Hon na drobnou zvěř v Česku je fascinující podívaná. Střílí se brokovnicí, přičemž preciznost výstřelu je klíčová vzhledem k velikosti zvěře. Použití brokovnice není náhodné; její rozptyl projektilů je ideální pro zneškodnění zvěře na blízko, minimalizuje zbytečné utrpení a snižuje riziko zranění. Úspěšný lov však závisí i na spolupráci s loveckými psy, kteří hrají nezastupitelnou roli při dohledávání postřelené zvěře. Tito speciálně vycvičení psi, často s vynikajícím čichem a loveckým instinktem, nenacházejí jen zvěř, ale i ji šetrně přinášejí myslivci nebo psovodovi. Jejich precizní práce, zděděná po generacích, je součástí tradičního českého myslivosti. Zkušení honci pak odnášejí ulovenou zvěř. Celý proces vrcholí výložem zvěře, formálním představením ulovených kusů, které je nejen praktickou záležitostí, ale i symbolickým ukončením honu a poděkováním přírodě za dar. Tato tradiční česká praxe je velice specifická a odráží úctu k přírodě a dlouholetou zkušenost s lovem.
Co potřebuji k lovu zvěře?
Základní nezbytnosti: Lovecký lístek, povolenku k lovu a potvrzení o povinném pojištění (minimálně 20 milionů Kč pro škody na zdraví/usmrcení, 500 000 Kč pro škody na majetku). Pokud lovíte se zbraní, nezapomeňte na zbrojní průkaz (nebo Evropský zbrojní průkaz).
Důležité doplňky: Kromě legální dokumentace je klíčová vhodná výbava. To zahrnuje kvalitní oblečení v maskovacích barvách, přizpůsobené počasí a terénu. Nepodceňujte pevnou obuv a funkční batoh s dostatkem místa pro vodu, jídlo, mapu, kompas a první pomoc. Vhodné vybavení závisí na druhu zvěře a terénu, ale praktické je například dalekohled pro pozorování, GPS navigace, nůž, a pokud je lov na větší vzdálenost, i rádio pro případ nouze.
Bezpečnost především: Před lovem důkladně prozkoumejte lovecký revír a seznamte se s jeho specifiky. Dodržujte bezpečnostní předpisy a zásady střelby. Informujte někoho o plánovaném lovu a předpokládaném čase návratu. Noste výrazně viditelný oděv i na kratší vzdálenosti, aby vás ostatní účastníci lovu viděli.
Dodržování právních předpisů: Vždy dodržujte platné zákony a předpisy týkající se lovu zvěře. Nezapomeňte na správné nakládání s ulovenou zvěří a dodržování povinností týkající se evidence úlovků.
Jak lovit lišky?
Lov lišek je v Česku regulován a jediná legální metoda spočívá v použití živolovných pastí – sklopcov. Tyto drátěné klece, lákavé pro zvědavé a hladové lišky díky vhodné návnadě, fungují na principu nášlapné desky. Liška, nalákána například kouskem masa nebo jinou pochoutkou, spustí mechanismus a past se zavře. Je důležité zdůraznit, že manipulace s těmito pastmi vyžaduje zkušenosti a znalosti, aby se minimalizovalo riziko zranění zvířete. Správně nastavená past zajistí rychlý a bezbolestný odchyt. Po odchytu je nutné postupovat podle platných předpisů a lišku předat příslušným orgánům, případně ji po konzultaci s odborníky přesunout do vhodného prostředí. Mimochodem, při mých cestách po Evropě jsem se setkal s různými metodami lovu lišek, od tradičního honu s psy v některých regionech Francie až po sofistikované elektronické pasti ve Skotsku. Nicméně, klasický sklopec zůstává pro Českou republiku nejúčinnějším a zároveň i jediným legálním řešením. Kvalitní sklopec je robustní a odolný vůči pokusům lišky o útěk. Správná volba návnady je klíčová pro úspěšnost lovu – zkušení lovci často používají kombinace různých vůní a pachů.
Co mohu lovit v lese?
Lov v lese je celosvětově striktně regulován, a Česká republika není výjimkou. Mýtus o volném lovu “škodné” je nebezpečný omyl. Bez platného povolení k lovu, vydaného příslušným úřadem, je lov jakékoliv zvěře – ať už s puškou, lukem, či pastí – nezákonný. To se týká i zvířat, která se běžně považují za škůdce, jako jsou například divoká prasata, lišky či králíci. V mnoha zemích, které jsem navštívil, včetně těch s tradiční loveckou kulturou, jsou sankce za pytláctví velmi přísné, sahající od vysokých pokut až po trest odnětí svobody. Naproti tomu, lov drobných živočichů jako jsou myši, potkani, žížaly nebo hmyz je obecně bez povolení povolen, ale i zde je nutné dodržovat obecně závazné právní předpisy týkající se ochrany přírody a zvířat.
Zajímavé je, že v některých částech světa existuje systém komunitního lovu, kde místní obyvatelé mohou lovit s omezeními a po schválení, aby regulovali populace určitých druhů. Nicméně, tento systém se liší od volného lovu a vyžaduje důkladnou znalost místních předpisů a získání nezbytných povolení.
Před jakýmkoliv lovem, ať už se jedná o drobné živočichy nebo zvěř, je nezbytné se důkladně seznámit s platnou legislativou a respektovat ji. Ignorování zákonů může mít vážné následky a narušovat ekologickou rovnováhu.
Co je lovecké právo?
Lovecké právo, to není jen právní pojem, ale i kus historie a tradice spojené s lovem. Představuje vlastně jedlé vnitřnosti spárkaté zvěře – jazyk, srdce, plíce, játra, slezinu, ledviny a případně i tuk, který se dá snadno oddělit rukou. Myslím, že se jedná o drob, jak se říká. Tato „lovná trofej“ tradičně náleží tomu, kdo zvěř ulovil a vyvrhl. To je klíčové. Pamatuji si, jak jsem v Rumunsku pozoroval lovce, kteří si tuto tradici velice ctili. Každý kus byl důkladně prozkoumán a lovecké právo bylo vždy pečlivě rozděleno. Ale pozor, je tu výjimka: pokud zvěř vyvrhl lovecký průvodce, náleží mu toto právo. Tato zdánlivě triviální záležitost tak odráží složitý systém vztahů a zvyklostí v loveckém světě. Znalost loveckého práva je důležitá nejen z právního hlediska, ale i z hlediska respektu k tradicím a zvěři samotné. V mnoha zemích, kde jsem cestoval, jsou k loveckému právu vázána i specifická místní pravidla a zvyky, které se mohou značně lišit. Například v některých oblastech Alp se lovecké právo dělí odlišně, než jak je popsáno výše. Je proto vždy vhodné se před lovem seznámit s místními zvyklostmi a předpisy.
Kdo může v Honitbě lovit zvěř?
Lov zvěře v Honitbě v České republice podléhá přísným pravidlům. Základní podmínkou je platný lovecký lístek, který prokazuje oprávnění k lovu. To je univerzální, podobně jako mezinárodní řidičský průkaz, ale pro lov zvěře. Jeho držení je nutné pro každého lovce, ať už jde o člena mysliveckého sdružení, nebo loveckého hosta. Lovecký host navíc potřebuje povolenku k lovu, specifický dokument vydávaný uživatelem honitby na speciálním formuláři. Analogicky si to lze představit jako povolení k rybolovu v zahraničí, jen s mnohem striktnější regulací. Tyto doklady – lovecký lístek a povolenku k lovu – je lovec povinen na požádání předložit příslušníkům policie, mysliveckému hospodáři a myslivecké stráži. Porušení těchto pravidel se trestá, a to i v zemích s jinak liberálnější mysliveckou legislativou. Kontroly jsou běžné, podobně jako celní kontroly na hranicích, a jejich cílem je ochrana zvěře a dodržování udržitelných způsobů lovu. Uživatel honitby, v podstatě správce, nese odpovědnost za vydávání povolenek k lovu a za dodržování mysliveckých pravidel na jeho území. To je klíčová role, srovnatelná s rolí národních parků v ochraně biodiverzity v mnoha zemích po celém světě.
Výdej povolenek k lovu je striktně regulován, aby se zabránilo nadměrnému lovu a ochránily se populace zvěře. Systém je podobný systémům licencování pro lov v mnoha evropských zemích, ale i v Severní Americe nebo v Africe, kde se pro udržení populací zvířat používají kvóty a licenční systémy, často s omezením počtu lovených kusů na lovce.
Co se v lese nesmí?
Lesy, ty zelené plíce naší planety, si zaslouží respekt a ohleduplné zacházení. Kouření v lese je absolutní tabu – stačí jedna jiskra k rozsáhlému požáru. Stejně tak je zakázáno tábořit mimo vyhrazená místa. Nepodceňujte sílu přírody a dodržujte vyznačené zóny. Otevřený oheň je zakázán v okruhu 50 metrů od lesa – v suchém lese se oheň šíří rychlostí blesku. Z vlastní zkušenosti vím, že i zdánlivě zhasnutý oheň může zažehnout suché listí.
Odhazování hořících předmětů je neodpustitelné. Pamatuji si, jak jsem v Amazonii viděl následky nedbalosti turistů – spálená oblast velikosti fotbalového hřiště. A pak je tu znečišťování. Vždycky si s sebou odnášejte vše, co jste si do lesa přinesli. Nejen odpadky, ale i zbytky jídla lákají zvířata k lidským obydlím, narušují ekosystém a mohou způsobit konflikty. Myslete na to, že i malá slupka od banánu může znečistit půdu na dlouhá léta.
Dodržování těchto pravidel není jen zákonnou povinností, ale i projevem zodpovědnosti vůči přírodě a budoucím generacím.
Co je to lov?
Lov, to je pro mě víc než jen stíhání a zmocňování se zvěře. Je to propojení s přírodou, náročná fyzická aktivita a test vašich dovedností. Vyžaduje to znalosti terénu, stopování, a především respekt k lovenému zvířeti.
Biologicky je to, jak se píše, chování predátora, získaní potravy. Ale pro mě je to i o trpělivosti, plánování a strategii. Musíte znát zvyky lovené zvěře, umět se přizpůsobit počasí a podmínkám v terénu.
Dobré vybavení je klíčové – od vhodné obuvi a oblečení po kvalitní zbraně a dalekohled. Bezpečnost je na prvním místě, proto je důležité znát a dodržovat bezpečnostní předpisy a pravidla lovu.
Lov není jen o samotném zabití, ale i o zodpovědném přístupu k přírodě. Je to o udržitelnosti populací, o respektu k ekosystému a o využití všech částí uloveného zvířete.
Není to jen o trofeji, ale o celém zážitku. O prožití krásy přírody, o fyzické zdatnosti a o smysluplném spojení s tradičními praktikami.
Jak legalně lovit?
Legální rybolov v ČR je podmíněn rybářským lístkem. Ten získáte po složení zkoušky z rybářské legislativy a ochrany vod. Zkouška ověřuje znalosti rybích druhů, ochrany přírody a rybářských pravidel. Příprava na ni zabere čas, proto doporučuji začít s učením s dostatečným předstihem.
Pro příležitostné rybaření existuje 30denní rybářský lístek bez nutnosti skládat zkoušku. Je ideální pro turisty, kteří chtějí zkusit rybaření jen na krátkou dobu. Pozor ale na to, že jeho platnost se nevztahuje na všechny revíry.
Důležité je vědět:
- K lístku je nutné mít i povolenku k rybolovu na konkrétním revíru. Tu si zakupujete u místního rybářského spolku nebo správce revíru. Ceny se liší dle revíru a délky platnosti.
- Dodržujte rybářský řád daného revíru. Najdete ho většinou u vodní nádrže nebo na webových stránkách místního rybářského spolku. Porušení řádu může vést k vysokým pokutám.
- Respektujte chráněné druhy ryb a vodních živočichů. Je zakázáno je lovit a v některých případech i držení.
- Vybavení: Základní výbavou je rybářský prut, naviják, háčky, nástrahy (náležící k povolence), podběrák a kleště na zdolávání ryb. Vhodné je mít i rybářské pouzdro na dokumenty a povolení.
Tipy pro turisty:
- Před cestou si zjistěte, kde se nachází vhodné revíry a jaká jsou tam pravidla lovu.
- Kontaktujte místní rybářský spolek – ochotně vám poskytnou informace a pomohou s výběrem vhodné povolence.
- Nezapomeňte na platný občanský průkaz.
Co mohu sbírat v lese?
V lese si můžeš natrhat lesní plody, jako jsou borůvky, maliny, jahody, a samozřejmě houby, ale jen pro vlastní spotřebu. Důležité je znát jedlé druhy a sbírat je ohleduplně, bez ničení podhoubí. Suché větve ležící na zemi si můžeš vzít na oheň, ale nic nelze lámat ani kácet. Pozor na chráněné druhy hub a rostlin – jejich sběr je zakázán. Pokud si nejsi jistý, zda je houba jedlá, raději ji neberte. Zkušený houbař má vždy s sebou atlas hub pro kontrolu. Podobně je zakázáno sbírat semenáčky, sazenice, semena stromů a keřů, včetně jmelí. Ochrana mladých stromků je klíčová pro zdraví lesa. Vždy dbej na to, abys les opustil v takovém stavu, v jakém jsi ho zastihl, ideálně ještě čistější. Pokud si chceš udělat větší zásoby lesních plodů, zvaž raději návštěvu ovocného sadu nebo farmářského trhu.
Měj na paměti, že v některých lesích mohou platit specifická omezení, například kvůli ochraně přírody nebo z důvodu probíhajících lesnických prací. Informuj se předem o případných regulacích v dané lokalitě, například na webových stránkách příslušného lesního správcovství.
Co lze sbirat?
Podzimní sběr v přírodě? To je skvělá výzva! Možností je spousta.
Plody:
- Trnky: skvělé na povidla, pálenku, nebo jen tak na zobání. Hledejte trnky dozrávající na slunných stráních.
- Bezinky: sirup, džem, víno… ale pozor, konzumujte jen dozrálé plody! Zelené jsou jedovaté.
- Hloh: plody skvělé na čaj, plné vitamínů. Sbírejte jen zralé, tmavočervené plody.
- Dřínky: sladkokyselé plody, ideální na kompoty. Najdete je na skalnatých stráních a lesních okrajích.
- Jeřabiny: pozor, syrové jsou trpké, ale po zmrazení nebo tepelné úpravě výborné na džemy a marmelády. Nejlepší jsou ty lesklé, tmavočervené.
- Šípky: plod plný vitamínu C, ideální na čaj, sirup nebo marmeládu. Sbírejte jen zdravé, pevné plody.
Byliny:
Na podzim sbíráme kořeny léčivých rostlin. Je důležité znát přesně, co sbíráte, abyste se vyhnuli záměně s jedovatými rostlinami. Doporučuji sbírat pouze rostliny, které bezpečně poznáte. Před sběrem si vždy ověřte platnou legislativu ohledně sběru rostlin v dané oblasti.
- Kořeny: sbíráme před mrazy, pozor na hloubku kořenů.
- Stále kvetoucí natě, květy a listy: některé druhy bylin kvetou i na podzim, tyto části sbíráme opatrně, abychom rostlinu nepoškodili.
Tip: Vždy berte jen tolik, kolik skutečně potřebujete a snažte se o udržitelný sběr.
Co se může lovit?
Co se týče lovu zvěře, v daném období (září-prosinec) se nabízí několik zajímavých možností pro zkušeného lovce. Je potřeba si ale uvědomit, že lov vyžaduje nejen povolení, ale i dokonalou znalost terénu a zvyků lovené zvěře.
Možnosti lovu:
- Jelenec běloocasý: Lov probíhá od 1.9. do 31.12. Zahrnuje jeleny, laně i kolouchy. Náročná trofej, vyžaduje dobrou fyzickou kondici a znalost stop. Terén je často kopcovitý a zalesněný, takže se připravte na náročný trek.
- Jezevec lesní: Lov od 1.9. do 30.11. Vynikající čich a noční aktivita jezevce vyžadují trpělivost a speciální taktiku lovu. Dobré znalosti jeho nor a pohybu v terénu jsou klíčové. Často se nachází v blízkosti lesních okrajů a luk.
- Kamzík horský: Lov od 1.10. do 31.12. Lov kamzíků je výsadou zkušených horalů. Vyžaduje výbornou fyzickou kondici a zkušenosti s pohybem v náročném horském terénu. Nutné je dodržovat bezpečnostní opatření.
- Koza bezoárová: Lov od 1.9. do 31.12. Kozy bezoárové se vyskytují v hornatých oblastech a jejich lov vyžaduje dobrou znalost terénu a zvyků této horské zvěře. Je to náročný lov, který si vyžádá dobrou fyzickou připravenost a zkušenosti s lovem v horském prostředí.
Důležité upozornění: Před lovem si vždy ověřte platná nařízení a pokyny, požadovaná povolení a dodržujte bezpečnostní předpisy. Lov je aktivita, která vyžaduje respekt k přírodě a k lovené zvěři.
Kdy se říká lovu zdar?
Tradiční české „Lovu zdar!“ zaznívá v několika specifických situacích, jejichž význam se liší v závislosti na kontextu. Nejčastěji se používá při zahájení lovu, symbolizující přání úspěchu všem účastníkům. To je obvyklé i v mnoha jiných zemích, ačkoliv s různými variacemi. Například v některých částech Francie se používá „Bon chasse!“, v Německku „Waidmannsheil!“, a v Anglii „Good hunting!“. Všechny vyjadřují podobný sentiment.
Další příležitostí k použití je při vyhlašování úlovků. Po úspěšném ulovení zvěře se tradičně ozve hlahol příslušného druhu zvěře, s finálním „Halali“ oznamujícím úspěšný lov a „Konec honu“ zakončující celou akci. Tato tradice je hluboce zakořeněna v lovecké kultuře a je oblíbená i v zemích, které mají podobnou historii honů.
Zajímavé je použití “Lovu zdar!” i při zkouškách loveckých psů. Zde se používá po úspěšném nalezení zvěře barvářem, často srnce, opět s hlaholem příslušného druhu. Tato specifická forma je méně rozšířená v zahraničí, neboť je spjata s českými loveckými tradicemi a specifickým výcvikem psů.
Méně obvyklé, ale přesto existující, je použití fráze při slavnostech a pohřbech, a to v kontextu pochodů. Toto použití ukazuje multifunkční charakter fráze a její adaptaci na různé společenské kontexty. Zde se odlišuje od významu v loveckém prostředí a spíše odkazuje na obecný úspěch nebo vytrvalost. Analogie v jiných kulturách jsou těžko hledatelné, neboť toto užití je spíše specifickou českou zvláštností.
- Hlavní příležitosti k použití „Lovu zdar!“:
- Zahájení lovu
- Vyhlašování úlovků
- Zkoušky loveckých psů
- Slavnosti a pohřby (v kontextu pochodů)
Co dělat když srazím zvěř?
Srazil jsi zvěř? I sebemenší škodu, nebo únik zraněného zvířete, musíš ohlásit policii. To je jasné. Ale co dál? Zkušený turista ví, že je důležité si situaci řádně zdokumentovat – fotoaparát nebo mobil s GPS souřadnicemi místa nehody jsou nezbytné. Pořídím fotky poškozeného auta i zvířete (pokud je to možné a bezpečné), a pečlivě si zapíšu přesnou polohu. To může být klíčové pro následné vyřízení pojistky. Pokud je zvíře zraněné a leží na místě, snaž se ho nenutit do pohybu a vyhledej pomoc – záchrannou službu pro zvíře (existují specializované služby, případně veterináře) a informuj policii o jeho stavu. Pokud je to bezpečné, zkus na místě zajistit, aby se zvíře nedostalo do ohrožení (doprava, další vozidla). Pamatovat si musím i na vlastní bezpečnost – nebezpečí ohrožení je i zde, takže opatrnosti není nikdy dost. Policajti ti pak poradí, jak dál postupovat s pojišťovnou a případnými dalšími kroky, takže s nimi spolupracuj.
Nezapomeň si prohlédnout auto na skryté škody – někdy se zjevují až po čase. A ještě jeden tip od zkušeného turisty: časté srážky se zvěří jsou v oblastech s vyšší hustotou zvěře a s omezenou viditelností. Při jízdě těmito oblastmi snížte rychlost a buďte ve zvýšené pozornosti.
Jak se obléct na hon?
Na hon se vybavíš nejlépe v maskovacím oblečení, ideálně v odstínech zelené, hnědé a šedé. Důležité je, aby oblečení splňovalo funkční kritéria pro pohyb v terénu – pohodlné, prodyšné, nešustící materiály jsou klíčové. Zapomeň na barevné kousky, které by ti mohly znepříjemnit lov a případně i ohrozit.
Co se týče konkrétních věcí:
- Vrstvení oblečení je nezbytné. Základ tvoří funkční spodní prádlo odvádějící vlhkost, střední vrstva z fleecu nebo podobného materiálu pro izolaci a vnější vrstva – nepromokavá a větruodolná bunda a kalhoty.
- Kvalitní obuv je alfa a omega. Pevné, nepromokavé boty s dobrou podrážkou jsou nutností. Počítej s tím, že se budeš pohybovat v různém terénu, proto je důležitá stabilita a ochrana kotníků.
- Pokrývka hlavy – klobouk nebo čepice v maskovacích barvách. Ochrana před sluncem a deštěm je důležitá.
- Rukavice – chrání před chladem a zraněním.
Čemu se vyhnout:
- Jasné a kontrastní barvy – modrá, červená, žlutá apod. Zvířata je z dálky snadno uvidí.
- Šustící materiály – mohou zvířata vyplašit.
- Příliš těsné oblečení – omezí ti pohyb.
- Oblečení z bavlny – dlouho schne a v případě zmoknutí může způsobit prochladnutí.
Tip: investice do kvalitního mysliveckého oblečení se ti vyplatí. Je navrženo tak, aby splňovalo všechny požadavky na komfort i funkčnost při pohybu v přírodě.
Co je to Self Love?
Self Love není jen další kosmetický balíček. Je to investice do sebe sama, podobná té, kterou děláte, když plánujete dobrodružnou cestu do neznámých končin. Stejně jako před výletem si balíte batoh s nezbytnými věcmi, tak i Self Love vám dodává nástroje pro vaši vnitřní cestu k sobě samé. Tyto nástroje vám pomohou překonat „turbulenci“ každodenního života a najít klid v „útulné horské chatě“ vašeho nitra.
Představte si to jako osobní retreat, jen bez nutnosti balit kufry a kupovat letenky. Tento balíček je vaším průvodcem k objevování skrytých pokladů vaší osobnosti, podobně jako objevování fascinujících míst na mapě světa. Každý produkt v něm je pečlivě vybraný, aby vám pomohl v této cestě. Je to jako mít osobního sherpa, který vám pomáhá překonat náročné úseky a užívat si výhledy z vrcholů vašich úspěchů.
Prohlubování vnitřní krásy není jen o vnějším vzhledu, ale o zdravé sebedůvěře, která vám umožní s radostí prozkoumávat svět kolem vás a s odvahou čelit životním výzvám. Je to objevování vašich silných stránek a přijímání vašich slabostí – stejně jako přijímáte všechny překrásné i drsné stránky divoké přírody.
Obnova pocitu harmonie je jako nalezení perfektního místa na mapě – místa, kde se cítíte v souladu sami se sebou a se světem. Je to stav rovnováhy, který vám umožní plně si užít každodenní dobrodružství a vytvořit si život plný smyslu a radosti, podobně jako objevení úžasného panoramatického výhledu po namáhavé túře.
Tento limitovaný balíček je vaší vstupenkou na tuto nezapomenutelnou cestu. Je to příležitost investovat do sebe a objevit sílu a krásu, které už v sobě máte.
Kolik si vydělá myslivec?
Mimochodem, během svých cest jsem potkal mnoho lidí, kteří se živili podobnou prací, ať už to byla ochrana přírody v národním parku v Keni, nebo hlídání stáda lam v Andách. Všichni měli jeden společný jmenovatel – lásku k přírodě a silnou pracovní morálku. A to je u myslivců, stejně jako u cestovatelů, naprosto klíčové.
Je důležité si uvědomit, že uvedené platové rozmezí je pouze orientační. Skutečný příjem se může lišit v závislosti na mnoha faktorech. Stejně jako u cestování, i zde platí, že čím více se snažíte a rozvíjíte své dovednosti, tím většího úspěchu dosáhnete. A to platí nejen finančně, ale i z hlediska osobní spokojenosti.