ČSN 73 0802 definuje požární bezpečnost nevýrobních objektů jako schopnost budov zabránit ztrátám na životech a zdraví osob (a zvířat) a majetku při požáru. To zahrnuje řadu aspektů, od návrhu budovy po evakuační plány a hasicí zařízení.
Důležité aspekty požární bezpečnosti dle ČSN 73 0802, které by měl turista znát:
- Protipožární únikové cesty: Jasně označené a volně přístupné únikové cesty jsou klíčové pro rychlou a bezpečnou evakuaci. Při pobytu v neznámé budově je důležité si je ihned po příjezdu prohlédnout.
- Protipožární uzávěry: Tyto dveře a stěny zpomalují šíření ohně a kouře, dávají čas na evakuaci. Je potřeba je respektovat a neblokovat.
- Hasicí přístroje: Znáte jejich umístění a umíte s nimi zacházet? I základní znalost může zachránit životy.
- Hlásiče požáru: V případě spuštění evakuujte budovu podle pokynů. Nepodceňujte jejich význam.
Pro turisty je důležité si uvědomit, že požární bezpečnost se netýká jen velkých hotelů, ale i malých penzionů, chat a dalších ubytovacích zařízení. Před cestou je vhodné se seznámit s bezpečnostními pokyny ubytování.
- Při ubytování si vždy ověřte, kde se nacházejí únikové cesty a hasicí přístroje.
- V případě požáru dodržujte pokyny personálu a evakuačních plánů.
- Naučte se základní principy požární bezpečnosti a prevence.
Co je zakázanou činností na úseku PO?
Zakázané činnosti na úseku PO? To je téma, které by se mělo vzít vážně, ať už se pohybujete v divočině, nebo v průmyslovém areálu. Z vlastní zkušenosti vím, že lehkomyslnost se nevyplácí. Kouření, to je klasika – v místech s nebezpečím požáru naprosté tabu. Pamatuji si, jak jsem jednou kempoval v Kalifornii, kde kvůli jednomu neopatrnému kuřákovi vznikl obrovský požár. Žhavý popel je podobně nebezpečný, i malý žhavý uhlík může zapálit suchou trávu a rozpoutat peklo. Otevřený oheň na nepovolených místech je pak samozřejmostí na seznamu zakázaných aktivit. Vždy se ujistěte, zda je místo k rozdělání ohně povolené a zda máte k dispozici nářadí pro jeho uhašení.
Chemické látky jsou další kapitolou. Při manipulaci s nimi je potřeba maximální opatrnost, a to i s těmi, které se běžně používají v domácnosti. Nedostatečná znalost může vést k vážným zdravotním problémům, nebo dokonce k explozi. Vždy čtěte návod k použití a dodržujte bezpečnostní opatření. Na svých cestách jsem se naučil, že i zdánlivě neškodné látky mohou být nebezpečné, pokud se s nimi nezachází správně.
Provozně technické závady jsou pak téma, které se týká spíše technických zařízení a infrastruktury. Přetížené zařízení, vadné materiály, neodborná elektroinstalace – to vše může vést k požáru, výbuchu nebo jiným nebezpečím. Preventivní kontrola a pravidelná údržba jsou v tomto případě klíčové. Na Islandu jsem jednou viděl, jak selhala stará elektrárna a došlo k rozsáhlému výpadku proudu, což zdůrazňuje, jak důležité je pečovat o technickou infrastrukturu.
Přehřátí zařízení je častým problémem, který se může objevit kdekoli. Nedostatečné chlazení, zanedbaná údržba – to vše může vést k nehodě. Vždy sledujte provozní teplotu zařízení a v případě potřeby je včas odpojte od zdroje energie. Z vlastní zkušenosti vím, že prevence je vždy lepší než následná léčba.
Kdo je odpovědný za plnění zákonných povinnosti v oblasti požární ochrany?
Odpovědnost za dodržování požárních předpisů? To je otázka, na kterou jsem narazil i v nejzapadlejších koutech světa! Vždycky je to trochu jiný příběh, ale v Česku je to poměrně jasné. Statutární orgán právnické osoby, to je ten, kdo má pečeť a zodpovídá za všechno. Myslete na to jako na kapitána lodi – zodpovídá za bezpečnost celé posádky.
U podnikajících fyzických osob je to trochu jinak. Tam se zodpovědnost nese na bedrech samotného podnikatele nebo jeho pověřeného zástupce. Představte si to jako sólo expedici – veškerá zodpovědnost leží na vašich bedrech.
Ať už jste kapitánem velké korporace nebo sólovým podnikatelem, nepodceňujte to! Porušení předpisů může vést k nepříjemným následkům – pokutám, a v extrémních případech i k trestnímu stíhání.
Pro vaši lepší orientaci si uvedu pár důležitých bodů:
- Pravidelné kontroly protipožární ochrany jsou nezbytné. To je jako pravidelný servis vašeho auta před dlouhou cestou.
- Zabezpečení evakuačních cest je klíčové. Myslete na to, že v nouzi je čas kritický.
- Správná manipulace s hořlavými materiály je samozřejmostí. To je jako s manipulací s nebezpečnými chemikáliemi – opatrnosti nikdy není dost.
Doporučuji prostudovat všechny relevantní právní předpisy. To je vaše mapa k bezpečnému cíli.
Co může být v požárně nebezpečném prostoru?
Představte si požárně nebezpečný prostor jako divokou, nepředvídatelnou krajinu. V této oblasti, kromě ohnivého pekla, můžete narazit i na stěny sousedních budov – ale pozor! Tyto stěny musí být neprostupné pro oheň, jako by se jednalo o pevné skalní útvary. Musí splňovat požadavky na třídu DP1 (viz [8]), což v praxi znamená například robustní, oboustranně omítnutou zděnou stěnu. Představte si to jako mohutnou hradbu odolávající i nejzuřivějšímu plameni. Povrchové úpravy těchto stěn pak musí být dle příslušné normy – jen tak se zajistí, že se oheň nerozšíří jako nezkrotný lesní požár. Myslete na to, že bezpečnost není pouhá turistická atrakce, ale nezbytná součást přežití v této nebezpečné oblasti.
Který zákon řeší problematiku bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení ao změně souvisejících zákon?
Zákon č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce při provozu vyhrazených technických zařízení, platný od 1. 7. 2025, je klíčový pro všechny, kdo pracují s těmito zařízeními. Najdete ho ve Sbírce zákonů, část 106/2021. Důležité je si uvědomit, že se jedná o komplexní zákon, který upravuje nejen bezpečnost práce, ale také odpovědnost a povinnosti provozovatelů. Praktické informace a výklady k tomuto zákonu je vhodné hledat na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, případně u specializovaných odborníků na bezpečnost práce. Prohlédněte si také prováděcí vyhlášky, které tento zákon doplňují a konkretizují. Tyto vyhlášky jsou nezbytné pro správné pochopení a dodržování zákonných požadavků. Nepodceňujte důležitost školení a instruktáží v oblasti bezpečnosti práce, protože ochrana zdraví a životů je na prvním místě. Pamatujete, že nedodržování zákonných předpisů může mít vážné následky.
V jakých prostorách musí být zřízena preventivní požární hlídka?
Preventivní požární hlídka je v podstatě nutností na místech s vyšším rizikem požáru, a to konkrétně tam, kde pracuje alespoň trojice lidí. Myslete na to, že “zvýšené” a “vysoké” požární nebezpečí se týká míst s hořlavými látkami, velkými sklady, rozsáhlými technologickými procesy apod. Často se s nimi setkáte v průmyslových areálech, skladech, ale i v některých typech hotelů či ubytovacích zařízeních. Při turistice se s tímto méně setkáte, ale je dobré si uvědomit, že i v horských chatách nebo kempech, kde se pracuje s ohněm, mohou být požární hlídky, byť ne vždy formálně zřízené. Pro prevenci je důležité dbát na dodržování protipožárních předpisů a mít vždy po ruce funkční hasicí přístroje. V případě nehody – okamžitě volejte 150 (hasičský záchranný sbor).
Co jsou složité podmínky pro zásah?
Složité zásahy hasičů? To není jen o obyčejném požáru v paneláku. Představte si gigantickou chemičku v Rotterdamu, kde se proplétá síť potrubí s nebezpečnými látkami, nebo hořící mrakodrap v Hongkongu, kde výška a členitost budovy ztěžují přístup. Znalost místních specifik je klíčová – v Amazonii to bude jiná situace než v centru Prahy. Nebezpečí se skrývá i v neznámých materiálech – sklad exotických chemikálií v indickém přístavu může být smrtící pastí. Počet a druh ohrožených osob také zásadně ovlivňuje složitost, zvláště při záchraně lidí z těžko přístupných míst, třeba z jeskyní ve Vietnamu nebo z rozbořené budovy po zemětřesení v Nepálu. Faktor času je pak vždy kritický. Čím delší doba reakce, tím větší škody a riziko pro zasahující i veřejnost.
Množství a druh uskladněného materiálu, to není jen o tunách papíru, ale také o explozivních látkách, hořlavých kapalinách, či radioaktivním materiálu. Každá taková situace vyžaduje specifický postup a speciální vybavení. Velikost a členitost objektu, to není jen o počtu pater, ale o labyrintu chodeb, podzemních prostor, nebezpečných konstrukcí. Zásah v historické budově v Římě se značně liší od zásahu v moderní továrně. Pro hasiče to znamená potřebu precizní koordinace, speciálního vybavení a znalostí specifických rizik daného místa a jeho okolí. Zkrátka, složitý zásah je tam, kde se běžná rutina stává bojem proti času a neznámým proměnným.
Co obsahuje požární evakuační plán?
Požární evakuační plán by měl obsahovat detailní mapu budovy s vyznačením všech pater. Důležité je, aby mapa jasně ukazovala únikové cesty a směry úniku, ideálně s číselným označením pro snadnou orientaci. Kromě toho by měl být na mapě zřetelně vidět umístění všech hasicích přístrojů a nejbližších požárních hydrantů. Praktické je také vyznačení místa shromažďování po evakuaci.
Důležitá je i textová část plánu, která by měla obsahovat:
- Postup při zjištění požáru: Kdo a jak má volat hasičský záchranný sbor (číslo 150), jak správně používat hasicí přístroje a co dělat v případě zablokování únikové cesty.
- Seznam kontaktních osob: Pověřené osoby zodpovědné za evakuaci s jejich kontaktními údaji.
- Seznam osob se specifickými potřebami: Například osoby se sníženou pohyblivostí, pro které je třeba zajistit individuální pomoc při evakuaci.
- Plán pro osoby s omezenou pohyblivostí: Alternativní únikové cesty a pomocné prostředky.
Při prohlídce budovy si všímejte, jestli je plán viditelně umístěn na snadno dostupném místě a zda je aktuální. V turistických ubytovacích zařízeních je to stejně důležité, jako v jakémkoliv jiném objektu. Je dobré si ho alespoň letmo prohlédnout a zapamatovat si nejbližší únikové cesty z vašeho pokoje. A v ideálním případě si i zkontrolovat, zda je funkční hasicí přístroj v blízkosti.
- Znalost evakuačního plánu je klíčová pro vaši bezpečnost.
- V případě nebezpečí reagujte rychle a klidně dle pokynů.
- Nepanikářte a dodržujte instrukce personálu.
Co zahrnuje požární ochrana?
Požární ochrana? To není jen o nudných předpisech, přátelé! Je to komplexní systém, propletenec technických a teoretických znalostí, které vám pomohou ochránit cenný majetek a hlavně životy. Představte si to jako mapu k bezpečné cestě, kde každý detail hraje roli. Mluvíme o prevenci – povinná školení zaměstnanců, to je základ. Naučí vás, jak se v případě požáru zachovat, jak používat hasicí přístroje a evakuační cesty. To je jako naučit se číst mapu před náročnými výstupy. Školení obsluhy specifických zařízení je pak jako zkušený průvodce, který vám ukáže cestu skrz nebezpečné terény. Vše vychází z platných norem a předpisů, které jsou jako spolehlivá mapa. A věřte mi, tyhle mapy zachraňují životy – vždyť i zkušený cestovatel se může setkat s nečekanými překážkami. Nepodceňujte proto důležitost požární ochrany; je to cesta k bezpečnému a klidnému životu, ať už doma, nebo na cestách.
Pamatujete na legendární ztracené město? Správná ochrana před ohněm je klíčová i tam, kde by se očekávalo nejméně. Dobré plánování a znalosti vám mohou ušetřit mnoho starostí. Znalost materiálů a jejich hořlavosti je stejně důležitá jako správné umístění hasicích přístrojů. Je to jako sbalit si do batohu dostatek jídla a vody před dlouhou cestou – bez příprav se neobejdete. Dobrá prevence je základem bezpečnosti, a to nejen v cestování, ale i všude jinde.
Kdy musí být požární hlídka?
Zákon o požární ochraně je v Česku něco jako cestovní pojištění – nikdo si ho nepřeje potřebovat, ale bez něj se neobejdete. A podobně jako u cestování, i zde existují různé stupně rizika. Pokud máte firmu s více než třemi zaměstnanci a vaše podnikání spadá do kategorie zvýšeného nebo vysokého požárního nebezpečí (a věřte mi, to je v Česku docela běžné, od skladu dřeva až po restauraci), pak se bez požární hlídky neobejdete. To je jako mít v batohu mapu, když se vydáváte do neznámých terénů – nezbytná součást bezpečného provozu.
Zjednodušeně: Zákon říká, že musíte mít preventivní požární hlídku. To neznamená, že musíte najmout celou profesionální jednotku. Může to být i školený zaměstnanec, který pravidelně kontroluje prostory a dbá na dodržování bezpečnostních předpisů. Myslete na to jako na pravidelnou kontrolu vašeho „cestovního vybavení“ – kontrolujete si přece i pneumatiky na autě před delší cestou, že?
Důležité: Nepodceňujte to. Požární hlídka není jen o dodržování zákona, ale především o bezpečnosti vašich zaměstnanců a majetku. Je to investice do klidu a ochrany před potenciálně katastrofickými následky. A věřte mi, následky požáru jsou daleko horší než jakákoliv zpoždění na letišti.
Tip: Informujte se podrobněji na příslušném hasičském sboru. Poradí vám, jak vytvořit efektivní systém prevence a co přesně zákon od vašeho podniku vyžaduje. Je to jako mít spolehlivého průvodce, který vás provede komplexními požadavky a pomůže vám vyhnout se nepříjemným překvapením.
Co si zabalit do evakuačního zavazadla?
Evakuační batoh – survival kit pro zkušeného turistu:
Jídlo, pití a nádobí: Nejen 3 dny, ale raději 7! Trvanlivé, energeticky bohaté jídlo s dlouhou trvanlivostí (energetické tyčinky, ořechy, sušené ovoce, konzervy – nezapomeňte otvírák!). Kvalitní filtrační láhev nebo tablety na čištění vody jsou klíčové. Lehký a odolný nádobíčko – miska, lžíce, nůž.
Léky a hygiena: Nejen léky na předpis a proti bolesti, ale i dezinfekce, náplasti, obvazy, repelent proti hmyzu. Malé balení pro průjem je taky dobrý nápad.
Oblečení: 3 dny? Raději vrstvené oblečení pro různé podmínky – funkční prádlo, teplá fleecová mikina, nepromokavá bunda a kalhoty, pevná obuv. Pohodlné ponožky – více párů!
Cennosti, doklady, dokumenty: V nepromokavém obalu! Kopie dokladů a fotografií v cloudu. Hotovost – malé bankovky.
Přístroje a zábava: Nabíjecí powerbanka s dostatečnou kapacitou (a kabely!). Nůž, multifunkční nástroj. Lehká čelovka. Mapy oblasti (papírové!). Kompas.
Věci pro přenocování: Lehký spacák (v závislosti na ročním období), karimatka nebo izolační podložka pod spacák.
Věci pro domácí zvíře: Krmivo, miska, vodítko, obojek, případně veterinární průkaz.
Důležité doplňky: Zápalky v nepromokavém pouzdře, píšťalka, zrcadlo na signály, malá lékárnička první pomoci, pevná šňůra, svítilka.
Na koho se vztahuje zákon o kybernetické bezpečnosti?
Zákon o kybernetické bezpečnosti – to zní jako nudná byrokracie, že? Ale věřte mi, i pro zkušeného cestovatele, který prozkoumal stovky zapomenutých chrámů a ochutnal tisíce neznámých jídel, je to důležité. Prostě proto, že se to týká bezpečnosti dat, a to je něco, co se týká každého, ať už jste doma v křesle nebo na druhém konci světa.
Tento zákon se typicky zaměřuje na větší firmy, a to ty s více než 50 zaměstnanci, nebo s obratem přesahujícím 250 milionů korun. Ale pozor, to není všechno! Důležité je, v jakém sektoru firma podniká. Zjednodušeně řečeno, zákon se zaměřuje na organizace v regulovaných oblastech, a to zahrnuje i takové, které byste si možná hned nespojili s vysokým rizikem kybernetických útoků.
Například, veřejná správa je jasným příkladem. Představte si, kolik dat se denně zpracovává – od osobních údajů občanů až po citlivé informace týkající se státní bezpečnosti. A ochrana těchto dat je klíčová. Stejně tak je nutná ochrana dat v bankovnictví, zdravotnictví a dalších oblastech. A věřte mi, když se něco pokazí, následky mohou být daleko horší než ztracená zavazadla na letišti.
Pro cestování je důležité mít po ruce spolehlivý pas, a pro firmy je to dodržování zákona o kybernetické bezpečnosti. Obě věci jsou nezbytné pro klidný a bezproblémový průběh cesty – ať už je to cesta fyzická nebo cesta v digitálním světě. Je to jako investice do pojištění, jen v digitálním světě. A jako zkušený cestovatel vím, že prevence je vždycky levnější než řešení následků.
Detaily o tom, které oblasti jsou regulované, se samozřejmě liší a je potřeba se jimi zabývat podrobněji. Ale pro základní představu: Myslete na to, že ochrana dat je stejně důležitá jako kvalitní batoh na backpackingu, dobrý cestovní pojištění a mapa. Bezpečnost dat je dneska základní cestovatelská výbava i pro firmy.
Co znamená požární ochrana?
Požární ochrana je komplexní systém preventivních a operativních opatření minimalizujících riziko vzniku požáru a jeho škodlivé následky. Nejde jen o české zákonné normy, jako je zákon č. 133/1985 Sb., ale o globální přístup, jehož implementace se liší v závislosti na specifických podmínkách jednotlivých zemí. V některých rozvojových zemích se zaměřuje primárně na prevenci, často prostřednictvím vzdělávání a osvěty, zatímco vyspělé země investují do sofistikovaných technologií detekce a hašení, včetně automatizovaných systémů.
Prevence zahrnuje širokou škálu aktivit od správného skladování hořlavých materiálů a údržby elektroinstalace až po protipožární úpravy staveb a pravidelné školení zaměstnanců. Operativní opatření pak spočívají v rychlé a efektivní likvidaci požáru prostřednictvím hasičských sborů a dostupné techniky. V mnoha zemích se klade velký důraz na spolupráci s místními komunitami a zapojení občanů do prevence, ať už formou dobrovolných hasičských sborů nebo aktivní účasti na proti-požárních cvičeních.
Rozdíly v přístupu jsou patrné i v legislativě. Zatímco některé země upřednostňují striktní regulaci a přísné sankce, jiné kladou důraz na edukaci a prevenci s důrazem na odpovědnost každého jednotlivce. Zkušenosti z různých koutů světa ukazují, že nejúčinnější systém požární ochrany spočívá v kombinaci účinné legislativy, moderní technologie a aktivního zapojení veřejnosti. Prevence je klíčová a často představuje nejefektivnější a nejlevnější způsob, jak omezit riziko vzniku požáru a minimalizovat následky.
Co je vyhláška 250?
Vyhláška č. 250/2024 Sb. upravuje rozdělení části celostátního hrubého výnosu DPH a daní z příjmů mezi jednotlivé obce. Jde o klíčové nařízení pro financování místních samospráv, ovlivňující rozpočty a investice v obcích po celé České republice. Procentní podíly jsou stanoveny tak, aby reflektovaly ekonomickou situaci a počet obyvatel v jednotlivých obcích. Účinnost od 1. září 2024 znamená zásadní změnu v mechanismu financování obcí a bude mít dopad na jejich projekty a služby pro občany. Doporučuji detailní studium plného znění vyhlášky na webových stránkách Ministerstva financí, abyste pochopili, jak se tato změna dotkne vaší obce.
Co upravuje požární evakuační plán dle vyhlášky C 246 2001 Sb o požární prevenci?
Plán evakuace podle vyhlášky č. 246/2001 Sb. řeší únik lidí, zvířat a věcí z budov postižených, nebo ohrožených požárem. Je to jako když plánujete záchranu z hor – důležitá je rychlost a jasný postup. Vyhláška však nenutí všechny k jeho tvorbě. Představte si to jako túru po nenáročné stezce – v lese bez rizik plán není potřeba. Stejně tak ho nepotřebují firmy bez zvýšeného požárního nebezpečí.
Důležité je si uvědomit: i když plán není povinný, je to skvělá prevence. Podobně jako balíček první pomoci na túře, i když ho nepoužijete, může zachránit životy. Dobře zpracovaný plán zahrnuje evakuační trasy (jako turistické značky), shromaždiště (místo setkání po sestupu z hory), určení zodpovědných osob (jako zkušený průvodce) a pravidelné kontroly (podobně jako kontrola výbavy před výšlapem). Zanedbání těchto věcí může vést k problémům – zmatku a zbytečným ztrátám. To je jako ztratit se v horách bez mapy.
Tip pro aktivní turisty: Znalost evakuačních plánů je užitečná nejen v budovách, ale i v přírodě. Před náročnější túrou si vždy promyslete evakuační cesty a informujte se o možných nebezpečích.
Jak se chovat v případě požáru?
Při požáru je rychlost a chladná hlava klíčové. Zkušenost z mnoha koutů světa mi ukázala, že panika je největším nepřítelem. Nejprve okamžitě zajistěte uzavření přívodu plynu a vypněte elektrickou energii – to je priorita číslo jedna. Neztrácejte čas sbíráním majetku, vezměte si pouze nezbytné minimum: doklady, léky a peníze – to vše by mělo být v snadno přístupném místě a ideálně v nehořlavém obalu. V případě hustého dýmu si vytvořte roušku z vlhké textilie, chránící dýchací cesty. Vlhká látka, například namočený kabát nebo deka, přes hlavu může dále chránit před zasažením teplem a kouřem. Důležité je pohybovat se co nejníže nad zemí, kde je menší koncentrace dýmu a tepla. Pamatujete si na to, co jsem viděl v Japonsku? Tamní evakuační plány jsou mistrovské dílo organizace. Uvědomte si, že kouř stoupá nahoru, a proto se plazení nebo klecání po zemi stává nejbezpečnější cestou k úniku. Vždycky si zkontrolujte, zda je cesta za vámi volná a nehrozí nebezpečí z kolapsu konstrukce. Věřte mi, znalost těchto kroků může být rozdílem mezi životem a smrtí.
Nezapomeňte, že znalost místních evakuačních plánů a pravidel je stejně důležitá jako znalost základních postupů při požáru. V mnoha hotelích po celém světě jsem se setkal s jasně vyznačenými únikovými cestami a shromažďovacími místy. Využijte těchto informací a seznamte se s nimi předtím, než nastane nouze. Rychlý a bezpečný únik je vždycky o kombinaci znalostí, přípravy a chladnokrevnosti.
Co je stupeň požární bezpečnosti?
Stupeň požární bezpečnosti (SPB) – to je něco, co jsem si musel důkladně prostudovat při cestách po světě, protože stavba odolná proti ohni je v různých zemích řešena různě. Jedná se o klasifikaci, která určuje, jak dobře si budova poradí s požárem. Zjednodušeně řečeno, SPB popisuje, jak rychle se oheň bude šířit a jak dlouho konstrukce vydrží, než se zhroutí. Číslo SPB tak není jen suchá číslice, ale ukazatel bezpečnosti pro všechny v budově. Výše SPB obvykle znamená více protipožárních opatření – od speciálních materiálů po sofistikované systémy pro detekci a hašení požáru. Někde jsem viděl budovy, kde SPB byl tak vysoký, že se požár prakticky vůbec nerozšířil. Jinde naopak… no, to raději nebudu popisovat. Při plánování výletů se proto vždycky dívám i na tento aspekt, je to stejně důležité, jako informace o kvalitě ubytování.
Hodnota SPB silně ovlivňuje pojištění a předpisy. V zemích s přísnějšími normami, a tedy vyšším SPB, je riziko úrazu a materiálních škod při požáru nižší. Je to souhra mnoha faktorů – od kvality materiálů, přes protipožární úpravy, až po strategii evakuace. Zajímavé je, že i tradiční stavební postupy v některých kulturách mohou dosahovat překvapivě vysokého stupně požární bezpečnosti, i bez moderní technologie.