Na dovolené v terénu zavařuji hlavně lehké a vydržící jídla. Ideální jsou husté zeleninové směsi s minimálním obsahem vody – třeba rajčata s paprikou a cibulí, nebo drcené fazole. Důležité je minimalizovat objem, takže se vyhýbám polévkovým vývarům. Maso zavařuji jen výjimečně, spíše v podobě sušených škvarků nebo trvanlivého salámu. Před zavařením důkladně sterilzuji sklenice v horké vodě. Místo klasického zavařování v hrnci, používám tlakový hrnec pro rychlejší a efektivnější sterilizaci, čímž se snižuje riziko zkažení. Pro lepší uchování je nutné dodržet správné poměry soli a octa. Vždycky si ověřím, že víčko sklenice perfektně těsní. Pro rychlou přípravu jídla na místě přidám pouze vařící vodu, případně instantní nudle nebo rýži. Důležitá je i váha – proto volím menší, ale pevnější sklenice.
Co se nesmí vyvézt z Řecka?
Řecko, kolébka civilizace, láká nejen svými plážemi, ale i bohatou historií. A právě proto je vývoz některých předmětů striktně zakázán. Nejviditelnější jsou antické artefakty: myslete na amfory, sošky, mince, keramiku – zkrátka vše, co by mohlo pocházet z dávných dob. Nejde jen o velké, okázalé exponáty v muzeích, ale i o zdánlivě nevýznamné úlomky. Pokuty za jejich neoprávněný vývoz jsou vysoké a věřte mi, nebudete chtít řešit nepříjemnosti s řeckými úřady na dovolené.
Dále je důležité si uvědomit omezení týkající se produktů z chráněných živočichů. To zahrnuje výrobky z kůže, kostí, korálů, slonoviny a podobně. I když se jedná o suvenýr “z pouličního stánku”, riskujete vysoké pokuty a problémy s celníky. Před nákupem si vždy ověřte původ zboží.
Pro lepší orientaci, co je a co není dovoleno vyvézt, doporučuji si před cestou prostudovat oficiální webové stránky řeckých celních úřadů. Z vlastní zkušenosti vím, že prevence je nejlepší lék.
- Zjednodušeně řečeno: Nevyvážejte nic, co vypadá starožitně, nebo co by mohlo pocházet z chráněných zvířat.
- Tip pro fandy historie: Fotografování antických artefaktů je skvělá alternativa k jejich vlastnictví. Máte tak skvělé vzpomínky a neporušujete zákon.
- Nepodceňujte to: Kontroly na letištích jsou důkladné. Nepříjemnosti se vyplatí předcházet.
Co ochutnat na Korfu?
Na Korfu ochutnáte skvělou tradiční řeckou kuchyni, ovšem s některými místními variacemi. Mořská štika s bramborovým pyré je klasika, ale doporučuji zkusit ji v malé taverně mimo hlavní turistické trasy – chuť je neporovnatelná! Vepřový guláš (souvlaki) je všudypřítomný a skvělý, ale pozor na pikantní varianty. Zapečené těstoviny s hovězím masem (pastitio) jsou výborné, ale často dost mastné. Úhoř – grilovaný nebo pečený – to je korfská specialita, kterou byste si neměli nechat ujít. Kromě úhoře stojí za vyzkoušení i další čerstvé mořské plody. Maso s těstovinami je obecné označení, pod kterým se skrývá řada variací, od jednoduchých až po velmi sofistikované. Taštičky z listového těsta plněné sýrem nebo špenátem (spanakopita, tyropita) jsou ideální jako předkrm nebo lehká svačina. Nebojte se experimentovat a ochutnejte i místní vína a olivový olej – kvalita je výborná.
Tip: Většina restaurací nabízí “denní menu” (menu tou imerou), které je cenově výhodnější a často obsahuje místní speciality.
Co navštívit na Corfu?
Korfu, zelený drahokam Iónského moře, nabízí nezapomenutelný zážitek. Pro ty, kteří hledají aktivní dovolenou, doporučuji Aqualand Corfu Water Park, skvělé místo pro rodiny s dětmi, ležící asi 5 km od města Korfu. Ale Korfu je mnohem víc než jen vodní atrakce.
Milovníci historie by neměli minout impozantní hrad Angelokastro (Andělský hrad), strážce ostrova s úchvatnými výhledy. Pro hlubší ponor do kultury navštivte Muzeum asijského umění Korfu – překvapivě bohatá sbírka, která svědčí o bohaté obchodní historii ostrova.
Pro romantické duše je ideální Canal d’Amour, kanál s dramatickými skalními útvary, který podle legendy slibuje věčnou lásku. Krásné pláže a klidnou atmosféru najdete v Palaiokastrítsa, oblíbeném letovisku s tyrkysovou vodou. Pro náročnější turisty doporučuji výstup na horu Pantokrator, nejvyšší vrchol ostrova s panoramatickým výhledem na celé Korfu a Iónské moře.
K fascinujícím přírodním krásám patří Pontikonissi (Myší ostrov), malý ostrůvek s malebným klášterem, a jezero Korission, chráněná oblast s unikátní flórou a faunou. Doporučuji si prozkoumat různé části ostrova, abyste si užili jeho rozmanitost.
- Tip pro plánování: Pronajměte si auto, abyste se snadno dostali ke všem zajímavostem. Dopravní spojení je sice dostupné, ale auto vám nabídne větší flexibilitu.
- Nezapomeňte: Vezměte si pohodlnou obuv na výlety do hor a dostatek opalovacího krému.
- Aqualand Corfu Water Park
- Hrad Angelokastro
- Muzeum asijského umění Korfu
- Canal d’Amour
- Palaiokastrítsa
- Hora Pantokrator
- Pontikonissi
- Jezero Korission
Jak ušetřit na dovolenou?
Na dovolenou, ať už je to trek po Vysokých Tatrách, cyklovýlet po Moravě, nebo expedice do hor, začněte šetřit co nejdříve! Čím dříve, tím lépe. Můžete si tak dovolit i náročnější výpravy, a nemusíte se stresovat s posledními korunami. Plánujte dopředu a rozložte si úspory na celé období, třeba i celý rok.
Vyplatí se hledat levnější alternativy ubytování – kempování, hostely, nebo sdílené apartmány. Výrazně ušetříte na stravě, pokud si budete sami vařit. Investice do kvalitního turistického vybavení se vyplatí dlouhodobě. Používejte mapy a plány tras, abyste se vyhnuli zbytečným nákladům na taxi či záchranáře. Sledujte akční nabídky na letenky a dopravu. Flexibilita v termínech dovolené vám pomůže najít ty nejvýhodnější ceny.
Nepodceňujte důležitost pojištění a zvažte i cestovní pojištění s asistenční službou pro aktivní sporty. Připravte si seznam nezbytných věcí a vyhněte se impulsivním nákupům na místě. Využívejte slevy a bonusy pro držitele karet a členy turistických klubů.
Nebojte se kombinovat různé druhy dopravy – vlakem na místo, a pak už jen pěšky nebo na kole.
Která část Korfu je nejhezčí?
Korfu, ostrov smaragdů a azurového moře, nabízí nepřeberné množství krásných zákoutí. Nicméně, pokud se ptáte na to nejhezčí, jednoznačně vyhrává Paleokastritsa. Tento titul si právem zaslouží, i přes nemalý nápor turistů. Exotické jméno slibuje něco výjimečného a skutečnost předčí i ta nejdivočejší očekávání.
Charakteristické je členité a skalnaté pobřeží, protkávané drobnými zelenými ostrůvky. Ty vytvářejí malebné zátoky s vodou, jejíž barva se blíží karibskému ideálu. Pro milovníky vodních sportů je to ráj – šnorchlování a potápění odhalují fascinující podmořský svět.
Co byste neměli minout:
- Pláže: Paleokastritsa nabízí několik nádherných pláží, od písečných až po oblázkové. Nejznámější je hlavní pláž s pískem a pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi.
- Klášter Panagia Vlachernas: Malebný klášter na malém poloostrově, s úchvatnými výhledy na záliv.
- Loďky: Prozkoumejte skryté zátoky a jeskyně z mořské perspektivy. Mnoho lodí nabízí výlety s možností koupání v odlehlých zátokách.
- Restaurace: Ochutnejte tradiční řeckou kuchyni v jedné z mnoha taveren s výhledem na moře. Čerstvé mořské plody jsou zde samozřejmostí.
Doporučuji rezervovat si ubytování s předstihem, zvláště v hlavní sezóně. Paleokastritsa je oblíbená destinace a dostupnost ubytování se může rychle vyčerpat.
Plánujte si dostatek času na prozkoumání všech krás tohoto jedinečného místa. Paleokastritsa je víc než jen pěkná pláž; je to zážitek, který si budete dlouho pamatovat.
Jaká část Korfu je nejhezčí?
Paleokastritsa na Korfu – to není jen fráze, ale skutečná perla Iónského moře. Desítky navštívených destinací mi potvrdily, že označení „nejhezčí místo na Korfu“ je naprosto zasloužené. I přes turistický ruch, který je zde samozřejmě patrný, si Paleokastritsa zachovává své kouzlo. Exotické jméno slibuje neobyčejný zážitek a to se skutečně naplní. Členité pobřeží, protkávané skalnatými útesy a drobnými zelenými ostrůvky, vytváří dechberoucí scenérii. Křišťálově čistá voda, která se pyšní karibskou modří, láká k koupání i šnorchlování. Objevte skryté zátoky, pronikněte do jeskyní, a nechte se okouzlit fascinujícím podmořským světem. Doporučuji návštěvu kláštera Panagia Paleokastritsa, který se tyčí nad zátokou a nabízí úchvatný výhled. Pro ty, kteří hledají aktivnější dovolenou, jsou tu možnosti vodních sportů, pěší túry po okolních kopcích a výlety lodí k okolním ostrůvkům. Paleokastritsa není jen krásná pláž, je to komplexní zážitek, který vám zaručí nezapomenutelnou dovolenou. Její krása je srovnatelná s mnoha tropickými ráji, které jsem měl možnost navštívit, a to je pro Řecko, potažmo Korfu, unikátní a cenné.
Kolik stojí v Řecku oběd?
Cena oběda v Řecku se značně liší v závislosti na lokalitě a typu restaurace. V turistických centrech velkých měst jako Athény či Soluň očekávejte za hlavní chod v restauraci 15–20 EUR. To zahrnuje typická řecká jídla jako souvlaki, gyros nebo moussaka. Mimo hlavní turistické trasy, v menších tavernách, zejména v menších vesnicích, se cena sníží na 10–15 EUR, a někdy i méně. Za skvělé a autentické zážitky doporučuji vyhledat rodinné taverny, kde se často podávají i denní menu (μεσημεριανό) za ještě nižší ceny. Výbornou a levnější alternativou jsou pak místní trhy, kde si můžete koupit čerstvé suroviny a připravit si jídlo sami, nebo si dát rychlý a chutný oběd z pouličních stánků s gyrosem či souvlakim, kde se ceny pohybují okolo 5-8 EUR. Nezapomeňte na nápoje – voda z kohoutku je pitná, ale za lahev minerálky zaplatíte kolem 2 EUR. Alkohol, jako je pivo nebo víno, pak stojí v průměru 3-5 EUR za sklenici.
Pro ušetření peněz doporučuji se vyhnout restauracím v bezprostřední blízkosti známých památek a turistických atrakcí. Cena tam bývá výrazně vyšší. Ať už si vyberete jakoukoli variantu, ochutnávka tradiční řecké kuchyně je vždy nezapomenutelným zážitkem.
Kolik peněz s sebou do Řecka?
Kolik peněz na Řecko? Sto euro na osobu by mělo v pohodě stačit na základní výdaje, ale záleží samozřejmě na délce pobytu a vašich nárocích. Platby kartou jsou zde běžné, zvláště ve větších městech a turistických centrech. Ale nebojte se, hotovost se vám bude hodit!
Hotovost je králem na trzích, kde objevíte autentické řecké produkty a často se s ní lépe obchoduje. Malé rodinné taverny a kafenia ji taky preferují. Na některých menších ostrovech nebo v odlehlých vesničkách je hotovost dokonce nezbytností. Počítejte s ní i na spropitné (cca 10%), dopravu místní autobusovou dopravou a vstupy do některých méně turisticky propagovaných památek, které karty nepřijímají.
Tip pro zkušené: Vyměňte si eura předem v České republice, kurzy jsou zpravidla výhodnější než na řeckých letištích a v bankách. Nebojte se používat i menší bankovky a mince, usnadní vám to placení drobných nákupů.
Doplňující informace: Ceny v Řecku jsou poměrně rozmanité, od těch turistických až po lokální. Ubytování, letenky a větší výlety počítejte zvlášť. S trochou plánování a chytrého hospodaření si tak užijete Řecko i s omezeným rozpočtem.
Co si sbalit do stanu?
Balení na cyklovýlet pod stanem? Základem je samozřejmě spolehlivé vybavení. Po desítkách zemí, které jsem procestoval, vím, že lehkost je klíčová. Zapomenout na zbytečné kilogramy znamená více energie na objevování.
Co tedy sbalit?
- Kolo a jeho příslušenství: Kvalitní nosiče a cyklobrašny (vždycky sázejte na kvalitu, ušetří vám to spoustu starostí). Nepodceňujte kvalitní zámek – kola mizí i v těch nejneočekávanějších koutech světa.
- Stan: Ultralehký je nutnost. Vyzkoušel jsem jich stovky a vím, že investice do kvality se vyplatí. V Brazílii jsem spal ve stanu za bouřky a díky kvalitnímu materiálu jsem zůstal suchý. V Nepálu jsem ocenil jeho malý objem.
- Spacák: Volte podle ročního období a klimatických podmínek dané lokality. Vždycky je lepší mít o něco teplejší spacák, než riskovat prochladnutí.
- Osvětlení: Spolehlivá čelovka s náhradními bateriemi je nezbytností. Dobré světlo vám umožní orientaci v terénu a bezpečnost v noci. V deštných pralesech Jižní Ameriky jsem si to velmi uvědomil.
- Oblečení: Helma je samozřejmostí, kvalitní cyklistické brýle chrání před větrem, hmyzem a sluncem. Rukavice jsou nepostradatelné pro pohodlí a ochranu před otřesy. Návleky na ruce a nohy – nezbytné v proměnlivém počasí. Lehká, nepromokavá bunda by měla být vždy po ruce. Vždycky sbalte vrstvy oblečení pro různé klimatické podmínky. V Himalájích jsem si to ověřil na vlastní kůži.
Důležité detaily:
- Náhradní duše a pumpička: Základní sada pro opravu defektu. V poušti Gobi jsem si to velmi rychle uvědomil.
- Multifunkční nástroj: Pro drobné opravy kola a další nezbytnosti.
- Mapa a kompas/GPS: Orientace v terénu je klíčová. V horách Jižní Ameriky mi to zachránilo život.
- Lékařská souprava: Nepodceňujte ji. Základní léky na bolest, dezinfekce, náplasti atd. V Africe jsem si to ověřil.
- Dostatek vody a potravin: Plánujte trasu s ohledem na dostupnost zásob. V australské poušti jsem se naučil, jak důležité je plánování.
Co se nesmí v Řecku?
Řecko, země bohů a slunce, nabízí nezapomenutelný zážitek, ale i zde platí pravidla slušného chování. Abyste si dovolenou opravdu užili a předešli nepříjemnostem, vyhněte se následujícímu:
Tempo: Zapomente na spěch. „Chápajte,“ jak by řekli Řekové. Vychutnejte si pomalý rytmus života, ochutnejte kávu v kavárně a pozorujte místní. Spěch vám jen zkazí dojem.
Toalety: Toto je zásadní bod. V mnoha, zejména starších, budovách se toaletní papír nesmí spláchnout. Vždy ho vyhoďte do připraveného koše vedle toalety. Nedodržení tohoto pravidla může vést k ucpání kanalizace.
Gestá: Řecká kultura má své specifické zvyklosti. Gestum „OK“, tvořené spojením palce a ukazováku do kruhu, se zde vnímá jako urážka. Lepší se vyhnout gestům obecně a raději komunikovat slovy.
Oblečení v chrámech a klášterech: Při návštěvě svatých míst je vhodné se oblékat slušivě a s úctou. Odhalená ramena a kolena jsou nežádoucí. Vezměte si s sebou šátek nebo šálu, abyste se v případě potřeby mohli přikrýt. V některých místech je dokonce vyžadováno delší sukně pro ženy.
Voda: Řecko je země s omezenými vodními zdroji. Šetřete vodou, sprchujte se krátce a neplýtvejte. V hotelech a některých restauracích se setkáte s omezeným či opakovaným plněním sklenic vodou – to není projev neúcty, ale snaha o šetrné hospodaření s vodou.
Doplňující informace:
- Naučte se alespoň několik základních řeckých frází. Místní ocení vaši snahu o komunikaci v jejich jazyce.
- Buďte ohleduplní k místní kultuře a zvykům. Všímejte si detailů a nechte se okouzlit krásou Řecka.
- Ujasněte si ceny předem, zvláště v turistických oblastech. Někteří prodejci se mohou snažit turisty “ošidit”.
Jak ušetřit za dovolenou?
Ceny dovolené šplhají vzhůru, ať už doma, nebo v zahraničí. Zde je pár tipů od někoho, kdo procestoval desítky zemí, jak ušetřit:
Vyhněte se cestovním kancelářím: Sestavte si cestu sami. Je to sice náročnější, ale úspora je markantní. Prozkoumejte alternativy ubytování – Airbnb často nabízí levnější a autentičtější zážitky než hotely. Lokální doprava bývá levnější než taxi a pronájem auta, zkuste autobusy nebo vlaky, a objevíte tak i skryté krásy. Plánujte dopředu a rezervujte si letenky a ubytování včas, ceny se dramaticky mění.
Využijte zaměstnanecké benefity: Pokud máte možnost, neváhejte s nimi. Ubytování či cestovní pojištění hrazené zaměstnavatelem představuje významnou úsporu.
Srovnávače cen: Nejsou jen na letenky! Používejte je i na hotely, pronájem aut a další služby. Zvažte i méně známé vyhledávače, objevíte tak skryté nabídky.
Flexibilita je klíčem: Cestujte mimo hlavní sezónu. Letenky a ubytování jsou podstatně levnější. Buďte flexibilní i s daty odletu a příletu – i posun o den či dva může znamenat výrazný rozdíl v ceně.
Levné jídlo: Vyhýbejte se turistickým restauracím. Lokální trhy a menší rodinné podniky nabízejí chutné jídlo za zlomek ceny. Uvařte si sami, pokud máte k dispozici kuchyňku.
Cestovní pojištění: Nepodceňujte ho! Srovnejte si nabídky a vyberte si variantu s odpovídající úrovní krytí, ne vždycky nejdražší znamená nejlepší.
Zkuste alternativní dopravu: BlaBlaCar, autobusové společnosti, vlaky – často nabízejí levnější alternativy k letecké dopravě, zvláště na kratší vzdálenosti.
Balení: Cestujte s lehkým batohem, zamezíte tak poplatkům za nadváhu u leteckých společností.
Odkud se nesmí vozit mušle?
Dovoz mušlí a korálů je striktně regulován, a to nejen z Egypta. Mnoho zemí má přísná omezení, týkající se nejen živých, ale i mrtvých exemplářů. V Egyptě je zákaz přísný, a to i pro prázdné mušle a vyplavené korály. Důvod je prostý – i po smrti hrají v ekosystému důležitou roli, ať už jako úkryt pro menší organismy, nebo jako součást potravního řetězce. Obchod s nimi podporuje nelegální sběr, který devastuje mořské ekosystémy. Podobná omezení se týkají například i Karibiku, kde je chráněno mnoho druhů korálů a měkkýšů. V Indonésii hrozí za nelegální sběr vysoké pokuty. Před cestou do jakékoli exotické destinace se vždy informujte o místních předpisech týkajících se dovozu mořských suvenýrů. Pamatujte, že fotografie je krásná a trvalá vzpomínka, která neublíží životnímu prostředí. Lepší než mušle v kufru je zážitek v paměti.
Kolik peněz si vzít do Řecka?
Pro týdenní pobyt bych doporučil minimálně 500 EUR pro skromnější cestovatele a 1000 EUR a více pro ty, co si chtějí dopřát komfortnější dovolenou. Tyto částky jsou pouze odhady a záleží na vašich preferencích. Před cestou si vytvořte detailní rozpočet, abyste měli přehled o vašich výdajích a vyhnuli se nepříjemným překvapením.
Co nesmim zapomenout na dovolenou?
5 věcí, na které nesmíte zapomenout (pro aktivního turistu):
Dokumenty: Platný cestovní pas/občanský průkaz (pro děti samostatně!), letenky/jízdenky, cestovní pojištění (s rozšířením pro sporty!), potvrzení o rezervaci ubytování, případně turistické mapy a itinerář trasy. Nezapomeňte na kopie důležitých dokumentů uložené zvlášť od originálů – třeba v cloudu.
Finance: Dostatek hotovosti v místní měně (vždy mít zálohu!), kreditní/debetové karty, informace o povoleném limitu a telefonním čísle banky pro případ zablokování.
Zdraví: Léky na předpis s receptem a dostatečnou zásobou, základní lékárnička s obvazy, náplastmi, dezinfekcí, léky proti bolesti, průjmu a nevolnosti. Pro aktivní sporty – doplňující léky na bolest svalů, případně repelent proti hmyzu a krém na opalování s vysokým faktorem.
Výbava: V závislosti na aktivitě: batoh s dostatečnou kapacitou a pohodlným nošením, funkční oblečení a obuv pro dané počasí a terén (včetně náhradního oblečení), čelovka, multifunkční nůž, mapa a kompas (nebo GPS navigace s dostatečnou baterií a nabitým powerbankou), sluneční brýle, kšiltovka.
Bezpečnost: Nouzový kontakt (uveďte na více místech – telefonní číslo, email), osobní bezpečnostní píšťalka, malá první pomoc pro turistické zranění. Informujte se o bezpečnosti v dané oblasti a dodržujte pokyny.
Jak je draho na Korfu?
Ceny na Korfu? Záleží, kam se vydáte. Obecně se dají ceny srovnat s Českem, ale v turistických centrech počítejte s vyššími cenami, někdy i o třetinu. Mimo hlavní turistické trasy ušetříte. Za oběd v typické taverně si připravte 100-200 Kč, záleží na jídle a lokalitě. Tip pro šetřivé: vyzkoušejte místní “souvlaki” – grilované maso v pitě – skvělé a levné. Alkohol: místní víno je výborné a cenově dostupnější než importované. Doprava: autobusová doprava je levná a spolehlivá, pronájem auta se vyplatí, chcete-li prozkoumat ostrov do hloubky. Ubytování: ceny ubytování se liší podle sezóny a typu ubytování, od levných apartmánů až po luxusní hotely. Doporučuji rezervovat předem, zejména v hlavní sezóně. Trhy: na místních trzích najdete čerstvé ovoce, zeleninu a olivový olej za skvělé ceny.
Nezapomínejte: ceny se mohou lišit v závislosti na sezóně a poptávce. Vždy je dobré si ceny předem ověřit.