Jak se jmenuje ostrov patřící Austrálii?

Kengurský ostrov (angl. Kangaroo Island) je třetím největším ostrovem Austrálie, po Tasmánii a Melvillu. Tvoří samostatný region s jedinečnou biodiverzitou a turistickým potenciálem.

Je možné považovat Austrálii za ostrov?

Podle různých geografických škol je Země rozdělena na kontinenty a ostrovy. V případě, že pevninská plocha je menší než kontinent, je považována za ostrov. Nicméně, toto rozdělení je spíše konvencí než striktním pravidlem, jelikož samotná definice kontinentu není jednoznačná a existují různé geografické přístupy k jeho vymezení. Austrálie, ačkoliv je nejmenším kontinentem, splňuje všechny charakteristiky pevniny a je proto obecně klasifikována jako kontinent.

V jakém roce se Austrálie stala nezávislou?

Proces získání nezávislosti Austrálie byl postupný a probíhal v několika fázích:

  • 1. ledna 1901: Vznik Australského svazu – Austrálie se stala dominiem v rámci Britského impéria, s omezenou suverenitou.
  • 11. prosince 1931: Westminster Act vstoupil v platnost a uznal legislativní nezávislost dominií, včetně Austrálie. Austrálie získala právo tvořit vlastní zahraniční politiku a uzavírat mezinárodní smlouvy.
  • 3. března 1986: Australský akt, přijatý britským parlamentem, ukončil zbývající formální vazby Austrálie na Velkou Británii. Tento datum se považuje za oficiální datum získání úplné nezávislosti Austrálie.

Úřední jazyk: Australská angličtina (de facto)

Hlavní město: Canberra

V čem je rozdíl mezi ostrovem a kontinentem?

Hlavním rozdílem mezi ostrovem a kontinentem je velikost. Ostrovy jsou menší než kontinenty. Největším ostrovem je Grónsko, které je přibližně třikrát menší než nejmenší kontinent – Austrálie. Skupina mořských ostrovů, ležících blízko u sebe, se nazývá souostroví (např. Malajské souostroví). Definice se však mohou lišit dle použitého geografického přístupu a existují i výjimky, kdy ostrovy svým rozsahem a geologickým složením překračují hranici obvykle považované za ostrovní.

Jak se Austrálie stala nezávislou? (rozšířené)

Získání nezávislosti Austrálie bylo složitým procesem, zahrnujícím postupnou cestu k plné suverenitě. Od roku 1901 jako součást Britského impéria, získávala postupně větší autonomii v legislativě a zahraniční politice. Klíčovým momentem byl Westminster Act z roku 1931, který formalizoval legislativní nezávislost dominií. Avšak i po roce 1931 přetrvávaly formální vazby na britskou monarchii. Až Australský akt z roku 1986 tyto poslední formální vazby definitivně přerušil, čímž se Austrálie stala plně nezávislou.

V roce 1951 Austrálie uzavřela ANZUS smlouvu s USA, čímž se stala formálním vojenským spojencem Spojených států. Australské jednotky se zúčastnily korejské a vietnamské války na straně Spojených států. V roce 1975 Austrálie udělila nezávislost své kolonií Papuy-Nové Guineji.

Kolik stojí vízum do Austrálie pro občany Ruské federace?

Cena víza do Austrálie pro ruské občany se liší v závislosti na typu víza a délce pobytu. Konzulární poplatek za standardní turistické vízum začíná od 190 AUD (australských dolarů). Doba platnosti víza se pohybuje od 3 měsíců do 1 roku, a to jak u víza jednorázového, tak i víza s vícenásobným vjezdem.

Pro podání žádosti o vízum je nutné disponovat platným cestovním pasem s platností minimálně 6 měsíců po plánovaném odjezdu z Austrálie. Žádost o vízum je třeba podat s dostatečným předstihem, neboť proces vyřízení může trvat několik týdnů. Existují i další typy víz (studentská, pracovní, obchodní) s odlišnou cenou a podmínkami. Ruská federace by se měla obracet na australská vízová centra ve svých městech. Podrobné informace o australských vízech naleznete na oficiálních stránkách australského ministerstva vnitra (Department of Home Affairs).

Je možné nazvat kontinent ostrovem?

Z hlediska definice ostrova jako pevninské plochy obklopené vodou je možné označit kontinent za obrovský ostrov. Nicméně v běžném užívání se tyto termíny používají k rozlišení rozsáhlých pevninských mas (kontinenty) od menších pevninských ploch obklopených vodou (ostrovy). Geografické rozdělení na kontinenty a ostrovy je tedy spíše konvencí založenou na velikosti a geologickém kontextu.

Jakých je 7 kontinentů?

Terminologie se liší, ale nejčastěji uváděných 7 kontinentů je:

  • Eurasie
  • Afrika
  • Severní Amerika
  • Jižní Amerika
  • Austrálie
  • Antarktida

Kdy se Austrálie stala nezávislou na Anglii?

S Westminsterským statutem z roku 1931, který Austrálie oficiálně ratifikovala v roce 1942, se fakticky stala nezávislou na Velké Británii.

  • Nominálně hlavou státu zůstal britský monarcha.
  • Austrálie získala plnou legislativní a výkonnou moc ve vnitřních i vnějších záležitostech.
  • Tento proces byl postupný, počínaje Australským svazem v roce 1901.
  • Austrálie se stala plně samostatným dominiem v rámci Britského impéria.
  • Westminsterský statut formálně poskytl Austrálii rovný status s Velkou Británií a dalšími dominiemi, jako je Kanada a Nový Zéland.
  • Austrálie se však definitivně vzdala posledního formálního spojení s Velkou Británií v roce 1986, kdy byl přijat Australský akt z roku 1986, který mimo jiné zrušil odvolací pravomoc Judikčního výboru Tajné rady.

Proč se v Rusku neslaví Vánoce 25. prosince?

Rozdíl v slavení Vánoc v Rusku a ve většině křesťanských zemí je způsoben odlišností kalendářních systémů.

Ruská pravoslavná církev dodržuje juliánský kalendář, zavedený ve starověkém Římě za vlády Julia Caesara. Zatímco většina zemí světa přešla na přesnější gregoránský kalendář, zavedený papežem Řehořem XIII. v 16. století.

V důsledku tohoto posunu mezi kalendáři je rozdíl v datech 13 dní. Proto, zatímco se Vánoce slaví 25. prosince podle gregoriánského kalendáře, Ruská pravoslavná církev je slaví 25. prosince podle juliánského kalendáře, což odpovídá 7. lednu podle gregoriánského kalendáře.

Kromě rozdílu v datech ovlivnil rozdíl v kalendářích i další církevní svátky a dobu dodržování postů a dnů svatých v Ruské pravoslavné církvi.

Je důležité poznamenat, že rozhodnutí Ruské pravoslavné církve zachovat juliánský kalendář je otázkou tradice a církevního kanonu, nikoliv odmítáním přesnější gregoriánské soustavy.

Scroll to Top