Do Ruska se dostanete letadlem nebo pozemní dopravou, ať už autem, vlakem či autobusem. Letecké spojení je sice omezené, ale stále existují lety z několika evropských měst, v závislosti na aktuální politické situaci. Pozemní cesta je delší, ale nabízí možnost prozkoumat zajímavé oblasti během cesty. Důležité je ale zkontrolovat aktuální stav hranic a případná omezení pro vstup, jelikož se situace může rychle měnit. Od 21.10.2022 už není nutné předkládat PCR test při vstupu, což usnadňuje cestování. Nicméně, doporučuji si před cestou ověřit aktuální vízové požadavky na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky a ruského velvyslanectví. Plánujte cestu pečlivě, zahrňte do ní dostatečné rezervy času, a nezapomeňte na cestovní pojištění s rozšířeným pokrytím, které zahrnuje i případné zdravotní komplikace a repatriaci. Mějte na paměti, že platební karty nemusí všude fungovat, proto je vhodné mít s sebou dostatek hotovosti v rublech. Komunikace může být v některých oblastech problematická, proto se hodí naučit se alespoň základní ruské fráze.
Co je větší Rakousko nebo Česko?
Rakousko, s rozlohou 83 871 kilometrů čtverečních, je o něco větší než Česká republika. Tento rozdíl, přibližně 5 000 kilometrů čtverečních, se sice zdá zanedbatelný na mapě, ale v terénu pocítíte rozdíl ve variabilitě krajiny. Zatímco Česko je typické střídáním pahorkatin, nížin a pohoří, Rakousko se pyšní impozantnějšími alpskými masivy, které nabízejí nádherné výhledy a nespočet turistických tras, od nenáročných procházek až po náročné horské túry. Jeho 1,9% rozlohy EU sice řadí Rakousko na čtrnácté místo, ale hustota obyvatelstva je zde výrazně menší než v Česku, což se projevuje v klidnějším tempu života, zejména mimo velká města jako Vídeň, Salzburg či Innsbruck. Pro cestovatele to znamená více prostoru pro objevování malebných vesniček, historických památek a panenských přírodních scenérií. Ačkoliv rozměrově rozdíl není dramatický, kvalitativně nabízí Rakousko jiný, a pro mnohé i lákavější, zážitek. Rozmanitost od vinic kolem Donaue po zasněžené vrcholky Alp skýtá nepřeberné možnosti pro aktivní i pohodovou dovolenou.
Kolik sousedů má Rusko?
Rusko, devátá nejlidnatější země světa, se pyšní rozsáhlou sítí sousedů. Jejich počet a rozmanitost odráží geopolitickou komplexnost této obrovské země. Na severozápadě najdeme Norsko, s jeho dramatickými fjordy a malebnými vesničkami, které kontrastují s ruskou rozlehlou tajgou. Dále následuje Finsko, země tisíců jezer a saun, s historií úzkého, i když někdy napjatého, vztahu k Rusku. Pobaltské státy – Estonsko s jeho středověkými hrady, Lotyšsko s jeho dřevěnou architekturou a Riga – představují jiný, západní svět. Bělorusko, historicky silně spjaté s Ruskem, tvoří strategicky důležitou sousední zemi. Ukrajina, s její bohatou kulturou a tragickou současností, představuje rozsáhlou a komplikovanou hranici. Na jihu se nachází Kavkaz, s Gruzií a jejím výborným vínem a Ázerbájdžánem, zemí ohně a kontrastu. Kazachstán, s jeho rozlehlými stepmi a nomadskou historií, tvoří hranici na východě, zatímco obrovská Čína, s její dlouhou historií a stále rostoucím vlivem, sdílí s Ruskem nejdelší společnou hranici na světě. Na východě se nachází Mongolsko, země stepí a nomádských pastevců, a nakonec Severní Korea, jedna z nejméně přístupných zemí světa, která s Ruskem sousedí na krátkém úseku hranice.
Každý z těchto sousedů nabízí unikátní kulturní a geografické zážitky, ačkoli politické vztahy s některými z nich jsou značně složité a proměnlivé. Cestování po těchto zemích a po samotném Rusku odhaluje bohatství jejich historie a složitost jejich vzájemných vztahů.
Kam ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat?
Ministerstvo zahraničí varuje před cestami do Čadu. Nejedná se o celkový zákaz, ale o důrazné doporučení vyhnout se určitým oblastem. Konkrétně se to týká jižního Čadu a oblastí sousedících s Nigérií a Kamerunem. Vyloučit byste měli i cestu k Čadskému jezeru, které je bohužel známé svou nestabilitou.
Hlavní město N´Djamena je výjimkou, ale i tam je potřeba být maximálně obezřetný. Riziko teroristických útoků a únosů cizinců je zde stále přítomné. Nepodceňujte to! Představte si, že se ocitnete v situaci, kdy musíte improvizovat, abyste se dostali do bezpečí. Mít na paměti detaily, které si před cestou přečtete, může vám zachránit život.
Co si tedy uvědomit, než se do Čadu vydáte:
- Bezpečnostní situace je velmi proměnlivá. Informace se mohou rychle měnit, proto sledujte aktuální zprávy MZV ČR.
- Zvažte zdravotní rizika. Očkování a preventivní opatření jsou nezbytná. Mějte po ruce kontakt na nejbližší lékařskou pomoc.
- Informujte se o místních zvyklostech a pravidlech. Některé oblasti jsou pro cizince prostě tabu. Ignorance nemusí být ospravedlněním.
- Mějte po ruce kopie důležitých dokumentů a uložte je odděleně od originálů.
- Naučte se několik základních frází v místním jazyce. I malá snaha o komunikaci může hodně pomoci.
Nepodceňujte roli místních průvodců. Zkušený průvodce vám pomůže vyhnout se nebezpečným oblastem a poradí s nástrahami místní kultury. Pokud se do Čadu vydáte, investujte do spolehlivého průvodce. Je to investice do vašeho bezpečí.
Závěrem: Cestování do Čadu je možné, ale vyžaduje to důkladnou přípravu a maximální obezřetnost. Bezpečnost je na prvním místě. Nepodceňujte varování MZV ČR.
Kolik procent Evropy je Rusko?
Rusko, rozlehlá země sahající přes dva kontinenty, zaujímá v Evropě značnou plochu. Hovoříme-li o evropské části Ruska, představuje zhruba 35 % celkové rozlohy Evropy, což je asi 3,9 milionu kilometrů čtverečních, tedy přibližně 23 % celkové rozlohy Ruska. Tato evropská část se rozprostírá západně od Uralu, dramatického pohoří tvořícího přirozenou hranici mezi Evropou a Asií. Mnozí podceňují rozsah sibiřské části, která tvoří zbylých 76 % ruského území a rozprostírá se východně od Uralu až k Tichému oceánu. Je to území nesmírných rozloh, s tajgou, tundrou, a úchvatnými, byť drsnými, krajinami. Nezapomeňme na Elbrus, nejvyšší horu Kavkazu a Evropy, dosahující impozantní výšky 5642 metrů nad mořem. Jeho majestátnost je jen jedním z mnoha příkladů rozmanitosti ruské krajiny, od nížin až po zasněžené vrcholky.
Zajímavostí je, že hranice mezi Evropou a Asií není striktně definovaná a některé definice zahrnují i část Uralu do Evropy. To ovlivňuje i přesné procento, ale zjednodušeně řečeno, evropská část Ruska je rozsáhlá a představuje důležitou součást celkového obrazu Evropy.
Kolik procent pevniny zabírá Rusko?
Rusko, největší stát světa s rozlohou 17,3 milionů km², zaujímá fascinující 11,5 % zemského povrchu. To je zhruba jedna devítina (1/9) celkové rozlohy světové pevniny. Pro srovnání, představte si, že by se na území Ruska vešlo 30 států o velikosti Francie. Jeho rozloha zahrnuje rozsáhlé roviny Sibiře, tajgu, Ural, Kavkaz a část Dálného východu. Tato rozmanitost terénu vytváří ohromující biodiverzitu – od polárních oblastí se stálou sněhovou pokrývkou až po subtropické oblasti Kavkazu s bujnou vegetací. Zajímavostí je, že Rusko sdílí hranice s 14 zeměmi, a to včetně velkých mocností jako Čína a Kazachstán. Zatímco 31,6 % Euroasie patří Rusku, tento gigantický stát se také pyšní obrovským množstvím přírodních zdrojů, od ropy a zemního plynu po vzácné nerosty. Vliv Ruska na světovou geopolitiku je nesporný a jeho obrovská rozloha je zásadním faktorem v této rovnici. Klimatické podmínky se v rámci země dramaticky mění a ovlivňují jak životní styl obyvatel, tak i zemědělství. Toto rozsáhlé území představuje nesčetné příležitosti pro cestování a objevování jedinečných kultur a přírodních krás, od zasněžených vrcholů Kavkazu po divokou krásu Sibiře.
Kolik procent oceanu bylo Prozkoumano?
Zhruba 10 % světových oceánů bylo prozkoumáno – to je fakticky jen škrábnutí na povrchu této obrovské, tajemné říše. Představte si, jak malá část mapy je pro vás známa a zbytek je zahalen neproniknutelnou mlhou. To je situace s oceány. Naše závislost na nich je naprosto zásadní. Poskytují nám kyslík, regulují klima, jsou zdrojem potravin a mnoha dalších surovin. Jenže co jim vracíme? Znečištění, přelidnění a devastaci ekosystémů. Je to tragická nerovnováha.
Co se skrývá v těch neprozkoumaných 90%? Možná nové druhy živočichů, revoluční zdroje energie, léky na neléčitelné nemoci. Možná i tajemství dávných civilizací, ztracené artefakty a vraků lodí s nesmírnou historickou hodnotou.
Zvažte tato fakta:
- Hloubka Mariánského příkopu dosahuje téměř 11 000 metrů – vlastně jsme prozkoumali větší část Měsíce než nejhlubší části oceánů.
- Hydrotermální průduchy v hlubinách oceánů hostí jedinečné ekosystémy, nezávislé na slunečním světle, které nám mohou odhalit tajemství života mimo Zemi.
- Oceány jsou zdrojem obrovského množství nerostných surovin, ale jejich těžba představuje značné riziko pro křehký podmořský ekosystém.
Je naší povinností prozkoumat tyto hlubiny zodpovědně a s respektem k životnímu prostředí. Pouze tak můžeme plně pochopit a ochránit tento neuvěřitelný a zatím převážně neznámý svět.
Kolik sousedů má Česko?
Česko má čtyři sousedy: Polsko, Německo, Rakousko a Slovensko. Celková délka státních hranic činí 2290,2 km, přičemž nejdelší hranice je s Německem (810,3 km), následovaná Polskem (761,8 km). Relativně krátkou hranici, pouhých 251,8 km, sdílí Česko se Slovenskem, což odráží i historické vazby obou zemí. Hranice s Rakouskem měří 466,3 km a nabízí nádherné horské scenérie, zvláště v oblasti Šumavy a Českého lesa. Pro milovníky pěší turistiky i cykloturistiky jsou tyto hraniční oblasti doslova rájem, s nespočtem značených tras a možností objevování malebné krajiny a historických památek ležících přímo na hranici. Doporučuji navštívit například pohraniční oblasti Českého Švýcarska, kde se setkává Česko s Německem, nebo oblast Moravskoslezských Beskyd na hranici se Slovenskem.
Na co si dát pozor v Rusku?
Rusko, země s fascinující historií a rozlehlou krajinou, skrývá i určité specifické nástrahy. Kromě obecných bezpečnostních opatření, jež je vhodné dodržovat v jakékoli zahraniční destinaci, si zde dejte zvláštní pozor na citlivá témata. Homosexualita je stále v Rusku tabuizovaná, a veřejné projevy náklonnosti mezi osobami stejného pohlaví mohou vést k nepříjemným konfliktům s úřady, a to i ve větších městech. Riziko finančních postihů je reálné. Informujte se o aktuálních zákonech a vyhýbejte se situacím, které by mohly vyvolat konflikt.
Další oblastí, vyžadující zvýšenou opatrnost, jsou vojenské objekty. Fotografování či přibližování se k nim bez povolení je přísně zakázáno a může mít vážné následky. Všímejte si značení a dodržujte stanovené vzdálenosti. Mnohé vojenské instalace nejsou zjevně označeny, proto je obecně lepší vyhýbat se lokalitám, jež se zdají být strategicky důležité, jako např. letiště, přístavy nebo vládní budovy.
Důležité je rovněž pamatovat na politické klima. V Rusku panuje silná cenzura a kritika vlády může být potlačována. Vyhýbejte se politickým diskuzím, které by mohly být vyloženy jako provokativní nebo kritické. Nepodceňujte sílu místních zvyklostí a tradic; respektujte je a předejděte tak případným nedorozuměním.
Nezapomeňte na bezpečnost osobních věcí – kapesní krádeže jsou i v Rusku běžné, zejména v přeplněných turistických oblastech. Buďte obezřetní a chraňte si své doklady a cennosti. Znalost alespoň základních ruských frází vám může velmi pomoci při řešení drobných problémů.
Co nezapomenout při cestovani?
Na výletě? Bezpečnost je základ! Platný pas/občanka (pro děti vlastní!), letenky/jízdenky, cestovní pojištění – to je samozřejmost. Ale co dál? Kreditku s rezervou a hotovost v místní měně, ať se nestanete závislí na kartách. Nezapomeňte na důležité léky a lékárničku s náplastmi, dezinfekcí a obvazy – na treku se hodí!
Multifunkční nástroj je základ – nůž, pilník, šroubovák… Nabíječka na telefon a powerbanka jsou nutností, ideálně s odolným pouzdrem. Lehká, ale spolehlivá čelovka nebo baterka. Mapu a kompas, i když máte GPS, nikdy nevíte. Kvalitní turistickou mapu oblasti s vyznačenými stezkami. Dobře sedící boty a funkční oblečení přizpůsobené počasí – vrstvení je klíčové! Sluneční brýle a opalovací krém, kšiltovku. Malý, skladný batoh na denní výlety. Lahve na vodu, ideálně s filtrem. Snadno stravitelné energetické tyčinky a sušené ovoce – rychlý zdroj energie na cestách.
A nezapomeňte na fotoaparát, aby vám z výletu zbyly krásné vzpomínky! Vždycky se hoďte i kopie důležitých dokumentů, uložte je odděleně od originálů (např. v cloudu).
Na co nezapomenout před dovolenou?
Před cestou, ať už na Bali, nebo do Benátek, platí neměnné zásady. Důkladná příprava je klíčem k bezproblémové dovolené.
Cestovní doklady a víza – to je svatá trojice. Zkontrolujte platnost pasu s rezervou minimálně šesti měsíců po návratu. Víza? Nepodceňujte to! Webové stránky ministerstva zahraničí jsou vaším nejlepším přítelem.
Očkování – exotické destinace si žádají konzultaci s lékařem. Nepodceňujte rizika a nechte se poradit ohledně potřebných vakcín a preventivních opatření. Nezapomeňte na repelenty proti komárům! V tropických oblastech jsou nezbytností.
Praktické záležitosti:
- Letenky a ubytování: Rezervujte včas, ceny rostou s blížícím se datem odletu. Porovnávejte ceny a čtěte recenze.
- Peníze: Vyměňte si měnu předem, ale neberte s sebou celou hotovost. Informujte se o kartách, které fungují v dané zemi a zvažte cestovní pojištění s asistenční službou pro případ ztráty platebních karet.
- Lékárnička: Nejen základní léky, ale i léky na alergie, bolest hlavy a trávení, obvazy a dezinfekci. Pro alergiky – nezapomeňte na léky a seznam alergenů v místním jazyce.
- Drogerie: Sluneční krém s vysokým faktorem, repelenty, vlhčené ubrousky – to vše oceníte.
- Oblečení: Balte s ohledem na počasí a plánované aktivity. Méně je více, ale myslete na vrstvení.
Bonusový tip: Nafoťte si důležité doklady (pas, řidičák, letenky) a uložte si je do cloudu. V případě ztráty budete mít kopie po ruce. A hlavně – nezapomeňte si sbalit dobrou náladu!
Co zařídit před odjezdem do zahraničí?
Před roční cestou do zahraničí je checklist důležitější než kdy jindy. Nejde jen o lístek na letadlo! Začněte s vízy a povolením k pobytu – bez nich se nikam nedostanete. Vyřízení může trvat měsíce, tak s tím začněte co nejdříve. Nepodceňujte ani jazykovou přípravu. Kurzy, aplikace, filmy – využijte vše, co vám pomůže. A ano, druhý cestovní pas je výborný nápad – pro případ ztráty nebo krádeže prvního.
Mezinárodní očkovací průkaz je nezbytností. Některé země vyžadují konkrétní očkování, ověřte si to na webu Ministerstva zahraničních věcí. Nezapomínejte na cestovní pojištění s dostatečným krytím, ideálně i s asistenční službou. Vyřízení může být komplikovanější u dlouhodobého pobytu, takže s tím počítejte.
Letecké lístky kupujte s dostatečným předstihem, abyste si mohli vybrat nejlepší cenu a spojení. Věnujte pozornost i zavazadlům – podle délky pobytu budete potřebovat jiný typ kufrů a batohů. A pak je tu ta důležitá část – ukončení závazků v Čechách. Vypovězte smlouvy o nájmu, ohláste změnu adresy, pozastavte předplatné, domluvte si správu pošty… Nepodceňujte to, šetří vám to pozdější starosti.
Tip pro zkušené: Udělejte si kopie všech důležitých dokumentů a uložte je do cloudu i na flash disk (a ten si nezapomeňte vzít s sebou, ale odděleně od originálů). Nezapomeňte na bankovní záležitosti – informujte banku o svém pobytu v zahraničí a zkontrolujte, zda máte aktivní mezinárodní platby. A na závěr: užijte si cestu!
Na co nezapomenout při cestě do zahraničí?
Cestovní doklady a víza: Nepodceňujte to! Zkontrolujte platnost pasu (ideálně s rezervou 6 měsíců po návratu) a vyřiďte víza v dostatečném předstihu, pořizovací proces může být zdlouhavý. Zjistěte si také případné požadavky na vstup, jako je registrace pobytu.
Očkování: Konzultace s lékařem je nezbytností, zejména při cestách do exotických destinací. Nečekejte na poslední chvíli, některá očkování vyžadují časový odstup mezi dávkami. Informujte se o riziku malárie a dalších přenosných nemocí a pořiďte si potřebné léky a repelenty.
Letenky a ubytování: Rezervujte si letenky a ubytování s předstihem, zejména v hlavní sezóně. Porovnejte ceny na různých webech a hledejte výhodné nabídky. U letenek si pohlídejte i pojištění zpoždění a ztráty zavazadel. Při rezervaci ubytování zkontrolujte recenze a lokalitu.
Peníze: Informujte se o směnném kurzu a možnostech platby kartou. Mějte s sebou dostatek hotovosti v místní měně, zvláště v menších městech a oblastech. Informujte banku o své cestě, abyste předešli zablokování karty.
Lékárnička: Nezapomeňte na léky na běžné potíže (bolest hlavy, průjem, horečka), léky na alergie, proti bolesti, dezinfekci a náplasti. Přibalte si i léky, které pravidelně užíváte.
Drogerie: Sluníčková ochrana s vysokým faktorem je nutností, stejně jako repelent proti hmyzu. Zvažte i hygienické potřeby, které nemusí být v místě dostupné.
Oblečení: Připravte si oblečení vhodné pro klima dané destinace. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, pláštěnku a případně i teplé oblečení, i když se jedná o dovolenou v teplých krajích. Zabalte si oblečení do univerzálních kousků, které se dají kombinovat.
Ostatní: Nezapomeňte si vzít cestovní adaptér, kopie cestovních dokladů (uložené zvlášť od originálů), fotoaparát, knihu, a samozřejmě dobrou náladu!
Kolik procent Čechů bydlí ve vlastním?
Zajímalo vás, kolik Čechů bydlí ve vlastním? Eurostat uvádí, že v roce 2025 žilo v Evropské unii v průměru 70 % obyvatel v osobním vlastnictví nemovitosti. Česko s téměř 80 % výrazně překročilo tento průměr, což je skutečně zajímavé číslo.
Při svých cestách po Evropě jsem si všiml, že přístup k bydlení se v jednotlivých zemích značně liší. Ve Francii, Španělsku, ale i v Německu je nájemní bydlení mnohem běžnější a rozhodně není stigmatizované jako u nás. V některých západních zemích je dokonce pronájem považován za flexibilnější a výhodnější variantu, zejména pro mladé lidi nebo ty, kteří se často stěhují.
Tento vysoký podíl vlastníků v Česku souvisí s historickými událostmi, jako byla privatizace bytů po roce 1989. Mnoho Čechů vnímá vlastní bydlení jako investici a symbol stability, což je pochopitelné, ale zároveň to může vést k určitým ekonomickým tlakům. Na druhou stranu, v zemích s vyšším podílem nájemního bydlení existují propracovanější systémy ochrany nájemníků.
Zajímavostí je, že v některých skandinávských zemích je podíl vlastníků nižší, ale zároveň je tam zajištěna vysoká kvalita nájemního bydlení s rozvinutou infrastrukturou a sociálními službami. Toto je aspekt, který bychom si v Česku měli uvědomit a zvážit.
Co nezapomenout do zahraničí?
Základní checklist pro klidnou cestu: doklady – pas/občanský průkaz (zkontrolujte platnost!), víza (pokud nutná, s dostatečnou platností!), zpáteční letenka/jízdenka (v elektronické i tištěné podobě – pro jistotu!), řidičský průkaz (pokud budete řídit). Pojištění – cestovní pojištění s dostatečným krytím (včetně případných rizikových sportů), Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Dokumenty – kopie všech důležitých dokumentů (uložené zvlášť od originálů!), potvrzení o rezervaci ubytování, letenky, potvrzení o studiu/pobytu (pokud je to relevantní).
Finance – platební karty (více než jedna, z různých bank, s upozorněním na cestování!), hotovost v lokální měně (na drobné výdaje a pro případ nouze – zkontrolujte aktuální kurz!), informace o vaší bance pro případ zablokování karty.
Zdraví a hygiena – léky (na předpis i volně prodejné, s dostatečnou zásobou!), osobní lékárnička s obvazy, náplastmi, dezinfekcí, léky proti bolesti a průjmu. Roušky/respirátory a dezinfekční gel – situace se může měnit, informujte se předem o aktuálních opatřeních v zemi určení.
Další užitečné věci:
- Překladač: offline aplikace pro překlad jazyků – hodí se i v místech bez připojení k internetu.
- Nabíječka: univerzální adaptér do zásuvky, powerbanka.
- Mapa: offline mapa oblasti, kam cestujete.
- Kopie klíčů: uložte kopii klíčů od bytu/domu někomu z blízkých.
- Telefonní čísla: důležitá telefonní čísla (rodina, pojišťovna, ambasáda).
- Lehká taška: pro pohodlné cestování, raději méně věcí než více.
Tip pro zkušené: Nezapomeňte na seznam věcí, které si s sebou *neberete*, abyste se vyhnuli zbytečnému balastu. Umožněte si flexibilitu – neplánujte až na minutu.
Kolik stojí vízum do Ruska?
Cena ruského víza se pohybuje kolem 1020 Kč, jedná se o nezdanitelný konzulární poplatek. Vízum ale nezískáte jen tak. Vyřizuje se výhradně na Konzulárním oddělení při Velvyslanectví Ruské federace. Doporučuji počítat s delší čekací dobou a pečlivě si prostudovat všechny požadavky na dokumenty, abyste předešli zbytečným komplikacím a zdržení. Nezapomeňte na platnou cestovní pojišťovnu, která je často požadována, a ujistěte se, že váš pas má platnost minimálně šest měsíců po plánovaném návratu. Připravte se na podrobný formulář žádosti a případnou osobní návštěvu konzulátu. Myslete na to, že situace se může měnit, proto vždy ověřte aktuální informace přímo na webu ruského velvyslanectví. Plánujete-li cestu do Ruska, důkladná příprava na vízový proces je naprosto klíčová pro hladký průběh cesty.