Co vařit když neumím vařit?

Zkoušíte-li se zorientovat v kuchyni jako úplný začátečník, zaměřte se na suroviny, které odpustí i drobné chyby. Brambory, rýže a těstoviny jsou základem mnoha světových kuchyní – a věřte mi, na cestách jsem ochutnal brambory připravené stovkami způsobů. Pečené brambory s bylinkami? Klasika! Rýže se skvěle hodí k dušenému kuřecímu masu, které je samo o sobě velmi univerzální. Hovězí maso, pokud zvolíte měkčí kus, se snadno dusí a chutná i s minimálními kořením.

Nepodceňujte sílu jednoduchých ingrediencí. Smetana, mléko a sýr dodají pokrmům krémovou texturu a bohatost. Šunka a slanina – ideální na rychlou snídani nebo jako doplněk k vařeným bramborám. Kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel – je nutričně bohatá a dodá pokrmům hloubku chuti. Špenát, brokolice a rajčata jsou skvělými zdroji vitamínů a snadno se připravují. Cibule a česnek jsou základem mnoha receptů a dodají pokrmům charakteristickou vůni. Luštěniny, jako čočka či fazole, jsou výborným zdrojem bílkovin a vlákniny, a vejce? No, to je univerzální ingredience sama o sobě – od omelety po vaječný salát.

Nebojte se experimentovat, ale začněte s jednoduchými recepty. Na internetu najdete spoustu návodů pro začátečníky. Postupně si osvojíte základní techniky a objevíte své kulinářské preference. A pamatujte, i z nejprostších surovin lze vytvořit chutné a zdravé pokrmy.

Co vařit když nevíš?

Nevíte, co vařit? Sedm nápadů na jídlo, které zvládnete i po náročném dni plném dobrodružství, ať už jste prozkoumali himálajské štíty, nebo jen prošli rušný pražský trh.

Kuskus: Klasika severoafrické kuchyně, připravitelná za pár minut. Skvělý základ pro experimenty s kořením – přiveďte si chuť Maroka i do vaší kuchyně. Zkuste ho s pečenými paprikami a koriandrem, připomene vám to pouštní večery pod hvězdami.

Dušená rýže: Univerzální základ mnoha jídel. V Asii, od Thajska po Indii, je dušená rýže základem stovek jídel. Přidejte kari, zeleninu, maso a máte hotové exotické jídlo, aniž byste museli opustit domov.

Rychlý knedlík z mikrovlnky: Perfektní pro ty, kteří se vracejí z dlouhé cesty a chtějí si rychle dopřát tradiční českou chuť. Rychlé, jednoduché a překvapivě chutné.

Bramborový knedlík: Klasika, která nikdy nezklame. Pamatuji si na skvělý bramborový knedlík s gulášem v malé hospůdce v jižních Čechách – tohle jídlo má sílu evokovat silné vzpomínky na cestovatelské zážitky.

Kynutý houskový knedlík: Pro ty, co mají čas a chuť na něco náročnějšího. Výsledek ale stojí za to – dokonalý doplněk k pečenému masu, který vám připomene pohodu domova.

Lokše: Tradiční jídlo z jižní Moravy, plné chuti a historie. Představte si, jak si ho pochutnáváte po celodenním putování po vinicích.

Šťouchané brambory: Jednoduché, rychlé a syté. Ideální pro ty, kteří se po cestování potřebují zasytit a načerpat energii.

Plněné pečené brambory: V Mexiku jsem ochutnal nespočet variací plněných brambor – od sýra a smetany po pikantní maso. Nebojte se experimentovat s náplní a vytvořte si vlastní cestovní zážitek na talíři.

Jak na dnu babské řády?

Na dně babské řády? To je otázka, jež by zaujala i samotného Marco Pola! Pro čištění organismu, a tedy i oné „babské řády“, doporučuji směs bylin, jež jsem s úspěchem používal během svých cest po Dálném východě – byliny s protizánětlivými účinky, jež dokáží zázraky. Řebříček, pampeliška a kopřiva – to jsou základní kameny, které zná každý bylinkář. Tyto bylinky se tradičně používaly pro podporu funkce ledvin a jater, orgánů zodpovědných za filtraci a čištění těla. Ale to zdaleka není všechno! Jarmila Podhorná, bylinkářka s vědomostmi hlubšími než samotný oceán, zmiňuje židovskou mochynu, lopuch, pýr a pupeny břízy, jasanu a buku. Tyto byliny, bohaté na antioxidanty, pomáhají rozpouštět usazeniny v organismu. Zvláštní pozornost si zaslouží jejich synergie. Kombinace s třezalkou, olší či vrbou, s jejich protizánětlivými vlastnostmi, umocňuje účinky a napomáhá k harmonickému fungování celého systému. Pamatuji si, jak mi během expedice do Tibetu místní léčitel doporučil podobnou směs. Bylo to naprosto fascinující, jak účinně se tělo zbavovalo škodlivin. Je ale důležité si uvědomit, že každá bylinka může mít své specifické kontraindikace, proto je vždy nejlepší se před užíváním poradit s odborníkem.

Co vařit na více dní?

Plánujete vaření na více dní? Inspirace čerpám z celého světa, a proto vím, že klíčem je variabilita a dlouhá trvanlivost. Klasické české omáčky, jako rajská, svíčková, či koprovka s bramborem a vejcem, jsou skvělým základem. K nim se výborně hodí i kuře na paprice, vepřové v mrkvi s rýží, nebo vepřové na kmíně. Tyto pokrmy vydrží v lednici klidně 3-4 dny, a to i díky tomu, že se dají snadno ohřát bez ztráty kvality. Pro milovníky pečených jídel doporučuji žemlovku, francouzské brambory, nebo zapečené těstoviny – skvělé pro rychlý oběd i večeři.

Neměli bychom opomenout polévky, které jsou skvělým zdrojem vitamínů a vydrží v lednici 2-3 dny. Z mých cest po východní Evropě mohu doporučit experimentovat s kombinacemi. Například:

  • Bramboračka s kousky uzeného masa.
  • Kulajda s houbami a koprem – pro extra chuť přidejte lžičku dijonské hořčice.
  • Zeleninový vývar s domácími nudlemi.
  • Česnečka, kterou můžete obohatit o bylinky z vaší zahrady.
  • Pórková polévka s křupavou slaninou.
  • Mrkvová s pomerančem a zázvorem – dodá skvělou svěžest.
  • Polévka z červené řepy či čočky s koriandrem – ideální pro vegany a vegetariány.

Tip pro cestovatele: Pro delší výlety se vyplatí zaměřit se na pokrmy, které lze snadno přenášet a konzumovat i za studena. Saláty, například s kuskusu, quinoy nebo s cizrnou, jsou výbornou volbou. Nebojte se experimentovat s chutěmi a kombinovat tradiční recepty s novými ingrediencemi – objevíte tak nové oblíbené pokrmy.

Co by se chtěl naučit vařit pokáč?

Pokáč by se chtěl naučit vařit štrapačky. Jedná se o tradiční české jídlo, typické pro Moravu a Slezsko. Charakteristické jsou pro něj široké nudle z bramborového těsta, často podávané s kysaným zelím a uzeným masem.

Tip pro přípravu:

  • Kvalitní brambory jsou klíčem k dobrým štrapačkám. Vyberte si odrůdu s vysokým obsahem škrobu.
  • Těsto by mělo být dostatečně pevné, aby se nudle daly pohodlně tvarovat.
  • Štrapačky se vaří v osolené vodě do změknutí.

Paní Jana vyhrála 51 000 korun za správný tip. Štrapačky se dají připravit na mnoho způsobů, s různými druhy uzenin, s cibulí, s česnekem, případně s houbami. Je to jednoduché, ale chutné jídlo, které stojí za to vyzkoušet.

Doporučení pro turisty:

  • Vyzkoušejte štrapačky v místní restauraci během vaší cesty po Moravě nebo Slezsku.
  • Zeptejte se místních na jejich oblíbené recepty a varianty štrapaček.
  • Nebojte se experimentovat s různými přísadami a vytvořte si svůj vlastní recept.

Co jíst když je mi nevolno?

Nevolnost na cestách? To zná každý zkušený cestovatel. Klasické rady o suchárech a krekerech platí, ale jen pokud vám nedělají zle. Postupný návrat k jídlu je klíčový. Začněte s malými porcemi lehce stravitelných pokrmů.

Osvědčené tipy z mého kuchařského batohu:

  • Kaše: Ovesná nebo bramborová, bez tuku a koření, jsou ideální. V Asii jsem se naučil, že i rýžová kaše dokáže zázraky. Zkuste ji s trochou soli.
  • Vařená zelenina: Mrkev je klasika, ale i vařený květák nebo brokolice můžou být vděčnou volbou. Vždycky si s sebou vozím malou dózu s kvalitním olivovým olejem, kápnutí je dovoleno.
  • Kuřecí maso: Libové, vařené nebo pečené na grilu (pokud je to možné), je skvělým zdrojem bílkovin. Na Filipínách jsem objevil skvělou kuřecí polévku s citronovou trávou, ideální pro zažívání.
  • Vývary: Nemastné, ideálně z kuřecího masa nebo zeleniny. V Jižní Americe jsem se naučil ocenit sílu jednoduchého vývaru s koriandrem a limetkou.
  • Klasika: Dětské piškoty, banány (zralé, ale ne přepecipe) a rýže (bílá, nelepkavá) jsou spolehlivé zásoby energie. Banány jsou plné draslíku, který se při nevolnosti často ztrácí.

Důležité upozornění: Pokud nevolnost přetrvává déle než 24 hodin, vyhledejte lékařskou pomoc. Hydratace je klíčová, pijte dostatek čisté vody nebo slabý bylinkový čaj.

Co vařit, když se mi nechce vařit?

Když se mi opravdu, ale opravdu nechce vařit, a to se stává i zkušeným cestovatelům po návratu z dobrodružství plného pouličního jídla, sáhnu po receptu, který zvládne i unavený šéfkuchař. Jednopekáčová klasika.

Moje osvědčená varianta? Kuře s bramborami. Nic složitého. Kuře, nejlépe naporcované (šetří to čas i námahu), a brambory, oloupané a nakrájené na větší kusy. Brambory dám na dno pekáče, kuře na vrch.

Tip pro cestovatele: Pokud jsem zrovna zpátky z Asie a mám v zásobě exotické koření, přidám ho do směsi. Kurkuma, zázvor, chilli – skvěle doplní chuť kuřete. Nebojte se experimentovat s tím, co máte doma.

Brambory se krásně propečou v vypékajícím se tuku a šťávě z kuřete, získají úžasnou chuť a nasáknou všechny aromatické šťávy. Kuře zase zůstane krásně křupavé. Je to geniální systém, kde se vše vzájemně doplňuje. A co je nejdůležitější? Minimální úklid! Jeden pekáč, jedna radost.

Pro zkušenější cestovatele: Pečte na nižší teplotu a delší dobu, aby se kuře dokonale propeklo a brambory se nerozpadly. To je klíč k dokonalému jídlu i po náročném dni plném poznávání světa.

Co vařit při dně?

Při dně je klíčová volba pokrmů a jejich přípravy. Zkušenosti z desítek zemí mi ukázaly, že klíčem je lehkost a jemnost. Zapomeňte na těžká, mastná jídla. Místo toho se zaměřte na nízkokalorické varianty, které nezatíží váš trávicí systém.

Způsoby přípravy:

  • Vaření v páře: Klasika, která šetrně zachovává vitamíny a minerály. V Asii jsem ochutnal nespočet lahodných pokrmů připravených touto metodou.
  • Vaření ve vodě: Jednoduché a efektivní, ideální pro polévky a zeleninové vývary. V Jižní Americe jsem se naučil, že i z obyčejné vody lze vytvořit chutný základ pro skvělé jídlo.
  • Dušení: Šetrná metoda, která zaručuje vláčnost pokrmů. V Evropě jsem objevil mnoho tradičních receptů založených právě na dušení.
  • Pečení bez tuku: Použijte alobal, pečící papír, nebo horkovzdušnou fritézu. Tímto způsobem jsem v Středomoří připravoval ryby a zeleninu s minimálním množstvím kalorií a maximální chutí.

Tipy z cest:

  • Využívejte bylinky a koření pro zvýraznění chuti – ostřejší koření je ale vhodné omezit.
  • Prioritou by měla být čerstvá sezónní zelenina a ovoce. Vždy se snažte vybírat lokální suroviny.
  • Nebojte se experimentovat s různými druhy zeleninových vývarů a polévek.
  • Pro inspiraci se podívejte na tradiční kuchyně zemí, kde se klade důraz na lehká a zdravá jídla, například na středomořskou, asijskou nebo skandinávskou kuchyni.

Co vzít k vodě?

Co si vzít k vodě – výbava pro aktivního turistu:

Plavecká výbava: Plavky (ideálně dva páry, jeden suchý je vždycky fajn). Nepromokavý obal na mokré plavky je nezbytností. Rychle schnoucí materiál je výhodou.

Ochrana před sluncem: Opalovací krém s vysokým SPF faktorem, odolný vodě, je naprostá nutnost. Nepodceňujte ho, i ve stínu se opálíte. Sluneční brýle s UV filtrem ochrání zrak. Lehká, široká pokrývka hlavy je pro ochranu před spálením klíčová.

Další nezbytnosti: Lehká deka nebo osuška z rychleschnoucího materiálu. Pevné boty do vody, ideálně neopreny, chrání chodidla před skalami a kamením. Malá lékárnička s obvazy, dezinfekcí a léky proti bolesti. Dostatek pitné vody! Lahve na vodu s filtrem nebo tablety na čištění vody. Energetická tyčinka nebo ovoce na doplnění energie. Malý batoh pro pohodlné nošení všech věcí.

Tipy pro zkušenější: Voděodolný obal na telefon a dokumenty. Nůž nebo multitool. Kompas nebo GPS, pokud se pohybujete v neznámém terénu. Signální píšťalka pro nouzové situace.

Jak si usnadnit varení?

Plánování je základ. Nejen doma, ale i na cestách po světě jsem si uvědomil, že precizní plánování jídelníčku šetří čas a nervy. V Maroku jsem se naučil připravovat tagine předem, v Japonsku zase mistrně organizovat nákup ingrediencí pro sushi. Představte si jídelníček na celý týden – ušetří vám to spoustu improvizací a zbytečných výletů do obchodu.

Efektivita je klíčová. V Thajsku jsem pozoroval, jak místní kuchaři s lehkostí a rychlostí připravují komplexní pokrmy. Tajemství? Připravenost. Odměřte si všechny suroviny najednou – ušetříte si tak čas a zabráníte chybám. Představte si, jak to zjednoduší pečení dortu v italské pekárně, kde se vše dělá precizně a rychle.

Vaření v režimu „batch cooking“. Tento koncept jsem objevil v USA. Připravte si větší množství jídla najednou a rozdělte ho do porcí na celý týden. Můžete zmrazit zbytky a vyřešit tak večeři za pár minut. Zkušenost z indických trhů mi ukázala, že se zde podobný systém používá po staletí.

Odpočinek je nutností. I když se to zdá paradoxní, relaxace během vaření je důležitá. Naučte se vnímat proces vaření. V Peru jsem pozoroval, jak klidné a uvolněné je vaření místních žen – a výsledky jejich vaření byly úžasné.

Zásoby jako váš spojenec. Vždycky mějte doma základní suroviny, které se snadno kombinují. Díky tomu si můžete snadno a rychle připravit jídlo i v případě, že nemáte moc času. Zkušenost z francouzských farmářských trhů mi ukázala, jak snadné je využívat sezónní suroviny a vytvářet z nich skvělá jídla.

Chytrá kuchyně. Moderní technologie vám pomohou. Multifunkční roboty, chytré hrnce a podobná zařízení vám ušetří spoustu práce a času. Viděl jsem to na vlastní oči v mnoha moderních kuchyních po celém světě.

Nebojte se pomoci. Není ostuda požádat o pomoc. Sdílení práce v kuchyni, ať už s partnerem, dětmi, nebo s přáteli, je skvělý způsob, jak si vaření zjednodušit a užít si ho více. V Mexiku jsem se naučil, že vaření je společenská záležitost, a že sdílení zážitku s ostatními obohatí celý proces.

Co nesmím na dnu?

Na dně, kde se potkává historie s dobrodružstvím, je potřeba dbát na dietu. Zapomen´te na puriny! Vaše DNA vám poděkuje. Vysoká hladina kyseliny močové může zhatit i tu nejúžasnější cestu. Proto se vyhněte pokrmům bohatým na puriny, které se často objevují v tradičních kuchyních mnoha zemí.

Mléčné výrobky: Zvlášť zrající, uzené a plísňové sýry, které jsou v některých regionech neodmyslitelnou součástí místní gastronomie, by měly být konzumovány s mírou. Pamatuji si na jeden výlet do Francie, kde jsem se s tímto faktem musel vypořádat těžce.

Koření: Ostré koření, jako je pepř, chilli, křen, Maggi a sojová omáčka, často zdobí exotická jídla, ale mohou být pro vás rizikové. Při cestování po Asii jsem se naučil číst etikety pečlivěji.

Ovoce a zelenina: Fíky, luštěniny (čočka, hrách), špenát, chřest, rebarbora, červená řepa, česnek a sója – některé z těchto ingrediencí se objevují v mnoha kulinářských tradicích. Jejich konzumace vyžaduje rozvahu.

Jak si usnadnit vaření?

Plánování je základ. Před cestou si prohlédněte recepty a dostupné ingredience v místě pobytu. Pokud vaříte na výletě, sáhněte po receptech s minimem surovin a nádobí. Předem si připravte seznam surovin a zkontrolujte, zda vše máte.

Postup si promyslete důkladně. Na výletě se vyplatí recepty s jednoduchým postupem a krátkou dobou přípravy. Měřte suroviny předem, ideálně doma, a zabalte je do uzavíratelných sáčků nebo nádob. Minimalizujete tak ztrátu času a prostoru.

Velkovýroba? Zvažte přípravu základních surovin předem. Nakrájenou zeleninu nebo uvařenou rýži si můžete připravit doma a vzít s sebou na cestu v hermeticky uzavřených nádobách. Ušetříte tak čas a námahu při vaření v terénu.

Odpočinek je klíčový. Vyberte si k vaření místo s příjemným prostředím. Klidná atmosféra vám usnadní práci a vaření se stane i relaxací.

Žijte ze zásob, ale s rozumem. Balte potraviny s dlouhou trvanlivostí a nízkou hmotností. Konzervy, luštěniny, sušené ovoce a ořechy jsou skvělými společníky na cestách.

„Chytrá“ kuchyně v terénu? Investujte do kvalitního přenosného vařiče, lehkého nádobí a skladných pomůcek. Multifunkční nádobí šetří místo i hmotnost.

Nechte si pomoci? Na výletě se neostýchejte sdílet vaření s ostatními. Společná příprava jídla je skvělý způsob, jak se seznámit s novými lidmi a užít si cestování naplno.

Co vystudoval Pokáč?

Pokáč, jak se dozvídá každý zvědavý cestovatel, vystudoval Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném. Potom, s batohem plným teoretických znalostí, zamířil na ČVUT v Praze, konkrétně na FEL, kde úspěšně dokončil magisterský obor Otevřená informatika. Jeho studium softwarového inženýrství a počítačového vidění ho zavedlo i za hranice, konkrétně na půlroční stáž do Bruselu. Představte si, Evropa, vůně vaflí a… vývoj autonomních vozidel pro Toyotu! To je teprve dobrodružství. Brusel, to není jenom Evropská unie a čokoláda, ale i technická inovace na nejvyšší úrovni. Zážitek, který se jen tak nezapomene, že? Ať už prozkoumáváte středověké uličky Prahy nebo moderní technologie Bruselu, cestuje se vždycky lépe s trochou technického vzdělání.

Proč je mi na zvracení?

Na zvracení na výletě? To se stává! Může to být klasická žaludeční viróza chycená z ne zcela čisté vody, nebo z jídla, co už pár hodin venku poleželo. Dehydratace je taky velký nepřítel – při náročnějších túrách se snadno podcení pitný režim. Kromě toho, horečka z nějaké infekce, úpal, ale i rána do hlavy – to všechno může způsobit nevolnost a zvracení. Pokud se ti to stane vysoko v horách, je důležité co nejrychleji sestoupit do nižší nadmořské výšky a začít dodávat tělu tekutiny – nejlépe elektrolyty, aby se tělo rehydratovalo. V případě silné bolesti hlavy, závratí nebo ztráty vědomí je nutné vyhledat pomoc. Nepodceňuj to, hlavně v odlehlých oblastech. Prevence je důležitá – nos s sebou dostatek vody, vyhýbej se pochybným zdrojům pitné vody, dběj na hygienu rukou a pečlivě si vybírej jídlo.

Co a jak jíst abych nebyl nafoukly?

Na nafouklé břicho zabírají probiotika – kefír, neslazený jogurt, případně doplňky. Důležité jsou i fermentované potraviny jako kvašená okurka. Listová zelenina, ač zdravá, může u některých lidí naopak zvětšovat nadýmání, proto s ní opatrně. Zázvor je skvělý na trávení, stejně tak fenykl a heřmánek – ideální bylinný čaj po jídle. Kiwi pomáhá s trávením, ale pozor na jeho množství. Salátová okurka je lehce stravitelná, takže je vhodná. Důležitý je ale i režim! Jezte pomalu, důkladně kousejte a vyhýbejte se stresu – ten totiž často způsobuje trávicí potíže. Tip pro turisty: Při cestování se držte osvědčených jídel, vyhýbejte se ostrým jídlům a neznámým surovinám, zvláště pokud je vaše trávení citlivé. Balení probiotických tablet je skvělý nápad do cestovní lékárničky.

Na cestách: Pokud se přeci jen nafouknete, zkuste čaj z heřmánku nebo fenyklu. Často pomůže i obyčejná procházka.

Jaké boty si vzít na vodu?

Výběr obuvi pro vodní aktivity závisí na typu aktivity a lokalitě. Pro běžné koupání v řece či jezeře jsou ideální boty s pevně uzavřenou špičkou, chránící prsty před poraněním o ostré kameny, sklo nebo jiný nebezpečný odpad – staré tenisky, neoprenové boty, vodní trekové boty jsou perfektní volbou. Zkušenosti z expedic po celém světě mne naučily, že podceňování ochrany nohou je častou chybou. V Thajsku jsem například viděl, jak turistovi prořízl chodidlo ostrý korál.

Sandály, žabky, pantofle a Crocsy jsou naprosto nevhodné – nabízejí minimální ochranu a hrozí vysoké riziko zranění.

Pro vodní sporty, jako je rafting nebo kajak, je potřeba specializovaná obuv s dobrou přilnavostí a ochranou kotníků. Na některých místech v Jižní Americe, kde jsem raftoval, byl podklad řeky extrémně drsný a kvalitní obuv byla nezbytná.

Materiál obuvi by měl být odolný, rychleschnoucí a prodyšný. Neopren je skvělý pro chladnější vodu, zatímco lehké tkaniny jsou ideální pro teplejší klima. Vždy zvažte i místní podmínky – v bahnitém prostředí se hodí boty s hlubším vzorkem podrážky.

Shrnutí: Bezpečnost nohou je prioritou. Investujte do vhodné obuvi – ušetří vám bolest, zranění a případné komplikace na dovolené.

Co dát do vývaru?

Základním kamenem skvělého vývaru je správné koření. Ačkoliv jsem ochutnala vývary po celém světě, od francouzských bouillons po vietnamské phở, pro klasický český vývar je nejlepší sáhnout po jednoduché, ale účinné směsi divokého koření.

Co tedy do něj? Jednoznačně bobkový list, nové koření a celý pepř. Myslete na poměr: na litr vody bohatě stačí jeden bobkový list, dvě kuličky nového koření a čtyři kuličky pepře. Více není vždy lépe – přehnané množství koření může vývar snadno přehlušit.

Pro skutečné gurmány: Před přidáním do vývaru koření nasucho orestujte na pánvi. Tím se uvolní jejich aroma a vývar získá hloubku a komplexnost. Zkuste si představit vůni čerstvě orestovaného koření na horské chatě v Krkonoších – ten pocit se vám pak bude linout z každého doušku.

Další tipy z mých cest:

  • Pro intenzivnější chuť můžete přidat i pár zrnek kardamonu nebo hřebíčku, ale s těmito kořeními opatrně – stačí opravdu jen špetka.
  • Kvalita koření je klíčová. Vyberte si kvalitní, čerstvé koření, rozdíl v chuti je markantní.
  • Nebojte se experimentovat! V některých regionech se do vývaru přidává i celerová semínka nebo kmín. Je to otázka osobních preferencí a tradičních receptur.

Postupně odkrývejte chutě: Koření přidejte do vývaru hned na začátku vaření. Pokud chcete jemnější chuť, můžete bobkový list a nové koření vyndat před podáváním. Pepř však může zůstat.

Co jíst bez vaření?

Na túře bez vařiče? Žádný problém!

Jarní závitky s arašídovou omáčkou: Lehké, skladné, vydatné. Arašídovou omáčku si připrav doma a vezmi v uzavíratelné nádobce. Závitky s rýžovými nudlemi, zeleninou a kousky masa/tofu si nachystej těsně před jídlem.

Plněná tortilla za studena: Tortilly, hummus, zelenina (paprika, okurka, rajčata), kuřecí/tofu špízy (předem uvařené a nakrájené) – ideální rychlá svačina. V batohu nezabere mnoho místa.

Gazpacho: Skvělý na horké dny. Příprava doma, přeprava v termolahvi. Zkuste varianty s různým kořením pro zajímavější chuť.

Pita chléb s trhaným kuřecím a domácím coleslawem: Trhané kuře si připrav doma a pečlivě zabal. Coleslaw je skvělý zdroj vitamínů a vlákniny. Pita chléb je skladný a vydrží.

Kuskusový salát s tuňákem a zeleninou: Kuskus se rychle připravuje, tuňák v konzervě je ideální pro turistiku. Přidej čerstvou zeleninu – rajčata, okurku, papriku. Důležité je dobře ho ochutit.

Luštěninový salát s fetou: Luštěniny jsou zdrojem energie. Před použitím je dobré je namočit, aby se lépe trávili. Feta dodá slanou chuť. Dobře se kombinuje se zeleninou a olivovým olejem.

Vegan nudlový salát s tofu: Tofu je výborný zdroj bílkovin pro vegany. Nudle se dají snadno vařit i na vařiči. Tento salát je perfektní pro vegetariány a vegany.

Poke bowl s lososem, mangem, avokádem a edamame: Losos si můžete vzít v konzervě. Ostatní ingredience jsou lehké a vydrží v chladu. Dobře se balí do opakovaně použitelných nádob.

Co k odpolední svačině při hubnutí?

Při hubnutí na túrách je svačina klíčová. Měla by tvořit 5-10% denního kalorického příjmu a být energeticky hustá, ale ne těžká na žaludek. Ideální je kombinace pomalu se vstřebávajících sacharidů (např. kousek celozrnného chleba s ořechovým máslem, sušené ovoce – hrozinky, švestky), bílkovin (tvrdý sýr, párky, ořechy, semínka) a vlákniny (zelenina – mrkev, paprika, rajčata).

Vyhněte se cukrům – ty vám dají rychlý, ale krátkodobý nával energie, po kterém budete unavení. Na delší výlety si raději připravte svačinu, která se dá snadno jíst i za chůze a nepotřebuje příbory. Dobrým tipem je například energetická tyčinka s vysokým podílem bílkovin, ale i zde sledujte složení a vyhýbejte se těm s vysokým obsahem cukru.

Nepodceňujte hydrataci – vodu pijte průběžně, ne jen když máte žízeň. Dehydratace se projeví únavou a sníženým výkonem.

Pro outdoorové aktivity je důležitá energetická hustota – tedy poměr energie k objemu a váze. Vyberte si potraviny, které vám dodají dostatek energie bez zbytečného zvětšení objemu batohu.

Proč vařit v páře?

Vaření v páře je pro turistu absolutní nutností! Zachovává vitamíny a minerály lépe než jiné metody, což je při omezeném přístupu k čerstvému jídlu klíčové. Struktura a chuť jídla zůstávají nedotčeny, takže i jednoduché ingredience chutnají skvěle.

Je to neuvěřitelně praktické a rychlé. V minimalistickém kempingovém režimu oceníte, že nepotřebujete mnoho oleje nebo tuku.

  • Snadná příprava: Omyjete, vložíte do parního hrnce, přidáte vodu a nastavíte čas. Hotovo!
  • Šetří čas a nádobí: V jednom hrnci uvaříte zeleninu i maso.
  • Ideální pro lehká jídla: Perfektní pro zdravé a chutné jídlo na túře, bez těžkého trávení.

Tip pro zkušené turisty: Investujte do kvalitního přenosného parního hrnce, který je lehký a skladný. Můžete v něm vařit nejen zeleninu a maso, ale i rýži, kroupy či těstoviny.

  • Před vařením si prohlédněte návod k použití vašeho parního hrnce, abyste si byli jisti správným postupem a časem vaření.
  • Pokud nemáte parní hrnec, improvizovaně si ho můžete vytvořit i nad hrncem s vařící vodou, pomocí cedníku nebo speciální misky.

Díky parnímu vaření budete mít vždy k dispozici zdravé a chutné jídlo, ať už jste kdekoli.

Scroll to Top