Zkušený cestovatel ví, že při kontrole příručního zavazadla je klíčová rychlost. Vždy vyjměte větší elektroniku: notebook, tablet, větší mobilní telefony. To zrychlí prohlídku a ušetří vám nervy. Stejně tak vyjměte sáček s tekutinami, aerosoly a gely – ten by měl obsahovat pouze nádoby do 100 ml a být řádně uzavřený. Zapamatujte si, že i pasta na zuby, krémy a spreje sem patří.
Tip pro chytré cestovatele: Před cestou si všechny potřebné tekutiny a kosmetiku přelijte do menších cestovních obalů. Ušetříte tak místo i čas. A ano, prázdnou lahev na vodu si můžete vzít s sebou. Na letištích je dostatek fontánek s pitnou vodou, takže si ji můžete kdykoliv doplnit. Nepomíjejte ani kovové předměty: pásky, mince, šperky, to vše je nutné vyjmout a dát do samostatné misky. Ušetříte tak zbytečné prohledávání obsahu vaší tašky.
Další rada: Pro ještě rychlejší průchod bezpečnostní kontrolou si oblečení zvolte co nejjednodušeji a vyhněte se nápaditým šperků.
Co se nesmí na letiště?
Co se týče zakázaných předmětů v zavazadlech, zkušenosti z desítek letišť po celém světě ukazují, že bezpečnostní pravidla jsou přísná a jednotná. V zapsaných zavazadlech je striktně zakázáno přepravovat:
- Výbušniny: To zahrnuje nejen evidentní bomby, ale i ohňostroje, zábavní pyrotechniku a i některé druhy sprejů.
- Plyny: Propan-butan, stlačené aerosoly, včetně těch s deodoranty či spreji na vlasy, jsou často problémem.
- Hořlavé kapaliny a látky: Látky jako benzín, líh, aceton, ale i laky na vlasy či nehty. Koncentrace alkoholu v některých kosmetických přípravcích může také být problematická.
- Toxické a infekční látky: Jedovaté chemikálie, pesticidy, ale i některé lékařské přípravky vyžadují speciální povolení.
- Radioaktivní materiál: Zde se jedná o zcela zřejmý zákaz.
- Peroxidy: Používané v některých kosmetických přípravcích a barvách na vlasy, mohou být nebezpečné.
- Žíraviny: Kyseliny a louhy představují vážné nebezpečí.
- Paliva: Jakákoli paliva do motorů, svíček, grilů apod.
Důležité upozornění: Tento seznam není vyčerpávající. Mnoho dalších předmětů může být v závislosti na letecké společnosti či letišti zakázáno, nebo podléhá omezením. Před cestou vždy zkontrolujte aktuální pravidla na webových stránkách vaší letecké společnosti a letiště odletu i příletu. Vždy je lepší si být jistý, než riskovat ztrátu zavazadla či zmeškaný let.
Tip pro zkušenější cestovatele: Některé předměty, jako například větší množství tekutin, gelů a sprejů v příruční zavazadle, se řídí pravidlem 100 ml (objem na kus, celkem max. 1 litr v průhledném uzavíratelném sáčku). Předtím, než si tyto předměty zabalíte, se ujistěte o jejich povolení.
Jak zabalit léky do letadla?
Léky si vždy berte s sebou do příručního zavazadla – do odbaveného zavazadla se léky nesmí. To je nejdůležitější! I když máte léky na předpis, mějte u sebe kopii lékařského předpisu, pro případ potřeby. U tekutých léků je potřeba dodržet pravidlo 100ml lahviček v průhledném, uzavíratelném sáčku o objemu max. 1 litr (tzv. TSA sáček). Doporučuji si léky pečlivě zabalit, ideálně do originálního obalu s označením a dávkováním. Pro případ ztráty zavazadla je dobré mít i druhou sadu léků, zvláště pokud užíváte léky pravidelně a dlouhodobě. Nezapomeňte si vzít i dostatečné množství léků na celou dobu cesty, počítejte s případnými zpožděními.
Důležité: Před letem si ověřte aktuální pravidla přepravy léků u vaší letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit. U některých léků, např. injekčních, je nutné doložit lékařské potvrzení.
Co nesmí být v odbaveném kufru?
Co se nesmí do odbaveného kufru? Tohle je otázka, kterou si před každou cestou klade každý zodpovědný cestovatel. A věřte mi, ignorování pravidel může vést k nepříjemnostem, které vám zkazí celou dovolenou.
Výbušniny a pyrotechnika – to je asi jasné, že? Žádné petardy, ohňostroje ani podobné věci. Dokonce ani malé, zdánlivě neškodné věci. Letištní bezpečnostní systém je velmi citlivý.
Zbraně – střelné zbraně, nože (i ty “obyčejné” kapesní), břitvy, sekery, to vše patří do kategorie absolutně zakázaných předmětů. I když máte zbraň legálně, do letadla s ní rozhodně nesmíte.
Nebezpečné chemikálie – chemické a toxické látky, hořlaviny, kyseliny, žíraviny – to vše představuje vážné nebezpečí. Myslete na to i u zdánlivě neškodných látek jako jsou například silné čisticí prostředky. Raději je nechte doma.
Žhavící zapalovače – i když se vám zdá, že je to maličkost, i žhavící zapalovače patří do kategorie nebezpečných předmětů. Nejlepší je vzít si klasický zapalovač.
Radioaktivní, toxické a infekční látky – to je snad samozřejmé, že? Nic takového si do zavazadla rozhodně nedávejte.
Spreje – obranné spreje a repelenty jsou také často problémem. Zkontrolujte si před cestou předpisy vaší letecké společnosti, protože pravidla se mohou lišit.
Tip pro zkušenější cestovatele: Vždy si před cestou zkontrolujte aktuální pravidla letecké společnosti, se kterou letíte. Pravidla se mohou měnit a je lepší se vyhnout nepříjemným překvapením na letišti. Někdy je výhodné si nebezpečné předměty raději poslat poštou.
Co se smí a nesmí do letadla?
Co se týče přepravy zavazadel v letadle, platí striktní pravidla, která se mohou mírně lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi. Zkušenosti z desítek letišť po celém světě mi ukázaly, že univerzální pravidlo číslo jedna zní: pochybnosti vždy konzultujte s leteckou společností předem.
Zásadně zakázané předměty: Střelné zbraně a jejich imitace (paintballové, airsoftové, startovací, plynové pistole apod.) jsou samozřejmě zakázány, stejně jako veškerá munice. Toto je striktní a globálně platné pravidlo. Mnoho lidí si neuvědomuje, že se zákaz vztahuje i na náhradní díly zbraní.
Sportovní vybavení: Hokejky, rybářské pruty, pádla, golfové hole, lyže, turistické hole a podobné předměty jsou zpravidla povoleny, ale často s omezeními – často se musí přepravovat v zavazadle v zavazadlovém prostoru, a to v ochranném pouzdru. V příručním zavazadle je jejich přeprava většinou zakázána, kvůli riziku zranění při turbulencích. Doporučuji si vždy ověřit podmínky přepravy u vaší letecké společnosti.
Výbušniny a pyrotechnika: Výbušniny, nástražné výbušné systémy, rozbušky a zábavná pyrotechnika jsou naprosto zakázány. Toto pravidlo platí bez výjimky, a porušení může mít vážné právní následky. To zahrnuje i některé druhy chemikálií, které by mohly být použity k výrobě výbušnin.
Další omezení: Kromě výše uvedených položek existuje řada dalších předmětů s omezenou přepravou, například nůžky, nože, některé typy baterií, tekutiny (v omezeném množství a v průhledných lahvičkách) a další. Vždy si před cestou prohlédněte seznam zakázaných předmětů na webových stránkách letecké společnosti, aby nedošlo k nepříjemnostem na letišti.
Co kontroluji na letišti?
Bezpečnostní kontrola na letišti se liší jen v detailech, ale princip je všude stejný. Před skenerem se zbavte všech kovových předmětů: hodinek, pásek, mincí, klíčů – dejte je do přihrádky. Implantáty, piercing a kovové části těla (např. šrouby po operaci) obvykle nevadí, ale je vhodné je předem nahlásit.
Notebook a tablet vyjměte z brašny a dejte je zvlášť na pás. To samé platí pro tekutiny a kosmetiku – vše v obalech do 100 ml v průhledném zip sáčku. V některých zemích (např. USA) jsou limity přísnější.
Příruční zavazadlo položte na pás tak, aby bylo viditelné. Pokud máte podezřelý předmět, vyjměte ho a ukažte ho personálu. Neváhejte se zeptat, pokud si nejste jisti, co by mohlo být problém.
V některých zemích, zvláště po teroristických útocích, je možné očekávat dodatečné kontroly, například náhodné výjimečné stěry z rukou nebo zavazadel. Zkušenosti z desítek letišť mi ukázaly, že i když se proces zdá složitý, je důležitý pro vaši bezpečnost a plynulost letu. Důkladná příprava vám ušetří čas a nervy. Předem si zkontrolujte pravidla konkrétního letiště na jeho webových stránkách.
Co je pravidlo 3:1:1?
Pravidlo 3:1:1 pro tekutiny v příručním zavazadle? To je základ, co musíš znát před každou cestou! 3 znamená maximálně 100 ml (3,4 unce) na jednu nádobku. Ne, ta tuba krému na opalování o objemu 150 ml se ti tam nevejde, ani kdyby to byl tvůj nejoblíbenější! 1 – všechny tyto malé lahvičky, tuby a flašky musí být v jednom průhledném, uzavíratelném sáčku na zip. Ten sáček musíš vyndat při bezpečnostní kontrole. A 1 – jen jeden takový sáček na osobu. Žádné triky s dvěma sáčky, i kdybys byl mistrem balení.
Tip pro zkušené turisty: Před cestou si předem přelej potřebné tekutiny do menších, cestovních obalů. Ušetříš místo a nervy. Nezapomeň na tekuté léky – vezmi si s sebou originální balení s lékařským předpisem. A pozor na speciální pravidla pro některé země! Ne vždy je to jen 100 ml. Vždycky si před letem zkontroluj aktuální informace na webových stránkách letiště.
Co všechno patří do evakuačního zavazadla?
Evakuační zavazadlo? Ne, není to jenom ta nudná krabice s konzervami, kterou si představujete. Je to vaše pojišťovna v miniaturním provedení, vaše mobilní základna pro přežití prvních krizových dnů. A proto by mělo být promyšlené a připravené na cokoliv. Základem jsou samozřejmě trvanlivé potraviny – myslete na energetickou hustotu, ne na objem. Sušené ovoce, ořechy, energetické tyčinky, konzervy (nezapomeňte na otvírák!), ale i něco na uklidnění – káva, čaj.
Kromě jídla, nepodceňujte hygienu – malé balení dezinfekce, toaletní papír, vlhčené ubrousky, zubní pasta a kartáček – to všechno zabere minimum místa, ale oceníte to neskutečně. Léky, samozřejmě, s dostatečným předstihem. Nezapomeňte na náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte.
Dokumenty – to je klíčové. Nejen občanský průkaz a pas, ale i kopie všech důležitých dokladů (řidičák, pojištění, rodné listy, atd.) – ideálně v nepromokavém obalu a v digitální podobě na externím disku nebo cloudu. Peníze – hotovost je král, a to i v dobách digitálních plateb. Rozmyslete si, kolik budete skutečně potřebovat a rozdělte je na více míst.
A co dalšího? Přenosné rádio s dobíjecí baterií – nezbytnost pro sledování aktuálních informací. Praktická svítilna, nejlépe čelovka, náhradní oblečení (vrstevnaté!), pláštěnka a solidní obuv. Spací pytel nebo alespoň teplá deka, kapesní nůž, šití a základní sada na drobné opravy – to všechno se může hodit. Nepřehánějte to s objemem, snažte se minimalizovat, ale myslete na maximum možných situací. V případě evakuace budete pravděpodobně muset zavazadlo nést sami.
Tip pro zkušené cestovatele: zvažte multifunkční nástroje, které spojují více funkcí (nůž, nůžky, pilník, atd.) a zmenšete tak objem vašeho zavazadla. A nezapomeňte si pravidelně kontrolovat a obnovovat zásoby v evakuačním zavazadle. Prevence je vždy lepší než léčba.
Co se nesmí dát do kufru?
Do kufru letadla, vlaku či autobusu rozhodně nepatří výbušniny, zábavná pyrotechnika a střelné zbraně – to je samozřejmé, ale často opomíjené. Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, že i zdánlivě neškodné předměty jako nože, břitvy, sekery, a dokonce i větší nůžky, mohou způsobit potíže. Důkladně si proto prověřte povolenou velikost a typ nožů v daném dopravním prostředku a zemi. Kontroly se zpřísňují.
Chemické a toxické látky, hořlaviny (lak na vlasy, alkohol, líh), kyseliny a žíraviny jsou striktně zakázány. To se týká i běžných věcí, které by vás ani nenapadly, jako například koncentrované roztoky čisticích prostředků. Vždy si přečtěte bezpečnostní pokyny výrobce a v případě pochybností se raději poraďte s dopravcem.
Žhavící zapalovače a další zdroje otevřeného ohně jsou samozřejmě zakázané. Nebezpečí představují i baterie – li-ion baterie v laptopech a powerbankách musí být vždy v ruční zavazadle, často s omezením kapacity. V různých zemích se pravidla ohledně přepravy baterií liší, proto si je vždy ověřte před odletem.
Radioaktivní, toxické a infekční látky jsou samozřejmě naprosto zakázány. Stejně tak obranné spreje a repelenty, a to i ty na bázi přírodních složek. Mnohé země mají striktní pravidla ohledně těchto látek, i když v České republice jsou běžně dostupné. Před cestou si vždy zkontrolujte předpisy cílové destinace, abyste předešli zbytečným komplikacím a pokutám. Nepodceňujte ani přepravu léků – vždy mějte s sebou lékařský předpis.
Co můžu mít na palubě letadla?
Co se týče povolených věcí na palubu, platí následující:
Jídlo a pití: Dětské a kojenecké výživy můžete vzít libovolné množství. Stejně tak léky a dietní jídlo na dobu letu (s sebou mějte lékařský předpis pro jistotu). Tekutiny, aerosoly a gely (TAG) koupené v obchodech *za* bezpečnostní kontrolou letiště v neporušeném bezpečnostním balení jsou povoleny bez omezení objemu. V opačném případě platí standardní pravidlo 100 ml na jeden obal, všechny v jednom uzavíratelném průhledném sáčku.
- Tip: Pro kojence/děti si vezměte dostatek plen, ubrousků a oblíbených hraček. Dlouhý let může být náročný.
- Důležité: Tekutiny, které si berete z domova, musí být v obalech do 100 ml a všechny v jednom uzavíratelném průhledném sáčku o objemu max. 1 litr. Sáček by měl být snadno přístupný pro kontrolu.
- Pozor: Některé potraviny (např. tekuté ovocné šťávy) mohou být problematické i když jsou v sáčku. Je lepší je konzumovat před letem nebo zvolit jiné varianty.
Léky: Vždy je lepší mít u sebe lékařský předpis nebo potvrzení od lékaře, a to i pro běžné léky. To usnadní případnou kontrolu.
- Upozornění: Pravidla se mohou mírně lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi, z které a do které letíte. Před letem si vždy ověřte aktuální informace na webových stránkách letecké společnosti.
Co má být napsano na kufru?
Na kufr patří jasně viditelná cedulka, a to nejenom kvůli letištním pásům. Představte si, že se váš kufr ztratí. Čím více informací, tím lépe.
Základní informace:
- Jméno a příjmení: Velkými, tiskacími písmeny. Zkratky se vyhněte.
- Adresa ubytování v zahraničí: S přesným názvem hotelu, číslem pokoje a ulicí. Použijte angličtinu, je to univerzálnější.
- Trvalá adresa: Pro případ, že se kufr vrátí domů.
- Telefonní číslo: Včetně předvolby země a města.
- E-mailová adresa: Snáze dostupná než telefon, pokud budete mimo dosah sítě.
- Číslo letu: Důležité pro leteckou společnost při hledání.
- Destinace: Město, do kterého letíte.
Tipy zkušeného cestovatele:
- Na cedulku použijte permanentní značku, která odolá dešti a manipulaci.
- Nafoťte si kufr před odletem a uložte fotku do cloudu. V případě ztráty to usnadní identifikaci.
- Uvnitř kufru vložte jmenovku s kontakty. V případě poškození vnější cedulky, bude uvnitř i tato informace.
- Zvažte použití barevného popisovače nebo nálepky na zviditelnění vašeho kufru v davu.
- Nezapisujte na cedulku cenné informace, jako je číslo kreditní karty.
Co všechno vidí rentgen na letišti?
Letištní rentgenové skenery nejsou jen černobílé obrázky. Vidí hustotu materiálu. Kovy a sklo, absorbující více rentgenového záření, se zobrazí tmavšími barvami – tmavě šedá až černá. Naopak lehčí materiály, jako oblečení, jídlo či plasty, propouštějí záření a jsou na snímku světlejší, často s oranžovým nádechem u organických látek. Tento barevný systém usnadňuje bezpečnostním pracovníkům rychlou identifikaci potenciálně nebezpečných předmětů.
Zkušený cestovatel ví, že ne vše je na rentgenu zřetelné. Tenké kovové předměty, jako například tenké šperky, mohou být přehlédnuty, proto je lepší je sundat a dát do samostatné schránky. Podobně i liquidy (kapaliny) v malých lahvičkách mohou být obtížně rozpoznatelné, pokud nejsou evidentně označené jako nebezpečné.
Moderní skenery, tzv. CT skenery, vytvářejí trojrozměrný obraz zavazadla, čímž výrazně zvyšují přesnost detekce zakázaných předmětů. To umožňuje rychlejší a efektivnější kontrolu a snižuje počet falešných poplachů.
Je potřeba si uvědomit, že rentgenové zařízení je primárně bezpečnostní nástroj a jeho účelem je detekovat potenciálně nebezpečné předměty, nikoliv prohlížet obsah zavazadel detailně. V případě pochybností se vždy obraťte na bezpečnostní pracovníky.
- Tip pro zkušeného cestovatele: balte zavazadla tak, aby byly co nejjednodušeji kontrolovatelné. Vyhněte se zbytečnému překrývání věcí a usnadněte tak práci bezpečnostnímu personálu.
Jak se obléknout do letadla?
Na palubu letadla sázejte na funkční vrstvení. Základ tvoří kvalitní termo prádlo z merino vlny nebo syntetiky – odvede pot a udrží tělo v suchu i při změnách teplot. Na to lehká fleecová mikina pro případ chladu. Vrchní vrstva – bunda, ideálně lehká, větruodolná a s kapucí. Kalhoty volte pohodlné, pružné, nejlépe z rychleschnoucího materiálu. Vyhněte se džínám – jsou těžké a neprodyšné. Do batohu přibalte lehkou, skladnou bundu pro případ, že by vám v letadle bylo zima. Kvalitní ponožky z merino vlny zabrání nepříjemným oděrkům a prochladnutí nohou. Boty volné a pohodlné, vhodné pro případnou chůzi po letišti. Nezapomeňte na šátek nebo multifunkční čelenku na krk pro regulaci tepla. V letadle je suchý vzduch, proto se hodí hydratační krém na obličej a rty.
Doporučuji vrstvení z důvodu kolísání teplot. V letadle může být zima, ale i naopak. Snadno si tak oblečení přizpůsobíte. Noste oblečení, které vám umožní komfortní pohyb, zejména při delších letech. Mějte na paměti, že se budete pravděpodobně více pohybovat než v běžném dni.
Vyhněte se příliš těsnému oblečení, které by bránilo krevnímu oběhu. Šperky a doplňky minimalizujte. V letadle může být chladno, ale i naopak. Vrstvení oblečení vám umožní se přizpůsobit měnícím se teplotám.
Kam dát deodorant v letadle?
Deodorant v letadle? Klasika! Z vlastní zkušenosti z desítek letišť po celém světě vím, že platí striktní pravidlo 3-1-1. To znamená, že vaše nádobka s deodorantem (ať už sprej, roll-on, či stick) nesmí překročit 100 mililitrů (3,4 unce). Toto se týká jak příručního, tak odbaveného zavazadla, i když logicky v odbaveném zavazadle máte větší volnost, pokud se jedná o větší balení. Vždycky je však bezpečnější držet se limitu. Všechny tekutiny, pasty, gely a aerosoly, včetně deodorantů, musí být zabaleny do jednoho průhledného, uzavíratelného plastového sáčku o maximální velikosti 20×20 cm. Tento sáček pak projde rentgenem – lepší je se vyhnout komplikacím a mít vše perfektně připravené. Nepodceňujte to, protože letištní bezpečnostní kontroly se v různých zemích liší v přísnosti, ačkoliv pravidlo 3-1-1 je mezinárodní standard. Před cestou si vždy ověřte aktuální pravidla na webových stránkách vaší letecké společnosti, zejména pokud cestujete s netradičními typy deodorantů.
Tip pro zkušenější cestovatele: Pokud letíte na delší dobu, zvažte použití tuhých deodorantů, které se nepodřizují pravidlu 3-1-1. Ušetříte místo v zavazadle a nervy při kontrole.
Co mohu mít v odbaveném zavazadle?
Co se týče odbavených zavazadel, letecké společnosti mají obecně benevolentnější přístup k potravinám než k příručním zavazadlům. Můžete si s sebou vzít širokou škálu jídel, od sušeného ovoce a pečiva po čokoládu a bonbóny – zkušenosti z cest po celém světě mi to potvrzují. Omezení se týkají spíše tekutin. I když mnoho letů umožňuje přepravu tekutin v odbavených zavazadlech v objemech větších než 100 ml, je vždycky dobré si před cestou ověřit konkrétní pravidla letecké společnosti, zejména pokud cestujete s exotickými potravinami nebo větším množstvím tekutin. Nezapomínejte, že některé země mají přísná pravidla ohledně dovozu potravin, takže si před cestou projděte celní předpisy cílové země, abyste předešli nepříjemnostem. Například dovoz masa a mléčných výrobků je často omezen. Balení potravin by mělo být důkladné, aby se zabránilo úniku tekutin a poškození ostatního obsahu zavazadla.
Z vlastní zkušenosti doporučuji potraviny balit odděleně do uzavíratelných sáčků nebo nádob, aby se zabránilo nežádoucímu smíchání vůní a chutí. A pokud cestujete s potravinami, které se snadno rozmačkají, ujistěte se, že je zabalíte dostatečně pečlivě, abyste si je mohli vychutnat i po příletu.
Co sbalit při evakuaci?
Při evakuaci se neobejdeme bez základních věcí, ať už utíkáme před povodněmi v Bangladéši, lesním požárem v Kalifornii, nebo politickou nestabilitou v některé africké zemi. Základem je evakuační zavazadlo, které by mělo být co nejmenší a nejlehčí, ale přitom obsahovat vše nezbytné.
Osobní doklady (pas, občanský průkaz, řidičský průkaz – ideálně zkopírované a uložené digitálně i fyzicky odděleně), peníze (v hotovosti, v různých měnách, dle situace), cennosti (šperky, důležité dokumenty – ideálně v nepromokavém obalu), pojistné smlouvy (kopie, ideálně v digitální podobě), a léky (včetně receptů a podrobného seznamu všech léků, které užíváte) s základními zdravotnickými prostředky (lékárnička s obvazy, dezinfekcí, léky proti bolesti) jsou naprostou nezbytností. Zkušenosti z různých koutů světa ukazují, že i zdánlivě nepodstatné věci se v krizi stanou nepostradatelnými.
- Hygienické potřeby: nepodceňujte voda a mýdlo, hygienické ubrousky, toaletní papír. V mnoha částech světa je to obtížně dostupné.
- Bateriový rozhlasový přijímač: důležitý pro sledování aktuálních informací, i v oblastech bez internetu.
- Bateriová svítilna s náhradními bateriemi: základní zdroj světla v nouzových situacích.
- Mobilní telefon a nabíječka: pro komunikaci s blízkými, ale pamatujte, že síť nemusí vždy fungovat. Powerbanka je tedy nezbytností.
- Nezapomeňte na vodu a energeticky vydatné, nekažitelné jídlo (energetické tyčinky, konzervy) – zásoby vám pomohou přečkat kritické chvíle.
- Malá lékárnička, obsahující i léky proti průjmu a nevolnosti, je nezbytná.
- Malé, lehké a praktické oblečení dle počasí a terénu, kde se evakuace odehrává.
Tip pro zkušenější cestovatele: zvažte pořízení GPS navigace s offline mapami. V případě výpadku sítě se stane nepostradatelným pomocníkem. Zkušenosti z různých krizí ukazují, že detailní plánování a přemýšlení nad různými scénáři může zachránit život.
Kam dát parfém do letadla?
Parfém do letadla? Žádný problém! Ano, vezměte si ho s sebou, ale dodržte pravidla pro tekutiny. To znamená lahvičky maximálně 100 ml, všechny v jednom průhledném, uzavíratelném sáčku o objemu do jednoho litru. Mám zkušenost, že s tímhle se na letišti nikdo moc nepáře, ale raději to hrajte na jistotu. Nezapomínejte, že se to vztahuje i na krémy, gely, vlasové spreje, a další tekuté kosmetiky – zkrátka vše, co by se dalo vykrout a vylilo. Pokud si chcete vzít větší množství oblíbené vůně, raději ji nechte doma a kupte si malou cestovní verzi. Jinak se připravte na rozloučení s vaším oblíbeným parfémem – zavazadlo vám ho pravděpodobně zabaví. A ještě jedna rada zkušeného cestovatele: připravte si tento sáček s tekutinami zvlášť a dejte ho na vršek kufru, abyste ho v případě kontroly snadno vyndali. Ušetří vám to čas a nervy.
Mimochodem, existují i miniaturní cestovní verze parfémů, které se perfektně hodí do příručního zavazadla a vyřeší vám problém s balením. Nebojte se investovat do těchto malých lahviček, usnadní vám cestování a ochrání váš oblíbený parfém před poškozením.
A pozor! Některé letecké společnosti mohou mít i přísnější pravidla, takže je vždycky dobré si je předem ověřit na webu vaší letecké společnosti.