Naučit psa ignorovat jiné psy, to je výzva srovnatelná s zdoláním nejvyšší hory! Zde je můj osvědčený postup, vyzkoušený na cestách po celém světě:
- Získejte jeho pozornost: Nejdříve musíte psa naučit reagovat na své jméno i na dálku. To je základ. Představte si, jak volám svého psa z davu na rušném marockém trhu – spolehlivost je klíčová. Používejte vždy stejnou intonaci a odměňujte ho za pozornost.
- Vyhýbejte se přelidněným psím lokalitám: Stejně jako byste se vyhnuli přeplněné turistické atrakci, aby se vám ulehčilo cestování, vyhněte se parkům, kde se shromažďují desítky psů. Zvolte klidnější prostředí pro trénink.
- Odvracejte pozornost: Při setkání s jiným psem, ať už na venkově v Austrálii nebo v rušné ulici Prahy, okamžitě odhalte psa něčím lákavým – oblíbenou hračkou, pamlskem, nebo novou zajímavou vůní. Využijte metodu pozitivní motivace.
- Trénink, trénink, trénink: Pravidelný trénink je alfou a omegou úspěchu. Krátká, ale intenzivní sezení, jsou efektivnější než dlouhé nudné. Myslete na to jako na zdolávání etapy dlouhé cesty – každý krok vás přiblíží k cíli.
- Hra jako odměna: Po úspěšném ignorování jiného psa, nezapomeňte odměnit svého psa aktivní hrou, kterou si oba užijete. Je to jako oslavit dosažení vrcholu hory!
- Dlouhé vodítko, žádné tahání: Dlouhé vodítko umožňuje větší svobodu, ale vyžaduje neustálou pozornost. Tahání za vodítko zvyšuje stres a zhoršuje situaci. Představte si to jako klidnou procházku po zasněžených pláních – plynulý a klidný pohyb je klíčový.
Dodatek: Uvědomte si, že každý pes je individualita, stejně jako každý cestovatel. Někteří psi potřebují více času a trpělivosti než jiní. Nebojte se vyhledat pomoc profesionála, pokud si nejste jisti.
Kdy je fena nejplodnější?
Říjná, plná nečekaných zvratů, jako poušť Gobi. Cyklus feny, to je pouť dlouhá přibližně 18 dní, někdy i 2–3 týdny. Plodnou oázu v této poušti nalezneme v úzkém časovém okně, přibližně devět až deset dní po začátku hárání. Trvá asi pět dní, ale to je jen orientační bod – jako kdybychom se řídili pouhými hvězdami při cestě přes Saharu. Plemeno a individuální vlastnosti feny hrají roli stejně důležitou, jako znalost větrů při plavbě přes Atlantik. Přesné určení plodného období vyžaduje pozornost a znalosti – jako nalezení správné stezky v džungli. Ultrazvukové vyšetření a sledování výtoku z pochvy, stejně jako chování feny, jsou spolehlivějšími průvodci než pouhé odhady. Nepodceňujte důležitost správného načasování, stejně jako nepodceňujeme přípravu před dlouhou cestou.
Kdy vyprchá zamilovanost?
Zamilovanost, to je divoká řeka, která vás strhne na své proudy. Intenzivní hormonální bouře, srovnatelná s nejlepším ayahuascovým rituálem v Amazonii – zářivá, ale pomíjivá. První až třetí rok, taková je zkušenost mnoha cestujících po moři lásky. Výzkumy to potvrzují – chemické bouře utichnou, ale neznamená to konec cesty.
Někdy se řeka zklidní a přejde v klidný, hluboký proud, přátelství a hluboká náklonnost, pro mnohé krásnější a trvalejší než vášnivý vír počátku. Jinak řečeno, intenzivní chemie ustupuje hlubšímu poznání a budování vztahu. Je to jako objevování skrytých koutů neznámého kontinentu – zpočátku vás ohromí jeho majestátnost, později objevujete jeho detaily a krásy, o kterých jste předtím ani nesnili. Záleží na tom, jak se k navigaci pustíte a co z této cesty budete chtít vytěžit.
Proč se pes válí na zádech?
Fenomén válení se psů na zádech má překvapivě hluboké kořeny v jejich evoluční historii. Vůně rozkládajících se bílkovin a organických látek, které my lidé považujeme za odporné, je pro psy, stejně jako pro všechny psovité šelmy, neodolatelná. Tento instinkt, zakořeněný v jejich prehistorických loveckých návycích, jim pomáhal maskovat vlastní pach před kořistí a predátory. V mnoha kulturách po světě, od afrických savan až po himálajské hory, jsem pozoroval toto chování napříč plemeny – od malých čivav po majestátní husky.
Je to tedy více než pouhá hravost, ale projev instinktu, který přežil do dnešních dnů. Válení se v mršině nebo výkalech sloužilo (a dodnes v určité míře slouží) k přemaskování vlastního pachu, a to nejen před potenciální kořistí, ale také před jinými psy a predátory. Překvapivě často se pes po tomto rituálu “voní” i sám sebe, čímž si tuto novou maskující “vůni” distribuuje po celém těle. Tento zvyk není ovlivněn čistotou prostředí, ve kterém pes žije. Dokonce i ten nejrozmazlenější salonní pejsek může tomuto puzení neodolat.
Zajímavostí je, že některé látky obsažené v rozkládajících se organických materiálech mohou obsahovat i látky s pozitivním vlivem na kůži psa. Samotné pozření malého množství této hmoty proto nemusí být vždy nebezpečné, nicméně je důležité sledovat psa a předcházet kontaktu s potenciálně toxickými látkami.
Proč pes spí pod peřinou?
Pes spící pod peřinou s vámi sdílí teplo a užívá si vaši vůni – to je známka silné vazby a důvěry. Je to ideální místo pro něj, protože peřina poskytuje maximální komfort a pocit bezpečí. Pro zvýšení komfortu pejska v posteli doporučuji používat kvalitní a prodyšné materiály, aby se předešlo přehřátí.
Psi spící na okraji postele mají tendenci být ostražitější. Je to strategické místo, které jim umožňuje kontrolovat okolí a chránit vás. To se může zdát roztomilé, ale pozor – často se tak chovají starší nebo nemocní psi, kteří se cítí zranitelnější.
Spaní na nohou je projevem důvěry a touhy po tělesném kontaktu. Pes si tak hledá nejteplejší a nejbezpečnější místo. Vhodná teplota je důležitá pro zdravý spánek. Přeprava psa autem v zimě by proto měla být doprovázena dekou či polštářkem.
- Tip pro cestovatele: Pokud cestujete s pejskem, vemte si s sebou jeho oblíbenou deku či hračku, aby se cítil v neznámém prostředí bezpečně.
- Tip pro klidný spánek: Vytvořte psovi v posteli nebo na zemi vlastní pelíšek se známou vůní a pohodlím.
- Pod peřinou: Teplo a vůně majitele.
- Okraj postele: Kontrola okolí a ochrana.
- Na nohou: Hledání tepla a bezpečí.
Jak pes projevuje dominanci?
Dominanci pes projevuje různými způsoby, které jsem pozoroval na svých cestách po celém světě. Agresivní chování, jako je zaútočení, je samozřejmě jasným znakem. Útok dominantního psa je však často silnější a ostřejší, než u psa, který se jen brání. Všiml jsem si, že u některých dominantních jedinců se projevuje i jakési zvláštní chování, jako by byli “smyslů zbaveni”, ignorují povely a neposlouchají. Paradoxně, někteří tito psi jsou velmi přátelští k cizím lidem, což může být matoucí. Po útoku se pak mohou chovat zcela přátelsky, čímž maskují svou dominanci. Je důležité si uvědomit, že tato agresivita nemusí být projevována vůči všem členům rodiny, ale jen některým.
Na svých expedicích jsem se setkal s různými plemeny a pozoroval jsem, že znaky dominance se liší. Některá plemena mají vrozenou tendenci k dominanci více než jiná.
- Další projevy dominance mohou zahrnovat:
- Hrdé držení těla
- Zvýšený postoj s naježenými chlupy
- Hluboké vrčení
- Snaha o kontrolu nad zdroji (jídlo, hračky, prostor)
- Zadržování moči a stolice
Je důležité si uvědomit, že interpretace těchto signálů vyžaduje zkušenosti a cit. Nesprávná interpretace může vést k nebezpečí pro člověka i pro psa. Profesionální výcvik a konzultace s veterinárním lékařem nebo zkušeným kynologem jsou vždy vhodné, pokud se potýkáte s problémem dominance u vašeho psa.
Jak potrestat psa, když se počůrá?
Přátelé, cestující po světě psích zvyků, počůrané koberce nejsou záležitostí pro zkušeného průzkumníka! Místo trestu, který jen psovi zkomplikuje orientaci, zkuste metodu pozitivního posilování. Jeden jasný povel, například „venku“ nebo „čůrat“, je klíčem. Po úspěšném vykonání potřeby na určeném místě – ať už je to zahrada či kout v parku – štědře odměňte! Pamlsky, pohlazení, nadšené „šikovný pejsek“ – to vše funguje. Nepotrápte se s trestem za nehody, prostě je ignorujte. Pravidelné a dostatečně dlouhé venčení je základ. Myslete na to, že i psí cestovatel potřebuje dostatek pohybu a času na odpočinek a vykonání fyziologických potřeb. Nepodceňujte sílu rutiny – pravidelný režim snižuje riziko nehod.
A pamatujte, stejně jako člověk, i pes může mít problémy s inkontinencí z věku či zdravotních důvodů. V takovém případě je nutné navštívit veterináře.
Důležité: Nikdy nepoužívejte fyzické tresty. To by jen zhoršilo situaci a narušilo vztah s vaším čtyřnohým společníkem.
Jak omezit línání psa?
Prozkoumal jsem svět a viděl jsem psy s nádhernou srstí i s takovou, která vypadá jako po vichřici. Tajemství? Kvalitní strava, to je základ, jak objevil i já, když jsem cestoval po pouštích a horách. Myslete na kvalitní krmivo, bohaté na bílkoviny a zdravé tuky. Doplňky stravy? Ano, ty jsou jako ty nejlepší mapy na mé cestě – zinek a biotin jsou klíčové. Biotin je jako elixír mládí pro srst – dodá jí hustotu, lesk a zamezí nadměrnému línání. Zinek pak podporuje zdraví kůže. Suché kůže, to je jako suchá stezka bez vody – vyvážené krmení je nejdůležitější, protože zabraňuje vysychání a šupinatění pokožky. A nezapomínejte na pravidelné kartáčování, to je jako péče o mapu, abyste se na ní dobře orientovali. Pravidelným česáním odstraňujete odumřelé chlupy a stimulujete krevní oběh v kůži, což podpoří růst nové srsti. A pozor, některé plemena línají více než jiná, to je jako když cestujete po různých krajinách – každá má své zvláštnosti.
Jak poznat, koho si pes vybral za pána?
Zjistit, kdo je psovi nejbližší, vyžaduje citlivý přístup, podobně jako objevování skrytých klenotů v džungli. Není to o jednom jediném znaku, ale o souhře mnoha jemných signálů. Vrtění ocasem, ano, to je známka radosti, ale pozorováním jeho intenzity a směru zjistíte, zda je radost směřována právě k vám. Držení se v patách, typické pro věrné společníky, je pro psa projevem bezpečí a důvěry. Olizování tváře – pozoruhodný rituál, projevující hlubokou náklonnost a podřízenosti v psí smečce. Skákání může být hravý projev, ale i snaha o kontakt a získání pozornosti. Hra je klíčová – sdílení hry upevňuje pouto. Věrnost se projevuje i v situacích, kdy jste daleko, věrný pes čeká na váš návrat. Společný spánek je vrcholem důvěry, sdílení tepla a intimity. A konečně, vcítění se do vaší nálady, to je vrchol psí empatie – schopnost vycítit bolest nebo smutek. Je to mnohem více než pouhé vrtění ocasem. Je to komplexní jazyk, který vyžaduje pozorné sledování a dlouhodobé poznávání. Je to putování do nitra psí duše.
Dodatek: Zajímavé je, že i nepatrné změny v chování psa mohou napovídat o změnách v jeho preferencích. Například, pes, který vždycky dával přednost spánku u nohou jednoho člena rodiny, se může začít přimknout k jinému, v důsledku změn v rodinné dynamice. Pozorujte detaily, studujte chování svého parťáka, a objevíte jeho unikátní cestu k vašemu srdci.
Jak pes projevuje důvěru?
Dlouhý oční kontakt s vaším psem není jen tak obyčejný pohled. V mnoha kulturách, od tradičních pasteveckých komunit Himálaje po moderní metropoli Tokia, je oční kontakt silným vyjádřením důvěry. Pokud váš pes udržuje prodloužený oční kontakt a jeho tělo je uvolněné – ocas vlající, uši v neutrální poloze, nenapjaté svalstvo – svědčí to o hlubokém pouto a bezpodmínečné důvěře. Toto je univerzální jazyk psí lásky, pozorovatelný napříč kontinenty.
Zajímavé je, že během tohoto očního kontaktu se v mozku vašeho psa uvolňuje oxytocin, tzv. „hormon lásky“. Stejný hormon se uvolňuje i u lidí během obdobných interakcí, posilujíc tak vztah mezi vámi a vaším čtyřnohým přítelem. Výzkumy v oblasti etologie, prováděné od Austrálie po Kanadu, potvrzují silnou korelaci mezi úrovní oxytocinu a hloubkou vztahu mezi člověkem a psem. Tento hormon není jen o lásce, ale také o důvěře, sounáležitosti a bezpečí – základních stavebních kamenů hlubokého pouta, které si s vaším psem budujete.
Je důležité si uvědomit, že samotný oční kontakt nestačí. Musí být doprovázen uvolněným postojem psa. Napjaté svalstvo, zatažený ocas nebo zatažené uši může naznačovat strach nebo nervozitu, nikoliv důvěru.
Jak si vybudovat vztah se psem?
Deset tipů zkušeného turisty na budování vztahu se psem:
- Denní hry: Nepodceňujte sílu pravidelných her. V parku se psem procvičujte základní povely, v lese ho nechte prozkoumávat stopy a uvolnit se. Přizpůsobte hry věku a plemeni psa. Frisbee v parku, aportování v lese – kombinace je klíčem k jeho štěstí a vašemu společnému zážitku.
- Procházky a psí parky: Nejen dlouhé procházky, ale i výlety do přírody. Vybírejte trasy vhodné pro vašeho psa – s ohledem na jeho kondici a temperament. Psí park je ideální pro socializaci, ale vždy sledujte interakce a včas zasáhněte.
- Komunikace: Věnujte se mu, mluvte na něj a snažte se rozumět jeho signálům. Pozorné sledování řeči jeho těla je klíčové pro pochopení jeho nálad a potřeb. To se vám bude hodit i na cestách.
- Odměny: Používejte pamlsky k motivaci a posilování pozitivního chování. Na cestách se osvědčí lehké a nešpinící pamlsky.
- Střídání hraček: Udržujte zájem psa pestrou nabídkou hraček. Na výletech si vezměte s sebou oblíbené hračky, ale i něco nového pro objevování.
- Plánujte aktivity: Naplánujte si společný čas na různé aktivity. Výlety, plavání, kurzy agility – obohaťte váš vztah o společné zážitky, které si budete pamatovat.
- Masáž: Pravidelná masáž posílí vaši pouto a pomůže odhalit případné zdravotní problémy. Naučte se základní masážní techniky.
- Výcvik: Základy výcviku jsou nezbytné pro bezpečí a pohodlí, jak doma, tak na cestách. Základní povely se vám budou hodit všude.
- Trpělivost: Vytvořte si rutinu, ať je pes klidnější. Nečekejte zázraky přes noc. Vytvoření silného pouta vyžaduje čas a trpělivost.
- Bezpečnost na cestách: Na výletech dbejte na bezpečnost psa – obojek, vodítko, případně postroj. Vždy ho mějte na očích a dodržujte místní předpisy.
Jak potrestat psa, když kousne?
Kousnutí psa není nikdy důvod k trestu. Naopak, potrestání situaci jen zhorší – pes se buď stane agresivnějším, nebo se naopak stáhne do sebe a jeho chování se stane nepředvídatelným. Důležité je zjistit příčinu kousnutí. Možná pes trpěl bolestí, strachem, nebo se cítil ohrožen. Jako zkušený turista vím, že v cizích zemích je důležité respektovat místní zvyklosti, včetně chování psů. Někde jsou psi tolerantnější, jinde více ostražití. Je potřeba si všímat signálů, které pes vysílá před kousnutím – např. zívání, vrčení, stažení uší. V případě kousnutí je nutná konzultace s veterinářem a v případě vážného zranění i lékařem. Prevence je klíčová – naučte se, jak na psy správně reagovat a jak s nimi bezpečně zacházet. Důležitá je i socializace psa od štěněte. Existují kurzy, které pomohou naučit psa správnému chování a předcházet tak podobným situacím.
Pamatuji si situaci z dovolené v Nepálu, kde místní psi byli zvyklí na interakci s lidmi, ale zároveň byli velmi ostražití. Nesprávná reakce by mohla vést ke konfliktu. Pozorování a respektování chování psa je klíčové pro bezpečné cestování v regionech, kde se psi volně pohybují. Nikdy se psa nedotýkejte bez jeho souhlasu – a to platí i v civilizovaných zemích!
Proč si fena olizuje přirození?
Silné olizování genitálií u fene, mimo období říje, může být vážný signál. Myslete na to i na túře, kde je veterinární pomoc vzdálená. Zánět dělohy (pyometra) se projevuje hnisem z vulvy, který si fena neustále čistí. To je důvod k okamžitému vyhledání veterináře. Krev mimo říji? Pozor na nádory vaječníků, dělohy nebo vagíny. Všimněte si i jakéhokoliv neobvyklého výtoku z vulvy. Preventivní prohlídky, i u psa, jsou stejně důležité jako kontrola výbavy před výletem. Někdy i v terénu lze provést základní vyšetření, ale vždy je potřeba profesionální veterinární péče. Čas je při zjištění těchto problémů kritický faktor.
Jak dlouho ignorovat psa?
Ignorování psa při skákání je základní, ale efektivní technikou, kterou jsem si osvojil během svých cest po světě. Všimněte si, že ignoruji jen skákání, ne psa samotného. Potřebujeme mu dát jasně najevo, že skákání mu nepřinese to, co chce – naši pozornost. Pokud pes skáče u dveří z nadšení, otočte se a ignorujte ho po dobu několika minut, dokud se zklidní. Nehleďte mu do očí, nemluvte na něj, prostě ho ignorujte. Tato strategie je podobná, jak se vypořádávám s otravnými prodavači suvenýrů na rušných tržištích – prostě je ignoruji.
Kromě ignorování, otočení se je klíčové. Jakmile pes skočí, okamžitě se otočte a odvraťte se. Změna pozice a odvrácení pozornosti mu jasně ukáže, že skákání není cestou k interakci. Tento jednoduchý trik jsem vyzkoušel s mnoha plemeny, od malých čivav až po velké bernardýny, a vždy fungoval. Důležitá je konzistence. Používejte tuto techniku pokaždé, kdy pes skočí. Jen tak dosáhnete dlouhodobého úspěchu. Nezapomeňte na odměnu, když pes stojí na zemi. Po zklidnění ho pochvalte a pohlaďte, aby pochopil, které chování je žádoucí.
Jak poznám, že mě má pejsek rád?
Pes vám dává najevo svou náklonnost mnoha způsoby, a rozpoznání těchto signálů je klíčové pro hlubší porozumění vašemu čtyřnohému příteli. Je to skoro jako dekódovat tajný jazyk, který se liší od kultury ke kultuře – a v případě psů, od plemene k plemeni.
Devět způsobů, jak poznáte, že vás pes miluje:
- Oční kontakt: Prodloužený, klidný oční kontakt není jen znakem důvěry, ale i hluboké náklonnosti. Podobně jako když potkáte starého přítele na opačném konci světa – ten pohled vše vysvětlí. V některých kulturách je přímý oční kontakt vnímaný odlišně, ale u psů je to signál bezpečí a lásky.
- Vrtění ocasem: Klasika, ale s nuancemi. Rychlé vrtění s lehce nízko neseným ocasem může signalizovat nervozitu, zatímco pomalé, klidné vrtění vyjadřuje radost a štěstí. Sledujte celkové držení těla!
- Blízkost: Pes, který se rád nachází ve vaší blízkosti, vyhledává vaši společnost a cítí se u vás v bezpečí. To je univerzální jazyk lásky – ať už jste v Praze, New Yorku, nebo na himálajských svazích.
- Olizování: Pro psy je olizování projevem péče a náklonnosti. Podobně, jako když matka uklidňuje své štěně – pro ně to znamená lásku a důvěru.
- Krádež oblečení: Tohle je spíše projev žárlivosti a touhy po vaší blízkosti, nežli čistá láska. Ale i žárlivost má své kořeny v hlubokém citovém pouze.
- Vítání: Nadšené vítání, skákání, štěkání – to vše jsou jasné signály radosti a lásky. Energie, kterou pes v tomto momentě vyzařuje, je nezaměnitelná.
- Hraní si: Spontánní hra je důkazem silného pouta a vzájemné náklonnosti. To je univerzální jazyk hry, platný všude na světě.
- Spánek vedle vás: Pes, který spí vedle svého pána, vyjadřuje hlubokou důvěru a pocit bezpečí. Je to intimní projev náklonnosti.
- Jemné kousání/ťukání: Mírné štípání nebo ťukání do ruky či nohy je projev hry a náklonnosti. Je to jemný způsob, jak si s vámi pes hraje.
Poznámka: Vždy berte v úvahu celkovou řeč těla psa, abyste správně interpretovali jeho chování. Některé signály se mohou lišit v závislosti na plemeni a individuální povaze psa.
Kdy se pes Přezubuje?
Přezubování psů, fascinující proces, který jsem pozoroval u nejrůznějších plemen po celém světě, od miniaturních čivav v Mexiku až po impozantní bernardýny ve Švýcarsku, se řídí obecnými pravidly, ale s výraznými individuálními odchylkami.
Časový harmonogram přezubení se liší podle velikosti psa.
- Malá a trpasličí plemena: Obvykle si ponechávají mléčné zuby déle, někdy i po 9. měsíci věku. Je to důležité sledovat, neboť pozdější výměna mléčných zubů může vést k problémům s narůstajícím stálým chrupem.
- Střední a velká plemena: Většinou dokončí přezubování do 9. měsíce věku. Rychlost výměny zubů může ovlivnit genetika i celková kondice štěněte.
Důležité je sledovat následující:
- Ztráta mléčných zubů: Mléčné zuby by měly samovolně vypadnout. Pokud některý mléčný zub zůstává a brání růstu stálých zubů, je nutná konzultace s veterinářem.
- Růst stálých zubů: Sledujte, zda se stálým zubům daří správně prorůstat. Nerovnoměrný růst může způsobit bolest, problémy s kousáním a následně i s hygienou dutiny ústní.
- Žvýkací hračky: Poskytněte psovi dostatek vhodných žvýkacích hraček, které mu pomohou s prořezáváním zubů a snížením nepohodlí.
Nezapomínejte, že každý pes je individuální. Pozorování a včasná konzultace s veterinářem jsou klíčové pro zdravý vývoj chrupu vašeho čtyřnohého přítele.
Kdy je pes sexuálně aktivní?
Pohlavní dospělost psů, podobně jako lidská puberta, je fascinující proces, který jsem pozoroval na svých cestách po celém světě. Většina psů dosahuje pohlavní zralosti kolem 6 měsíců věku, ale to neznamená, že jsou plně připraveni na rodičovství. Je to podobné jako s lidskými teenagery – fyzicky zralí, ale emocionálně a zkušenostně ještě nezralí.
Klíčové je rozlišovat mezi fyzickou a emocionální zralostí:
- Fyzická zralost: V 6 měsících jsou reprodukční orgány plně vyvinuté a pes je schopen se rozmnožovat. To jsem viděl i u pouličních psů v různých koutech světa – jejich instinkt k rozmnožování je silný, bez ohledu na okolnosti.
- Emocionální zralost: To je mnohem komplexnější aspekt. Štěně v tomto věku stále prochází důležitým vývojem, učí se sociálním interakcím a zvládání stresu. Není ještě připraveno na nároky mateřství či otcovství. Pozoroval jsem v Asii mnoho případů nezodpovědných chovatelů, kteří nebrali v úvahu tento fakt.
Co to znamená pro majitele?
- Kastrovat/sterilizovat: Pokud neplánujete chov, je zodpovědné zvážit kastraci/sterilizaci. Tím se eliminují nežádoucí těhotenství a související problémy, ale i sníží se riziko některých zdravotních problémů.
- Sociální výchova: Důkladná socializace a výcvik jsou v tomto věku klíčové pro vytvoření vyrovnaného a dobře socializovaného psa.
- Pozor na rizikové situace: Vědomí pohlavní dospělosti je nutné pro prevenci nežádoucích páření, které může vést k nechtěným štěňatům.
Zkušenosti z mých cest ukázaly, že zodpovědné vlastnictví psa zahrnuje pochopení jeho fyzického i emocionálního vývoje, a to včetně jeho pohlavní zralosti.
Jak zabránit nakrytí feny?
Nejlepší prevencí nechtěného krytí feny je kastrace, ideálně před prvním háráním. Tím se zcela eliminuje riziko březosti.
Důležité: Kromě prevence březosti výrazně snižuje riziko vzniku nádorů mléčné žlázy.
Tip pro cestovatele s fenou: Pokud se s fenou vydáváte na cesty, zejména do oblastí s volně žijícími psy, je kastrace dvojnásobně důležitá. Zamezíte nejen nechtěnému otěhotnění, ale i případným konfliktům s jinými psy. Plánujete-li delší trek, zvažte i použití feromonového spreje, který může zmírnit projevy hárání a tím i nežádoucí pozornost psů.
Další možnosti (méně spolehlivé): Existují hormonální antikoncepce, ale ty mohou mít nežádoucí vedlejší účinky a nejsou tak efektivní jako kastrace. Přísný dohled nad fenou během hárání je náročný a v terénu prakticky neproveditelný.