Jak nejlépe sbalit kufr?

Základní pravidlo balení kufru je jednoduché: těžké dolů, lehké nahoru. Nejtěžší předměty, jako jsou boty, knihy a kosmetika, patří co nejníže, směrem ke kolečkům. Tím se snižuje riziko převrácení kufru a usnadní se jeho manipulace. Využijte prostor co nejefektivněji – boty můžete například umístit do botníků nebo je naplnit ponožkami a spodním prádlem.

Do středu kufru, chráněné těžšími věcmi, patří oblečení, které se snadno mačká – šaty, košile, halenky. Pro ochranu před pomačkáním je vhodné využít balicí kostky nebo srolovat oblečení místo skládání. Rolkování šetří místo a minimalizuje vrásky.

Na vrch přijdou odolnější a méně náchylné k pomačkání věci – svetry, džíny, případně i čepice a šály. Křehké předměty, jako jsou brýle, je vhodné zabalit do bublinkové fólie nebo je vložit do samostatného pouzdra a umístit je na vrch, ideálně do kapsy kufru.

Pro efektivnější balení doporučuji:

  • Využívejte veškerý prostor: Mezeru mezi oblečením vyplňte drobnými předměty, abyste minimalizovali pohyb věcí uvnitř kufru.
  • Balte oblečení s ohledem na počasí: Zbytečně si neberte příliš mnoho věcí, které nepotřebujete. Plánujete-li výlet na několik dní, stačí vám základní oblečení a několik doplňků, které můžete kombinovat.
  • Používejte kompresní sáčky: Sníží objem oblečení a ušetří vám tak místo v kufru.
  • Nezapomínejte na cestovní lékárničku a důležité dokumenty: Tyto by měly být vždy po ruce v příručním zavazadle.

A na závěr jedna rada zkušeného cestovatele: Nikdy nepřebalujte kufr na letišti. Čím méně manipulace, tím menší riziko poškození vašeho majetku.

Co nesmí být v kufru v letadle?

Zkušený cestovatel ví, že do zavazadla v letadle se nesmí dát ledacos. Výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva – to vše patří do kategorie striktně zakázaných. Nezapomínejte ani na věci, které by se mohly snadno vznítit, jako jsou například spreje a zapalovače. Mnoho lidí si neuvědomuje, že i některé léky, například ty v aerosolových sprejích, mohou být problematické.

Důležité: Vždy si před cestou ověřte kompletní seznam zakázaných předmětů u vaší letecké společnosti, případně na webových stránkách letiště. Pravidla se mohou lišit, a je lepší se vyvarovat nepříjemností. Nepodceňujte to – chyba může znamenat zpoždění, pokutu, nebo dokonce zabavení zavazadla. V některých případech se mohou i zakázané předměty dostat do seznamu povolených jen s povolení letecké společnosti.

Tip pro zkušeného cestovatele: Předbalte si léky a důležité dokumenty do příručního zavazadla, abyste se vyhnuli problémům s poškozením nebo ztrátou zavazadla.

Jak si sbalit kufr do letadla?

Balení kufru do letadla je umění, které se učí léta. Základ je efektivní využití prostoru. Nejtěžší předměty, jako ručníky, kalhoty a boty, patří na dno kufru. Tím se docílí stabilnějšího rozložení váhy a zabrání se převržení obsahu. Trička efektivněji zabalíte rolováním – zabere to méně místa a zároveň se minimalizují vrásky. Košile je lepší složit a umístit na vrch, aby se nepomačkaly.

Mezerky mezi oblečením vyplňte spodním prádlem, ponožkami a plavkami. To je ideální způsob, jak maximalizovat prostor a minimalizovat prázdné prostory. Myslete na to, že i ten nejmenší kousek prostoru se dá využít. Experimentujte s různými metodami balení, abyste našli tu nejefektivnější pro vás.

Tekutiny, jako krémy, pasty na zuby a šampóny, vždycky zabalte do samostatného igelitového sáčku. Je to důležité jak kvůli bezpečnosti, tak kvůli ochraně vašeho oblečení před případným únikem. A nezapomeňte na maximální povolený objem tekutin v příručním zavazadle dle letecké společnosti!

Kufr vždycky zamkněte, ať už použijete klasický zámek, nebo TSA zámek. Dodatečná ochrana vašeho zavazadla před neoprávněným otevřením je vždycky na místě.

Tip pro zkušené: Používejte kompresní vaky na oblečení, abyste ušetřili ještě více místa. A nezapomeňte si zkontrolovat váhu kufru před cestou, abyste se vyhnuli poplatkům za nadváhu.

Co vyndat z příručního zavazadla při kontrole?

Z batohu na bezpečnostní kontrole vyndám notebook, tablet a větší telefon. Tekutiny, gely a spreje (včetně pasty na zuby!) v sáčku o objemu max. 1 litr, s jednotlivými lahvičkami do 100 ml, jsou samozřejmostí. Vím, že při zvýšeném zabezpečení to může trvat déle, proto mám vše připravené hned u zipu. Tip pro zkušené: nádobky na tekutiny s obsahem léků nebo speciálních krémů je dobré mít v samostatné, snadno přístupné kapse. Ušetří to čas a nervy. Kromě toho, ušetřím si tím i nervy, když budu mít důležité dokumenty (letenky, pas) také snadno dostupné. Je to důležité, protože i když se snažím balit lehce, vždycky s sebou beru lékárničku s potřebnými léky.

Proč se balí kufry do fólie?

Balení kufru do fólie je pro zkušeného cestovatele naprostá samozřejmost. Nejde jen o estetiku, ale především o ochranu. Pečlivě zvolená, robustní fólie chrání před odřeninami a nárazy, které jsou během manipulace s zavazadly na letištích bohužel běžné. Zabraňuje také vniknutí prachu, vody a dokonce i drobného hmyzu. Na mnoha letištích tuto službu nabízejí přímo, ale kvalita fólie se liší, proto si raději ověřte její odolnost. Dobře zabalený kufr je také méně náchylný k otevření zloději. Existují různé druhy fólie, některé jsou recyklovatelné, což je v dnešní době plusový bod. Nezapomeňte, že i přes ochrannou fólii je dobré kufr řádně zamknout a cennosti raději nosit u sebe.

Osobně doporučuji investici do kvalitnější fólie, která vydrží i náročnější manipulaci. Ušetří vám to starosti s poškozeným zavazadlem a případnými reklamacemi. A věřte mi, úspora času a nervů při cestování je k nezaplacení.

Jak nezmačkat oblečení v kufru?

Do batohu nebo kufru se nejprve balí těžké věci – boty, stan, vařič. To vše jde na dno, co nejblíže k zádům (u batohu) nebo kolečkům (u kufru). Tím se vytvoří stabilní základna a zabrání se mačkání oblečení. Oblečení pak sroluju do pevného válce, místo skládání – zabírá to méně místa a minimalizuje vrásky. Pro větší ochranu oblečení používám kompresní vaky. Ty skvěle stlačí objem a chrání před vlhkostí. Nepoužívejte příliš mnoho oblečení. Berte jen to nejnutnější, aby se vám do kufru/batohu vešlo vše pohodlně a nic se nemačkalo. Křehké předměty zabalte do měkkých věcí – ponožky, trička, pro větší ochranu.

Kam dát nabíječku na telefon v letadle?

Kam s nabíječkou na telefon v letadle? Záleží na typu baterie. Pokud je baterie telefonu vyjímatelná, musí se vždy přepravovat v příručním zavazadle, nikdy v odbaveném. To platí naprosto striktně.

Lithiové baterie, ať už v telefonech, powerbankách či fotoaparátech, patří výhradně do příručního zavazadla. To je důležité si uvědomit, protože i zdánlivě neškodná nabíječka může způsobit problémy, pokud je v odbaveném zavazadle.

Praktická rada zkušeného cestovatele:

  • Vždy mějte nabíječku a powerbanku snadno přístupné v příručním zavazadle – při bezpečnostní kontrole je budete muset vyjmout.
  • Před letem zkontrolujte stav baterie powerbanky. Mnoho leteckých společností má omezení na maximální kapacitu powerbanky v mAh (typicky 100Wh, ale ověřte si to u vaší letecké společnosti!).
  • Pokud máte pochybnosti o tom, zda je vaše baterie či zařízení povoleno, kontaktujte přímo leteckou společnost ještě před odletem. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením na letišti.

Ignorování těchto pravidel může vést k zabavení baterie, zpoždění letu a v krajním případě i k pokutě. Před cestou si proto vždy ověřte aktuální předpisy letecké společnosti a letiště.

Co nesmím mít v odbaveném zavazadle?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří zbraně žádného druhu (ani nefunkční!), výbušniny, ostré předměty jako nože (i malé kapesní), hořlaviny (např. zapalovače s náplní, spreje na vlasy), nebezpečné chemikálie (např. ředidla, kyseliny), obranné spreje a tlakové nádoby (např. spreje na hmyz, laky na vlasy). Elektroniku, jako jsou notebooky, mobily a fotoaparáty, je nutné zavazadla vyjmout a vzít si ji do příručního zavazadla. Vždy si před cestou ověřte přesná pravidla letecké společnosti, protože se mohou lišit. Například větší množství léků je třeba mít v originálním balení s lékařským předpisem. Také baterie do elektroniky (i náhradní) by měly být v příručním zavazadle, ideálně v ochranném obalu, a větší lithium-iontové baterie (například u dronů) často vyžadují speciální povolení. V případě pochybností je nejlepší se obrátit na leteckou společnost nebo přímo na bezpečnostní kontrolu na letišti.

Kam dát deodorant v letadle?

S pevným deodorantem nemáte žádný problém, ten si můžete vzít s sebou do letadla v příručním i odbaveném zavazadle, bez ohledu na množství. Z vlastní zkušenosti vím, že tohle pravidlo platí globálně, ušetří vám to starosti s přebalováním. Jiná situace je s deodoranty ve spreji nebo gelu. Ty podléhají pravidlu 100 ml a musí být zabaleny v průhledném zip-lock sáčku s ostatními tekutinami. Nezapomeňte, že se to týká i malých cestovních balení, i když se zdá, že by se to nemuselo vztahovat na malé spreje. Raději se držte pravidla a ušetříte si nepříjemné kontroly. Mimochodem, někdy se mi osvědčilo mít s sebou menší, pevný deodorant v příručním zavazadle pro případ, že bych se potřeboval osvěžit během letu, zvláště na delších letech. Vyvarujete se tak nepříjemným pachům a pocitu nepohodlí.

Kam se dávají kufry v letadle?

Kufry se odevzdávají na přepážce odbavení zavazadel. Položíte je na pás a pracovníci vám přidělí visačku s čárovým kódem. Důležité je si pečlivě zkontrolovat, zda je visačka správně připevněna a zda odpovídá vašemu letu a jmenovce. Po zvážení kufry zmizí v hlubinách letiště na sběrném dopravníku. V Terminalu 2 jsou tři odbavovací ostrovy – vyplatí se vyhledat ten s nejmenší frontou, abyste ušetřili čas. Nezapomeňte si ponechat kopii letenky a identifikační štítek pro případ ztráty zavazadel. Cenné předměty a léky by měly být vždy v příručním zavazadle. Maximální povolená hmotnost a rozměry se liší podle letecké společnosti, proto si je předem ověřte. A pro klid duše: sledujte svůj let online a v případě zpoždění se informujte u letecké společnosti o stavu vašeho zavazadla.

Tip pro zkušené cestovatele: Používejte kufry s odolnými kolečky a pevným madlem, zjednoduší vám to manipulaci. A nezapomeňte si na kufr připevnit identifikační štítek s vašimi kontaktními údaji – kromě štítku od letecké společnosti.

Co nesmí být v odbaveném zavazadle?

Do odbaveného zavazadla rozhodně nepatří nic, co by mohlo ohrozit bezpečnost letu. To zahrnuje klasické předměty jako zbraně (včetně zbraní na sebeobranu, i zdánlivě neškodné airsoftové pistole), výbušniny (i pyrotechnika), nože (i malé kapesní), hořlavé látky (např. laky na vlasy, zapalovače, alkohol s vysokou koncentrací), nebezpečné chemické látky (kyseliny, louhy, rozpouštědla) a obranné spreje. Také tlakové nádoby, jako spreje na vlasy či pěny, jsou zakázané.

Mnoho cestujících podceňuje riziko přepravy elektroniky v odbaveném zavazadle. I když se zdá být bezpečné, může dojít k poškození baterie a následnému vzniku požáru. Proto je vždy nutné z elektroniky, jako jsou notebooky, mobily, fotoaparáty a powerbanky, před odbavením vyjmout baterie a přepravovat je v příruční zavazadle. To platí i pro náhradní baterie.

Pro komplexnější informace o povolených a zakázaných předmětech v letecké dopravě se vždy obraťte na webové stránky vaší letecké společnosti, případně na stránky letiště, ze kterého odlétáte. Pravidla se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a zemi.

Zapamatujte si:

  • Pochybujete-li se, zda je daný předmět povolen, raději jej nebalte do odbaveného zavazadla.
  • Ztráta nebo poškození obsahu odbaveného zavazadla bývá komplikované a drahé řešit. Cenné předměty vždy vezměte s sebou v příruční zavazadle.

Co je TSA zámek?

TSA zámek je vaše vstupenka do světa bezproblémového cestování. Představte si: prošli jste odbavením, vaše zavazadlo mizí v útrobách letiště a vy se obáváte, zda dorazí v pořádku a nepoškozené. S TSA zámkem se těchto obav zbavíte. Jedná se o speciální zámek, který umožňuje zamknout vaše zavazadlo a přitom umožní bezpečnostnímu personálu TSA (Transportation Security Administration) kontrolovat jeho obsah bez nutnosti násilného otevření. To se děje díky univerzálnímu klíči, kterým disponují pracovníci TSA.

Proč je TSA zámek důležitý?

  • Ochrana vašeho majetku: Zabraňuje neoprávněnému přístupu k vašemu zavazadlu během přepravy.
  • Zamezení poškození: Vyhnete se situacím, kdy by se vaše zavazadlo muselo násilně otevírat, což by mohlo vést k jeho poškození.
  • Rychlejší odbavení: Zjednodušuje bezpečnostní kontrolu, čímž se urychluje celkový proces.

TSA zámky snadno poznáte podle červeného diamantu s logem TSA. Ne všechny zámky s podobným označením jsou ale skutečně funkční. Důležité je, aby zámek splňoval standardy TSA a měl certifikaci. Před nákupem si proto ověřte, zda je zámek skutečně schválen TSA pro použití v letecké dopravě. V opačném případě hrozí, že váš zámek bude při kontrole násilně otevřen.

Na mých cestách po desítkách zemí jsem si TSA zámek oblíbil. Je to malá investice, která vám může ušetřit spoustu starostí a potenciálních problémů. Ať už cestujete do Spojených států, nebo do jakékoli jiné země, kde se provádí bezpečnostní kontrola zavazadel, TSA zámek je praktickým a spolehlivým pomocníkem.

Tip: Nezapomínejte, že TSA zámek nenahrazuje pojištění zavazadel. Vždy si zkontrolujte podmínky cestovního pojištění a uložte si důležité doklady a cennosti do příručního zavazadla.

Jak poznám TSA zámek?

TSA zámek poznáš jednoduše – je číselný, ne na klíč. Bezpečnostní pracovníci letišť ho otevřou univerzálním klíčem, ty ne. Hledej logo Travel Sentry® – červený diamant. To je záruka, že ho prohlédnou bez poškození zavazadla. Nezapomeň si nastavit silný a zapamatovatelný kód! Existují různé typy TSA zámků – kombinační, ale i s klíčem. Kombinační jsou praktičtější na cestách, ale klíčové nabízejí vyšší bezpečnost, pokud se ti ztratí kombinace. Vždycky si před cestou zkontroluj, že zámek správně funguje. A hlavně, nikdy nepoužívej zámek s nefunkčním mechanismem – pro kontrolu zavazadla bezpečnostní složky zvolí jinou metodu, která může poškodit tvůj batoh, kufr nebo jeho obsah.

Jak zabalit boty do kufru?

Balení bot do kufru je věda sama o sobě, a zkušený cestovatel ví, že se vyplatí věnovat mu pozornost. Nejtěžší položky, jako jsou boty, patří na dno kufru – to je základ stability a rovnoměrného rozložení váhy. Kromě bot sem patří i těžší kosmetika, aby se zabránilo pomačkání oblečení.

Boty je ideální zabalit do samostatných pytlů na prádlo nebo do textilních tašek, abyste zabránili znečištění ostatních věcí. Pokud máte prostor, vsuňte boty do nepoužívaných prostor, například mezi oblečení složené do rolí. Tím ušetříte místo a zabráníte deformaci obuvi.

Lehčí a jemné předměty, jako je oblečení a šperky, umístěte nahoru. Křehké předměty je vhodné zabalit do bublinkové fólie nebo je umístit do pevné krabice.

Organizéry jsou nezbytností. Nejenže udrží váš kufr uspořádaný, ale také usnadní vybalování a balení po příjezdu. Vyberte si takové, které se vám vejdou do kufru a které vám usnadní přístup k věcem, které budete během cesty potřebovat.

  • Tip pro úsporu místa: Vložte ponožky a spodní prádlo do bot. To vyplní prostor a ochrání tvar obuvi.
  • Tip pro ochranu oblečení: Používejte ochranné obaly na oblečení, které zabrání pomačkání.
  • Tip pro těžké boty: Rozvažte si, zda si opravdu potřebujete vzít všechny boty, které máte v plánu. Někdy se vyplatí raději vzít méně, ale kvalitnější a univerzálnější obuv.

Co nepatří do evakuačního zavazadla?

Evakuační zavazadlo by mělo být co nejmenší a nejlehčí, proto se vyhněte objemným předmětům, které vám zkomplikují pohyb a zbytečně zatíží. Zapomenětě na rychleskazící potraviny – v krizové situaci nemusí být zajištěn přístup k chlazení. Alkoholické nápoje jsou v stresové situaci nevhodné a mohou zhoršit úsudek. Samozřejmě, střelné zbraně a nebezpečné látky a jedy do evakuačního zavazadla absolutně nepatří – představují riziko pro vás i ostatní. Místo toho sbalte jen nezbytnosti: léky (s jejich seznamem a dávkováním), základní hygienické potřeby, dokumenty (občanský průkaz, cestovní pas, pojištění), hotovost, baterku, dobíjecí powerbanku, a malou, nekazející se zásobu jídla (např. energetické tyčinky). Prioritou je mobilita a bezpečnost.

Důležité: Obsah evakuačního zavazadla by měl být přizpůsoben aktuální situaci a vašim individuálním potřebám, ale vždy s ohledem na jeho maximální skladnost a váhu.

Jak je to s wifi v letadle?

WiFi v letadle? Žádná panika! Stačí vypnout vlastní Wi-Fi na vašich zařízeních a nemusíte se ničeho bát. Většina moderních letadel nabízí vlastní internetové připojení, které si můžete připlatit.

Notebook? Ano, notebook si můžete vzít s sebou. Vypnutí Wi-Fi je klíčové. Během vzletu a přistání ho ale budete muset vypnout úplně, jak ukazují bezpečnostní instrukce. V ostatních fázích letu je jeho používání bez zapnuté Wi-Fi většinou povoleno.

Co s dalšími zařízeními? Zařízení, která generují silný elektromagnetický signál a nemají režim “Letadlo” (jako například starší mobilní telefony, vysílačky apod.), musí být po celou dobu letu vypnuta.

Důležité poznámky zkušeného cestovatele:

  • Vždy se řiďte pokyny letecké společnosti a posádky. Pravidla se mohou lišit.
  • Režim “Letadlo” nezablokuje pouze Wi-Fi, ale i mobilní data. To je důležité, pokud plánujete používat offline mapy nebo aplikace.
  • Kvalita internetového připojení na palubě se může značně lišit v závislosti na letecké společnosti a nadmořské výšce. Nečekejte zázraky.
  • Připravte si zábavu offline! Kniha, časopis, nebo stažené filmy a seriály vám pomohou překonat i případné problémy s připojením.
  • Před odletem si ověřte dostupnost Wi-Fi v letadle a ceny připojení na webu letecké společnosti.
  • Některé letecké společnosti nabízí bezplatné Wi-Fi po omezenou dobu.

Kam dát parfém do letadla?

Parfém s sebou do letadla samozřejmě můžete vzít, ale s drobnými omezeními. Z vlastní zkušenosti z desítek letišť po celém světě vím, že platí striktní pravidlo o maximálním objemu 100 ml na jednu lahvičku. Všechny tekutiny, včetně parfémů, musí být uloženy v jednom průhledném, uzavíratelném plastovém sáčku s objemem do jednoho litru. Tento sáček je pak nutné při bezpečnostní kontrole předložit odděleně od ostatních zavazadel. Důležité: Pozor na velikost sáčku – většina letišť má jasně dané rozměry. Nezapomeňte, že se toto pravidlo vztahuje na všechny tekutiny, tedy i na krémy, gely, pleťové vody, a podobně. Vzhledem k různým bezpečnostním předpisům jednotlivých zemí a leteckých společností doporučuji si před cestou vždy ověřit aktuální pravidla na webových stránkách letiště nebo letecké společnosti.

Při cestování s drahými parfémy doporučuji je zabalit do ochranného obalu a dát je do příručního zavazadla, aby se předešlo poškození během přepravy. Tip od zkušeného cestovatele: menší cestovní lahvičky na parfém jsou skvělým řešením, pokud chcete ušetřit místo v zavazadle a zároveň splnit předpisy o přepravě tekutin.

Co všechno by mělo být v evakuačním zavazadle?

Evakuační zavazadlo není jen taška na pár dní, ale strategicky sestavená sada nezbytností pro přežití nepředvídaných situací. Jídlo a pití by mělo zahrnovat trvanlivé, energeticky bohaté potraviny s dlouhou trvanlivostí, ideálně na 72 hodin, nikoliv jen 3 dny. Zaměřte se na nekažicí se potraviny – konzervy, energetické tyčinky, sušené ovoce, ořechy. Nezapomínejte na dostatek pitné vody – alespoň 2 litry na osobu a den. Nádobí: minimálně nepromokavý hrnek a lžíce.

Léky a hygiena: kromě pravidelně užívaných léků nezapomeňte na léky proti bolesti, horečce, průjmu a dezinfekci. Malá cestovní lékárnička s obvazy a náplastmi je nezbytností. Hygienické potřeby omezte na minimum – zubní kartáček, pasta, vlhčené ubrousky.

Oblečení: vždy myslete na vrstvení. Tři komplety oblečení jsou minimum, ideální je mít oblečení vhodné pro různé druhy počasí. Nepromokavá bunda a pevná obuv jsou klíčové.

Cennosti, doklady, dokumenty: kopie všech důležitých dokumentů (občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas, pojištění) uložte odděleně od originálů, nejlépe digitálně i fyzicky. Hotovost v menších nominálních hodnotách je důležitá, v případě výpadku bankomatů.

Přístroje a zábava: plně nabitý telefon s powerbankou je nezbytností. Malá svítilna s náhradními bateriemi je také důležitá. Rádio na baterie může poskytnout důležité informace.

Věci pro přenocování: spacák nebo lehká deka vám pomohou přežít chladnější noci. Malá karimatka nebo podložka pod spacák zlepší komfort.

Věci pro domácí zvíře: krmivo, voda, misky, obojek, vodítko a veškerá nezbytná veterinární dokumentace.

Důležité: zavazadlo by mělo být lehké, skladné a snadno přenosné. Vše důležité by mělo být snadno dostupné. Nezapomínejte na pravidelnou kontrolu obsahu zavazadla a aktualizaci léků a potravin.

Kam s deodorantem v letadle?

Deodorant v letadle? Žádný problém, ale platí pravidlo 3-1-1. To znamená max. 100 ml (3,4 unce) v jednom flakónu. Platí to pro příruční i odbavené zavazadlo. Všechny tekutiny, včetně deodorantů ve spreji, musí být v průhledném zip-lock sáčku. Pro zkušeného turistu – zkontroluj si to před cestou, ať se ti nestane, že ti ho zabaví. Ušetříš si tak nervy a čas. Tip: Místo spreje zvaž solidní variantu – například roll-on deodorant nebo deodorant v tyčince. Tyhle varianty nejsou omezeny pravidlem 3-1-1 a jsou mnohem praktičtější na cestách, kde se snažíš šetřit místem v batohu.

Jak vynulovat zámek na kufru?

Zamykací mechanismus kufru resetuješ jednoduše. Nejdřív kufr odemkni. Na spodní straně zámku najdeš malý čudlík. Pokud máš nastavenou kombinaci 0-0-0 (tovární nastavení), čudlík půjde zmáčknout. Drž ho stisknutý a nastav si novou kombinaci. Po nastavení kombinaci čudlík pusť. Před nastavením nové kombinace se ujistěte, že pacičky jezdců v zámku nejsou zablokované – po odemčení by měly být volné (jako v továrním nastavení – 0-0-0). Pro spolehlivost si novou kombinaci zapiš do notesu, ideálně do voděodolného obalu. Při výletech do přírody je dobré si kombinace pamatovat, ale taky je dobře mít záložní zápis. Pokud si kombinaci zapomeneš, budeš si muset pořídit nový zámek. Mysli na to, že i kvalitní zámek se může poškodit v náročných podmínkách, proto pravidelná kontrola jeho funkčnosti je nezbytná.

Scroll to Top