Luštěniny – čočka, hrách, cizrna, fazole a semínka na klíčení – jsou základem pro rychlé a výživné pokrmy. Víte, že čočku uvaříte i v horském potůčku na vařiči? Z cizrny si uděláte hummus i v nejzapadlejší vesnici. Semínka na klíčení? Zaručený zdroj vitamínů i na cestách!
Ořechy – mandle, kešu, lískové a vlašské oříšky – skvělý zdroj energie a zdraví. Na cestách mi často zachránily den, když jsem se ocitl v situaci bez možnosti kvalitního jídla.
Ovoce a zelenina – sušené a lyofilizované je nutností pro každého, kdo cestuje dál než na víkend. Sušené mango z trhu v Marrákeši? Nezapomenutelná chuť i po měsících. Lyofilizované jahody? Perfektní do müsli, i když jste v poušti.
Základní potraviny – rýže, těstoviny, ovesné vločky a kvalitní granola – tohle jsou univerzální hráči. Rýži uvaříte kdekoli, těstoviny jsou rychlé a syté a ovesné vločky s granolou? Skvělé snídaně, i když jste v nejodlehlejším koutě světa.
Ořechová másla – nejen arašídová! Mandlové, lísko-oříškové… skvělý zdroj bílkovin a tuků, ideální namazaný na pečivo, ale i do kaše.
Co je typické pro září?
Září – ideální čas pro výlety! Podzimní sklizeň je v plném proudu, takže se můžete těšit na skvělé jídlo z čerstvých surovin – jablka, hrušky, brambory, ale i hrozny a chmel.
Turistika v září nabízí krásné, teplé dny s barevnou krajinou. Ideální pro pěší túry v nižších polohách, cykloturistiku i výlety na kolech. Méně lidí na turistických stezkách než v létě.
Vinobraní a další sklizňové slavnosti nabízí skvělou atmosféru a ochutnávky regionálních produktů. Zkuste prozkoumat vinařské stezky a ochutnat burčák.
Tip: Pro jižní Čechy je typická konopická, s jejíž historií se můžete seznámit na některé z místních akcí. Nezapomeňte na vhodnou turistickou výbavu – vrstvené oblečení, pevné boty a dostatek vody.
Jak se stravovat na podzim?
Podzimní strava by měla reflektovat bohatství české země. Zapomínáme na to, jakou sílu skrývají místní produkty, zrající právě v tomto ročním období. Švestky, hrušky a jablka, ideálně s lupinou, jsou nejen chutné, ale i nabité vitamíny a antioxidanty, chránícími před podzimními nemocemi. Myslete na to, že slupka obsahuje největší koncentraci těchto prospěšných látek. Z mých cest po světě vím, že taková sezónní konzumace ovoce je klíčová pro zdraví a energie – od Skandinávie, kde se na podzim těší z brusinek a rakytníku, až po středomoří, kde je stolování podzimní zeleninou velmi důležité. Důraz bychom měli klást na lokální suroviny, vyhýbat se dovozovému ovoci a zelenině z umělých skleníků, často chudé na živiny a plné pesticidů. Banány a avokádo, byť nutričně hodnotné, by měly být spíše doplňkem, nikoliv základem podzimní stravy. Pro optimální imunitní systém zkuste zařadit i další podzimní dobroty, např. dýně, květák, kapustu nebo řepu. Nezapomeňte také na kvalitní tuky – ořechy, semínka – pro optimální vstřebávání vitamínů.
Zkušenost učí, že čím blíže k původu potraviny, tím lépe. Podzimní trhy a farmářské prodejny jsou ideálním místem k nákupu čerstvých, sezónních produktů. Nebojte se experimentovat s recepty a objevovat kouzlo lokálních chutí. Kvalitní a pestrá strava je investicí do vašeho zdraví a pohody, zejména v chladnějších měsících.
Co dozrává v září?
Září, měsíc zlatých listů a bohaté úrody, nabízí skutečný gurmánský zážitek. Dýně a tykve v nejrůznějších tvarech a barvách dominují trhům a zahradám, připomínajíce slavnostní podzimní atmosféru. Možnosti jejich zpracování jsou nekonečné – od lahodných polévek přes pečené dobroty až po originální dekorace. Ale září skrývá i další poklady. Mnozí podceňují léčivou moc aronie, jeřabin, rakytníku, dřínu a šípků, které v tomto období dosahují vrcholu své zralosti. Víte, že z rakytníku se vyrábí nejen výborný džem, ale i olej s blahodárnými účinky na pleť? Nebo že z plodů jeřabin lze připravit chutný a zdravý kompot, který posílí imunitu v chladných měsících? A nesmíme zapomenout na vlašské a lískové ořechy, jejichž sběr je typickou podzimní činností. Tyto chutné plody jsou zdrojem zdraví prospěšných tuků a minerálů. Můj tip pro cestovatele: při procházkách po venkově v září si všimněte místních specialit – například šípkový čaj na chalupě v Beskydech má úplně jinou chuť než čaj ze šípků utržených v jižních Čechách. Zároveň je důležité myslet na zimování citlivých rostlin. Zazimování je pro ně klíčové k přežití chladných měsíců. A pokud cestujete po České republice na podzim, nezapomeňte ochutnat místní speciality připravované právě z podzimní úrody.
Tip pro zkušené cestovatele: Vydejte se na podzimní farmářské trhy, kde se můžete setkat s místními pěstiteli a ochutnat čerstvé ovoce a zeleninu. To je zážitek, na který jen tak nezapomenete.
Kdy je sezóna květáku?
Květák? Ach, to je lahůdka! Jeho hlavní sezóna trvá od poloviny prosince do poloviny dubna. V tomto období dosahuje vrcholu své chuti. Hledejte smetanově bílé a kompaktní kusy, pevné a bez skvrn. Vybledlé exempláře raději nechte na poličce.
Tip pro fajnšmekry: Nejlepší květák pochází z chladnějších oblastí. Všimněte si, že listy by měly být svěží a zelené – to je známka čerstvosti. Nebojte se se ptát farmáře na původ.
Zajímavost: Víte, že květák je v podstatě nezralá květina? Jeho poupata, která tvoří “hlávku”, jsou vlastně křehké květní útvary.
Skladování: Květák skladujte v chladničce, nejlépe zabalený v papírovém sáčku, aby se zabránilo zvadnutí. Takto vydrží i několik dní.
Jaké potraviny jíst v zimě?
Zima je čas, kdy naše tělo potřebuje extra péči. A co víc, než si dopřát výživné pokrmy plné vitamínů a minerálů, které nám pomohou přečkat chladné měsíce? Moje zkušenosti z cest po světě mi ukázaly, že i v nejchladnějších oblastech se lidé spoléhají na tradiční zimní ingredience. A Česká republika není výjimkou!
Kořenová zelenina je základ. Mrkev, petržel, celer – klasika, která zahřeje od hlavy až k patě. Pamatuji si na výbornou mrkvovou polévku z malé horské vesnice v Tatrách, která mi dodala energii na celodenní túru. K ní skvěle sedí fenykl s jeho anýzovou vůní, dýně v různých podobách (polévky, kaše, pečené) a kapusta (bílá, červená – obě skvělé kvašené!).
Červená řepa, cibule, česnek a pórek – tyto ingredience tvoří základ mnoha zimních pokrmů a dávají jim charakteristickou chuť. Česnek, o tom ani nemluvím, je v zimě nezbytný pro posílení imunity. A věděli jste, že kvašená zelenina je nejenom chutná, ale také probiotická bomba pro naše střeva? Na cestách po Balkáně jsem ochutnal nespočet variant kvašeného zelí a ředkviček – skvělý zdroj vitamínů a bakterií prospěšných pro trávení.
Tip pro všechny: Zkuste si připravit horkou polévku z kořenové zeleniny s kousky kvašeného zelí – dokonalé spojení chutí a zdroj energie pro chladné zimní dny. Nebojte se experimentovat s různými bylinkami a kořením pro vylepšení chuti. Vždyť i zimní jídlo může být plné překvapení!
Co jíst v říjnu?
Říjen, měsíc barevných listů a bohatých úrod, nabízí i na talíři pestrou paletu chutí. Nejde jen o klasické podzimní dýně – hokkaido a špagetová – které se skvěle hodí do polévek, kaší i pečených pokrmů. Zeleninová říše se v říjnu otevírá dokořán. Představte si křupavý salát z ledového salátu, doplněný o pikantní řeřichu. Nebo si připravte vydatnou polévku s celerem, pastinákem a bramborami – klasika, která zahřeje na duši i tělo. A co teprve dušené fazolky se zeleninovým ragú, doplněné o pečené kousky tuřínu? Pro milovníky květáku a brokolice je říjen ideální dobou na experimenty – od pečených květáků s bylinkami až po krémové brokolicové polévky. Nezapomínejme ani na kapustu, růžičkovou kapustu a kedlubny, které se výborně hodí do dušených jídel, salátů a jako příloha k masu. Mangold, čekanka hlávková a petržel dodají pokrmům svěžest a vitamíny. Možnosti jsou nekonečné, stačí se jen inspirovat a ochutnat. Tip pro zkušenější kuchaře: zkuste experimentovat s kombinací dýně hokkaido a špagetové dýně v jednom pokrmu – překvapivý chuťový zážitek je zaručen! A nezapomeňte, že i skromnější zelenina jako třeba brambory se v říjnu ukazují v plné parádě, ať už pečené v popelu, v podobě bramborového salátu, nebo jako součást vydatné polévky. Dobrou chuť!
Co mít doma pro přežití?
Na přežití doma, ať už v mírné krizi, nebo v horším scénáři, je potřeba komplexní přístup. Zapomenutelná není důkladná příprava.
Základní potřeby:
- Kvalitní systém čištění vody: Nejde jen o tablety. Doporučuji investovat do robustního filtru, který zvládne i znečištěnou vodu z přírodních zdrojů. Naučte se i základní metody vaření vody.
- Trvanlivé potraviny: Zaměřte se na kaloricky husté potraviny s dlouhou trvanlivostí. Luštěniny, rýže, konzervy s vysokým obsahem proteinů. Nezapomínejte na vitamíny a minerály – sušené ovoce a ořechy jsou ideální. Vytvořte si rotační systém, abyste měli vždy čerstvé zásoby.
- Léky a první pomoc: Základní lékárnička s proškolením v poskytování první pomoci je nezbytností. Přizpůsobte obsah lékárničky vašim individuálním potřebám a zdravotním problémům. Zahrňte léky na chronická onemocnění, pokud je užíváte.
Důležité vybavení:
- Spolehlivé zdroje energie: Solární panely a dobíjecí powerbanky jsou klíčové pro komunikaci a osvětlení. Nepodceňujte klasické svítilny s náhradními bateriemi. Solární rádio je skvělý zdroj informací.
- Ochrana dýchacích cest: Kvalitní roušky a ideálně i plynová maska pro ochranu před toxickými látkami. Nezapomínejte na ochranu očí.
- Nástroje a vybavení: Nůž, multifunkční nástroj, nářadí pro opravy, základní stavební materiály (lepidlo, páska). Zvažte i zbraně, ale pouze v případě, že máte odpovídající dovednosti a legální oprávnění.
- Komunikace: Kromě rádia zvažte i satelitní telefon pro krizové situace, kde klasická síť selhává.
Důležité poznámky: Pravidelně kontrolujte zásoby a jejich trvanlivost. Naučte se základní dovednosti přežití, jako je rozdělávání ohně, první pomoc a základní opravy. Vytvořte si plán a sdílejte ho s blízkými.
Příprava na přežití není o hromadění věcí, ale o znalostech a připravenosti.
Co dozrává v říjnu?
Říjen, měsíc babího léta a sklizně! Pro milovníky farmářských trhů a autentických chutí je to opravdový ráj. V tomto období dozrává nepřeberné množství skvělých plodin, které vám zpestří podzimní menu. Dýně, v nejrůznějších barvách a tvarech, jsou hvězdou říjnového stolu. Zkuste je péct, dušit, nebo si z nich připravte výbornou polévku. Já osobně doporučuji ochutnat dýně z toskánských farem – jejich chuť je nezapomenutelná, srovnatelná snad jen s těmi z oblasti Provence.
Kromě dýní se v říjnu sklízí i kořenová zelenina: mrkev, celer, pastinák, řepa – ideální suroviny pro zdravé a výživné pokrmy. Při procházkách po francouzské Camargue jsem si všiml, že tamní farmáři používají staré, tradiční metody pěstování, které dodávají zelenině neobyčejnou chuť a intenzivní barvu. Stojí za to experimentovat s recepty a objevovat nové kombinace chutí.
Nezapomínejme na zelí a růžičkovou kapustu, skvělé na dušení, do polévek, nebo k pečenému masu. A pokud chcete vyzkoušet něco méně běžného, zkuste pórky, artyčoky, nebo exotické topinambury. Já jsem si topinambury poprvé ochutnal v belgickém Bruggách, kde se servírovaly jako příloha k kachně. Byla to nečekaná, ale příjemná chuťová kombinace.
Tip pro cestovatele: Vydejte se na podzimní výlet na venkov a navštivte místní farmáře. Ochutnejte čerstvě sklizenou zeleninu a nakupte si produkty přímo od zdroje. Je to zážitek, který vám obohatí nejen jídelníček, ale i duši.
Co jsou nezpracované potraviny?
Nezpracované potraviny? To je základ pro každého, kdo se chce vydat na trek! Myslete na to, co si s sebou vezmete na cestu.
Základem jsou:
- Ovoce a zelenina: Jablka, banány, mrkev – lehké, vydrží a dodají energii. Sušené ovoce je skvělé na delší túry, ale pozor na cukr!
- Maso a ryby: Sušené maso (bůček, hovězí) nebo konzervy – zdroj bílkovin. Dobře si vyberte konzervy, aby vydržely i v horku.
- Vejce: Skvělý zdroj proteinů, ale v batohu je to trochu náročnější. Vhodné spíš na kratší výlety.
- Mléko: Sušené mléko je ideální, ale pozor na jeho skladování a smíchání s vodou z čistého zdroje.
- Celá zrna obilovin a luštěniny: Ovesné vločky, čočka, hrách – pomalu uvolňují energii, jsou výživné a vydrží. Připravte si je dopředu, např. jako kaši.
- Brambory a batáty: Vydrží relativně dlouho, dá se z nich připravit jednoduché jídlo. Nezapomeňte je dobře uvařit nebo upéct.
- Houby: Jen pokud je znáte a jste si jisti jejich jedlostí! Sběr hub v terénu může být riskantní.
Tipy pro turisty:
- Před výletem si důkladně naplánujte jídelníček a množství potravin.
- Vybírejte potraviny s dlouhou trvanlivostí.
- Nezapomeňte na dostatek tekutin!
- Balte potraviny do nepromokavých obalů.
Kdy je sezóna Slávek?
Sezóna vynikajících jedlých slávek (Mytilus edulis) vrcholí od září do února. V tomto období, ještě předtím než se slávky začnou rozmnožovat, dosahují maximální masitosti a chuti. Na českém pobřeží sice slávky nenajdete, ale v oblastech jako je Breton, Normandie, Skotsko či Itálie, kde je slávka součástí gastronomické tradice, si můžete užít jejich sběr i kouzlo přípravy čerstvých mořských plodů. Při výběru dbejte na pevné a svěží ulity, které se pevně uzavírají. Nedoporučuje se konzumovat slávky syrové, nejlépe je tepelně upravit – od klasických dušených slávek v bílém víně až po sofistikované recepty s bylinkami a česnekem. Pro autentický zážitek vyzkoušejte lokální restaurace v přímořských oblastech, které vám slávky připraví s tradičními regionálními ingrediencemi.
Důležité upozornění: Před konzumací slávek se ujistěte o jejich čerstvosti. Zkažené slávky mohou způsobit zdravotní problémy.
Co vařit v zimě?
Zima, čas pro útulné večery a vydatné pokrmy. Co ale vařit, když venku řádí mráz? Zapomeněte na letní saláty a sáhněte po tradičních zimních surovinách, které vám dodají energii a zahřejí od hlavy až k patě. Inspiraci jsem načerpal i během svých cest po světě, kde jsem ochutnal nespočet zimních specialit.
Základní zimní suroviny:
- Dýně: Nejen na halloweenské lampiony! Dýňová polévka, dýňové placky, nebo dýně pečená s kořením – možnosti jsou nekonečné. Na Sicílii jsem ochutnal dýňové ravioli s rozmarýnem – naprostá delikatesa!
- Červená řepa: Bohatá na vitamíny a minerály, skvělá do salátů (i v zimě!), polévek a jako příloha k masu. V Polsku jsem si zamiloval červenou řepu pečenou s medem a ořechy.
- Mrkev, celer, petržel: Klasika, která nikdy nezklame. V kombinaci s bramborami a kořením tvoří základ mnoha vydatných jídel. Na Krétě jsem objevil výborný celerový salát s olivami a kapary.
- Zelí: Kysané, dušené, pečené… Zelí je všestranné a perfektní do zimních pokrmů. V Německu jsem ochutnal vynikající zelí s klobásou a bramborovým knedlíkem.
Zimní recepty pro zahřátí:
- Husté zeleninové polévky: Například krémová dýňová, rajčatová nebo čočková. Dodají tělu potřebné vitamíny a zasytí na dlouhou dobu.
- Pečená zelenina: Mrkev, celer, petržel, cibule, brambory… s trochou bylinek a olivového oleje je to skvělá příloha k masu, ale i samostatné jídlo.
- Pečená jablíčka: Klasika, která potěší malé i velké. S skořicí, medem a ořechy – perfektní zimní dezert.
Tip: Nebojte se experimentovat s kořením! Zimní pokrmy skvěle doplní skořice, zázvor, hřebíček, muškátový oříšek, kmín, ale i čerstvé bylinky jako rozmarýn a tymián. V kombinaci s tradičními surovinami vytvoříte unikátní a chutná jídla.
Co se sbírá na podzim?
Podzimní sklizeň, to je symfonie barev a chutí! Zrovna teď, na počátku babího léta, se procházím po českých polích a zahradách a kochám se hojností. Dýně všech tvarů a barev, od drobných muškátových až po obří hokkaidó, leží jako drahokamy na slunci. Cibule a česnek, vonící po zralé zemi, čekají na usušení a uskladnění – jejich ostrá vůně pro mne vždycky znamená blížící se zimu. Hlávky zelí, pevné a zdravé, se skvěle hodí do zimních polévek. A brambory! Množství odrůd, každá s jinou chutí a strukturou, to je poklad pro šikovné kuchaře. Mrkev a petržel, šťavnaté a sladké, doplní brambory k dokonalosti. I rajčata a cukety ještě pomalu dozrávají – slunce jim dává poslední energii před zimním odpočinkem. Věřte mi, není lepšího způsobu, jak prožít podzim, než sbíráním této úrody. Mimochodem, věděli jste, že existují stovky různých odrůd českých brambor, každá s jedinečnou chutí a způsobem přípravy? Zkuste si je všechny vyhledat a ochutnat – to je opravdové dobrodružství!
A nezapomeňte na jablka! České sady se hemží jablky všech druhů – sladká, kyselá, šťavnatá, aromatická. Každý si najde to své. Z jablek se dá vyrobit tolik skvělých věcí: od štrůdlů a moštů až po domácí džemy a kompoty. Je to úžasný zdroj vitamínů a energie na chladnější měsíce. Sklizeň na podzim je skutečný dar přírody a stojí za to ji oslavit.
Jaké potraviny na přežití?
Pro přežití se neobejdete bez potravin s dlouhou trvanlivostí. Suchary, luštěniny a těstoviny jsou základ. Z vlastní zkušenosti vím, že klíčem je nízká vlhkost. Proto se vyplatí sáhnout po sušeném ovoci a zelenině – dodají potřebné vitamíny a minerály, které v konzervách často chybí. Nepodceňujte ani čaj – nejenže zahřeje, ale i hydratuje. Klíčem je diverzifikace; kombinace různých zdrojů sacharidů, bílkovin a tuků zajistí vyváženou stravu i v extrémních podmínkách. Nezapomínejte na energetickou hustotu – potřebujete maximum energie z minimálního objemu a váhy.
Konzervace je důležitá, ale pozor na korozi plechovek. Suché potraviny jsou bezpečnější, ale vyžadují dobrou ochranu před vlhkostí a hlodavci. Dobře si promyslete, jak a kde potraviny uskladníte.
Množství závisí na délce přežití, ale vždy je lepší mít zásoby navíc. A nezapomínejte, že voda je stejně důležitá, možná i důležitější, než jídlo.
Co doma vyhodit?
Kam s čím? Praktický manuál pro udržitelný domov (inspirovaný mými cestami):
- Cigarety: V mnoha zemích jsem viděl, jak se s tímto odpadem bojuje. Vždycky to skončí v popelnici na odpadky. Na cestách jsem si uvědomil, jak je důležité správně likvidovat i tyto malé věci.
- Zbytkový odpad: To je ta univerzální kategorie, se kterou se potýkáte všude, od himálajských hor až po pláže v Karibiku.
- Čajové sáčky (bioodpad): V mnoha kulturách je čaj součástí každodenního života. Vždycky jsem se snažil třídit bioodpad, i když to občas nebylo jednoduché.
- Časopisy a papír: Doma i na cestách se mi hromadí letáky, mapy a cestovní průvodci. Všechno to patří do sběru papíru!
- Čisticí prostředky: Tyto se liší od země k zemi. Vždy je nutno se řídit místními předpisy – u nás patří do sběru nebezpečného odpadu.
- Plasty (nebezpečný): Plast je všudypřítomný, dokonce i na odlehlých ostrovech. Je důležité třídit plasty podle druhu a dávat pozor na nebezpečný odpad (např. obaly od chemikálií).
Pro vaši inspiraci:
- Na cestách jsem si uvědomil, jak důležitá je redukce odpadu. Méně věcí = méně odpadu!
- Vždycky se snažte třídit odpad co nejpečlivěji – planeta vám poděkuje.
- Pokud si nejste jisti, kam s čím, informujte se na obecním úřadu.
Proč nejíst nezdravé jídlo?
Nezdravé jídlo, plné rafinovaných cukrů a nezdravých tuků, je globální problém. Po cestách po desítkách zemí jsem viděl, jak se jeho vliv projevuje všude, od přeplněných nemocnic až po sníženou produktivitu. Není to jen o přejídání a následné obezitě a cukrovce, jak se běžně traduje.
Dlouhodobý dopad je mnohem komplexnější:
- Snížený kognitivní výkon: Cukrovka a obezita poškozují cévy, včetně těch zásobujících mozek. To vede k horší paměti, koncentraci a celkově nižšímu kognitivním výkonu. Viděl jsem to v zemích s vysokým podílem nezdravé stravy v populaci – lidé trpí nejen fyzicky, ale i mentálně.
- Zvýšené riziko demence: Zánětlivé procesy, s nimiž je nezdravá strava spojena, zvyšují pravděpodobnost rozvoje Alzheimerovy choroby a dalších forem demence. Studie z různých koutů světa toto jednoznačně potvrzují.
- Snížená imunita: Nedostatek vitamínů a minerálů, typický pro nezdravou stravu, oslabuje imunitní systém a činí tělo náchylnějším k infekcím. To jsem pozoroval v oblastech s omezeným přístupem k čerstvé a zdravé stravě.
Změna jídelníčku k lepšímu není jen o hubnutí. Je to investice do vašeho dlouhodobého zdraví, energie a celkové kvality života.
Zaměřte se na:
- Konzumaci čerstvé zeleniny a ovoce
- Vyvážený příjem bílkovin z libového masa, ryb a luštěnin
- Omezení rafinovaných cukrů a zpracovaných potravin
- Pravidelný pohyb
Zdravá strava je klíčem k dlouhému a zdravému životu. Je to investice, která se vyplatí.
Co jíst v září?
Září? Ideální čas na výlety! Pozdní léto nabízí skvělé pochutiny pro doplnění energie na túrách. S sebou si vezmu vydatnou svačinu z plodin právě teď dozrávajících.
Zelenina:
- Dýně: Výborný zdroj energie, lehce se balí a vydrží dlouho. Ideální na pečení, grilování nebo do kaše.
- Kořenová zelenina (mrkev, petržel, celer): Skvělý zdroj vitaminů a minerálů, ideální do polévky nebo salátu, ale i syrová.
- Cibule: Nejen do jídla, ale i jako skvělý repelent proti hmyzu. Stačí malý kousek.
- Květák a zelí: Vydatné a syté, skvělé na zasycení po náročném výstupu.
Ovoce:
- Jablka, hrušky, švestky: Klasika na cestu, snadno se jedí a dodávají rychlou energii.
- Meruňky, pozdní broskve: Lahodná sladká svačinka, ale pozor na rychlé zkažení.
- Rakytník a arónie: Superpotraviny plné vitamínů, skvělé na posílení imunity po námaze. Nejlépe v podobě sušených plodů nebo džusu.
Tip: Sušené ovoce a ořechy jsou ideální na delší túry – vydrží déle a zaberou málo místa v batohu. Nezapomeňte na dostatek tekutin!
Co je typické pro podzim?
Podzim, aneb jeseň pro starší generaci, je období proměn. V mírném pásu, kde jsem prožil nejedno dobrodružství, se s podzimem pojí bohatá sklizeň, ovoce a zelenina se stávají základní součástí jídelníčku. Pamatuji si, jak jsem v Toskánsku ochutnával první olivy právě na podzim. Opadávající listí, v barvách od zlaté přes ohnivou až k hnědé, promění krajinu v magický koberec. V Japonsku jsem pozoroval fascinující rituál prohlížení javorového listí – momijigari. Krácení dnů a chladnější počasí je samozřejmostí. Častější deště pak přinášejí charakteristickou podzimní melancholii, ale zároveň i potřebnou vlhkost pro příští jaro. Právě podzimní déšť vytváří specifickou atmosféru, zvláště v irských bažinách, kde jsem se brodil mezi rašeliništi. Nezapomenutelný zážitek. Počasí je proměnlivé, od sluncem zalitých dnů až po silný vítr a první sněhové vločky v horských oblastech.
V Alpách, například, je podzim ideálním obdobím pro trekking, kdy se hory zbarví do sytých barev, ale počasí je ještě příznivé. V nížinách se zase připravují pole na zimu a zemědělci se věnují opravám a údržbě. Tohle období je plné kontrastů a přináší jedinečný, nezaměnitelný zážitek z cestování.