutné obal důkladně vyplachovat – stačí ho vyhodit s uzávěrem, včetně pumpičky či rozprašovače. V některých zemích, například v Německu, se dokonce používají speciální systémy pro sběr obalů od kosmetických produktů, které zajišťují efektivnější recyklaci. Vždy se však vyplatí zkontrolovat místní předpisy o třídění odpadu, abyste se ujistili, že postupujete správně. Vím z praxe, že i zdánlivě malý deodorant může výrazně pomoci udržitelnosti, pokud je správně zrecyklován. Recyklací plastů šetříme zdroje a snižujeme množství odpadu na skládkách. Zvážit lze i nákup deodorantů s náhradními náplněmi, čímž se minimalizuje spotřeba obalů.

Kam zabalit deodorant do letadla?

Zabalit deodorant do letadla? Záleží na jeho konzistenci. Klasický tuhý deodorant? Žádný problém! Můžete ho bez obav vzít s sebou jak do příručního, tak do odbaveného zavazadla – zkušenost z desítek letišť po celém světě to potvrzuje. Neomezené množství, žádné stresující kontroly. Ale pozor! Deodoranty ve spreji či gelové varianty podléhají pravidlům o tekutinách. Zde platí striktní limit 100 ml na jeden kus a všechny lahvičky musí být v průhledném, uzavíratelném sáčku s objemem maximálně 1 litr. Tohle jsem si ověřil na mnoha letištních kontrolách, od rušných hubů v Asii po klidná letiště v Evropě. Nedodržení těchto pravidel může vést k zabavení deodorantu a zbytečným komplikacím před odletem. Doporučuji si vždy před cestou zkontrolovat aktuální pravidla dané letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit.

Co nemůžu do letadla?

Do zavazadel, které se odbavují do zavazadlového prostoru, rozhodně nepatří výbušniny, plyny (včetně sprejů na vlasy nad 200 ml!), hořlavé kapaliny (např. aceton, líh, benzín – i malé množství může být nebezpečné!), toxické a infekční látky (např. rtuťový teploměr, některé léky), radioaktivní materiál, peroxidy (např. v některých barvách na vlasy), žíraviny (např. kyseliny, louhy) a paliva. Z vlastní zkušenosti vím, že i zdánlivě neškodné předměty mohou způsobit problémy. Například některé léky na předpis vyžadují lékařský předpis i pro přepravu v letadle, a to i v originálním balení. Podobně je to s bateriemi – ty v příručním zavazadle musí být bezpečně chráněny před zkratem. V Asii jsem se například setkal s přísnější kontrolou potravin a kapalin, zatímco v Evropě je důraz spíše na ostré předměty. Vždy si proto před cestou ověřte kompletní seznam zakázaných a povolených předmětů u vaší letecké společnosti a na webových stránkách letiště, z kterého odlétáte a na které přilétáte. Nepodceňujte to, šetří to nervy a čas.

Nezapomeňte také, že i v příručním zavazadle platí omezení pro kapaliny (maximálně 100 ml na jeden obal, všechny obaly musí být v uzavíratelném průhledném sáčku). Tohle jsem se naučil po nepříjemné zkušenosti s konfiskovaným parfémkem na letišti v Dubaji.

Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?

Bezpečnostní kontrola na letišti se liší podle země, ale základní pravidla jsou podobná. Vždy sledujte pokyny personálu – to je klíč k hladkému průchodu. Kovové předměty (klíče, mince, pásky, hodinky, šperky, telefony, a dokonce i kovové spony na botách) by měly být vyjmuty z kapes a položeny do plastového boxu na rentgen. Stejně tak elektroniku (notebooky, tablety, větší telefony) a tekutiny a gely v množství nad 100 ml (uložené v průhledném plastovém sáčku s objemem maximálně 1 litr). V některých zemích vyžadují i vyjmutí obuvi, opasek a svršků. V Asii jsem například musel vyndat i léky a ukázat jejich obaly. V USA zase důkladně prohlíželi mé elektronické zařízení. Před cestou si proto ověřte specifická pravidla pro danou zemi a letiště, abyste předešli zdržení. Rychlost kontroly závisí také na vašem přístupu – rychlé a efektivní vybalení ušetří čas vám i ostatním.

Nezapomeňte, že větší předměty, které se nevejdou do boxu na rentgen (např. větší notebooky), je potřeba vyjmout a dát zvlášť k prohlídce.

Co neprojde letištní kontrolou?

Letištní kontrola je důkladná, proto si pečlivě připravte příruční zavazadlo. Zbraně jakéhokoli druhu, včetně replik a hraček, jsou absolutně zakázány. To zahrnuje střelné zbraně, praky, kuše, tasery, harpuny, ale i zdánlivě neškodné předměty jako plynové spreje (i obranné). Výbušniny a hořlaviny jsou samozřejmostí na seznamu zakázaných věcí – včetně pyrotechniky, a i zdánlivě nevinných zápalných prostředků (např. “silné” zapalovače). Chemické a toxické látky, jako jsou ředidla, kyseliny a některé léky (v závislosti na množství a druhu), vám cestu zkomplikují. Ostré a špičaté předměty, jako nůžky, šroubováky či nože (i malé kapesní), jsou problematické a často končí v kontejneru s konfiskovanými věcmi. Doporučuji se před cestou důkladně seznámit s pravidly konkrétního letiště a letecké společnosti, jelikož se požadavky mohou mírně lišit. Vždy je lepší být opatrný a zabalit pochybné předměty do zavazadla odbaveného do podpalubí.

Tip: Tekutiny v příručním zavazadle musí být v obalech do 100 ml a v uzavíratelném průhledném sáčku. I léky na předpis je vhodné mít v originálním balení s lékařským předpisem. Některé léky s vysokou koncentrací aktivních látek mohou být kontrolovány striktněji.

Co je povoleno v odbaveném zavazadle?

Do odbaveného zavazadla nacpeš prakticky cokoli, co se ti vejde a není nebezpečné. Sušené ovoce, tyčinky, ořechy – to je klasika na výlety, lehké a vydrží. Pečivo taky, ale pozor, může se zmačkat. Čokoláda a bonbony jsou fajn na dodání energie, ale v horku se roztaví.

Tekutiny nad 100 ml? Žádný problém v odbaveném zavazadlu! Vždycky si s sebou beru větší lahve s vodou, ale balím je pečlivě, aby se nerozlily. Je to těžší, ale ušetříš si peníze za drahé pití na cestách a víš, že máš dost tekutin. Dobré je vzít si i něco na první pomoc, třeba malou lékárničku. A pokud jdeš někam do divočiny, tak i tuhý alkohol na dezinfekci ran. Nezapomeň, že u letecké přepravy platí vždycky specifická pravidla – raději si je předem ověř!

Kam dát deodorant v letadle?

Deodoranty v letecké dopravě podléhají striktním pravidlům, která jsem potkal v desítkách zemí po celém světě. Vždy platí pravidlo 3-1-1: nádobka s deodorantem (a s jakýmkoli aerosolem) nesmí překročit 100 mililitrů (3,4 unce). To se týká jak příručního, tak odbaveného zavazadla. Důležité je, že všechny tekuté produkty, včetně deodorantu ve spreji, musí být zabaleny v jednom průhledném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr, který je snadno prohlednutelný. Tento sáček pak musíte předložit k bezpečnostní kontrole zvlášť. Nezapomínejte, že toto pravidlo se vztahuje na všechny druhy aerosolových deodorantů, včetně tyčinek s tlakovým rozprašovačem. V některých zemích se mohou pravidla mírně lišit, proto je vždy dobré si před letem ověřit aktuální předpisy letecké společnosti a letiště, ze kterého letíte.

Uvědomte si, že i když máte deodorant v tuhé formě (roll-on), může být v některých případech nutné ho předložit k prohlídce zvlášť. Některá letiště jsou přísnější než jiná, proto je lepší být připraven a mít vše v pořádku. Bezpečnostní kontroly se mohou protáhnout, proto se vyhněte zbytečným komplikacím a dodržujte všechna pravidla.

Co nepusti kontrola na palubu letadla?

Kontroly na palubě letadel se liší dle letecké společnosti a země, ale obecně platí přísná pravidla. Zapamatujte si, že i zdánlivě neškodné předměty, jako jehlice na pletení, malé nůžky, pilníky na nehty, plastové hračky tvaru zbraně, či dokonce vývrtky, mohou být zabaveny. Mnohé země mají navíc specifické restrikce – například v USA je přísně kontrolováno množství tekutin v příručním zavazadle (tzv. 3-1-1 rule). V Asii jsem se setkal s přísnějšími kontrolami elektroniky. Vždy si před cestou prohlédněte pravidla letecké společnosti, se kterou letíte a také informace na stránkách příslušného letiště. Nepodceňujte to! Nedodržení pravidel může vést k zpoždění, ztrátě předmětů a v extrémních případech i k právním problémům. Na některých letištích jsem zažil i kontrolu obsahu elektronických zařízení, proto doporučuji mít důležité soubory zálohovány v cloudu. Balení tekutin do uzavíratelných sáčků o objemu maximálně 100 ml je prakticky celosvětový standard. Nebojte se zeptat personálu letiště na případné nejasnosti – je to lepší, než riskovat problémy při kontrole.

Zapamatujte si: prevence je vždy lepší než následné řešení. Pár minut strávených prostudováním pravidel vám ušetří mnoho starostí během cesty.

Co nepatří do evakuačního zavazadla?

Kolik jídla si smím vzít na palubu letadla?

Kam dát parfém do letadla?

Parfém do letadla si vzít můžeš, ale pozor na objem! Lahvička nesmí překročit 100 ml a musí být v průhledném, uzavíratelném sáčku s ostatními tekutinami (max. 1 litr celkem). Tohle platí pro příruční zavazadlo.

Tipy zkušeného cestovatele:

  • Sáček si připrav doma, ušetříš čas na letišti.
  • Nezkoušej prostrčit větší lahvičku – bezpečnostní kontrola je nekompromisní.
  • Větší množství parfémů raději dej do odbaveného zavazadla, ale buď opatrný s křehkými věcmi.
  • Měj na paměti, že některé letecké společnosti mohou mít striktnější pravidla, proto si je předem ověř na jejich webových stránkách.
  • Vzpomínkový parfém z dovolené si raději kup až po návratu domů, ušetříš si tak starosti s transportem.

Co ještě patří do sáčku s tekutinami:

  • Gelové produkty (krémy, šampony, vlasové masky)
  • Pasty (zubní pasta)
  • Spreje (deodoranty, vlasové spreje)
  • Tekuté líčidla

Kam s deodorantem v letadle?

Deodorant v letadle? Žádný problém, ale platí pravidlo 3-1-1. To znamená max. 100 ml (3,4 unce) v lahvičce. Platí to pro příruční i odbavená zavazadla. Všechny tekutiny, včetně sprejů, musí být v průhledném sáčku na zip.

Tip pro zkušeného turistu: Místo spreje raději zkus pevný deodorant – žádné omezení objemu a žádný stres na letišti. Ušetříš místo v batohu a nebudeš se muset bát prohlídky. Kromě toho, pevný deodorant často vydrží déle a je šetrnější k životnímu prostředí.

Nezapomeň, že pravidla se mohou lišit dle letecké společnosti, takže vždycky mrkni na jejich stránky před odletem.

Kolik jídla si můžu vzít do letadla?

Takže, kolik jídla si můžete vzít do letadla? To je otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď, ale zkušený cestovatel vám poradí. Obecně platí, že si můžete vzít téměř cokoliv, co vám chutná, s výjimkou několika důležitých specifikací.

Pravidlo 100 ml se týká tekutin, a to i těch, které jsou součástí jídla. Zde je třeba opatrnosti. Hustá polévka v krabičce o objemu 200 ml vám problémy pravděpodobně nezpůsobí, ale smoothie v podobném balení už ano. Zde se zaměřte na to, co je tekuté – a co by mohlo uniknout a zničit vaše oblečení nebo majetku.

Co je vhodné vzít si s sebou:

  • Suchary, pečivo, sušenky – ideální volba, která vydrží a nezabere moc místa.
  • Ovoce a zelenina – jablko, banán, mrkev – ideální pro osvěžení.
  • Svačinové tyčinky – praktické a syté.
  • Sendviče – nezapomenutelné klasické jídlo, ale vyhněte se těm s nadměrně tekutými náplněmi.

Na co si dát pozor:

  • Tekuté potraviny nad 100 ml – jogurty, polévky, omáčky – je lepší je nechat doma, nebo si je koupit až po bezpečnostní kontrole.
  • Předpisy se mohou lišit – zkontrolujte si aktuální pravidla letecké společnosti a země, do které letíte.
  • Vůně – některé potraviny mají silnou vůni, která může obtěžovat spolucestující. Zvažte to před výběrem vašeho jídla.

Tip zkušeného cestovatele: Pokud máte pochybnosti, raději si dané jídlo neberte s sebou. Lépe je koupit si něco v letištním obchodě po kontrole. Ušetříte si tak nervy i potenciální problémy.

Jaké potraviny si mohu vzít na palubu letadla?

Jídlo do letadla pro aktivního turistu:

Pevné potraviny: Bez problémů si vezměte zeleninu (mrkev, jablko, rajčata – ideálně nakrájené na menší kousky), ovoce (banány, jablka, hrušky – pozor na šťávu!), pečivo (chleba, sušenky, placky – nejlépe zabalené), ořechy (energie na výlety!), tvrdé sýry (parmazán, čedar) a energetické tyčinky. Nezapomeňte na trvanlivost a praktické balení – ideálně do zip sáčků, aby se vám nic nerozsypalo v batohu.

Tekutiny: Tekutiny a polotekuté potraviny (jogurty, dresinky, omáčky, proteinové koktejly) musí být v nádobkách max. 100 ml a v průhledném, uzavíratelném sáčku. Tip: Místo velkého flakonu s vodou raději vezměte několik menších lahviček – jednu vypijete a zbytek nepotřebujete tahat.

Další tipy pro aktivního turistu:

  • Lehké a energeticky bohaté jídlo: Zaměřte se na potraviny, které poskytnou rychlou energii a zároveň nezatíží váš batoh.
  • Trvanlivost: Zkontrolujte datum spotřeby všech potravin.
  • Alergie: Pokud máte alergii, ujistěte se, že vaše jídlo neobsahuje alergeny.
  • Balení: Vše důkladně zabalte, abyste zabránili rozlití nebo rozmačkání potravin.
  • Předpisy se mohou měnit: Vždy si před letem ověřte aktuální pravidla letecké společnosti ohledně povolených potravin.

Příklady praktických jídel:

  • Ořechy a sušené ovoce
  • Energetické tyčinky
  • Placky s pomazánkou
  • Granola
  • Tvrdý sýr a krekry

Co vyndat na kontrolu na letišti?

Na letištní kontrole musíš vybalit všechno, co máš na sobě a v kapsách – jako zkušený turista to znáš. Nepodceňuj kovové věci: hodinky, náramky, opasek s kovovou sponou, mince… klidně i šroubovák z multitoolu, pokud ho máš v batohu. Boty s kovovou výztuhou někdy taky chtějí. Vždycky sundám bundu a čepici. Tip pro rychlou kontrolu: na všechna kovová zavazadla – karabiny, cepíny, mačky apod. – si připrav samostatnou tašku, abys je rychle vyndal. Ušetříš si frontu a nervy. Lítací doplňky, jako karabiny a další drobné kovové komponenty, dávej do průhledných ziplock sáčků. Zjednoduší to kontrolu a zabrání ztrátě.

Baterie z powerbanky a fotoaparátů vyndej z batohu a dej zvlášť. Vždycky je lepší být připravený a mít vše sbalené tak, aby kontrola proběhla co nejrychleji.

Nezapomeň na tekutiny – ty musí být v průhledném sáčku s objemem maximálně 100 ml. Praktický tip: používám znovupoužitelné, průhledné zip sáčky. Ušetříš planetu i peníze.

Co se stane kdyz zapnu rezim letadlo?

Zapnutím režimu Letadlo na Androidu se automaticky vypnou Wi-Fi a Bluetooth. To je skvělé pro delší lety, kde se chcete vyhnout rušení sítě a šetřit baterii. Můžete si ale nastavit výjimky, takže vám dál zůstanou aktivní například Bluetooth sluchátka pro poslech hudby nebo chytré hodinky pro sledování aktivity. V letadle samotném je používání mobilních dat i Wi-Fi často zakázáno, a režim Letadlo je proto povinný. Mimo letadlo je to praktické řešení, když chcete mít absolutní klid, nebo se chcete vyhnout nechtěnému připojení k sítím Wi-Fi. Pozor ale – GPS obvykle zůstává aktivní i v režimu Letadlo, takže se na mapu v navigaci můžete stále spolehnout (ale spotřeba baterie se zvýší). Přepínání režimu Letadlo je rychlé a snadné, takže se nemusíte bát ho používat i pro krátká období, kdy potřebujete minimalizovat používání bezdrátových technologií.

Co je pravidlo 3:1:1?

Pravidlo 3:1:1 pro tekutiny v příručním zavazadle je mezinárodní standard, s nímž jsem se setkal na desítkách letišť po celém světě. Zjednodušeně řečeno:

  • 3: Maximální objem jedné nádobky s tekutinou je 100 ml (3,4 unce). To se vztahuje na všechny tekutiny, pasty, gely, spreje, krémy, atp. Nezáleží na tom, zda je nádobka naplněna po okraj nebo jen zčásti – pokud překročí 100 ml, musí jít do odbaveného zavazadla.
  • 1: Všechny tekutiny musí být uloženy v jednom, průhledném, znovu uzavíratelném plastovém sáčku, typicky s objemem kolem jednoho litru. Sáček musí být zcela uzavřený a jeho obsah musí být snadno viditelný pro bezpečnostní kontrolu.
  • 1: Každý cestující smí mít pouze jeden takový sáček. Rodiny s dětmi se někdy potýkají s tímto pravidlem, proto je dobré si to ověřit předem na webu konkrétního letiště.

Důležité detaily z mých zkušeností:

  • Léky na předpis jsou zpravidla vyňaty z tohoto pravidla, ale je vhodné mít s sebou lékařský předpis a originální obaly. Vždy to ale nahlaste personálu bezpečnostní kontroly.
  • Tekutiny zakoupené v bezcelní zóně letiště po bezpečnostní kontrole jsou obvykle zabaleny do zapečetěných sáčků a mohou být přepravovány i mimo sáček 3:1:1. Udržujte je však v originálním zapečetěném obalu.
  • Pravidla se mohou mírně lišit v závislosti na letišti a zemi, proto je vždy nejlepší zkontrolovat si aktuální informace na webových stránkách konkrétního letiště, z něhož odlétáte, a/nebo letecké společnosti, s níž letíte.
Scroll to Top