Co snižuje cenu nemovitosti? To je otázka, na kterou odpovídám s letitými zkušenostmi z cestování po světě a s pozorováním realitních trhů v různých zemích. Typ nemovitosti – starší vila na prestižní adrese může být levnější než moderní panelák v méně atraktivní lokalitě, ale záleží na individuálním vnímání. V Římě například najdete nádherné historické byty za relativně nízkou cenu, na rozdíl od nových apartmánů s výhledem na Koloseum. Sezóna – podobně jako u cestování, i ceny nemovitostí se liší v závislosti na ročním období. V létě je poptávka obecně vyšší, a tedy i ceny. Regionální situace – pokud se v daném regionu nachází například opuštěný důl nebo znečištěná řeka, cena nemovitostí v okolí klesá, na rozdíl od oblastí s rozvíjející se turistikou, jako například pobřeží Algarve v Portugalsku, kde ceny neustále stoupají. Inflace – vysoká inflace snižuje kupní sílu a tím i poptávku po nemovitostech. Ekonomická situace – v dobách ekonomické krize se ceny nemovitostí snižují, podobně jako jsem viděl v Řecku po finanční krizi z roku 2008. Třída bytového komplexu – luxusní byty mají vyšší cenu, zatímco starší bytovky s nedostatečnou údržbou jsou levnější. Plocha – menší byty jsou levnější než větší. Lokalita – největší vliv na cenu má poloha. Byt v centru Prahy bude dražší než byt na periferii, a to i když je velikost a stav podobný. Vždy je dobré si uvědomit, že i “klidná” vesnice v krásné přírodě může být vzdálena od klíčových služeb, a tím pádem levnější.
Jsou byty bezpečnější?
Byty jsou obecně bezpečnější než samostatně stojící domy, a to díky dodatečným bezpečnostním prvkům. Mnoho bytových domů disponuje systémy kontroly vstupu, podobně jako zabezpečené turistické chaty v horách – myslete na kľúče, čipy či kódy. To ale není všechno!
Další plusové body bytů:
- Kamerový systém: Podobně jako u sledovaných turistických tras, kamery odrazují zloděje. V bytovém domě máte větší šanci, že vaše aktivita bude zaznamenána.
- Sousedi: V bytovém domě máte více “spolulezců” než v odlehlém domě. Čím více očí, tím menší šance na nepozorovaný průnik.
- Blízkost k dalším lidem: V případě nouze je v bytovém domě větší pravděpodobnost, že někdo uslyší váš výkřik o pomoc, než v odlehlém domě.
Nicméně, nepodceňujte bezpečnostní opatření ani v bytě!
- Zamykejte dveře a okna, i když odcházíte jen na chvíli. To platí i v horách, kde se nezdá být nebezpečí.
- Nepoužívejte snadno uhodnutelné kódy či hesla k zabezpečení.
- Informujte se o bezpečnostních postupech v bytovém domě a respektujte je. Stejně jako byste respektovali pokyny na turistické trase.
Jak koupit byt bez rizika?
Koupě bytu na sekundárním trhu? Dobrodružství s potenciálem pro nečekané zvraty, podobně jako výprava do neprobádaných končin. Abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením, jako je ztracený majetek v džungli byrokratických formalit, řiďte se osvědčenými postupy. Nejdříve si ověřte, zda prodávající skutečně vlastní byt – to je jako zkontrolovat si mapu před cestou. Důkladně si prověřte jeho totožnost a historii – podobně jako byste si před setkáním s místními zjišťovali kulturní zvyklosti. Pak pečlivě prozkoumejte veškeré dokumenty k bytu a zjistěte, kdo v něm je hlášen k trvalému pobytu, aby se vám nestalo, že narazíte na nečekané „obyvatele“. Důkladně prověřte legálnost dispozice – to je jako zkontrolovat, zda váš cíl není zakázanou zónou. Zjistěte, zda na bytě nevisí dluhy, abyste se vyhnuli nepříjemným finančním „pastičkám“. Cena v kupní smlouvě by neměla být uměle snižována, jinak se ocitnete v podobné situaci, jako kdybyste podcenili množství potřebných zásob na dlouhou cestu. A nakonec, vyhněte se obchodům s bankrotci, je to jako vyhýbat se bouři na moři. Obezřetnost je v tomto případě klíčem k úspěchu, podobně jako důkladná příprava na každou cestu.
Kdy klesnou ceny nemovitostí?
Předpovědi cen nemovitostí jsou jako počasí – těžko předvídatelné. Nicméně, slyšel jsem z ruských zdrojů, že v roce 2025 by se ceny bytů mohly propadnout o 20–30% oproti roku 2024. To mi připomíná situaci v Řecku po krizi, kde ceny klesaly podobným tempem, i když tam to trvalo déle. Důvodem poklesu v Rusku by mělo být podle profesora Sergeje Zajnullina z univerzity Synergie spíše než jenom ekonomický propad, také zhoršená kupní síla a celková nejistota na trhu. Je ovšem důležité si uvědomit, že se jedná o pouhou předpověď a skutečnost se může lišit. Lokální faktory, jako je například dostupnost hypoték nebo stavební aktivita, mohou situaci ovlivnit. Dobrým příkladem z mé vlastní cestovatelské zkušenosti je například Istanbul, kde ceny nemovitostí kolísaly v závislosti na politických událostech a ekonomických cyklech. Podobné je to i s Barcelonou, kde vliv turismu na ceny nemovitostí je značný. Před investicí do nemovitostí v Rusku je proto nutné provést důkladný průzkum trhu a zvážit všechna rizika.
Co zvyšuje cenu bytu?
Cena bytu se odvíjí od mnoha faktorů, které by znalý cestovatel okamžitě rozpoznal. Prestižní lokalita, to je jako najít skrytý klenot v mapě – často znamená klid, ale i vyšší ceny. Stejně jako u exkluzivních hotelů, i zde hraje roli dostupnost. Blízkost metra? To je letenka na rychlé cestování po městě, zrychlující tempo života a navyšující cenu. Parkování? Jako nalezení perfektního místa na parkování v přeplněném městě – vzácné a drahé. Rozvinutá infrastruktura – školy, obchody, lékaři – to je jako objevování zajímavých míst na cestách: čím více, tím lépe. Ale i zde je potřeba opatrnosti, někdy příliš velká koncentrace turistických atrakcí znehodnocuje okolí. Ekologie a blízkost zeleně? To je jako objevování nedotčené přírody uprostřed ruchu města – neocenitelný klid a zdraví, které se odráží v ceně. Myslete na to, že kvalita života, podobně jako u cestování, se odráží v ceně – čím lepší komfort a dostupnost, tím vyšší cena.
Kvalita stavebních materiálů a moderní technologie v bytě – jako vybavení luxusního hotelu, je dalším faktorem ovlivňujícím cenu. A nakonec, velikost bytu a jeho dispozice – podobně jako výběr pokoje v hotelu, hraje klíčovou roli v celkové ceně.
Jaká jsou rizika při koupi bytu z druhé ruky?
Sedm běžných rizik při koupi bytu na sekundárním trhu – zkušenost cestovatele mi napovídá, že je potřeba být stejně obezřetný při koupi nemovitosti, jako při výběru ubytování v neznámé zemi. Představte si, že investujete do „cestování“ na mnoho let dopředu! Zde jsou důležité aspekty:
- Nedělení dětí v majetku: Stejně jako u cestování s rodinou, je potřeba mít jasno o všech “spolucestujících”. Nezapomeňte ověřit, zda jsou veškerá práva dětí ohledně vlastnictví bytu vypořádána. Problémy s dědictvím mohou zkomplikovat váš “výlet” na dlouhá léta.
- Přítomnost osob, které se neúčastnily privatizace: Představte si, že se objeví “nečekaný spolucestující” na vaší cestě za bydlením. Zkontrolujte, zda v bytě nebydlí někdo, kdo by mohl mít nárok na jeho užívání, a to i přesto, že není uveden v listinách o vlastnictví.
- Bankrot prodávajícího: Jako u letenek, i u nemovitostí existuje riziko nečekaných problémů. Pokud je prodávající v insolvenci, může to ovlivnit platnost prodeje. Zkontrolujte jeho finanční situaci.
- Porušená práva dědiců: Podobně jako nečekané problémy s vízy, i nejasnosti s dědictvím mohou zkomplikovat vaši cestu k vlastnímu bytu. Ověřte si, zda prodávající má skutečné právo byt prodat.
- Častá změna vlastníků: Stejně jako hotel s vysokou fluktuací hostů, i byt s mnoha předchozími majiteli může skrývat skryté problémy. Časté změny majitelů by měly vzbudit vaši ostražitost.
- Prodej na základě plné moci: Důvěřujte, ale prověřujte! Plná moc může být zneužita. Zkontrolujte důkladně platnost a rozsah plné moci.
Důležité: Před koupí bytu na sekundárním trhu vždy využijte služeb odborníka, například advokáta specializujícího se na nemovitosti. Je to jako mít zkušeného průvodce na cestách, který vám pomůže vyhnout se nebezpečím a zajistí vám bezpečný a hladký “přílet” do vašeho nového domova.
Proč jsou teď byty tak drahé?
Představte si to jako výstup na nejvyšší vrchol – čím výše chcete vystoupat, tím je cesta náročnější a strmější. Podobně je to s cenami bytů. Hlavní příčina vysokých cen tkví v nerovnováze mezi poptávkou a nabídkou. Ve velkých městech je poptávka po bydlení jako dav horolezců na úpatí hory – obrovský, neustále rostoucí. Nabídka dostupných bytů je ale omezená, jako úzká, skalnatá stezka na vrchol. Tento nedostatek volných “míst na vrcholu” zvyšuje ceny, protože každý chce ten nejlepší výhled (byt) a je ochoten za něj zaplatit víc. K omezené nabídce přispívá pomalé tempo výstavby nových bytů, podobně jako pomalé tempo budování nové turistické infrastruktury, zatímco počet turistů (zájemců o bydlení) stále roste. V důsledku toho se ceny šplhají do závratných výšek, jako by se jednalo o náročný výstup na K2.
Na kterých patrech je nebezpečné bydlet?
Na extrémně vysokých patrech, řekněme od 25. výše, to není žádná procházka růžovým sadem. Vibrace budovy ve větru jsou tam citelně silnější, než v nižších patrech – představte si to jako lehké, ale permanentní otřesy, srovnatelné s pobytem v horském stanu během bouře. A ten tlak vzduchu? Znatelně nižší, skoro jako v horách ve výšce několika stovek metrů. To může ovlivnit spánek, a dokonce i dýchání, podobně jako u aklimatizace na vysokohorské túře. A rychlý výtah? To už je adrenalinový zážitek sám o sobě – prudké zrychlení a zpomalení si vyzkoušejte raději v lanovce na nějaké sjezdovce, než v obytném domě. V podstatě, život na takových patrech je extrémní sport pro sebevědomé jedince s dobrou fyzickou kondicí, zkušeností s výkyvy počasí a odolností vůči stresu.
Které patro v bytě je nejbezpečnější k bydlení?
Nejbezpečnější patro v bytě? Z mého pohledu zkušeného cestovatele, kde jsem viděl leccos, je to jednoznačně nejvyšší. Nahoře jste prostě v bezpečí. Méně lidí se tam pohybuje, což snižuje riziko náhodných incidentů. Zloději se raději zaměří na snadnější cíle v nižších patrech.
Zvažte toto:
- Omezený přístup: Méně lidí kolem znamená méně příležitostí pro zloděje nebo vetřelce.
- Výhled: Lepší výhled na okolí vám umožní včas si všimnout podezřelých aktivit.
Nicméně, i nahoře je potřeba opatrnost:
- Bezpečnostní dveře a okna: Investice do kvalitních bezpečnostních prvků je nezbytná, ať už bydlíte nahoře nebo dole.
- Střešní vchod: Zkontrolujte stav střešního vchodu a jeho zabezpečení.
- Sousedé: Dobří sousedé jsou v každé výšce důležití. Vzájemná pomoc a bdělost zvyšují bezpečnost.
Závěrem: Nejvyšší patro nabízí zvýšenou bezpečnost, ale není to záruka. Komplexní přístup k bezpečnosti je klíčový, bez ohledu na to, v jakém patře bydlíte.
Jaké jsou nevýhody přízemního bytu v panelovém domě z dob socialismu?
Bydlení v přízemí chruščovky má svá specifika, která by se dala přirovnat k pobytu v turistickém kempu s omezeným komfortem. Hluk z ulice je výraznější, podobně jako v stanu u frekventované cesty. Prašnost je vyšší, připomíná suché africké stepi. Výhled z okna bývá omezený, často na zeď domu nebo parkoviště – jako pohled z okna vlakového kupé. Bezpečnostní mříže na oknech jsou nutností, podobně jako zámek na stanu v divočině. Vlhko a pachy z podzemí jsou nepříjemné, srovnatelné s vlhkým vzduchem ve špatně větraném jeskynním systému. Soukromí je minimální – jako na přeplněném pláži. A konečně, nedostatek světla, připomínající pobyt v hlubokém lese. Pro někoho může být toto prostředí specificky atraktivní, podobně jako dobrodružný trek, ale pro většinu je to spíše kompromis.
Jaká jsou úskalí při koupi bytu z druhé ruky?
Kupujete nemovitost na sekundárním trhu? Připravte se na dobrodružství plné překvapení, některá příjemná, jiná méně. Jako zkušený cestovatel po neklidných vodách realitního trhu vám radím ostražitost. Naše mapa skrytých úskalí zahrnuje:
- Falešné plné moci: Někteří “prodávající” operují s dokumenty pochybného původu. Představte si, že objevíte, že vaše nová vila je vlastně majetkem někoho jiného! Před podpisem kupní smlouvy důkladně prověřte veškerou dokumentaci, ideálně s pomocí právního zástupce. Zde se vyplatí investovat do zkušeného průvodce – advokáta specializujícího se na nemovitosti.
- Černí makléři: Tito piráti realitního světa často loví v kalných vodách. Oběťmi se stávají osamělí senioři, osoby závislé na alkoholu či drogách a sirotci. Buďte opatrní, důvěřujte jen prověřeným a renomovaným realitním kancelářím.
- Nezákonná privatizace: Zde se ocitnete na nebezpečném území. Představte si, že investujete do nemovitosti, která je ve skutečnosti stále ve vlastnictví státu! Thoroughní prověření historie nemovitosti je nutností. Nepřestávejte se ptát, pátrejte po stopách, až odhalíte celou pravdu.
- Nesouhlasný prodej: Objevte, že vlastník nemovitosti má tajného spojence – manžela/manželku, která s prodejem nesouhlasí. To může vést k soudním sporům a ztrátě investice. Je nutné získat souhlas všech spoluvlastníků.
- Nezapočtené dědictví: Na mapě se objeví nečekaný dědic, který se náhle přihlásí o svůj podíl na nemovitosti. Opět – důkladná prověrka dědického řízení je klíčová.
- Dluhy na energiích a vodě: Nenechte se zaskočit vysokými dluhy předchozího vlastníka. Požádejte o aktuální vyúčtování energií a vodného a stočného. Někdy se skryté náklady skrývají hluboko pod hladinou.
Zapamatujte si: Dobré plánování a odborná pomoc minimalizují rizika. Nepodceňujte důležitost právního poradenství a komplexního prověření nemovitosti před nákupem.
Proč se nedoporučuje bydlet ve vysokých patrech?
Život na výškách nad 25. patrem má své stinné stránky, které mnozí podceňují. Z vlastní zkušenosti z cest po celém světě vím, že větrání v takových výškách je často problematické, a závislost na klimatizaci je proto téměř absolutní. To může vést k problémům s dýcháním a celkovou únavou. A pak je tu otázka vibrace a nízkofrekvenčních infrazvuků, které jsou na takových výškách citelnější. Mnoho mrakodrapů se totiž nachází v rušných městských oblastech s hustou automobilovou dopravou a železnicí – to všechno generuje vibrace, které se ve vyšších patrech kumulují. Nemluvě o výkyvech atmosférického tlaku, které jsou na takové výšce intenzivnější než v nižších patrech. Lékařka, s níž jsem o tom hovořil, potvrdila, že dlouhodobé vystavení těmto faktorům může vést k zdravotním komplikacím. Je to trochu jako žít na vrcholku hory, ale bez krásy panoramatu a s neustálým hučením města pod vámi.
Jaká bude cena nemovitostí v roce 2025?
Předpovědi cen nemovitostí v roce 2025 připomínají náročný trek – růst cen novostaveb bude spíš jako série krátkých, prudkých výstupů na jednotlivé vrcholy (regiony, rezidenční komplexy, lokality). Celkový výstup za rok 2025, podobně jako lehký výšlap po rovině, nepřesáhne 5–7% nárůst oproti roku 2024. To je jako zůstat na místě s výhledem na celkový růst. Na sekundárním trhu se očekává spíše stagnující rovina, žádné velké výškové rozdíly.
Tip pro investory: Stejně jako u zdolávání skalních stěn, je důležité pečlivý průzkum terénu – detailní analýza specifických lokalit je klíčová k úspěchu. Nezapomeňte na mapu (tržní analýzu) a spolehlivého průvodce (zkušeného realitního makléře). Riziko: podobně jako u horolezectví, i investice do nemovitostí nesou inherentní riziko. Nepředvídatelné počasí (ekonomické faktory) může zkomplikovat cestu.
Jaká je nevýhoda bytu?
Největší nevýhodou bytu je bezesporu omezený prostor. Za stejnou cenu dostanete dům, který bude několikanásobně větší. To je obzvlášť znát, pokud máte větší rodinu nebo hodně outdoorového vybavení. Představte si, že se vracíte z náročné túry po Vysokých Tatrách, mokří a unavení, a doma nemáte místo na sušení batohu a trekových holí. Nebo že se chcete věnovat opravám kol a lyží, ale nemáte k dispozici dostatečně velkou dílnu. V bytě musíte vše důkladně skladovat a plánovat, na rozdíl od domu, kde máte prostor pro skladování i realizaci vašich koníčků, ať už je to oprava sportovního vybavení, nebo uskladnění kajaku, horolezecké výbavy či lyží. Domácí stěna pro lezení? V domě je to realita, v bytě spíše sen. Vlastní dům poskytuje daleko větší flexibilitu a prostor pro aktivity, které s aktivním turistikou souvisí.
Jaká je nejpravděpodobnější příčina poklesu cen nemovitostí?
Historicky bývaly trhy s nemovitostmi tahouny z recese. Představte si to – projíždíte malebnou italskou krajinou, užíváte si slunce a lahodnou kávu, a najednou si uvědomíte, že i ten krásný dům s výhledem na moře, který jste si vždycky přáli, je najednou dostupnější. Proč? Protože se obvykle v době recese snižují úrokové sazby v důsledku expanzivní měnové politiky. Centrální banky se snaží oživit ekonomiku tím, že zlevní úvěry. To pak vede k větší poptávce po hypotékách a v ideálním scénáři by mělo vést k růstu cen nemovitostí. Nicméně, když se globální ekonomika potácí (třeba si vzpomeňte na ty zmatky kolem leteckých spojení po pandemii), klesá celková poptávka – a to se dotýká i trhu s nemovitostmi. Lidé se bojí investovat, snižují se výdaje a pak je logické, že klesají i ceny nemovitostí. Myslete na to jako na rozlehlý vinohrad v Toskánsku – když je úroda bohatá, cena vína klesá. Stejně tak když je na trhu přebytek nemovitostí nebo je poptávka nízká, cena klesá. Takže, zatímco snížené úrokové sazby by měly povzbudit trh, v kontextu slabé ekonomiky je to prostě nestačí. V důsledku toho se ceny nemovitostí snižují, jak se celková poptávka propadá. Je to komplikovaný mechanismus, trochu jako hledání té správné cesty během cesty po Balkáně – plná překvapení a zvratů.
Kdy budou byty levné?
Kdy se konečně dočkáme levnějších bytů? Podle profesora Sergeje Zajnullina z univerzity Synergia by se v roce 2025 ceny nemovitostí mohly propadnout o 20–30 % oproti roku 2024. To samozřejmě zní lákavě, ale realita je složitější. Představte si tohle: projíždíte nádhernou krajinou, třeba Toskánskem, a vidíte vilu s olivovníky – sen každého cestovatele. Jenže i ta vila má svoji cenu, a podobně je to s byty.
Zajnullin mluví o dvou scénářích. Neupřesňuje je, ale z kontextu je zřejmé, že se jedná o vývoj na trhu s ohledem na ekonomickou situaci. Můžeme si představit dva extrémní případy:
- Optimistický scénář: Ceny klesají, hypotéky jsou dostupnější, a vy si konečně splníte svůj sen o vlastním bydlení. Představte si, že si koupíte byt v Praze a najednou máte peníze na cestu do Jižní Ameriky, o které jste vždycky snili!
- Pesimistický scénář: Ceny klesají, ale ekonomická situace je tak špatná, že si nikdo nemůže dovolit koupit byt. To znamená, že sice je byt levnější, ale dostupnost je stále nízká. Jako kdybyste objevili skrytou pláž na Filipínách, ale nemáte peníze na letenku.
Je důležité si uvědomit, že tyto prognózy nejsou zárukou. Trh s nemovitostmi je ovlivněn mnoha faktory, a proto je těžké předpovídat budoucí vývoj. Před nákupem bytu si vždycky důkladně promyslete všechny aspekty, a nezapomínejte na to, že investice do nemovitosti by měla být součástí komplexního finančního plánu, podobně jako plánování rozpočtu pro vaši další dobrodružnou cestu.
Shrnutí: Možnost levnějších bytů v roce 2025 existuje, ale není to jisté. Před nákupem je nutné zvážit všechny aspekty a sledovat vývoj trhu.
Co zvyšuje cenu bytu?
Cena bytu? To je dobrodružství samo o sobě! Hlavní roli hraje bezesporu lokalita – je to jako s výhledem z horské chaty. Prestižní čtvrť je vrchol hory, s úchvatným výhledem a exkluzivní cenovkou.
Dále je tu dopravní dostupnost – myslete na to jako na mapu s dobře značenými cestami. Snadný přístup k centru je jako krátká a pohodlná turistická stezka, zatímco odlehlé místo spíše připomíná náročný trek.
- Infrastruktura – to je vybavení vašeho “tábornického” základního tábora. Školy, obchody, parky – vše, co dělá život pohodlným a příjemným. Kvalitní infrastruktura je jako plně vybavený stan s krásným výhledem.
- Patro a typ domu – je to jako volba mezi útulnou chatou a moderním hotelem. Výhled, soukromí, vše hraje roli.
- Dispozice a technický stav – to je stav vašeho vybavení a údržba. Moderní, prostorné a funkční prostory jsou jako dokonale zrenovovaná bouda s veškerým komfortem. Opravy a rekonstrukce jsou jako zdlouhavá cesta plná překážek, a to se ve výsledné ceně projeví.
Nezapomínejte, že historický kontext budovy a okolní architektury také hraje důležitou roli, stejně jako výhled z oken. A samozřejmě, nepodceňujte geologické faktory – je-li dům na svažitém terénu, může to ovlivnit jeho cenu a stabilitu.
Proč je lepší si nevzít apartmány?
Nevýhody apartmánů jsou spíše otázkou perspektivy, než objektivní pravdy. Zkušenosti z desítek zemí mi ukázaly, že to, co je pro jednoho nevýhoda, může být pro druhého výhoda. Například nemožnost trvalé registrace je v některých zemích běžná i pro klasické byty, a v jiných zemích je registrace jen formality. V Evropě, např. v Itálii, je to zcela běžná situace. Pak je tu nemožnost získat daňový odpočet z hypotéky – to závisí čistě na dané legislativě. V některých zemích jsou pro apartmány specifické daňové režimy, které mohou být i výhodnější. A konečně, vyšší náklady na služby – toto je poněkud zavádějící. Záleží na konkrétním apartmánu, jeho vybavení a lokalitě. Často se zapomíná na fakt, že apartmány bývají lépe vybaveny, a tudíž spotřeba energie může být efektivnější, než v starším bytě s nevyhovujícími technologiemi. Vždy je nutné detailně porovnat jednotlivé nabídky a náklady.
Shrnuto: Argumenty proti apartmánům jsou často přehnané a zjednodušené. Je nezbytné pečlivě zvážit individuální situaci a specifika konkrétní nabídky, než učinit závěr.
Ve kterém patře je nejdražší byt?
Nejdražší byt? To záleží! Jako zkušený horolezec vím, že nejlepší výhled není vždycky na vrcholu. Střední patra, řekněme šesté, nabízí skvělý kompromis. Představte si to jako výstup na středně náročnou túru – dostanete se nad hluk a shon ulice, ale nemusíte se brodit nekonečným schodištěm jako při výstupu na nejvyšší vrchol. Lepší výhled je jasná výhoda, ale i menší hluk od ulice a sousedů hraje roli. Dolní patra jsou jako táboření v údolí – klidné, ale s menším rozhledem. Horní patra zase připomínají výstup na skalní stěnu – náročnější, ale s panoramatickým výhledem, který ale může být rušen větrem. Cena tak závisí na individuálním “výstupu” a hledaných “výhledech”.