Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?

Co si vzít z příručního zavazadla na bezpečnostní kontrole? Záleží na tom, jak zrovna štěstí přeje. Při běžné kontrole stačí vyjmout notebook, tablet a větší telefony. Vždy je nutné oddělit tekutiny, aerosoly a gely do průhledného sáčku s objemem maximálně jednoho litru, a to v malých lahvičkách, každá maximálně do 100 ml.

Ale pozor! Situace se může zkomplikovat. Při zvýšených bezpečnostních opatřeních (a to se stává častěji, než si myslíte), může být kontrola důkladnější a přerušovaná.

Proto doporučuji preventivně:

  • Všechny elektronické přístroje (i menší, jako čtečky ebooků) vyjměte z batohu a dejte je zvlášť na pás.
  • Sáček s tekutinami mějte připravený na snadné vyjmutí – lépe oddělený a shora.
  • Kovové předměty (opasky s kovovou sponou, mince, šperky) odložte do samostatné misky. Ušetříte si tak čas a nervy.
  • Pokud máte v zavazadle něco, co by mohlo být vnímáno jako nebezpečné (i když to tak není – například větší nůžky, pilník na nehty), vyjměte to preventivně a uložte do odbaveného zavazadla. Nepodceňujte to, zbytečná prohlídka zabere drahocenný čas.

Zkušenost učí, že čas je v letištní hale cennější než zlato. Dobrá příprava vám zaručí plynulý průběh kontroly a ušetří zbytečné stresy.

Co nepatří do evakuačního zavazadla?

Evakuační zavazadlo by mělo být co nejmenší a nejlehčí, ideálně batoh, který si pohodlně ponesete. Do něj rozhodně nepatří objemné předměty, které zbytečně zabírají místo a ztěžují pohyb. Zapomenďte na rychleskazitelné potraviny – v nouzové situaci se vám zkazí a zbytečně zaberou cenný prostor. Alkohol je v krizových situacích kontraproduktivní a navíc může být nebezpečný. Absolutně zakázané jsou střelné zbraně, jejichž držení a užívání v evakuační situaci může mít fatální následky. Stejně tak nebezpečné látky a jedy, které mohou ohrozit vás i ostatní. Místo toho se zaměřte na základní potřeby: vodu, energetické tyčinky s dlouhou trvanlivostí, léky na chronická onemocnění, baterku, základní první pomoc a kopii důležitých dokumentů (ideálně v nepromokavém obalu).

Pamatujete si: Prioritou je rychlá a bezpečná evakuace, ne hromadění věcí.

Co nesmím mít v příručním zavazadle?

Co se týče příručního zavazadla, pamatujte si zlaté pravidlo: žádné nebezpečné předměty! Zbraně, výbušniny – to je jasné, ale pozor i na hořlaviny, jako jsou zapalovače (více než jeden je často problém), spreje (lak na vlasy, deodorant), a samozřejmě chemické a toxické látky. Tekutiny a gely podléhají striktním pravidlům – max. 100 ml v průhledném uzavíratelném sáčku. Většina leteckých společností má na webu detailní seznam povolených a zakázaných věcí, radím se s ním důkladně seznámit. Nepodceňujte ani zdánlivé maličkosti.

U odbavených zavazadel je situace trochu jiná, ale stále platí přísná pravidla. Výbušniny, plyny, hořlaviny, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, to vše patří do kategorie “absolutně zakázáno”. Zde se zaměřte i na peroxidy, žíraviny a paliva. Opět, detailní informace najdete na webových stránkách vaší letecké společnosti, nebo se obraťte na jejich zákaznickou linku. Nezapomeňte, že i u odbavených zavazadel je zodpovědnost za jejich obsah plně na vás.

Pro zjednodušení si před cestou vytvořte seznam věcí, které si balíte, a porovnejte ho se seznamem zakázaných předmětů letecké společnosti. Tím se vyhnete nepříjemným překvapením na letišti a zbytečnému zdržení.

Kam s deodorantem v letadle?

Deodoranty v aerosolové formě podléhají na letištích stejným přísným pravidlům jako ostatní tekutiny. Globálně se drží pravidla 3-1-1, což znamená maximálně 100 ml (3,4 unce) v jedné nádobce. Toto omezení platí pro příruční i odbavená zavazadla. Vždycky si balte aerosolové deodoranty a další tekutiny do průhledného zip-lock sáčku o objemu max. 1 litru – to vám usnadní kontrolu a ušetří čas na letišti. Z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy se tato pravidla striktně dodržují ve všech zemích, ale je to vždycky riziko, které vám může zkomplikovat cestu. Nedoporučuji testovat štěstí.

Důležité: Nezapomeňte, že toto pravidlo se týká pouze *aerosolových* deodorantů. Tuhé deodoranty bez tlaku můžete bez obav vzít s sebou v jakékoli velikosti, i v odbaveném zavazadle.

Tip pro cestovatele: Aby se vám lépe balilo, kupte si cestovní variantu deodorantu v menším balení, nebo si předem přelejte deodorant do menší schválené nádobky.

Výjimky: Některé letecké společnosti mohou mít specifická pravidla, proto vždycky zkontrolujte podmínky přepravy na webových stránkách vaší letecké společnosti před odletem.

Co si mohu sbalit do příručního zavazadla?

Co si můžete vzít do příručního zavazadla, závisí na letecké společnosti a cílové zemi. Zde je shrnutí běžných předmětů, ale vždy si před cestou ověřte pravidla vaší letecké společnosti! Mnoho věcí, které jsou povoleny v příručním zavazadle, může být zakázáno v některých zemích.

Zde je několik tipů zkušeného cestovatele:

  • Tekutiny: Pravidlo 100 ml platí téměř všude. Všechny tekutiny, gely, spreje a pasty musí být v lahvičkách o objemu maximálně 100 ml a uložené v uzavíratelném, průhledném plastovém sáčku (cca 1 litr). Nezapomeňte na léky – vždy je mějte s sebou v příručním zavazadle a nezapomeňte na lékařský předpis.
  • Elektronika: Notebooky, tablety a telefony jsou povoleny, ale měly by být snadno dostupné pro bezpečnostní kontrolu. Powerbanky (většinou do 100Wh) jsou také povoleny, ale raději je mějte v příručním zavazadle.
  • Ostré předměty: Nůžky, nože a další ostré předměty jsou většinou zakázány v příručním zavazadle, ale existují výjimky. Holicí strojky s krytým ostřím bývají povoleny, ale ty na jedno použití s uzamčeným ostřím jsou bezpečnější volbou.
  • Kosmetika: Make-up, zubní pasta a další kosmetika jsou povolena, ale dodržujte pravidlo 100 ml pro tekutiny. Vzorky jsou praktické.
  • Důležité dokumenty: Pas, letenky a další důležité dokumenty mějte vždy v příručním zavazadle.

Příklad povolených a zakázaných předmětů:

  • Kryté holicí strojky a ostří (kromě jednorázových s uzamčeným ostřím): Povoleno v příručním zavazadle, zakázáno v registrovaném.
  • Zubní pasta: Povoleno v obou.
  • Pilníky na nehty, nůžky na nehty a kůžičky: Obvykle povoleno v obou, ale ověřte si to u své letecké společnosti.
  • Podklady, make-up: Povoleno v obou, ale dodržujte pravidla pro tekutiny.

*Pozn.: “ANO*” znamená, že je to obvykle povoleno, ale vždy si ověřte pravidla u vaší letecké společnosti, jelikož se pravidla mohou lišit.

Kam dát léky do letadla?

Léky s sebou do letadla? Zásadní je to, co budete potřebovat během letu. Všechny cennosti, včetně peněz, dokladů, elektroniky a léků nezbytných pro let, si vždy berte do příručního zavazadla. Letecké společnosti totiž neručí za ztrátu věcí z odbaveného zavazadla – z vlastní zkušenosti vím, že to platí i pro léky.

Důležité poznámky k přepravě léků:

  • Mějte léky v originálním balení s označením.
  • Pro větší množství léků (nad běžnou spotřebu během cesty) si nechte od lékaře vystavit potvrzení o jejich nutnosti.
  • U některých léků (zejména tekutin) se mohou vztahovat specifická pravidla pro příruční zavazadlo – informujte se předem u vaší letecké společnosti.
  • U některých zemí mohou platit zvláštní nařízení ohledně dovozu léků, včetně léků na předpis – prověřte si je před cestou, abyste předešli komplikacím na letišti.

Při letu na delší vzdálenost je vhodné mít léky rozdělené do více částí příručního zavazadla. Zamezíte tak problémům v případě ztráty jedné části zavazadla.

Co si nesmím vzít do odbaveného zavazadla?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje zbraně všeho druhu, samozřejmě i nefunkční, výbušniny (i pyrotechniku!), ostré předměty jako nože (i malé kapesní), hořlavé látky (např. laky na vlasy s vysokým obsahem alkoholu), nebezpečné chemické látky (baterie, které mohou uniknout), obranné spreje a tlakové nádoby (spreje na vlasy, deodorant). Zapamatujte si pravidlo: pokud si nejste jisti, raději to nebalte do odbaveného zavazadla. Elektroniku, jako jsou notebooky, mobily a fotoaparáty, je nutné před odletem vyjmout baterie, a to i z powerbank. Dbejte na to, abyste se seznámili s aktuálními předpisy letecké společnosti, protože se mohou mírně lišit. Nedodržení těchto pravidel může vést k poškození vašeho zavazadla, zdržení letu, ba dokonce k vysokým pokutám. Vždy si ověřte povolený limit tekutin (obvykle 100 ml v jednom obalu, v průhledném uzavíratelném sáčku). Nezapomeňte, že i léky vyžadují speciální přístup, proto je doporučuji nosit u sebe v příručním zavazadle s lékařským předpisem.

Co mohu převézt v příručním zavazadle?

Co se týče příručního zavazadla, platí jednoduché pravidlo: dětské a kojenecké jídlo na dobu letu, léky (ideálně s lékařským potvrzením) a dietní jídlo na cestu – to vše si můžete vzít bez omezení objemu. V případě tekutin, aerosolů a gelů je situace trochu složitější. Ačkoliv je zmíněno, že ty zakoupené na letišti v neporušeném bezpečnostním balení projdou bez problémů, doporučuji se vždy informovat u vaší letecké společnosti. Pravidla se mohou lišit a v některých případech může být i letištní nákup podroben kontrole. Mějte na paměti, že i takovéto výjimky podléhají obecným bezpečnostním předpisům, týkajícím se objemu nádob (většinou do 100 ml) a jejich uskladnění v průhledném, uzavíratelném sáčku. Před cestou se proto vždy seznamte s aktuálními pravidly vaší letecké společnosti a letiště, abyste se vyhnuli zbytečným komplikacím. Nezapomeňte, že v případě pochybností je vždy lepší být připraven a raději se zeptat.

Z vlastní zkušenosti vím, že před cestou je vhodné si připravit seznam léků, které berete, a mít je v originálním balení, aby kontrola proběhla co nejplynuleji. Stejně tak je důležité vzít si dostatek dětské výživy, pokud cestujete s dětmi, protože na palubě letadla nemusí být k dispozici vše, co potřebujete.

Co nemít v příručním zavazadle?

Takže, co do příručního batohu rozhodně nepatří? Klasika: zbraně, výbušniny, hořlaviny (lihový vařič raději do zavazadla, ale i tam s opatrností!), a pak ty otravné věci – chemické a toxické látky. Tekutiny a gely jsou taky na černé listině, ale malé množství kosmetiky většinou projde. Důležité je, že musí být v uzavíratelných lahvičkách o maximálním objemu 100 ml a všechny v jednom uzavíratelném sáčku.

Do odbaveného zavazadla už se s tím zas tolik makat nemusíš, ale i tam platí přísná pravidla. Zapomenu-li na výbušniny a hořlaviny, tak plyny, toxické a infekční látky, radioaktivní materiály – tohle všechno tam rozhodně nepatří. Dále bych se vyhnul peroxidům, žíravinám a palivům.

Tipy zkušeného turisty:

  • Vždycky si vše důkladně zkontroluj před odletem. Lepší prevence než následné komplikace.
  • Líh do vařiče raději do odbaveného zavazadla, ale s obalem proti úniku a označením.
  • Tekutiny a gely do příručního zavazadla raději v malých, průhledných lahvičkách, abys nemusel nic vysvětlovat.
  • Nůž, multitool a další ostré předměty raději do odbaveného zavazadla, aby se zabránilo problémům na letišti.
  • Při balení léků vždycky měj s sebou lékařský předpis, pro případné komplikace.

Co s sebou do hor:

  • Dobře nabitý powerbanku, ale v příručním zavazadle.
  • Kvalitní mapu a kompas (GPS je fajn, ale baterie se vybijí!).
  • Lehkou, ale odolnou lékárničku.
  • Něco na pití a svačinu.

Co je zakázáno v příručním zavazadle?

Do příručního zavazadla rozhodně nepatří zbraně žádného druhu, ani imitace zbraní. Výbušniny, hořlaviny a pyrotechnika jsou samozřejmostí na seznamu zakázaných předmětů. Stejně tak chemické a toxické látky, včetně některých léků, které by mohly být považovány za nebezpečné. Důležité je vědět, že i tekutiny a gely podléhají přísným pravidlům: musí být v nádobkách o maximálním objemu 100 ml a všechny musí být uloženy v jednom uzavíratelném průhledném sáčku o objemu maximálně jednoho litru. Nezapomínejte, že se to týká i past, krémů, sprejů a dalších podobných produktů. Kontroly jsou přísné a porušení pravidel může vést k zabavení předmětů, pokutování, a v krajním případě i k právním následkům. Před cestou se proto vždy seznamte s aktuálními pravidly letecké společnosti a příslušného letiště, jelikož se mohou v detailech lišit.

Co si dát do evakuačního zavazadla?

Evakuační zavazadlo není jen krabice s konzervami. Je to vaše mobilní přežití, a proto by jeho obsah měl být promyšlený a flexibilní jako váš batoh po letech cestování po světě. Základ tvoří samozřejmě trvanlivé potraviny: konzervy, energetické tyčinky, sušené ovoce – vybírejte lehké a výživné. Zapomenout nesmíte na dostatek pitné vody, alespoň 2 litry na osobu a den, v ideálním případě s tabletami na čištění vody pro nouzové situace. Dobře zabalený chleba je fajn, ale já bych vsadil na něco méně náchylného na plesnivění. Místo příboru zvažte lehkou a odolnou lžíci, kterou zvládnete i na cestách po Nepálu. Osobní doklady, peníze (včetně drobných), kopie důležitých dokumentů (odděleně od originálů!), pojištění – to je samozřejmost. Ale co je skutečně důležité, na co mnozí zapomínají: léky (včetně léků na chronická onemocnění s kopií receptu), mapa oblasti, multifunkční nástroj, baterka s náhradními bateriemi, univerzální nabíječka pro elektroniku, všestranná šátek (může posloužit jako šátek, obvaz, filtr na vodu), zapalovač nebo zápalky v nepromokavém obalu a malá lékárnička s antiseptikem a obvazy. Nezapomínejte na praktické oblečení – vrstvení je klíčové. Uvědomte si, že vaše zavazadlo by mělo být lehké a snadno přenosné, protože se s ním budete pohybovat v neznámém prostředí. Prioritou je přežití, ne komfort.

Myslete na to, že během evakuace budete možná muset jít pěšky, takže váha je kritická. Proto raději menší množství kvalitních a výživných potravin, než těžké a objemné zásoby, které vás jen zbrzdí. Zkušenost z mnoha zemí mě naučila, že flexibilita a důmysl jsou v nouzi neocenitelné.

Co se nesmí brát do příručního zavazadla?

Co se týče příručního zavazadla, zapamatujte si: žádné zbraně, ani napodobení! Výbušniny, hořlaviny, chemikálie a toxické látky jsou samozřejmostí na seznamu zakázaných. Tekutiny a gely podléhají přísným pravidlům – maximálně 100 ml v jednom obalu, vše v průhledném zip-lock sáčku. Mnozí podceňují nebezpečí sprejů, deodorantů a dokonce i některých kosmetických přípravků. Vždy si zkontrolujte jejich složení.

Do odbaveného zavazadla se nesmí žádné výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční materiály, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a samozřejmě paliva. Tohle je důležité nejen pro bezpečnost letu, ale i pro vaši bezpečnost! Vždy si ověřte aktuální předpisy konkrétní letecké společnosti, protože se mohou v detailech lišit. Nepodceňujte kontrolu před odletem, ušetří vám to nepříjemné překvapení a zpoždění.

Tip pro zkušené: balte s rozvahou a vždy si nechte prostor pro případné dokoupení věcí na místě. A nezapomeňte na léky! Ty je dobré mít u sebe, v příručním zavazadle, a s lékařským potvrzením, pokud to vyžadují vaše individuální potřeby.

Co by mělo být v evakuačním zavazadle?

Základní trvanlivé potraviny: Nejen konzervy, ale i sušené ovoce, ořechy, energetické tyčinky – lehké, výživné a s dlouhou trvanlivostí. Chleba raději vynechte, plesniví rychle. Voda: Minimálně 2 litry na osobu a den, ideálně více. Nezapomeňte na tablety na čištění vody pro nouzové situace.

Osobní potřeby: Praktická multifunkční nádoba místo samostatné misky a příboru. Doklady: Kopie všech důležitých dokumentů zvlášť od originálů, ideálně v nepromokavém obalu. Hotovost v menších nominálích. Cennosti: Minimální množství šperků a drahých předmětů – raději si je nechte doma.

Komunikace: Přenosné rádio s dobíjecí powerbankou, ne jen bateriemi. Nahrál jsem si i důležité telefonní čísla. Ostatní: Malá lékárnička s léky na běžné neduhy, náplasti, dezinfekce. Multifunkční nástroj, kapesní nůž, zapalovač. Svítilna: Čelovka je praktickější než klasická svítilna, uvolní vám ruce. Lehká a skladná deka, pláštěnka.

Co si nemůžu vzít do příručního zavazadla?

Do příručního batohu zapomeň na nože, multitooly s většími čepelemi, spreje (i deodoranty), zapalovače a samozřejmě cokoli, co by se dalo použít jako zbraň. Chemické látky, jako jsou léky na alergie, by měly být v originálním balení s jasně viditelným označením. Tekutiny a gely (včetně krémů, past a gelů na vlasy) musí být v obalech do 100 ml a zabalené v jednom uzavíratelném průhledném sáčku. Zkontroluj si to důkladně, jinak ti je na letišti zabaví.

Do velkého batohu, co se odbavuje, se nesmí absolutně nic, co by mohlo explodovat, vzplanout nebo být jinak nebezpečné. To zahrnuje nejen klasické výbušniny, ale i benzín, lihoviny s vysokým obsahem alkoholu, spreje s hořlavým obsahem, a samozřejmě všechny druhy baterií – ty raději do příručního, aby se předešlo možnému zkratu.

U léků je důležité mít u sebe lékařský předpis, kdyby na to došlo na letišti. Vždy je lepší se předem informovat u letecké společnosti o přesných pravidlech, protože se mohou lišit.

Pro zkušené turisty je pak důležité vědět, že i některé outdoorové vybavení může způsobit problémy. Například plynové kartuše do vařiče jsou problematické. Nejlepší je vyřešit vaření po cestě, až budete na místě.

Kam dát parfém do letadla?

Parfém si do letadla vzít můžete, ale pozor na limity tekutin! Lahvička musí mít maximálně 100 ml a musí být zabalena v průhledném, zip-lock sáčku (ideálně s opakovaným zapínáním, aby se vám náhodou neotevřel). Všechny tekutiny, včetně parfémů, krémů, gelů apod., které s sebou berete, musí být v tomto sáčku a jejich celkový objem nesmí překročit jeden litr.

Důležité tipy:

  • Sáček si raději připravte doma, abyste na letišti nemuseli zbytečně ztrácet čas.
  • Před odletem si sáček s tekutinami vyjměte z kufru a dejte si ho do příručního zavazadla, pro rychlejší kontrolu na bezpečnostní prohlídce.
  • Ne všechny letecké společnosti mají stejná pravidla, proto je dobré si před cestou zkontrolovat přesná pravidla vaší letecké společnosti.
  • Některé letiště jsou přísnější než jiná, takže buďte připraveni na to, že by se vám mohlo stát, že vám parfém (i když splňuje všechny požadavky) zabaví.
  • Pokud si nejste jisti, zda váš parfém splňuje požadavky, je lepší si ho vzít do odbaveného zavazadla. V případě rozbití lahvičky tak nedojde k poškození vašich věcí a zdržení na letišti.

Alternativa: Pokud cestujete na kratší dobu, zvažte vzít si jen malé množství parfémů v cestovních vzorech, abyste se vyhnuli komplikacím s tekutinami.

Kam s repelentem do letadla?

Repelenty? Žádný problém! Můžete je vzít s sebou jak v příručním, tak v odbaveném zavazadle. Jen si dejte pozor na tekuté a sprejové varianty – ty podléhají pravidlu 100ml na jednu nádobu. Víte, že tohle pravidlo platí pro všechny tekutiny, pasty a spreje, takže se to týká i opalovacích krémů, šamponů a podobně. Všechny tyto lahvičky s objemem přesahujícím 100 ml budete muset nechat doma, nebo je zabalit do odbaveného zavazadla. Ušetřete si tak nepříjemnosti na letišti a pečlivě si vše zkontrolujte předem. Pro jistotu doporučuju mít vše v průhledném ziplock sáčku pro snažší kontrolu bezpečnostní službou. A ještě jedna rada zkušeného cestovatele: vyberte si repelent s příjemnou vůní, abyste si cestu zpříjemnili a neměli z ní nepříjemné vzpomínky na otravný zápach.

Co se nesmí převážet v odbaveném zavazadle?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří zbraně, střelivo, výbušniny a pyrotechnika – to je jasné. Zapomenout ale nesmíte ani na nože (i malé kapesní), hořlavé látky (laky na vlasy, zapalovače v množství větším než pro osobní potřebu), nebezpečné chemikálie (např. ředidla), obranné spreje a tlakové nádoby (spreje na vlasy, deodoranty). Elektroniku (notebooky, mobily, fotoaparáty, powerbanky) je nutné z odbaveného zavazadla vyjmout a vzít si ji do příručního zavazadla, a to i když je vypnutá. Baterie z elektroniky by měly být pokud možno vyndané a transportované zvlášť (v ochranném obalu), aby se minimalizovalo riziko poškození a požáru. Velmi důležité je si před cestou ověřit přesná pravidla letecké společnosti a příslušných úřadů, protože regulace se mohou lišit. Některé léky, i když jsou na předpis, mohou být problematické, proto je vhodné mít u sebe lékařský průkaz nebo potvrzení od lékaře.

Kromě výše uvedeného se vyhněte přepravě tekutin v odbaveném zavazadle, pokud to není absolutně nezbytné. V případě rozbití lahvičky hrozí poškození ostatních věcí. Rovněž se nedoporučuje dávat do odbaveného zavazadla cennosti, křehké předměty nebo léky, které potřebujete během letu. Vždy si nechte v příručním zavazadle alespoň základní věci pro případ ztráty zavazadla, jako jsou léky, náhradní oblečení a hygienické potřeby.

Jaké léky na cestu do zahraničí?

Cestovní lékárnička pro aktivní turisty: Nepodceňujte ji! Balení léků by mělo být přizpůsobeno délce a náročnosti výpravy. Kromě základních léků, které jsou v seznamu, bych doporučil přidat i něco na alergie (antihistaminikum), dezinfekci ran (peroxid vodíku, jodová tinktura, náplasti, sterilní gáza), léky proti nevolnosti (dimenhydrinát) a repelent proti hmyzu.

Potíže a řešení:

Zvýšená teplota, horečka: Paracetamol, ibuprofen (vhodné pro sportovce, protože méně zatěžují ledviny), kyselina acetylsalicylová (pouze u dospělých, pozor na interakce s jinými léky). Důležité je dodržovat pitný režim!

Bolest: Paracetamol, ibuprofen, naproxen. Výběr závisí na typu bolesti a preferencích. Pro svalové bolesti po náročné túře je ibuprofen a naproxen často účinnější než paracetamol.

Průjem: Živočišné uhlí (adsorbuje toxiny), diosmektit (chrání sliznici střev), kloroxin (proti bakteriím, pouze na doporučení lékaře!), loperamid (proti průjmu, používat s opatrností a krátkodobě). Důležitý je dostatečný příjem tekutin, aby se předešlo dehydrataci! Doporučuji elektrolytové nápoje.

Zácpa: Bisakodyl, pikosulfát (používat s opatrností, pouze při akutní zácpě). Prevence je lepší než léčení – dostatek vlákniny v jídle a dostatek tekutin.

Důležité upozornění: Vždy se poraďte s lékařem nebo lékárníkem ohledně vhodných léků a dávkování. Uvedený seznam není vyčerpávající a slouží pouze jako orientační pomůcka. Nezapomeňte na cestovní pojištění!

Co nemůže do odbaveného zavazadla?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje zbraně všeho druhu, od střelných zbraní až po plynové pistole a airsoftové zbraně. Výbušniny, včetně ohňostroje a petard, jsou samozřejmě zakázány. Stejně tak nože, s výjimkou malých, tupých nožů na máslo. Hořlavé materiály, jako benzín, ředidla nebo spreje, představují velké nebezpečí. Nebezpečné chemické látky, včetně kyselin a louhů, jsou absolutně zakázané. Obranné spreje, i ty nejjednodušší, patří do příruční zavazadla, pokud je jejich přeprava povolena vůbec. Tlakové nádoby, jako jsou spreje na vlasy, deodoranty a lahvičky s plynem, vyžadují zvláštní pozornost – většinou patří do příručního zavazadla, ale vždy si to ověřte u konkrétní letecké společnosti. Důležité je také vědět, že baterie z elektroniky, jako jsou notebooky, mobily a fotoaparáty, je nutné před odbavením zavazadla vyjmout. V opačném případě může dojít k poškození elektroniky, ale i k nebezpečné situaci.

Nezapomeňte, že před cestou je vhodné se seznámit s přesnými předpisy letecké společnosti, se kterou letíte, jelikož se pravidla mohou mírně lišit. Vždy je lepší být obezřetný a raději se zeptat, než riskovat ztrátu zavazadla, nebo dokonce sankce.

Před cestou si také ověřte, zda přepravované zboží podléhá celním předpisům země, do které cestujete. To se týká zejména léků, alkoholu a potravin.

Scroll to Top