Co určitě navštívit ve Švýcarsku?

Švýcarsko nabízí nespočet krás, ale pokud chcete vidět to nejlepší, zaměřte se na tato místa: Rýnské vodopády (Rheinfall) – největší vodopády v Evropě, u Neuhausen am Rheinfall. Doporučuji lodní výlet přímo k vodopádům pro nezapomenutelný zážitek.

Romantický most Ponte dei Salti – malebný kamenný most v Bellinzona, ideální pro romantickou procházku a fotografie. V okolí se nachází i tři středověké hrady zapsané na seznamu UNESCO.

Jezero Oeschinensee – křišťálově čisté horské jezero v kantonu Bern, přístupné lanovkou nebo náročnou, ale krásnou túrou. V létě ideální pro koupání a vodní sporty, v zimě zas pro sáňkování a lyžování.

Jungfraujoch – „Top of Europe“ – nejvýše položená železniční stanice v Evropě, s úchvatnými výhledy na Alpy. Příprava na výškovou nemoc je nezbytná! Návštěva vyžaduje více času a je dražší.

Hora Üetliberg – snadno dostupná hora nad Curychem, nabízí panoramatické výhledy na město a jeho okolí. Ideální pro kratší výlet vlakem a pěšky.

Kamzičí stezka – náročná, ale odměňující turistická stezka v Alpách s krásnými výhledy a možností spatřit kamzíky. Dobré boty a fyzická zdatnost jsou nezbytné.

Hora Dent d’Hérens – impozantní hora v Penninských Alpách, oblíbená mezi horolezci. Pro méně zkušené turisty se doporučují jednodušší túry v okolí.

Co se nesmí vozit do Švýcarska?

Do Švýcarska si klidně vezmi běžné věci – oblečení, kosmetiku, léky (u léků je fajn mít potvrzení od lékaře). Foťák, GoPro, mobil a notebook taky nejsou problém. S jídlem to chce opatrněji, ale pár svačin na cestu nevadí. Hlavně se zaměř na to, co nezaházejte do batohu – například příliš mnoho cigaret nebo alkoholu, tam už se dostanou do hry cla a daně. Pokud jedeš s výbavou na nějaký sport – horolezectví, cyklistiku, lyžování – pak si to s sebou můžeš vzít, ale u drahé techniky doporučuji mít pojištění. Myslete na to, že kontrola na hranicích může být náhodná a důkladná, takže se vyplatí mít všechny doklady v pořádku.

Při cestování do hor si raději přibalte více teplého oblečení, neprodyšnou bundu a kvalitní obuv, ať tě počasí nepřekvapí. Hlavně nezapomen na mapu a kompas (nebo GPS) a základní turistickou výbavu. V Švýcarsku se bez problému dostaneš do hor, ale bez přípravy se tam ztratíš snadno.

A pozor na to, co si berete z Švýcarska domů. Ochrana přírody je tam přísná, a tak nesmíte brát s sebou žádné rostliny, kameny ani další přírodní materiály bez povolení.

Na co si dát pozor ve Švýcarsku?

Švýcarsko je ráj pro turisty, ale i tuhle idylku můžou zkazit drobnosti. Zaprvé, nedojedené jídlo je pro Švýcary urážkou. Zadruhé, krávy se nesmějí – vážně! Zatřetí, vyhýbej se otázkám na celebrity, soukromí se tu ctí. Začtvrté, dodržuj pravidla, Švýcaři jsou na ně velmi citliví, zvláště v dopravní oblasti. Vlakem jezdí přesně, proto se ptej na volné místo, ale i pozdrav a buď včas. Zapáté, nechoď pozdě na schůzky, je to považováno za hrubé. Zašesté, voda z kohoutku je většinou pitná, ale raději se zeptat, některé horské oblasti mají specifické zdroje. Sedmé, pozor na ceny, Švýcarsko je drahé. Osmé, plánuj trasy pečlivě, zvláště v horách, a ber s sebou dostatek jídla a vody, horské chaty a obchody nejsou vždycky po ruce. Nepodceňuj ani výbavu, počasí se v horách může rychle měnit. Procházky po turistických stezkách jsou bezpečné, ale mimo ně už to tak neradno.

V horách se vždycky informuj o aktuálním stavu tras, může dojít k uzavírkám kvůli počasí nebo opravám. Mapa a kompas by měly být samozřejmostí, stejně jako plně nabitý mobil s offline mapou. A nezapomeň na sluneční brýle, opalovací krém a pokrývku hlavy – slunce v horách pálí silněji.

Co potřebuji k cestě do Švýcarska?

Do Švýcarska jako občan EU stačí platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Důležité je, aby byl platný po celou dobu pobytu. Švýcarsko sice není v EU, ale je součástí Schengenského prostoru, takže víza nepotřebujete.

Doporučuji si ale ověřit platnost dokumentu s dostatečným předstihem, abyste předešli nepříjemnostem.

Kromě cestovního dokladu se vyplatí mít s sebou Evropskou kartu zdravotního pojištění (EHIC), která vám zajistí přístup k základní zdravotní péči za stejných podmínek jako švýcarští občané. Doplňkové cestovní pojištění však rozhodně doporučuji, kryje totiž i náklady, které EHIC nehradí (např. repatriaci).

Informujte se o aktuálních pravidlech vstupu do země na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo švýcarského velvyslanectví. Situace se může měnit, a proto je důležité mít aktuální informace.

Nezapomeňte na dostatek hotovosti v CHF (švýcarských francích), i když se v mnoha místech dá platit kartou, některá menší zařízení hotovost preferují.

Čím je proslulé Švýcarsko?

Švýcarsko, země alpských velikánů a tyrkysových jezer, láká návštěvníky především svými excelentními lyžařskými možnostmi. Od světoznámých středisek jako St. Moritz a Zermatt, nabízejících luxusní zážitky a perfektně upravené sjezdovky, až po menší, rodinná střediska s kouzlem tradičních alpských vesniček – každý si zde najde to své.

Ale Švýcarsko není jen o zimě. Turistika, ať už pěší, cyklistická, nebo horská, je zde na absolutní špičkové úrovni. Sítě značených tras, perfektně udržovaná infrastruktura a ohromující panoramata Alp zajišťují nezapomenutelné zážitky.

Nesmíme zapomenout na legendární švýcarský dopravní systém. Přesná, rychlá a efektivní železniční síť propojuje i ty nejodlehlejší kouty země.

  • Vlakem se dostanete prakticky kamkoliv. Ať už chcete prozkoumat malebné údolí, majestátní hory, nebo historická města.
  • Vyhlášené jsou i panoramatické vlaky, které nabízejí dechberoucí výhledy na alpskou krajinu.

A pak je tu ten čerstvý vzduch. Švýcarsko je zemí s nízkou hustotou zalidnění a rozsáhlými neporušenými přírodními oblastmi. Kvalita ovzduší je zde skutečně výjimečná a přispívá k celkovému pocitu pohody a relaxace.

Za zmínku stojí i:

  • Bohatá historie a kultura, s množstvím hradů, klášterů a muzeí.
  • Tradiční švýcarské řemeslo, od hodinářství po čokoládu.
  • Množství krásných měst, jako je Ženeva, Curych, Bern a Lucemburk.

Proč nemá Švýcarsko hlavní město?

Švýcarsko, země s fascinující historií a úchvatnou krajinou, se vymyká konvencím i v otázce hlavního města. Na rozdíl od většiny států, švýcarská ústava pojem “hlavní město federace” nezná. To odráží silnou federální strukturu země, kde kantony disponují značnou autonomií. Bern, sídlo většiny federálních institucí a parlamentu, tak plní funkci de facto hlavního města, ale oficiálně jím není. Tato absence formálního hlavního města je jedinečnou vlastností Švýcarska a odráží jeho dlouhou tradici kompromisu a konsensu. Zajímavostí je, že nejvyšší federální soud sídlí dokonce ve dvou městech – Lausanne a Luzernu – což dále podtrhuje decentralizovanou povahu švýcarské státní správy. Tento systém, byť neobvyklý, se ukázal jako efektivní a stabilní po staletí, což je svědectvím o moudrosti švýcarského ústavního zřízení.

Co ochutnat ve Švýcarsku?

Švýcarsko, země s dechberoucími Alpami, nabízí i kulinární zážitek, který byste neměli opomenout. Začnu tím nejznámějším: sýrovým fondue. Tavený sýr s křupavým chlebem – klasika, která ale chutná fantasticky. Doporučuji si k němu objednat švýcarské bílé víno, ideálně z oblasti Valais.

Raclette je další sýrová lahůdka. Roztavený sýr se škrábe na vařené brambory (Gschwellti), okurky a cibuli. Zde je trik: kvalita sýra zásadně ovlivní chuť. Hledejte raclette z oblasti Fribourg – nebudete litovat.

Méně známé, ale stejně chutné, je Älplermagronen – špagety s bramborem, sýrem a cibulí. Jedná se o vydatné jídlo, ideální po dni stráveném na horách. Chuť je podobná jako u poctivé české bramborové kaše, ale s výrazně sýrovou příchutí.

Rösti – bramborové placky, které jsou tak populární, že se nacházejí na jídelním lístku téměř každé restaurace. Může se zdát jednoduché, ale kvalitní brambory a správná příprava dělají rozdíl. Vyzkoušejte různé variace, od klasických po ty s přidanými ingrediencemi.

  • Birchermüesli: Základní švýcarská snídaně. Ovesné vločky s jogurtem, ovocem a medem. Zní jednoduše, ale skvěle startuje den.
  • Švýcarská čokoláda: Slavná po celém světě. Hledejte menší, rodinné čokoládovny – jejich výrobky jsou často nezapomenutelné.
  • Švýcarský sýr: Rozmanitost je obrovská. Od jemného Gruyère po pikantní Appenzeller. Ochutnejte co nejvíce druhů.

Pamatujte, že gastronomické zážitky ve Švýcarsku se liší podle regionu. Nebojte se experimentovat a objevovat lokální speciality!

Kolik stojí oběd ve Švýcarsku?

Švýcarsko je drahé, to ví každý trekař. Počítej s tím, že oběd v nejjednodušší restauraci tě vyjde na 15–20 CHF, to je jenom jídlo! Káva tě pak odlehčí o 5 CHF a pivo si připrav na 5–8 CHF. Pokud se budeš stravovat v horských chatách, ceny budou ještě vyšší, klidně i dvojnásobné. Dobrým tipem je vzít si svačinu s sebou – chleba, sýr a švýcarská čokoláda jsou skvělou kombinací a ušetříš dost peněz. V supermarketech najdeš levnější možnosti, ale výběr je omezenější. Na vícedenní túře se vyplatí investovat do vařiče a vlastních zásob, to ti ušetří nejvíce peněz. Doporučuji si před výletem zkontrolovat otevírací dobu restaurací, v některých horských oblastech se otevírají jen v sezóně.

Nezapomeň, že ceny se mohou lišit v závislosti na lokalitě a typu restaurace.

Kde nepotřebujete pas?

Pas není vždy nutností. Pro cesty uvnitř Schengenského prostoru, zahrnujícího většinu Evropy, včetně České republiky, stačí občanský průkaz. To ale neplatí pro všechny země. Například, pokud se chystáte do Dánska, občanka vám postačí, ale Grónsko vyžaduje pas. Podobně je tomu u některých dalších zemí, jako je Albánie, Andorra, Belgie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Estonsko, kam je cestování s občanským průkazem v pořádku. Je ovšem důležité si vždy ověřit aktuální pravidla dané země, protože se mohou měnit. Pro snadnou orientaci doporučuji konzultovat oficiální stránky ministerstva zahraničí, nebo stránky dané země. Nepodceňujte důležitost platných cestovních dokladů, ať už se jedná o pas nebo občanský průkaz – ušetříte si tím zbytečné komplikace a zklamání.

Mnoho lidí si neuvědomuje, že i v rámci Evropy existují výjimky. Například Britské ostrovy (po Brexitu) vyžadují pas i pro občany EU. Nezapomeňte také na cestovní pojištění, které je důležité pro ochranu před neočekávanými událostmi během cesty. Před cestou si vždy zkontrolujte platnost vašeho občanského průkazu, abyste neměli problémy na hranicích. V některých případech může být nutný i mezinárodní řidičský průkaz, takže to nepodceňujte, pokud plánujete pronájem vozidla.

Jak pozdravit ve Švýcarsku?

Zdravení ve Švýcarsku je záležitostí nuance a vzájemného vztahu. Mezi blízkými – rodinou a přáteli – je běžné trojnásobné líbání na tvář: pravá, levá, pravá. Tento zvyk se však nepoužívá univerzálně a jeho zvládnutí vyžaduje cit. Může být obtížné rozlišit, kdy je takovéto zdravení vhodné a kdy je lépe sáhnout po neutrálnějším „Dobrý den“ či „Ahoj“. V obchodním prostředí a při setkání s cizími lidmi je vhodné volit formálnější způsoby pozdravu. Zkušenost ukazuje, že Švýcaři jsou obecně rezervovaní a k neformálnímu kontaktu přistupují obezřetněji než například obyvatelé jižní Evropy. Neexistuje jasné pravidlo, kdy je trojlíbání na místě, je to spíše otázka intuice a pozorného sledování kontextu a chování místních.

Kam není potřeba pas?

Takže, kam bez pasu? To je otázka, na kterou se často ptáte, a věřte mi, i já jsem si jí kladl nesčetněkrát. V Evropě je to poměrně jednoduché: s občanským průkazem se dostanete do všech zemí EU, kromě samozřejmě Turecka, Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Grónsko je také výjimkou, ačkoliv je součástí Dánska.

Exotické destinace? To už je jiná káva. Zapomeněte na volnou cestu s pouhým občanským průkazem! Většina zemí mimo EU vyžaduje pas. Výjimku tvoří pár francouzských zámořských území, ale opravdu jen pár.

A pro ty z vás, co plánují dobrodružství:

  • Vždy si ověřte platnost vašeho cestovního dokladu! Mnoho zemí vyžaduje, aby platnost pasu přesáhla datum odjezdu o určitou dobu (třeba 6 měsíců).
  • Nepodceňujte cestovní pojištění! Je to investice, která se vám může v případě nehody, nemoci nebo ztráty zavazadel bohatě vyplatit.
  • Zjistěte si vízové požadavky! Mnoho zemí vyžaduje vízum, které je potřeba zařídit předem. Ztráta času a peněz na místě je pak velmi nepříjemná.

A pamatujte: lepší se připravit předem a mít klidnou hlavu, než pak řešit nepříjemnosti na cestách.

Proč je Švýcarsko tak bohaté?

Švýcarsko, země s alpskými vrcholky a malebnými městečky, není bohaté náhodou. Jeho prosperita je založena na promyšlené kombinaci faktorů, které se vzájemně doplňují.

Bankovnictví a pojišťovnictví hrají klíčovou roli. Švýcarsko se dlouhodobě těší reputaci bezpečného a stabilního finančního centra. Diskrétnost a silná legislativa přitahují investory z celého světa. Mnoho mezinárodních finančních institucí má v zemi své sídlo, což generuje obrovské zisky.

Cestovní ruch je dalším pilířem švýcarského bohatství. Nádherná krajina, od zasněžených Alp po idylická jezera, láká miliony turistů ročně. Nemusíme se bát, že by zájem upadal – naopak, trvale rostoucí turistický ruch přináší značné příjmy do státní kasy i do soukromého sektoru. A to nejen v zimě díky lyžování. Mnoho lidí sem jezdí i na jarní túry, cyklistiku v létě nebo podzimní vycházky s úchvatným výhledem na listí. Nezapomínejme na luxusní hotely a wellness centra, které přitahují náročnější klientelu.

Terciární sektor, zahrnující bankovnictví, pojišťovnictví, cestovní ruch a další služby, dominuje švýcarské ekonomice. Není to náhoda. Vysoká kvalifikace pracovní síly a efektivní státní správa vytváří ideální prostředí pro rozvoj tohoto sektoru. A čím rozvinutější je terciární sektor, tím vyšší je životní úroveň obyvatelstva. To je globální trend, Švýcarsko je v něm jen lídrem.

Kromě toho, přírodní bohatství, především hory, hraje důležitou roli. Přitahují nejen Němce a Brity, jak se často uvádí, ale také turisty z USA, Japonska a dalších zemí. Švýcarské Alpy jsou ideálním místem pro horské túry, lyžování, snowboarding a další outdoorové aktivity.

  • Tip pro cestovatele: Swiss Travel Pass je skvělý způsob, jak prozkoumat Švýcarsko efektivně a bez stresu z kupování jednotlivých jízdenek.
  • Tip pro rozpočtové cestovatele: Ubytování v penzionech nebo Airbnb může výrazně snížit cestovní náklady.
  • Města jako Curych, Ženeva a Bern nabízí bohatý kulturní program a vynikající gastronomii.
  • Malá horská městečka s tradiční architekturou poskytují klidný a autentický zážitek.
  • Pro milovníky historie je nutností navštívit zámky a pevnosti, které se nacházejí po celém Švýcarsku.

Stručně řečeno: komplexní přístup k ekonomice, zaměření na kvalitu a silná turistická atraktivita z Švýcarska udělaly jednu z nejbohatších zemí světa.

Čím platit ve Švýcarsku?

Švýcarsko? Platí se tam švýcarským frankem (CHF, častěji Sfr.), rozděleným na 100 rappenů (Rp). Hotovost je stále králem, i když se karty přijímají běžně. Připravte se ale na to, že některé menší obchody, zejména na venkově, mohou preferovat hotovost.

Eura? Ano, ale s omezeními! Větší obchody a supermarkety je obvykle přijmou, ale zpravidla pouze bankovky a s případným horším kurzem. Automaty na lístky a prodejní automaty eura většinou přijímají, ale výměna nemusí být vždy výhodná.

Tip pro zkušenější cestovatele:

  • Před cestou si vyměňte alespoň část peněz na franky, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením s kurzem. Banky v Čechách obvykle nabízejí lepší kurzy než směnárny na letištích či v turistických oblastech Švýcarska.
  • Platby kartou jsou běžné, ale informujte se u vaší banky o případných poplatcích za zahraniční transakce. Bezkontaktní platby jsou standardem.
  • V turisticky atraktivních oblastech se připravte na vyšší ceny než v jiných částech země.

Další užitečná informace:

  • Přesnou aktuální hodnotu franku vůči koruně zjistěte před cestou na webových stránkách vaší banky nebo specializovaných finančních portálů.
  • Mějte po ruce drobné na menší nákupy a poplatky, aby jste nemuseli platit větší částky kartou.

Jak je draho ve Švýcarsku?

Švýcarsko, jak všichni dobře víme, patří mezi nejdražší země světa. Připravte se na vyšší ceny prakticky všude. Běžný oběd v nenáročné restauraci vás vyjde na 15–20 CHF, což je v přepočtu zhruba 375-500 Kč. Káva se pohybuje kolem 5 CHF (cca 125 Kč), pivo 5–8 CHF (125-200 Kč). Zajímavostí je, že ceny jsou překvapivě konzistentní – nečekejte žádné turistické přirážky ani v horách. Káva ve vlaku v 3000 metrech nad mořem vás vyjde stejně jako v kavárně v centru města. Doporučuji proto pečlivě plánovat rozpočet a zvážit nákup potravin v supermarketech, kde ušetříte. Místní Coop a Migros nabízejí široký sortiment za o něco příznivější ceny než restaurace. Voda z kohoutku je pitná a kvalitní, takže na pití ušetříte. Ubytování se pohybuje v širokém rozmezí, od hostelů až po luxusní hotely, ceny se odvíjí od lokality a úrovně komfortu. Při cestování po Švýcarsku počítejte s vysokými náklady na dopravu, ať už vlakem, autobusem nebo autem. Využívejte výhodných jízdenek a slev, abyste minimalizovali výdaje.

A ještě jeden tip: přestože je Švýcarsko drahé, kvalita zboží a služeb je na vysoké úrovni. Takže i když platíte více, dostanete za to odpovídající hodnotu.

Kam se nesmí v Českém Švýcarsku?

České Švýcarsko, ráj skal a romantických údolí, zavádí nová pravidla. Dříve platný systém zón s různými stupni ochrany byl nahrazen konceptem klidových území. To v praxi znamená, že některé lokality jsou nyní striktněji chráněny, než tomu bylo dříve. Zapamatujte si především dvě klíčové oblasti, kde se musíte chovat obzvlášť ohleduplně k přírodě.

První z nich je oblast kolem soutěsek říčky Kamenice. To zahrnuje nejen samotné soutěsky, ale i jejich bezprostřední okolí, které je často přehlíženo. Plánujete-li plavbu na lodičkách, nebo jen procházku po naučných stezkách, buďte připraveni na přísnější dohled a omezení. Je to nezbytné pro ochranu křehkého ekosystému tohoto unikátního místa. Doporučuji si předem zkontrolovat aktuální pokyny Správy národního parku.

Druhá důležitá zóna se rozprostírá od ikonické Pravčické brány až po soutěsku řeky Křinice. Tato oblast je nesmírně populární, a proto je důležité dodržovat zdejší pravidla. Přetížení turistickými davy představuje velkou hrozbu pro přírodu. Myslete na to, že vaše chování může ovlivnit krásu a zachovalost tohoto místa i pro budoucí generace. Využívejte vyznačené stezky, neodhazujte odpadky a buďte ohleduplní k fauně a flóře.

Změny v regulaci přístupu jsou krokem k ochraně unikátní krajiny Českého Švýcarska. Respektujme je a přispějme k zachování této nádherné přírodní památky pro všechny.

Čím je lepší platit ve Švýcarsku?

Ve Švýcarsku je nejvýhodnější platit kartou, a to jak debetní, tak kreditní. Prakticky všude ji přijímají, od malých obchodů po luxusní butiky. Hotovost je sice přijímána, ale její používání je méně rozšířené než v jiných evropských zemích.

Pokud si přesto chcete pořídit švýcarské franky, vyhněte se směnárnám na letištích a v turisticky exponovaných oblastech. Kurz zde bývá nevýhodný a poplatky vysoké. Lepší volbou jsou směnárny na větších vlakových nádražích ve větších městech, kde je konkurence vyšší a kurzy jsou obvykle srovnatelné s bankovními.

Alternativou je výběr z bankomatu s vaší kartou. Banky zpravidla nabízejí férový kurz a poplatky bývají nižší než u letištních směnáren. Vždy si však předem ověřte poplatky vaší banky za výběr v zahraničí.

  • Tip pro cestovatele: Informujte se u své banky o možnostech bezplatného výběru z bankomatů ve Švýcarsku. Mnoho bank má smlouvy s mezinárodními sítěmi, které umožňují bezplatný výběr z vybraných bankomatů.
  • Varování: Dávejte pozor na podvodné směnárny a vždy si ověřte kurz před transakcí.

Na závěr – i když Švýcarsko je známé svou vysokou životní úrovní, efektivní platba kartou vám ušetří starosti a potenciální ztráty spojené s výměnou hotovosti za nevýhodný kurz.

Co znamená pozdrav Servus?

Pozdrav „Servus“ má kořeny v latině, odvozuje se od slova „servus“, znamenajícího „služebník“ nebo „otroka“. Paradoxně se tak z výrazu s původně podřízeným významem stal v mnoha částech střední Evropy běžný a přátelský pozdrav. Jeho rozšíření souvisí s historickým vlivem německé kultury a jazyka. Zajímavé je, že podobný vývoj zaznamenaly i jiné pozdravy s původem v němčině, jako například „čus“, počeštěná forma „tschüs“. V některých oblastech se „Servus“ používá spíše neformálně mezi přáteli, zatímco jinde je přijatelný i v formálnějších situacích. Jeho použití se liší i podle regionu a generace, což svědčí o jeho živém a proměnlivém charakteru. Studium pozdravu „Servus“ a jeho variace v různých jazycích a kulturách nabízí fascinující pohled na jazykový vývoj a kulturní výměnu.

Kam mohu cestovat jen s občankou?

S občankou se dostaneš do všech zemí EU a Schengenského prostoru – takže klidně prozkoumej krásy Itálie, Španělska, Portugalska, Řecka a dalších! Při letecké přepravě si občanku nezapomeň vzít na odbavení. Ale pozor na skryté úskalí!

Přestup mimo Schengen: Pokud letíš třeba z Prahy do Říma s přestupem v Istanbulu (Turecko, mimo Schengen), potřebuješ cestovní pas! Občanka ti v Turecku nestačí. To samé platí i pro jiné druhy dopravy (autobus, vlak) s přestupem mimo Schengen.

Tip pro aktivní cestovatele: Zkontroluj si platnost občanky – měla by být platná ještě minimálně tři měsíce po plánovaném návratu. A nezapomeň si občanku důkladně ochránit před ztrátou či odcizením – je to tvůj klíč k cestování v EU a Schengenu! Pro větší bezpečnost si pořiď i kopii a ulož si ji zvlášť.

Důležité: Informace o cestování se mohou měnit, proto vždycky před cestou zkontroluj aktuální požadavky na vstup na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Jak drahé je Švýcarsko?

Švýcarsko, země s pověstí finanční velmoci, se pyšní i titulem jedné z nejdražších zemí světa. Připravte se na vyšší ceny než v České republice, a to výrazně. Nicméně, skutečná cena vaší cesty závisí na několika faktorech.

Co ovlivňuje cenu pobytu ve Švýcarsku?

  • Roční období: Zimní dovolená v Alpách bude dražší než letní pobyt v nížinách. Ceny ubytování i služeb se v zimě výrazně zvyšují.
  • Ubytování: Luxusní hotely v centrech měst či přímo na svazích vám prodraží cestu nesrovnatelně více než ubytování v penzionu nebo apartmánu mimo hlavní turistická centra.
  • Stravování: Jídlo v restauracích, obzvláště v těch turistických, může být velmi drahé. Ušetřit můžete přípravou vlastních jídel, pokud máte k dispozici vybavenou kuchyňku.
  • Aktivity: Lyžování, snowboarding, pěší turistika, návštěva muzeí – to vše stojí peníze. Před cestou si připravte rozpočet na plánované aktivity.

Orientační ceny:

Jako příklad: zimní dovolená v průměrném hotelu v horách může vyjít na cca 150 CHF na osobu a den, pokud se budete stravovat v restauracích. To je bez započtení dopravy a aktivit. V letních měsících se dá ušetřit, ale i tak počítejte s podstatně vyššími cenami než v ČR.

Tipy na úsporu:

  • Vyhněte se špičkové sezóně: Ceny jsou nižší mimo hlavní turistické sezóny.
  • Hledejte ubytování mimo centra měst: Můžete ušetřit značné částky na ubytování.
  • Využívejte veřejnou dopravu: Švýcarsko má výbornou železniční síť.
  • Nakupujte potraviny v supermarketech: Výrazně ušetříte na jídle.
  • Vyhledávejte levnější aktivity: Pěší turistika je zdarma a nabízí nádherné výhledy.

CHF (švýcarský frank) je dražší než euro, proto se připravte na vyšší výdaje v přepočtu na české koruny.

Scroll to Top