Při platbě kartou v terénu, třeba na horské chatě nebo v odlehlém kempu, je ostražitost dvojnásobná. Kartu nikdy nepouštím z rukou, vkládám ji do terminálu sám a pečlivě sleduju celý proces. Bezkontaktní platby? Stejně tak – přikládám ji k čtečce sám, a to i když se mi obchodník snaží “pomoci”. Důležité je kontrolovat, zda čtečka není nějak upravená, zda nemá neobvyklé nástavce nebo dráty. Vždy si ověřuji částku před potvrzením transakce. Mám po ruce i offline mapu platebních terminálů mé banky – pro případ podvodu je lepší zjistit, kde se daný terminál nachází oficiálně. Pochybnosti? Raději platím hotově. V horských oblastech s horším signálem je výhodné mít dostatek hotovosti, ale je nutné ji chránit před vlhkostí a zloději – používám více malých skrytých kapes na batohu. Mobilní bankovnictví mi umožní v reálném čase sledovat transakce a okamžitě nahlásit podezření.
V restauracích pak dodržuji stejný postup – platbu kartou vždy sám provedu a sleduji, zda obsluha nepoužívá žádné podezřelé zařízení.
Jak se bránit proti zneužití platební karty?
Zneužití platební karty se může stát kdekoli na světě, a proto je důležité znát preventivní opatření. Nejenže si chraňte údaje karty jako oko v hlavě – neukládejte PIN k kartě, ani si ho nepamatujte v souvislosti s číslem karty, raději si ho zkuste zapamatovat jinak (např. jako větu). Online nakupování provádějte výhradně na prověřených stránkách s certifikátem zabezpečení (https). Využívejte bezkontaktní platby, ale s rozumem – sledujte transakce a hlídejte si limit. Pravidelně si kontrolujte výpisy z účtu a při jakékoli podezřelé aktivitě okamžitě kartu zablokujte. To platí i v případě ztráty nebo krádeže. Mnoho bank nabízí pojištění platební karty proti zneužití – zkontrolujte, zda je součástí vašeho balíčku, nebo si ho sjednejte. Při cestách do méně rozvinutých zemí zvažte použití cestovní karty s nižším limitem, kterou můžete snadno zablokovat. Vždy mějte po ruce telefonní číslo na banku, abyste mohli v případě potřeby okamžitě jednat. V restauracích si vždy kartu sami prohlédněte před předáním. Nevěřte jenom slušnému vzhledu zařízení pro platby kartou, vždy si ověřte jeho autentičnost.
Jakou měnu zvolit při platbě kartou v Polsku?
Platba kartou v zahraničí, ať už v Polsku nebo kdekoliv jinde, skrývá drobná úskalí. Často se vám při platbě v obchodě objeví nabídka platby v českých korunách. To je tzv. dynamický převod měny (DCC). Vypadá to pohodlně – vidíte přesnou cenu v korunách. Opak je ale pravdou! Banky a platební systémy si za tento “pohodlí” účtují vyšší poplatky, než kdybyste platili v místní měně. Rozdíl se může zdát nepatrný, ale při větším počtu transakcí se to citelně projeví v konečné ceně vaší dovolené.
V Polsku vždycky preferujte platbu ve zlotých (PLN). Vaše banka provede automatický přepočet dle aktuálního kurzu, který je zpravidla mnohem výhodnější než ten, který vám nabídne DCC. Důležité je také zkontrolovat si předem u vaší banky poplatky za platby v zahraničí – některé banky nabízejí bezplatné platby v zahraničí, jiné účtují poplatky za každou transakci nebo mají poplatky za přepočet měny. Informujte se, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.
Mimochodem, v Polsku se vyplatí platit kartou častěji než v hotovosti. Platební terminály jsou prakticky všude a akceptují většinu mezinárodních karet. Hotovost si vezměte jen na drobné nákupy a tipy. A ještě jedna rada zkušeného cestovatele: před cestou si stáhněte do mobilu aplikaci vaší banky, abyste měli vždycky přehled o vašich výdajích a o aktuálním kurzu.
Na co je třeba si dát pozor při platbě kartou?
Osm věcí, na které si při placení kartou v zahraničí opravdu dejte pozor! PIN si nikdy nepište na kartu ani k ní. To je základní pravidlo, které platí dvojnásobně v cizích zemích. Zkontrolujte bankomat důkladně před vkládáním karty – hledejte podezřelé nálepky, štěrbiny či pohyblivé části. Vždy si před online platbou ověřte, zda vaše karta umožňuje transakce přes internet a zda je daný web zabezpečený (HTTPS). Kartu nikdy neopouštějte z dohledu, ani na vteřinu. Vždy plaťte u renomovaných a důvěryhodných obchodníků; v pochybnostech raději použijte hotovost. Zkontrolujte si limity na kartě a ideálně si je i předem nastavte dle svých potřeb, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. V zahraničí se vyplatí mít u sebe více karet a ideálně i malou hotovost v místní měně – pro případ ztráty, krádeže nebo technických problémů. Informujte svou banku o plánovaných cestách, aby se předešlo zablokování karty kvůli podezřelé aktivitě. Uchovejte si všechny doklady o transakcích a v případě nejasností se ihned obraťte na svou banku. A nezapomeňte – v některých zemích se běžně používají bezkontaktní platby, takže se ujistěte, že víte, jak s nimi pracovat a jak je případně blokovat.
Co znamená neopravněné pouziti karty?
Co se stane, když najdete ztracenou platební kartu? Ne, opravdu ji nezkoušejte použít. Použití cizí karty je v České republice trestným činem, konkrétně se jedná o neoprávněné opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku. Ani pouhé vyzkoušení, zda karta funguje, není dovoleno – to už je také trestné! Bankomaty jsou vybaveny kamerami a vaše snaha o výběr peněz bude okamžitě zaznamenána. Policie má přístup k detailním záznamům, včetně časových údajů a vaší tváře.
Při cestování, ať už po Česku nebo zahraničí, se může snadno stát, že najdete něco ztraceného. Důležité je pamatovat si, že i zdánlivě neškodné jednání, jako je zjišťování zůstatku na cizí kartě, může mít vážné právní důsledky. Je mnohem bezpečnější a zodpovědnější odevzdat nalezenou kartu policii nebo přímo bance. Věřte mi, zkušenosti z mých mnoha cest mi ukázaly, že jednat poctivě je vždy nejlepší cesta. Záchranu života, nalezení ubytování, pomoc s ztraceným pasem – to vše může vyřešit správná volba, důvěra v místní orgány a zodpovědný přístup. Neztrácejte čas s pochybnými nálezy, pokud si nejste jisti, nechte to na odbornících. Trestní stíhání a pokuta za neoprávněné použití karty může být značně vysoká a zkazí vám jakoukoliv dovolenou.
Proč musíme být pozorní při výběru z bankomatu?
Pozornost při výběru hotovosti z bankomatu není jen otázkou zdvořilosti, ale nezbytností, zvláště při cestování. Zkušenost z mnoha zemí ukazuje, že podvodníci neustále zdokonalují své metody. Skimming, tedy kopírovaní údajů z magnetického proužku karty, je stále rozšířený. Mnohdy jsou bankomaty vybaveny falešnými čtečkami, které na první pohled vypadají identicky s originálem. Dbejte proto na to, zda čtečka působí podezřele, zda je pevně připevněna a zda je bankomat v dobrém stavu.
Dalším rizikem je shoulder surfing, kdy se podvodníci snaží odhalit váš PIN kód sledováním vašich pohybů. V přeplněných turistických oblastech je to běžný jev. Kryjte si klávesnici rukou při zadávání PINu. Lebky a šikovné ruce se skrývají i v okolí bankomatu. Může se stát, že se vám někdo pokusí ukrást kartu přímo z ruky pod záminkou pomoci.
V zahraničí je nutné být ještě obezřetnější. Mnoho bankomatů v méně turisticky prozkoumaných oblastech může být staršího data a méně zabezpečených. Vždy si kartu po vytažení z bankomatu důkladně zkontrolujte. A v neposlední řadě – při výběru větší sumy peněz je vhodné zvolit bankomat na frekventovaném a dobře osvětleném místě.
Nepodceňujte riziko phishingu, kdy se podvodníci snaží získat vaše údaje prostřednictvím falešných webových stránek nebo e-mailů. Nikdy nezapomeňte zkontrolovat adresu webových stránek, kam zadáváte své platební údaje.
Jak chránit platební kartu?
Ochrana platební karty v dnešním globalizovaném světě je klíčová. Desítky zemí, které jsem navštívil, mi ukázaly, že podvodníci jsou vynalézaví a bezohlední. Zde je 11 tipů, jak se před nimi chránit:
- Nikdy nenoste PIN kód u karty. Naučte se jej zpaměti. V zahraničí je ztráta karty mnohem komplikovanější než doma.
- Kartu při platbě nikdy nepouštějte z ruky. V přeplněných obchodech, zvláště v rozvojových zemích, je riziko krádeže vysoké. Sledujte transakci od začátku do konce.
- Nikam si nepište číslo, platnost ani CVV/CVC kód karty. Tyto informace jsou klíčové pro neoprávněné použití. Uchovávejte je v tajnosti a nikdy je neposílejte emailem.
- Kartu nikdy nedávejte jako zástavu. To je zbytečné riziko, které může vést k finanční ztrátě.
- Pořiďte si pouzdro na doklady s RFID blokováním. V mnoha zemích se používají čtečky, které dokáží ukrást data z bezkontaktních karet i bez fyzického kontaktu.
- Nenoste kartu volně v kapse. Používejte peněženku na zip nebo skryté kapsy. V rušných turistických destinacích je to obzvláště důležité.
- Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu. Okamžitě hlášte podezřelé transakce bance.
- Používejte silné a unikátní heslo pro online bankovnictví. Nepodceňujte bezpečnostní opatření online.
- Dávejte pozor na phishingové emaily a SMS. Nikdy neodkrývejte své platební údaje v reakci na neověřené zprávy.
- Využívejte bezpečné Wi-Fi sítě. Ve veřejných sítích riskujete odposlech vašich dat.
- Informujte banku o plánovaných cestách do zahraničí. Zabráníte tak zablokování karty v důsledku neobvyklých transakcí.
Dodržování těchto tipů výrazně sníží riziko krádeže identity a finančních ztrát.
Proč neplatit kartou?
Některé restaurace, hlavně menší a rodinné podniky, se vyhýbají platbám kartou kvůli poplatkům za transakce, které snižují jejich zisk. To je častější v odlehlých oblastech nebo turisticky méně frekventovaných místech.
Další důvody, proč se s kartou nemusí zadařit:
- Problémy s technologií: Ne všechny restaurace mají spolehlivý platební terminál, nebo je v danou chvíli mimo provoz.
- Bezpečnostní obavy: I když méně časté, některé restaurace mají obavy z podvodů, jak je zmíněno v původním textu. Toto se týká spíše menších provozoven s méně zkušeným personálem.
- Nedostatek znalostí: Obsluha nemusí být s používáním platebních terminálů dostatečně obeznámena.
Proto je vždy dobré se předem informovat, zda restaurace akceptuje platby kartou. Můžete se zeptat telefonicky, nebo se podívat na jejich webové stránky. Vždy je vhodné mít s sebou hotovost, a to hlavně v korunách.
Tip pro turisty: Vyměňte si peníze na korunách v bankomatu – obvykle to má nejlepší kurz. Vyhněte se směnárnám v turisticky frekventovaných oblastech, kde je kurz nevýhodnější.
Na co si dát pozor při výběru z bankomatu v zahraničí?
Kamarádi, výběr z bankomatu v zahraničí? To je kapitola sama pro sebe! Hlavně si dejte pozor na dynamickou konverzi měn (DCC). To je ten záludný trik, kdy vám bankomat nabídne převod na koruny nebo eura *ještě před* samotnou transakcí. Vypadá to pohodlně, ale věřte mi, banka si na tom mastně natlouká. Vždycky si vyberte místní měnu. Váš vlastní bankomat či karta si to převede podle aktuálního kurzu, a ten je vždycky výhodnější než ten, co vám nabídnou v exotické zemi. Rozdíl se může zdát zanedbatelný u jedné platby, ale při více výběrech se to sčítá – a věřte, že se to sčítá znatelně. A ještě jedna rada pro ty zkušenější cestovatele: nezapomeňte si předem zjistit poplatky vaší banky za výběr v zahraničí, abyste nebyli překvapeni. Ať už se vydáte kamkoliv, buďte obezřetní, s penězi se nehraje!
Tip navíc: Před cestou si ověřte, jestli vaše karta funguje v dané zemi a zdali je potřeba ji někde aktivovat pro zahraniční platby. Ať se vám nestane, že uvíznete bez hotovosti!
Kolik procent si bere banka z platby kartou?
Poplatek za platbu kartou? To je jako výstup na vrchol – cesta nahoru není zadarmo! Banka, která ti vydala kartu, si účtuje provizi, a to se pohybuje od 0,2 do 3 % z transakce. Je to jako platit za průvodce – někteří jsou levnější, jiní dražší. Komerční banka uvádí průměr kolem 0,45 %.
Mysli na to, že to není všechno! Ještě je tam poplatek pro karetní asociaci, jako bys platil za povolení k pohybu po trase. To je jako vstupné do národního parku – bez něj se nedostaneš dál.
Faktorů ovlivňujících výši poplatku je víc, než jen typ banky:
- Druh karty: Prémiové karty můžou mít nižší poplatky, ale zase dražší roční poplatky, je to jako s drahým, ale spolehlivým vybavením.
- Typ obchodníka: Online obchody vs. kamenné obchody – podobně jako rozdíl v obtížnosti trasy.
- Měna transakce: Platba v cizí měně může znamenat dodatečné poplatky. To je jako nutnost si pořídit speciální mapu a vybavení pro neznámý terén.
Zjednodušeně: Představ si to jako vybavení na trek. Karta je jako batoh, banka jako výrobce batohu a poplatky jsou cena za jeho kvalitu a služby, které ti poskytuje. Kartová asociace je pak jako úřad, který schvaluje tvé povolení k cestování.
Shrnutí: Vždycky si přečti podmínky tvé banky a zvaž, zda se ti dané poplatky vyplatí. Je to jako pečlivé prostudování mapy před náročnou túrou.
Která banka je nejbezpečnější?
Otázka bezpečnosti banky je při cestování, ať už krátkodobém, nebo dlouhodobém, klíčová. Nikdo nechce přijít o úspory během dobrodružství. V Česku se často řeší, která banka je nejbezpečnější. A tady je zajímavá informace: Komerční banka získala v roce 2025 prestižní ocenění od časopisu Global Finance. Byla označena jak za Nejbezpečnější banku ve střední a východní Evropě, tak i za Nejbezpečnější banku v České republice.
Co to pro cestovatele znamená? Zjednodušeně řečeno, výběr Komerční banky snižuje riziko ztráty finančních prostředků. Je to ale jen jeden z faktorů, které byste měli zvážit. Při cestování do zahraničí je důležité:
- Informovat se o bankovních poplatcích v zahraničí – každá banka má jiný ceník pro platby kartou a výběry z bankomatů v zahraničí. Některé banky nabízejí speciální karty pro cestování s nižšími poplatky.
- Mít po ruce více platebních metod – nezáleží jen na bance, ale i na diverzifikaci plateb. Mějte s sebou hotovost, platební kartu a případně i cestovní šeky.
- Hlídat si výpisy z účtu – pravidelně kontrolujte své výpisy, abyste včas odhalili podezřelé transakce.
Ocenění od Global Finance je sice dobrým ukazatelem, ale nezaručuje absolutní bezpečnost. Bezpečnost vašich financí závisí i na vašem vlastním chování a opatrnosti. Před cestou si proto zjistěte co nejvíce informací o bankovních službách a bezpečnostních opatřeních.
Na závěr ještě pár tipů pro bezpečnější cestování s penězi:
- Nevytahujte peníze na veřejnosti.
- Chraňte si PIN kód své platební karty.
- Neukládejte všechny peníze na jedno místo.
Jaký kurz při platbě kartou v zahraničí?
Platba kartou v zahraničí je běžná záležitost, ale kurz bývá častým zdrojem nejasností. Neexistuje jeden univerzální kurz. Vše záleží na několika faktorech, s nimiž jsem se setkal během svých cest po desítkách zemí.
Především, důležitá je měna transakce. Platíte-li v cizí měně (např. eurech v Itálii), banka použije svůj směnný kurz, který se skládá z mezibankovního kurzu (ten se neustále mění) a přirážky banky. Tato přirážka se liší banku od banky a může se pohybovat od zanedbatelných hodnot až po několik procent. Čím menší banka, tím větší je pravděpodobnost vyšší přirážky.
Jak najít nejlepší kurz?
- Vyberte si kartu s nízkými poplatky za zahraniční transakce. Některé banky nabízejí karty s výhodnějšími kurzy nebo bez poplatků.
- Platte vždy v měně země, ve které se nacházíte. Vyhněte se automatické konverzi měny nabízené platebním terminálem, ta má často nevýhodný kurz.
- Sledujte aktuální kurzy na webových stránkách České národní banky nebo jiných renomovaných zdrojů před cestou a porovnávejte je s nabídkou vaší banky.
- Zvažte alternativní metody platby, jako jsou předplacené karty s fixním kurzem nebo služby pro zahraniční platby, které nabízejí transparentní a často výhodnější kurzy.
Roli hrají i karetní asociace (Mastercard, Visa). Jejich kurzy jsou základem, ale banka si k nim přidá svou marži. Na tyto kurzy banky nemají vliv, ale jejich vliv na konečný kurz je podstatný.
Shrnutí: Kurz při platbě kartou v zahraničí není pevně daný. Závisí na směnném kurzu, poplatcích banky a také na vašich vlastních volbách. Informovanost a pečlivý výběr karty či platební metody je klíčem k minimalizaci nákladů.
Jakou měnu zvolit při platbě kartou v zahraničí?
Platby kartou v zahraničí – věčná dilema. Vidíte tu otázku o volbě měny a automaticky se vám nabízí přepočet na koruny? Věřte mi, to je past! Tato “služba”, zvaná DCC (Dynamic Currency Conversion), vám sice ukáže konečnou cenu v korunách, ale za cenu značně nevýhodného kurzu. Banky a platební systémy si na tom totiž pěkně mastí kapsu. Vaše banka vám totiž přepočítá platbu dle svého vlastního, a zpravidla mnohem výhodnějšího, kurzu, když ji necháte uskutečnit v místní měně.
Takže jasné pravidlo číslo jedna: Vždycky volte platbu v místní měně! Tím se vyhnete zbytečným poplatkům a nepříjemným překvapením na výpisu z účtu. Ušetříte tak peníze, které můžete raději investovat do zážitků nebo suvenýrů. Ano, uvidíte jenom cizí měnu na terminálu, ale věřte, že je to mnohem výhodnější varianta.
Mimochodem, v některých zemích se vám může stát, že obchodník bude tlačit na to, abyste platiti v eurech, i když daná země euro nemá. Opět – držte se svého a trvejte na platbě v místní měně. Věřte své bance, ta se o vás postará lépe než neznámý obchodník.
A ještě jedna rada na závěr: Před cestou si zjistěte poplatky za výběr z bankomatu a platby kartou ve vaší bance. Některé banky nabízejí výhodné balíčky pro cestovatele, takže se vyplatí si je předem prostudovat. Dobře promyšlená příprava vám zaručí klidnou hlavu a bezproblémové cestování.
Kolik se strhává za platbu kartou?
Poplatky za platbu kartou? To je jako výstup na skalní stěnu – zdánlivě jednoduché, ale s nečekanými překážkami. Záleží na typu karty a značce. Pro běžné debetní karty (VISA, VISA Electron, V Pay) si připravte 2,1 % + 3 CZK (VISA/Electron/VPay) nebo 2,23 % + 3 CZK (MasterCard/Maestro) z celkové částky. Kreditní karty (VISA, VISA Electron, V Pay) vás pak vyjdou na 2,21 % + 3 CZK (VISA/Electron/VPay) nebo 2,33 % + 3 CZK (MasterCard/Maestro).
Tip pro turisty: Než se vydáte na výpravu, zkontrolujte si poplatky u vaší banky. Můžete ušetřit, když si zvolíte kartu s nižšími poplatky za zahraniční transakce, aby vás neošidily nečekané výdaje na horské chatě, v kempech nebo při nákupech výstroje. Před cestou si zjistěte také limity vašich karet a informujte banku o plánovaném pobytu v zahraničí, abyste předešli zablokování karty.
Na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
Výběr hotovosti z bankomatu, zdánlivě jednoduchá záležitost, se v různých koutech světa může proměnit v adrenalinovou hru. Zkušenosti z desítek zemí mi ukázaly, že opatrnost je na místě vždy.
Diskrétní zóna není jen doporučení, ale nezbytnost. V přeplněných ulicích Asie, Evropy i Latinské Ameriky se k vám může někdo přiblížit nečekaně blízko. Dodržujte proto doporučenou vzdálenost 1-1,5 metru od dalších osob. V hustě obydlených oblastech se raději vyhněte výběru v špičce.
Kryjte si klávesnici rukou. Tohle není přehnaná opatrnost, ale prevence před tzv. “shoulder surfing”, tedy odpozorováním PIN kódu. Nepodceňujte ani skryté kamery – malé a nenápadné zařízení dokáží zaznamenat váš PIN i v nejméně očekávaných situacích. V některých zemích je běžné používání speciálních krytek na bankomaty – všímejte si jich.
Nikdy si nenechte od nikoho radit. Tohle platí dvojnásobně v méně turistických destinacích. Podvodníci používají různé taktiky, od zdánlivé pomoci až po odklonění vaší pozornosti. Vždy se řiďte pouze pokyny na obrazovce bankomatu.
- Vyberte si bankomat na dobře osvětleném a frekventovaném místě.
- Před výběrem zkontrolujte bankomat na známky poškození. Podezřelé úpravy by vás měly varovat.
- Po výběru si ihned zkontrolujte výši výběru a ujistěte se, že jste obdrželi správnou částku.
- Zkontrolujte okolí bankomatu před a po výběru. Nevidíte-li něco podezřelého, je to dobrá zpráva, ale opatrnost nikdy neškodí.
A konečně: Zvažte použití bezkontaktních platebních metod, které minimalizují riziko odcizení PIN kódu.
Která karta má nejlepší kurz eura?
Hledáte nejlepší kurz eura pro platbu kartou? Na cestách je to klíčové! Zde je přehled, který jsem si pečlivě ověřil při svých mnoha zahraničních výletech. Není to jen o aktuálním kurzu, ale i o poplatcích, které se můžou značně lišit.
Fio banka aktuálně nabízí nejvýhodnější kurz: 25,7536 CZK za 1 EUR. To znamená, že za 38 630 CZK získáte více eur než u konkurence. Jejich systém jsem si osobně ověřil a funguje spolehlivě, i v méně obvyklých destinacích.
Komerční banka se s kurzem 26,0269 CZK za 1 EUR (39 040 CZK) řadí na druhé místo. Je to spolehlivá banka, ale v tomto případě poněkud dražší. Vždycky si ověřte poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí – to může vaše úspory značně zredukovat.
MONETA Money Bank s kurzem 25,926 CZK za 1 EUR (38 889 CZK) a Raiffeisenbank s kurzem 25,943 CZK za 1 EUR (38 915 CZK) se pohybují v podobné cenové relaci. Rozdíly se zdají malé, ale při větších částkách se sčítají. Před cestou si porovnejte i případné měsíční poplatky za vedení účtu a další poplatky spojené s kartou.
Důležité upozornění: Kurzy se neustále mění! Tyto informace jsou aktuální v okamžik napsání tohoto článku. Vždy si před cestou ověřte aktuální kurzy u vaší banky. Nezapomeňte také na poplatky za výběry z bankomatů a platby kartou v zahraničí – ty mohou být vyšší než v Česku a výrazně ovlivnit celkovou cenu.
Jak je nejvýhodnější platit v zahraničí?
Zapomenu na zbytečné přepočty a jejich nevýhodné kurzy! Vždycky platím v místní měně – dolarech v USA, eurech v eurozóně, a tak dále. Banky vám totiž při platbě v korunách účtují svůj vlastní, zpravidla dost nevýhodný kurz. To se vám vyplatí jen v případě, že vaše banka nabízí skutečně výhodný směnný kurz, což je spíše výjimka. Proto raději využívejte platební karty přímo s měnou země, kde se nacházíte. Důkladně si před cestou ověřte poplatky vaší banky za výběry z bankomatů v zahraničí a za bezhotovostní platby, abyste minimalizovali další zbytečné náklady. A ano, nezapomeňte si ověřit limity plateb a výběrů na kartách! Mnohem lépe se tak vyhnete nepříjemným překvapením při placení.
Jak je lepší platit v Polsku kartou?
Platba kartou v Polsku je naprosto běžná, zejména ve větších městech jako Varšava, Krakov, Gdaňsk a podobně. V supermarketech, restauracích, na benzínkách, v obchodech s oblečením – všude bez problémů. V menších městech a vesnicích se ale spíše vyplatí mít hotovost, i když i tam se už pomalu karty prosazují. Doporučuji mít s sebou i bankomaty, které jsou všudypřítomné a vybírat si tam zloté. Poplatky za výběr z automatů se liší podle vaší banky, takže si to předem ověřte. Většinou se přijímají Visa a Mastercard, ale American Express je méně rozšířený. Při placení kartou věnujte pozornost kurzu, který vám banka nabídne – někdy se může lišit od reálného kurzu. A pozor na případné poplatky za platbu v zahraničí – informujte se o tom u vaší banky.
V MHD ve větších městech se už dá platit kartou, ale v menších městech je to spíše výjimkou. Hotovost je tam stále nejbezpečnější volbou. Platba kartou je pohodlná a bezpečná, ale je dobré mít vždycky po ruce i nějakou hotovost pro menší nákupy nebo místa, kde karty nepřijímají.