Dá se spinningová prut použít jako feeder?

Samozřejmě, že můžete použít spinningový prut jako feeder, ale je to jako srovnávat Ferrari s traktorkem. Fungovat to bude, ale s omezeními. Klíčový rozdíl tkví v špičce prutu. Na feederu je špička tenká a extrémně citlivá – to jsem si ověřil na rybářských výpravách od Mekongu po Amazonku. Díky tomu zaznamenáte i ty nejjemnější záběry, a chytíte i drobnější ryby, což jsem si sám vyzkoušel při lovu na rybnících v Českém Krumlově a na divokých řekách Patagonie. Na spinningovém prutu jsou špičky většinou tužší, což může znamenat propuštění jemnějších záběrů. Prostě kvalitní feeder s jeho speciální konstrukcí a citlivou špičkou vám poskytne lepší kontrolu nad náčiním a přesnější detekci záběrů, což jsem potvrdil na svých cestách po celém světě.

Na závěr: Je to možné, ale neoptimální. Pravý feeder vám poskytne mnohem lepší zážitek, zvláště pokud lovíte menší ryby.

Co znamená „chytat na feeder“?

„Lovit na feeder“ znamená rybaření s feederem, speciálním typem rybářského náčiní. Feeder je sestaven tak, aby se dala na dno jezera či řeky umístit krmítko (z angl. „to feed“ – krmit), které postupně uvolňuje návnadu. Tím se vytváří tzv. „krmné místo“, lákavé pro ryby.

Klíčem je pravidelné přikrmování. Díky tomu se ryby drží na jednom místě a zvyšuje se šance na úspěšný lov.

Typy feederů se liší v závislosti na podmínkách a cílové rybě. Najdete lehké feedery na menší řeky a jezera, ale i těžší varianty pro větší ryby v hlubších vodách.

  • Výběr krmítka: Je důležitý a záleží na proudu, hloubce a typu dna. Existují krmítka method feeder, krmítka s otevřeným dnem, uzavřená krmítka atd.
  • Nástrahy: Používají se různé druhy nástrah, od červů a kukuřice po pelety a boilies, v závislosti na cílové rybě.
  • Místo: Úspěch závisí na výběru správného místa. Prozkoumejte dno, ideálně s pomocí echolotu nebo sondy, a najděte oblasti s potenciálem.

Zkušenost je při feederu klíčová. Naučit se správně nahazovat, nastavit citlivost a interpretovat záběry trvá nějaký čas, ale odměnou jsou úlovky kvalitních ryb.

  • Zpočátku doporučuji jednodušší techniky a postupně přecházet k sofistikovanějším.
  • Pravidelné kontroly krmítka a nastavení vlasce jsou nezbytné.
  • Pozorujte okolí, chování ryb a reagujte na změny.

Je možné použít krmítkový prut jako rybářský prut?

Fišer, který zrovna neloví na řece Mekong, ale na rybníčku za vesnicí, si často klade otázku, zda může svůj fidr použít i jako obyčejnou udice. Odpověď je jednoznačně ano. Jeho univerzálnost překvapuje i zkušené cestovatele. Na mých cestách jsem viděl fidry s úspěchem používané k lovu dravců na lehké rotační nástrahy – v Amazonii například. Lehčí fidry s citlivou špičkou se dokonale hodí pro lov na plavanou, což jsem si sám ověřil na jezerách v kanadské divočině. A samozřejmě klasický lov na dno s krmítkem je pro fidr naprostou samozřejmostí. Vždyť i v rozlehlých stepích Mongolska jsem viděl místní rybáře s fidry, jak s bravurou zdolávají kapry.

Jeho variabilita spočívá v možnosti volby různých návazců a krmítek, umožňující adaptaci na různé druhy ryb a techniky lovu. Je to skvělý nástroj pro cestovatele, který chce minimalizovat množství vybavení, aniž by musel dělat kompromisy v efektivitě lovu. Záleží jen na zkušenosti a troše fantazie, jak si tento všestranný nástroj přizpůsobíte.

Pamatuji si, jak jsem v Himálaji potkal rybáře, který používal fidr k lovu pstruhů na suchou mušku – kdo by to byl řekl? To jen dokazuje, že hranice používání fidru jsou dány spíše naší představivostí, než jeho technickými možnostmi.

V čem se liší spinningová cívka od feederové?

Termín „krmítková cívka“ je spíše marketingový trik. Zřetelný rozdíl od spinningové cívky prakticky neexistuje.

Hlavní rozdíly jsou spíše v detailech:

  • Převodový poměr: Krmítkové cívky často, ale ne vždy, disponují nižším převodovým poměrem (5.0 a nižším). To umožňuje použití silnějšího vlasce a umožňuje pomalejší, ale silnější navíjení, což je výhodné při zdolávání větší ryby s těžším krmítkem.
  • Klipsna: Mnoho krmítkových cívek má kruhovou klipsnu (někdy i dvě), která umožňuje přesnější a spolehlivější odhazování krmítka na větší vzdálenost. U spinningových cívek se častěji setkáváme s klasickou, lineární klipsnou.

Důležité je pochopit, že tyto rozdíly nejsou striktní:

  • Existují spinningové cívky s nízkým převodovým poměrem, ideální pro těžší nástrahy.
  • Některé spinningové cívky disponují kruhovou klipsnou.
  • Kvalitní cívka, ať už označena jako “spinningová” nebo “krmítková”, by měla mít dostatečnou kapacitu vlasce a spolehlivý systém brzdění.

Praktická rada: Zaměřte se spíše na parametry cívky (kapacita, převodový poměr, kvalita ložisek, brzda) než na její marketingové označení. Výběr závisí na vašich potřebách a stylu lovu.

Jaký je rozdíl mezi cívkami 3000 a 4000?

Rozdíl mezi navijáky 3000 a 4000 je markantní, a to i pro zkušeného cestovatele, který prozkoumal stovky rybářských revírů po celém světě. Naviják 3000 je univerzální nástroj ideální pro střední spinning a feeder, dokonce i pro lehčí varianty river trollingu. Představte si tiché řeky Thajska, kde s takovým navijákem zdoláte exotické druhy ryb. Jeho velikost je perfektní pro přesné nahazování a citlivé zdolávání středně velkých ryb.

Navijáky velikosti 4000 a výše však představují zcela jinou ligu – to jsou silové stroje pro náročné podmínky. Myslete na divoké řeky Patagonie, kde zdoláváte obrovské pstruhy, nebo na rozlehlá jezera Kanady, kde se chytají mohutní lososi. Tyto navijáky jsou perfektní pro karp fishing, heavy jigging a náročný feeder. Zde se už jedná o zdolávání skutečných obrů. I při trollingu v hlubokých mořích, například u břehů Austrálie, oceníte jejich sílu a spolehlivost.

Zjednodušeně řečeno:

  • 3000: Lehčí, pro střední nároky, univerzální použití.
  • 4000 a výše: Silnější, pro náročné podmínky a větší ryby.

Volba správné velikosti závisí na cílové rybě, metodě lovu a podmínkách na konkrétním místě. Nezapomínejte, že i když se jedná o drobné číslo, v praxi se jedná o zásadní rozdíl v síle, kapacitě vlasce a celkové odolnosti navijáku.

  • Kapacita vlasce: Navijáky 4000 pojmou podstatně více vlasce než 3000, což je kritické při zdolávání velkých ryb.
  • Převodový poměr: Větší navijáky mohou mít pomalejší převodový poměr, ale zato s větší silou.
  • Odolnost: Konstrukce silnějších navijáků je odolnější vůči zátěži.

Jak rozeznám spinning od feederu?

Rybářský prut na feeder poznáte podle jeho citlivého, kmitajícího špičky (tzv. quiver tip), která signalizuje záběr. Má také více oček než spinning, aby se lépe zvládala těžší montáž s krmítkem. Tyto očka jsou obvykle menší a hustěji rozmístěná. Prut je pevnější a robustnější, určený k lovu na větší vzdálenosti a s těžšími nástrahami. Spinningem rozumíme lehčí prut s menším počtem větších oček. Jeho špička je méně citlivá, spíše pevná a prohnutá do tvaru tenkého, dlouhého kužele. Používá se pro lehčí nástrahy a techniky, jako je přívlač. Při výběru dbejte na materiál – grafit, kompozity. Délka prutu a jeho vrhací zátěž jsou dalšími důležitými faktory. Na feeder se používají silnější vlasce než na spinning. Typické krmítko pro feeder se skládá z kovové konstrukce naplněné vnadidlem, která pomáhá v nástraze držet na místě a láká ryby.

Jaký je rozdíl mezi pickerovým a feederovým prutem?

Picker je vlastně speciální typ feederu s kmitavým špičkou (квивертип). Na rozdíl od klasických feederů je kratší a má svižnější akci, což umožňuje přesnější a citlivější nahazování na kratší a střední vzdálenosti, ideální pro stojaté vody. Díky své kratší délce a citlivosti je picker skvělý na lov menších ryb, jako jsou plotice, cejni, oukleje, ale zvládne i větší kusy. Často se používá s lehčími nástrahami a tenčími vlasci. Jeho kompaktnost je velkou výhodou při transportu a pohybu v terénu, proto je oblíbený u rybářů, kteří rádi objevují nové lokality a preferují lehké a skladné vybavení. Důležité je zvolit správné kmitavé špičky dle síly proudu a váhy nástrahy – čím těžší olovnice, tím tužší špička. Mnoho pickerů disponuje i vyměnitelnými špičkami, umožňujícími přizpůsobení se různým podmínkám.

Co je lepší, pickerový prut nebo feeder?

Otázka, zda je lepší picker nebo feeder, je jako debata o tom, zda je lepší jeep nebo motorka na cestě po Jižní Americe. Závisí to na vašich preferencích a cíli cesty – tedy typu rybolovu.

Feeder je ten jeep. Je to univerzální nástroj. Zvládne větší vzdálenosti – představte si ho jako zdolávání andských velehor s těžkým nákladem. Chytit můžete od malých pstruhů v horských bystřinách (analogie s malou rybou), přes středně velké kapry v jezerních zátokách (střední ryby) až po pořádné sumce v hlubokých řekách (velká ryba). Jeho robustnost a variabilita nastavení vám umožní adaptovat se na rozmanité podmínky, ať už se jedná o hlubokou, bahnitou řeku v deltě Mekongu, nebo klidné jezero v Patagonii.

Picker je pak ta motorka. Lehký, obratný, ideální pro manévrování v úzkých prostorách a pro lov menší ryby blízko břehu. Představte si ho jako projížďku po malebných uličkách středomořských měst. Jeho citlivost vám umožní zaznamenat i ty nejjemnější záběry, ale na zdolávání velkých ryb na dálku se moc nehodí. Pro zdolávání velkých ryb na dlouhé vzdálenosti budete potřebovat něco silnějšího, podobně jako byste se na motorce nepokoušeli přepravovat těžký náklad přes hory.

Stručně řečeno: Feeder je univerzálnější pro různé druhy ryb a vzdálenosti, zatímco picker je specializovaný na menší ryby v blízkosti břehu. Volba závisí na vašich cílech a podmínkách rybolovu.

Jakou váhu ryby vydrží tento prut?

Lehký spinning (1–2,5 m) zvládne nástrahy 7–15 g, v pohodě se s ním vyloví ryby o váze 4–5 kg. Větší woblery a блесна jsou taky v pohodě. Prostě super na výlety, lehký a skladný.

Střední spinning – to už je jiná liga. Zvládne těžké rotační блесна, jigy a woblery od 15 do 40 g. Ideální pro náročnější podmínky a větší ryby. Při výběru myslete na materiál – karbon je lehčí a pevnější, ale dražší. Sklolaminát je levnější, ale těžší a méně odolný.

  • Délka prutu: Důležitá pro dosah a práci s nástrahou. Delší pruty jsou lepší na dálku, kratší na preciznost.
  • Akční křivka: Vyjadřuje, jak se prut ohýbá při zátěži. Rychlá akce je pro precizní nahazování, pomalá pro zdolávání velkých ryb.
  • Materiál: Karbon vs. sklolaminát – volba závisí na rozpočtu a preferencích.
  • Počet dílu: Dvou nebo třídílné pruty jsou skladnější pro cestování.

Nezapomínejte na správný výběr vlasce a navijáku – to je stejně důležité jako samotný prut. Silnější vlasec pro větší ryby, naviják s dostatečnou kapacitou a hladkým chodem.

Jak rozlišit feeder od spinningu?

Rozdíl mezi feederem a spiningem je zřejmý, ale pro nezkušeného rybáře může být matoucí. Feeder má charakteristický měkký, citlivý špičkový díl (kmitající špička), který signalizuje záběr. Počet průvlekových kroužků je u feederu obvykle vyšší kvůli delšímu náhozu a delšímu vedení vlasce. Navíc je feeder stavěný na větší zátěž, často s těžšími nástrahami. Díky tomu má silnější blank (tělo prutu).

Spinnig má naopak tenčí, rychlejší blank, konstrukce je laděna na delší a přesnější hody lehčích nástrah. Špička je mnohem pevnější a záběr se registruje spíše v rukou rybáře. Počet kroužků bývá nižší, než u feederu. Ideální pro lov dravců, ale i mírnějších ryb. Délka a akce prutu se liší v závislosti na cílové rybě a typu nástrahy. Při výběru je důležité brát v úvahu i materiál blanku – uhlíkové pruty (karbon) jsou lehčí a citlivější, skleněné pruty (sklolaminát) jsou odolnější, ale těžší.

Dá se použít přívlačový prut na mořský rybolov?

Ano, s těžkými krmítky se dá i na moři skvěle chytat. Mořské ryby, stejně jako třeba štiky ve sladkých vodách, na ně reagují skvěle. Důležité je myslet netradičně – experimentujte s různými typy krmítek a nástrahami. Pro mořskou vodu se hodí odolnější krmítka z kovu, případně z kvalitního plastu odolného proti korozi. Dbejte na pevnost vlasce a použijte silnější háčky, protože se můžete setkat s velmi silnými rybami. Nepodceňujte ani kvalitu navijáku – ten by měl být dostatečně robustní, aby zvládl tah velké ryby. Zkuste kombinovat těžká krmítka s různými návnadami – od klasických červů až po umělé nástrahy. Dobré výsledky přináší například kombinace těžkého krmítka s návnadou a pilkrem, který vytváří atraktivní pohyb na dně.

Proč profesionálové používají spinningové navijáky?

Profesionálové dávají přednost spinningovým navijákům z několika důvodů, které jsem si sám ověřil na mnoha svých cestách po světě. Tradiční spinningové náčiní má oproti baitcastingu nespornou výhodu, zvláště při lovu s lehkými nástrahami. Zvláště pak v oblasti dosahu. Spinningové pruty a navijáky hravě překonají baitcasting při nahazování lehkých nástrah – od téměř beztížných až po 1/4 unce. To jsem si ověřil na mnoha řekách, od zasněžených horských potoků v Patagonii až po rozlehlé delty Mekongu.

Důležitým faktorem je i samotný mechanismus. Spíše než o sílu jde u spinningových navijáků o precizní a plynulý chod, který umožňuje jemnou kontrolu nástrahy. To je klíčové při lovu plachých ryb v čisté vodě, kde jsem si mnohokrát užil nezapomenutelné zážitky. Rozdíl je znatelný i v manipulaci s nástrahou během zdolávání ryby, kdy je přesnost a citlivost klíčová pro úspěšný lov.

A nezapomeňme na univerzálnost spinningových navijáků. Jsou vhodné pro širokou škálu nástrah a druhů ryb, což je pro cestovatele obrovská výhoda. Nemusíte tahat s sebou celou sadu výbavy, ale stačí vám jeden kvalitní spinningový naviják a několik prutů různé akce.

Co znamenají čísla 3000 nebo 4000 na rybářském navijáku?

Čísla na navijáku, jako je 3000 nebo 4000, nejsou jen náhodná čísla. Označují velikost a kapacitu navijáku, což je klíčové pro úspěšný rybolov. Tyto parametry úzce souvisí s typem ryby a technikou lovu. Zkušenost z mnoha rybářských výprav po celém světě mi ukázala, že správný výběr je zásadní.

Rozsah 3000–4000 se skvěle hodí na středně velké dravce. Představte si například lov okouna velkého na řece Vltavě, nebo lov candáta na přehradě. Právě pro tyto ryby je tento rozsah ideální. Naviják zvládne tah ryby a zároveň disponuje dostatečnou kapacitou vlasce pro boj s větším kusem.

  • 3000: Lehčí naviják, ideální pro lehčí náčiní a menší dravce.
  • 4000: Robustnější model, zvládne větší zátěž a silnější ryby.

Pro srovnání: menší čísla (1000–2500) jsou vhodná pro pstruhy, menší okouny a podobné ryby. Na druhou stranu, větší čísla (4500–5500) se používají na lov velkých štik, sumců a dalších silných ryb. Výběr správné velikosti navijáku závisí na váze nástrahy, typu vlasce a především na očekávané velikosti úlovku. Nepodceňujte tento detail, protože špatný výběr může vést k zbytečným problémům a ztraceným rybám. Z vlastní zkušenosti vím, že lov s nesprávným navijákem se stává spíše bojem s technikou než s rybou.

  • Zvažte typ ryb, které budete lovit.
  • Ujasněte si velikost nástrahy a typ vlasce.
  • Vyberte naviják, který odpovídá vašemu stylu lovu.

V čem spočívá smysl přívlači?

Spinnin­gový rybolov není jen o chytání ryb, je to dobrodružství v přírodě! Je to aktivní způsob trávení volného času, který kombinuje fyzickou aktivitu s napětím z boje s rybou. Používá se rotační třpytka, v podstatě kovová lopatka, která se při nahazování a navíjení otáčí a vytváří atraktivní lesk a vibrace, lákající dravé ryby. Nejde jen o samotný úlovek, ale i o prožitek z krásné krajiny, čerstvého vzduchu a ticha přírody. Je to skvělý způsob, jak se odpojit od každodenního stresu a užít si aktivní relaxaci. Správná technika nahazování a vedení nástrahy vyžaduje cvičení a trpělivost, ale úspěšný záběr a souboj s rybou stojí za to. Výběr vhodné rotační třpytky závisí na druhu ryby a podmínkách, od velikosti a tvaru až po barvu a hmotnost. Pro úspěšný lov je důležitá znalost rybích stanovišť, počasí a správný výběr náčiní – prutu, navijáku a vlasce.

Jaký je rozdíl mezi spinningovou cívkou a spinningovou cívkou?

Na rozdíl od baitcastingu (spincast), nabízí naviják pro spinning otevřenou konstrukci s snadno přístupnou regulací brzdy shora. Jeho charakteristickým znakem je kovová kladka, která nejen fixuje vlasc a brání jeho nežádoucímu rozmotávání, ale také zajišťuje jeho rovnoměrné navíjení zpět na cívku. Viděl jsem podobné systémy v rybářských obchodech od Tokia po Buenos Aires, a všude se zdůrazňovala jejich spolehlivost. Tato konstrukce umožňuje plynulejší a přesnější nahazování, což je obzvlášť důležité při lovu v obtížných podmínkách, například v husté vegetaci Amazonky či na skalnatých útesech Chorvatska. Open-face design spin-cast navijáků je takřka univerzální a jeho varianty s různými technologiemi (např. Instant Anti-Reverse) jsem viděl v použití od zkušených rybářů po celém světě. Důležité je i to, že open-face design umožňuje snazší odstraňování překážek z vlasce a čištění navijáku, co jsem opakovaně ocenil při rybaření v bahnitých řekách Vietnamu.

Dá se použít jakákoli cívka na feeder?

Na otázku, zda lze použít jakýkoli naviják na feeder, je odpověď ano, ale s drobnými výhradami. Pro feederovou rybačku se skvěle hodí standardní naviják. Doporučuji velikost od 1000 do 3000, záleží na množství použité vlasce. Z vlastní zkušenosti z cest po Evropě, od španělských útesů až po norská jezera, vím, že délka navíjení vlasce 65-100 cm na jeden otáčecí pohyb bohatě stačí pro většinu situací.

Důležité je ale zaměřit se na kvalitu. Levné navijáky se rychle opotřebují, zejména při zdolávání silnějších ryb, s čímž jsem se setkal třeba v ruských řekách. Kvalitní naviják s hladkým chodem je investicí, která se vám vyplatí. Hledejte modely s kovovou cívkou, která je odolnější a lépe odolává korozi – zvlášť důležité při rybaření v mořské vodě nebo v oblastech s vysokou vlhkostí.

Další faktor je převodový poměr. Vhodný převodový poměr záleží na vašich preferencích a stylu lovu. Rychlejší převod je vhodný pro rychlé zdolávání, pomalejší pro přesnější a citlivější záběr. V praxi jsem si ověřil, že univerzální poměr je někde uprostřed.

Nepodceňujte ani brzdu. Dobrý systém brzdy je klíčový pro zdolávání velkých ryb, ať už je chytíte na břehu Vltavy, nebo na nějakém exotickém místě. Přesná a spolehlivá brzda vám zaručí, že ryba neutrhne vlasec.

Co se loví na feeder?

Na feeder se chytá pestrá škála ryb, a proto je výběr nástrahy klíčový. Záleží samozřejmě na lokalitě a ročním období. Moje zkušenosti z cest po Evropě mi ukázaly, že univerzální recept neexistuje, ale několik stálic se opakuje.

Opař je skutečná klasika. Používám ho prakticky všude, od řek v jižních Čechách až po pomalé proudy na severu Španělska. Jeho výhoda je v univerzálnosti a snadné dostupnosti.

Červ, ať už ten klasický, nebo i červ-opař kombinace, je další stálice. Zvlášť na větších řekách s hlubšími proudy se osvědčil. V Rakouských Alpách jsem s ním chytal pěkné pstruhy, ovšem na silnější feeder.

Larva chrostíka (šitik) je spíše specialitou. Ideální pro náročnější lovce, kteří se zaměřují na specifické druhy ryb. Já jsem s ním experimentoval na řece Dunaji, s nečekaně dobrými výsledky.

Motil je klasikou pro menší ryby. V kombinaci s drobnými kousky kukuřice jsem ho s úspěchem použil na menších řekách v Polsku.

Perlovka je skvělá nástraha, hlavně pro kapry. Její výhodou je dlouhodobá atraktivita, což se hodí v místech s větším proudem. V Itálii jsem s ní chytal krásné amury.

Kombinace kukuřice s opařem či červy je účinná strategie. Zvyšuje atraktivitu a láká i větší ryby. Na jihu Francie jsem s touto kombinací chytal parádní cejny.

Jaká velikost cívky se hodí k prutu o nosnosti 6–10 kg?

Vybral jsem si perfektní prut na lov v rozmezí 6–10 kg a teď řeším, jakou velikost navijáku použít? Nezoufejte, není to tak složité, jak se zdá. Záleží na cílové rybě a typu lovu.

Pro prut s nosností 6–10 kg doporučuji naviják velikosti 40. To je ideální volba pro lov silnějších ryb, jako je například lucjan, barakuda či různé druhy pelagických ryb. Zkušenost z mých cest mi ukazuje, že s menším navijákem se při zdolávání těchto silných soupeřů budete trápit.

K navijáku velikosti 40 je vhodné použít:

  • Pletence s nosností 15-20 liber (6,8-9 kg). Silnější pletenka zaručí spolehlivost při zdolávání velké a bojovné ryby. Na svých cestách jsem vyzkoušel mnoho typů a mohu doporučit… (Zde by blogger doplnil osobní doporučení konkrétních značek a typů pletenek)
  • Povodky s nosností 20-80 liber (9-36 kg). Rozsah je široký, volba záleží na konkrétní rybě. Pro lucjana postačí nižší hodnota, zatímco pro větší barakudy je třeba povodku silnější.

Pro srovnání, u lehčích prutů (2-4 kg nebo 3-6 kg), například pro lov plotice, okounů a dalších menších ryb, je vhodný naviják velikosti 30. K němu pak postačí pletenka s nosností 6-10 liber (2,7-4,5 kg) a povodky s nosností 6-12 liber (2,7-5,4 kg).

Nezapomínejte na kvalitu! Investice do kvalitního navijáku a pletenky se vám bohatě vrátí v podobě bezproblémového zdolávání ryb a příjemnějších zážitků z rybaření. Já osobně preferuji… (Zde by blogger doplnil osobní doporučení konkrétních značek a typů navijáků)

  • Vyberte si správný průměr pletenky pro váš naviják – příliš tenká se snadno přetrhne, příliš silná snižuje citlivost.
  • Pravidelně kontrolujte stav pletenky a povodku. Opotřebená pletenka je nebezpečná!
  • Nepodceňujte sílu ryby! Vždy si vyberte vybavení s dostatečnou rezervou.

Jakou velikost cívky si mám vzít na spinning?

Výběr správné velikosti navijáku pro váš prut je stejně důležitý jako výběr prutu samotného. Záleží samozřejmě na typu rybolovu. Měl jsem možnost testovat různé sestavy po celém světě, od tichých jezírek Alp po divoké řeky Amazonie, a zkušenosti ukázaly:

Ultralight: Pro jemný lov okounků, pstruhů a podobně, kde se používají ultralight pruty, doporučuji navijáky velikosti 1000 až 2000. Lehký a kompaktní naviják je klíčový pro citlivý záběr a snadnou manipulaci s lehkým náčiním. Často se setkávám s modely s vysokým převodovým poměrem, ideální pro rychlé navíjení.

Heavy: Při lovu větších dravců na těžší pruty, třeba při trollingové metodě na moři (zkoušel jsem to i u pobřeží Norska!), se neobejdete bez robustních navijáků 4000 až 6000. Důležitá je zde odolnost a kapacita cívky – větší dravec si dá pořádně zabrat a velká cívka s dostatečnou zásobou silné šňůry je nutností. Vysoká kapacita je také výhodou při lovu v hloubce.

Feeder: Pro feederový rybolov, kde jsem si užil mnoho krásných chvil na řekách Evropy, jsou vhodné navijáky 3500 až 5000. Střední a těžké feederové pruty vyžadují navijáky s dostatečnou silou a plynulým chodem, aby se zvládly i náročnější souboje s většími rybami. Kvalitní brzda je zde nezbytností.

Nezapomínejte na to, že rozměry navijáků se mezi výrobci liší, proto je vždy důležité konzultovat specifikace daného modelu.

  • Tip pro cestovatele: Vždycky si s sebou berte náhradní cívku, abyste byli připraveni na všechny scénáře.
  • Další faktor: Převodový poměr je další důležitý parametr, který závisí na vašem stylu lovu.

Co znamená chytat na spinning?

Spinningem se rozumí lov dravé ryby s pomocí speciální prutu. Na rozdíl od klasické plavané rybaření se zde jedná o aktivní hledání a následný lov pomocí nástrahy, která se v proudu vody pohybuje různými způsoby – „hraje“. Zkušený rybář s využívá různých technik, od pomalého vláčení těžkých nástrah po bleskurychlé vedení lehkých woblerů a rotačních třpytek. Výběr nástrahy záleží na druhu ryby, kterou chcete lovit, a na aktuálních podmínkách na vodě.

Typické nástrahy pro spinining zahrnují:

  • Voblery: Imitace ryb, které se pohybují v různých hloubkách a s různými akcemi.
  • Rotační třpytky: Klasické lesklé lákadla, skvělé pro lov v proudu.
  • Plavoucí nástrahy: Pro lov na hladině a v blízkosti hladiny.
  • Gumové nástrahy: Universální nástrahy, které napodobí různé živočichy.

Při cestování za rybařením se spiningem je důležité mít na paměti, že výběr vhodného prutu a návinu je klíčový. Délka prutu, jeho akční křivka a gramáž návinu se volí podle typu nástrahy a velikosti očekávaných ryb. Při cestách po světě jsem potkal rybáři s různými přístupy, ale vždy platí, že správné vybavení zvyšuje šanci na úspěch. Znalost místních ryb a regulace rybolovu je samozřejmostí.

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit kvalitní polarizační brýle pro lepší viditelnost pod vodou a pohodlnou rybářskou vestu s kapsami na nástrahy a nářadí. Dobrodružství spojené s lovem dravců na spinining je nezapomenutelné, ale vyžaduje trpělivost a dobré znalosti techniky lovu.

Scroll to Top