Před úžehem se chráníte podobně jako před mrazem – ochranou hlavy. Čepice proti mrazu, klobouk proti slunci. Jenže slunce je mnohem záludnější nepřítel. Jeho intenzita se liší podle zeměpisné šířky a nadmořské výšky. V tropických oblastech, jako je třeba Austrálie nebo Brazílie, je úžeh smrtící hrozbou. Z vlastní zkušenosti vím, že i v mírném podnebí, například v Itálii, může letní slunce nepříjemně překvapit.
Nepodceňujte tedy jeho sílu! Kromě klobouku, který je skvělým módním doplňkem, je důležité:
- Pitný režim: V horku pijte dostatek tekutin, nejlépe vodu nebo neslazené nápoje. V Maroku jsem se naučil ocenit chladivý mátový čaj.
- Lehké oblečení: Volte světlé, volné oblečení z prodyšných materiálů. V Indii jsem si oblíbil bavlněné oděvy.
- Opalovací krém: Používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (SPF 30 a výše), a to i v zatažených dnech. Na Krétě jsem se spálil i za oblačnosti!
- Stín: Vyhledávejte stín, zejména v nejteplejších hodinách dne (mezi 11. a 15. hodinou). V Řecku jsem trávil poledne ve stínu olivovníků.
- Přestávky: Plánujte si aktivity tak, abyste si mohli v průběhu dne udělat přestávky v chladu.
Ochrana před sluncem se týká i vlasů. Klobouk je ochrání před vysušením a poškozením. V Peru jsem viděl mnoho žen s krásnými, zdravými vlasy, díky důkladné ochraně před sluncem.
Pamatujete, prevence je vždycky lepší než léčení. Úžeh se dá snadno předejít, pokud budete dodržovat tyto jednoduchá pravidla.
Jak poznám, že mám úžeh?
Úžeh, to není žádná legrace, věřte mi. Zažil jsem leccos na svých cestách, ale přehřátí mozku patří k těm nejhorším. Není to jen obyčejný úpal – úžeh je přímý útok slunce na váš mozek. Příznaky se nemusí projevit hned, klidně až v noci, když už jste v teple a zdánlivě v bezpečí. Poznáte ho podle zmatenosti, toho, že se vám točí hlava, máte zrychlený tep a nízký tlak. V nejhorším případě upadnete do bezvědomí. Podobá se úpalu, ale ta zmatenost je klíčová. Pamatuji si, jak jsem se jednou v poušti Sahary cítil skvěle, ale během noci mě pak dostihla strašlivá bolest hlavy a dezorientace. Naštěstí jsem měl s sebou zkušeného průvodce. Důležité je okamžitá pomoc. Dostatečný příjem tekutin je prevencí, ale v případě úžehu je nutné okamžité zchlazení těla a co nejrychlejší cesta k lékaři. Noste pokrývku hlavy, pijete dostatek vody, vyhýbejte se slunci v nejteplejším čase dne, a pokud cítíte i sebemenší příznaky – neváhejte a okamžitě vyhledejte stín a odpočinek. A pamatujte, že prevence je vždycky lepší než léčení.
Co na úpal hlavy?
Na úpal hlavy? Klíč je rychlé ochlazení. Dostaneš-li se do stínu, hned sundej zbytečné oblečení. Mokrý hadr na krk, čelo a zápěstí – to je základ. Kromě toho, pomůže i větrání – foukej si do obličeje nebo použij větráček, pokud ho máš. Hydratace je důležitá, ale pozor na velké doušky – radši častěji po troškách, třeba po lžičkách, vlažná voda, nebo i iontový nápoj. Pokud máš po ruce nějaké ochlazující gely, můžeš je použít na teplé body jako jsou spánky a krk. Důležité je sledovat stav postiženého – zvracení, zmatenost, silná bolest hlavy, to jsou signály, že je nutné vyhledat lékařskou pomoc. V horách, kde se úpal snadno stane, je prevence klíčová: čepice, sluneční brýle, opalovací krém a dostatek tekutin ještě před nástupem náročnějšího výstupu. A nikdy nepodceňuj sílu slunce, i když je zataženo.
Proč mi hučí v hlavě?
Zní vám v hlavě? Ten nepříjemný šum, pískání, zvonění – tinnitus – znáte ho? Není to nemoc sama o sobě, ale symptom. Na mých cestách po světě jsem se setkal s desítkami pacientů trpících tímto problémem, od rušných ulic Bangkoku po tiché horské vesnice v Nepálu. A všude se objevovaly podobné příčiny.
Nejčastěji je to způsobeno výkyvy krevního tlaku. Víte, že i mírná dehydratace může vést k tinnitu? Zvlášť v horkém podnebí, jako je třeba Maroko, je to častý problém. Další běžnou příčinou jsou problémy s krční páteří – dlouhé lety v letadlech, ale i každodenní sezení u počítače se na tom podepisují. Myslete na to, i když se zdá, že zdroj problému je daleko od uší.
Ušní maz – zdánlivě triviální záležitost – může být překvapivě častou příčinou tinnitu. V některých kulturách, kde se o hygienu uší příliš nedbá, je to velice rozšířený problém. A pak jsou tu poranění ucha, od drobných trhlin až po vážnější úrazy. Na kubánské pláži jsem se setkal s mužem, jehož tinnitus byl důsledkem potápěčské nehody.
Ateroskleróza, zúžení cév, může také způsobit tinnitus. Tento problém je bohužel čím dál rozšířenější, a to nejen ve vyspělých zemích, ale i v rozvojových oblastech, kde se mění jídelníček a životní styl. A konečně, stres – univerzální problém moderní doby. Od hektického Tokia po klidné vesnice v Provence – stres je všudypřítomný a může významně zhoršit tinnitus, nebo ho i vyvolat.
Bohužel, v mnoha případech se příčina tinnitu najít nepodaří. To je realita, se kterou jsem se musel smířit během svých cest. Důležité je vyhledat lékařskou pomoc a vyloučit závažné příčiny.
Co dělat po úderu do hlavy?
Úder do hlavy? To se mi už párkrát stalo, věřte mi. Při otřesu mozku je klíčové rychlé zhodnocení: vědomí, dech a puls. Zapamatujte si to – to je vaše první záchranná stanice. Žádné jídlo, pití ani léky! Vypadá to jednoduše, ale je to zásadní. Organismus je v šoku a potřebuje klid.
Kdysi jsem v Himálaji viděl, jak se s podobnou situací vypořádali místní. Používali studený obklad na hlavu – pomáhá to snížit otok. Samozřejmě, nejdřív to zhodnocení ABC (vědomí, dech, puls)!
Ztráta vědomí, potíže s dýcháním nebo pulsem? To je kritická situace. Kardiopulmonální resuscitace (KPR) – umělé dýchání a nepřímá srdeční masáž – je nutná. Je to záchranná metoda, ale věřte mi, že se to naučit, je cennější než nejdražší pojištění.
Ať už jste v džungli Amazonky, nebo na vrcholu Kilimandžára, toto jsou základní znalosti, které by měl znát každý cestovatel. Nepodceňujte to. Doporučuji absolvovat kurz první pomoci.
Co sledovat při padu na hlavu?
Po pádu na hlavu je klíčové pečlivé sledování dítěte, ideálně po dobu 48 hodin po incidentu. Zaměřte se na symetrii zornic – nerovnoměrné zornice mohou signalizovat vážnější problém. Všímejte si jakýchkoli neobvyklých pohybů, změn chování, jako je apatie, neobvyklá podrážděnost, nebo nápadná letargie. Zvracení je jasným varovným signálem, stejně jako stížnosti na zhoršující se bolest hlavy, případně i bolest krku nebo závratě. Z vlastní zkušenosti z cest po světě vím, že v některých oblastech je přístup k lékařské péči omezený, proto je důkladné sledování doma klíčové. U kojenců a batolat je nutné dodržovat i noční kontroly; bud´te dítě každé 3 hodiny a zkontrolujte jeho stav. Intenzita sledovaní se odvíjí od typu pádu; pád z výšky, například z nábytku, vyžaduje samozřejmě větší pozornost než pád na koberec. Při nejmenším podezření na otřes mozku je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Pamatujte, že prevence je nejlepší – zabezpečte domácnost tak, aby se pády minimalizovaly. Zkušenost z různých kultur mi ukázala, že i zdánlivě banální pády mohou mít vážné následky, a proto opatrnost nikdy není na škodu.
Jak se zbavit zimnice bez teploty?
Zimnice bez teploty může být nepříjemná, ale často se dá zvládnout. Zkušenost z cest po světě mi ukázala, že přístup k léčbě závisí na příčině. Často je to důsledek náhlé změny teplot – například v letadle nebo po pobytu v klimatizované místnosti. V takových případech pomáhá postupné zvykáni na novou teplotu.
Symptomatická léčba je klíčová. Léky jako ibuprofen nebo paracetamol snižují bolest a zmírňují svalové křeče, které zimnici často doprovází. V některých zemích, například v Indii, se tradičně používají bylinné čaje s gingerem nebo kurkumou, které mohou mít podobný účinek.
Nepodceňujte pitný režim! Dehydratace zhoršuje nepříjemné pocity. Vždycky nosím s sebou malou lahvičku s vodou, ať už jdu na trek v Nepálu, nebo jen na schůzku do Prahy.
- Důkladný odpočinek: Nechte tělo regenerovat. Únava a třes jsou signály, že potřebujete klid.
- Teplé oblečení: Nebojte se vrstvit oblečení, abyste se zahřáli. V chladnějších oblastech světa, například v Skandinávii, je vrstvení oblečení běžnou praxí.
- Teplý nápoj: Bylinný čaj, teplé mléko nebo vývar – cokoliv, co vás zahřeje zevnitř.
Pokud zimnice přetrvává déle než několik hodin nebo se objeví další příznaky, jako je horečka, kašel nebo bolest v krku, vyhledejte lékařskou pomoc. V některých zemích je přístup k lékařské péči omezený, proto je důležité vědět, kde se nachází nejbližší zdravotnické zařízení.
Jak odstranit hučení v uších?
Zvonění v uších, neboli tinnitus, může být pořádný nepříjemný společník, zvlášť na cestách. Jeho příčina je často skrytá v nějakém zdravotním problému, ať už u ucha samotného, nebo v celém těle. Léčba tedy míří na jeho odstranění.
Symptomatická úleva je ale důležitá i na cestách. Můžete zkusit preparáty zlepšující prokrvení, jako jsou vasodilatační léky, případně výtažky z ginkgo biloby – ale vždy po konzultaci s lékařem, a ideálně s sebou mít i předepsané léky. Vitaminy (zejména B komplex) mohou také pomoci. Pokud tinnitus souvisí se stresem, může vám pomoct i nějaké mírné sedativum – ale pozor na kombinaci s alkoholem!
Prevence je klíčová, zvlášť na cestách: Vyhýbejte se hlučným prostředím, jako jsou koncerty nebo přehlídky. Na letištích používejte sluchátka s potlačením hluku. Hlasité zvuky mohou tinnitus zhoršit. Omezení kofeinu, nikotinu a soli může také přinést úlevu. Dopřejte si dostatek spánku a relaxace, stres je častým spouštěčem.
Tip pro cestovatele: Balzám na rty s mentolem může při lehkém tinnitu dočasně zmírnit nepříjemné pocity. Je to čistě placebo efekt, ale někdy stačí.
Jak uklidnit zimnici?
Zimnice, ten nepříjemný pocit chladu a třesu, jsem zažil na mnoha místech světa – od zasněžených Alp po vyprahlé pouště. A věřte mi, efektivní řešení existuje i mimo teplý čaj. Kromě klasických relaxačních technik, jako je meditace nebo vizualizace (představte si třeba teplé slunce na pláži v Thajsku, nebo horké kameny v japonské onsen), zkuste i progresivní svalovou relaxaci. Střídavé napínání a uvolňování svalů, technika známá už starým Jógům v Indii, zlepšuje prokrvení a uvolňuje napětí. V Peru jsem poznal sílu tradičních postupů – lehké masáže s teplými bylinnými oleji dokázaly úžasné věci. Důležité je zaměřit se na celkové zklidnění organismu. Zimnice často mizí, jakmile se tělo vrátí do parasympatického stavu – stavu odpočinku. Zkuste hluboké dýchání – dlouhý nádech nosem a pomalý výdech ústy. To pomáhá zpomalit srdeční tep a snižuje úzkost, která zimnici často doprovází. Nepodceňujte ani dostatek tekutin a lehké jídlo – dehydratace zhoršuje prokrvení a tím i zimnici. A pokud zimnice přetrvává, vyhledejte lékařskou pomoc.
Co na lepší usínání?
Klid na spaní? To je základ! Představ si ticho lesa po západu slunce, jen šumění větru v korunách stromů. Tohle je ideál. Doma si to můžeš přiblížit tichem a tmou. Nic nedráždí oči a mozek víc než světlo z elektroniky před spaním.
Kofein a další stimulanty? Zapomeň! Představ si, že před náročným výstupem na horu si dáš dvojité espresso. Katastrofa, že? Stejně tak kofein a alkohol narušují spánek. Místo toho si dej bylinný čaj z meduňky nebo levandule – ty tě uklidní a připraví na regenerační spánek, jako po náročném dni v horách.
Večeře? Lehká a včas! Představ si, že se před spaním nacpeš těžkým jídlem. Tvé tělo bude trávit a ty nebudeš spát. Lehká večeře 2-3 hodiny před spaním je ideální. Mysli na to, jako bys se připravoval na noční bivak v divočině.
Pravidelnost je klíč! Stejně jako pravidelný denní režim při treku, tak i pravidelný spánkový režim ti pomůže. Choď spát a vstávej ve stejnou dobu, i o víkendech. Tvé tělo si na to zvykne a bude ti vděčné.
Pohyb ano, ale večer pomalu! Denní dávka pohybu je skvělá, ale večer už to chce klid. Intenzivní cvičení tě před spaním nabuzuje. Představ si, že jsi celý den prošel po horských stezkách – večer potřebuješ odpočinek, ne další zátěž. Klidná procházka před spaním je ideální.
Vyčisti si hlavu! Před spaním si napiš seznam úkolů na zítra, abys si uvolnil myšlenky. Meditace nebo relaxační cvičení ti pomůže. V divočině se starosti vyřeší samy. Důležité je žít přítomností.
Postel jen na spaní a sex! Postel by neměla být spojena s prací, jídlem nebo sledováním filmů. Používej ji pouze k jejímu určenému účelu. Tím si postel spojíš s odpočinkem.
Alkohol? Ne! Alkohol tě sice může zpočátku uspat, ale narušuje spánkovou architekturu a vede k nekvalitnímu spánku. Ráno se budeš cítit unavenější než předtím.
Co znamená když se vám točí hlava?
Točení hlavy, závrať, to je věc, se kterou jsem se setkal na mnoha místech světa. Příčin je celá řada, a často se projevuje jinak, než by se dalo čekat. Dehydratace je samozřejmá, zvláště v horkém klimatu. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin, a to i v mírném počasí. Strach z výšek, to je klasika, já sám jsem se s ním potýkal při výstupu na Kilimandžáro. Nachlazení či infekce, ty vás zdrží kdekoli, i v amazonském pralese. Vysoký nebo nízký krevní tlak je závažnější, a to vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Blokace krční páteře – často se objeví po náročné cestě, dbejte na správné držení těla. Úzkost je častější, než si myslíte, zvláště v neznámém prostředí. Poruchy rovnovážného ústrojí jsou nepříjemné, mohou se projevit i po náhlé změně časového pásma. Anémie, nedostatek železa, to je běžné, zvláště při dlouhých cestách s jednostrannou stravou. Únava, to je jasné, tělo potřebuje odpočinek. Nedostatek vitaminů a minerálů, doplňujte je, kvalitní strava je základ. Deprese, i to se stává, je důležité si uvědomit, že nejste sami. Zvýšená konzumace alkoholu, kávy či nikotinu – všeho s mírou, zvláště v náročných podmínkách.
Tip pro cestovatele: Vždy mějte po ruce základní lékárničku a v případě opakovaných závratí vyhledejte lékařskou pomoc.
Co značí velká únava?
Velká únava, trvající déle než pár dní, rozhodně není něco, co bychom měli podceňovat, zvlášť na cestách. Může signalizovat celou řadu problémů, od banální virózy až po vážnější onemocnění, jako je třeba diabetes, problémy se srdcem, játry, snížená imunita, anebo i něco závažnějšího. Dehydratace a nedostatek spánku jsou časté příčiny únavy na cestách, ale pokud únava přetrvává, i když se o sebe staráte, je nutné to řešit. Doporučuji si vždy sbalit cestovní lékárničku s běžnými léky proti bolesti a horečce a nepodceňovat prevenci – dostatek tekutin, spánku a vyváženou stravu. Pokud únava trvá, ihned po návratu domů vyhledejte lékaře. Nezapomínejte, že i změna časového pásma a aklimatizace může vést k únavě, ale delší trvání by mělo být důvodem k lékařskému vyšetření, aby se vyloučily závažnější příčiny.
Na cestách se mi osvědčilo nosit s sebou multivitamíny a minerály, zvláště hořčík a vitamín B, které napomáhají redukovat únavu a podporují celkovou vitalitu. Důležité je také věnovat pozornost svému tělu a včas rozpoznávat signály, které vám dává. Nepodceňujte prevenci, ale při dlouhodobé únavě neváhejte vyhledat pomoc lékaře.
Co je horší, úžeh nebo úpal?
Měl jsem možnost zažít obojí, úpal i úžeh, během svých cest po Sahaře a v deštných pralesích Amazonie. Rozdíl je zásadní. Úpal je závažnější a je způsoben celkovým přehřátím organismu – vysoká teplota prostředí, v kombinaci s vlhkostí, znemožňuje tělu efektivně se ochlazovat pocením. Kůže je často suchá, teplý a suchý vzduch zhoršuje situaci.
Naproti tomu úžeh je důsledkem přímého, intenzivního slunečního záření na hlavu a krk. Může se projevit bolestí hlavy, nevolností, zvracením, a zčervenáním a zahřátím kůže v postižené oblasti.
Zde je pár praktických tipů, které jsem se naučil:
- Prevence je klíčová: V horku noste lehké, světlé oblečení, pokrývku hlavy a chraňte se před sluncem. Pravidelně se hydratujte, i když nemáte žízeň.
- Příznaky úpalu: Vysoká teplota, zrychlený tep, zvracení, bolesti hlavy, dehydratace, zmatenost, křeče. Okamžitá lékařská pomoc je nutná!
- Příznaky úžehu: Bolest hlavy, zčervenání a pálení kůže, nevolnost, závratě. Zatímco úžeh se dá často zvládnout ochlazením postižené oblasti a dostatečným příjmem tekutin, úpal je život ohrožující.
- První pomoc: Při úpalu okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Při úžehu ochlaďte postižené místo chladnými obklady, pijte dostatek tekutin a odpočívejte v chladu.
Zapamatujte si: Úpal je mnohem závažnější než úžeh a vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Nepodceňujte ochranu před sluncem, ať už jste kdekoli na světě.