Švýcarsko, ačkoliv se zdá rozlehlé, je překvapivě kompaktní. Nejlepší způsob, jak prozkoumat jeho rozmanitá města a krajinu, je bezpochyby vlakem nebo autobusem. Síť železnic je hustá, efektivní a spolehlivá, s pravidelnými spoji mezi všemi hlavními městy a atrakcemi.
Rychlost a pohodlí vlaků je nepopiratelná. Například cesta vlakem z Ženevy na západě do Curychu na severu trvá pouhé tři hodiny. To vám umožní maximálně využít čas a soustředit se na prohlídku, nikoliv na řízení. Navíc si můžete užívat malebné výhledy z okna během jízdy.
Doporučení:
- Swiss Travel Pass: Pro časté cestování je výhodná Swiss Travel Pass, která nabízí neomezené cestování vlaky, autobusy a loděmi. Ušetří vám to peníze a starosti s kupováním jednotlivých jízdenek.
- Regionální vlaky: Pro objevování menších měst a vesnic využijte regionální vlaky. Nabízejí unikátní pohled na švýcarskou krajinu.
- Autobusy: Autobusy jsou cenově dostupnější alternativou k vlakům, zejména pro cesty do odlehlých oblastí.
- Plánování cesty: Doporučuji si cestu naplánovat předem s využitím online plánovačů jízdních řádů, abyste si zajistili nejlepší spoje.
Bonus: Nezapomeňte na panoramatické vlaky – jedinečný zážitek pro milovníky výhledů. Mnohé trasy nabízejí úchvatné pohledy na alpské vrcholky a jezera.
Stručně řečeno, vlak a autobus jsou bezkonkurenčními způsoby cestování po Švýcarsku, které kombinují pohodlí, efektivitu a možnost obdivovat krásy země.
Který měsíc je nejlepší pro cestu po Švýcarsku?
Nejlepší čas na cestu po Švýcarsku? To je otázka, na kterou s radostí odpovím. Jako zkušený cestovatel vám doporučím období duben až červen, nebo září až říjen. Vyhnete se tak náporům turistů a užijete si ideální počasí – teplé dny a příjemně chladné noci.
Duben až červen:
- Kvetoucí louky a hory v plné kráse.
- Ideální pro pěší turistiku a cyklistiku.
- Možnost lyžování na některých horských horských střediscích v nižších polohách.
Září až říjen:
- Nádherné barvy podzimu, zejména v oblasti Engadin.
- Klidnější turistika s méně lidmi.
- Příjemné teploty ideální pro výlety po městech a návštěvu zámků.
Pro ty, kteří touží po zimních radovánkách, je ideální doba prosinec až březen, ale je potřeba počítat s vyššími cenami a větším počtem turistů.
Nezapomeňte si vždy zkontrolovat předpověď počasí před vaší cestou, protože počasí v horách se může rychle měnit. Ať už se rozhodnete pro jakékoli období, Švýcarsko vás okouzlí svou krásou.
V jakém měsíci je nejlepší jet do Švýcarska?
Nejlepší měsíc pro cestu do Švýcarska závisí na vašich preferencích. Léto (červen až srpen) nabízí nejteplejší počasí a nejvíce slunečných hodin, ideální pro turistiku, cyklistiku a vodní sporty na jezerech. Očekávejte však i vyšší ceny a větší množství turistů. Doporučuji rezervaci ubytování s předstihem.
Zima (prosinec až březen) je skvělá pro lyžování a snowboarding. Švýcarské Alpy nabízejí nespočet perfektně upravených sjezdovek pro všechny úrovně. Mnoho vesnic se v zimě promění v pohádkovou kulisu. Nezapomeňte na teplé oblečení a vhodné vybavení.
- Tip pro zimu: Zvažte návštěvu menších lyžařských středisek mimo hlavní turistické trasy pro klidnější atmosféru a nižší ceny.
Jaro (duben a květen) je obdobím kvetoucích květin a rašících listů. Příroda se probouzí k životu a nabízí krásné výhledy. Počasí je však proměnlivé, takže se připravte na chladnější dny a případný déšť.
Podzim (září a říjen) nabízí příjemné teploty a méně turistů než v létě. Barvy podzimní listí jsou nádherné, zvláště v oblasti Jungfrau. Toto období je ideální pro pěší turistiku a cyklistiku.
- Pro rodiny s dětmi je skvělé období pozdní jaro a rané léto (květen – červen), kdy je teplota příjemná a je méně lidí než v hlavní letní sezóně.
- Pro milovníky trekkingu jsou ideální měsíce červenec a srpen, kdy jsou horské chaty otevřeny.
Který panoramatický expres jezdí po Švýcarsku?
Největší podívanou na alpských přejezdech ve Švýcarsku vám nabídne Bernina Express. Jeho jízda je nezapomenutelným zážitkem, vrcholem je překonání 65 metrů vysokého viaduktu Landwasser, jedné z dominant Rhétské dráhy a součásti světového dědictví UNESCO. Doporučuji si cestu dopředu zarezervovat, zejména v hlavní sezóně. Lístky je možné zakoupit online, čímž ušetříte čas a případné fronty. Výhledy z okna jsou dechberoucí, proto si nenechte ujít fotografování. Nezapomeňte se také informovat o možnostech výletů do okolních hor a vesnic – z mnoha zastávek se dají podniknout krásné túry. Cesta trvá několik hodin, proto je vhodné vzít si s sebou občerstvení a pití.
Jak nejlépe prohlédnout Švýcarsko?
Nejefektivnější způsob, jak poznat Švýcarsko, je bezpochyby vlakem. Projíždět krajinou mezi evropskými státy a uvnitř Švýcarska vlakem je nejen běžné, ale i naprosto fascinující. Netřeba se omezovat jen na jednu oblast – přiletět do hlavního města a pak prozkoumat zemi vlakem je nejen snadné, ale i nesmírně malebné.
Švýcarské dráhy (SBB CFF FFS) disponují hustou sítí, která spojuje i ty nejmenší vesničky. Doporučuji si pořídit Swiss Travel Pass, díky němuž máte neomezené cestování vlakem, autobusem i lodí. Ušetříte tak peníze a nebudete se muset starat o jednotlivé jízdenky.
Trasa, kterou bych doporučil:
- Přiletět do Curychu a strávit tam jeden den, prohlédnout si staré město a procházet se po nábřeží.
- Vlakem do Interlakenu, srdce Berner Oberlandu. Odtud je snadné podniknout výlety k Jungfraujoch (Top of Europe), k vodopádům Staubbach a k jezeru Thun a Brienz. Nezapomenutelné výhledy na Alpy zaručeny!
- Pokračovat vlakem do Zermattu, k ikonické Matterhornu. Projížďka panoramatickým vlakem Gornergrat Bahn k vyhlídce Gornergrat je zážitek na celý život.
- Z Zermattu se vlakem přesjedte do Lugano, do italsky mluvící části Švýcarska, na břehu jezera Lugano. Zde si užijete italskou atmosféru a krásné promenády podél jezera.
- A nakonec zpět do Curychu, odkud odletíte.
Nezapomeňte na:
- Včasnou rezervaci ubytování, hlavně v hlavní sezóně.
- Vhodné oblečení pro různé druhy počasí, i když v létě, může být v horách zima.
- Dobrou turistickou mapu nebo navigaci.
- Švýcarská kuchyně je vynikající, tak ochutnejte místní speciality!
Kolik dní stačí na Švýcarsko?
Sedm až deset dní je ideální doba na prozkoumání Švýcarska. Je to dostatek času na to, abyste si užili krásnou krajinu i fascinující kulturu, aniž byste se cítili příliš uspěchaní. Deset dní vám umožní cestovat vlastním tempem a opravdu se ponořit do zážitků. Doporučuji využít efektivní železniční síť – cestování vlakem je rychlé, pohodlné a nabízí úchvatné výhledy. Zvažte například návštěvu ikonických míst jako je Jungfraujoch – “Top of Europe”, malebné Lucerny s jejím Kapličkovým mostem, či majestátních vodopádů Rheinfall. Nezapomeňte si naplánovat výlety do některých z krásných švýcarských měst, jako je Curych, Ženeva, Bern nebo Basel, kde si vychutnáte místní gastronomii a kulturu. Pokud máte rádi turistiku, pak jsou Švýcarské Alpy rájem na zemi. Ale i pro milovníky historie a architektury se zde najde mnoho krásných a zajímavých míst. Rozhodně doporučuji si předem rezervovat ubytování a vlakové lístky, hlavně v hlavní sezóně.
Co se nesmí vézt do Švýcarska?
Do Švýcarska rozhodně neberte žádné narkotika ani doplňky stravy s podobnými účinky, ani zbraně a munici, samozřejmě. Pyrotechnika je také tabu, stejně jako radary a detektory jakéhokoli druhu. Zkuste se vyhnout i padělkům – konkrétně falešným švýcarským hodinkám; to by se vám mohlo hodně prodražit. Léky, zvláště ty s anestetickými účinky, si vezměte jen s řádným lékařským předpisem v češtině a jeho ověřenou kopií v němčině, francouzštině nebo italštině, záleží na kantonu. A pozor na absint! Jeho dovoz je omezený, takže si raději vychutnejte jeho originální verzi na místě, je-li to vaše přání. Mimochodem, vězte, že celní formality ve Švýcarsku jsou přísnější, než si možná myslíte. Připravte si všechny potřebné doklady k vašemu zboží, abyste se vyhnuli nepříjemnostem. Zbytečné komplikace si nikdo nepřeje, zvláště když jste uprostřed krásných švýcarských Alp. Nezapomeňte si zkontrolovat aktuální celní předpisy na oficiálních webových stránkách před cestou. Může se stát, že se některá pravidla občas změní.
Které švýcarské město je nejlevnější k návštěvě?
Otázka nejlevnějšího švýcarského města k návštěvě nemá jednoduchou odpověď. Cena pobytu silně závisí na vašich preferencích a cestovních návycích – ubytování v hostelu bude výrazně levnější než luxusní hotel. Nicméně, pokud hledáte obecně dostupnější regiony, zaměřte se na Jura, Neuchâtel a Thurgau.
Tyto regiony nabízejí skvělý poměr ceny a kvality. Nečekejte švýcarskou prémiovou cenu všude, ale stále si užijete krásnou krajinu a bohaté kulturní zážitky.
Tipy pro úsporu:
- Ubytování: Zvažte ubytování v soukromí (Airbnb), kempech nebo levnějších hotelech mimo hlavní turistická centra.
- Jídlo: Vyhýbejte se drahým restauracím v turistických zónách. Nakupujte potraviny v supermarketech a připravujte si vlastní jídlo, nebo vyzkoušejte místní bistra a menší restaurace.
- Doprava: Švýcarsko má skvělou veřejnou dopravu, ale může být drahá. Zvažte nákup Swiss Travel Pass, pokud plánujete hodně cestovat vlakem. Pro kratší vzdálenosti je chůze nebo jízda na kole skvělou a levnější alternativou.
- Aktivity: Mnoho krásných míst a aktivit je zdarma – procházky přírodou, návštěva parků, prozkoumání malých měst.
Alternativní destinace: I když Jura, Neuchâtel a Thurgau jsou obecně levnější, i v dalších částech Švýcarska můžete najít dostupnější varianty, pokud se budete řídit výše zmíněnými tipy. Prozkoumejte méně známá místa a vyhněte se hlavním turistickým atrakcím v špičce sezóny.
Kdy je nejlevnější jet do Švýcarska?
Nejlevnější dovolenou ve Švýcarsku zažijete na jaře a na podzim. Ceny ubytování a letenek jsou v těchto obdobích o něco nižší než v hlavní sezóně, která se vyznačuje vysokými cenami. Počítejte ale s tím, že i tak se Švýcarsko k levným destinacím rozhodně neřadí.
Hlavní sezóna (léto a Vánoce/Silvestr): V létě se očekává krásné počasí ideální k turistice a vodním sportům, což se odráží na cenách. Vánoční trhy a novoroční oslavy také zvyšují poptávku a tím i ceny.
Nízké sezóny (jaro a podzim): Počasí je zde proměnlivé, ale i tak nabízí spoustu možností. Můžete si užít pěší turistiku, cyklistiku, nebo prozkoumat zajímavá města bez davů turistů.
Tipy pro úsporu:
- Rezervujte předem: Čím dříve si zarezervujete let a ubytování, tím větší šanci máte na lepší ceny.
- Ubytování mimo centra měst: Hotely a apartmány mimo hlavní turistické oblasti jsou obvykle levnější.
- Využijte veřejnou dopravu: Švýcarsko má vynikající železniční síť, která je efektivnější a často levnější než pronájem auta.
- Hledejte speciální nabídky: Sledujte webové stránky cestovních kanceláří a porovnávejte ceny.
- Připravte si jídlo sami: Stravování v restauracích může být drahé, proto je výhodné připravovat si některá jídla sami.
Nezapomínejte: I v nízké sezóně se ceny v Švýcarsku pohybují na vyšší úrovni než v mnoha jiných evropských zemích. Plánujte proto rozpočet s ohledem na tuto skutečnost.
V kterém měsíci je Švýcarsko nejlevnější?
Švýcarsko nejlevněji? Zapomenzte na přeplněné hory v zimě a letní turistický boom. Nejnižší ceny za ubytování a letenky najdete v tzv. “mezi-sezóně”, konkrétně od konce dubna do začátku června a od září do října. Počasí je v těchto měsících příjemné, ideální pro pěší turistiku i cyklistiku. V horách se sice už nemusí lyžovat, ale horské scenérie jsou stejně dechberoucí a méně přeplněné. Můžete se těšit na klidnější atmosféru a autentičtější zážitek, bez davů turistů bojujících o místo v lanovce. V září a říjnu se navíc můžete kochat krásnými barevnými podzimními lesy. Před rezervací je vhodné porovnat ceny na různých webových portálech a zvážit i možnosti ubytování mimo hlavní turistické destinace – v menších městech a vesničkách často najdete levnější a stejně komfortní možnosti.
Nezapomeňte, že i v “nízkých” sezonách se ceny mohou lišit v závislosti na specifických akcích či festivalech. Včasná rezervace je proto vždy klíčová pro dosažení nejlepších cen, ať už se jedná o letenky nebo ubytování. A pozor na víkendy – i v těchto obdobích mohou ceny mírně stoupnout díky přílivu turistů z okolních zemí.
Je možné se v švýcarských vlacích stravovat?
Hladovět ve švýcarském vlaku? Vůbec žádný problém! Většina vlaků InterCity (IC) má vlastní restaurační vůz. Nabídka je pestrá – od rychlého občerstvení přes svačinu až po pořádné menu. Restaurace SBB (Švýcarské spolkové dráhy) si potrpí na kvalitu.
Nejen IC vlaky ale i mnoho dalších, včetně mezinárodních spojů, nabízí možnost občerstvení. V jízdním řádu je to označeno symbolem „O“. Nezapomeňte se na to podívat před cestou, abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení.
Tip pro zkušené cestovatele: Ceny ve vlakových restauracích bývají o něco vyšší než v běžných restauracích. Pokud chcete ušetřit, doporučuji si s sebou vzít vlastní svačinu a nápoje. Švýcarská legislativa to umožňuje, jen si dejte pozor na pití alkoholu – tam jsou pravidla přísnější.
Co si dát ve švýcarském vlaku?
- Klasické švýcarské speciality, jako je raclette nebo fondue, nejsou ve vlacích běžné, ale určitě najdete výborné sendviče, saláty a další lehké pokrmy.
- Nepodceňujte místní čokoládu – v mnoha vlacích ji prodávají.
- Kvalitní švýcarská káva je zárukou dobrého startu do dne (nebo jeho zakončení).
Další užitečné informace:
- V některých vlacích s kratší trasou se může stát, že restaurační vůz nenajdete. Vždy si ověřte informace v jízdním řádu.
- Platit můžete kartou i hotově.
- V přeplněných vlacích může být v restauračním voze fronta. Zvažte si čas na jídlo.
Je možné se levně dostat do Švýcarska?
Švýcarsko levně? Ano, je to možné, ale chce to plán. Nízkonákladové dopravy jako vlaky s časným nákupem jízdenek vám ušetří hodně. Ubytování se vyplatí hledat mimo hlavní města a turistické lokality – penziony, Airbnb nebo kempy jsou levnější alternativou k hotelům. Jídlo je drahé, proto se vyplatí nakupovat v Lidlu nebo Migrosu a vařit si sami, alespoň občas. Restaurace si nechte na výjimečné příležitosti.
Tipy pro úsporu: Využívejte turistické karty, které často nabízejí slevy na vstupy a dopravu. Choďte pěšky, cyklostezky jsou skvělé a zadarmo. Vyhýbejte se špičce sezóny – mimo hlavní prázdniny jsou ceny nižší. Hledejte aktivity zdarma, například procházky v horách nebo návštěvy parků. S trochou snahy a plánování se dá Švýcarsko projet i s omezeným rozpočtem.