Opouštíte Barcelonu a chcete objevit skutečnou podstatu Španělska? Výborně! Zapomenou na turistické pasti a vydejte se na dobrodružství.
Madrid: Začněte v hlavním městě. Museo del Prado, světově proslulé muzeum, je nutností. Připravte si alespoň půlden, abyste si ho řádně užili. Nezapomeňte na královský palác a krásný Retiro park, ideální na odpočinek.
Andalusie: Zámek Colomares v Benalmádeně je fascinující architektonická směsice stylů, inspirovaná historií a legendami. Andalusie ale nabízí daleko více – od živé Sevilly s Alcázar a katedrálou až po nádherné pláže Costa del Sol.
La Rioja: Milujete víno? Pak je La Rioja vaším místem. Prozkoumejte vinice a ochutnejte vynikající Rioja, jedno z nejznámějších španělských vín. Nezapomeňte na tradiční tapas k vínu.
Castilla-La Mancha: Cuenca, město s visícími domy, je fascinující. Jeho staré město s úchvatnými výhledy vám vyrazí dech. Město je zároveň skvělým výchozím bodem pro objevování přírodních krás regionu.
Pyrenejské hory: Národní park Ordesa y Monte Perdido nabízí dechberoucí krajinu, ideální pro pěší turistiku. Připravte se na náročnější túry a úžasné panoramatické výhledy.
Balearske ostrovy: Ibiza je známá pro svůj noční život, ale nabízí i krásné pláže a klidná zákoutí, kde si můžete odpočinout od shonu. Vyberte si, co vám vyhovuje.
Galicie: Santiago de Compostela, cíl poutní cesty Camino de Santiago, je historické město s nádhernou katedrálou. Atmosféra zde je naprosto jedinečná. Doporučuji prozkoumat i další krásy Galicie, jako jsou pobřežní kláštery a malebné vesnice.
Tip: Pro efektivnější cestování zvažte pronájem auta. Španělsko je rozlehlá země a veřejná doprava nemusí vždy pokrýt všechny vaše plány.
Co je v Španělsku zakázáno?
V Španělsku platí přísný zákaz kouření na mnoha místech. Zákony zakazují kouření ve všech uzavřených veřejných prostorách, jako jsou restaurace, bary, obchody, školy, nemocnice a další. To zahrnuje i dopravní prostředky a čekárny. Zákaz se vztahuje i na exteriéry, konkrétně na dětská hřiště a blízkost zdravotnických zařízení. Pozor si dejte i na výtahy – tam je kouření rovněž zakázáno. Pokuty za porušení těchto pravidel jsou poměrně vysoké, liší se dle místa a konkrétního provinění. Na rozdíl od mnoha jiných zemí, kde se zákaz kouření někdy obchází, je v Španělsku tento zákaz striktněji dodržován a kontrolován. Je důležité si uvědomit, že i e-cigarety podléhají mnohým z těchto omezení, ačkoliv detaily se mohou lišit v závislosti na regionu. Informujte se před cestou o aktuálních regulacích, abyste předešli nepříjemnostem.
Zkušenosti z mnoha zemí ukazují, že i když je kouření omezeno, turistické destinace často nabízejí venkovní prostory s posezením, kde si kuřáci mohou dopřát cigaretu. Nicméně, je vhodné respektovat vyhrazená místa a upozornění. V Španělsku je obecně zdůrazňován respekt k veřejnému zdraví a environmentálním normám.
Jaké unikátní přírodní objekty se nacházejí ve Španělsku?
Španělsko nabízí ohromující rozmanitost přírodních krás. Národní park Timanfaya na Lanzarote je vulkanická krajina s dramatickými sopečnými kužely a lávovými poli, kde si můžete užít i jedinečné gastronomické zážitky – kuřata pečená v geotermální peci! Národní park Garajonay na ostrově Gomera uchvátí svými vavřínovými lesy, které jsou světovým dědictvím UNESCO a nabízí skvělé turistické stezky. „Ciudad Encantada“ (Začarované město) v Cuenca je fascinující skalní útvar s bizarními skalními formacemi, které připomínají různé objekty. Jeskyně Drach na Mallorce jsou impozantní podzemní systém s podzemním jezerem, kde se konají klasické koncerty. Jezero Lago de Sanabria, největší glaciální jezero na Pyrenejském poloostrově, nabízí klidnou krásu a příležitosti k vodním sportům. Národní park Doñana v Huelvě je důležitou mokřadní oblastí s bohatou biodiverzitou, rájem pro pozorování ptáků. Konečně, kulturní krajina Serra de Tramuntana na Baleárských ostrovech nabízí úchvatné horské scenérie, malebné vesničky a olivové háje, ideální pro cykloturistiku.
Kde je v Španělsku nejkrásnější příroda?
Kdybych měl vybrat nejkrásnější přírodu ve Španělsku z pohledu aktivního turisty, těžko bych se rozhodoval. Španělsko nabízí neuvěřitelnou diverzitu!
Z mého pohledu, TOP 5 pro aktivní dovolenou:
- Národní park Teide (Tenerife): Vulkanická krajina s úchvatnými výhledy. Skvělé pro turistiku, horskou cyklistiku, a dokonce i lyžování v zimě (výše položené oblasti). Nezapomeňte na lanovku, která usnadní výstup k vrcholu. Pozor na výškovou nemoc!
- Národní park Picos de Europa (Asturias, Cantabria, Castilla y León): Parádní místo pro trekking všech úrovní obtížnosti. Nádherné údolí, jezera a dramatické skalní útvary. Možnost canyoningu a lezení. Doporučuji podrobně prostudovat mapy a trasy před výletem.
- Národní park Sierra Nevada (Andalusie): Nejvyšší pohoří na Pyrenejském poloostrově. Ideální pro horskou turistiku a cyklistiku. V zimě skvělé lyžování. Pozor na prudké změny počasí.
- Národní park Monfragüe (Extremadura): Nádherné údolí řeky Tajo s bohatou faunou a flórou. Skvělé pro birdwatching, kanoistiku a cykloturistiku. Nezapomeňte na repelent proti komárům.
- Národní park Sierra de Guadarrama (Madrid, Castilla y León): Blízko Madridu, ideální pro jednodenní výlety. Pěší turistika, horská cyklistika a jízda na koni. Mnoho dobře značených tras.
Další zajímavé lokality:
- Národní park Archipiélago de Cabrera (Baleárské ostrovy): Ideální pro šnorchlování a potápění. Krásné pláže a průzračná voda.
Tip: Před každou túrou si vždy ověřte aktuální povětrnostní podmínky a stav tras. Nepodceňujte výbavu a bezpečnostní opatření.
Které je nejzajímavější město ve Španělsku?
Otázka, které španělské město je nejzajímavější, nemá jedinou odpověď, záleží na preferencích. Madrid, pulzující metropole, nabízí bohatou historii, světové muzea (Prado!) a pulsující noční život. Barcelona, s Gaudího architekturou a nádhernými plážemi, uchvátí každého milovníka moderního umění a středomořské atmosféry. Seville, s vášnivou flamencovou hudbou a impozantní Alcázar, je pro mě osobně symbolem andaluské duše. Valencia, s futuristickým městem umění a vědy a krásnými plážemi, nabízí skvělou kombinaci moderní architektury a relaxace. San Sebastián (Donostia), s nádhernými zátokami a vynikající gastronomií (nezapomenutelné pintxos!), potěší i náročné gurmany. Las Palmas de Gran Canaria, brána k Kanárským ostrovům, nabízí subtropické klima a unikátní mix kultur. Cuenka, s dramaticky na skalách postavenými domy, je fascinujícím příkladem středověké architektury. A konečně Alcala de Henares, Cervantesovo rodné město, láká milovníky literatury a historie.
Jaké jsou nejrozšířenější tabu?
Nejrozšířenější tabu, s nimiž jsem se setkal během svých cest po desítkách zemí, se točí kolem několika klíčových oblastí. Zabíjení a lov jsou často pod přísnou kontrolou, ať už formou rituálů, práva nebo tradičních zvyklostí. Omezení se týkají i sexuality a sexuálních vztahů, jejichž projevy se liší podle kultury a náboženství – od striktních zákazů předmanželského sexu až po specifická tabu týkající se pohlavního styku v určitém období. Reprodukce je dalším citlivým tématem s tabu souvisejícími s potraty, plodností a výchovou dětí, často ovlivněnými náboženskými a kulturními normami. Zvláštní úctu si zaslouží mrtví a jejich hroby – v mnoha kulturách je manipulace s ostatky či porušování hrobových míst absolutně zakázáno a spojené s vážnými důsledky. Konečně, strava a jídlo jsou zdrojem mnoha tabu. Kanibalismus je celosvětově odsuzován, ale i běžné potraviny mohou být podléhat omezením, jak ukazují příklady jako vegetariánství, židovský kašrut a islámský halal. Tyto diety se nejen odlišují v povolených potravinách, ale i v přípravě a konzumaci, a jejich porušení může být chápáno jako projev neúcty nebo dokonce jako urážka božstva. Náboženské otázky obecně generují silná tabu, často spojená s posvátností, rituály a božskými zákazy (jako jsou například trejf a haram v židovské a islámské tradici), které se promítají do všech oblastí života.
Co je krásnější, Madrid nebo Barcelona?
Otázka, zda je krásnější Madrid či Barcelona, je subjektivní, ale jako zkušený cestovatel, který procestoval desítky zemí, mohu nabídnout hlubší pohled. Barcelona uchvacuje Gaudího architektonickými skvosty – Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló – a okouzlujícím pobřežím s plážemi Barceloneta a Bogatell. Atmosféra města je živá, kosmopolitní, s bohatou kulturou a výbornou gastronomií. Nezapomenutelný je i procházka po La Rambla a prozkoumání gotické čtvrti. Na druhou stranu, Madrid, hlavní město Španělska, se pyšní impozantní královskou historií, odrážející se v palácích jako Palacio Real a v muzeích světové úrovně, jako je Prado, Reina Sofía a Thyssen-Bornemisza. Madrid nabízí intenzivnější kulturní zážitek, s pulzující noční scénou a bohatou historií, vnímatelnou na každém kroku, od Plaza Mayor po Gran Vía. Pro milovníky umění je Madrid nepochybně silným soupeřem. Klíčem k volbě je váš osobní vkus – upřednostňujete-li okouzlující přímořské město s moderní architekturou, nebo-li spíše pulzující metropoli s bohatým historickým dědictvím a umění?
Za co se v Španělsku udělují pokuty?
Španělsko, země slunce a vášně, ale i země, kde se turisté snadno ocitnou v potížích s místní policií. Nejčastějšími důvody pokut jsou překročení rychlosti, nesprávné parkování a řízení pod vlivem alkoholu. To první je vcelku pochopitelné – Španělsko je protkáno sítí radarů, a to nejen těch stacionárních, ale i mobilních, které používá policie i civilní garda. Buďte proto obezřetní a dodržujte rychlostní limity, které se v závislosti na typu silnice liší. Nedostatek zkušeností s místními silničními podmínkami může vést k nechtěnému překročení povolené rychlosti.
Parkování je další kapitola sama o sobě. Mnoho měst má zóny s placeným parkováním, často s velmi přísnými pravidly. Nedbalost může vést k vysoké pokutě. Doporučuji si předem ověřit pravidla parkování v dané lokalitě, a to ideálně pomocí mobilní aplikace nebo map s označením parkovacích zón. Nepodceňujte ani parkování mimo vyhrazená místa – i to se může draze prodražit.
Alkohol za volantem je samozřejmě absolutně zakázán a sankce jsou přísné. Toleranční hranice je velmi nízká, a tak i sklenka vína může znamenat nemalé problémy. Jelikož se Španělsko pyšní bohatstvím skvělých vín, je nutné dodržovat nulovou toleranci alkoholu za volantem, abyste si cestu užili bez stresu a zbytečných výdajů.
Další potenciální důvody k pokutám: jízda bez zapnutých světel, nesprávné používání bezpečnostních pásů, používání mobilního telefonu za jízdy, nesprávné předjíždění. Zkrátka, dodržování všech pravidel silničního provozu je klíčové k bezproblémové dovolené.
Kde se najde něco podobného Barceloně?
Hledáte něco podobného Barceloně? Pokud chcete zůstat ve Španělsku, ale toužíte po uvolněnější atmosféře, pak je Valencia ideální volbou. Barcelona má své kouzlo, ale Valencia nabízí klidnější a autentičtější španělský zážitek.
Valencia překvapí futuristickou architekturou, zejména Městem umění a věd (Ciudad de las Artes y las Ciencias), dílem architekta Calatravy. Je to impozantní komplex zahrnující planetárium, oceánárium a operní dům.
Na rozdíl od Barcelony, kde se davy turistů hrnou na každou ulici, Valencia si zachovává svůj klid, a to i přes krásné písečné pláže s tyrkysovou vodou.
Gastronomie: Nejenže je Valencia domovem vyhlášené paelly (a věřte mi, ta zdejší je skutečně výjimečná!), ale také nabízí pestrou škálu dalších tradičních pokrmů. Doporučuji ochutnat horchatu (osvěžující nápoj z tykve) a fartons (dlouhé, sladké pečivo).
- Doprava: Valencia má skvělou veřejnou dopravu, takže se snadno dostanete kamkoli v městě.
- Aktivity: Kromě pláží a architektonických skvostů si nenechte ujít procházku po starém městě s jeho úzkými uličkami a historickými památkami, nebo návštěvu zahrad Turia Gardens, které vznikly na místě bývalé řeky.
- Tip: Navštivte trh Mercado Central, jeden z největších a nejkrásnějších trhů v Evropě.
Zkrátka, Valencia nabízí perfektní kombinaci městského života, krásných pláží a klidnější atmosféry, čímž se liší od rušné Barcelony, ale přitom zachovává španělské kouzlo.
Co je tabu ve Španělsku?
Španělsko, země vášnivá a plná života, má i svá tabu. Náboženství je citlivé téma, takže vyhněte se diskuzím o víře, pokud nechcete vyvolat nechtěnou debatu. Španělé jsou na svou víru hrdí a diskuze o ní může být brána jako osobní urážka.
Čas oběda a večeře je v Španělsku posunutý oproti našim zvyklostem. Nečekejte večeři před 21:00, je to běžná praxe a pokus o dřívější večeři může být brán jako netaktnost. Nezapomeňte se přizpůsobit místnímu rytmu života a nechte se unášet atmosférou.
A pak je tu úterý 13., španělská varianta našeho pátku 13. I když to není tak rozšířené tabu jako u nás, je lepší se vyhnout plánovaným důležitým událostem na tento den. Mnoho Španělů se mu vyhýbá a raději si naplánují důležitá jednání a schůzky na jiný den. Je to spíše otázka tradice a prevence než pevně zakořeněné přesvědčení, ale pro větší klid duše se tomuto dni raději vyhněte.
Kromě toho se vyvarujte příliš hlasitému projevu emocí na veřejnosti. Španělé jsou sice vášniví, ale vše má svou míru. A naučte se základní španělská slova zdvořilosti, jako “por favor” (prosím) a “gracias” (děkuji). To vám otevře mnoho dveří a ukáže, že respektujete jejich kulturu.
Jaké existují neobvyklé zákony ve Španělsku?
Španělsko, země vášnivá a temperamentní, má i své bizarní zákony. Zakaz vyklepávat koberce a prádlo venku je jen začátek. Představte si, že vám hrozí pokuta, když se odhodláte k tradičnímu čištění koberce na balkóně!
Svatební tradice s rýží? Zapomente na ni! V některých oblastech je zakázáno házet rýži na novomanžele. Není to kvůli alergiím, ale kvůli starobylým zvyklostem a udržování čistoty.
Milovníci domin mávají smůlu. Hra na veřejnosti je zakázána. Představte si: pohoda na slunci s partičkou přátel a najednou vám hrozí pokuta za hru s kostkami.
A co teprve zákaz budování písečných hradů? Ano, i takové kuriozity se ve Španělsku vyskytují. Nebojí se i takových detailů. Je důležité si uvědomit, že se jedná o lokální vyhlášky a jejich aplikace se může měnit podle konkrétních regionů a obcí.
Takže, než se vydáte na dovolenou do Španělska, důkladně prozkoumejte místní předpisy, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením a pokutám. Ještě, že si tam můžete beztrestně vychutnat tapas a sangrii!
Které je nejchudší město ve Španělsku?
Nejchudším městem ve Španělsku se stal Níjar v provincii Almería. Tento údaj vychází z průměrného ročního příjmu obyvatel. Pro srovnání, v obcích Viso (42 819 eur), Recoletos (40 681 eur), Castellana (35 816 eur) a Piovera (35 680 eur) se situace jeví o poznání lepší. Výrazný kontrast představuje Los Pajaritos v Seville, kde průměrný roční příjem dosahuje pouhých 5 389 eur. Almería, s polopouštním klimatem a historicky zemědělským charakterem, se potýká s vysokou nezaměstnaností a chudobou, která je zvlášť patrná v odlehlých vesnicích. Níjar, s jeho typickou andaluskou architekturou a blízkostí k pobřeží, paradoxně kontrastuje s nízkým životním standardem části obyvatelstva. Tato situace je typická pro mnoho venkovských oblastí Španělska, které se potýkají s odlivem mladých lidí do větších měst a s nedostatkem pracovních příležitostí. Ekonomika těchto regionů je často závislá na sezónním zemědělství, s nízkými mzdami a nejistotou příjmů. Turismus, i když přítomný v pobřežních oblastech, neproniká dostatečně do vnitrozemí, čímž se prohlubuje ekonomická nerovnost.
Kde je nejzelenější místo ve Španělsku?
Hledáte nejzelenější kout Španělska? Astúrie, na severu země, je odpovědí. Toto eklektické spojení přírody překvapí i zkušené cestovatele. Region, ideálně zasazený mezi Kantabrijským mořem a impozantními horami, se pyšní třetinou území chráněného jako přírodní rezervace. Můžete zde obdivovat nádherné Picos de Europa s jejich dramatickými skalními útvary, hlubokými údolími a zelenými pastvinami, které dodávají krajině nezaměnitelný charakter. Kromě malebných vesniček a historických měst, jako je Oviedo s jeho nádhernou katedrálou, Astúrie nabízí i množství turistických stezek, ideálních pro pěší turistiku, cykloturistiku a jízdu na koni. Pro milovníky moře jsou zde krásné pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou, lákavé k relaxaci i vodním sportům. Nezapomeňte ochutnat místní gastronomii, která je bohatá na čerstvé ryby, mořské plody a výborné sýry. Astúrie zkrátka nabízí dokonalou symbiózu přírody, kultury a kulinářských zážitků.
Které je nejšťastnější město ve Španělsku?
Nejšťastnějším městem ve Španělsku je Vigo, které se celosvětově umístilo na 58. místě s celkovým počtem bodů 1556. Leží v živé oblasti Galicie a kromě úchvatné přírody a stabilní ekonomiky nabízí i vysokou kvalitu života. Pro aktivní turisty je Vigo skvělou základnou pro výlety. Můžete zde například prozkoumat nádherné Islas Cíes, které jsou součástí národního parku a nabízejí krásné pláže s křišťálově čistou vodou, ideální pro šnorchlování a potápění. V okolí Vigo se také nachází mnoho turistických tras, které vedou po pobřeží i do vnitrozemí, s možností trekingu různé obtížnosti. Milovníci vodních sportů ocení možnosti windsurfingu a kitesurfingu. Kromě toho, Vigo nabízí pestrý noční život a bohatou gastronomii, zejména čerstvé mořské plody.
Je dražší Barcelona nebo Madrid?
Barcelona versus Madrid? Z hlediska cen je Barcelona dražší, přibližně o 9 % v průměru. Restaurace a nákupy vás v Barceloně vyjdou o pár eur dráž. To ale není všechno. Největší rozdíl pocítíte v nájemném – Barcelonské ceny nájmů jsou nejvyšší v celé Španělsku. Podle Deloitte se průměrná cena pohybuje kolem 21,30 €/m², což pro běžný byt znamená měsíční nájem přes 1000 €. Mám zkušenosti, že i doprava může být v Barceloně poněkud dražší, záleží ale na způsobu dopravy. V Madridu se dá pohodlněji a levněji pohybovat metrem. Nicméně, obě města nabízejí skvělou kulturu a zábavu – volba závisí na vašich prioritách a rozpočtu.
Je silnější Real Madrid nebo Barcelona?
Otázka, zda je Real Madrid silnější než Barcelona, je věčná. Čistě z pohledu domácích zápasů nám čísla nabízejí zajímavý vhled. Real Madrid se pyšní dominantní statistikou: 85 vítězství, 15 remíz a pouhých 13 porážek na svém stadionu Santiago Bernabéu. Pro představu, to je úctyhodné hřiště s kapacitou přes 80 000 diváků, kde se atmosféra podobá spíše vulkánu než fotbalovému utkání. Samotná návštěva stadionu je zážitkem, který doporučuji každému milovníkovi fotbalu.
Barcelona, i když s méně impozantními domácími výsledky, stále patří mezi evropskou špičku. Na Camp Nou, moderním stadionu s fascinující architekturou a kapacitou přes 99 000 diváků, zaznamenali 43 vítězství, 20 remíz a 23 porážek. Navštívit Barcelonu a Camp Nou je zážitek pro všechny smysly – od architektury Gaudího přes kulinářské speciality až po ohromující atmosféru zápasu.
Pro úplnost, zde je stručný přehled:
- Real Madrid (doma):
- Vítězství: 85
- Remízy: 15
- Porážky: 13
- Barcelona (doma):
- Vítězství: 43
- Remízy: 20
- Porážky: 23
Je důležité si uvědomit, že tato statistika reflektuje pouze domácí zápasy a neposkytuje úplný obraz o síle obou klubů. Nicméně, nabízí fascinující pohled na jejich dominanci na vlastních hřištích. Navštívit Madrid i Barcelonu a zažít atmosféru těchto legendárních stadionů je zážitek, který byste si neměli nechat ujít.
Jak Španělé nazývají Barcelonu?
Barcelonu Španělé běžně nazývají Barça, což je zkrácená verze. Častěji se ale používají jména odvozená od klubových barev – Blaugranas (katalánsky, „modro-granátoví“) a Azulgranas (španělsky, „modro-granátoví“). Tyto názvy odkazují na barvy fotbalového klubu FC Barcelona, s nímž je město silně spjato.
Méně oficiální, spíše ironické, ale mezi fanoušky rozšířené přezdívce je Los Cules (katalánsky „zadky“). Zní to nelichotivě, ale pochází z historie – prý se tak fanoušci nazývali, protože sedávali na zadních stranách tribun stadionu Camp Nou, a to tak, že jim byly vidět pozadí.
Pokud se chystáte do Barcelony, je dobré znát všechny varianty, abyste se v konverzaci s místními neztratili. Užitečné informace k Barceloně:
- Doprava: Barcelona má skvělou síť metra a autobusů. Doporučuje se pořídit si Turistickou kartu (Hola Barcelona Card) pro neomezený počet jízd.
- Památky: Sagrada Família, Park Güell, Gotická čtvrť, Casa Batlló, Casa Milà (La Pedrera) – to jsou jen některé z mnoha atrakcí, které Barcelona nabízí.
- Jídlo: Nezapomeňte ochutnat Paellu, Tapas a další španělské speciality. Mnoho restaurací nabízí menu del día (denní menu) za výhodnou cenu.
Tip: Prohlídka města s místním průvodcem může obohatit zážitek a poskytnout hlubší vhled do historie a kultury Barcelony.
Proč se ve Španělsku považuje za nezdvořilé přijít včas?
V hispánských zemích, jako je Španělsko, se pozdní příchod na společenské akce nepovažuje za nezdvořilost, ale spíše za projev slušnosti. Hosté dávají hostiteli čas na dokončení příprav a uklidnění se před příchodem hostů. Přijít přesně na čas je vnímáno jako narušování soukromí a spíše se podobá tomu, jako byste v americké kultuře dorazili hodinu před začátkem. Je to dáno odlišným vnímáním času a společenských konvencí. Místo striktního dodržování času se klade důraz na sociální interakci a pohodu. Neznamená to ale, že byste měli přijít s velkým zpožděním – ideální je přijít s lehkým zpožděním, řekněme 15-30 minut. Doporučuje se sledovat chování ostatních hostů, abyste se lépe zorientovali v místních zvyklostech. Je to součást kulturního bohatství a je vhodné se s tím seznámit před cestou.
Důležité je si uvědomit, že toto se netýká všech situací. Na obchodní schůzky, lékařská vyšetření a podobné události je nutné dorazit včas, nebo dokonce s mírným předstihem. Toto se týká spíše neformálních společenských setkání.
Co je v Rusku, ale ve Španělsku ne?
V Rusku najdete spoustu potravin, které ve Španělsku nenajdete, a jejichž absence může překvapit. Smetana, kefír, řazhenka a tvaroh jsou mléčné výrobky, s nimiž se ve Španělsku jen tak nesetkáte. Podobně je tomu s glazovanými sýrky a sýrem suluguni. Charakteristické ruské pokrmy jako pelmeně a varenyky jsou v Španělsku neznámé. Stejně tak doktorská klobása a slaná okurka, které mají specifickou chuť a konzistenci těžko kopírovatelnou.
Z obilovin chybí ve Španělsku hlavně pohánka, pšenice a krupice. Z ovoce a zeleniny pak višeň, rybíz, jahoda a kopr, i když některé druhy jahod se dají najít. Typický ruský chléb jako borodinský a darničky budete ve Španělsku hledat marně, stejně tak kvašenou kapustu, solené okurky, rajčata a houby nakládané tradičním ruským způsobem, a samozřejmě libovolnou variantu kavíčkového kaviáru.
Důležité je poznamenat, že i když některé suroviny se dají ve Španělsku najít v obchodech se specialitou na východní Evropu, jejich cena a dostupnost bude pravděpodobně vyšší než v Rusku. Nákup typicky ruských potravin ve Španělsku vyžaduje trochu plánování a výzkumu.
Proč je Madrid zelené město?
Madrid? Zelené město? To rozhodně není jen fráze. Více než 55 % madridských ulic zdobí téměř 300 000 stromů. To z něj dělá druhý nejzelenější metropolitní prostor světa – a věřte mi, viděl jsem jich mnoho!
Co to v praxi znamená?
- Parky a zahrady: Madrid se pyšní nespočtem parků, od obrovského Retira, ideálního pro odpočinek u jezera a procházku mezi sochami, až po menší klidné oázy skryté v ulicích.
- Stromové aleje: Procházka madridskými ulicemi je sama o sobě zážitkem. Stromové stromy poskytují příjemný stín během horkých letních dnů.
- Květinové výsadby: Kromě stromů je město protkáno krásnými květinovými záhony a pěstují se zde i exotické druhy rostlin.
A to není všechno. Město aktivně investuje do zelených ploch a udržitelných řešení, což z něj dělá nejen krásné, ale i ekologicky šetrné místo k životu. Prozkoumejte ho a přesvědčte se sami!