Tajemství perfektního rybího vývaru tkví v trpělivosti a preciznosti. Na mé cestách po světě jsem ochutnal nespočet variant, od japonských dashi po francouzské bisques, ale základem vždy zůstává kvalitní suroviny a správný postup. Pro 1,5 litru lahodného vývaru použijte kvalitní rybí kosti, ideálně z více druhů ryb (pro komplexnější chuť), odřezky z filet a pokud možno i hlavu (z ní se uvolní nejvíce chuti a želatiny). Nezapomeňte na zeleninu – mrkev, petržel, celer – nakrájené na větší kusy. Vše dejte do studené vody, pomalu přiveďte k varu a pak teprve – a to je důležité! – ztlumte plamen na minimum. Přidejte pár kuliček celého černého pepře pro aroma. Nechte vývar tiše bublat 30 minut. Během vaření je klíčové pečlivě odstraňovat pěnu, která se tvoří na povrchu. To je důležité pro čistou a průzračnou barvu vývaru. Pokud chcete vývar ještě bohatší, přidejte na konci vaření lžíci bílého vína. Po 30 minutách vývar sceďte přes jemné síto a nechte vychladnout. Z tohoto základního vývaru pak už můžete připravit nespočet pokrmů – od klasické rybí polévky až po rafinované omáčky. Nebojte se experimentovat s bylinkami, jako je libeček, petrželka, tymián, nebo s kořením. Pamatujete si, že i nejmenší detaily mohou výsledek zásadně ovlivnit. Dobře připravený rybí vývar je základ skvělého jídla a s trochou cviku se vám ho podaří připravit k dokonalosti.
Za jakého počasí berou ryby?
Ryby berou skvěle jak za sluníčka, tak i v zamračeném počasí. Silný vítr může být dokonce výhodou, prokysličuje vodu a žene plankton, čímž se ryby aktivují. Dešťové a sněhové srážky? To je loterie! Často signalizují zvýšenou aktivitu, ryby v kalné vodě lépe vidí pohybující se nástrahu.
Ale pozor! Zákal a ochlazení vody po dešti může mít i negativní vliv. Ryby se mohou stáhnout do hlubších a klidnějších míst.
Ideální situace? Lehký déšť nebo mrholení za zatažené oblohy s mírným větrem.
Co je potřeba zvážit:
- Viditelnost: V kalné vodě používejte nástrahy s výraznějšími barvami a silnějšími vibracemi.
- Teplota vody: Po prudkém ochlazení se ryby stávají méně aktivní. Sledujte aktuální teplotu vody.
- Bezpečnost: Během bouřky se k vodě raději nepřibližujte! Hrom a blesky představují vážné nebezpečí.
Tip pro zkušenější: Po prudké změně počasí, např. po silné bouřce, se často vyplatí zkusit rybařit v místech s proudícím proudem, kde se voda prokysličuje a náhle se objevuje větší množství potravy.
Jaký je nejlepší tlak na ryby?
Ideální tlak pro ryby je podle dostupných informací 1019 kPa, a to konstantní. Fluktuace tlaku je pro ně stresující. Zajímavé je, že rychlý, výrazný nárůst tlaku po delším období nízkého tlaku může být pro rybolov příznivý. To souvisí s tím, jak se ryby adaptují na změny tlaku a jejich aktivita se po náhlé změně může zvýšit. Pro aktivního turistu a rybáře je proto důležité sledovat nejen počasí, ale i atmosférický tlak – např. pomocí barometru. Rychlé změny tlaku často předcházejí bouřkám, a právě po bouřce, kdy se tlak stabilizuje, může být rybaření nejúspěšnější. Nezapomínejte, že na aktivitu ryb vplývají i další faktory, jako je teplota vody, průhlednost vody, fáze měsíce a krmná dostupnost.
Na co chytat ryby na podzim?
Ochlazení vody na podzim neznamená konec rybolovu! Ryby jen mění své návyky a potravu. Zkuste využít specifických nástrah, které v tomto období fungují nejlépe. Česnekové rohlíkové boilies v 9 a 14 mm, oba průměry se osvědčily. Silný česnekový aroma je pro podzimní ryby lákavé.
Další skvělou volbou je extrémně páchnoucí kukuřice, typu “hnijící červ”. Intenzivní zápach je klíčový pro nalákání ryb v chladnější vodě, kdy jejich čich je dominantním smyslem při hledání potravy. Je důležité zvolit kvalitní, prošlou kukuřici s výrazným zápachem, ale pozor na přemíru – ryby mohou být znechuceny.
Nezapomeňte na měkčené peletky KAPRPRO Soft Pellets. Tyto peletky se rychleji rozpouštějí a uvolňují atraktivní aroma, lákavé pro kapry a další druhy ryb v chladnějších podmínkách. Je vhodné zvážit jejich kombinaci s dalšími nástrahami, například s boiliesem. Dbejte na hloubku a proudění vody pro správný výběr místa na lov.
Důležité upozornění: Podzimní rybolov vyžaduje pečlivější přístup. Zkontrolujte předpisy pro lov ryb v dané oblasti a respektujte limity úlovků. Počasí hraje v podzimním rybolovu zásadní roli, proto se přizpůsobte aktuálním podmínkám a vyberte vhodné místo s ohledem na teplotu vody a sluneční svit.
Kolik kaprů si můžu ponechat?
Takže, kolik kaprů si vlastně můžu nechat? Zákon o rybolovu není zrovna nejčtivější, ale zjednodušeně řečeno, denní limit není striktně dán počtem kaprů. Můžete si ponechat například dva kapry, ale i dva jiné druhy ryb – třeba štiku a candáta – pokud celková váha vašeho úlovku nepřesáhne 4 kg. To je jen příklad, celková povolená denní hmotnost je 7 kg. Dobře si proto před výletem zjistěte přesné limity pro danou oblast a revír, protože se mohou lišit. Nezapomínejte na to, že v některých oblastech jsou určité druhy ryb chráněny a jejich lov je zakázán úplně. Informace o chráněných druzích a místech, kde platí přísnější omezení, najdete na webových stránkách příslušných rybářských svazů a orgánů státní správy. A ještě jedna rada zkušeného cestovatele-rybáře: Vždy si nechte úlovek zvážit na váze v místě rybolovu, abyste se vyhnuli problémům s kontrolou. Špatné zvážení doma vám nepomoze, když budete kontrolováni, a pokuta může být nepříjemná. Na závěr – respektujte přírodu a lovíte zodpovědně, aby se i další generace mohly těšit z krásy rybaření.
Kdy berou ryby podle tlaku?
Ryby nejlépe berou při stabilním atmosférickém tlaku, ideálně při jeho pozvolném, stoupavém trendu. To je skvělá zpráva pro výpravy za rybami během teplých, slunečných dnů s mírným tlakovým gradienty. Pozor ale na prudké změny! Po bouřkách nebo frontách, kdy tlak dramaticky kolísá, očekávejte 2-3 dny slabšího záběru. Ryby se prakticky “uklidí” a omezí aktivitu, krmí se minimum. Neznamená to ale, že je to úplně marné – zkušený rybář vždycky najde cestu, jak se k nim prokousat, třeba použitím jiných nástrah nebo technik. Sledování tlakoměru před výpravou je proto pro rybáře stejně důležité, jako správný výběr náčiní! Tip: Využívejte mobilní aplikace s předpovědí počasí a atmosférického tlaku pro plánování vašich výprav.
Výkyvy tlaku ovlivňují nejenom aktivitu ryb, ale i jejich metabolismus a orientaci. Ryby jsou totiž citlivé na změny tlaku prostřednictvím svých plynového měchýře. Proto se po prudkých změnách tlaku snažte lovit na klidnějších místech, s menším proudem, kde se ryby budou cítit bezpečněji.
Proč skáčou ryby?
Kapři vyskakují z několika důvodů, ale pro nás, nadšence aktivního rybolovu, je to jasný signál jejich přítomnosti. Viditelný skok, doprovázený typickou “šípovou vlnou”, často signalizuje kapra prchajícího před nebezpečím – predátorem, nebo třeba náhlým hlukem. Dobrým tipem na lokalizaci kaprů jsou i vodní rostliny – rákosí, lekníny, ponořené rostliny. Kapři je využívají jako úkryt a zdroj potravy. Při průzkumu lokality se proto zaměřte na místa s bohatou vegetací. Další indicií může být i mírný pohyb na hladině, vznikající při kapřím krmení. Nezapomínejte na opatrný přístup, minimalizujte hluk a vibrace, abyste kapry nevyplašili. Úspěšný lov závisí i na vaší nenápadnosti a respektu k přírodě. Pozorování skoků kaprů a prozkoumání vodní vegetace výrazně zvyšují šanci na úspěšný rybolov.
Kdy je nejlepší měřit krevní tlak?
Měření krevního tlaku? To je klíčová informace pro každého cestovatele, ať už zdolává Andy nebo jen prochází Prahou. Optimální čas je ráno po probuzení a večer, vždy před užitím léků na tlak. Všimněte si, že výkyvy tlaku jsou běžné, a to i v závislosti na nadmořské výšce. V horách se tlak může zvýšit, zatímco v nížinách klesne.
Důležité: Při domácím měření vždy opakujte po minutě a zprůměrujte hodnoty. Pro přesnější výsledek dodržujte klid, odpočiňte si alespoň 5 minut před měřením a vyhněte se kávě či cigaretě. Nezapomeňte, že i stres z cestování může ovlivnit výsledky. Uchovávejte si záznamy o měření pro svého lékaře – to je neocenitelné, zvláště při cestování do exotických zemí s odlišnými klimatickými podmínkami.
Tip pro zkušené cestovatele: investice do přenosného digitálního tlakoměru s pamětí se vyplatí. Můžete si tak vést detailní záznamy o vašem krevním tlaku během celého výletu a případné odchylky okamžitě konzultovat s lékařem.
Jaký je ideální tlak člověka?
Ideální tlak pro dospělého je kolem 120/80 mmHg. To je skvělý základ pro zdolávání hor i náročných treků. Ale pozor, při fyzické námaze, jako je třeba výstup na kopec, se tlak dočasně zvýší – to je normální.
Hodnoty nad 140/90 mmHg by měly být důvodem k návštěvě lékaře. Vysoký tlak je zrádný, zejména pro nás, aktivní turisty. Může vést k problémům s cévami, zvyšuje riziko infarktu či mrtvice, což by znemožnilo další výpravy.
- Vliv nadmořské výšky: Tlak se s rostoucí nadmořskou výškou mění. V horách je nižší atmosférický tlak, což může ovlivnit i krevní tlak. Je důležité být na to připravený a sledovat své tělo.
- Hydratace: Dostatečný příjem tekutin je zásadní, zejména při fyzické aktivitě. Dehydratace může vést ke zvýšenému krevnímu tlaku.
- Prevence: Zdravá strava, pravidelné cvičení (ne však přetěžování) a vyhýbání se stresu jsou klíčové pro udržení normálního krevního tlaku. To se hodí nejen na túrách, ale i v běžném životě.
- Před náročnou túrou se poraďte s lékařem, zvláště pokud máte problémy s tlakem.
- Během túry pravidelně sledujte své tělo a v případě nevolnosti nebo výrazného zvýšení tlaku, okamžitě sestupte a vyhledejte pomoc.
Kdy je nejlepší čas na ryby?
Nejlepší čas na rybaření na mimopstruhových revírech se odvíjí od ročního období a délky dne. Zjednodušeně řečeno, během teplejších měsíců máte k dispozici delší dobu lovu.
Optimální období:
- Duben – září: To je vrchol sezóny! Slunce svítí déle, voda je teplejší a ryby jsou aktivnější. Lov je možný od 4:00 do 24:00. Využijte dlouhých letních večerů k prozkoumání nových míst a technik. Nezapomeňte na dostatek opalovacího krému a repelentu proti komárům.
- Říjen – březen: Dny se krátí, voda je chladnější a ryby se stávají méně aktivní. Lov je povolen od 5:00 do 22:00. V této době se vyplatí zaměřit se na hlubší partie řek a jezer, kde se ryby stahují do teplejších míst. Teplé oblečení a nepromokavá výbava jsou nezbytností.
Tipy pro zkušenější rybáře:
- Věnujte pozornost měsíčním fázím. Mnoho rybářů věří, že nejlepší úlovky se dají dosáhnout během úplňku a novoluní.
- Počasí hraje klíčovou roli. Větrné dny s proměnlivou oblačností bývají často ideální pro rybaření.
- Nepodceňujte důležitost správné nástrahy. Experimentujte s různými druhy a velikostmi, abyste zjistili, co v daný den nejlépe funguje.
- Nezapomeňte na ohleduplnost k přírodě. Dodržujte pravidla rybolovu a nechte své okolí čisté.
Nezapomeňte si před výpravou zkontrolovat platné rybářské řády a povolenky!
Kde se dá chytat ryby bez povolenky?
Chytání ryb bez povolenek? To je otázka, na kterou se mnozí z nás, vášnivých cestovatelů, ptali. A věřte mi, prozkoumal jsem už spoustu koutů světa s udicí v ruce. Základní odpověď zní: legálně je to možné jen na specifických vodních plochách.
Česká legislativa rozlišuje dva hlavní typy: revír a režim rybníkářství. V prvním případě – revíru – je rybářský lístek samozřejmostí. Ale pozor, druhý typ, režim rybníkářství, skýtá zajímavou možnost.
Pokud lovíte ryby na udici výhradně v režimu rybníkářství, a neprovozujete sportovní rybolov, rybářský lístek nepotřebujete. To se týká zejména menších soukromých rybníků, kde majitel umožňuje lov ryb za určitých podmínek, například za poplatek za ulovené kusy, nikoliv za přístup k rybolovu samotnému. Nejde o klasický sportovní rybolov s omezením počtu ulovených ryb a striktním dodržováním pravidel.
Důležité upozornění: Předtím, než hodíte udici do vody, je naprosto nezbytné se informovat u vlastníka vodní plochy o platných pravidlech a podmínkách lovu. Nedostatek informací může vést k nepříjemnostem. A nezapomeňte na etický přístup k rybolovu a ochranu přírody – chytejte s rozumem a berte si jen to, co skutečně potřebujete.
Tip pro cestovatele: Při plánování výletu s udicí si vždy předem ověřte platné předpisy a podmínky rybolovu v dané oblasti. Internetové mapy a webové stránky s informacemi o rybolovu se vám mohou hodit.
Jak chytat ryby bez prutu?
Lov ryb bez prutu? To zní jako výzva pro zkušeného cestovatele! Na území České republiky je to možné, ale s omezeními. Legálně můžete chytat jen v období od 16. června do 31. prosince, a to výhradně metodou čeřínkování. Představte si ten obrázek: lehká síť, jen jeden metr čtvereční, šumící voda… romantika! Ovšem nečekejte zázraky – úlovek bude spíše skromný. Použití sítě je striktně regulováno, jiné náčiní není dovoleno. Nehledejte složitá pravidla o háčcích či návazcích – u čeřínkování se o tom nediskutuje. Je to rybaření v jeho nejjednodušší, a zároveň velmi omezené podobě. Mnoho zemí nabízí daleko pestřejší možnosti lovu bez prutu, například pomocí speciálních pastí či tradičních metod používaných po staletí, ale v České republice se v této oblasti držíme striktních pravidel.
Myslete na to, že i čeřínkování vyžaduje znalost platných rybářských předpisů. Nepodceňujte je – pokuty za nelegální rybolov mohou být značné. Předtím, než se vydáte na cestu za tímto netradičním zážitkem, doporučuji důkladně prostudovat platnou legislativu a zjistit si všechny detaily, týkající se limitů úlovků a chráněných druhů ryb.
Jak poznat že ryby spí?
Mnozí si myslí, že ryby nespí. Omyl! I ony, podobně jako ostatní živočichové, potřebují odpočinek. Jenže jejich spánek se diametrálně liší od toho našeho. Nezavírají oči – postrádají totiž víčka – a nezkulují se do klubíčka. Namísto toho se zcela znehybní, často se usadí na dně nebo se přichytí k nějaké překážce, s očima dokořán. V tomto stavu se jejich metabolismus zpomalí, sníží se jejich aktivita a reagují méně na vnější podněty. Pozoroval jsem to v mnoha vodách, od korálových útesů až po hlubiny Amazonky. Zajímavé je, že různé druhy ryb spí různě – některé se uchylují k odpočinku ve skupinách, jiné solitérně. A délka jejich spánku? Ta se pohybuje od několika minut až po několik hodin, v závislosti na druhu, věku a okolních podmínkách. Důležité je si uvědomit, že i zdánlivě nehybný stav ryby může být formou hlubokého odpočinku, nezbytného pro jejich přežití.
Například některé druhy žraloků musí neustále plavat, aby dýchali. I oni však upadají do stavu podobného spánku, ale s minimálním pohybem, udržují si jen minimální aktivitu pro proudění vody přes žábry.
Na co nejvíc berou ryby?
Ryby, ty fascinující obyvatelé vodních světů, jsou v otázce nástrah překvapivě rozmanité. Moje léta strávená u rybářských prutů po celém světě mi ukázala, že univerzální odpověď neexistuje. Záleží na druhu ryby, ročním období a dokonce i na počasí.
Klasika, která nikdy nezklame:
- Rostlinná krmení: Kukuřice, brambory, různá těsta, šroty, hrách a pečivo (chleba, rohlík) – osvědčené a dostupné.
- Živočišné nástrahy: Hnojní červi, rousnice a dešťovky – klasika pro kaprovité ryby. Na některých místech jsem úspěšně používal i lokální larvy hmyzu, které jsou pro místní ryby přirozenou potravou. Místní znalosti jsou tedy klíčové.
Méně tradiční, ale účinné:
- Sýr a lančmít – překvapivě účinné, zejména pro některé dravé ryby. Experimentujte s různými druhy a vůněmi. V Amazonii jsem například s úspěchem použil fermentovaný sýr, který místní rybáři používají po staletí.
- Boilies: Vysokoproteinové nástrahy, které jsou stále populárnější. Existují stovky variant, s různými příchutěmi a vůněmi, od sladkých po ostré. Kvalitní boilies může být drahé, ale jeho účinnost často stojí za to.
Důležité upozornění: Před rybolovem si vždy ověřte místní předpisy a respektujte životní prostředí. Používejte zodpovědně nástrahy a uvolňujte chycené ryby zpět do vody, pokud to není v rozporu s pravidly. Nepodceňujte důležitost poznání návyků místních ryb! Lokální znalosti jsou neocenitelné.
Tip pro cestovatele: Vždy se informujte u místních rybářů o nejlepších nástrahách v dané oblasti. Můžete tak objevit nové a nečekané způsoby, jak si užít rybolov.
Jak daleko může být rybář od prutů?
Otázka vzdálenosti rybáře od prutů je spíše otázkou interpretace pravidel, než jednoznačně definovanou hodnotou. Zatímco starší, nepsané „zákoníky“ rybářů hovořily o okamžité manipulační dostupnosti, moderní přístup se opírá o bezpečné a rozumné vzdálenosti. Deset metrů je orientační hodnota, která se v praxi liší podle terénu, typu lovu a používané techniky. Na divokých řekách v horách, kde je terén náročný a prudký, je deset metrů často nedostatečných. Naopak na klidném rybníku s dobře přístupným břehem je tato vzdálenost nadbytečná. Zkušený rybář vždy zohledňuje bezpečnostní faktory, jako je například vítr, který může nečekaně ovlivnit chování prutu a ulovení ryby. Důležité je, aby rybář dokázal reagovat na záběr včas a efektivně, což ovlivňuje nejen vzdálenost, ale i zvolená technika lovu a jeho celková pozornost. V některých zemích a regionech existují i přesnější vymezení této vzdálenosti v rybářských řádech, a je důležité se s nimi seznámit před zahájením rybolovu. Praktická zkušenost a zdravý rozum jsou v této oblasti klíčové.
Na co chytat ryby v zimě?
Zimní rybaření má svá specifika. Základním pravidlem je výběr správné nástrahy. Mražené červy a larvy jsou skutečně top volbou, ryby je v zimě aktivně vyhledávají díky jejich snadné dostupnosti a energetické hodnotě.
Kromě zmrazených červů a larev se osvědčují:
- Umělí červi: Praktická alternativa, která vydrží déle a je méně náročná na přípravu.
- Těsto na pstruhy: Vhodné zejména pro pstruhy, ale i jiné druhy dravých ryb. Používejte menší kuličky, ryby jsou v zimě méně aktivní.
- Malé gumové nástrahy: Výborné pro aktivnější lov, zejména na dravé ryby. Vyberte barvy imitující přirozenou potravu v dané oblasti.
- Živé nástražní rybičky: Nejúčinnější, ale zároveň nejnáročnější na přípravu a manipulaci. V zimě se preferují menší jedinci.
Důležité upozornění: V zimě je klíčová pomalá a precizní prezentace nástrahy. Ryby jsou pomalejší a opatrnější. Zvolte jemnější náčiní a citlivé návazce, abyste minimalizovali plašivost. Nepodceňujte ani výběr lokality – zaměřte se na hlubší a klidnější úseky vod, kde se ryby v zimě shlukují.
- Tip pro zkušenější: Experimentujte s různými druhy a barvami nástrah, abyste zjistili, co v daný den nejvíce zabírá.
- Nezapomínejte: Dodržujte platná rybářská pravidla a ohleduplně se chovejte k životnímu prostředí.
Který tlakoměr je nejlepší?
Na měření tlaku během cest se mi osvědčily tonometry Hartmann (Tensoval/Veroval) a Omron. Jsou spolehlivé a přesné, což je na cestách klíčové. Věřte mi, kontrolovat tlak v exotických destinacích, kde nemusí být snadný přístup k lékařské péči, je nezbytné.
Důležité detaily:
- Přesnost: Oba výrobci deklarují vysokou přesnost měření, což jsem si ověřil i na vlastní kůži při různých výškových a teplotních podmínkách.
- Záruka: Prodloužená záruka je výhodná, zvláště při častém cestování a případném poškození.
- Manžety: Možnost dokoupení XXL manžet je super, protože standardní velikost nemusí vyhovovat všem. Ušetříte si tak zbytečné starosti.
- Síťový adaptér: Užitečný doplněk, zejména na delších cestách, kde je přístup k bateriím omezený. Nabíjení v hotelu je pak mnohem pohodlnější.
Tip pro cestovatele: Před cestou si vždycky zkontrolujte funkčnost tonometru a mějte s sebou náhradní baterie. V případě potřeby si nezapomeňte vzít i lékařský předpis, pokud užíváte léky na tlak.
Dodatečná informace: Při výběru zvažte i velikost a hmotnost tonometru. Kompaktní a lehké modely jsou ideální pro batoh.
Jak přilákat ryby?
Přilákat ryby? To je umění, které jsem pozoroval na všech kontinentech, od zasněžených řek Aljašky po teplé řeky jihovýchodní Asie. Základním pravidlem je porozumění místním druhům a jejich preferencím. Kromě klasických návnad, jako jsou červi, kukuřice a tygří ořech (známý v některých částech světa jako “tigří matice”), které jsou spolehlivé téměř všude, existují regionální speciality. Například v jihovýchodní Asii se s úspěchem používají vařené maniokové kuličky, zatímco v Amazonii jsou populární fermentované plody. Boilies a pelety, moderní stálice, fungují skvěle všude, ale jejich vůně a složení by měly být přizpůsobeny vodě a ročnímu období. Důležité je i krmení – ryby zvyklé na pravidelnou potravu (často zkrmované vodní ptactvo) budou snáze nalákány. Při stalkingu, rychlého záběru dosáhnete s menšími, ale atraktivnějšími návnadami, strategicky umístěnými v blízkosti jejich úkrytů. U kaprů je klíčové stimulovat jejich přirozený instinkt hledání potravy; krmte je postupně, abyste udrželi jejich pozornost.
Nezapomínejte na vliv počasí a tlaku vzduchu – ryby na ně reagují stejně jako lidé. V chladnějším počasí se ryby stávají méně aktivní a preferují pomaleji se rozkládající návnady. Studium místní fauny je nezbytné; pozorujte, čím se ryby v dané lokalitě živí přirozeně. Vytvoření atraktorů pomocí extraktů z rostlin, anebo speciálních feromonů, může být velmi efektivní. A vždy respektujte místní pravidla rybolovu.
Jak na dravce na podzim?
Dravci na podzim? Přívlač je královna! Aktivní lov, plný pohybu a objevování. Pro přístup k těm nejlepším místům, kam se nedostanete suchou nohou, jsou nezbytné prsačky. Neopren je na podzimní chlad ideální – skvěle izoluje. Nepodceňujte spodní vrstvu: termoprádlo a teplé ponožky jsou základ. Pro mělčí vody poslouží spolehlivě i kvalitní brodicí holinky. Zkušenost mi napovídá, že i ten nejmenší detail může ovlivnit váš úspěch. Kvalitní, voděodolné oblečení je investice, která se vyplatí. Nezapomeňte na pokrývku hlavy a rukavice – podzimní vítr a voda umí pořádně zchladit. A nezapomeňte na mapu a kompas, abyste se v terénu neztratili. Mnoho míst s dravci se nachází v odlehlých oblastech a navigace v hustém porostu může být zrádná. Dobré plánování je klíčem k úspěšné výpravě za dravci. Nepodceňujte ani počasí – sledujte předpověď a přizpůsobte se jí.