Plánování cesty v Google Maps je hračka, i když míříte na druhý konec světa! Zvládnete to na počítači i v mobilní aplikaci.
Na počítači:
- Otevřete Mapy Google.
- Klikněte na ikonku “Trasa”.
- Zadejte výchozí bod a cíl. Nebojte se experimentovat – místo adresy můžete zadat i název zajímavosti (např. “Eiffelova věž”). Pro komplexnější cestu můžete přidávat i mezizastávky kliknutím na mapu.
- Zvolte si dopravní prostředek: auto, veřejná doprava, kolo, chůze. V závislosti na zvolené variantě se vám zobrazí různé informace, jako je například odhadovaný čas jízdy, délka trasy a počet přestupů.
- Tip pro cestovatele: Prozkoumejte pokročilé možnosti! Můžete si nastavit vyhýbání se dálnicím, placeným úsekům nebo trajektům. To je obzvlášť užitečné při cestování po méně známých oblastech.
- Tip pro minimalizaci dopadu na životní prostředí: Zvažte ekologickou volbu dopravy. Google Maps vám může ukázat trasy s nižší spotřebou paliva.
Na mobilu:
- Postup je obdobný, jen se ovládání liší. Aplikace je intuitivní a snadno se v ní zorientujete.
- Tip: Ujistěte se, že máte zapnutou lokalitu, abyste si mohli naplánovat trasu z vašeho aktuálního umístění.
- Tip pro offline používání: Stáhněte si mapy dané oblasti předem, abyste měli k dispozici navigaci i bez internetového připojení (ideální pro oblasti s nízkým signálem).
Nezapomeňte: Před cestou si vždy ověřte aktuální dopravní situaci a případné uzavírky.
Jak vypočítat trasu?
Výpočet trasy a měření vzdáleností – to je něco, co jsem si během cest po desítkách zemí pořádně osvojil. Existuje několik způsobů, jak to udělat efektivně.
Měření vzdálenosti mezi dvěma body:
- Spusťte Mapy Google na svém počítači (ale funguje to i v mobilní aplikaci, s lehkými odlišnostmi v ovládání).
- Pravým tlačítkem myši klikněte na výchozí bod. V mobilní aplikaci to obvykle znamená delší stisknutí prstem.
- Vyberte možnost “Měřit vzdálenost”.
- Klikněte na další bod na mapě, a tak postupně po trase. Pro přesnější měření se ujistěte, že klikáte na body, které skutečně reprezentují cestu, např. na křižovatky a ne do volného prostoru.
- Po dokončení klikněte na tlačítko “Zavřít” (nebo ekvivalentní v mobilní aplikaci). V Google Maps se vám zobrazí celková vzdálenost, ale i vzdálenosti mezi jednotlivými body.
Vytvoření a změření trasy:
- Plánování trasy s optimalizací: Mapy Google vám automaticky nabídnou nejrychlejší nebo nejkratší trasu. V nastavení si ale můžete vybrat preferenci (např. vyhnout se dálnicím). Vždy si ale ověřte, jestli zvolená trasa skutečně odpovídá reálným podmínkám na místě – stav silnic, uzavírky apod.
- Import a export tras: Můžete si uložit vypočítané trasy (někdy i jako soubor GPX) a importovat je do GPS navigace v autě nebo do turistické aplikace.
- Offline mapy: Pro oblasti s omezeným přístupem k internetu si stáhněte mapy offline. Ušetří vám to čas a data. To je opravdu zásadní v odlehlých oblastech!
- Alternativní nástroje: Kromě Map Google existují i další užitečné aplikace pro plánování tras, jako například Komoot (pro cyklisty a turisty), Waze (s informací o dopravní situaci v reálném čase) nebo OsmAnd (s možností offline map).
Tip: Při plánování delších cest vždy zkontrolujte předpověď počasí a aktuální dopravní informace. A nezapomeňte na dostatek paliva!
Jak najít trasu?
Chceš najít trasu? Zapomen na nudné Google Mapy! Pro opravdového turistu to chce víc!
Nejdřív si ujasni, co chceš:
- Typ terénu: Asfaltka? Lesní cesta? Horská stezka? To zásadně ovlivní výběr mapy a trasy. Klasické mapy to nezvládnou. Potřebuješ mapu s detailním terénem, například mapy.cz s turistickou vrstvou, nebo specializované mapové aplikace pro outdoor.
- Délka a náročnost: Plánuješ jednodenní výlet, nebo několikadenní trek? Jaké je tvé fyzické rozpoložení? Zvaž výškové převýšení a typ povrchu.
- Zajímavá místa: Chceš vidět nějaké specifické památky, vyhlídky, nebo se chceš jen projít přírodou? Naplánuj si trasu s ohledem na tyto body. Aplikace jako Komoot ti pomůžou najít trasy s vyznačenými body zájmu.
Pak teprve použij mapu:
- Vyber si vhodnou mapu: Mapy.cz, Komoot, Outdooractive – každá má své výhody a nevýhody. Záleží na tvých potřebách.
- Zadej výchozí a cílový bod: Buď přesně, použij GPS souřadnice pro větší přesnost.
- Vyber si profil trasy: Komoot ti nabídne několik variant s různou náročností.
- Stáhni si offline mapu: Vždycky je lepší mít mapu i bez připojení k internetu, zvlášť v odlehlých oblastech.
- Prohlédni si trasu podrobně: Všímej si detailů terénu, výškových profilů a možných překážek.
Nezapomeň na:
- Vhodné oblečení a obuv.
- Dostatek vody a jídla.
- Kompas a GPS navigaci (nabitou).
- První pomoc.
- Informovat někoho o své trase.
Jak naplánovat trasu ve Waze?
Plánování trasy ve Waze je hračka, i když cestujete po světě! Zde je detailní návod, obohacený o tipy zkušeného cestovatele:
- Otevřete aplikaci Waze. Ujistěte se, že máte aktuální verzi aplikace pro nejlepší funkčnost a nejnovější mapové údaje.
- Klikněte ve spodní liště na „Moje Waze“. Zde najdete všechny vaše uložené trasy a nastavení.
- Pod svým profilem nahoře zvolte „Naplánovat jízdu“. Tato funkce je skvělá pro předem naplánované cesty, ideální pro ranní špičku nebo delší výlety.
- Klikněte na tlačítko „+“ (Přidat). Tím přidáte nový cíl vaší cesty.
- Zadejte cíl. Buďte co nejpřesnější, Waze vám nabídne návrhy, jakmile začnete psát. Pro zahraniční cesty doporučuji použít anglické názvy ulic nebo památek – zvýší to přesnost.
- Zvolte místo odjezdu. Waze automaticky detekuje vaši aktuální polohu, ale můžete si zvolit i jiný výchozí bod. Pro plánování delších cest s více zastávkami využijte možnost přidání dalších bodů na trase.
- Zadejte den, ve který chcete odjet (např. 15. října). To je klíčové pro předpověď dopravy a vyhnutí se zácpy. Waze bere v úvahu denní dobu i historická data o dopravě.
Bonusové tipy pro zkušenější cestovatele:
- Před cestou si vždy ověřte dostupnost internetu. Waze bez připojení k internetu nefunguje.
- Stáhněte si offline mapy pro oblasti, kde očekáváte slabý signál. To se hodí zejména v zahraničí.
- Využijte funkci “Alternativní trasy” pro srovnání různých variant a výběr té nejrychlejší nebo nejkratší.
- Nastavte si preferované typy tras (např. vyhýbání se dálnicím).
- Pro komplexní plánování výletů s více zastávkami doporučuji použít funkci “Přidat zastávku” a vytvořit tak personalizovanou itinerář.
Jak nakreslit trasu do mapy?
Kreslení tras na mapě – zdánlivě jednoduchá záležitost, která se ale může stát klíčovou při plánování dobrodružství. Google Earth je skvělý nástroj, a to nejen pro profesionální cestovatele.
Postup je následující:
- Spusťte Google Earth.
- Vyberte si na mapě počáteční bod vaší trasy. Přesnost je zde klíčová, zvláště pokud plánujete trasu v náročném terénu. Zkontrolujte si, zda je místo přístupné, a zvažte alternativní cesty v případě překážek (řeky, hory, soukromé pozemky).
- Klikněte na “Přidat cestu nebo mnohoúhelník”. Volba závisí na tom, zda kreslíte jen trasu (cestu) nebo třeba i vymezujete oblast (mnohoúhelník), například pro turistickou oblast, kterou chcete prozkoumat.
- Kliknutím a podržením myši začněte kreslit. Přesnost je důležitá, ale nebojte se úprav. Google Earth umožňuje snadno upravovat body trasy po jejím dokončení.
- Kliknutím na koncový bod trasu ukončíte. Zkontrolujte si celkovou délku trasy a její průběh. Google Earth poskytuje informace o vzdálenosti a elevaci, což je při plánování treků velmi užitečné.
- Klikněte na “Hotovo”.
Tipy pro zkušenější cestovatele:
- Využijte vrstvy s informacemi o terénu. Pomohou vám vyhnout se nebezpečným úsekům nebo najít alternativní, snadnější trasy.
- Zkontrolujte si dostupnost ubytování a zásobování podél trasy, pokud plánujete delší cestu.
- Uložte si nakreslenou trasu a sdílejte ji s ostatními cestovateli. Můžete ji exportovat do různých formátů, například KML nebo GPX, kompatibilních s GPS navigacemi.
- Nezapomeňte na bezpečnostní opatření. Vždy informujte někoho o vašich plánech a noste s sebou potřebnou výbavu.
Správně nakreslená trasa je základem pro nezapomenutelné dobrodružství. Přeji vám šťastnou cestu!
Jak změřit trasu na mapě?
Měření vzdálenosti na Mapách Google je hračka, zvládl jsem to už v desítkách zemí, od rušných ulic Tokia po tiché horské stezky v Nepálu. Zvládnete to i vy!
Měření vzdálenosti mezi dvěma body:
- Spusťte Mapy Google na svém počítači.
- Pravým tlačítkem myši klikněte na výchozí bod trasy. (Tip: Pro přesnější měření zvolte co nejpřesnější bod, například křižovatku, nikoliv prostředek ulice.)
- Vyberte možnost “Měřit vzdálenost”.
- Klikněte na další body vaší trasy. Mapy Google automaticky spočítají celkovou vzdálenost a zobrazí ji v dolní části obrazovky. (Poznámka: Pokud chcete měřit křivku, klikněte na více bodů podél ní pro co nejpřesnější výsledek.)
- Až budete hotovi, klikněte na tlačítko “Zavřít” na kartě v dolní části.
Měření trasy:
- Pokud chcete změřit trasu, kterou jste si naplánovali, klikněte na každý bod na mapě, který tvoří cestu.
- Mapy Google automaticky vypočítají vzdálenost a zobrazí vám ji s možností přepínání mezi kilometry a mílemi – užitečné pro cestování mezi zeměmi s různými měrnými jednotkami.
Pro ještě přesnější měření: Zkontrolujte, zda máte aktivovánu funkci GPS na vašem zařízení. To může mít vliv na přesnost, zvláště v oblastech s nedostatečným pokrytím satelitů.
Co je lepší Waze nebo Google Maps?
V otázce Waze versus Mapy Google nejde o jednoznačnou odpověď, spíše o preferenci. Mapy Google se pyšní komplexností – offline mapy jsou nespornou výhodou, zvláště při cestování do oblastí s omezeným připojením k internetu, a jejich funkcionalita je nepopiratelně široká. Nabízí informace o restauracích, památkách, a dalších službách v okolí, mnohdy s detailnějšími fotografiemi a recenzemi.
Waze však triumfuje v oblasti aktuálního dopravního zpravodajství. Jeho síla tkví v komunitě uživatelů, kteří v reálném čase hlásí dopravní nehody, uzavírky, policejní kontroly a další překážky na silnicích. Tato funkce je pro mě, jakožto zkušeného cestovatele, neocenitelná. Ušetří mi čas a nervy, jelikož Waze mě vždycky navede na nejrychlejší a nejefektivnější trasu, s ohledem na aktuální situaci v provozu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že přesnost a rychlost aktualizací dopravních informací Waze překonává všechny ostatní aplikace.
Takže, je-li prioritou komplexnost a offline přístup, volím Mapy Google. Pokud ale hledám nejrychlejší cestu s ohledem na aktuální dopravní situaci, vítězí Waze. Ideální je mít obě aplikace nainstalované a využívat jejich silné stránky v závislosti na situaci. Pro mě, coby zkušeného cestovatele, je kombinace obou aplikací nejlepší strategií pro bezproblémové cestování.
Co znamená Via Czechia?
Via Czechia je pecka! Jedná se o síť nejdelších turistických a poutních tras v Česku, skutečný unikát. Propojují krajní body naší země, takže si užijete procházku napříč celou republikou – od hor k moři, přes historická města i divokou přírodu. Trasy vedou nejen středem, ale i po hranicích, takže se setkáte s pestrou krajinou a kulturou. Je to skvělá příležitost poznat Česko z úplně jiného úhlu pohledu. Každá trasa má svůj specifický charakter a délku, takže si vybere každý, ať už hledáte výzvu na několik dní, nebo jen víkendový výlet. Nezapomeňte si ale pořádně naplánovat cestu, protože některé úseky mohou být náročnější. Informace o trasách, mapy, profily a další užitečné tipy najdete na oficiálních stránkách projektu. Doporučuji si stáhnout i offline mapu do mobilu, abyste se neztratili, a samozřejmě nepodceňujte výbavu, záleží na ročním období a typu trasy.
Na co jsou body na Waze?
Body ve Waze? To je otázka, která trápí mnohé, zvláště ty, co se vydávají na méně frekventované trasy. Jednoduše řečeno, jde o GPS stopy jiných uživatelů. Tyto body vám pomohou lépe pochopit reálný stav silnic, zejména v oblastech s horším signálem GPS, kde navigace může být nepřesná.
Jak je vidět? Nejlepší přístup je v editoru Waze. V pravém horním rohu najdete nabídku vrstev. Aktivujte vrstvu “GPS body”. Tím se vám zobrazí trasy ostatních řidičů. Zaměřte se na hlavní silnice s opakovanými průjezdy – čím více stop se překrývá, tím spolehlivější je informace o poloze a stavu vozovky.
Tip pro zkušené cestovatele: Nezapomínejte na zásadu “méně je někdy více”. Přemnožení bodů může být matoucí. Soustřeďte se na hlavní toky dat, abyste se vyhnuli falešným informacím a zbytečnému zmatku.
K čemu jsou praktické?
- Objektivní zhodnocení stavu silnice: Vidíte, kde jsou díry, úseky s pomalou jízdou, nebo třeba nečekané objížďky.
- Vylepšení navigace v odlehlých oblastech: V místech s nedostatečným pokrytím map je to neocenitelný zdroj informací.
- Vyhledání alternativních tras: Pokud se na hlavní silnici hromadí body naznačující zácpu, snadno najdete alternativní cestu.
Co je důležité si uvědomit:
- Přesnost GPS se může lišit, proto je třeba kriticky zvažovat informace.
- Body nemusí být aktuální, proto se vždy dívejte i na aktuální informace o dopravě.
- V hustě osídlených oblastech může být velká koncentrace bodů a ztížit orientaci.
Jak uložit trasu na Google Maps?
Ukládání tras v Mapách Google je super věc, hlavně pro opakované cesty. Nejenže si ušetříte čas při plánování, ale také si můžete uložit různé varianty tras – třeba pro jízdu autem a na kole. Po zadání cíle a výběru dopravního prostředku (auto, kolo, pěšky, MHD – u MHD si pečlivě vyberte optimální spojení, protože aplikace může navrhnout i méně vhodné varianty) klepněte na „Uložit“. Trasa se pak objeví v sekci „Uložené“. Důležité je si všimnout, že uložená trasa obsahuje i informace o aktuálním provozu, takže se může v reálném čase lehce upravovat, a proto ji před cestou raději zkontrolujte. Pro lepší orientaci v terénu doporučuji stáhnout mapu offline – ušetří to data a funguje i bez připojení k internetu, skvělé do hor nebo do zahraničí, kde roaming může být drahý. Nezapomeňte také zkontrolovat alternativní trasy, abyste v případě zácpy nebo nečekané události měli náhradní plán. V Mapách Google si můžete také uložit celé cesty, nejen jednotlivé úseky. Toto je velmi užitečné pro road tripy nebo delší cesty, kde je více zastávek. Můžete si je pojmenovat a snadno k nim přistupovat kdykoliv.
Jak změřit vzdálenost vzdušnou čarou?
Měření vzdálenosti vzdušnou čarou? To je pro zkušeného cestovatele hračka! Představte si, že chcete zjistit vzdálenost mezi Prahou a Brnem – ne přes silnice a železnice, ale přímo vzdušnou čarou, jako by letěl orel. Na mapě, ať už digitální či papírové, si jednoduše označte oba body. V digitální mapě, jako Google Maps, stačí klepnout a podržet na místě, kde chcete umístit značku (ideálně mimo názvy a ikony). Objeví se červený špendlík. Poté využijte funkci „Měřit vzdálenost“ – většina map tuto funkci nabízí.
Důležité: Výsledkem je přímá vzdálenost, tzv. ortodromická vzdálenost. To je důležité si uvědomit, protože skutečná cesta, ať už po silnici či letadlem, bude pravděpodobně delší kvůli křivosti Země a terénu. Na delších vzdálenostech se tento rozdíl výrazně projevuje. Pro přesnější plánování cesty je proto třeba použít nástroje, které berou v úvahu terén a dostupné trasy.
Tip pro pokročilé: Existují i speciální aplikace a webové stránky pro výpočet vzdáleností mezi body na Zemi, které využívají sofistikovanější algoritmy a poskytují detailnější informace, včetně času letu či spotřeby paliva.
Jak Měřit mobilem?
Za co mi mohou odebrat body?
Jak vypočítat směrnici?
Představ si, že stoupáš po horském hřebenu. Strmost toho stoupání, to je vlastně směrnice přímky. Matematicky ji spočítáš jako výškový rozdíl (změna y) dělený vodorovnou vzdáleností (změna x) mezi dvěma body na tvé trase. Čím větší číslo, tím strmější výstup. Například, pokud vystoupíš o 100 metrů (změna y) a ujdeteš 200 metrů vodorovně (změna x), směrnice je 100/200 = 0,5. Pro sjezd pak bude směrnice záporná. Při plánování túry je důležité znát směrnice jednotlivých úseků, abys mohl lépe odhadnout náročnost a časovou potřebu. Prakticky to můžeš odhadnout i na mapě s vrstevnicemi – hustší vrstevnice znamenají větší strmost, tedy vyšší směrnici.
Tip pro turisty: Při měření směrnice v terénu můžeš použít altimetr a GPS, případně mapu s vrstevnicemi. Nezapomeň, že směrnice se mění s každým úsekem trasy!
Jaká je nejlepší navigace v mobilu?
Google Maps je pro mě, zkušeného cestovatele, naprostá nutnost. Jeho globální pokrytí je bezkonkurenční, projel jsem s ním džungle i pouště. Zásadní je ale jeho dynamika – informace o dopravní situaci v reálném čase mi opakovaně ušetřily hodiny zbytečného čekání v kolonách. Neocenitelná je i možnost plánování tras pro různé druhy dopravy. Ať už se vydávám na výlet autem, nechám se vést hromadnou dopravou v přeplněném městě, jedu na kole po venkovských cestách, nebo se procházím pěšky historickým centrem, Google Maps vždycky najde optimální cestu. Kromě samotné navigace nabízí i informace o zajímavých místech podél trasy, které by mi jinak unikly – restaurace, památky, turistické atrakce. Skvělý je i offline režim, který jsem s úspěchem využil v oblastech s omezeným signálem. Pro mě je to zkrátka nejlepší kompromis mezi komplexností, spolehlivostí a uživatelskou přívětivostí.
Nedávno jsem objevil i funkci měření vzdáleností na mapě, co se skvěle hodí pro plánování trekingových výletů. A možnost sdílení polohy s blízkými je pro mě bezpečnostní záruka, když se pohybuji v neznámém prostředí. Google Maps není jen navigace, je to komplexní cestovní nástroj.
Kolik dat spotřebuje Waze?
Hodina streamování filmu na Netflixu, Voyo, či Maxu vám sežere klidně 3 GB dat. To je pořádná porce! YouTube je na tom podobně. A co navigace? Mnoho cestovatelů, a já mezi nimi, spoléhá na Waze nebo Google Maps. Za hodinu jízdy si tyto aplikace stáhnou zhruba 150 MB dat. To se může zdát málo, ale při delších výletech, zvláště v zahraničí s roamingem, se to rychle sčítá.
Tip pro šetření daty: Před cestou si stáhněte offline mapy. Mnoho navigačních aplikací umožňuje stažení map pro použití bez připojení k internetu. Tím ušetříte nemalé množství dat a vyhnete se nepříjemným překvapením na faktuře. Je to zvláště užitečné v oblastech s nízkým pokrytím signálem, kde byste se jinak mohli snadno ztratit.
Další úsporná opatření: Zkuste používat Waze v režimu “úspora dat”, pokud je tato funkce k dispozici. Také si uvědomte, že aktualizace mapy v reálném čase spotřebovává data. Pokud jedete po známé trase, můžete tuto funkci vypnout.
Praktická zkušenost: Během mého posledního měsíčního putování po Jižní Americe jsem si offline mapy stáhl a ušetřil jsem tak značné množství peněz za roaming. Bylo to klíčové pro navigaci v odlehlých oblastech, kde signál byl spíše výjimkou než pravidlem. Doporučuji vám, abyste si zkusili offline mapy stáhnout, i když jedete jen na víkend.
Závěr: Plánování spotřeby dat je klíčové pro bezproblémové cestování. Nepodceňujte to!
Jak dlouho trvá projít stezku Českem?
Chcete projít Českem po Jižní stezce? Připravte se na nezapomenutelnou cestu! Základní pěší varianta měří 1052 km a je rozdělena do 44 denních etap, každá s průměrnou délkou 20-25 km. To vám zaručuje pohodlný postup s možností noclehu v každém úseku. Mnozí cestovatelé, které jsem potkal na svých cestách po světě, by vám potvrdili, že dobře naplánovaná etapa je klíč k úspěchu. Myslete na to, že délka etap se může lišit v závislosti na terénu a vašich fyzických možnostech.
Tip pro zkušenější: Nebojte se odbočit z hlavní trasy a prozkoumat skryté klenoty České krajiny. Mnoho stezek a turistických tras se napojuje na Jižní stezku a nabízí nečekaná dobrodružství.
Pro cyklisty je připravena varianta o délce 1080 km, kterou lze zvládnout za 2-3 týdny. Zde je důležité zvážit kondici a typ kola.
Co byste si měli sbalit?
- Kvalitní turistickou obuv (pro pěší turistiku)
- Lehké, ale odolné oblečení pro všechny druhy počasí
- Dostatek vody a energetických tyčinek
- Mapa a kompas (nebo GPS navigace)
- První pomoc
Plánujte dopředu:
- Zarezervujte si ubytování předem, zejména v hlavní sezóně.
- Informujte se o počasí a přizpůsobte tomu svou výbavu.
- Vyberte si trasu, která odpovídá vašim fyzickým možnostem a zkušenostem.
Prožijte si krásu České republiky naplno! A nezapomeňte si vychutnat místní kuchyni a kulturu.
Jak vypočítat cenu za km?
Výpočet ceny za kilometr jízdy není raketová věda, ale pro zkušeného cestovatele nezbytná dovednost. Základem je znát průměrnou spotřebu vašeho vozu v litrech na 100 kilometrů. Tuto hodnotu snadno najdete v technickém průkazu nebo si ji sami zmapujete.
Klíčový krok: Vynásobte průměrnou spotřebu aktuální cenou jednoho litru paliva. Výsledek vám řekne, kolik stojí 100 kilometrů jízdy.
Příklad: Spotřeba 7 litrů na 100 km a cena paliva 45 Kč/litr. Výpočet: 7 x 45 Kč = 315 Kč za 100 km.
Abychom získali cenu za jeden kilometr, vydělíme výsledek stem: 315 Kč / 100 = 3,15 Kč/km.
Důležité faktory ovlivňující cenu:
- Typ paliva: Benzín je obvykle dražší než nafta.
- Jízdní styl: Agresivní jízda zvyšuje spotřebu.
- Terén: Jízda do kopce a v městské zástavbě je náročnější než jízda po rovině.
- Stav vozidla: Opotřebené pneumatiky a špatně seřízený motor zvyšují spotřebu.
- Sezónní výkyvy cen: Ceny paliv se mění v závislosti na ročním období a světových událostech.
Tip pro cestovatele: Pro přesnější výpočet sledujte aktuální ceny paliv a vezměte v úvahu všechny výše zmíněné faktory. Nezapomeňte také na další náklady, jako jsou poplatky za silnice, parkování a případné opravy.
Pro plánování dlouhých cest: Doporučuji si vytvořit tabulku s plánovanou trasou, vzdálenostmi a odhadovanou spotřebou, abyste měli reálný přehled o celkových nákladech na palivo.
Kolik dat bere Waze?
Hodina streamování filmu na Netflixu, Voyo, či Maxu? To je klidně 3 GB dat pryč! Na YouTube je to podobné. A co navigace? To je kapitola sama o sobě. Za hodinu používání Wazzu nebo Google Maps v autě spálíte asi 150 MB. To se může zdát málo, ale představte si několikadenní trek v horách bez signálu. Před cestou si proto vždycky stáhněte offline mapy – třeba z mapy.cz. Ušetříte data a nebudete se muset spoléhat na spojení. Na horách totiž signál často chybí, a i když je, bývá pomalý a nestabilní. Nepodceňujte to! Plánujete-li fotografování a sdílení fotek, připočtěte si další megabajty. Pro bezproblémovou navigaci a možnost sdílení polohy s ostatními v terénu doporučuji mít k dispozici dostatečnou rezervu dat. Offline mapy jsou v tomto případě nezbytností!
Tip: Před cestou si zjistěte, jaký je signál v oblasti, kam se chystáte. Můžete si stáhnout mapy pro offline použití ještě dříve, než se dostanete do oblasti bez signálu.
Za co mi muzou vzít body?
Český bodový systém od 1. 1. 2024 je věc, kterou by si měl každý řidič, plánující cestu po Česku, důkladně prostudovat. Ztráta bodů může výrazně zkomplikovat vaše cestování. A věřte mi, z vlastní zkušenosti vím, že nic nezkazí výlet jako administrativní zádrhel s policií v cizí zemi.
Nejčastější přestupky, které vám mohou způsobit ztrátu všech šesti bodů, jsou ty, které ohrožují bezpečnost silničního provozu. Je to jízda na červenou, nezastavení na pokyn policisty, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz a otáčení, couvání, či jízda v protisměru na dálnici – to vše vás může stát 4 500 až 5 500 Kč a šest bodů. Porušení zákazu předjíždění je dalším typickým příkladem.
Nepodceňujte to! Šest bodů je maximum a po jejich ztrátě následují vážné důsledky. Před cestou si proto důkladně prostudujte pravidla silničního provozu v České republice. Aplikace s informacemi o dopravních značkách a aktuálních omezeních se vám budou hodit. A hlavně – buďte ohleduplní a opatrní. Bezpečnost na silnicích je na prvním místě, a to nejen pro vás, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu. Ušetříte si tak nervy, peníze a zkazíte si tak výlet po krásné České republice.
Nezapomeňte, že bloková pokuta je jen jedna část problému. Ztráta všech bodů může vést k dalším nepříjemnostem. Je proto důležité dodržovat pravidla a řídit se s rozumem.