Neobyčejný dům v Praze se jmenuje Tančící dům (původně Nationale Nederlanden Building). Je to unikátní kancelářská budova v dekonstruktivistickém stylu, tvořená dvěma válcovými věžemi – jednou klasickou a druhou, jakoby se dynamicky pohybující. Architektonicky symbolizuje tančící pár a neoficiálně se mu říká „Ginger a Fred“ podle slavné taneční dvojice Ginger Rogersové a Freda Astora.
Stojí na nábřeží Rašínovo nábřeží a nabízí krásný výhled na Vltavu a Pražský hrad. V budově se nachází restaurace s panoramatickým výhledem a hotel. Doporučuji navštívit nejen kvůli jeho jedinečné architektuře, ale i kvůli skvělému výhledu na Prahu. Dostanete se tam snadno tramvají nebo metrem.
Co je známo o teroristickém útoku v Praze?
Tragická zpráva otřásá Prahou. Dnes došlo k hromadnému střelbě na Karlově univerzitě, která si vyžádala 13 mrtvých. Útočník byl zneškodněn, ale bilance je děsivá. 25 osob utrpělo zranění, z toho 9 těžkých, 5 středně těžkých a až 10 lehkých.
Karlova univerzita, jeden z nejstarších a nejprestižnějších univerzit v Evropě, je oblíbeným turistickým cílem. Její historické budovy, rozprostírající se po celém Starém Městě, láká miliony návštěvníků ročně. Tento incident bohužel ukazuje, že ani na zdánlivě klidných místech nejsme v bezpečí.
Pro ty, kteří plánují cestu do Prahy: Sledujte aktuální zprávy a pokyny českých úřadů. I když je taková událost extrémně výjimečná, je důležité být informován a opatrný. Nezapomeňte na standardní bezpečnostní opatření během cestování – hlídejte si své osobní věci a buďte si vědomi svého okolí. V případě nebezpečí kontaktujte místní úřady.
Česká republika je obecně bezpečnou zemí pro turisty, ale tato tragédie zdůrazňuje, že hrozby existují všude. Doufejme, že se podobné události už nikdy nebudou opakovat. Naše myšlenky jsou s oběťmi a jejich rodinami.
Co stálo na místě Tančícího domu v Praze?
Na místě dnešního Tančícího domu stával ještě v 19. století obytný dům, který byl během druhé světové války, konkrétně při náletech amerického letectva na Prahu, zcela zničen. Zajímavostí je, že tato lokalita, nacházející se na nábřeží Vltavy, byla strategicky důležitá a během války těžce poškozena. Zřícenina původního domu tak zůstávala na místě po mnoho let, než se začalo s výstavbou ikonického Tančícího domu, projektu architekta Vratislava Kozáka a kanadského architekta Franka Gehryho. Výstavba probíhala v letech 1992-1996 a dnes je Tančící dům jednou z nejnavštěvovanějších památek Prahy a symbolem moderní architektury. Stojí za to si povšimnout i kontrastu mezi moderní architekturou Tančícího domu a okolní historickou zástavbou.
Čím je Praha historicky známá?
Praha, to je skutečná pokladnice historie! Byla klíčovým městem habsburské monarchie a později Rakousko-Uherska, což je patrné na mnoha impozantních palácích a architektuře. Procházka Starým Městem vás přenese do dob, kdy se zde prolínaly vlivy různých kultur a náboženství. Důležitou roli sehrála i v českém a protestantském reformním hnutí, o čemž svědčí třeba památky spojené s Janem Husitem. Třicetiletá válka zanechala na Praze hluboké stopy, viditelné v některých architektonických detailech, ale i v paměti města. A 20. století? To je kapitola sama o sobě! Praha jako hlavní město Československa mezi světovými válkami a za komunistické éry – tato éra je viditelná v architektuře, ale i v atmosféře některých čtvrtí. Zkuste si představit, co se zde odehrávalo – od vzniku Československa, přes Pražské jaro až po sametovou revoluci. Prohlídka Prahy není jen procházkou krásnými ulicemi, je to cestování časem. Najdete zde nádherné gotické katedrály, barokní kostely, secesní domy a moderní stavby, které se vzájemně doplňují a vytvářejí jedinečný a fascinující celek.
Jaká je to neobvyklá budova v Praze?
V Praze se nachází Tančící dům, neobvyklá stavba, která v klasickém prostředí vyvolává kontroverze. Jeho dekonstruktivistický design, s typickými zakřivenými liniemi připomínajícími tančící pár, ostře kontrastuje s okolní barokní, gotickou a secesní architekturou. Mnozí Pražané ho zpočátku považovali za nevkusný zásah do historického panoramatu města.
Dům navrhli architekti Vlado Milunić a Frank Gehry. Zajímavostí je, že “tančící” část budovy je vyrobena z betonu a skla, zatímco “klidnější” část je z historické budovy, která přežila bombardování za druhé světové války. V budově najdete kanceláře, ale i luxusní hotel a restauraci s panoramatickým výhledem na Vltavu a Karlův most. Je to skvělé místo pro focení a nabízí úchvatné výhledy na Prahu. Hodně turistů sem chodí kvůli fotogenické architektuře a panoramatickým výhledům.
Co je to fuška v Praze?
V Praze, stejně jako v celé České republice, se „fuška“ označuje jako příležitostná práce, často brigáda na jeden den nebo krátkodobý projekt. Může jít o cokoliv od manuální práce na stavbě, přes pomoc v domácnosti až po krátkodobou práci v gastronomii. Je to skvělý způsob, jak si v Praze přivydělat, zvláště pro studenty nebo turisty s omezeným časem. Najít takovou práci je možné prostřednictvím inzerátů na internetu, v lokálních novinách nebo i přímo na místě, třeba oslovení restaurací či hotelů. Je však důležité si uvědomit, že se jedná o neformální trh práce, proto je nutná obezřetnost a důkladné prověření potenciálního zaměstnavatele, aby se předešlo podvodům. Ceny za takové práce se liší dle náročnosti a délky trvání.
Jaké zajímavé skutečnosti se týkají Tančícího domu?
Praha, město stověží, skrývá i jeden netradiční skvost – Tančící dům. Neformálně se mu říká Ginger a Fred, podle legendárních tanečníků Ginger Rogers a Freda Astaire, které jeho dvě věže nápadně připomínají. Kamenná věž reprezentuje Freda, skleněná Ginger. Je to skutečně nápaditá architektura, která se skvěle integruje do historického panoramatu, byť zpočátku vyvolávala kontroverze.
Zajímavostí je, že stavba nebyla jednoduchá. Projekt Vlada Miluniće a francouzského architekta Jeana de Francouxa vznikl po dlouhých debatách a schvalovacím procesu. Mnozí tehdy považovali jeho moderní styl za rušivý element v historickém jádru Prahy. Dnes je ale Tančící dům symbolem Prahy a oblíbeným turistickým cílem.
Kromě estetické hodnoty, nabízí Tančící dům i praktické využití. Nachází se zde hotel, kanceláře a restaurace s výhledem na Vltavu a Pražský hrad. Je to skvělé místo pro vychutnání si panoramatického výhledu a pořízení úchvatných fotografií. Pokud se do Prahy chystáte, rozhodně si návštěvu Tančícího domu nenechte ujít. Je to jedinečný kousek architektury, který byste neměli minout.
Tip pro cestovatele: Doporučuji rezervovat si stůl v restauraci s výhledem na řeku s dostatečným předstihem, ať si tento neopakovatelný zážitek užijete naplno.
V čem je Praha unikátní?
Praha je jedinečná svým neobyčejně bohatým historickým a architektonickým dědictvím, které se jen tak někde nenajde. Prošla staletími s minimálními devastujícími zásahy, a proto si zachovala autentickou atmosféru. To z ní dělá skutečný poklad pro milovníky historie a architektury.
Pražský hrad, dominantní silueta na kopci Hradčany, je ikonickým symbolem města a patří k největším a nejstarším dochovaným hradním komplexům na světě. Jeho historie sahá až do 9. století a ukrývá v sobě nespočet architektonických stylů, od románského a gotického po renesanční a barokní. Prohlídka hradu vám zabere celý den, a i tak nebudete mít šanci vidět vše.
Kromě Pražského hradu stojí za zmínku:
- Staroměstské náměstí s orlojem: Unikátní astronomické hodiny, které patří k nejznámějším atrakcím Prahy a jsou světovým unikátem.
- Karlův most: Gotický most s kamennými sochami, spojující Staré Město s Malou Stranou a nabízející úchvatné výhledy.
- Židovská čtvrť: Starobylá a fascinující čtvrť s synagogami, starým hřbitovem a jedinečnou atmosférou.
- Petřín: Kopec s rozhlednou, která nabízí panoramatický výhled na celé město – skoro jako z filmu. Místo je ideální pro romantické procházky.
Praha není jen o památkách. Je to město s pulzujícím kulturním životem, skvělými restauracemi a příjemnou atmosférou. Objevování její krásy vyžaduje čas, ale odměnou vám bude nezapomenutelný zážitek. Doporučuji prozkoumat i méně známá zákoutí a objevit skryté perly Prahy – najde se zde nespočet malebných uliček a dvorků.
Tip pro plánování: Praha je skvělá pro pěší prohlídky, ale pro větší vzdálenosti se vyplatí využít MHD. Doporučuji si předem naplánovat trasu a zakoupit si Pražskou kartu pro bezplatnou dopravu a slevy na vstupy.
Proč je v Praze tolik starých budov?
Praha uchvacuje svou architekturou. Mnohé architektonické skvosty gotiky, renesance a baroka se zachovaly, neboť Praha na rozdíl od většiny evropských metropol nebyla v 18. a 19. století, kdy byla pouhým provinčním městem v rámci Rakousko-Uherska, rozsáhle přestavována. To jí dodalo jedinečný charakter.
Klíčové období pro zachování staré Prahy:
- Habsburská monarchie: Ačkoliv se Praha v rámci monarchie nijak zvlášť nevyvíjela jako centrum, tato skutečnost paradoxně pomohla k zachování historického jádra. Bylo to ekonomicky méně výhodné než přestavba v moderním duchu.
- Relativní mír: Praha se v daném období vyhnula rozsáhlým válkám a revolucím, které by mohly vést k rozsáhlé devastaci historických budov.
Zajímavost: Mnoho budov, které dnes obdivujeme, prošlo v průběhu staletí různými úpravami a rekonstrukcemi. To ale nijak nesnižuje jejich historickou hodnotu, ba naopak, často odhaluje fascinující vrstvy historie v jejich architektuře. Při prohlídce Prahy se vyplatí vnímat detaily, jako jsou například erby, kamenné plastiky, či štíty domů – vyprávějí neuvěřitelné příběhy.
Tip pro cestovatele: Prohlídka Starého Města s průvodcem, zaměřená na architektonické detaily, může být nezapomenutelným zážitkem. Doporučuji i prohlídku některých méně známých, ale stejně krásných částí Prahy, jako například Žižkov nebo Vinohrady, kde lze nalézt nádherné příklady secese a funkcionalismu. Využijte i možnosti návštěvy některých méně známých kostelů a klášterů, které skrývají fascinující umělecká díla.
Je možné se v noci procházet po Praze?
Praha je obecně velmi bezpečná, a to i v noci. Můžete se cítit relativně bezpečně i v méně osvětlených ulicích starého města, ale vždy je rozumná opatrnost na místě. Nicméně, některé okrajové čtvrti bych nedoporučoval navštěvovat po setmění, a to zejména sám.
Vyhněte se:
- Oblastem kolem hlavního nádraží (Praha hlavní nádraží) po setmění – zvýšená kriminalita, včetně kapesních krádeží.
- Méně osvětleným uliček v Žižkově, zvláště v okolí parku Riegrovy sady – ačkoliv je Žižkov skvělá čtvrť s mnoha bary a restauracemi, v noci je potřeba dávat pozor.
- Výrazně odlehlým částem města, kam se jako turista pravděpodobně ani nedostanete.
Tipy pro bezpečnou noční procházku:
- Využívejte dobře osvětlené ulice a hlavní cesty.
- Nedávejte najevo, že máte u sebe větší sumy peněz nebo drahé elektroniku.
- Nechoďte sami po tmě – pokud je to možné, choďte ve skupině.
- Využijte veřejnou dopravu, taxíky nebo sdílené jízdy, pokud se cítíte nejistě.
- Mějte si vždy nabitý telefon s aplikací na volání taxi.
Praha nabízí úžasnou atmosféru i v noci, ale rozumná opatrnost nikdy neuškodí. Vždy si uvědomujte své okolí.
Jaká to je zvláštní věž v Praze?
Ta podivná věž v Praze? To je Žižkovský televizní vysílač, ikonický, a pro mnohé i kontroverzní symbol Prahy. Postavený mezi lety 1985 a 1992, dodnes vyvolává bouřlivé reakce. Jeho futuristický, někteří by řekli až monstrózní design, se stal terčem mnoha vtipů a kritiky.
Zajímavosti:
- Jeho výška činí 216 metrů.
- Architektem je Václav Aulický.
- Původně byl kritizován pro svou “nezapadající” architekturu do historického centra Prahy.
- Na věži je umístěno několik restaurací a vyhlídková plošina, která nabízí úchvatný výhled na celou Prahu. Doporučuji návštěvu při západu slunce!
Tip pro návštěvu:
- Vstupenky si rezervujte předem, obzvlášť v hlavní sezóně.
- Vyšplhejte se nahoru výtahem – výhled z výšky stojí za to.
- Nezapomeňte si vzít fotoaparát!
- Po prohlídce věže se projděte po Žižkově, krásné a historické pražské čtvrti.
A co vy? Líbí se vám Žižkovský vysílač, nebo ho považujete za architektonický přečin? Podělte se o váš názor v komentářích!
Proč USA bombardovaly Prahu?
Bombardování Prahy 14. února 1945 americkým letectvem je dodnes diskutovanou událostí. Oficiální vysvětlení hovoří o chybě v navigaci. Letadla mířila na Drážďany, ležící asi 120 km severozápadně od Prahy, které byly v té době cílem masivního náletu. Představte si tu situaci: stovky bombardérů v noci, dezorientace způsobená počasím, a náhlé zjištění, že se nacházíte nad úplně jiným městem. Tragická chyba s tragickými následky pro Prahu.
Je důležité si uvědomit, že Drážďany byly v té době strategickým cílem spojenců a bombardování mělo za cíl oslabit německou válečnou mašinerii. Nicméně, nálet na Prahu, ačkoliv neúmyslný, vyvolal značnou devastaci a ztráty na životech. V porovnání s Drážďany, které utrpěly mnohem větší ztráty, je bombardování Prahy často opomíjeno, ale jeho dopad na životy civilistů je neméně důležitý.
Při návštěvě Prahy je vhodné navštívit památníky obětem druhé světové války a zamyslet se nad tragickými událostmi, které se odehrály. Mnoho míst v Praze stále nese stopy po válce, ačkoliv jsou často skryté před očima. Studium historie, i té bolestné, je klíčové pro pochopení současnosti. Zkuste se zamyslet nad tím, co se tehdy stalo a jak tato událost ovlivnila Prahu a její obyvatele. Navštívíte-li místa zasažená bombardováním, budete se na Prahu dívat úplně jinak.
Jaká jsou nejstrašidelnější místa v České republice?
Milovníci hororu a tajemných míst by v Čechách rozhodně neměli minout Kostnici v Brně, s její děsivou, avšak fascinující expozicí lidských kostí. Atmosféru strachu pak umocňují skalní útvary nad Slapskou přehradou, opředené legendami o podivných událostech a pohřbených tajemstvích. Zřícenina hradu Valečov s pověstí o černém psu a démonických rituálech dodá nezapomenutelný zážitek. Podobně tajemný je i hrad Houska, jehož pověst o pekelné bráně do podzemí dodnes budí hrůzu. Byčí skála, s propastí a jeskyněmi, nabízí temnou krásu, zatímco na hradě Zvíkov se mísí historie s legendami o strašidlech. Jihlavské katakomby, s kostmi tisíců zemřelých, poskytnou nezapomenutelný, ačkoliv ponurý, vhled do minulosti. A konečně, zámek Velké Losiny, s alchymistickou minulostí a příběhy o tajemných experimentách, uzavírá tento seznam mrazivých míst.
Důležité upozornění: Před návštěvou některých z těchto míst si ověřte otevírací dobu a dostupnost, jelikož některé lokality mohou být z důvodu ochrany nebo rekonstrukce dočasně uzavřeny. Vždy dbejte na bezpečnost a respektujte historii těchto míst.
Jak se v Praze říkají ženám?
V Praze potkáte Pražanky – ženy, které žijí v tomto krásném městě. Muži se nazývají Pražané. Oba, muži i ženy, jsou dohromady Pražané. Kromě toho, při prozkoumávání Prahy se vám bude hodit vědět, že se zde mísí historie a modernita. Můžete objevovat starobylé uličky Starého Města s úžasnou architekturou a zároveň se kochat moderními galeriemi a kavárnami. Pro aktivní turisty je Praha skvělým místem, nabízí cyklostezky podél Vltavy, turistické trasy v okolí a spoustu příležitostí pro pěší procházky. Nezapomeňte navštívit Pražský hrad, Karlův most a Petřínskou rozhlednu pro úchvatné výhledy na město. A pokud budete mít štěstí, potkáte i mnoho přátelských Pražanek, ochotných poradit vám s objevováním všech krás Prahy.
Proč se Praha nazývá Tančící dům?
Pražský Tančící dům, známý také jako Ginger a Fred, získal své jméno díky své architektuře. Dvě věže, jedna kamenná, reprezentující Freda Astaira, druhá skleněná, ztělesňující Ginger Rogers, evokují dojem tančícího páru. Je to skutečně neotřelá stavba, která se odlišuje od klasické pražské architektury. Nachází se na Rašínově nábřeží a byl postaven po roce 1989, čímž se stal symbolem odklonu od komunistické architektury a nástupu moderního pojetí. Jeho netradiční tvar vyvolává silné emoce – někteří ho milují, jiní nenávidí, ale jednoznačně přitahuje pozornost a stává se tak nezbytnou součástí pražské panoramy. Architekti Vlado Milunić a Frank Gehry stvořili skutečně unikátní dílo, které je dnes světově proslulým symbolem Prahy. Je to nejen architektonická ikona, ale také oblíbené místo pro turisty, nabízí krásné výhledy na Vltavu a Karlův most. Při návštěvě Prahy rozhodně stojí za vidění.
Co se stalo v Praze v roce 1968?
V srpnu 1968, konkrétně v noci z 20. na 21., se Praha, město sto věží, ocitlo v sevření tanků Varšavské smlouvy. Byla to invaze, která zlomila Pražské jaro, období politické a společenské liberalizace pod vedením Alexandra Dubčeka. Přibližně 400 000 vojáků, na rozkaz sovětského vedení, vtrhlo do Československa.
Důsledky byly dalekosáhlé:
- Politické Represe: Dubček a další reformátoři byli zatčeni a odvezeni do Sovětského svazu. Nastolil se tvrdý normalizační režim, který potlačoval veškeré projevy disentu.
- Ekonomické dopady: Invaze těžce poškodila československou ekonomiku a narušila mezinárodní obchodní vztahy.
- Společenské změny: Důvěra v komunistický režim se dramaticky snížila, což vedlo k rozšíření disentu a podzemních kulturních aktivit.
Padesát let po invazi jsem se setkal s pamětníky, jejichž svědectví odhalují osobní tragédie a traumata, která tato událost zanechala. Byla to zkušenost, která nesmazatelně poznamenala generace Čechů a Slováků.
Zajímavost: Mnoho historiků dodnes debatuje o skutečných motivech sovětské invaze. Někteří poukazují na obavy z rozšíření vlivu reformního hnutí do dalších zemí východního bloku.
- Místa k návštěvě: Památník obětem invaze v Praze, Radiožurnalistika (místo dramatických událostí z roku 1968), místa spojená s osobnostmi Pražského jara.