Jak se fotit na dovolené?

Fotografování na dovolené je umění zachytit okamžik a emoci. Nejde jen o technické parametry, ale o celkový dojem. Zaměřte se na kompozici – pozadí i popředí hrají klíčovou roli. Vyhněte se přeplněným scénám, které rozptylují pozornost od hlavního subjektu. Myslete na tzv. “negativní prostor”, který dodá fotografii vzdušnost.

Využijte jedinečné lokace, které vám každá země nabízí. Na pláži v Řecku zdůrazněte azurovou vodu a bílý písek, v peruánských Andách dramatické skalní útvary, v Tokiu rušný život u Shibuya Crossing. Inspiraci najdete všude – od monumentálních památek až po drobné detaily pouličního života.

Focení lidí:

  • Vyhněte se rušivým prvkům v pozadí – žádné větve, odpadky, nápisy z křiklavou reklamou. Zkuste najít čisté pozadí, které podpoří váš snímek.
  • Zlatá hodina (krátce po východu a před západem slunce) dodá fotografiím kouzelné světlo a krásné teplé tóny. Vyvarujte se ostrého poledního slunce, které vytváří tvrdé stíny.
  • Experimentujte s úhly – pohledem shora nebo zespoda změníte celkovou náladu fotky. Nebojte se přiblížit a zachytit detail.
  • Nepodceňujte sílu příběhu. Snažte se zachytit autentickou atmosféru místa – smích přátel, úžas v očích při výhledu na hory, rušné uličky plné života.

Tipy pro cestovatele:

  • Naučte se základní pravidla kompozice (pravidlo třetin).
  • Investujte do kvalitního stativu, zvláště pro focení v noci nebo při slabém osvětlení.
  • Uložte si fotografie na více míst – cloudové úložiště, externí disk, abyste se vyhnuli ztrátě vzácných vzpomínek.
  • Naučte se pár základních frází v místním jazyce, abyste si mohli jednoduše domluvit focení s místními lidmi.

Jak se naučit hezky usmívat?

Přirozenost je klíč, stejně jako na vrcholu hory. Když se fotíte v nádherné krajině, nemáte čas na křečovitý úsměv. Uvolněte obličej, jako byste se právě pokochali výhledem z nejvyššího vrcholu. Mírně otevřená ústa, jako když zhluboka dýcháte čerstvý horský vzduch – to je ten správný recept. Nebojte se, lehký úsměv prozradí vaši radost z výpravy mnohem lépe než grimasa. Myslete na něco příjemného – na ten výhled, na zdolání náročné trasy, na skvělé jídlo po túře. To vám pomůže k spontánnímu a přirozenému úsměvu, který bude na fotkách vypadat skvěle. A pamatujte, tréning dělá mistra – i úsměv se dá trénovat! Zkuste se usmívat před zrcadlem, v různých situacích, ať už doma nebo na cestě.

Tip navíc: Před focením se nadechněte a vydechněte, tím uvolníte svaly obličeje. A nezapomeňte na dobrou náladu – ta je pro krásný úsměv základním předpokladem!

Co si zavařit na dovolenou?

Na dovolenou se skvěle hodí zavařené omáčky, třeba rajčatová nebo papriková. Nezapomeňte na lečo – vydrží skvěle a je rychlé na ohřátí. Zeleninové směsi, třeba mrkvovo-zelí, jsou skvělým zdrojem vitamínů. Vhodné je i maso zalité vývarem – hovězí nebo kuřecí. Vývary samotné jsou taky fajn, ale bez nudlí, rýže, či krup. Ty přidejte až na místě. Důležité je používat kvalitní sklenice s víčky, které perfektně těsní. Před plněním je důkladně sterilizujte, stejně jako sklenice. Pro delší trvanlivost použijte tlakový hrnec na sterilizaci – dosáhnete vyšší teploty a jídlo vydrží déle. Nezapomeňte na správné označení sklenic s datem zavaření a obsahem. Kromě klasiky zkuste i zavařené houby – výborné do polévek. Pro snazší manipulaci a úsporu místa zvolte menší sklenice.

Pozor na správné vychlazení po sterilizaci – prudké ochlazení může vést k prasknutí sklenic. Před cestou zkontrolujte, zda víčka perfektně těsní. A co se týče obsahu, volte suroviny, které dobře snášejí tepelnou úpravu a vydrží v konzervě.

Tip: Malé sklenice s hotovými porcemi jsou praktickější než velké nádoby.

Jak správně stát při focení?

Při focení v terénu zapomeň na tu pózu “slavná Miss”. Místo toho se lehce natoč, řekněme o 45°, k fotoaparátu. To zeštíhlí postavu a vypadá to přirozeněji, než když stojíš čelem. Hlavně se nedívej přímo do objektivu – lehce nad nebo pod něj. Trochu nakloň a zakloň hlavu, opticky si tak prodloužíš krk a zbavíš se “druhé brady”. Tohle je super trik, když se fotíš v horách, když máš na sobě třeba batoh a nechceš vypadat jako pytel brambor. Tip pro outdoorové nadšence: Využij terén – opři se o kámen, strom, sedni si na pařez – dynamická póza lépe vynikne na fotce než strnulý postoj. Nezapomeň: Uvolněné držení těla je klíč. Pokud si nejsi jistý, co s rukama, můžeš si je opřít o boky, nebo použít trekingové hole, pokud je máš s sebou. To dodá fotce na autentičnosti a uvolněnosti.

Jak se usmívat na fotkách?

Tajemství dokonalého úsměvu na fotografiích? Zkuste tento osvědčený trik z mého fotografického putování po světě: lehce přitiskněte špičku jazyka k horním zubům zezadu. Zabraňujete tak příliš širokému, nepřirozenému úsměvu a výsledek bude mnohem přirozenější.

Pamatuji si, jak jsem se na expedici v Himálaji snažil o upřímný úsměv na pozadí majestátního Everestu. Fungovalo to jen tehdy, když jsem si vzpomněl na opravdu zábavnou historku – nejlépe nějakou, která se mi stala během cesty. A věřte mi, v nepříjemných situacích je to ten nejlepší pomocník. Nejde jen o technické provedení úsměvu, ale hlavně o upřímnost v očích. Ta se na fotkách prostě nedá předstírat. A pokud se vám to zdá složité, vyzkoušejte si to doma před zrcadlem. Trénink dělá mistra, i v úsměvu na fotkách.

Pro ještě lepší výsledek se zaměřte na úhel snímku a osvětlení. Boční světlo často dělá zázraky. A nezapomeňte, že ne každý úsměv musí být široký a hollywoodský. Někdy je krásnější i lehký, decentní úsměv. Experimentujte a najděte si svůj perfektní úsměv!

Jak se fotit u vody?

Fotografování vodních scenérií vyžaduje specifický přístup. Nejlepší výsledky dosáhnete v manuálním režimu (M). Nastavte clonu na f/8 – to zajistí dostatečnou hloubku ostrosti a ostré detaily jak vody, tak pozadí. ISO 100 minimalizuje šum. Rychlost závěrky zkuste nastavit na cca dvě sekundy – to vám umožní zachytit pohyb vody, ale s dostatečnou ostrostí. Důležité je ale experimentovat, protože ideální čas závisí na rychlosti a množství vody.

Triky pro profesionální vzhled:

  • Ovládání blesku: Klíčem k dramatickému efektu je správné načasování blesku. Můžete buď manuálně blesknout ve chvíli, kdy voda dopadne na povrch (vyžaduje to cvičení a rychlé reakce), nebo použít dálkový spouštěč pro přesnější kontrolu. Experimentujte s různými časy blesku pro různé efekty.
  • Polarizační filtr: Tento filtr výrazně redukuje odlesky na vodní hladině, čímž zvýrazní barvy a detaily pod vodou. Je to skvělá investice pro každého cestovatelského fotografa.
  • Studené a teplé tóny: Využijte “zlatou hodinu” (čas krátce po východu nebo před západem slunce) pro teplé, romantické tóny. Pro chladnější, dramatické efekty fotografujte za oblačného dne.
  • Kompozice: Nezapomeňte na kompozici. Využijte zlatý řez nebo pravidlo třetin pro vyváženější a poutavější fotografii. Hledejte zajímavé detaily a perspektivy.

Nezapomeňte: Praktické zkušenosti jsou klíčové. Nebojte se experimentovat s nastavením a zkoušejte různé techniky, abyste objevili svůj vlastní styl.

Jak na fotky u moře?

Fotografování u moře? Klíč je v práci se světlem. Vyhýbej se focení proti slunci, jinak hrozí přepaly a odlesky. Ideální je fotit ve směru slunečních paprsků, zejména v dopoledních nebo podvečerních hodinách (tzv. zlatá hodina), kdy je světlo měkčí a teplejší. V poledne je slunce příliš ostré a vrhá tvrdé stíny. Experimentuj s různými úhly a kompozicí. Využívej polarizační filtr k redukci odlesků od vody a zvýšení sytosti barev. Zaměř se na detaily – texturu písku, vlny, mušličky. Neboj se experimentovat s různými nastaveními fotoaparátu – vyzkoušej prioritu clony pro krásné rozostřené pozadí (bokeh) nebo prioritu času pro zmrazení pohybu vln. A hlavně, buď trpělivý a užívej si to!

Nezapomínej na počasí. Zatažená obloha může poskytnout difúzní světlo ideální pro focení portrétů u moře bez ostrých stínů. Naopak, mraky mohou dodávat dramatický efekt, pokud je zkombinuješ s vhodnou kompozicí a časem expozice.

Využívej i možnosti fotografování z různých perspektiv – z výšky, z úrovně písku, z vody (pokud je to bezpečné). Každá perspektiva nabízí unikátní pohled.

Co se nesmí fotit?

Fotografování na památkách má svá specifika, a to i v zemích, které jsem navštívil. Základní pravidlo, platné prakticky všude, je zákaz používání stativů, selfie tyčí a dronů. Důvody jsou různé: od ochrany památek před poškozením až po bezpečnostní opatření. Na mnoha hradech a zámcích je navíc zakázáno používat blesk, ne kvůli škodám na exponátech, ale kvůli riziku spuštění bezpečnostního systému. V některých zemích se striktně dodržuje zákaz komerčního fotografování, tedy používání snímků k reklamním účelům, k vydávání pohlednic či k jiným profitům, aniž by byl k tomu získán zvláštní souhlas. Vždy je vhodné se předem informovat u správy památky o platných pravidlech, protože se mohou lišit v závislosti na konkrétním místě a jeho specifických podmínkách. Například v některých muzeích je povolen blesk, pokud je nasměrován mimo exponáty. Vždy dbejte na to, abyste se chovali ohleduplně k návštěvníkům a respektovali pravidla daného místa. Nezapomeňte, že i s nekomerčním focením existují omezení, například v citlivých prostorách, nebo tam kde by fotografování mohlo narušit klid. Informujte se předem, abyste si svůj výlet co nejvíce užili.

Jak udělat nejhezčí fotky?

15 tipů pro dokonalé fotografie z celého světa:

  • Světlo je klíč: Zlatá hodinka (krátce po východu a před západem slunce) nabízí magické, teplé světlo. V tropických zemích, jako je Bali, toto světlo zdůrazňuje živé barvy, zatímco v severských zemích, jako je Island, vytváří dramatické, syté kontrasty. Vyzkoušejte i boční světlo – dodá vašim snímkům hloubku a emoce, zvláště efektivní v pouštních oblastech Maroka.
  • Hrajte si se stíny: Dlouhé stíny, typické pro polední slunce v africké savaně, přidávají dramatické napětí. Naučte se je využívat pro kompozici.
  • Barvy jako jazyk: V každém koutě světa barvy vyprávějí příběh. V Japonsku je to jemná paleta pastelových tónů, v Indii exploze barevného chaosu. Zachyťte tuto jedinečnost.
  • Doostřujte s citem: Ostří obrázku určuje detaily, které dělají fotografii nezapomenutelnou. Využijte to v detailních záběrech z pouličního života v Buenos Aires nebo v architektonických detailech starověkého Říma.
  • Retušování s rozvahou: Lehká retuš vylepší fotografii, ale pozor na přehnané úpravy. Snažte se zachovat autenticitu, ať už fotografujete zasněžené Alpy, nebo pláže Karibiku.
  • Méně je někdy více: Vyhýbejte se zahlcení scény. Soustřeďte se na jeden hlavní objekt a nechte ho vyniknout. Tento princip platí v rušném Tokiu stejně jako v klidné Toskánské krajině.
  • Kontrast pro drama: Protiklady se vzájemně doplňují. Kombinujte světlo a stín, textury, barvy a tvary. Myslete na to, ať už fotografujete v Hongkongu, nebo v andských horách.
  • Popředí jako rámec: Přidejte popředí, které zarámuje váš hlavní motiv. Květina v popředí před majestátním Matterhornem, nebo starý kamenný plot před rozlehlým polem levandule ve Francii.
  • Pravidlo třetin: Umístěte hlavní objekt mimo střed fotografie. To dodá fotografii dynamiku.
  • Perspektiva: Změňte úhel pohledu. Lehněte si na zem, vylezte na kopec. Experimentujte!
  • Kompozice: Uvažujte o vedení pohledu diváka přes fotografii. Používejte linie, tvary a barvy k navedení oka.
  • Příběh: Snažte se zachytit příběh. Emocionální momenty dělají fotografie nezapomenutelnými.
  • Využijte hloubku ostrosti: Rozostřené pozadí zvýrazní hlavní objekt.
  • Experimentujte: Nebojte se zkoušet nové věci. Každá země, každý kout světa nabízí neobvyklé možnosti.
  • Naučte se používat svůj fotoaparát: Pochopte funkce a nastavení vašeho fotoaparátu. Získejte z něj maximum.

Jak udělat krásnou fotku?

Chcete fotit jako profík během vašich dobrodružství? Klíčem k krásné fotografii je porozumění cloně. Clona, označovaná clonovým číslem (např. f/2.8, f/5.6, f/16), reguluje množství světla vstupujícího do objektivu. Malé clonové číslo (např. f/2.8) znamená široce otevřenou clonu – spousta světla, světlý snímek, ale zároveň malé hloubky ostrosti, tedy rozmazané pozadí (bokeh), ideální pro portréty nebo detaily, kde chcete vyzdvihnout objekt od pozadí. To je skvělé pro zachycení romantického západu slunce nad Andami nebo detailu fantastického chrámu v Angkor Wat, kde okolí změkčíte a zvýrazníte hlavní motiv.

Naopak velké clonové číslo (např. f/16) znamená úzkou clonu – málo světla, tmavý snímek, ale velká hloubka ostrosti, vše ostré od popředí až do pozadí. Perfektní pro krajinářské fotografie, kde chcete zachytit ostré detaily celého panoramatu, například majestátních hor v Dolomitech nebo nekonečných pláží na Bali. Experimentujte s clonou a zjistěte, jaká hodnota vám nejlépe vyhovuje pro danou situaci a typ fotografie. Nebojte se, je to jen otázka praxe. Kvalitní fotografie je o kombinaci světla, clony, času a ISO. Všechny tyto parametry úzce souvisí, a proto je nutné experimentovat. Nebojte se experimentovat s různými hodnotami a objevovat nové možnosti!

Nezapomeňte také na kompozici! Správné umístění objektu ve fotografii dokáže zázraky. Zkuste pravidlo třetin, zlatý řez, nebo hledejte symetrii a vedoucí linie, které oko diváka povedou k hlavnímu bodu zájmu. Kompozice se dá trénovat, ale intuitivní cítění se časněm zlepší.

Jaké oblečení k moři?

K moři? Lehké, rychleschnoucí funkční oblečení je základ! Trička a tílka z materiálu odvádějícího pot, šortky nebo kalhoty s UV ochranou. Důležité jsou i kvalitní ponožky, které zabrání puchýřům při delších procházkách. Letní šaty jsou fajn na večer, ale pro denní aktivity zvolte něco odolnějšího. Nezapomeňte na plavky, samozřejmě! Klobouk s kšiltem nebo bandana ochrání obličej a krk před sluncem. Sluneční brýle s UV filtrem jsou nezbytností. Lehká, skladná větrovka nebo lehká bunda se může hodit i v letním počasí. Doporučuji také malou lékárničku s opalovacím krémem s vysokým SPF, repelent proti hmyzu a případné léky. Dobré boty na turistiku a vodní obuv pro pláž a vodu. Něco na pití – hydratace je klíčová! A nezapomeňte na baterku nebo čelovku pro večerní procházky. Plážový ručník s rychlým schnutím šetří místo.

Jak vyfotit sám sebe?

Samostatné focení v terénu? Žádný problém! Času máte dost. Hlavní je stabilní podpora – využijete trekingovou hůl, kámen, batoh, cokoliv pevného.

Osvětlení je klíčové. Ideální je rozptýlené denní světlo, ale i s čelovkou lze dosáhnout skvělých výsledků.

  • Experimentujte s úhly: Světlo zespodu vytvoří dramatický efekt, shora zase profesionálnější vzhled.
  • Vyhněte se ostrému slunci – lepší je lehce zatažená obloha nebo stín.
  • Nastavení telefonu: Využijte režim HDR pro lepší dynamický rozsah. Zkontrolujte si i nastavení časovače.

Tipy pro pokročilejší:

  • Samospoušť: Nastavte si ji na delší čas, abyste stihli zaujmout pózu.
  • Bezdrátová dálková spoušť: Pro větší komfort a přesnější kontrolu.
  • Stativ pro mobil: Malý, skladný a velmi užitečný, zvláště v náročném terénu.

Nebojte se experimentovat a najděte si svůj styl!

Kdy je nejlepší světlo na focení?

Nejlepší světlo pro focení v exteriéru najdete na jaře, na podzim a v zimě. Slunce je v těchto obdobích nízko nad obzorem, což dává měkké, rozptýlené světlo a minimalizuje ostré stíny – fotografický sen! Zapomenute na drsné polední slunce léta, které vrhá nelichotivé stíny a přeexponované plochy. V těchto třech obdobích můžete fotit prakticky kdykoliv během dne, i v poledne, a dosáhnete skvělých výsledků. Pro krajinnou fotografii je zejména „zlatá hodina“ – hodina po východu a hodina před západem slunce – naprosto magická. V té době se objevují nádherné teplé tóny a prohlubuje se hloubka scény. A nezapomeňte na „modrou hodinu“! To je ta krátká doba po západu nebo před východem slunce, kdy světlo má nádherně chladný, modrý odstín, ideální pro tajemné a melancholické snímky. Pro experimenty s dlouhými expozicemi se pak zima s kratším dnem skvěle hodí.

Jak by mělo jít světlo při focení?

Focení na cestách? Světlo je klíčové! Zkušenost mi říká, že nic nezkazí fotku tak jako špatné osvětlení. Proto si vždycky dávám záležet na tom, abych ho měla pod kontrolou.

Hlavní pravidlo číslo jedna: Vyberte si jeden zdroj světla. Buďto využijete přirozené světlo z oken – ideální pro příjemné, přirozené tóny pleti – nebo si vše osvětlíte uměle. V tom případě sáhněte po jednotném typu osvětlení, ať už teplém (žlutém) nebo studeném (bílém).

Proč je to tak důležité? Míchání různých druhů osvětlení – třeba denního světla z okna a teplého světla z lampy – je receptem na katastrofu. Vzniknou tak nepěkné barevné odchylky na fotce, které budou rušit a výsledný snímek bude vypadat amatérsky. Na fotografiích lidí se to projeví nejvíce, pleť bude mít nelichotivé barevné tónění.

Tipy pro cestování:

  • Zlatá hodina: Pro úchvatné fotky využijte prvních hodin po východu slunce a posledních hodin před západem. Světlo je v tu dobu měkké a teplé, ideální pro portréty i krajiny. Nezapomeňte na sluneční brýle!
  • Stín: Silné slunce může vést k přeexponovaným fotografiím. Vyhledávejte stín stromů nebo budov, abyste se vyhnuli tvrdým stínům na obličeji.
  • Odrazky: bílý papír nebo pěnový reflektor může skvěle posloužit k odražení světla a změkčení stínů na obličeji.
  • Umělé osvětlení: V hotelových pokojích často bývá světlo s nepříjemnou barvou. Zkuste použít vlastní přenosnou lampu s nastavitelnou teplotou barev. Na trhu je nepřeberné množství malých a přenosných variant.

Chyby, kterým se vyhnout:

  • Míchání teplého a studeného světla.
  • Focení proti slunci bez použití stínů nebo filtrů.
  • Nedostatečné osvětlení – raději vždycky zvolte raději světlo více než málo.

Jak nastavit foťák na noční focení?

Noční fotografie krajiny? To je výzva, ale s trochou znalostí zvládnete i snímky, na které budete pyšní. Zapomenute na kompaktní foťáky, ty tady selžou. Pro skutečně dechberoucí záběry noční oblohy a krajiny potřebujete objektiv s nízkou světelností – ideálně f/1.4 až f/2.8. Čím nižší číslo, tím více světla objektiv zachytí. Ohnisková vzdálenost? Klasika krajinářské fotografie – od 14 mm do 300 mm. Širokoúhlé objektivy zachytí více scény, teleobjektivy zase umožní detailní snímky vzdálených objektů, třeba hvězd. Myslete ale na stabilitu. Stativ je naprostá nutnost – nejmenší chvění se při dlouhých expozičních časech projeví rozmazaným snímkem. A nezapomeňte na ISO – experimentujte s nastavením, ale mějte na paměti, že vyšší ISO může vést k šumu na fotografii. Nebojte se experimentovat s časy závěrky a zkuste různé kompozice. Dlouhé expozice rozmažou pohyb, například světla aut, a dodají snímkům magický nádech. Zkuste najít místo s co nejméně světelným znečištěním – tmavá obloha je klíčem k úžasným hvězdným snímkům. A nezapomeňte na teplé oblečení – noční focení v terénu může být chladné!

Tip pro zkušenější: Získejte si aplikaci, která vám pomůže najít místa s minimálním světelným znečištěním a optimalizuje nastavení fotoaparátu pro astrofotografii. Nebojte se používat dálkové ovládání, aby se minimalizovaly vibrace při spouštění závěrky. A pamatujte, trpělivost přináší dokonalé výsledky.

Jak se vyfotit v moři?

Focení u moře chce trochu plánování. Ideální je čas krátce po východu nebo před západem slunce – tzv. zlatá hodina nabízí krásné měkké světlo. Západ slunce samo o sobě může být příliš kontrastní, lepší je využít jeho rozptýlené světlo. Hledejte zajímavé detaily – mušličky, skály, rostliny – které fotografii dodají jedinečnost. Nebojte se experimentovat s úhlem pohledu – lehněte si na břeh, vyšplhejte na skálu, využijte drone. Dávejte pozor na přepaly, zejména na vodní hladině. Techniku chraňte před pískem, vodou a solí – případně použijte nepromokavé pouzdro. Přehřátí techniky v létě je častý problém, nechte ji chladnout v stínu. A hlavně, prozkoumejte okolí! Neomezujte se jen na pláž, zajímavé snímky najdete i na skalách, v zátokách, nebo dokonce pod vodou (s vodotěsným pouzdrem). Polarizační filtr skvěle potlačí odlesky na vodě a prohloubí barvy. Nezapomeňte na vhodné oblečení a opalovací krém – focení u moře může být náročné na čas.

Co nesmim zapomenout na dovolenou?

Co si sbalit na dovolenou? Zkušený cestovatel ví, že na tohle se nedá jen tak odpovědět. Ale pět klíčových věcí, bez kterých se neobejdete, by se dalo shrnout takto:

1. Doklady: Platný cestovní pas nebo občanský průkaz je samozřejmost. U dětí to platí dvojnásob – každý musí mít svůj vlastní doklad. Nezapomínejte na další důležité dokumenty: cestovní pojištění (o tom podrobněji níže), letenky (včetně potvrzení o rezervaci), jízdenky, řidičský průkaz (pokud ho potřebujete), potvrzení o rezervaci ubytování a další relevantní doklady, jako třeba poukázky na výlety.

2. Peníze: Hotovost v místní měně je vždycky výhodná, zvláště v menších obchodech a na trzích. Doporučuji mít s sebou i kreditní kartu a informovat banku o cestě do zahraničí. Předem si zjistěte limity plateb a poplatky za výběry v zahraničí. Nezapomeňte na nouzový kontakt na vaši banku.

3. Cestovní pojištění: Toto je absolutní nezbytnost! Dobré cestovní pojištění vám v případě potřeby pokryje náklady na lékařské ošetření, ztrátu zavazadel, případně i repatriaci. Před cestou si pečlivě prostudujte podmínky pojištění a ujistěte se, že pokrývá všechny vaše aktivity.

4. Léky: Pokud užíváte nějaké léky, vezměte si jich dostatečné množství na celou dobu dovolené, plus rezervu pro případ zpoždění. Léky mějte u sebe v originálním obalu s předepsaným dávkováním. Je dobré mít u sebe i lékárničku s běžnými léky proti bolesti, horečce, průjmu a na desinfekci.

5. Ostatní: Záleží na destinaci a typu dovolené. Pro plánování je dobré vytvořit si checklist – seznam věcí, které s sebou berete. Můžete si ho stáhnout z internetu nebo si ho vytvořit sami. Zahrňte věci jako nabíječky, adaptéry, sluchátka, opalovací krém a podobně. Vždycky si sbalte i něco navíc, co vám v případě potřeby může posloužit.

Jak nejlépe vyfotit noční oblohu?

Fotografování noční oblohy, ať už Mléčné dráhy, padajících hvězd nebo jen hvězdného pole, je dobrodružství, které jsem zažil na desítkách míst po celém světě – od pouští Atacamy po fjordy Norska. Klíčem k úžasným snímkům je správné nastavení fotoaparátu. Základem je maximálně otevřená clona, ideálně f/2.8, nebo nejširší, kterou váš objektiv nabízí. To maximalizuje množství světla dopadajícího na snímač.

ISO nastavte na 3200–6400. V závislosti na světelném znečištění a kvalitě vašeho objektivu můžete experimentovat i s vyššími hodnotami, ale hrozí šum. Můj tip: v oblastech s nízkým světelným znečištěním se nebojte jít i na ISO 12800, výsledek vás může překvapit.

Čas expozice je kritický. Zde se pohybujeme mezi 10 až 25 sekundami, ale to je pouze orientační hodnota. Dlouhá expozice zachytí více světla, ale hvězdy se začnou jevit jako čárky kvůli rotaci Země. Pro ostré hvězdy použijte toto pravidlo: 500 / ohnisková vzdálenost objektivu (v mm) = maximální čas expozice v sekundách. Například s objektivem 20mm máte 25 sekund. S 50mm objektivem už jen 10 sekund.

Další tipy z mých cest:

  • Stativ je nezbytností. Bez něj se neobejdete.
  • Dálkový spouštěč minimalizuje riziko rozmazání obrazu při stisku spouště.
  • Vyhněte se světelnému znečištění. Najděte si tmavé místo, ideálně daleko od měst.
  • Používejte aplikaci pro sledování světelného znečištění, abyste si vybrali optimální místo.
  • Naučte se komponovat snímek. Mléčná dráha sama o sobě není vše, vkomponujte do snímku zajímavé prvky krajiny.
  • Experimentujte s různými nastaveními a objevujte své vlastní styly.

Nezapomínejte na kalibraci bílé pro věrné barvy noční oblohy a postprocesing. Zde se fantazii meze nekladou.

Co nejlépe odráží světlo?

Pro maximální odraz světla v terénu je ideální bílá strana reflexní folie – odrazí až 90 % světla a díky difúznímu efektu ho rozptýlí i do stinných míst, což je super třeba pro čtení mapy nebo v nouzovém bivaku. Černá strana naopak světlo pohlcuje, takže je vhodná na vnější stranu, aby se folie nepřehřívala a déle vydržela.

Tip pro zkušené: kombinace bílé a černé strany může být skvělá pro signalizaci. Bílá strana se skvěle hodí pro zviditelnění v zamlženém počasí nebo při sněžení.

Praktické využití: folie si skvěle poradí i jako improvizovaný odraz světla pro vaření, zvýraznění signálních barev nebo jako nouzová ochrana před chladem (bílá strana dovnitř).

Scroll to Top