Jak se jmenuje symbol Říma?

Římský symbol? To je otázka, na kterou se nedá jednoduše odpovědět, ale Kapitolina vlčice (italsky Lupa Capitolina) je bezesporu jedním z nejznámějších. Tato bronzová socha, nacházející se v Kapitolu, zobrazuje vlčici kojící Romula a Rema – legendární zakladatele města. Její původ je zahalen tajemstvím; někteří vědci datují sochu do starověku, jiní do středověku. Postavy Romula a Rema byly přidány pravděpodobně až v 15. století. V Kapitolu si ji ale prohlédnete zblízka – nachází se v Muzeích Kapitolu, které mimochodem nabízejí fascinující pohled do historie Říma a stojí za návštěvu. Její význam přesahuje pouhou symboliku; vlčice představuje sílu, ochranu a kořeny samotného města. Kromě ní se však za symboly Říma považují také Koloseum, Pantheon, Vatikán, ale i samotný římský styl života, který se prolíná historií až dodnes. Zajímavé je, že existují i další, starší, sochy vlčice s Romulem a Remem, ale právě ta z Kapitolu se stala ikonickým symbolem.

Kolik stojí vstup do Vatikánu?

Vatikán je celoročně přístupný, ale ideální je vyhnout se hlavní sezóně – jaro a podzim jsou fajn. Vstup do samotného Vatikánu je zdarma, ale na hlavní atrakce, jako jsou Vatikánská muzea a kopule baziliky sv. Petra, potřebujete vstupenku. Doporučuji si ji pořídit online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Pro aktivnější turisty je skvělé prozkoumat Vatikán pěšky – je to kompaktní oblast, takže uvidíte vše důležité bez zbytečného čekání na dopravu. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, protože budete hodně chodit po dlažbě. V okolí Vatikánu najdete spoustu kaváren a restaurací s tradiční italskou kuchyní, kde si můžete dát zaslouženou pauzu. Pokud chcete vyšlápnout do kopule baziliky, připravte se na výstup po schodech (nebo využijte výtah, ale to si připlaťte). Výhled z kopule je ale úžasný, takže to stojí za to!

Mimochodem, v okolí Vatikánu je i mnoho dalších zajímavých míst, která stojí za návštěvu, jako například Castel Sant’Angelo nebo Piazza Navona. Plánujte si cestu dopředu a zvažte, zda si nekoupit Roma Pass, který nabízí slevu na vstupné a volnou dopravu po městě.

Co znamená Řím?

Slovo „Řím“ má v češtině dvojí význam, překvapivě nesouvisející s italskou metropolí. První význam se týká okraje, lemu, například sklenice. Představte si ten tenký, elegantní okraj sklenice na víno – to je právě „římský“ lem. Můžete si ho představit i u jiných předmětů, kde se jedná o tenký okraj či obrubu.

Druhý význam je už trochu konkrétnější – obroučka, obruba, ale vždycky spíše kulatá. Myslete na kulatý rám zrcadla, třeba toho starožitného, zdobeného. Nebo na ozdobnou obrubu kulatého obrazu. To vše se dá nazvat „římem“. Tento význam je blízký pojmu rámu, ale s důrazem na kulatý tvar a dekorativní funkci. Zkušený cestovatel si třeba vzpomene na ozdobné římsy na historických budovách v různých koutech Evropy – až na to, že těch se už výraz „římský“ netýká přímo v tomto slovníkovém smyslu. V souvislosti s rámy si ale můžeme představit třeba staré fotografické rámečky – a v tomto ohledu je význam slova “římský” i v souvislosti s památkami Říma, třeba z dob starověku, více relevantní.

Co je typické pro Řím?

Řím – město kontrastů, kde se historické majestátnost snoubí s pulzující modernitou. Dopravní chaos je nepopiratelný, ale zároveň fascinující – skútry proplétající se mezi Fiaty, historické tramvaje brázdící úzké uličky. To vše podtrhuje autentickou atmosféru. Otevřenost Římanů, zdánlivě chaotická, je ve skutečnosti srdečná a upřímná – ochotně vám poradí, nasměrují vás, sdílí své nadšení pro své město. Kouzlo uliček, skrytých zákoutí a malebných náměstí je nezaměnitelné, každý krok odkryje novou perličku historie. Kulturní akce se konají v nejrůznějších formách – od opery v Teatro dell’Opera di Roma po pouliční koncerty a improvizovaná představení. Přítomnost papeže dodává městu specifickou náboženskou atmosféru, hmatatelně prostupující Vatikánem a jeho blízkým okolím. Inspirativní výhled na střechy s jejich červenými taškami a kopulemi kostelů je pro fotografy i milovníky krásy nezbytným zážitkem. A západ slunce za Koloseem? Nezapomenutelný okamžik, který v sobě skrývá tisíciletí historie. Řím je kosmopolitní, ale zároveň si zachovává svůj jedinečný charakter. Nabízí vše – od světoznámých památek, antických ruin a vkusných butiků až po lahodnou italskou kuchyni a pláže Ostie, doslova na dosah ruky. Prohlídku Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple si rezervujte s dostatečným předstihem, stejně jako vstupenky do Kolosea. Doporučuji také vyzkoušet tradiční římskou pizzu al taglio a zmrzlinu gelato, a nenechte si ujít procházku po nádherných zahradách Borghese.

Kdo byl poslední Přemyslovec?

Václav III., český, polský a uherský král, padl v Olomouci 4. srpna 1306. Jeho smrtí skončila éra Přemyslovců, dynastie, která vládla českým zemím po staletí. Můžeme si ho představit, jak projíždí krajinou, podobnou té, kterou dnes vídáme v jižní Moravě – zelené kopce, vinice, možná i nějaké to středověké městečko s hradem, připomínající Olomouc z té doby. Jeho království se rozkládalo na území dnešního Česka, Polska a Maďarska, ale cestami tehdejší Evropy cestoval mnohem dál. Představte si náročnou cestu koněm, plnou nebezpečí, ale i fascinujícího setkávání s lidmi a kulturami. Jeho vláda byla poznamenána spory a politickými intrikami typickými pro středověk. Jeho předčasná smrt znamenala nejen konec dynastie, ale také období nestability a bojů o český trůn, které trvalo celá desetiletí. Olomouc, místo jeho tragického skonu, dodnes připomíná tuto významnou historickou událost a nabízí turistům možnost nahlédnout do doby, kdy byl Václav III. v jejích zdech zavražděn.

Odkud pochází Přemysl?

Přemysl Otakar I., první český král z rodu Přemyslovců, se narodil pravděpodobně v Praze, a to buď v roce 1155, nebo 1167. Zemřel 15. prosince 1230, rovněž v Praze. Jeho náhrobek, dílo mistra Petra Parléře, se nachází v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě – rozhodně stojí za návštěvu! Katedrála je impozantní stavba s bohatou historií a nádhernou gotickou architekturou. Při prohlídce katedrály se zaměřte na královské hrobky, které skrývají dějiny českých panovníků. Návštěva Pražského hradu, kde je katedrála situována, by měla být součástí každého pobytu v Praze. Nezapomeňte si předem zkontrolovat otevírací dobu a případné vstupné.

Na co si dát v Římě pozor?

Řím – město krásy, historie a… kapsářů. Tohle je bohužel realita, na kterou se musíte připravit. Zloději jsou zde profesionálové a jejich metody jsou rafinované. Nepodceňujte to!

Největší riziko hrozí v přeplněných místech: Koloseum, Pantheon, Španělské schody, Vatikán – to vše jsou magnety pro zloděje. Dávejte si pozor na tlačenice, zdánlivě nevinné osoby, které se k vám příliš přiblíží, nebo na děti, které vás mohou odvrátit od vašich věcí.

V hromadné dopravě buďte ostražití. Metropolitní linky jsou plné lidí a kapsáři se zde cítí jako ryby ve vodě. Držte si pevně tašku a peněženku, ideálně přes rameno a pod oblečením.

Nikdy nenechávejte své věci bez dozoru, ani na chvilku. I krátká nepozornost může stát za ztrátu cenných věcí. V restauracích si tašky dejte pod stůl, a ne na židli.

Rozdělte si finance a doklady. Nemějte všechny peníze a karty pohromadě. Jeden doklad nechte v hotelu, druhou kopii v samostatné kapse. Fotografie dokladů v telefonu jsou taky užitečné.

Používejte peněženku na zip a ukrývejte ji v přední kapse. Nenoste nápadné šperky a drahé hodinky.

Naučte se pár základních italských frází, jako “Aiuto!” (Pomoc!) nebo “Chiamate la polizia!” (Zavolejte policii!).

Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za průvodce nebo prodavače. Nepoužívejte služby neověřených osob.

Nahlaste krádež ihned na policii, a to i v případě menších ztrát. Potřebujete potvrzení o nahlášení krádeže pro pojišťovnu.

Na co si dát pozor v Římě?

Řím, město plné krásy a historie, je bohužel také cílem kapsářů a zlodějů. Nezbytná je maximální opatrnost, zejména v přeplněných oblastech jako jsou náměstí před Koloseem, Fontána di Trevi, Španělské schody a v okolí hlavních turistických atrakcí. Hromadná doprava, zvláště autobusy, představuje další rizikové prostředí. Rozptýlení turisté jsou snadnou kořistí. Peněženku a doklady nikdy nenechávejte v zadních kapsách kalhot ani v nezabezpečených taškách. Rozložte si finance – část peněz mějte v peněžence, část schovanou na jiném místě. Fotoaparát či mobilní telefon držte pevně v ruce a dávejte pozor na náhlé pohyby kolem vás. V případě ztráty dokumentů neprodleně kontaktujte český konzulát. Uvědomte si, že i zdánlivě neškodná situace, jako je někdo, kdo se vás dotkne, či vám nabídne pomoc, může být součástí promyšlené krádeže. Naučte se základní italské fráze pro pomoc, ať už se ocitnete v jakékoli situaci. Využívejte trezory v hotelech a nenechávejte cennosti v hotelových pokojích bez dozoru. Prevence je nejlepší ochrana.

Mimo kapsářů hrozí v Římě i drobní podvodníci, kteří se snaží okrádat turisty o peníze různými triky. Buďte obezřetní při výměně peněz, raději využijte banky a oficiální směnárny. Dbejte na ceny v restauracích a obchodech a nenechte se zmanipulovat přehnanými cenami. Před cestou si stáhněte offline mapy a raději se vyhněte používání GPS navigace na rušných místech, abyste se nestali terčem zlodějů.

I přes tato rizika vám nic nebrání si Řím užít naplno. Stačí jen trocha opatrnosti a zdravého rozumu.

Jak byl podle pověsti založen Řím?

Legenda o založení Říma je plná dramatu a bratrské rivality. Romulus a Remus, dvojčata zrozená z božského zasvěcení, si po vytyčení hranic budoucího města, v rozpálené diskuzi o jeho strategické poloze, střetli. Remus prý lehkomyslně překročil hranice právě vyorané brázdy, čímž si podle legendy znelíbil svého bratra. Následná hádka vyvrcholila tragicky – Remův život se stal obětí bratrovraždy. Tato událost, plná síly a bojovnosti, zapsala do dějin nekompromisní způsob, jakým byl položen základní kámen jedné z nejvýznamnějších říší starověku. Dodnes se návštěvníci Říma mohou vydat po stopách legendárních bratrů, prohlédnout si Kapitol a Palatin, kopce, které se dle pověsti staly dějištěm tohoto dramatického momentu. Mnoho archeologických nálezů z této oblasti potvrzuje osídlení v 8. století př. n. l., i když podrobnosti o samotném založení zůstávají zahaleny rouškou legendy. Místo, kde se údajně odehrála tato tragédie, se nachází v srdci historického Říma, v blízkosti Fóra Romanum, a dodnes přitahuje pozornost historiků i turistů. Základní kámen, nebo spíše krev bratrské rivality, tak položily základy moci římské říše.

Co dovézt z Říma?

Z Říma si můžete přivézt klasiku – figurky gladiátorů, kolosea či římských bohů. Trička s potiskem Kolosea jsou samozřejmostí, ale zkuste hledat něco originálnějšího, třeba s motivy méně známých památek.

Kožené zboží je skvělý nápad – kvalitní boty a kabelky jsou v Římě tradičně vynikající. Dbejte ale na kvalitu a raději nakupujte v obchodech s dobrou reputací, abyste se vyhnuli padělkům.

Potraviny jsou další skvělou volbou.

  • Olivový olej: Vyberte si extra panenský olej z oblasti Lazio.
  • Pasta: Italská pasta je světoznámá, a římská není výjimkou. Hledejte menší, lokální výrobce.
  • Sýry: Pecorino Romano je klasika, ale ochutnejte i další místní specialitky.
  • Liker Limoncello: Osvěžující citronový likér, ideální jako dárek.

Pokud chcete něco unikátního, zkuste:

  • Ručně vyráběnou keramiku: Najdete ji na trzích a v menších obchodech.
  • Šperky s římským motivem: Elegantní a trvanlivý suvenýr.
  • Knihu o historii Říma: Pro milovníky historie skvělá připomínka pobytu.

Tip: Vyhněte se nákupům na přeplněných turistických místech – ceny tam bývají výrazně vyšší. Prozkoumejte menší uličky a objevte skryté poklady!

Kdo zničil Řím?

Zkáza Říma nebyla dílem jediného aktéra, ale spíše pomalým a bolestivým procesem. Představte si to: stojíte na troskách Kolosea, slunce se sklání nad Palatinem, a vnímáte tíhu věků. Roku 395 se rozdělila římská říše, gigant starověku, na východní a západní část – moment, který připomíná dnes rozdělené cestovní itineráře s letem přes Istanbul. Západní část, která zahrnovala Itálii, se pak v roce 476 definitivně zhroutila. Nešlo o náhlý pád, ale o komplexní úpadek oslabený vnitřními spory, ekonomickými problémy a nájezdy germánských kmenů. Odoakar, germánský vůdce, se stal symbolem konce, obsadil Itálii a znamenal formální zánik Západorímské říše. Ale i po roce 476 pokračoval život v Itálii, kultura a tradice se proměňovaly, stejně jako se mění tvář Říma dodnes. Jeho historie je nádherná, ale i tragická mozaika, kterou si dnes můžeme prohlédnout na vlastní oči, obdivovat úžasné památky a zároveň vnímat tíhu historických událostí, které se odehrály na této fascinující půdě. Je to cesta časem, cesta po stopách dávných císařů a legií, cesta, která se vyplatí podniknout.

Mimochodem, zájemci o tuto historii by neměli vynechat návštěvu Ravenna, bývalého hlavního města Západorímské říše, kde se nacházejí nádherné byzantské mozaiky, které svědčí o pokračujícím životě i po pádu Říma. To vše je součástí fascinujícího příběhu o pádu říše, příběhu, který je dodnes zdrojem nesčetných debat a výzkumů.

Co znamená Caesar?

Caesar, to není jen jméno, ale v kontextu Říma komplexní pojem. Caesar byl původně římské příjmení (cognomen) slavného Gaia Julia Caesara. Později se z něj stal titul panovníka, ekvivalent našeho „císaře“. Už od dob Hadriána byl titul Caesar přidělován následníkovi trůnu, tedy designovanému nástupci Augusta. Zajímavé je, že se z něj v průběhu času, jak se říše rozpadala, stalo běžné jméno, které se různě modifikovalo a užívalo v mnoha podobách. Když tedy navštívíte například Itálii, Francii nebo severní Afriku, narazíte na mnohá místa, budovy a památky pojmenované po Caesarovi, často s odkazem na konkrétního císaře, například Augusta, Tiberia nebo Caligulu. Mnoho historických lokalit a muzeí vám pomůže pochopit obrovský dosah a význam tohoto jména v dějinách.

Tip pro turistu: Při cestování po stopách římské říše věnujte pozornost různým podobám jména Caesar – pomůže vám to lépe orientovat se v historii a kontextu daného místa.

Čím se proslavil Řím?

Řím proslavily především jeho úchvatné památky! Koloseum – chcete-li si ho pořádně prohlédnout, vydejte se tam brzy ráno nebo pozdě odpoledne, abyste se vyhnuli davům. Forum Romanum – doporučuji si předem nastudovat mapu, abyste se v této rozsáhlé zřícenině zorientovali a nepromeškali nic důležitého. Pantheon – fascinující architektonický skvost, v jehož interiér oculus proniká denní světlo. Andělský hrad – kromě prohlídky hradu doporučuji výhled z jeho nádvoří. Bazilika Panny Marie Sněžné, Lateránská bazilika a bazilika svatého Petra – všechny jsou nádherné a zasvěcené dny jsou plné lidí, takže se připravte na fronty. Sixtinská kaple ve Vatikánu – rezervujte si vstupenky online s předstihem, abyste si ušetřili hodiny čekání. Piazza Navona – ideální místo k posezení u fontány a pozorování pouličního života. Španělské schody – pozor na davy turistů a schody samy o sobě jsou poměrně strmé. Fontána di Trevi – klasická “must-see” atrakce, hodí se tam zajít večer, kdy je menší nápor turistů. Pro efektivní prohlídku doporučuji využít veřejnou dopravu nebo kolo, neboť vzdálenosti mezi památkami jsou značné a chůze může být vyčerpávající.

Nezapomeňte na pohodlnou obuv a dostatek vody, prozkoumávání Říma je náročné, ale stojí za to!

Proč padl Řím?

Pádu Říma nepředcházela jen jedna událost, ale spíše komplexní kolaps impéria. Představte si to jako náročný trek, kde se postupně hromadí překážky, až se cesta stává neprostupnou.

Hlavní faktory?

  • Interní problémy: Zkázu Říma můžeme přirovnat k horolezecké expedici, kde se zlomí lana vnitřní soudržnosti. Špatná správa státu, podobná špatně naplánované trase, vedla k ekonomické nestabilitě. Konflikty mezi rolníky a aristokracií – to je jako když se v týmu rozpadne spolupráce. Úpadek bojového ducha? To je jako když se zkušený horolezec ztratí v terénu a ztratí vůli pokračovat.
  • Ekonomické problémy: Představte si, že na trek berete s sebou jen drahé šperky namísto jídla a potřebného vybavení. Plýtvání cennými kovy na luxusní předměty oslabilo římskou ekonomiku – dobře si to uvědomují i dnešní turisté, když se připravují na výpravu.
  • Vnější faktory: Barbarské nájezdy – to je jako neočekávaná bouřka během výstupu na horu, která vše zkomplikuje. Stále narůstající tlak barbarů na hranicích impéria, jako neprostupná skalní stěna, kterou se nedokázalo impérium překonat.

Zajímavost: Existují i mystické teorie, například Spenglerova koncepce cyklického vývoje civilizací. To je jako hledat skryté symboly a znamení v krajině – fascinující, ale těžko prokazatelné.

Zkrátka, pád Říma nebyl jedinou událostí, ale spíše souhrou faktorů, jako když se na horolezce nahrne celá řada problémů najednou, které překonat nedokáže.

Jak vznikl Řím?

Řím, to není jen tak nějaké město! Jeho vznik je zahalen tajemstvím, ale nejpravděpodobnější je, že se zrodil spojením osad Sabinů a Latinů na sedmi pahorcích – Palatinu, Aventinu, Caeliu, Kapitolu, Esquilinu, Viminalu a Quirinalu. Zpočátku to byly nezávislé osady, ale postupně se sjednotily, pravděpodobně někdy v 6. století př. n. l. Silný vliv na jejich kulturu a zřízení měli Etruskové, a dokonce se spekuluje, že název “Řím” pochází od jména významného etruského rodu, Ruma. Dnes se na těchto místech nachází mnoho památek, například Forum Romanum, Koloseum nebo Pantheon – skvělé cíle pro každého turistu. Prohlídka těchto míst vám pomůže lépe si představit, jak se toto fascinující město vyvíjelo od skromných začátků až k moci římské říše. Nezapomeňte si prohlédnout i Kapitolské muzeum s jeho bohatými sbírkami, které dokumentují historii města.

Co určitě navštívit v Římě?

Řím pro aktivní turisty: víc než jen památky!

Colosseum: Klasika, ano, ale zkuste si ho prohlédnout z netradičního úhlu – vyběhněte na Palatin a užijte si panoramatický výhled. Předtím si ale rezervujte vstupenky online, aby se vyhnuli frontám. Doporučuji také prohlídku podzemí Kolosea – fascinující pohled pod povrch.

Forum Romanum a Palatin: Nečekejte jen procházku mezi ruinami. Využijte mapu a prozkoumejte jednotlivé části Fora – Senátní síň, Chrám Saturna, Arch of Titus. Na Palatinu si dopřejte výhled na celé Forum a Koloseum. Počítejte s velkým horkem, ideální je dopolední návštěva nebo pozdní odpoledne.

Pomník Vittoria Emanuele II.: Vyšlapte si schody na vrchol pro krásné výhledy na město. Nepodceňte množství schodů!

Vatikán: Nenechte se ztratit v davu turistů. Zarezervujte si prohlídku předem, abyste se vyhnuli nekonečným čekáním. Nezapomeňte na pohodlnou obuv – budete hodně chodit. Navštivte Sixtinskou kapli v klidu, nejlepší je přijít brzy ráno.

Andělský hrad: Kromě prohlídky hradu doporučuji výstup na terasu pro panoramatické výhledy na Řím a Tibeř. Zvažte procházku podél Tibeře – krásné místo pro odpočinek.

Piazza Navona: Kromě fontán si užijte pouliční umění a atmosféru. Najděte si klidné zákoutí a vychutnejte si gelato.

Pantheon: Vstup je zdarma, ale připravte se na fronty. Vychutnejte si architekturu a akustiku. Projděte si okolí, objevíte skryté uličky a krásné kavárny.

Fontana di Trevi: Klasická, ale i za tmy má své kouzlo. Vyhněte se návštěvě v hlavní turistické sezóně, je tam opravdu hodně lidí.

Tipy pro aktivní turisty:

  • Používejte veřejnou dopravu – metro a autobusy jsou efektivní.
  • Noste pohodlnou obuv.
  • Noste dostatek vody, zejména v letních měsících.
  • Plánujte trasy s ohledem na vzdálenosti a čas.
  • Vyhledávejte méně známé památky a uličky – objevíte skryté klenoty Říma.

Navíc:

  • Appian Way: Pro cyklisty a pěší – krásná cesta historickými ruinami.
  • Schody na Pincio: Nádherný výhled na město.
  • Borghese Gallery & Museum: Umění a krásné zahrady.

Proč se Řím jmenuje Řím?

Řím, město sedmi pahorků, jehož jméno rezonuje historií a legendami. Vznik samotného města je zahalen tajemstvím, ale obecně se předpokládá, že se jedná o fúzi osad Sabinů a Latinů. Usídlili se na čtyřech hlavních pahorcích: Palatinu, Esquilinu, Viminálu a Kvirinálu – místa, která dodnes dýchají historií a nabízejí úchvatné výhledy na moderní metropoli.

Teorie původu jména Řím je fascinující: Mnoho historiků se domnívá, že název pochází z jména vlivného etruského rodu – Ruma. Etruskové, vyspělá civilizace, která předcházela Římanům, silně ovlivnili jejich kulturu a politické zřízení. Představte si tu moc a vliv, které tento rod musel mít, aby po nich zůstalo jméno celého města!

Tip pro cestovatele: Při prohlídce Říma se zaměřte na tyto pahorky. Každý z nich nabízí něco jedinečného. Palatin, legendární místo založení města, ukrývá pozůstatky paláců a chrámů. Esquilin je zelený a klidný, Viminál nabízí krásné výhledy a Kvirinál je místem prezidentského paláce. Pro úplný zážitek se vydejte i na Kapitol, Aventin a Caelius – dohromady sedm pahorků, které tvoří srdce Říma.

Zajímavost: Existují i další teorie o původu jména. Některé spojují název s římským bohem Romulem, legendárním zakladatelem Říma. Ať už je pravda jakákoli, samotný Řím s jeho bohatou historií a architekturou stojí za prozkoumání.

  • Palatin: Legendární místo založení Říma, zbytky paláců a chrámů.
  • Esquilin: Zelený a klidný pahorok s krásnými parky.
  • Viminál: Nádherné výhledy na město.
  • Kvirinál: Sídlo prezidentského paláce.
  • Navštivte Forum Romanum a Koloseum – symboly římské moci.
  • Projděte se po malebných ulicích Trastevere.
  • Ochutnejte tradiční italskou kuchyni.

Kam v Římě, když prší?

Prší v Římě? Žádný problém! Místo antických ruin, které by mohly být nepříjemně kluzké, se vydejte do Vatikánských muzeí – obrovský komplex s Sixtinskou kaplí a ohromující sbírkou umění. Doporučuji si předem online koupit vstupenky, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. V muzeu se dá strávit celý den!

Poté navštivte Baziliku sv. Petra – monumentální kousek architektury. I když venku prší, interiér baziliky je úchvatný. Nezapomeňte na pohodlnou obuv, budete hodně chodit!

Andělský hrad nabízí krásné výhledy na město i za deštivého počasí (z krytých míst), a navíc bohatou historii. Zkontrolujte si otevírací dobu předem.

Alternativně prozkoumejte renesanční a barokní fontány a sochy v různých římských zahradách. Mnoho z nich je částečně krytých, nebo nabízí úkryt pod stromy. Najdete je třeba v Borghese Gardens (vstupné se vyplatí). Nezapomeňte na pláštěnku a dobrou obuv!

Vatikánská apoštolská knihovna je skvělá pro milovníky knih a historie, ale vyžaduje předem rezervaci. Nezapomenutelný zážitek, ale méně vhodný pro akční den.

Co si přivézt z Říma?

Z Říma si můžete přivézt klasiku – figurky gladiátorů, kolosea či papeže. Trička s potiskem Kolosea jsou také vcelku standardní, ale zkuste hledat něco méně okoukaného, třeba s motivem méně známých památek.

Kožené zboží je výborná volba – Řím má dlouhou tradici v kožedělnictví. Dávejte si ale pozor na kvalitu, ne všechny obchody nabízejí skutečnou kůži. Vyplatí se navštívit menší obchůdky mimo hlavní turistické trasy.

Mimo klasiku zkuste:

  • Výrobky z mramoru: malé sošky, vázy – skvělá připomínka antického dědictví Říma.
  • Italské speciality: olivový olej, balzámové octo, sušené rajčata – ideální dárky pro blízké.
  • Keramika: ručně malovaná keramika s římskými motivy.
  • Šperky: obzvlášť ty s římským motivem – od klasických až po moderní design.

Tip pro nákupy: Vyhněte se přeplněným turistickým zónám kolem Kolosea a Vatikánu. Lepší ceny a originálnější zboží najdete v menších oblastech, jako je například Trastevere. Nebojte se smlouvat na trzích, ale vždy buďte zdvořilí.

Pozor na padělky! Zvlášť u kožených výrobků a šperků si dávejte pozor na napodobeniny. Zkontrolujte pečlivě kvalitu materiálu a zpracování.

Scroll to Top